Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Jak už jsem psala, je to úpravna vody
Jinak ratši se omlouvám dopředu, ale stejně asi dobrej dojem neudělám
1 15.07.2010 18:45 Václav K. – Re: katterinecka
Kdo Vám upravuje pitnou vodu než Vám ji naservíruje do vodovodní sítě? To taháte ze suda nebo rovnou z řeky?
Každá změna znamená stres a oslabení organizmu s případným rozjetím nemoci, pokud někdo neznalý koupí terče ve zverimexu, nic o nich neví a doma je pustí do akva aniž by věděl jaké hodnoty vody měly předtím tak je může i zabít
1 15.07.2010 18:44 Václav K. – Re: katterinecka
Vím, že píšu jako nespisovně s hrubkama, snad kvůli gramatice to ze mne nedělá uplného blba. Více než lopocení v knihách mne učili dělat rukama, ale i tak omluva přijatá i když je svím způsobem vtírání.
Václav K. napsal: Pak že máte výbornou čističku vod
A taky ještě jeden detail, že něco jako čistička vod neexistuje, jen čistírna a ta je na odpadní vody. Pokud myslíte ten objekt co upravuje vodu do vodovodu, tak to je úpravna vody
Ale to už jsem až moc otravná
1 15.07.2010 18:40 Václav K. – Re: Bob66
Ahoj, no bavím se o tom když koupíš rybu ve zverimexu a nic o ni nevím. V podstatě naviknou si na cokoliv, ale jak jim uděláš příliš velkou změnu tak se stane co?
Co k tomu říct, snad jen to že terčovce by měl chovat někdo kdo má nejdříve zájem si o nich něco přečíst a nastudovat a poté teprve koupit
Při převozu je naprosto běžné že pár dní nebo jsou i případy že i týdnů nemusí žrát
Bezdůvodně jedno léčivo za druhým je právě důsledek že spoustu lidí si je pořídí ale neví o nich vůbec nic a neví co znamená když změní barvu, straní se nebo má zrychlené dýchání atd. když už léčit tak léčivy k tomu určenými a tím pádem při dodržení dávkování šetrnými a bezpečnými a hlavně určení správné diagnózy
U tyrkysáků ale i jiných jsou černé pruhy viditelné např. i při tření takže to není jen ze stresu
Terčovce v krámu koupí jen neznalý nebo sebevrah, nejlepší je to přímo od chovatele a to z důvodu jak ceny tak kvality ryb a menší možnosti že koupíš nemocnou rybu, ale hlavně můžeš dostat spoustu rad a zkušeností které ti pomohou víc než nějaká příručka
Omlouvám se, ale ty hrubky se vůbec nedají číst
Kdybych byla ňáká češtinářka tak asi spáchám sebevraždu
Opravdu se omlouvám, ale nedalo mi to vás neupozornit
1 15.07.2010 18:35 Václav K. – Nemoce - voda - a tak dál.
No ještě když se vrátím k bouřlivé reakci. Tak složení filtrace a doplňky vody. Ano za předpokladu, že Vám teče voda s kohoutku s příznivím ph 7 není nutné to ph snižovat a okyselovar rašelinou. Pak že máte výbornou čističku vod není nutné ani aktyvní uhlí, a když nádrž nemáte přerybněnou není nutné mít zeolit či různé přípravky na odstranění nitrátu. Nemusíte mít i teplotu 30 - 32 stupňů když děláte dostatečné opatření proti krupičce a kožovcům. Jak jsem psal každý si filtraci staví podle sebe, někomu stačí Eheim s kostkou biomolitanu někdo zase musí sáhnout po chemickým čištění.
Jadno snad mi dáte pánové za pravdu, že prevence a udržba je lepší jak 10 léčiv.
Dal bych se spíš na zaměření, proč potěr terčů hyne když už se nepřikrmuje od rodičů. Řešíme to a mne osobně to není jasný, řek bych do 5cm je to dost špatný s celího chovu nám přežily pouze 4 kusy. Jedno z možných příčin je porucha trávicího ustrojí, hlísty ve střevech no fakt nevím.
