Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Myslíte že se dá vyloučit bakteriální onemocnění které ma podobne příznaky a vyskytuje se většinou taky jen u těch nejslabších kusů ryb?
Kompletní očistou akvária myslím kompletní omytí (odrbání), např novou pod vodou dobře promytou houbičkou na nádobí, veškerého skla a techniky uvnitř akvária , propláchnutí (pročištění) filtru, hadic a filtračních médií - i za cenu ochromení kultur užitečných bakterií- problém je právě v "zapouzdřených cystách" které jsou všude- na ně jsou léčiva krátké. ¨
Vhodným léčivem je stále, alespoň u mně nedávno ověřená léčba nově zakoupených ryb napadených bičíkovci, Entizol -(metronidazol) - díky rezistenci parazita s dvojnásobnou koncentrací.
starší postup -
po kompletní očistě akvária ,řádnému odkalení dna a výměně 50% vody se dávkovala plná dávka léčiva - 1tableta Entizolu 250mg na 40-62,5l vody - vždy třetí pátý,sedmý a devátý den se odkalilo , vyměnila se třetina vody a doplnila třetina původní dávky léčiva (metronidazol se stejně jako většina léčiv na světle po čase rozpadá ) dvanáctý den se opět řádně odkalilo,vše omylo a vyměnila min polovina vody , teplota se zvýší na horní mez snášenlivosti druhu - nejlépe na 34° po dobu léčby
krmí se střídmě kvalitní ,lehce stravitelnou stravou , vždy se po týdnu od ukončení celé dvanáctidenní "kolečko" zopakovalo.
v týdenní pauze mezi "léčebnými kolečky" je nutné častěji měnit vodu , léčiva ochromí populaci užitečných bakterií v akváriu a filtraci - stejně tak po dokončení léčby alespoň 14 dní , krmit také raději méně
U mně léčba probíhala v nádrži bez funkční filtrace - proto jsem postup lehce poupravil: první den plná dávka léčiva - 1 tableta 250mg na 30L vody , po dobu následujících 10ti dní , denně výměna poloviny vody a poloviční dávka léčiva té původní, dvanáctý den kompletní očista a výměna 2/3 vody. krmil jsem nastrouhaným rybím filé a mraženou žábronožkou , už třetí den začaly ryby neurvale přijímat potravu - což pro mě bylo znamením že léčba zabírá
"Kolečko" jsem po týdenní pauze zopakoval ještě jednou - nyní jsou ryby cca 14 dní po léčbě , mikroskopicky už nebyli bičíkovci prokázaní , ryby mají zase (nepropadlé) kulaté břicha - vrátila se neurvalá žravost
Nicméně opětovně nedoporučuji léčbu bez mikroskopického prokázání přítomnosti parazita, zvlášt u terčovců .
komerční léčiva nemám odzkoušeny , dříve před cca 5-6 lety jsem úspěšně léčil Terapem SH - tehdy bez mikroskopu - stejným postupem - příznaky napadení se po léčbě už neobjevily.
Jen nesprávně nazývám Trophozoity a cysty -což jsou určité "zapouzdřené" vývojové stádia parazitů -zjednodušeně - podobně jako vajíčka -na které jsou veškeré léčiva v koncentraci snesitelné rybami neučinné - proto ta nutnost opakování při léčbě .
Informace čerpám ze studí Pánů - Moore, 1922; Kulda a Lom, 1964a, b; McElwin a Post, 1968; Becker, 1977; Poynton a Morrison, 1990;Kent a kol., 1992
Situace je zřejmě mnohem složitější než se zdá , protože těch poddruhů bičíkovců je velké množství , žijí jak ve sladkovodních tak v mořských rybách -mají rúzné vývojové cykly - nejvíce se celosvětově řeší napadení plůdku Lososa Atlantského, Pstruha duhového a pod..
