Zakládání akvária
Teď už jen co doporučit tazateli. Vstup pH 7,7, tvrdost celková větší. Chce rostliny, většinou Amazonii ryby. Toto se dost tluče. Pokud by trval na tomto složení, tak bych zvážil osmo vodu. Nebo?
To bývá, že někdo opisuje, aniž by ověřoval. Ale nejde o žádnou tragédii; jak jsem napsal, tolerance drtivé většiny ryb vůči parametrům vody je velká. Ale těm tlamovcům bych přál vodu měkčí, (až středně tvrdou), s vyšší alkalitou (~10-16°dKH) a pH (~7,5-9,0).
Právě hodnoty kolem 15-20 dgh uvádí zdejší Atlas u dost druhů tlamovců, tak mě toto zmátlo. S chovem tlamovců ale osobní zkušenost nemám. Jak tak koukám do atlasu, tak je jich dost co snáší vodu podstatně měkčí a zvlášť opravdu u Malawi.
...Máš tu vstupní docela tvrdou. Buď bych zkusil pak udělat Afriku s tlamovcema nebo prostě vodu upravovat a mít Amazonii...
Proč myslíte, že by měla tvrdá voda tlamovcům vyhovovat víc, než jiným rybám? Proč v ní raději nechovat některé živorodky? Drtivá většina ryb se umí přizpůsobit parametrům vody odlišným od jejich přirozených lokalit, tlamovce nevyjímaje. Ale přisuzovat těmto rybám jakési "předurčení" pro chov ve tvrdé vodě je mylné.
V Malawi se tvrdost pohybuje kolem 7°dGH, v Tanganyice kolem 11°dGH. Vyšší mají tato jezera hodnoty pH a alkality.
Dobré oko. Ono upravovat vodu pro kubíkovou nádrž musí bavit a taky mít k tomu prostor. Osobně bych s takovou vodou Amazonii v tak velké nádrži nedělal.
...Tvrdost vody - 3,57 mmol/l - 16°N...
Jen pro pořádek: tvrdost 3,57 = 20°dGH.
Možná zásadní otázkou je zda budeš upravovat vstupní vodu a třeba ředit s osmotickou vodou. Máš tu vstupní docela tvrdou. Buď bych zkusil pak udělat Afriku s tlamovcema nebo prostě vodu upravovat a mít Amazonii. V Amazonii bych nahradil Kongo tetru např. Tetrou diamantovou. Přidal vych určitě něco většího tzn. Skaláry nebo nějaké Akary. Krunýřovce - otíky bych přidal podstatně na počtech. Zauvažoval bych nad hejnovkou - neonky, tetry v počtu třeba 100 ks. Ať je na co se dívat, v těch tvých počtech bys možná rybu ani neviděl. Raději min druhů - ale větší počty.
Ahoj, pokud chceš ryby přehrabující dno, tak bych zásobní substrát vynechal. A rozmyslel bych si ty africké tlamovce. Moc tam nesedí. Koukni v jakých akváriích se chovají na jestli ti to zapadá do koncepce požadovaného zarostlého akvária.
Obecně mi tam těch ryb přijde na 1000 litrů celkem málo. Mít takovouhle „vanu“, tak se nedržím pouze na doporučovaných minimálních počtech ryb.
Každopádně držím palce, ať se dílo podaří podle představ.
0 18.04.2021 14:49 melbymbo – zakladanie 1000 L akvaria
Ahojte,
planujem si veci okolo akvaria 250x60x70 (DxVxS), vyhladovo mam na planovanie asi dva roky nez pride v poradovniku rad na akvarium (rozpocet). A chcem vediet nazor a aj radu od skusenych ludi.
Predstava:
-Akvarium rastlinne/spolocenske
-bez CO2, len co ryby nadychaju, pripadne prestavka v osvetleni pocas dna.
-hnojit minimalne len nutne
inspirovalo ma Horacove akvarium kde ako limitujuci prvok pouziva svetlo, potreboval by som priucit. v rastlinnej akvaristike budem novacik.
