Zakládání akvária
No určitě bych vsadil na hladinu, než na vodováhu...

Na metru (šířka akvárka) 5mm. Půlmetrová je vodováha

Asi ti vodováha někde upadla, protože na půl metru 5 mm to už je možná lepší to dělat podle oka.

Zkus si nechat zkalibrovat bublinku ve vodováze...
Já to mám stejně. Skříňka ve vodováze, hladina na metru o 5mm rozdíl.
Myslím, že půlmetrovou vodováhou to prostě líp neudělám, nějaká tolerance tam vždycky bude.
Každopádně bych to rovnal podle hladiny.
0 06.12.2016 17:08
TRULY [164] Ahojte, myslíte že môže nastať situácia aku mam teraz, že som vyvážil akva do roviny z oboch stran a ked som napustal vodu do akva tak je očividne v sklze, teda na lavej strane je jej viac?
Už mam pocit že je akva krive

Vodovaha ukazuje rovinu a voda v akva je šikmo.
Tak som to vyvažil podla vody v akva a zas mi ukazuje inač vodovaha.
Mam sa hrať na milimetre alebo to robiť tak ako teraz že postupne to zaťažovať a vyladovať?
Problem je v tom že sa akva dostane do určitej hmotnosti kde už s nohami nepohnem ani o pol otačky - su natavitelne rotaciou
V Praze je dost firem,které ti ho udělají na míru (otázka je za jakou cenu).A pokud někdy navštěvuješ Burzu na Pankráci.Tak tam je jeden vystavovatel,s kterým se můžeš domluvit přímo.

Standardně si nechám vyrobit akvárium přesně na rozměr, který potřebuju. Takže bych na tvém místě hledal, kdo v mém okolí lepí kvalitní akvária.
Zašel bych se podívat do akvaristiky, nebo na burzu a určitě bych nakoupil za daleko menší peníze to, co by vyhovovalo mi.
Dle prezentace přece nejsi tak nezkušený akvarista co by nerozuměl tomu, že akvárium se nezřizuje jen jako dekorativní doplněk do bytu.
Já kdybych chtěl třicítku, tak si ji nechám slepit, do ní čerpadélko, jednoduché osvětlení a pro minimální náročnost krevetky či pár minirybek typu rasbora skvrnoocasá a pod.
A v šel bych se asi do tisícovky.
Asi bych spíš zkusil něco na způsob Wabi-Kusa

A nějaké doporučení? Potřebuji něco menšího, do 30l do bytu, spíš na design a odreagování

Sice designové, ale pokud do něj nechceš pouze obyčejnější rostliny a krevetky, tak nedoporučuji.
Edit: A to již nemluvím o té předražené ceně a srandovním argumentu, že má filtr s velkým objemem v krytu, kde je i osvětlení a krmící otvor s víkem. Prostě předražená blbost.
Ahoj,
chtěl bych se zeptat na názory a rady na toto akvárko? Chtěl bych si něco pořídit do nového bytu, nenáročně jenom. Rybky ani nemám rozmyšlené, ale líbí se mi toto designové.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Díky za rady

Jako nápad se mi líbilo vytváření akvária (ve stylu Dračí hory), kde rozmixovali mechy v mixéru, smíchali je s jogurtem a výslednou hmotu natřeli štětečkem na skály. Udržovali to ve vysoké vlhkosti v emerzu, dokud mech nezačal růst.
Za nevýhodu takovýchto akvárií považuju, že rostliny nedokáží dorůst "pouze" do rozměrů, které by si člověk přál.
Taky to pokládám za zajímavý nápad. Proto jsem to zkoušel. Proč se to nedařilo nemůžu zodpovědně říct. Ještě nejpravděpodobnější se mi zdá možnost, že to souvisí se substrátem. Chtělo by to víc experimentů, ale je to pracné a nákladné.
Zkoušel jsem i emerzní pěstování různých rostlin v malých nádržích se 100% vlhkostí, a výsledky byly podstatně lepší. To ostatně dělá hodně lidí.
Zkuste a podělte se o výsledky.
Díky za info. Zkoumal jsem to i jinde po internetech a našel více zdrojů (včetně krok-za-krokem návodů) o této metodě. Přijde mi to zajímavý, ale vezmu ohled na Vaše zkušenosti a nebudu zakládat touto metodou akvárium. Nicméně si pořídím kouli nebo elementku a vyzkouším si to jen tak, v menším měřítku.

