Zakládání akvária
0 14.10.2019 21:08 strejc – zakládání akvária
Ahoj všem,budu zakládat rostlinné akva. z kobercovíma kytkama,jaké dno by jste mi doporočili pro kobercovky.Dík všem za odpovědi.
Starší reakce
Možno to je obdoba "prieskumu bojom". Až prestanú otíky kapať, je zábeh ukončený
jj, právě mě zarazilo doporučovat otíky do čerstvého akva
Máš pravdu, jsme dál, plavou nám v akváriích choulostivější ryby.
starší literaturu si pamatuju, ale nejsme už dneska trošku dál? dát do akva plné osazenstvo ryb po 10 dnech, tak nestíhám měnit vodu
Tak radí to všichni ve svých příručkách a najdeš to i ve starší literatuře kdy tyhle zázračné vodičky nebyly, myslím první várku ryb po 14 dnech.
tak jsem se rozhodl se vrátit k akvaristice. Kopil jsem kytky u Rataje (jako vždy, kvalita) a dostala se mi do ruky brožura od Rataje - Zakládáme akvárium. Musím říct, že jsem lehce překvapený, rady: ryby vpouštíme na etapy - první po 3-4 dnech (řasožrouti, mimo jiné ottocinclus), další ryby po cca. 10 dnech. Je třeba nakoupit vodičy, bakterky atd. Tím se řídit začátečník, tak chodí doukupovat mrtvé ryby. Docela hnus.
Starší reakce
Mno vyměnil jsem část vody za "balenou vodu" s téměř nulovym NO2 a NO3 + té řasy byla jen troška tak jsem to mechanicky očistil. A uvidíme
Jinak svítím 6h denně a na akvárium přímé slunce nejde.
No a Corimbosy co mam v zadní části akvária rostou jak bláze plus jsem si pořidil plovoucí kytku - snad mě pomůžou se spotřebou NO.
Díval jsem se jen na první fotku, takže
Proto je u sinice co největší mechankické odstraneni duležite.
Sinice nemá ráda pohyb vody a narušování. Tím že utrhneš jeden list tak to moc nepomůže. Nesmíš to nechat dojít tak daleko aby byly rostliny celé obalené.
Je lepší ji co nejvíce mechanicky odstranit,pak se může stát že bude rostlina sinicí z větší části obalená a to jí prospívat nebude. Odtržení listu mi tudíž přišlo jako nejvhodnější řešení a nerozmeteš ji po celém akváriu (pokud není přiložena hadice)
Jistě že to kalamitu nezastaví ale je lepší proti tomu mechanicky bojovat. Navíc setřením ji všechnu neodstraníš. Ale to je jen můj názor na věc.
Divala jsem se do tvé prezentace, takže: přidat hodně rychlerostoucich rostlin, (snižit dusičnany se ti asi vstupni vodou nepodaří), snížit intenzitu osvětlení. Povlaky sinice denně odsávat, pokud se objeví i na písku nebo na skle, je možno ji likvidovat přímou aplikaci H2O2 na postižené oblasti. Nesvítí ti na akvo přímé slunce? Tomu by bylo třeba zamezit.
A co pomůže?
Proč trhat, jde celkem dobře dolů a stejně to nepomůže.
Sinice.
Ten list s ní odtrhni.
Ahoj,
dneska jsem si na jedné rostlině všiml jedovatě zeleného povlaku viz. foto vůbec netuším co to může být...Poradíte někdo?
Starší reakce
Tenhle stav rostlin týden po založení akvária je opravdu normální. Ne dobrý, ale běžný u začínajícího akvaristy, který nemá dostatek svých vypěstovaných rostlin, zvyklých na jeho vodu. S těmi se nové akvárium zakládá nejlépe.
V tvém případě, jak ti radí vlka, bys měl přidat co nejvíce obyčejných rychlerostoucích stonkovek. A jak radí zervajs, chce to počkat 2 měsíce, než se akvárium zaběhne, vytvoří se dostatek nitrifikačnch bakterií v nádrži i ve filtru. Po tu dobu jen pravidelně měnit vodu a případně odstraňovat odumírající listy rostlin, které přelistí na submerzní.
Nemyslím že by na seachemu bylo něco špatného (kromě ceny) ale je pravda že hnojit v začátcích akvária je zbytečné někdy dokonce nebezpečné.
Apollo: co se týče rostlin nemyslím že by jich bylo málo jen jsou ještě malé a proto je v akváriu nedostatek rostlinné hmoty. Tento nedostatek je ideální vyřešit přidáním většího množství růžkatce. Nestíní tolik jako jiné plovoucí rostliny roste rychle a dá se snadno redukovat podle toho jak budou dorůstat ostatní rostliny.
