Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Jo. Zase z toho vychází, že je dobré se držet biotopu a kdo to poruší, řeší problémy.
Můj soukromý seznam akceptovatelných ryb k plackám:
1. teplomilné druhy pancéřníčků rodu corydoras (aeneus, adolfoi, sterbai apod.)
2. neonky červené nebo modré
3. tetry citronové
4. teplomilné druhy cichlid rodu geophagus
5. ramirezky
6. altumy
7. k dospělým, plně vzrostlým kusům do opravdu veliké nádrže (2 m3 a víc) cichla temensis
Zase nová informace Luďku. Jsou i jiné druhy co dělají v akva neplechu např.Sturizomy,Tetry Krvavé, Parmička Čtyrpruhé. Ale to už je mimo téma.

Původ problému může souviset s přítomností Čichavce líbajícího - Helostoma temmincki,tato ryba s oblibou ožďoubává terčovce,chutná jí kožní sekrece.
Trochu jsem popletl témata, ono to spíš patřilo k tomu umístění 14ks co nejmenších terčovců do rostlinného akvária, ale obecně mi přijde, že je to přehlížený problém a potom se to svádí na pH apod.

Máš pravdu, že stresový faktor hraje roli a to nejen u Terčovců. A přechod na jinou vodu taky. Je to jedno ke druhému. Ja jen tvrdím, že pokud si člověk připraví vodu optimálních parametrů pro daný druh nic tím nepokazí. A co se týče filtrace tak mechnický s filtrační vatou je dobrá volba jen se nesmí zapomínat na pravidelné čištění. Já sám mám v chovnych akva jak bublifuky tak závěsné mechanické filtry s čerpadlem.

Souhlas se vším co jsi napsal. Jenže tazatel není chovatel. Těžko bude měnit 80% vody denně. Měl by rybám zajistit co nejlepší podmínky v rámci svých možností. Byla to jen dobře míněna rada nic víc.

Já si myslím, že se možná z pH a NO3 dělá ve vztahu k terčovcům větší strašák, než to je. Určitě je vhodná voda měkká s pH do 7, ale když nejde o odchov, jsou terčovci úspěšně chováni i ve vodách s poměrně vysokým pH. Co jim vadí zcela jistě, je organické znečištění vody - věc v podstatě neviditelná a špatně měřitelná a lidé se potom odvolávají na NO3 (částečně mají pravdu, NO3 je výsledným produktem organického znečištění). Toto jde špatně dohromady s potřebou častého krmení mladých ryb, proto je nejvhodnější holá nádrž, kde je možné jednoduše a často (denně) odkalovat a měnit spousty vody (klidně 80% obden). Rostliny v tomto ohledu asi moc nepomohou, ty začínají konzumovat až látky v pozdější fázi přeměny organického znečištění. Bohužel nepomůže asi ani sebelepší biologická filtrace, možná denně praný mechanický filtr, který bude odstraňovat z vody bordel ještě předtím, než se začne rozkládat.
Sledoval jsem pokus jednoho chovatele, který chtěl ověřit postup, kterým se řídí spousta chovatelů za mořem (holá nádrž a denně výměna 80% vody, minimálně během vykrmování mladých ryb). Rozdělil jeden vrh mladých od jednoho páru do 2 nádrží - obě nádrže byly holé, stejně velké, se stejnou vodou. V jedné byl velký biologický filtr a voda měněna týdně. Ve druhé nebyla filtrace žádná, jen vzduchování, ale měnilo se 80% vody denně. Krmilo se v obou nádržích stejně. Rozdíl v růstu a stavu ryb byl obrovský, ve prospěch nádrže bez filtrace.
Mám takový dojem, že tady spouštěčem nebylo ani tak pH nebo NO3 samo o sobě (pokud by na tyto hodnoty pH byly ryby pozvolna aklimatizovány, tak by s tím nejspíš neměly problém), ale spíš stres z transportu a z nové vody a k tomu nějaké bakterie od těch čichavců.
Já bych posílil tu filtraci, nechal bych jeden z těch vnitřních filtrů (za mě ten Eheim) a druhý nahradil externím (doporučil bych opět Eheim, Oase, JBL např.) a trochu bych snížil to pH za pomoci CO2. Jak psali kolegové, bez vhodných podmínek pro chov to budeš mít opakovaně těžké. Vhodné může být použití reverzní osmozy k získání vhodné vody pro chov.
Přečti si zde v Atlase vše o Terčovcích. Tvoje pH 7,4 je vysoké optimum je 5,5-6.To jsi měl mít dávno vyřešené.Pro tyto ryby je třeba mít vodu měkkou a kyselou. Kvalitní filtraci. A NO3 co uvadiš je taky moc. Dlouhodobě bys měl udržet do 20 mg/l. Pokud nejsi schopen toto dlouhodobě udržet zvol jiné druhy ryb. Ať se ti daří.