2 15.07.2010 18:20 Václav K. – Re: Romy
Zdravím, toto přirovnání mne vcelku urazilo - Hanyking. Pánové nikomu se nevnucuji, a s Vámi konkrétně jsem si rozumněl v jiný místnosti jmenovala se Krmení terčovců či tak nějak. Nemyslím to s nikym špatně, jak sám jsem se přesvědčil každá nádrž je naprosto jiná a to i když jsou dvě vedle sebe. Můžou se tam projevit různý výkivi, můžou tam být i jiná řešení problému. Narozdíl od toho borce Hanyking aspoň terčovce pěstuji a snažím se i o minypěstírnu. Mimo to bych rád pomohl začínajícím pěstitelům. Nikde neuvádím, že jsu nějaký mág jen jsem se chtěl připojit do diskuze. Právě kámen urazu je když člověk s většíma zkušenostma hned odskne toho s těma menšíma a začátečníkovi pak radí 10 odborníků když si to může udělat tak říkajic po svém. Copak já uvádím někde míru terčovce? Co se týče toho uhlí a tak není nutností za předpokladu, že není nádrž přerybněná. Dá se to hodně rozvést, ale prosím pánové v klidu. Vím, že nejsem borec, vím že tu jsou i mnohem zkušenější a však jsem chtěl předat i mé osobní zkušenosti.
Děkuji za pochopení.
2 15.07.2010 18:04 Václav K. – Re: tercovec5
No pokud nejsi terorista nebo mne nechceš žalovat. Snad jsem nikoho neurazil, mé celé jméno je Václav Kala mám i mizernou prezentaci mé nádrže a to na lidé.cz pod nickem VaclavKala. Můj příspěvěk byl podaný z výbuchu, každý řeší nemoce ryb a přitom většinou každá nemoc je výsledek pěstitelské chybi. Léčiva už jsou pouze finální řešení, ale za předpokladu že se chovatelské chybi neodstraní je pouze léčivo přidáním polinka do ohně. Je možný že se dotáhne nová ryba nakažená s krámu, ale zase to svědčí o kvalitě a přístupu k rybám a je to i vyzitka dané prodejny. Pak je tu i malé ryziko zavlečení choroby živou potravou, ale při dodržení zásad je riziko nakažení též malé. Daleko více uškodí, když se nedodržují základní věci pěstění ryb a neodborné léčení. Když přestanu vytrhávat věci s kontextu, tak terčovec je dost plachá ryba a dost citlivá na změny jak jsem se zmiňoval. Sám jsem s toho byl v šoku, když jsem je začal chovat. Právě fakt, že se chovali podivně nežrali cca tři dny mne dotlačil k neodborné apklikaci léčiv. Při tom byli jen v šoku s přepravi a u tohoto druhu je v podstatě normální, že při větších změnách přestanou přijímat potravu a chovají se jako těžce nemocný. U tyrkisovího odstínu lze pozorovat příčný černý pruhy jenž právě jsou zřetelný při stresu. Stres je každopádně oslabení imunity a není to jen u ryb. Funguje to i u lidskýho organizmu. Jelikož jsem nebyl věci znalí začal jsem tedy léčit a výsledek?
Přišel jsem o vzrostlé květenství rostlin, již některé opravdu kvetli ( entizol jim nesvědčí )a pak jsem málem usmrtil ryby léčivem. Jelikož jedno nezabralo jak jsem si přál, hned jsem aplikoval druhý a to modrý roztok, pak třetí a to preventan. Nakonec jsem se nasral a protože člověk zapomíná podíval jsem se do různých příruček a znova jsem si je pročetl. Dovedli mne k zdárnýmu konci a k jasnýmu názoru jenž jsem zde uvedl. Cíl není nikoho napadat ba především naopak. Pomoct začínajícím akvaristům aby celí koníček nešel do záhuby. Protože dá se říct vše je tak silný jako nejslabší článek.
1 14.07.2010 20:51 tercovec5 – Re: Václav K.
Mohu se zeptat na Tvé celé jméno?
1 14.07.2010 19:59 Romy [1839] - Cichlidy Že by nový Hanyking?
Re Václav K:Trochu by sis měl příště s takovým,,článkem"dát víc práce,a hlavně si dohledat fakta.Jak už tu bylo psáno,je to kousek pravdy,kousek bludů a myslím,že mizivé zkušenosti s touto rybou.
Roman Špeta.
Já bych měl pro všechny ostatní spíš radu takovou, že jsou zde na webu daleko lepší a přesnější rady než ty tvoje. Máš tam pár, přinejmenším diskutabilních, věcí.
Edit: než jsem se rozhoupal Bob už to popsal.