Nicméně se ve všech studiích zmiňuje i čeleď Cichlidae
Bičíkovce sa množia delením. Hlistíce kladú vajíčka....
Moc Vám děkuji. Ještě prosím co myslíte tou kompletní očistou a jaké léčivo doporučujete na bičíkovce?
Popravdě si nemyslím že je dobrý nápad ignorovat "případné bičíkovce" u terčů , popravdě si ani nemyslím že by bylo jako vhodné řešení , postiženou rybu - i dříve- když se objevily příznaky - přelovit do karantény a léčit ji zvlášt - pokud se opravdu jedná o bičíkovce - rozmnožují se vajíčky , kterými postižená ryba už stihla zamořit komplet celou nádrž - po vylíhnutí se bičíkovci volně pohybují ve vodě a hledají hostitele, ostatní ryby sice momentálně (zřejmě) nevykazují žádné příznaky ,ale ...
stačí když se jednou zhoupne voda (koncentrace dusíků) a jedou v tom všichni - respektive první půjdou opět ti nejslabší
Teplota 32° je rozhodně bez použití medikace málo , přitápí se na 34°a výš, po dobu deseti dnů , kdy je ale zapotřebí každý den provádět kompletní "očistu" všeho co se v akva nachází , důkladné odsátí všeho bince co očistou vznikne a 100% tní výměna vody -ověřeno v produkčních chovech, toho se ale nedá docílit v nádrži s dnem a rostlinami.
Takovýmto způsobem se dnes "údajně karanténují" odchytové ryby -je to mnohem levnější a šetrnější metoda ,než při používání chemických přípravků- které někdy nemá ani opodstatnění, zbytečně jen oslabuje organismus- pak je vysoká mortalita a stres po přepravě a to moc neprospívá obchodu.
0 01.08.2019 18:19 Gabo Potrebuji pomoc dovezl sem ze slovenska 10 ks tercovcu dva z nich maji derovou nemoc z hlavi trci cervy sou v pohode az tak nezerou jenom nekdy ako ich lecit mam 250 l akvarko entizolem anebo s cim a ten par ostatne ryby odhani oni se pari!
Dle meho nazoru ta rybka by mela byt v karantene a ne spolecne s ostatnima. Kazdopadne pokud se lecba podari, tak uz tvar nebude mit nikdy. U ostatnich zvednout teplotu na 32C, terci sou hodne houzevnaty rybky a zvednuti teploty je prvni prevence, prevazne to pomuze. Leceni jakymkoliv lecivem se jim oslabuje imunita. Na facebooku je tato skupina :
www.facebook.com/… tam si dohledate vsechno potrebny.
Moje zkušenost je taková, že rybu kde již došlo k poškození výstelky střeva nemá cenu léčit. Možná se to i na poprvé povede, ale ta ryba je již natolik oslabená, že při příštím sebemenším problému s vodou v tom lítá znovu. Smysl má léčit ty, které v tomto stádiu ještě nejsou. Jinak po dobu léčby nekrmit jiným než suchým krmením.
Nakrmím a koukám kam to pak spadne - odsaju injekční stříkačkou -pokud má potíže jedna ryba , budou to mít v sobě i ostatní- nejslabší kusy vždy "odpadají" jako první , v podstatě by mělo stačit odebrat detrit ze dna, rozhodně bych neotálel.
Kdo dělá rozbor netuším , pár lidí co si ho nechalo udělat v laboratořích- za něj akorát zaplatili ranec peněz- ke konkrétnímu určení parazita stejně nedošlo - , hledal bych někoho v okolí , nejlíp chovatele disků, skalár, nebo cichlid všeobecně ,kdo má mikroskop
Dobrý den. Děkuji za zkušenost a prosím o radu. To co rybe trčí z řitního otvoru nějakým způsobem odchytit a pod mikroskop? Kdo dělá takový rozbor prosím? Už teď je to kolotoč..
Entizol je toho zářným příkladem