Byli tam Právě na začátek ti Líbači(museli, jinak bylo po nich od jedné paní) a šneci. Vše od začátku zajížděné s novými věci.
Edit: Děkuji, Líbače jsem zachránil. Zkusím tu Eshu 2000.
Ano, bohužel informací tam je málo. Byly tam nějaké startovací ryby? Nebo jak jsi nastartoval dusíkový cyklus? Filtrem z jiné nádrže? Krmil jsi naprázdno? Zkus si změřit ještě NO2.
Edit: Ok. Z těch fotek se toho moc poznat nedá, ale souhlasil bych s tou plísní i s nasazením eSHa 2000. Zkus tomu dát ještě den, jestli se to bude rozvíjet nebo jestli to začne samo ustupovat. Snížením NO3 (tedy šetrnou výměnou vody) nic nezkazíš, zvýšením teploty vody o 1 - 2 °C taky ne. Teprve pak asi bude dávat smysl to začít řešit.
Jo a čichavce bych dal pryč. Ti prostě do nádrže s plackami nepatří.
Ze začátku cca 4 dny, právě plaval všude a byly terčem pozornosti, pak ta změna...
Otvírají bokem, někde uprostřed. NO3 je 30-40
Edit: Prezentace založena.
Bokem vzadu nebo spíše úplně vepředu, tam kde jsou žábry? Jinak uveď i další parametry vody, přinejmenším NO3.
Jinak to, že se schovávají a neplavou v prvních týdnech po přesunu, je celkem normální, taky se může stát, že dva až tři týdny nebudou žrát, tím se taky není nutné trápit. pH 7.4 pro ně sice není ideální, ale nemělo by jim uškodit.
Spíš se neotírají, viděl jsem je včera asi 3x, jinak jsou u filtru na místě. Jednou za hodinu vypluje otřese se bokem a zase zajede k filtru.
Teplota 29 a ph 7,4. Budu snižovat
Kawa má pravdu, založ si prezentaci nádrže, takhle je k dispozici příliš málo informací pro nějakou kvalifikovanou pomoc. Taky by celkem pomohlo znát parametry původní vody u chovatelů.
Kromě toho, konkrétně kterou částí těla se otírají?
Udělej si prezentaci. Jaká je teplota a parametry vody?


Dobrý den, u týden přivezených ryb se objevily bílé mapy. Koupil jsem je u chovatele 2ks a dalších 5 ks hnědých jsem koupil u jiného chovatele ve stejném městě. Ryby jsou nyní většinou zalezlé, někdy se nechají od hnědých oždibovat. Asi třikrát jsem je viděl otírat se o předměty, jinak jsou zalezlí a bez pohybu. Prosím poraďte, jak nejlépe léčit. Znám jen Eshu2000 u té se nemusí měnit voda. Sera bactopur direct je prý velký driják, který zabije všechny bakterie, musí se část měnit voda, v podstatě zajíždět znova akva. Ale jsem amatér a předem děkuji za Vaše rady.
Starší reakce
Máš na mysli ty útvary u kořene prsní ploutve. Na žábrech nic nevidím.
0 22.06.2020 15:14 Campa10 – "Chomáčky" na žábrech


