Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Terčovec - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 15:32 Muž coobosh [2] Re: patka
Tak to tam nemám. Co purigen ? Mohl by vadit ? Jinak v něm nic nestandartniho není.
Klasika - vata, molitan, seachem matrix, olšový šišky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2021 14:30 Žena patka [112] Re: coobosh
Aktivní uhlí,to se dává do filtru,při aplikaci léčiva se dává pryč z akvária,tedy z filtru.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 14:13 Muž coobosh [2] Re: _ucx_
Jestli tahle procedura nezabere, tak uz to tak udelam. Jen jsem si nedovedl predstavit chytani deseti ryb v tom mym akvarku. Nez bych je nalovil, tak pulka z nich pomlaceny nebo pozdechany stresem. No nepohlidal jsem si ten vzduch. Mel jsem to vecer zkontrolovat a nebo tam ten vzduchovaci filtr pridat rovnou.
Btw. je mozny, ze se tech zabrohlistu terčové zbaví sami i bez chemie ? Jen dodržením nejakych podpurnych opatreni ? Teplota vody, vymena, vzduch, strava apod. Neco, co dělat pár dni a bude po problému.
To zmiňované AU ve filtru je co ??
UV lampu mám samozřejmě vypnutou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2021 13:11 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: coobosh
Obecně u jakékoli léčby je vhodné hodně vzduchovat. Filtrovat v nádrži, kde léčíš, taky není úplně nejvhodnější, některá léčiva jednak můžeš vyfiltrovat nebo degradovat, to pak platí obzvláště je-li ve filtru AU, cleanwater nebo UV lampa a kromě toho můžeš naopak taky narušit biologickou filtraci. I rostliny mohou zpomalit svůj metabolismus, což taky může vést k úbytku kyslíku. Sleduj amoniak a dusitany, ideální by bylo sledovat i rozpuštěný kyslík, ale mít doma testy na tohle už není úplně obvyklé... Samotné vyšší dávkování léčiva tak, jak jej uvádíš (45 ml místo 40 ml), by ale problém způsobit nemělo.

Mimochodem, právě tyhle problémy byly jedním z důvodů, proč jsem Ti doporučoval si pořídit separátní léčebnou nádrž. Stačí velký plastový box z Ikey nebo z Hornbachu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.01.2021 11:27 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: coobosh
Osobně by jsem vyměnil co nejvíc vody,zajistil silné vzduchování,případně nasměroval nějaký vodohonič,aby byl zajištěn intenzivní pohyb hladiny.Léčivo doplnil o poměrnou část odebrané vody na hodnoty původního dávkování.Ryby jsou přidušené,možná došlo při nedostatku kyslíku i k snížení bakteriální funkce filtrů,pokud tomu tak je,měla by stačit jejich údržba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2021 08:41 Muž Jarry [1437] Re: coobosh
Léčiva mohou vyvolat bakteriální zákal (což má za následek nedostatek kyslíku), jak vypadá voda? Určitě bych vzduchoval a to pořádně, ono se to také většinou u nasazení léčiv doporučuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 08:04 Muž coobosh [2] – Havárie
Zdravim, dnes ráno jsem zjistil v akváriu 5 úmrtí. Mám podezření na nedostatek kyslíku, ale potřebuju to potvrdit. Zahájil jsem 2 zpět léčbu cyprinopurem. Dnes mám nalít poslední dávku. Vecer jeste v pohode a dnes ráno po smrti 3 gavůnci a 3 neonky. Ostatní ryby rychle hejbou hybou (jako králíci). Zjistil jsem, že vzduchovací kamínek skoro nebublá. Povytáhl jsem ho ode dna a rozbublal se. Tak je mozný, ze takhle blbe jel celou noc. Je to tím vzduchem nebo jim mohl ublížit ten cyprinopur ??? Jsou zrovna gavůnci nejak choulostivější ?