To že je u terčovců důležitá kvalitní filtrace ja jasné, ale aktivní uhlí ani zeolit není nutné
NO2 musí být na nule a nejen u terčů ale u všech ryb
Ph 7 není vůbec na prd to je hloupost, terčovci pokud jsou navyklí na vyšší Ph tak bez problémů prosperují a rostou i v PH 7,5 . Půlka toho tvého příspěvku stojí za prd
Starší reakce
Je to normální, nemusíš mít obavy
Doporučil bych teď častěji do krmiva fishtamin
na tuto otazku je tazko odpovedat-kup noveho terca a uvydis.nikto ti nezaruci ze ho nebudu ostatny otlkat.
1 21.05.2010 07:35 Rick – Socialni chovani tercovcu
Ahoj, chci se zeptat na socialni chovani tercovcu. Mam 5 kousku ve 250 litrech a dari se jim uz rok a pul skvele.
Vim, ze obcasne postuchovani mezi vsema je normalni. Ale klasicky je mezi nima jeden mensi a ten slouzi jako takovy otloukanek.
Ted mam v planu koupit jednoho noveho dospivajiciho tercaka misto toho otloukanka. Ale mam obavy aby ho jenom nenahradil a nebyl zase nejvic sikanovany.
Tak se chci zeptat : Mam opet cekat ze si vyberou jednoho a bude to zas stejne? Nebo tu hirearchii jde udrzet v rozumne mire tak, aby nestradala ani jedna ryba z hejna?
Flagellol není všemocný,úspěšnost léčby úzce závisí na tom,v jakém stádiu se podaří parazity správně diagnostikovat.Čím dřív,tím líp.
Ještě před,,bílými výkaly",což nejsou výkaly jako takové,ale výstelka střev,ryba vysílá dost jasné signály,jako jsou nechutenství,stranění se hejna a schovávání,změna barvy,chování i ostatních ryb,které ví,že je nemocná,tak jí vyhánějí,nebo prvotním příznakem jsou výkaly sice tmavé,ale jakoby roztřepené.Záleží jen na chovateli a jeho zkušenostech kdy nemoc objeví,na tom je závislá i úspěšná léčba.
Jestli nezareagoval na první léčbu,nech ho odpočinout a zkus druhou,pokud to bude stejné a nebude dál žrát,utratit,protože má vnitřnosti na kaši,takže bude měsíce hubnout a pomalu umírat.
Další možností je to,že sice na léčivo zareaguje,ale vnitřních parazitů je už v trávícím traktu tolik,že zajdou a díky jejich rozkladu se ryba začne nafukovat a nakonec zajde také.
Bohužel terčovec je stále o zkušenostech.
1 20.05.2010 21:48 Johns [30] - Cichlidy Tak to asi nebude "
nepatrné" zvýšení hladiny CO2...
1 18.05.2010 11:37 Vlado – mozna
Moji diskusi propadaji lehce :narkose" po nepatrnem zvyseni hladiny CO2
Určitě bych se držel návodu a nechal bych je tam 3 dny
Pokud Baktopur nezabírá tak bych zkusil Sera bakto Tabs je daleko silnější a účinější, ale jde také o to jestli je bakteriální nákaza původcem nemoci nebo je to jen přidružená k jiné nemoci
Sera fishtamin je daleko účinější jak už napsal Romy na krmení, já to používám tak že do cca 1dcl vody nakapu 7 kapek fishtaminu přidám granule a nechám je nasáknout
1 17.05.2010 18:26 runner Chtěl jsem se zeptat, jak dlouho se mají nechat ryby v karanteně při léčbě flagellolem? Četl jsem někde, že vnitří paraziti umírají po 24 hodinách léčby. Mají ale ryby být v karanténě do doby než se má vyměnit 80% vody (tedy 3 dny)? Díky
Fishtamin je kvalitní vitamínový doplněk,používám ho také.Ideální je pokapat s ním krmení tak hodinu před vlastním krmením.
1 17.05.2010 10:34 runner Chtěl jsem se zeptat, jak dlouho se mají nechat ryby v karanteně při léčbě flagellolem? Četl jsem někde, že vnitří paraziti umírají po 24 hodinách léčby. Mají ale ryby být v karanténě do doby než se má vyměnit 80% vody (tedy 3 dny)? Díky
nádrž máš na 5 terčovců akorát,není divu ,že v 18 měsících máš terče velikosti 9 cm,kyž krmíš jen 3 krát týdně (granule + salát)je spousta mražených krmiv (artemie,černý komár,koretra,mysis,moina)můžeš i grindal jako živou potravu,když nechceš srdce, ale nemít na takové ryby čas,tak jsi si je neměl pořizovat to se na mě nezlob.