Napadá vás, co by to mohlo být a jestli to řešit? Rybu už jsem takto koupil. Žere, nestraní se, vypadá v pohodě. Po měsíci je to pořád stejné. Akvárium 450l, 29 stupňů, pH 6,4, GH 4-5, NO3 15...
Na fotce s další rybou s "normálními" žábrami.
Starší reakce
0 01.06.2020 07:03 Kermit – Terčovci nemoc

Chci se zeptat co je to za bílé fleky na tomto terčovci.Nadrz 300l teplota 29 celková tvrdost vody 3
pH 6,80 . Děkuji
Starší reakce


pri prechode do noveho akva asi zo stresu ... poradte liecbu...
Starší reakce
Neber si to nijak osobně , ale s těmahle názorama s terčovci moc daleko nedojdeš
Cokoli kolem nás je kompromisem mezi různými parametry, libovolný dům, libovolné technické zařízení... Ta nádrž je kompromisem mezi časem, který tomu můžu věnovat, provozními náklady, spotřebou vody, prostorem atd. Jo, může mi přes ní denně protéct kubík čerstvé vody a kubík staré můžu vypustit do kanálu, akorát bych ten kubík musel ještě zahřát, prohnat RO a tolik vody by mi asi ani studna dlouhodobě nedala (o nádrži na dešťovku ani nemluvě). Takže hledám nějaké provozní optimum. Jasně, mohl jsem si do ní vytisknout plastové terčovce na 3D tiskárně...
V každém případě si myslím, že to, že ryba plave hlavou dolů, výškou nádrže způsobeno opravdu není (jakkoli to asi není optimální). Jestli dnem a rostlinami, to nevím.
_ucx_ napsal: ta nádrž je samozřejmě kompromisem (jako ostatně většina ostatních tady a jako skoro všechno v reálném světě).
Trochu zvláštní argument. Nikdo tě snad nenutil dělat kompromisy a dávat ryby do nevhodné nádrže, ne?
Dám mu čas, to je to jediné, co je jasné. Jestli se mi podaří od něj získat nějaký výkal pod mikroskop, to je samozřejmě jiná otázka -- to by znamenalo ho alespoň izolovat už teď (což zase znamená stres s tím spojený atd.)
Dusičnany mám změřené, pod 20 mg/l. Co se týče zbylých argumentů, rozumím jim a v zásadě s nimi souhlasím, ta nádrž je samozřejmě kompromisem (jako ostatně většina ostatních tady a jako skoro všechno v reálném světě).
Má smysl provést mikroskopické vyšetření výkalu - když příjdeš k doktorovi s bolestmi hlavy , taky ti "preventivně" nenaodrdinuje chemoterapii -ve smyslu co kdyby to byla rakovina,ale provede vyšetření ! nicméně poruchy plavání můžou mít vícero příčin.
Na první dobrou - myslím si že Tvoje nádrž je na disky málo vysoká - čím budou ryby starší ,tím větší problém s tím budou mít - stejně tak bych se zamyslel nad tím dnem a dekoracemi , pod kterými se může dlouhodobě držet odpad z ryb
Dnes dopoledne jsem objevil ~10 cm pigeona (na fotkách pojmenovaného "Rudej tygr"), jak trvale plave hlavou dolů a nevšímá si žrádla, ostatních ryb se ale nestraní, snaží se být s nimi. Ještě včera večer byl v pohodě, ostatní ryby vypadají ok a žerou, teplota 31.5 °C, pH někde kolem 6.3. Dusičnany si během dneška samozřejmě změřím, ale nečekám nějaký významný výkyv. Má smysl začít připravovat léčebnou nádrž?
Starší reakce
Zkusil jsem. Včera večer přelovena do 100L. Přidán entizol, teplota 34 stupňů a masivní vzduchování. Uvidíme za pár dní

Děkuji všem za rady. Dám vědět, jak dopadnu.
Jednou se mi to stalo. Prekrmil jsem jak říká RAP. Nebylo to tolik,ale střevo bylo venku. Zkusil bych dát rybu do separace a vysadit krmení. Moji rybě se to za dva dny zatáhlo samo.
Děkuji, můžete mi prozradit i další? Zatím totiž spíše bojuji s opakem