Nadávkoval jsem trochu víc cyprinopuru - měl vy tam přijít 40ml, ale dal jsem skoro 45ml. Může to hrát roli ?
Teplota vody kolísá 29-30 °C.
Děkuji moc
EDIT: Primárně v akváriu léčím terče (a pár jiných druhů) od žábrohlístů. Tak jestli mám cyprinopur okamžitě ukončit nebo už léčbu dojet pač opravdu pošli na hypoxii. Nevím, jestli cyprinopur víc “žere kyslík”. Jinak jsem okamžitě rozsvítil, povytahl ten kamínek vzduchování a jeste pridal malý vnitřní filte s přisávánim vzduchu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2021 08:47 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Korvin
Z čeho usuzuješ na Capilarie? Dej sem fotky nemocných ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 12:46 Muž Korvin [33] – o ou
Zdravim a pozdravujem... chcem poprosit o radu.. poradit z liecbou capilarii u diskou.. teda ono asi bude nutne cele akva preliecit... niektore maju dlhe biele vykaly a jedna dokonca prestala zrat a stale trepe plutvickami akoby sa chcela niecoho zbavit ..sem tam vystreli ako rakata do druheho kuta a zas trepoce plutvickami akoby tam nieco mala... je moj odhad na capilarie spravny??? este som si vsimol ked dopustam vodu akoby s kricieho skla ked tam strekne voda zhodilo do akva take malicke cca 0,5cm biele hadatka ktore sa strasne trepocu ked su vo vode...ale rybky si ich nevsimaju ako krmivo asi su pre ne malicke...vieme poradit co to je a ci to je tiez nebezbecne pre ne...dakujem vopred za kazdu radu :-( :-( :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.01.2021 22:30 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Symphony
Ahoj, založ si tady prezentaci nádrže, na sofistikovanou odpověď je tohle málo informací. Ideální by bylo, kdybys tam vyplnil všechno, co jde, včetně pH, NO2, NO3, tvrdosti vody, můžeš se i rozepsat o tom, jak probíhala doprava a aklimatizace atd. Těch možností je totiž hodně. A hlavně nepanikařit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2021 18:11 Symphony – Terčovec
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím. Mám dotaz ohledně terčovců.. Terčovci v akváriu cca 7 dní.. Včera se u jednoho objevil oteklý horní ret. Dva mají pořád stažené dolní ploutve. Snad nepatrný, místy bílý povlak na těle. Hodnoty akvária v pořádku, teplota 29,5 °C. Drží se v hejnu, neschovávají se, žerou normálně.
EDIT- Děkuji za rady z čeho to může být..
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 11:54 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jakub
3 °C není málo, ale pokud je to v pásmu 27 - 31 °C, tak to asi nebude způsobovat zásadní problémy. Pokud se dostaneš výrazně mimo toto pásmo, bude to horší. Co se povedlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 11:26 Jakub Re: _ucx_
Co se da povazovat za teplotní šok ?
3 stupně během hodiny jsou jeste furt v pohodě ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2020 22:56 Jakub Re: _ucx_
Tak ja tu léčbu normálně ukončím výmenou vody. Dám tomu týden až dva, budu to sledovat a když se budou dál drbat tak tu léčbu zahájím znovu s vyšší dávkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2020 22:41 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jakub
Pokud to nezabírá, zvýšil bych dávky, ale nepřijde mi vhodné další léčbě podrobovat i nenakažené ryby. Proto byla zmíněna ta léčebná nádrž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2020 22:34 Jakub Re: Silviebaris
Cyprinopurem od Sery
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.12.2020 22:17 Silviebaris Re: Jakub
Čim jsi to léčil Ciprinolem nebo Cyprinopurem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2020 22:13 Jakub Re: _ucx_
Takže léčit dál ??
