Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Děkuji, můžete mi prozradit i další? Zatím totiž spíše bojuji s opakem

Nejčastější je překrmení.
To by odpovídalo názoru chovatelky. Dohledal jsem, že i úspěšná léčba může deformovat páteř. Máte s tím zkušenost a proto doporučujete šetrnou smrt? Sakra, nechci tu rybku po týdnu utratit. Mohu se ještě zeptat, čím to může být způsobené?
Je to vyhřezlé střevo, tedy podle mě, jak to vidím.
Podle téhle fotky se to úplně poznat nedá. Taky to může být jen výkal, zvlášť krmíš-li něcím, co má podobnou barvu.
Ale tasemnice to opravdu není.

Přikládám fotografii (není tedy moc kvalitní). Tasemnice dle fotek vypadá jinak. Na střevo mne navedla chovatelka. Kvalita moc nic. Je pravda, že to opravdu jako střevo vypadá.
A bylo to opravdu střevo? Nebyla to třeba tasemnice?
To musíš jít na veterinu,a tam se poradit,entizol je na recept...aspoň já to tak udělala...
Ano, dočetl jsem se co to je a k čemu je. Proto můj dotaz níže. Antibiotik je mraky druhů a opravdu si netroufnu ententíky a nějaké vybrat a dát je.

Entizol jsou antibiotika,tak náhrada jedině jinymi antibiotiky...Léčí se s nimi střevní paraziti /bičikovci/...hexamita...
Zdravím,
evidentně to s terči opravdu bude občas složitější. Včera jsem si všiml, že jednomu terčovci ze zadečku trčelo střívko. V sobotu večer byl ještě aktivní, cpal se a bez vylezlého střeva.
Dle chovatelky, od které ho mám, mám odlovit do jiné nádrže, zvednout na 34 stupňů a dávkovat entizol (1 tableta do 100L vody).
Rád bych se zeptal zkušenejších, zda je to dobré řešení a opravdu je šance rybu zachránit? Jsem v tomto laik, ale nějak si neumím představit, že se střevo znovu vtáhne do ryby a vše je v pořádku. Případně dá se entizol něčím dostupnějším nahradit?
Zároveň se chci zeptat, jak je něco takového možné? Chovatelka mi řekla, že je možné poranění o kytku či kámen. Znovu si ovšem neumím představit jak souvisí vnější poranění s tím, že ryba vylučuje vlastní střeva zadkem.
Děkuji za odpovědi.
Starší reakce
UndeR napsal:...jakmile se zbavíme zbytku krmiva co mám,
- vyhodit a je vyřešeno, nekrmit ani tím zbytkem
No jo přesvědčili jste mě...jakmile se zbavíme zbytku krmiva co mám, tak vyzkouším tu artemii

Vždyť tady ostatní píšou, že v krmení artémií nevidí problém.
Jsem sice v tomto oboru nováček (zatím bez praktických zkušeností s Terči), nicméně chovatel od kterého budu v blízké době terče kupovat, krmí mraženou artémií už léta a toto krmivo mi doporučoval. Pravdou je, že jeho Terčovci jsou na něj zvyklé již po generace.
- ponechte teplotu na těch 31,vynechte krmivo s přídavkem srdce, pokud budou potíže přetrvávat, po 24 hod bude potřeba 6 hod koupel v eSHa gdex za teploty totožné v akváriu

Souhlasím, že ta nižší teplota by byla rozhodně příjemnější. Teď každopádně nechám ještě pár dní přitopeno a zkusím to dát nějak do cajku. Doufám, že se to zdárně podaří...
No já jsem se nikdy nesetkal s názorem, že je vhodné vyhýbat se artemiím a spol. a to ani u poměrně ortodoxních "srdcařů"
Každopádně to ale neznanemá, že když přestaneš krmit hovězím, že se s těmito problémy nesetkáš, určitě to není všelék, ale minimálně pak není problém držet teplotu někde mezi 28-29°C, což by mělo být celkově prospěšné pro zdraví akvária, zvlášť, pokud je tam dno, rostliny atd.
To je co člověk, to názor. A teď čemu věřit
Zkusím zkrmit zbytky mraženého krmiva co doma mám a na nějakou dobu budu dávat jen sušené a lyofilizované. Uvidíme, jestli nastane nějaká změna...
Každopádně nejdříve musím vyřešit ten problém, který mi teď nastal.
Doporučení nekrmit nitěnkami bych rozuměl, ale artemie, mysis, případně krill jsou považovány za bezpečné a vhodné krmivo, spousta chovatelů tím krmí. Navíc obsahují astaxantin, takže podporují zbarvení.
"Nejčastěji se astaxantin vyskytuje ve formě červeného barviva u mořských živočichů, zejména u lososa, kterému dodává charakteristické zabarvení. Losos, stejně jako jiní mořští živočichové, nedokáže toto barvivo syntetizovat sám, ale musí ho získávat z potravy v podobě zooplanktonu a krilu. Tito malí tvorové se živí řasami, které přirozeně produkují astaxanthin."
Hmm, tak teď nevím. Chovatel mi výslovně nedoporučoval krmit jiným mraženým krmivem než tímto. Podle něj bych se měl vyvarovat nitěnkám, artemiím a těmto krmivům obecně. Proto jsem krmil a celou dobu co mám terče krmím tímto mraženým krmivem. Ale tím nechci říct, že je to správně a nechci to tady obhajovat, jen jsem se řídil radami, které jsem do začátku k Terčovcům obdržel...
Chápal jsem ty, kteří se chovem živili. Ryby rychleji rostly a barva se dohnala zvýšeným obsahem astaxanthinu.
Ovšem u hobbistů v okrasném akváriu je mi to divné, protože u nich krmení masem teplokrevných zvířat přináší víc problémů než výhod. Pokud ovšem nemají terče v holém akva a po každém krmení neodkalují zbytky.
Protože krmím mraženým krmivem o obsahem hovězího srdce a pokud vím, tak by v takovém případě neměla být teplota nižší než 30°C kvůli trávení.
UndeR napsal: ... Mám pro jistotu zvýšit teplotu? V současné době 31°
Probůh, proč tak zbytečně vysokou?