Nejčastější je překrmení.
To by odpovídalo názoru chovatelky. Dohledal jsem, že i úspěšná léčba může deformovat páteř. Máte s tím zkušenost a proto doporučujete šetrnou smrt? Sakra, nechci tu rybku po týdnu utratit. Mohu se ještě zeptat, čím to může být způsobené?
Je to vyhřezlé střevo, tedy podle mě, jak to vidím.
Podle téhle fotky se to úplně poznat nedá. Taky to může být jen výkal, zvlášť krmíš-li něcím, co má podobnou barvu.
Ale tasemnice to opravdu není.

Přikládám fotografii (není tedy moc kvalitní). Tasemnice dle fotek vypadá jinak. Na střevo mne navedla chovatelka. Kvalita moc nic. Je pravda, že to opravdu jako střevo vypadá.
A bylo to opravdu střevo? Nebyla to třeba tasemnice?
To musíš jít na veterinu,a tam se poradit,entizol je na recept...aspoň já to tak udělala...
Ano, dočetl jsem se co to je a k čemu je. Proto můj dotaz níže. Antibiotik je mraky druhů a opravdu si netroufnu ententíky a nějaké vybrat a dát je.

Entizol jsou antibiotika,tak náhrada jedině jinymi antibiotiky...Léčí se s nimi střevní paraziti /bičikovci/...hexamita...
Zdravím,
evidentně to s terči opravdu bude občas složitější. Včera jsem si všiml, že jednomu terčovci ze zadečku trčelo střívko. V sobotu večer byl ještě aktivní, cpal se a bez vylezlého střeva.
Dle chovatelky, od které ho mám, mám odlovit do jiné nádrže, zvednout na 34 stupňů a dávkovat entizol (1 tableta do 100L vody).
Rád bych se zeptal zkušenejších, zda je to dobré řešení a opravdu je šance rybu zachránit? Jsem v tomto laik, ale nějak si neumím představit, že se střevo znovu vtáhne do ryby a vše je v pořádku. Případně dá se entizol něčím dostupnějším nahradit?
Zároveň se chci zeptat, jak je něco takového možné? Chovatelka mi řekla, že je možné poranění o kytku či kámen. Znovu si ovšem neumím představit jak souvisí vnější poranění s tím, že ryba vylučuje vlastní střeva zadkem.
Děkuji za odpovědi.
Starší reakce
UndeR napsal:...jakmile se zbavíme zbytku krmiva co mám,
- vyhodit a je vyřešeno, nekrmit ani tím zbytkem
No jo přesvědčili jste mě...jakmile se zbavíme zbytku krmiva co mám, tak vyzkouším tu artemii

Vždyť tady ostatní píšou, že v krmení artémií nevidí problém.
Jsem sice v tomto oboru nováček (zatím bez praktických zkušeností s Terči), nicméně chovatel od kterého budu v blízké době terče kupovat, krmí mraženou artémií už léta a toto krmivo mi doporučoval. Pravdou je, že jeho Terčovci jsou na něj zvyklé již po generace.
- ponechte teplotu na těch 31,vynechte krmivo s přídavkem srdce, pokud budou potíže přetrvávat, po 24 hod bude potřeba 6 hod koupel v eSHa gdex za teploty totožné v akváriu

Souhlasím, že ta nižší teplota by byla rozhodně příjemnější. Teď každopádně nechám ještě pár dní přitopeno a zkusím to dát nějak do cajku. Doufám, že se to zdárně podaří...
No já jsem se nikdy nesetkal s názorem, že je vhodné vyhýbat se artemiím a spol. a to ani u poměrně ortodoxních "srdcařů"
Každopádně to ale neznanemá, že když přestaneš krmit hovězím, že se s těmito problémy nesetkáš, určitě to není všelék, ale minimálně pak není problém držet teplotu někde mezi 28-29°C, což by mělo být celkově prospěšné pro zdraví akvária, zvlášť, pokud je tam dno, rostliny atd.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65486x