Nebo něčím jiným ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2020 22:03 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jakub
Cyprinopurem, předpokládám. Takhle by to vypadat ale nemělo, obtíže měly ustat už v průběhu léčby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2020 21:19 Jakub Re: _ucx_
Zdravim. Tak pomalu ukoncuju lecbu cyprinolem. Vcera jsem nalil naposled a dnes měním první pětinu vody.
Nicmene ryby se furt trochu škrábou ???? jeste se to zlepší nebo už se dá teď říct že léčba nezabrala ???
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2020 08:53 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: coobosh
Mám pocit, že 865 litrů máš i se sklem, kamením, substrátem, centimetrem rezervy atd. Musíš dávkovat podle toho, kolik tam máš vody, což bude poněkud méně. Nicméně každý den tam dáš ten mililitr na 20 litrů vody. Já dával dokonce o třetinu víc, protože jsem každý den třetinu vody v léčebné nádrží měnil (jenomže moje léčebná nádrž má 65 litrů).

Tam jde o to, že to léčivo se postupně nějakým způsobem na něco naváže nebo rozloží. Ale klid, ryby by snesly i dvojnásobnou dávku. Jo a nelej to tam najednou do jednoho místa, ideální je to dávkovat po kapkách a každou někam jinam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2020 08:31 Muž coobosh [2] Re: _ucx_
Omlouvam se, ale jeste posledni dotaz. Ja se radsi 3x zeptam jak idiot nez abych sel rovnou stylem “pokus omyl”, obzvlaste, kdyz muzu nekoho zabit.
Davkovani píšou: “3 dny denně dávkujte 100ml na 2000l”.
Znamená to, že každý den mám nalít do akvária (mám 865l) 40ml ??? Nebo tuto dávku rozdělit na třetiny a kazdy den nalít do akvaria jednu třetinu této davky ?? Tedy 13ml ??
Přijde mi logická spíš ta první varianta, pokud nevadí, že se tam ten třetí den už bude nalito vlastně 120ml, což mě trosku straší.
Děkuji moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.11.2020 21:05 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: coobosh
Při léčbě je vhodné vyházet z filtru aktivní uhlí a jiné adsorbční materiály. Vzduchovat to chce hodně, krmení jako obvykle. Po ukončení léčby bych taky na pár dní pustil UV lampu jako podpůrný prostředek pro snížení množství bakterií ve vodě, během léčby se doporučuje ji naopak vypnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2020 20:34 Muž coobosh [2] Re: _ucx_
Ok. Diky. Zkusim jim to od toho 4.dne měnit aspoň po třetinách, ať předejmu tomu šoku. Jinak to krmeni, vzduchovani, filtrace atd. nic netřeba dělat jinak ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2020 19:47 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: coobosh
Po třech dnech vyměnit tolik vody, kolik jen bude možné. Co nejvíc. A nezpůsobit při tom rybám teplotní šok. Ani šok z poklesu pH. Teplota kolem těch třiceti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2020 18:42 Muž coobosh [2] Re: _ucx_
Zdravím. Vypadáte poměrně znale, tak jsem Vás chtěl poprosit jeste o radu. Koupil jsem ten cyprinopur. Takze ted dle návodu každý den (po 3 dny) nalívat to odpovídající množství do akvária. A po těch 3 dnech co ??? Jen přestat lít a dál měnit vodu jak jsem zvyklý (cca 10% denně), nebo ji vyměnit po léčbě nejak intenzivně ? A behem tech 3 dní jak filtrovat, vzduchovat ? Teplota vody standart ?
Dekuji moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 21:53 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: coobosh
To bude asi co člověk, to názor.