Zkušenost s tím mám, zkoušel jsem to dvakrát, a nemělo to u mě úspěch. Substrát jsem nehnojil, přesto jsem po pár dnech ve vodě naměřil ohromné množství amoniaku. Zřejmě totéž množství jako v naplněném akváriu, jenže zkoncentrované do pár litrů v substrátu.
Neudělal jsem žádnou triviální pitomost, jsem docela šikovný na pěstování pokojových rostlin, ale tohle se mi prostě nepovedlo. Mnohem větší ztráty než při normálním zakládání akvária.
Mimochodem, objevy a recepty na webu rostlinna-akvaria.cz obecně nepokládám za kvalitní zdroj informací. Ráčí odpustit, jen můj názor...
Zdravím, dnes jsem na stránkách rostlinná akvária narazil na článek o zakládání akvária suchou metodou (odkaz:
www.rostlinna-akvaria.cz/…), kdy se rostliny sázejí do vlhkého substrátu a voda se napouští, až se kytky "rozjedou".
Docela mě to zaujalo, tak se chci zeptat, zda s tím máte někdo zkušenost.
Já to vidím tak, že stará voda z jiného AQ pro založení nového není nijak důležitá. Spíš by bylo lepší pro založení použít bordel z filtru. Napustíš AQ, necháš odstát, zasadíš rostliny a naliješ ten bordel do AQ a nový filtr s tím i naočkuješ. Je ale otázka, zda ty mršky nevlezly i do filtru.
A co nejprve "přeléčit" staré akva přípravkem NoPlanaria a pak potřebný materiál převzít do nového. Ve starém nebude třeba po likvidaci řešit rovnováhu když se stejně pak bude rušit. Nebo použít i jiný přípravek nešetrný k bezobratlým.
Nemýlíš se a je to jedno. Když použiješ rostliny, klidně můžeš použít i vodu, riziko vyjde nastejno.
Když budeš vodu odebírat ze středu vodního sloupce, kde planárie standardně nejsou, je solidní šance, že si je z vody nepřetáhneš.
Starší reakce
Diky moc,hned jsem chytrejsi a klidnejsi

0 28.11.2016 19:53 atticus – "prvoci" v novem akva
Zdravim komunitu,pred 10 dny jsem zalozil akva(viz profil).Vse vypada dobre,rostliny rostou,rasa nikde,voda bez zakalu a bez ryb.Ted kdyz koukam do akva,tak po skle lezou 1-2 mm velci bili "cervi" a obcas u dna proplave 1mm bile kulovite cosi.Doufam,ze to jsou probuzeni friendly prvoci a ne paraziti.Nejde to vyfotit.Nejake napady nebo kde ve foru najit info.Diky vsem
Proč přestat?

jinak díky za radu

Je to čerstvě založené akvárium,tak bych to nějak neřešil.Někdo vodu mění,jiný né.Já jsem pro výměnu,samozřejmě pro část,ne celou.Jenom bych přestal s tím tekutým co2.
Pokud ti nevadí barva vody, pracuj klidně dál a nechtěj řešit skokem. Rostlinám nevadí (mám zkušenost: echinodorus, barclaya, bucephalandra, marsilka), krevetkám, rakům (pokud máš) taky ne (možná spíš prosperují lépe).
Drobné, pravidelné výměny a přejde samo.
Zdravím, v pátek jsem založila akvárium (viz prezentace) a voda začíná trochu zelenat, chtěla bych tedy poradit, zda vyměnit část vody či neměnit? Je možné že by to bylo z kořenů? Z těch mi voda vždy akorát zhnedla