Ty jsi jak vegetarian, kterej neustale brojí proti masu
.Chemii jako léčivo používáme v případě jasných příznaků nemoci.Přijde ti humálnější nechat rybu utrápit se až k smrti?.A co když ti onemocní dítě? koupíš mu léky, který mu uleví a s nemocí pomůžou nebo ho necháš, ať se s tím nějak vypořádá samo?
Co se týče preventivního používání antiparazitních krmiv je to podobné jako u psů.Pravidelným očkováním a odčervováním se předchází spoustě opravdu vážných onemocnění.
To není moje pravda,ale obecná...terčovec by v roce měl mít alespoň těch 12 cm v těle.Nejsem Hanyking,abych selektoval terče 20 cm a víc...
To,že se bráníš hovězímu,nebo krůtímu srdci,přikládám tomu,že s ním asi neumíš krmit.Nejde o to,je tím cpát,ale mít ho jako jednu z mnoha složek komplexního krmiva,kdy ryby dostanou co největší možnost různorodé stravy.Neříkám,že je to to pravé,ale funguje to.
Nevím,jestli jsi někdy viděl alespoň trochu slušného terčovce,pokud ano,nechápu,jak se ti mohou líbit,,bonsaje"...
Jde o to,vědět co dělám,a proč.
mas svoju pravdu ,ale my obycajny zaciatocnici chovatelia tercov to nebereme tak tragicky,aby nase ryby splnali parametre vasich profesionalnych parametrov 20.cm.ked si chovam pre zabavu terca v akva ,tak mi urcite nesalezi na tom ci ma o 2cm.viac ale ide o to ci je zdravy v podmienkach ,ktore mu viem podniknut,alebo mu liat chemikalie do vody a snazit sa o to aby mi vyrastol na hovadzom mase velky jak prase.
1 16.05.2010 23:28 Romy [1839] - Cichlidy Trochu si také přidám,,do mlýna".
Nemyslím,že by někdo byl na někoho alergický,ale pravdou je,že nemáš-li co říci k danému tématu,raději mlč.
V první řadě bych upozornil,že terčovec není býložravec,a kopřiva není všemocná.Jako doplněk,prosím,ale pokud nekrmíš masem,nebo alespoň silnou většinu roku,nedáš rybám to,co potřebují,pak se nediv,že ryba stará rok a půl má jen 9 cm.Bob má pravdu,je to ryba podražená,protože jí chybí bílkoviny,tuky a cukry,zkus si přečís to,co jsem o krmení,a hlavně vitamínech napsal
www.akvarista.cz/… Další věcí je velikost chovné nádrže,to má na velikost ryb také dopad.
A nakonec,pokud dodržuješ všechny zásady v chovu ryb,je velmi malé procento možnosti onemocnění,i když ryby v sobě zárodky mají.
A zanícenost? Vždyť to je to,co nás žene dál za poznáním,za snahou rozmnožit ryby,které se rozmnožují hůře,nebo i to,aby zrovna ta tvoje nádrž měla výborné hodnocení...
Je to o tom,že tě něco baví a chceš to dělat pořádně.
Ono je akvárko,a akvárko,stejně tak ryby,a ryby...
Když jsem byl u Romyho tak jsme se bavily o srdci a i když to není jejich přirozená potrava některé složky z něho ničím jiným nenahradíš
Ke kvalitnímu růstu je prostě potřeba občas krmit h.srdcem a šance napadení parazity není při správných podmínkách a dodržování kvality vody zase o moc větší než když se s ním nekrmí
Odborník zdaleka nejsem od toho jsou jiní (Romy)
, pořád se mám co učit
Podražené= malá velikost , přeci terčovec má imponovat svoji majestátní velikostí, stavbou těla a kresbou, pokud by mě stačily poloviční tak je nemusím chovat a pořídim si nenáročné ryby
Co se týká té zanícenosti i ta je při chovu náročnějších druhů ryb třeba
Jsem už takový že co si myslím to řeknu i když s tím mám občas problém, tak diplomat už ze mě nikdy nebude a pár lidí to i oceňuje že řeknu naplno co si myslím a stojím si za tím
U tebe mě vadí jedna podstatná věc, někdo se ptá jak vyléčit rybu a ty začneš o systému dvou hadic atd. tím ale tu rybu nevyléčí, to jsou optimální podmínky ale někdo potřebuje poradit už s léčbou ne s tím jak nemoci předejít
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [52] ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65126x