-hustota vysadby asi na 60% ostatne priestor pre plavanie.
voda co mi tece:
Dusicnany 10,5 mg/l
Dusitany 0,007 mg/l
PH 7,7
Fe 0,05 mg/l
Mg 34,7
Ca 85,7
Tvrdost vody 3,57 mmol/l 16°N
fauna:
www.aquaworld.cz/… 1+1
rybicky.net/atlasryb/tetra_cisarska 2+5
rybicky.net/atlasryb/afrotetra_konzska 20
rybicky.net/atlasryb/pancernicek_oranzovoskvrnny 15
rybicky.net/atlasryb/tlamovec_zlutoocasy_sp_black 2+6
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_modry 1+3
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy 5
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_stuzkovity 5
piskorky vezovite x
flora: tu si niesom isty vypisem co sa mi paci
rybicky.net/atlasrostlin/anubias_afzelii
rybicky.net/atlasrostlin/anubias_barteri_var_caladiifolia
rybicky.net/atlasrostlin/anubias_barteri_var_angustifolia
rybicky.net/atlasrostlin/anubias_barteri_coffeefolia
rybicky.net/atlasrostlin/anubias_barteri_var_nana_petite
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_lancea
rybicky.net/atlasrostlin/bucephalandra_sp_color_leaf / green leaf
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_pinnatifida
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_waseri
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_crispatula_flaccidifolia
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_difformis
rybicky.net/atlasrostlin/helanthium_bolivianum_latifolius
rychlorastuce:
rybicky.net/atlasrostlin/bacopa_caroliniana
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_uruguayensis
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_americana_var_biwaensis
rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subulata_pusilla / natans
substrat:
zasobny substrat - kremicity piesok 1cm - sietka aby mi to cychlidy nevyhrabali - kremicity piesok 6-xcm podla terenu.
svetlo:
svetlo je pre mna velka neznama. z toho vsetkeho co som nacital 30-50 mmol/m2/sec je minimalna sila osvetlenia pre zdravy rast rastlin. so svetlom 5000 lm/m2 by som teda v hlbke 60cm mal svietit priblizne 70 mmol/m2/s (myslim si ze stare W/L mi moc nepomoze lebo to platilo tak u starych T8 trubic, lenze nove LED chipy maju daleko vecsiu svietivost na 1w a nevedel som nikde najst nejaky ekvivalentny prepocet nez toto co som napisal). kazdopadne svetlo chcem predimenzovat a aby bolo stmievatelne, tym budem môct svetlo davkovat podla potreby. co si o tom myslite?
filter.
planujem spravit externy z 50litroveho potravinarkeho sudu, napln molitany a vala sa mi doma asi 16litrov siporax valcekov.
dekoracia:
nejake kamene a korene hlavne okolo rastlin a polepene dokopy aby ak by ryby hrabali to nespadlo a nedostali sa ku korenom aby ich nevyhrabali.
chcel by som vytvorit zarastene akvarium v ktorom budu ryby plavat pomedzi rastliny a skaly, chcel by som nechat nejaku rastlinu vytiahnut sa az na hladinu a pod nou nechat taku tônku kde budu menej narocne rastliny na svetlo (doda to priestoru hlbku)
dakujem za precitanie vycepravujeco prispevku a snad sa niekto najde kto by mi vedel poradit. majte pekny den
Starší reakce
Chytá se na to řasa, ubírá reálně místo pro ryby, pokud se někde odlepí může se tam zaseknout ryba. Za mě je ideál samolepící tapeta/fólie. Poslal jsem vzkaz.
Myslel jsem něco ve slimu
3D pozadí jen ubírá místo v AQ. Podle mě naprostá zbytečnost...
Já tohle vše chápu,byl by problém se s vámi spojit třeba na mesengeru?Moc děkuji
Chce to si rozmyslet, zda chceš vše podřídit rybám anebo chceš mít vyloženě aquascape a rybky spíše jako dekorace. Použití CO2 je dobré, kytky rostou lépe. No chce to hlavně vědět, jake to má být akva, jaké ryby. Mají různé nároky, někdy zas jdou po kytkách apod. Vhodné je mít rybky z jednoho kontinentu.
Jsem začáteční ale moc rád bych se do toho pustil s tím že by to bylo krásné a kvalitní bydlení pro rybky.Chěl bych koupit i CO2 atd jen nevím co je a není zbytečné
Otázkou je spíš jaké máš zkušenosti s akvaristikou? Nejjednodušší cestou je dát pouze křemičitý písek. Všelijaké speciální substráty můžou přinést různé kalamity s kterými by si člověk neznalý věci neporadil. Důležité je si rozmyslet co chci mít v akváriu za rostliny a ryby a to zohlednit při výběru substrátu. Tím nechci od použití jílového substrátu odradit, jsou dobré, ale musíš vědět co s nimi.
