Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2021 03:23 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: vaclav
Jediné v čem máš pravdu je to, že rostliny pod CO2 lépe rostou. Tím to končí a je tlustá čára.
Za ty roky co dělám akvaristiku, co mám akva skupinu na FB a co jsem měl kamennou akvaristiku i eshop jsem nesčetněkrát řešil problémy po koupi CO2 setu, nedej bože samo domo výroba.
Od rozjetí řas až po kompletní vyotrávení celé nádrže.
CO2 patří do rukou toho, kdo má něco za sebou, umí číst a vnímat, zná něco o vodě, pH, světle, živinách a hlavně není zbrklý.
Protože jinak bude na všech akvabazarech za chvíli víc céóček než akvárií, ryb a kytek dohromady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2021 22:42 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Shimi
Nesdílím tenhle názor stačí si přečíst pár základních pravidel a můžeš fungovat a při síle dnešních světel je to spíš nutností. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2021 22:28 Muž Shimi [683] Re: vaclav
Jednodušší je to v případě, že víš, co děláš a máš tomu uzpůsobené světlo a hnojení. Jelikož je řeč o začátečníkovi, tak bych se o nějaké "jednoduchosti" neodvažoval hovořit. To samé v bledě modrém platí o tom, že si ho někdo chce pořídit. Opravdu chce? Nebo to někde jenom slyšel/četl a veze se na vlně "moderních trendů" bez širších souvislostí? Já osobně souhlasím s názorem, že začátečníkům CO2 do rukou nepatří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2021 21:53 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MartinHorák
CO2 je fajn věc, ale pro zkušeného akvaristu. Nezlob se na mě, ale to není pravda s CO2 je to jednoduší a rostliny lépe rostou, takže když si ho někdo chce pořídit tak nepiš, že to nepotřebuje, protože je to nesmysl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.06.2021 21:27 Muž Vedoucí [46] Re: franekjakub
Mám tento set 9 let stále s původním vnitřním filtrem. Pokud plánuješ rostlinné akvárium s rozumným počtem ryb, tak je ten filtr naprosto dostatečný. Naopak jsem řešil příliš velký proud tím, že jsem si udělal rozstřikovací rampu. Regulaci nemá, jako asi žádný vnitřní filtr, ale dá se trochu "regulovat" jak už psal Shimi výměnou čerpadla. Poměrně levně se to dá i výměnou vrtulky v čerpadle. Pokud vím, tak tenhle filtr se dává do 125 i do 180, podle toho je dimenzovaný. Takže do 125 se ho neboj, u 180 už bych měl pochybnosti. Co se týče filtračních hmot, já jsem postupně Juwelácké molitany vyměnil za Seachem matrix a nechal jen jeden hrubý nahoře a jeden jemný úplně dole. Pomohlo mi to se snížením dusičnanů a celkově kvalitou vody. Co jsem měnil v setu, byly původní zářivky za Helialux se stmívačem, trochu dražší vánoční dárek ale výrazně lepší světlo a rostliny to ocenily. Ale teď už tam tuším zářivky nejsou a místo nich nějaké jednoduché LEDky. Co se týče CO2 setu, tak byl bych spíše pro - u mne to v rámci všech postupných změn byl největší pokrok pro růst rostlin. Ještě tip trochu mimo téma - pokud by Ti vadil pohledově ten vnitřní filtr, tak někdo tu radil přilepit na ten černý plast vteřinovým lepidlem jávský mech. Udělal jsem to a mech postupně obrostl většinu boku filtru a pěkně ho přikryl.
Ať se daří!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 19:52 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Shimi
Aha, takže furt při starém. Škoda. Jinak je to pěkný set.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 19:46 Muž Shimi [683] Re: MartinHorák
Ne, reguluje se pouze tím, že vyměníš čerpadlo. K dispozici jsou verze 300/500/600/1000/1500 l/h.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 19:10 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Shimi
Už má filtr v Riu možnost regulace průtoku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 19:01 franekjakub Re: MartinHorák
Chtěl bych rostliné akvárium - Koberec, vysoké rostliny vzadu, mech na kmenu, myslím ze takovou tu klasiku..nevím kolik druhu je ideálních nějaké nenáročné rostliny, co se týká Rýnem tak nějaké Číňance, tetru, neonky ale první bych chtěl zajet rostliny a až poté vybírat ryby. CO2 hodně lidi doporučuje a co se tyče filtru raději bych měl vnější, ale pokud mate tip na náplně do bioflow 3 tak mužů učit na něm. Ještě uvidím..zatím zjišťuji možnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2021 18:34 Muž Shimi [683] Re: franekjakub
"... chci vše nastudovat než se do toho pustím ..." Od toho bych se odrazil a až po nastudování začni přemýšlet, co konkrétního pořídit. Nakonec třeba přijdeš na to, že žádné CO2, externí filtry apod. nepotřebuješ.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 18:33 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: vaclav
Nerozmlouvám CO2, pouze se ptám proč?