MonterMonty napsal: ....- jinak to bude nekonečný kolotoč
A taky se tím snadno tvoří rezistentní kmeny parazitů, bakterií apod. vůči lékům.

To co rybě trčí z řitního otvoru není parazit ale střevní výstelka , kterou např bičíkovci poškozují, nemusí to být ale jen oni - rozhodně zmikroskopovat - potvrdit přítomnost parazita - následně vyhledat správné léčivo - jeho dávkování a správný postup - jinak to bude nekonečný kolotoč
0 29.07.2019 21:27 Mirek Blackky –
Re: RAP Děkuji za reakci. Zatím se mně nepodařilo parazita ulovit. Tak z fotky to určit nejde? Různé druhy parazita jsou si podobné. Dosud jsem tento problém s rybama neměl
Já bych doporučil mikroskop a zjistit přesný druh parazita. Potom použít to pravé léčivo.
Z toho terčovce už těžko něco bude.
0 28.07.2019 20:42 Mirek Blackky – Terčovci - vnitřní paraziti
Starší reakce
Tady se často doporučuje výměna poloviny vody nebo 80 % vody. Já si dovedu představit výměnu 10 nebo 15 % vody, to dělám běžně, nádrž si tu vodu naředí, takže to není potřeba to nijak dál řešit, ale jak měníte 80 % vody třeba v pětistovce, když ta voda má mít ±30 °C? To máte doma v obýváku vedle akvária IBC kontejner a v tom ještě jedno topení nebo jak?
Starší reakce
Ano zerou .Ale obo to probiha tak priplavenk rostlince a najednou proti ni vystreli a skrele si otre.Nevim mozna bakterka nebo cosi ale znervoznuje me to.Jinak teplota vody 29.7 stupnu. A co 5 den vymena vody plus odkalovani.
Jestli žerou a jinak jsou ok, tak bych to neřešil. Občas se mi také otírají, pak zase přestanou