Je fakt, že při vyšších teplotách je aklimatizace terčů snazší. Taky existuje dost zdrojů, kde se doporučuje u řady chorob, někdy včetně žábrohlístů, "vodoléčba", což je třeba 36 °C (ne hned, ale postupně se na to dostat během týdne), intenzivní vzduchování a velmi čistá voda (výměna třeba 50 % vody denně). Pan Růžička doporučuje obecně všechny ryby karanténovat při 30 °C ( www.dajanapet.cz/… ). Některé choroby při těchto teplotách ani nevypuknou, třeba krupička. Teplokrevní živočichové taky při imunitní reakci zvyšují svoji teplotu, ať už lokálně nebo v celém organismu, což teoreticky může tenhle přístup podpořit. Na druhou stranu třeba šance na vypuknutí hexamitózy je při vyšších teplotách výrazně vyšší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 18:20 Muž coobosh [2] Re: _ucx_
Ok. Prubnu to. Takže do té doby, než to dotáhnu dom, tak zvednu tu teplotu aspoň.
Edit: Jinak v té diskuzi pod článkem lidi docela rozhrábli nutnost těch třiceti stupňů. Že to zas takový dogma být nemusí ????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 18:02 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: coobosh
No můžeš to zkusit, tohle není věc, která by nesnesla odkladu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 17:57 Muž coobosh [2] Re: _ucx_
Jojo, tohle už jsem četl. Takže s tím přípravkem na kapřivce souhlasíš ??? Klidně to prubnu. Jinak už v té nádrži bylo i 32* přechodně a ryby to nějak dali. Myslím, že těch 30* (aspoň) snad taky zvládnou. Když to akvárium tak sleduju, tak vyloženě o “masivní” invazi se asi jednat nebude. Zatim jsem si všiml drbání dvou terčů a jedné siamky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 17:50 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: coobosh
Nejdřív si přečti tohle: rybicky.net/clanky/956-bezpecna-a-ucinna-lecba-tercovcu-pri-masivni-expanzi-zabrohlistu-a-jak-ji-predejit

Kdybys v té nádrži měl jen ty terče, tak ti řeknu, abys postupně, šetrně zvednul teplotu někam k 31 °C. Ale máš tam rostliny a pěkné, máš tam i jiné ryby a já je na svědomí mít nechci. A terčovec není pancéřníček, chytit ho bývá celkem snadné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 17:30 Muž coobosh [2] Re: _ucx_
To je bohužel temer nemyslitelny. Musim celu nadrz. Ve svým akváriu bych je lovil 3 dny, což by do té doby zbytek terčů vyzdechalo stresem. Nehledě na to, jestli bych vubec vytahl ty spravny dva kusy ???? než nejaky to léčivo dovezu domů (su v karanténě), tak neco z tech prozatimních opatření, co jsem napsal, mám použít ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 17:26 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: coobosh
Hmmm, pokud se otírají boky hlavy, tak jsou to na 99 % žábrohlísti a na ty docela dobře zabírá cyprinopur. Protože se doporučuje při jeho aplikaci měnit hodně vody, je asi lepší léčit v menší nádrži. Může se obtížně shánět, mně pomohl až e-shop se skladem v Horních Počernicích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 17:15 Muž coobosh [2] – Terčovci paraziti
Zdravím. Všiml jsem si, že se mi dva terčové (z 15) otírají o anubias. Jiny změny chování ani vzhledu jsem na nich nepozoroval. Než budu do akvária lít nějakou chemii (až v krajním případě), je nějaký univerzální postup, co můžu udělat už teď během víkendu ? Výměna vody, určitá teplota, UV lampa, vzduchování, omezení krmiva, listy mandlovníku, šišky olše atd. co vás napadne a je to ku prospěchu ?? Děkuji moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.10.2020 19:39 R Muž romant [27987] Re: michalcod
Tak pro příště, nikdy nemíchat ryby od různých chovatelů. Jde o to, že ryby si s sebou nesou svojí specifickou mikroflóru a při kombinaci tzv. na ostro se toto nemusí u ryb setkat s kladnou odezvou. Chce to postupný zvykání v karanténě, kde se třeba prohazuje část filtračních médií, aby docházelo k pomalému (polupárně řečneo) promořování. ;-) Dobrou službu dokáže udělat mandlovník mořský, ten bych použil i teď, ale pozor na kombinaci s další medikací, jak zde je doporučováno, neb tato bude účinky mandlovníku negovat a obráceně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.10.2020 19:28 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: michalcod
- zkusil bych v první fázi Acriflavin, následně až tu eSHa 2000,
- po aplikaci Acriflavinu se potlačí nalevnik a plísně, bakteriální zbytek, vezme ta eSHa 2000
-tohle se mělo řešit tak 2 dni zpět, v prvopočátku
- čichavci tam samozřejmě nemají co dělat, proto ihned pryč ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.10.2020 18:45 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Kawasaki
Jo. Zase z toho vychází, že je dobré se držet biotopu a kdo to poruší, řeší problémy.