CO2 je fajn věc, ale pro zkušeného akvaristu.
Nemluvě o tom, že drtivá většina nádrží CO2 nepotřebuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.06.2021 18:32 R Muž ctibum [6926] Re: jakaf
Tak odkalený nebo z molitanu vyždímaný bordel se k naočkování nových nádrží a filtrů běžně radí. Ale je potřeba, když už to někomu radíš, to radit pořádně. Třetina vody ze zajeté nádrže je k ničemu. Odkalený bordel už smysl dává a to bez ohledu na množství vody, ve které je.
Ale ber to jen jako můj názor ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2021 18:25 Muž Shimi [683] Re: jakaf
Tak ještě jednou, jak to souvisí s filtrem v Riu 125? Jsi opravdu tak hloupý, nebo to jenom hraješ? Nezlob se na mě, ale tady už končí veškerá sranda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 18:25 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Silviebaris
Moje 70tka byl v originále taky juwel rio.Zůstalo z něj jen akvárko.Zbytek jsem do 3 dnů zjistil že ja na 2 věci.Kalná voda a spol,po dání jinejch komponent hned vše v cajku.Má osobní zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 18:22 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Shimi
Pokud chceš honiče vody,moc rád ti 1 ten setovej filtr zdarma věnuju,leží me v krabici pod postelí.Obsah filtrační náplně je 1 deci molitanu a to hodně hrubýho a změřenej průtok v kýblu je 100 litrů za hodinu na minimum výkon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.06.2021 18:20 Muž Shimi [683] Re: jakaf
A jak to souvisí s Bioflow M v Riu 125? Odpovím si sám, nijak. Zkušenost s tímto konkrétním filtrem nemáš žádnou, ale srdceryvně ho budeš někomu rozmlouvat? Přestaň paušalizovat a raději si dvakrát rozmysli, co sem napíšeš a co komu poradíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.06.2021 18:20 Silviebaris Re: jakaf
Ale on plánuje juwel rio,to je uplně jiná kapacita..Nejdřív si nastuduj a pak kritizuj..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 18:13 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Shimi
Ve 2 30tkách setovejch jsem měl origo filtry a ty jen honily vodu,nic víc nedělaly,tak proto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.06.2021 18:12 Muž Shimi [683] Re: jakaf
A je to tu opět! "Rozhodně nebrat originál setovej filtr - koupit jinej." A to jako proč? Zajímavé je, že se angažuješ ve vedlejším vláknu o akváriu bez filtrace a tady na druhou stranu doporučuješ investovat naprosto zbytečně do jiného filtru? To si trošku protiřečíš, ne? Bioflow M, který je v Riu 125, je naprosto dostačující filtr a není jediný důvod, krom estetiky, ho měnit! Někdo z Juwelu ti něco udělal, že tady pravidelně jejich filtry haníš? Já si to jinak nedokážu vysvětlit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 18:11 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: ctibum
Jsou i ve vodě.Já když zakládal akvárium - viz moje prezentace,jsem si sehnal od akvaristy 2 litry petku vody s kalem z akvárka,v tom vypral náplň filtru a od dalšího akvaristy jsem si vzal 10 litrů kanystr s vodou co odkalil svoje akvárko.Lepší jak chemie a samá bakterie a živiny.Akvárium se rychleji nastartuje.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2021 18:10 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MartinHorák jakaf
Nevím proč někomu rozmlouváte CO2 to, že ho vy nemáte neznamená, že je to nějaká zbytečnost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 18:04 R Muž ctibum [6926] Re: jakaf
Myslel jsem, ze baktrie žijí na (jakémkoli) povrchu v nádrži. O vodě to slyším prvně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 18:03 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: ctibum
Voda ze zajetého akvária obsahuje prospěšné bakterie.Lepší než chemie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2021 18:02 R Muž ctibum [6926] Re: jakaf
jakaf napsal: 1.napuštění 1/3 vody od akvaristy ze zajetého akvária.
Můžu se zeptat proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   28.06.2021 17:54 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: franekjakub
Nač CO2 - na rozjezd ho netřeba!!!!Rozhodně nebrat originál setovej filtr - koupit jinej.Pokud budete zakládat a máte v okolí nějakého akvaristu tak mohu jednoznačně doporučit použít co nejvíc rychle rostoucích rostlin ze zajetého akvária na začátek a nebát se vzít si na 1.napuštění 1/3 vody od akvaristy ze zajetého akvária.Hlavně ryby dát do akvária až po 1 měsíci a dýl,když už rostliny začnou růst a přidat šneky okružáky,levatky a piskořky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 17:42 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: franekjakub
Jaké tam chcete ryby a rostliny? Jaký to má být styl. Proč to CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 17:28 franekjakub – Mě první akvárium
Zdraví, už dlouho přemýšlím o založení akvária co myslíte o základním setu:
Juwel rio 125l se skříňku
Oase BioMaster Thermo 350
CO2 5l s nočním vypínáním

Četl jsme, že některým stačí vestavěný filtr od Juwelu, ale i tak vím ze bych pořizoval do budoucna vnější tak bych ho dal rovnou od začátku.