Zdravím jaký prosím substrát dát pod štěrk aby se dařilo rostlinkám.Akva 100x40 Kdyby jste věděli o cenově dostupném 3d pozadí 100x50 byl bych moc rád.Moc děkuji
Starší reakce
Růžkatec je super jestli mohu přispět s troškou dobré je Bukové listí a Olšové šišky. Dosti pomohou s obarvením vody. Já měl problém s tmavou vodou s dosti zarostlém akva odehníváním některých stonkovek u dna.
Růžkatec zatížený kamínky je nádherná dekorace akvária, co dosáhne hladiny, cca 10 cm vršky odtrhnu a opět dám do dna. Praktikuji to tak v pravém rohu svého AQ dlouho a jsem spokojen...
Běžné ryby, takže pH netřeba řešit. Růžkatec jsem v BW zkoušel jen uchycený ve dně a to mu nevyhovovalo. Teď používám plovoučky jako je Salvinia, které mají listy nad hladinou. Rostou ještě rychleji jak růžkatec, akorát nejsou moc vidět a hodně stíní akvárium.
Kup si toho výluhu velké balení, je potřeba ho tam pravidelně lít. To zbarvení se dost rychle vytrácí.
K pancéřníčkům a skalárům doporučuju nějakou "svítící" rybu, třeba neonku červenou. Ta lesklá část ryby působí v BW ještě líp jak v normální vodě.
Ryby pouze J.A. výběr není hotov.Zaručeně tam budou Skaláry a hejno Panceřníčků.Plovočky určitě dám. Část nádrže bych víc nasvítil bodovkama a dal tam Růžkatec. Taková úvaha?
Jaké tam budou ryby? Ale nic zvláštního není potřeba řešit. Akorát počítej s tím, že ti neporostou rostliny a ani není možné použít iontoměniče na odstranění NO3, takže je potřeba víc měnit vodu a doporučuju na hladinu nějaké plovoucí rostliny i za cenu toho, že akvárium bude ještě temnější.
Pokud si koupíš Torben nebo podobný rašelinový výluh, tak bude mít pH kolem 7, což některým rybám těchto vod nevyhovuje.
Za mě je to super, řasy v tak temné vodě prakticky nerostou, není třeba udržovat rostliny (což mi u akvárií zabere nejvíc času) a i sumci jsou častěji vidět mimo úkryt i přes den.
Zdravím všechny. Přemýšlím o založení akva s černou vodou. Poradí někdo co je potřeba na co si dát pozor? Výhody nevýhody atd. Jaké máte zkušenosti s dlouhodobým provozem?
Starší reakce
Starší reakce
Jj, vim o tom, par vlocek občas pridavam
Studnu nemam
Ale taky si ji muzu představit
Jak už ti řekl NHKG tak rozhodně nic neodkaluj. A i kdyby jsi přidala trošku vločkového krmiva by nebylo na škodu. Ono i ty baktérie potřebují z něčeho žít.
Pokud chceš čistit filtr dělej to v odpuštěné vodě z akvária nikoliv pod vodovodem pokud tedy nemáš vlastní studnu.
Filtr čisti jen tehdy pokud bude opravdu slabý proud vody.
Pokud bude průtok optimální, můžeš si čištění filtru třeba představit
to bude stačit.
Dobre, nesahat a cekat.
To bych mohla zvladnout.
Nakonec můžu místo ryb chovat aspoň užitečné bakterie.
S rybkama uz ale filtr obcas properu ne? Komplet nebo jenom houbu. Mam tam keramicky valecky z vyroby (aquael)
Na filtr nesahat, do dna nehrabat. A tu výměnu vody taky nepřeháněj. Aspoň se mají užitečné bakterie čím živit. A až testy ukáží nulu, můžeš začít přidávat ryby.
PS: Já lepení tapety nechávám na profících.
Dikidiki
Z lepeni tapety mam nocni mury doted
)
Ale nedalo mi to a tady vidim velky spatny... Viz foto
Asi budu menit vic vody a vic odkalovat. A cekat
Nebo pomuze vycistit filtr? Neni to kontraproduktivni? Jenom houbu nebo i sypkou náplň?