Dva až tři dny. Když to nepomůže, tak ta léčebná nádrž, chemie a teplota klidně i 36 °C.
Topítko už jsem vyřešil. Přitopím tedy na cca 33°C a uvidíme co se bude dít. Jak dlouho může taková reakce trvat?
Viděl bych to na ten stres z té nízké teploty, přitopil bych a dal tomu pár dní. A pořídil bych do nádrže záložní topítko

Řekl bych, že to trvá tak 3 dny. Dýchá na obě žábry. Zprvu jsem to připisoval stresu, protože mi cca před 10 dny odešlo topítko a než jsem to zjistil, tak teplota vody klesla na 24°C, což pro terče rozhodně není komfortní teplota. Po návratu teploty k normálu, ale postupně nastalo tohle, tak si teď nejsem jistý. Nerad bych něco podcenil...
Nejhorší smrt je smrt z paniky. Jak dlouho to trvá? Dýchá na obě žábry?
Zvýšením teploty nic nezkazíš (tedy pokud to snesou krunýřovci), takže bych šel zatím o stupeň nahoru a začal bych postupně chystat léčebnou nádrž.
0 30.10.2019 19:56
UndeR [80] Přátelé, zase se na vás obracím s prosbou o radu. Jeden Terčovec přestal žrát a všiml jsem si, že tu a tam má tendence se otírat o listy rostlin. Jinak je aktivní, plave s ostatními a na chování jsem nic neobvyklého nevypozoroval. Mohlo by se jednat o žábrohlísty? Popřípadě co jiného?
Nasadil bych toto léčivo
www.sklorex-akvarium.cz/…
Bude to dostačující? Mám pro jistotu zvýšit teplotu? V současné době 31°
Starší reakce
Tak jsem přitopil jak mi bylo doporučeno a zárověn jsem aplikoval již zmíněný esha Hexamita. Ryba už není neustále zalezlá, ale začíná plavat volně po akváriu. Navíc již projevuje i zájem o jídlo. Budu pokračovat dál a uvidíme...
33°C je určitě lepších než 31°C a je možné, že nějakých výsledků s tím dosáhneš, ale raději tak 35 - 37 °C. A na to už není úplně legrace sehnat topítko, přesněji takové neseženeš, musíš použít nějaké bez regulace a k tomu externí termostat.
Zkus toho Montyho, má s tím zkušenosti, určitě poradí mnohem fundovaněji, než já

Mám plonkovní 120-ti litrové akvárium se vším potřebným, takže udělám karanténu z něj, to nebude problém. Takže zbytek osádky řešit nemám jo?
No hlavně opatrně s léčivy, eSHa Hexamita asi ničemu neublíží, ale je dost možné, že ani nepomůže. Mrkni se o příspěvek níže k Montymu do prezentace, popisuje tam moc hezky léčbu Entizolem. Jestli chceš mít jistotu, tak se to neobejde bez mikroskopu, připadně se podívej na Terap SH, je tam několik aktivních látek a četl jsem kladné hodnocení, ale zkušenosti s tím zatím nemám. Každopádně by to chtělo karanténu, asi by stačil větší plastový box - 80l apod. Zavést vzduchování a topení, denně měnit vodu - a léčit tam.
Starší reakce
Příroda je nevyspitalná a možné je všechno - nikdo s rozumem Ti v tomto bezpečně nic kloudnějšího než několikrát opakovaný mikroskop nedoporučí.
Nicméně souhlasím s tím ,že ta ryba je celkově "chcípáček" nemyšleno hanlivě - do budoucna akorát roznašeč chorob a potencionální nebezpečí pro ostatní zdravé ryby.
Tím bych tu debatu za sebe ukončil - nemá další valný smysl.
No můžu ti řict,že mě umiraly postupně asi 3 měsíce,byli to živorodky,než jsem zjistila na veterině o co jde,a nasadila lécbu entizolem,byly napadnuté skoro všechny,/celé akvarium/ z 20 kusů zůstaly jen 4...