Dle meho nazoru muze to byt i ve slozeni vody.A je zbytecne tam lit neco co nevim jestli pomuze.Gdex se davkuje 3 dny pak nic a pak vymena vody a pak znova opakovat.Je mozne ze tak reagujou na no 3.Zkusim koupit jeste szat clean water abych to snizil k 0 a uvidime.
Ano presne tak.Lecba co 3 den.S vymenou 80 procentni vody a samozrejme ze i s odkalovaanim.Dychaji uz v pohode.Co se tyce davky leciva tak jsem dal 50. Procent puvodni davky kvuli rostlinam.Akorat otirani me sere o rostlinky . Ale chovaji se normalne.
Otázkou je jak to přeléčení probíhalo - tedy cyklus - po jaké době jsi provedl opakovaní přeléčení -protože "
nás akvaristy zajímají dva druhy "žábráků" :
Gyrodactylus - ti jsou živorodí - u těch postačí jedno přeléčení a mělo by být vyřešeno
Dactylogyrus - ti jsou vejcorodí -jak už bývá obvyklé , na vajíčka žádné léčivo nepůsobí , z toho důvodu se musí léčba opakovat a pokud si dobře vzpomínám tak je to po třech dnech.
Při určování koncentrace dávky léčiva je také potřeba vzít v úvahu množství zeleně v akváriu - rostliny část léčiva vstřebají.
Dále je nutné co nejdůkladněji odstranit organický binec z akvária - řádně odkalit dno , veškerou techniku a sklo v akvu odrbat např- novou čistou houbičkou na nádobí - vyčistit hadice vyprat filtrační média - organický bordýlek dost podstatně snižuje účinnost léčiv.
v neposlední řadě je nutné odstranit z filtrů absorpční materiály - různé srachemy, zeolity, aktivní uhlí , přípravky na bázi rašeliny a pod - taktéž vstřebávají léčiva - snižují jejich účinnost ,po léčbě mnohem častěji měnit vodu - bakterie ve filtrech po těch dryácích dostanou slušně na prdel.
jestli jde nebo nejde o žábráky Ti podle popisu neporadím - mně osobně jsou v tomto velmi sympatičtí kolegové nejen v Polsku - kteří propagují názor ,že před koupí prvního terčovce je nezbytně nutné pořídit si mikroskop- léčbu stylem pokus omyl, nebo myslím si že... Ti tyhle ryby rozhodně neodpustí
hodně zdaru
Zdrravím, měla jsem to podobné, nejlíp a finálně mi to vyřešil esha gdex. Dle návodu.
Jakou máte teplotu vody?
Nedavam odstataou protoze v panelaku nemam to jak odstat tu vodu.Kazdopadne uz dychaji normalne ale otirani skrele stale probiha.Takze fakt nevim.Co myslite?
Starší reakce
Dýchanie na jednu žiabru nemusi znamenať, že ma ryba žiabrohlisty. Pokiaľ ryby nedychajú zerýchlene pri hladine, by som zatiaľ žiabrohlisty neliečil, hlavne keď boli nedávno liečené.Každy deň by som tiež vodu nemenil.Dávaś odstatu vodu?
Ahoj.Potrebuju odbornou radu .Mel jsem podezreni na zabraky.Dychani na jednu zabru,otirani se o rostlinky dekorace atd...vykaslavani hlenu.Sem tam ztmavnul.Vykaly normalni podle toho cim krmim.Tak jsem nasadil tremazol.Lecil jsem 4 krat po 3 dnech s 80 procentni vymenou vody.Vsechno bylo v pohode.Zadne otirani,zadne dychani na jednu zabru.Ale po 14 dnech po ukonceni lecby se to zase vratilo.A to nebyl zadny zasah do akvaria.Je moozne ze tremazol nezabral?priznaky zase ty same krom toho hlenu.Tak ted momentalne kazdy den menim vodu uz 3 den.Tak se chci zeptat zda li je lepsi cyprinopur nebo chloramin T?Ph 7.1 tak mam strach pouziti toho Chloraminu.Voda je v poradku.No2 0 ,No3 10.Dekuji
Starší reakce
Starší reakce
Akvarko jsem ted upustil z 300 litru na 100 a zacal lecit......Mam tam poslednich 6ks tercovcu a neverim, ze je zachranim.....Budu muset zalozit novou nadrz.....Toto akvarium mam u syna ....teplota 29 , ph 6.8, .....ryby pouze tercovci a 10 neonek, bez rostlin a bez sterku....Dnes jsem vypnul filtraci a dal jen vzduchovaci kamen...
leky: sh 2000 , sh hexamita - tyto leky byly neuspesne
sh ndx - dal jsem dnes
0 09.05.2019 14:41 milano24 – tercovec
Již po několikáté mi začnou terčovci chudnout a jejich barva se mění na tmavou. Přijímají potravu, ale po case uhynou ( je to nejspis nejaky parazit ) I když jsem nasadil rúzné přípravky doposud jsem nebyl úspěšný. U posledního kusu se mi i zanítila rohovka atd. Může mi někdo poradit ....wilkmilan@seznam.cz
Starší reakce
Ve společném akva mám už jen 4 parmičky siamské, rostlinky a krevety, který by 33°C asi nepřežili, proto jsem je dal do karantény (akvárko 100l a naplnil jsem ho do 1/2), teplotu na 32, silné vzduchování a jen kámen, aby se mohli kam ukrýt a Entizol. Mohl bych se zeptat jak dlouho tam mají být a jestli je vhodné je v karanténě krmit?
Díky moc za rady
To iba tak podľa fotky neurčiš, ale pravdepodobne to budú bičíkovce. Netuším v akom akváriu ich chováš a s akou ďalšou osádkou, ale ja by som zvýšil teplotu na 33 stupňov a ak nemáš nekomerčné liečiva, ktoré tu už boli spomenuté, tak by som použil eSha Hexamita spoločenskom v akváriu. V inej nádrži, kľudne aj ten flagellol od sery.