Můj soukromý seznam akceptovatelných ryb k plackám:

1. teplomilné druhy pancéřníčků rodu corydoras (aeneus, adolfoi, sterbai apod.)
2. neonky červené nebo modré
3. tetry citronové
4. teplomilné druhy cichlid rodu geophagus
5. ramirezky
6. altumy
7. k dospělým, plně vzrostlým kusům do opravdu veliké nádrže (2 m3 a víc) cichla temensis
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2020 16:02 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Tojsouvěci
Zase nová informace Luďku. Jsou i jiné druhy co dělají v akva neplechu např.Sturizomy,Tetry Krvavé, Parmička Čtyrpruhé. Ale to už je mimo téma. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.10.2020 15:47 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: michalcod
Původ problému může souviset s přítomností Čichavce líbajícího - Helostoma temmincki,tato ryba s oblibou ožďoubává terčovce,chutná jí kožní sekrece.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 15:33 Muž Jarry [1437] Re: Kawasaki
Trochu jsem popletl témata, ono to spíš patřilo k tomu umístění 14ks co nejmenších terčovců do rostlinného akvária, ale obecně mi přijde, že je to přehlížený problém a potom se to svádí na pH apod.:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.10.2020 15:21 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: _ucx_
Máš pravdu, že stresový faktor hraje roli a to nejen u Terčovců. A přechod na jinou vodu taky. Je to jedno ke druhému. Ja jen tvrdím, že pokud si člověk připraví vodu optimálních parametrů pro daný druh nic tím nepokazí. A co se týče filtrace tak mechnický s filtrační vatou je dobrá volba jen se nesmí zapomínat na pravidelné čištění. Já sám mám v chovnych akva jak bublifuky tak závěsné mechanické filtry s čerpadlem. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.10.2020 14:28 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarry
Souhlas se vším co jsi napsal. Jenže tazatel není chovatel. Těžko bude měnit 80% vody denně. Měl by rybám zajistit co nejlepší podmínky v rámci svých možností. Byla to jen dobře míněna rada nic víc. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.10.2020 13:57 Muž Jarry [1437] Re: Kawasaki
Já si myslím, že se možná z pH a NO3 dělá ve vztahu k terčovcům větší strašák, než to je. Určitě je vhodná voda měkká s pH do 7, ale když nejde o odchov, jsou terčovci úspěšně chováni i ve vodách s poměrně vysokým pH. Co jim vadí zcela jistě, je organické znečištění vody - věc v podstatě neviditelná a špatně měřitelná a lidé se potom odvolávají na NO3 (částečně mají pravdu, NO3 je výsledným produktem organického znečištění). Toto jde špatně dohromady s potřebou častého krmení mladých ryb, proto je nejvhodnější holá nádrž, kde je možné jednoduše a často (denně) odkalovat a měnit spousty vody (klidně 80% obden). Rostliny v tomto ohledu asi moc nepomohou, ty začínají konzumovat až látky v pozdější fázi přeměny organického znečištění. Bohužel nepomůže asi ani sebelepší biologická filtrace, možná denně praný mechanický filtr, který bude odstraňovat z vody bordel ještě předtím, než se začne rozkládat.