Hnědá řasa je většinou po založení běžná (mechanicky odstranit a měnit vodu). Mrmel
na topítku můžeš setřít. Kytkám většinou trvá cca 14 dní než pořádně zakoření (diskutabilní). Plíseň na kořenu - normální, zmizí sama nebo ji odstraň třeba odsát. Nebál bych se toho
Bacopa mi taky občas takhle nic nedělá a pak jede pěkně k hladině. Jinak to vypadá fakt pěkně.
ta tapeta vypadá parádně!
Ahoj ahoj
20.11. jsem napouštěla, pak šli rostlinky, po deseti dnech piskořky a zatím to vypadá, že se všemu relativně daří. Viz foto nebo prezentace.
Limnophila a egeria roste (byt limnophila je takova hodně světlá), echinodorus major taky, cryptocoryna a echinac rubin vepředu spíš stagnuji, ale co mi dela starost je bacopa uplne vzadu. Ta vypada porad stejne, ani hur ani lip. Trošku se mi objevila hneda rasa ale po prodloužení osvětlení zase mizi, stejne jako plisen na kořeni (kterej ale porad plave
) Měním cca jednou za pet dní 20l spíš v souvislosti s nejakym lehkym odkalovanim.
V pondělí jsem chtěla zmerit vodu a kdyby bylo vse ok jet v tydnu (4.tyden od napouštění) pro prvni várku rybicek (pentazony). Co me zajima je, jestli nemam radeji pockat, az se vsechny rostliny viditelne uchyti a zacnou rust, abych neriskovala, ze mi někde neco nepozorovaně odhniva. Ta bacopa ma byt rychlerostouci... Coz teda se u mě rozhodne nekona. Ale ze by stradala to zase taky ne.
Diky za radu
Pridavam aktualni foto
Ps.: ten mrmel co je na topitku je ok? Mam to stirat nebo spis ne?
Starší reakce
Tak máš ho rok co budeš říkat za 10-15 let ale o to tu nejde. Začátečník většinou neukočíruje něco takového, takže je nejlepší klasika až se to naučí může začít s něčím takovým.
Úplně nesouhlasím. Proč by to tak mělo být? Já ho mám sice zatím jen rok,ale nepozoruju žádný problém. Běžně se i při předělávce akva používá ten stejný substrát a třeba jen částečně doplňuje novým. Ano časem určitě stratí ty svoje aktivní vlastnosti, ale že by dlouhodobě s ním byl nějaký problém si nemyslím.
Ahoj.
Na dně mám také Dennerle Deponit, na něm slušnou vrstvu Dennerle Crystal-Quartz a super. Za mě velmi dobrá kombinace
Já jsem jako nováček začínala s Dennerle Deponit Mixem a navrch flexiobklady. Po zkušenostech jsem ovšem rychle přešla k tomu křemičitému písku, kterému se tak bráníš
. Je univerzální, mám ho v rostlinných akvárkách i v "africe", osvědčil se všude. V rostlinných samozřejmě hnojím kuličkami ke kořenům a pravidelně i do vody, podle náročnosti rostlin a intenzitě osvětlení.
Mám těch akvárek víc, koukni se pro inspiraci
Pokud to má být na delší dobu, volcano není špatný ale na sázení nic moc, nejlepší mi přijde křemičitý štěrk 2-4mm. Pokud bych momentálně zakládal nové akva, použil bych lávovou drť jako podklad v zadní části a na to dal křemičitý štěrk.
Záleží jak dlouho to akvárium chceš mít. Všechny sušené substráty jsou na několik měsíců možná rok, jsou určené hlavně pro aquascaping a jejich soutěže to znamená udělat, vyfotit a zbourat a jet nanovo. Pokud chceš akvárium na delší dobu tak můžeš pod písek něco trochu něco dát ale hlavně hnojit do vody.
Já mám v jednom z akvárií volcano (konkrétně black) a musím říct, že to roste pěkně. Ale není asi úplně vhodný pro rybky žijící na dně - přijde mi, že má docela ostré hrany (přesto mám rybky u dna a v pohodě) a hůř se do něj sází rostliny, ale jinak top. cca 390 peněz za 8 litrů.
Dobře drží svah a dá se z něj udělat i nějaký ten kopeček a podobně
Zdravím, s pískem jsem začínal tak před 30ti lety. Teď bych chtěl zkusit něco nového. Chtěl bych jen poradit něco osvědčeného. Nechci kupovat něco předraženého a k ničemu. Něco jsem si načetl o substrátech od Rataje. Dnes je akvaristika spíše o designu. Dříve jsme hlavně množili ryby. Za případnou radu děkuji.