A víš jistě, že to je bičíkovec?
Dobrý den. V několika fórech jsem se dočetl, že jim terčovec po napadení bičíkovce do 2 dnů uhynou. Můj terčovec je nemocen už více jak 3 měsíce a jeho stav je někdy lepší někdy horší. Je to možné?
Starší reakce
No nějaké ty extrakty by mohly být perspektivni, nacpat je do želatiny (agaru) a zkrmovat. Ale já už na experimenty nejsem, leda by mě to znovu chytlo. I když jsem člověk zvídavý. I když se jedná vlastně o trávicí choroby.
A o tom to prostě je, nejlepší prevence proti všem chorobám je pestrá a kvalitní - co nejpřirozenější strava, kvalita vody- ta na prvním místě,kvalitní prostředí , nepřerybnění - (v tomto se trochu někdy stydím), nepřehánět to zbytečně s teplotou (taky už jsem už upustil od dlouhodobě zbytečně vysokých teplot- spíše se to snažím i periodicky měnit o dva tři stupně) Ten ozón právě popisovali jako dost problematické řešení - navíc bylo v umělých kultivacích zjištěno, že jsou ti prevíti,velice dobře adaptabilní na nízký nebo vysoký obsah kyslíku ve vodě, dlouhodobý nedostatek potravy ,má zřejmě za následek tvorbu cyst , nějakého vegetativního období - možná podobně jako u krupice ?
Jedna studie popisuje experimentování s přírodními chemoterapeutiky .- česnek , cibule, pažitka - s pozitivními výsledky - nehledě na velmi pozitivní vliv na imunitu celkově ,
je to samej vitamín , v human medicíně - už si nevzpomenu na jméno konkrétního biče - žije v tenkém střevu - kombinace česnekového extraktu a mandarinkového extraktu - každý zvlášť neměl nijak závratné výsledky , po smíchání a použití současně - výsledky ohromující - tyhle věci znali staří Egypťané i východní medicína, citrusové plody všeobecně - antihelmetika - některé příbalové letáky dokonce doporučují human antihelmetika zapíjet šťávou z grapefriutu.
Jestli nebude schůdnější cesta spíše tudy , jen vědět - odzkoušet kolik a jak ?
Za mlada jsem skoušel přidávat ozón do vzduchováni, rybám to neškodilo, ale přeci jenom jsem měl obavy, aby ozón rybám nepopálili žábra. Pravda je že jsem nikdy neměl problémy s chorobami. Dodržoval jsem striktně karanténu, krmil jsem nalovenými nitěnkami, dafniemi a jinou životínou. Kdyby tu byl někdo se zkušenostmi s ozonem, bylo by dobré se podělit.
Byl jsem jenom hobbysta.
O použití UV jsem se zatím nikde nic nedočetl , ono to bude asi zase o tom že UV bude degradovat i léčiva , netuším jestli i "Merák" .
Spíš taková moje úvaha- v případě léčby vysokou teplotou , by mohla pomoct likvidovat volně pohybující se Trophozoity - ty mají dost omezenou "životnost" ve volné vodě, cysty jsou nepohyblivé - předpokládá se že se do ryb dostávají s potravou ze dna , jelikož jsou to paraziti velikosti 10-20µm , je dost složité pozorovat jak se které stádium chová ,některé poddruhy cysty v teplé vodě nevytváří , některé ano - vypadá to že je celá problematika stále málo prozkoumaná.
V podstatě jsou takřka všechny studie (ty co jsem zatím pročetl) zaměřené na produkční chovy pro gastronomii - nicméně všude se zmiňují ve velkém akvakultury s chovem cichlid - skalár a disků se stejnými problémy.
Musím poděkovat Luďovi (Tojsouvěci) za navedení k opravě své mylné informace,
Metronidazol (Entizol) se na světle nerozpadá.
- odkaz na studii a popis stanovování obsahu MET ve vodě a sedimentech z University of Gdańsk -
pdfs.semanticscholar.org/… Na zmínky o Cryptobiích narážím ve studiích čím dál častěji - hlavně v těch nových , bohužel klasická světelná mikroskopie je na rozeznání krátká ,elektronkový mikroskop -dost drahá sranda ,existují nějaké alternativy za metronidazol , úspěšně odzkoušené ve studenovodních chovech - těžko říct jak na ně budou reagovat poměrně choulostiví diskáči - jednou to prostě bude muset někdo odzkoušet , navíc většina těch alternativ je v evropě zakázáná, byly tuším prokázány karcinogenní účinky
Při bakteriálních nákazách v břišní dutině - většinou začne ryba otékat -nafukovat se břišní dutina - později začnou vylézat oči z důlků - to se ale může dít i při střevních parazitech - perforací střeva parazitem se do dutiny dostane obsah střev -to způsobí záněty , i proto Ti nejen já doporučuju ten mikroskop
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65389x