Teď se mně podařilo jeden výkal vytáhnout z vody a nafotit, myslíte že se jedná o bičíkovce? Jinak Entizol a karantéční nádrž 100 litrovou doma mám, tak tam mám dát raději všechny čtyři terčovce? Nebo jenom ty co mají tyto bílé výkaly? Mám je teprve týden a jsou dost plaší, tak abych je ještě více nestresoval, ale zdraví je přednější.
Moc děkuji za informace a velmi si toho vážím
Tasemnice to není,ta má pevnou konzistenci.Bičíkovci jsou zjistitelní pod silnou lupou,nebo mikroskopem.Většinou se na bičíkovce používá metronidazol (Entizol,Metronidazolum),ale toto léčivo je na lékařský předpis,běžně je v akvaristických prodejnách dostupný Sera med Professional Flagellol.
Moc děkuji za informace a až se mně podaří nějaký výkal vylovit, tak ho zkusím prozkoumat. Jeden jsem zkoušel nabrat pinzetou, ale úplně se mně rozpadnul.Tak myslíte, že se na 100% jedná o cizopasníka a teď jde jen o to určit jestli se jedná o bičíkovce nebo tasemnici? Pokud by chovatel neměl dostupné léčivo, tak jakou by jste mně doporučil léčbu? Moc děkuji
Na vyloučení přítomnosti tasemnice stačí umístit výkal na sklíčko a opticky provést kontrolu lupou,nebo mikroskopem (postačující jsou i některé mobilní aplikace).Tasemnice vypadá jako bílý plochý červ,tělo je tvořeno z páskovitých článků a je částečně pohyblivá.
Druhá možnost je,že se jedná hlenovitý povlak výkalů,v kterém jsou bičíkovci,ale ti jsou zjistitelní, až při větším zvětšení.
Být tebou,kontaktuji chovatele,jestli nemá dostupné léčivo.
Děkuji moc za informace, mohl bych se zeptat jak ten trus můžu vyšetřit, abych potvrdil nebo vyloučil tasemnici?
Koretrou ne, jen granulemi Tetra Discus Energy, patentkama a Dafnií. Ale čím ji krmil chovatel přede mnou, tak to nevím. V tuto chvíli jsem žádný další trus od terčovce nevypozoroval, ale jsou dost vystrašený, tak moc stravy nepřijímají, i když je to každým dnem lepší a lepší.


Tasemnice - Odčervování Tremazolem (rozpuštěný Praziquantel),paraziti opouštějí hostitele řitním otvorem a přes jícen dále žábrami a ústním otvorem. Bičíkovci (Cryptobia) tvoří ve výkalu shluky a Capilarie jsou tenké kruhového průřezu.
V každém případě by bylo vhodné údajný výkal vyšetřit,než se zvolí postup léčby.
Tasemnice je o něco tenčí a vypadá jako takové hodně pravidelné korálky, kulička za kuličkou. Ale je fakt, že ta fotka je mizerná a klidně to může být i tasemnice, nebylo by to nic vyjímečného.
Plesky:a nebyl ten terč krmený koretrou? Pak to tak podobně někdy vypadá, ikdyž až tak dlouhé ty výkaly nebývají. Já v pochybnostech krmím nějakýma červenýma granulema (tetra diskus nebo něco podobného) a pak i výkaly musí být červenohnědé.

Ahoj,
před týdnem jsem si pořídil 4 nové Terčovce a u jednoho z nich jsem začal pozorovat dlouhé, táhlé a bílé výkaly a tak mám strach, jestli se nejedná o vnitřní parazity. Další věcí je, že mám vodu s PH 7,4, tak jestli se dají terčovci v takové vodě chovat, nebo jestli mám zainvestovat do RO, nebo CO2.
Starší reakce
Dekuju vyreseno mel jsem silny proud.Odstranil jsem rampu a uz jsou rozhazeni po akvariu.Dekuji ti za ochotu.
Ano ale kolega ma taky tercovce a uplne to same akvarium a plabou v pohode a osvetleni to same.Jinak naposled co jsem delal byla udrza kterou delam co 5 den.
-tak nezbývá než to světlo ,případně bych se zaměřil na zbývající hodnoty vody a teplotu vody
-neměnil jste něco v akva poslední dobou ?

Od chovatele v ČR jsou to vsechno pary ktere byli ve vode mezi ph 5 a 6
-ano ,i to nízké pH může být pro ryby nevyhovující
-ryby jsou import ,nebo od chovatele v ČR

Znamky onemocneni nevykazuji.Dychani v pohode.Vykaly v poradku.Zerou.Patametry vody jsou v poradku.Merim je kazdy 3 den.A prezentace je aktualizovana.A kazdy 5 den vymena vody.Nemuze to byt tim ph?protoze ph mam 5.6
Nejsou schovsni za kytkama.Jsou v blizsim rohu .
-změřit parametry vody
-aktualizovat prezentaci nádrže
-mnohdy stačí upravit světlo ,pokud ryby nevykazují známky onemocnění

Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65388x