Jaké další důležité věci budu při zakládání potřebovat ? Budu rad za každou radu..chci vše nastudovat než se do toho pustím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2021 13:55 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jakaf
Propoj je a z jedné udělej filtr. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2021 23:22 Muž jakaf [92] - Xify a paví očka – 5 litrů okurkovka
Nazdar,válej se mě ve spíži 4 okurkový lahve s obsahem 5 litrů.Má někdo nějakej typ a radu jak jednu z nich využít?Má představa je na dno propranej písek třeba z pískoviště,nějaká rostlina - nejspíš egerie nebo kus růžkatce,vzduchovací kamínek,okružáci a po nějaké době pár krevetek.Má někdo jinej nápad na využití - klidně i netradiční?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.05.2021 19:10 Muž vlka [3456] Re: Jakub
10 rostlinek do 180ky to je nic, budou problémy a pokud máš nějaký ,,výživný substrát,, budou velké problémy. Založ si prezentaci narvanou max. informacemi a pravdivými údaji...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2021 17:56 Michal Re: Jakub
Jediné čo ti z toho viem poradiť , pridaj viac rástlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2021 17:05 Muž 4Sima [1897] Re: Jakub
Založ si prezentaci, opravdu se pak líp radí. Např. výměny vody u tzv. speciálních substrátů (Ada, Japanese soil apod.) jsou doporučované. Těžko radit, když o akváriu nic nevíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.05.2021 12:36 R Muž Anthrax [4788] Re: Jakub
Ahoj, každé akvárko je jiné a je zde spousta proměnných a neznámých. Například nikdo neví, jaké máš osvětlení a spoustu dalších věcí. Aby se vědělo o jakém akva je řeč, tak doporučuju založit a vyplnit prezentaci nádrže rybicky.net/nadrze/ Těžko ti takto někdo dá nějaký univerzální návod. Takže za mě. Ze začátku svítit méně, klidně jen 6 hodin, postupně pomalu přidávat. Vodu při záběhu vodu neměním. Až před nasazením živočichů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2021 11:26 Jakub – Zakládání 180 l
Zdravím, jsem akvarista začátečník. O víkendu jsem založil 180l akvárium, mám dotaz ohledně frekvence výměny vody a svícení. Po 2 dnech se mi tam objevil nálevník. Jak často doporučujete ze začátku měnit vodu a kolik l? A kolik hodin denně svítit (v akvárku mám nenáročně rostliny, cca 10 kusů). Díky za názory

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2021 04:46 Muž RAP [1557] Re: Hynek
Držím palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2021 20:21 Muž Hynek [2] Co na dno?
Dík všem za rady, akvárko jsem vyčistil, koupil písek z hornbachu, dokoupil rostlinky a zítra to založím znovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2021 13:57 Muž skypi [248] Re: Hynek
Volil bych také čistý křemičitý filtrační písek vhodné zrnitosti (cca 1mm). Při troše snahy se dá vybrat i nějaký tmavší (okrový, šedý). Bude za příjemnou cenu za 25kg pytel, bude čistý (vypraný a sušený) a bude inertní ( nebude ovlivňovat parametry vody). A dohnojit ke kořenům v případě potřeby - např. Cryptocoryne - se dá vždycky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.04.2021 12:38 R Muž ctibum [6926] Re: Hynek
Nemáš v dosahu Hornbach? www.hornbach.cz/…

Na zásobní substrát bych se vyprdnul. Jsi začátečník, jen si tím zkomplikuješ život. Přihnojit můžeš něčím přímo ke kořenům konkrétních rostlin, až to bude potřeba. Jílové kuličky, kapsle, možností je víc. Ale ber to jen jako můj názor...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2021 12:11 R Muž Anthrax [4788] Re: Hynek
Křemičité písky neovlivňují chemismus vody, pokud jsou bez příměsí.. Takže neplechu nedělají. Je to bezpečná volba pro začínajícího akvaristu. :-)
Edit: K těm pískům z odkazu. Určitě bych se vyhnul drtím. U těch jejich křemičitých a říčních písků nevidím žádné složení a procento příměsí a někdo si tam v recenzích stěžuje, že mu vodu ovlivňují. Osobně bych volil dno, které má uvedené složení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2021 11:42 Muž vorvan [1] Re: Hynek
Zásobní substrát se může nechat, jen je potřeba pohlídat, aby moc neměnil parametry vody vylučováním živin apod. Proto je třeba jej překrýt a následně měnit vodu podle potřeby akvária.