Sledoval jsem pokus jednoho chovatele, který chtěl ověřit postup, kterým se řídí spousta chovatelů za mořem (holá nádrž a denně výměna 80% vody, minimálně během vykrmování mladých ryb). Rozdělil jeden vrh mladých od jednoho páru do 2 nádrží - obě nádrže byly holé, stejně velké, se stejnou vodou. V jedné byl velký biologický filtr a voda měněna týdně. Ve druhé nebyla filtrace žádná, jen vzduchování, ale měnilo se 80% vody denně. Krmilo se v obou nádržích stejně. Rozdíl v růstu a stavu ryb byl obrovský, ve prospěch nádrže bez filtrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.10.2020 13:50 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Kawasaki
Mám takový dojem, že tady spouštěčem nebylo ani tak pH nebo NO3 samo o sobě (pokud by na tyto hodnoty pH byly ryby pozvolna aklimatizovány, tak by s tím nejspíš neměly problém), ale spíš stres z transportu a z nové vody a k tomu nějaké bakterie od těch čichavců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2020 13:44 Muž 4Sima [1897] Re: michalcod
Já bych posílil tu filtraci, nechal bych jeden z těch vnitřních filtrů (za mě ten Eheim) a druhý nahradil externím (doporučil bych opět Eheim, Oase, JBL např.) a trochu bych snížil to pH za pomoci CO2. Jak psali kolegové, bez vhodných podmínek pro chov to budeš mít opakovaně těžké. Vhodné může být použití reverzní osmozy k získání vhodné vody pro chov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2020 13:12 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: michalcod
Přečti si zde v Atlase vše o Terčovcích. Tvoje pH 7,4 je vysoké optimum je 5,5-6.To jsi měl mít dávno vyřešené.Pro tyto ryby je třeba mít vodu měkkou a kyselou. Kvalitní filtraci. A NO3 co uvadiš je taky moc. Dlouhodobě bys měl udržet do 20 mg/l. Pokud nejsi schopen toto dlouhodobě udržet zvol jiné druhy ryb. Ať se ti daří. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 11:28 Muž michalcod [13] Re: _ucx_
Byli tam Právě na začátek ti Líbači(museli, jinak bylo po nich od jedné paní) a šneci. Vše od začátku zajížděné s novými věci.
Edit: Děkuji, Líbače jsem zachránil. Zkusím tu Eshu 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2020 11:05 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: michalcod
Ano, bohužel informací tam je málo. Byly tam nějaké startovací ryby? Nebo jak jsi nastartoval dusíkový cyklus? Filtrem z jiné nádrže? Krmil jsi naprázdno? Zkus si změřit ještě NO2.
Edit: Ok. Z těch fotek se toho moc poznat nedá, ale souhlasil bych s tou plísní i s nasazením eSHa 2000. Zkus tomu dát ještě den, jestli se to bude rozvíjet nebo jestli to začne samo ustupovat. Snížením NO3 (tedy šetrnou výměnou vody) nic nezkazíš, zvýšením teploty vody o 1 - 2 °C taky ne. Teprve pak asi bude dávat smysl to začít řešit.

Jo a čichavce bych dal pryč. Ti prostě do nádrže s plackami nepatří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 11:02 Muž michalcod [13] Re: _ucx_
Ze začátku cca 4 dny, právě plaval všude a byly terčem pozornosti, pak ta změna...
Otvírají bokem, někde uprostřed. NO3 je 30-40
Edit: Prezentace založena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 11:00 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: michalcod
Bokem vzadu nebo spíše úplně vepředu, tam kde jsou žábry? Jinak uveď i další parametry vody, přinejmenším NO3.

Jinak to, že se schovávají a neplavou v prvních týdnech po přesunu, je celkem normální, taky se může stát, že dva až tři týdny nebudou žrát, tím se taky není nutné trápit. pH 7.4 pro ně sice není ideální, ale nemělo by jim uškodit.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 77

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65025x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4551?od=51