Edit: Chtěl bych si založit společenské,hodně zarostlé akvarium s malými rybkami.Uvažuji o setu Juwel Rio 240 s externím filtrem Eheim a dávkováním plynného CO2. Dnes je těch substrátů tolik, že se v tom moc nevyznám. Nechci kupovat předražené nic. Proto se dotazuji.Něco jsem přečetl o substrátech od Rataje,ale nevím. Akvária s křemičitým pískem jsem v minulosti taky měl, teď chci zkusit něco nového. Díky za názor.
Navrhuji ty rybky vrátit do akvaristiky nebo někomu věnovat. Nechápu, jak mohl prodejce doporučit rybu, která doroste i 12 cm do 20litrového akvária...
Obávám se, že to bude chtít začít s mnohem větším objemem, těch 18 l je fakt málo, to je tak na krevetky nebo jednu bettu. Nevím, jaké jsou možnosti, jak finanční tak prostorové, ale pohlédnul bych se aspoň po 100 l, budeš to mít o dost jednodušší. Rozhodně už nic nepřikupovat, ani parmičky, ani sumečky, ale nechat zaběhnout akvárium. A začít studovat nároky jednotlivých ryb. Zde v atlase je spousta užitečných informací, kolik rybek má být spolu, jakou potřebují teplotu, jaký objem, s čím se snesou a s čím ne, atd. Většina ryb, zejména těch menších potřebuje společenství a nedá se kupovat po dvou, či čtyřech.
Jak už zde padlo, na ty parmičky je to malé a dokoupení dalších rybek to jenom zkomplikuje.
Do tak malýho objemu parmičky nepatří..
Dobře, děkuji za rady možná mě tady uvidíte častěji než je zdravé nechci nic pokazit ani podcenit. Měla bych ještě menší dotaz ohledně rybek. Mám pouze šneka parmicku cervenoploutvou a 2 parmicky ctyrpruhe chtěla bych jim zítra nakoupit par kamarádek ať nejsou sami mám prikoupit radši ty čtyřpruhe nebo klidně jinaci druhy ? Popřípadě i jednoho sumecka ?
Zaregistruj se zde, založ prezentaci akvária a nevyhazuj zbytečně peníze za kouzelné vodičky.
Doporučuji tam nelít vůbec nic a začít studovat, jak se zaběhne akvárium. Po registraci zde vyskočí několik dobrých odkazů, taktéž jsou i zde v záhlaví.
Podle toho jak to čtu to vypadá, že v akvaristice udělali velký kšeft a vnutili vám kde co. Na chlor stačí nechat vodu odstát a kovy ta určitě nebudou. Není potřeba nic lít, ale počkat, až se to zabehně samo. Nicméně torben je velice užitečná věc, která pomáhá zlepšit prostředí rybkám, ale ve fázi zakládání je podle mě zbytečné ho tam dávat.
0 01.12.2020 17:33 Sima – Chemikálie do akvária
Zdravím, zařídila jsem si akvárium o objemu 20 l. Jsem v tomto oboru velice nezkušené a tak píší sem aby jste mi poradili. Čerpám vodu z vodovodního kohoutku tudíž jsem si musela pořídit chemikálie které mě zbaví chloru a nežádoucích kovu ve vodě. Chemikálií používám od HÜ-BEN AKVAREGULATOR dnes jsem tam nalila přesně podle návodu množství potřebné chemikálie. Pořídila jsem si od té samé značky TORBEN rašelinový koncentrát na podporu živin v akváriu. V akváriu mám na samém spodku pod stěrkem a pískem substrát od Tetra CompleteSubstrate. Můj dotaz jestli mohu k AKVAREGULATORU a tomuto substrátu prilit i TORBEN. Popřípadě jestli je vůbec nutné ho tam lít, když mám na spodu substrát. A za jakou dobu po AKVAREGULATORU mohu prilit i TORBEN.
Děkuji za odpověď
Substráty žádné. Jak již bylo napsáno, říční štěrk nebo křemičitý písek. A až získáš zkušenosti s touhle klasikou, na které není moc co pokazit, tak už sám budeš vědět co se substrátem.
Přidat reakci
1 ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145863x