Vyluhovaný za ty dva dny určitě nebude, tyto substráty by měly vydržet alespoň půl roku, ale záleží na akváriu.
Jaké dno je nejlepší, se nedá říci, přesněji řečeno záleží na tom, co člověk chce pěstovat a chovat. Já používám kombinaci substrát + písek 2-4 mm u jednoho akva (240 litrů), substrát + písek do bazénových filtrací u jiného (54 litrů hrubý objem, "milion" echinodorů + krevetky) a čistý písek u 12 litrového "bezúdržbového" miníčka (mokřanky, egerie a bahnatka).
Pro začátečníka je určitě bezpečnější použít inertní dno bez substrátů a když tak přihnojit ke kořenům, pokud bude potřeba. Pokud se použije zásobní substrát, je třeba více dávat pozor, ať se něco nepokazí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 11:35 Muž Hynek [2] Co na dno?
Můžete mi doporucit něco z této stránky? www.superzoo.cz/… chci tam.dnes zajet.A ještě dotaz, ty barevné kaminky tam vypadaji super, ale asi to jsou jen obarvené šmejdy že?
Edit: A ještě jeden dotaz.Křemičité písky dělaj neplechu?Chci to už udélat opravdu správně, bo jestli budu muset měnit i po třetí, tak už to nedám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.04.2021 10:53 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hynek
Pokud chceš pancéřníčky tak bych volil jemnější substrát 1-2 mm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 10:49 Muž Hynek [2] Re: vorvan
Takže myslíš, že ten spodní substrár můžu nechat a jen vybrat ten mramor a na substrát dát písek jo?nebude ten substrát "vyluhovaný" ?
Edit: Díky všem za rady.Takže jaké je nejlepši složení dna dle Vás?Stačí jen říční písek hrubost 2-4mm, nebo ještě pod to něco?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 10:22 Muž vorvan [1] Re: Hynek
Ještě poznámka. Ta Tropica tam podle mne může zůstat. Jen je potřeba ji překrýt dostatečnou vrstvou něčeho jiného. V tomto případě bude asi rozumný obyčejný křemičitý písek, frakce tak do 3 až 4 mm.
Něco jako: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.04.2021 07:39 R Muž ctibum [6926] Re: Hynek
Jestli platí datum založení 25.4., tak neřeš nějaký proces, za ty dva dny se tam nic moc nevytvořilo. Prostě začni znova. Vypusť vodu, kytky dej do kyblíku s vodou, klidně tou vypuštěnou a vyměň dno. Část vody se nechává kvůli rybám, aby pak šly zpátky co nejvíc do svého. Ryby nemáš, tak bych to neřešil. O rostliny s neboj, v pohodě to zvládnou. A přikup násobně větší množství. Rostliny potřebuješ v akvárku, ne na tapetě. A nečekej, až se to rozroste to málo, co tam máš. Chce to hned od začátku. Nenáročné, rychlerostoucí. Můžeš využít zdejší vlákno darování přebytků (rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku) nebo inzerci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 06:56 Muž Hynek [2] Re: Brodys
Dobře, jak to mám teď vyměnit, ať zachovám již započatý proces?Chtěl jsem dnes měnit vodu.Takže vylífrovat všechnu vodu,vyměnit dno a půlku vody si nechat a dolít ji pak zpátky?Nebude to po te výměně moc zakalené?A zvládnou tu výměnu rostlinky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.04.2021 20:20 R Muž afc1886 [14704] Re: Hynek
Dno už ti vysvětlili kolegové a ten vrak ti zbytečně zabírá místo v už tak malém objemu akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.04.2021 20:14 Brodys Re: Hynek
Bude ti zvedat tvrdost vody a s tím je spojená celá řada problémů, které tě pak můžou znechutit. Zkus říční písek nebo jestli chceš něco v jiné barvě,tak koukni třeba na rostlinna akvaria. Začít je třeba dobře a i přes to můžou přijít a přijdou nějaké lapálie,je zbytecnez zkoušet něco v nevyhovujících podmínkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.04.2021 20:08 Muž RAP [1557] Re: Hynek
Mě ten substrát přijde ostrý a celkem hrubý. Za mne dát klasiku říční písek 2-4mm. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2021 19:37 Muž Hynek [2] Re: Brodys
No trochu to bublí.Co se stane, když je tam nechám?Jinak kamínky je substrát tetra complete substrate.to je cajk?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145816x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369?od=151