No a jaké kytky radíš? Ideálně menšího vzrůstu
zázračné "vodičky" neexistují ( jako křemíkové nebe(( a neptej se mě kam příjdou po smrti všechny kalkulačky
)), přípravky kde není napsané složení nebudí důvěru.
Kytky se musí dostat z jiných problémů než se jim teď snažit dávat výživu, a akvárium se musí zaběhnout...píše se 8týdnů
Vodu opravdu "míchám" - mam hodně tvrdou takže jedu 3:2 osmotická:"neosmotická"
Jinak jsem to napsal špatně - mam Seachem Flourish a ne Seachem Flourish Excel
www.rostlinna-akvaria.cz/…
To druhé je tekutý uhlík a to už mi někdo poradil že je nesmysl.
Nová akvária než přejdou dobu záběhu stačí hnojit výměnami vody,ty si vlastně vodu mícháš takže zabiješ dvě mouchy jednou ranou
S tim echináčem uvidím - akvárium mam dost vysoké (50cm) tak snad jako dominantka bude v pohodě. Ty kytky co zminuješ vypadají zatím celkem dobře až na Rotalu. Ta mi odešla.
Co bys mi tedy poradil přidat za kytku? Chtěl bych dva přidat ještě jednu menšího vzrůstu dopředu a něco místo té Rotaly.
Eusteralis narrow leaf, Lobelia cardinalis mini, Rotala rotundifolia, Echináč jsi si vybral jeden z těch největších.
Hnojím - používám Seachem Flourish Excel
Které myslíš? Vybíral jsem ty z kategorie nenáročných...
Podle prezentace nehnojíš, nejsou tam ryby. Myslím, že ty rostlinky nemají z čeho ,,prosperovat,,.
Nevybral jsi si zrovna některé rostliny dobře, na začátek to chce hlavně ty nenáročné. V atlase je vyhledávání stačí zadat akvarijní a náročnost nízká.
Tak aby sme si trochu objasnili pojmy substrátem se rozumí jakýkoliv materiál do kterého zasazíme rostliny to zahrnuje i nejčastěji používaný substrát - křemičitý písek. a napsal jsem to jen pro to že mě nebaví ta histerie kolem jílových substrátů přijde mi že když ho někdo použije tak ho tady všichni mají za blbce a svedou na to všechny problémy které v akváriu má já mám s jílovým substrátem ty nejlepší zkušenosti.
Kvůli malému počtu rostlin se rostlinám nedaří? To moc nechápu
Jinak šnečky řeším.
Brutálně bych pro začátek přidal rostlin, rychlerostoucích a pomocníky šnečky.
Skleněné dno? Copak jsem psal o skleněném dnu?
Psal jsi do substrátu. Hlína pod pískem zřejmě není substrát. A máme tolik přírodního materiálu, tak proč lego?
Třeba břidlice je fajn a snadno se sežene. Někdo používal i neglazované dlaždičky nebo kusy cihel. Jednou jsem zpevňoval vyvýšený roh v krevetariu půlkou keramického květináče.
přírodní materiály
( já jsem vyzkoušel silonky plněné lávovou drtí, něco jsem nacpal i do drátěnek ((těch silonových)))
Nějaké konkrétní tipy na něco lepšího?
Na hlíně a zásobním substrátu není nic špatného, když se to s tím umí.
Co je špatného na vrstvě hlíny pod pískem, aby se dařilo rostlinám? Nebo se jen špatně chápeme?
Správně není nad krásně čisté skleněné dno.....
vždyť ono sklo je vlastně taky křemík.
Asi to vadit nebude ale uměl bych si představit vhodnější materiál než lego.
0 31.07.2019 18:11 Silviebaris –
Re: Paul Vyzkoušej a dej vědět...plastovych věcí je v akvariu dost,ty placky se v substratu ztratěj,navic je to určeno dětem,mělo by to být nezavadný...
Já bych nepoužil ani substrát, natož pak umělohmotné placky z lega.
Ahoj, myslíte, že nebude vadit, když do substrátu použiju placky z lega, na podpoření stability? (Aby se nesesypával písek a držel tvar)
Starší reakce
Všechno potřebuje čas, i zakořenění, pokud to nechceš přivázat, a nevěř všem fotkám reklama je to samé.
Zkus někdy sázet do Profi Soilu...
Tak to nevím jak dělaj
Do těch menších rostlinek člověk trochu šťouchne a hnedka plavou. Vůbec tohle je děsně frustrující že to v tom písku nechce moc držet
Přidat reakci
1 ...... [14] ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145855x