zatím svitim pouze 8 hodin, příští pátek mám v plánu to zvednout na 9 a tak dále.
Hezké.
Vlastně ti teď nic nebrání, aby z toho na vánoce svítila plnohodnotná, prakticky zajetá nádrž.
3 26.11.2016 20:16
TRULY [164] 
Tááák a nakupene. Milujem vianočne darčeky ktore si kupiš sám hh
Akva dorazilo

tak sa chcem trošku pochváliť heh.
Akva- 120x40x55
Filter - JBL e1501
Ohrievač- Tetra HT-300
Testy NO2,NO3 + štartovacie bakterie
Stojan - vlastnoručne krvopotne vyrobený z jokla 3x3 + 1.9 drevotrieska
130+126+20+46+190=512e a to som povodne išiel vymeniť len stolik pod 126l akva haha.
Ešte doriešiť svetlo a ak sa podari tak aj CO2jka.
Už to len poskladať čo bude pri drobcovi teraz riadna fuška

)
Prípadne ak je tu vhodnejšia tema, tak poprosim preložiť.
Něco by se určitě našlo. Mám takový pocit že konkrétně pstruh obecný a oba druhy vranek teploty nad 20 stupňů nedávají. Má to souvislost s obsahem kyslíku ve vodě v závislosti na výši teploty. Jinak ale většina Vámi uváděných organismů ty teploty snáší.
Odborník nejsem, ale nějak si neumím vybavit žádného tuzemského živočicha nebo rostlinu, kteří by měli problém přežít teploty 20-25 stupňů, přinejmenším po týdny až měsíce. Selským rozumem předpokládám, že mini- a mikroorganismy musejí být na takové teploty zařízené stejně, přinejmenším většina z nich.
Hlavní rozdíl mezi tropickými a našimi organismy není v teplotě, které dávají přednost, nýbrž v teplotě - přesněji "zimě" - kterou dokáží přežít. Např. většina rostlin našeho pásma má vegetační optimum při letních teplotách; od tropických je odděluje schopnost vyrovnat se s mrazem v průběhu zimního období.
Takže soudím že valná část tuzemských potvůrek v podmínkách tropického akvária žije velmi spokojeně.
Ještě bych doplnil, jestli teda neplácnu blbost, je to názor.
Tropické ryby nemají stavěnou imunitu na "nemoci našich vod", se kterými se studenovodní ryba vypořádá bez problémů, neb se s těmi nemocemi nikdy nepotkali...
No ,sice vám nijak neupírám formu jakou obhajujete svůj příspěvek,ale nemohu s tím plně souhlasit
-pár příkladů ,Coelenterata, Hydroidea, Turbellaria, Hirudinea,Heterortera,atd
-pokud by i toto bylo pro vás jako biologa nedostatečné, tak nevím
-nejde ani tak o formu přežití a vývoje, přestože některé druhy to hravě dokáží, jedná se jednoznačně o škůdce v akváriu, který svou povahou, at již přímou , nebo nepřímou, ohrožuje ryby, bezobratlé, měkkýše, které jsou v chovech akvaristů.
-předřazovat škůdce z obchodu, před škůdce z přírody, mi přijde trochu zavádějící,nebot se i do obchodu se museli odněkud dostat .Třeba zavlečením s živým krmením, jako jeden z mnoha příkladů.
-

Přinést si z vody něco můžeš, ale já psal, že je krajně nepravděpodobné, aby ti to napadlo tropické ryby a v akva přežilo. Výjimky jsou, ale jak jsem psal, z obchodu si toho přitáhnes mnohem víc, a s mnohem větší pravděpodobností.
Není voda jako voda. Já se biologii živím ;)
Při teplotě 21-22 stupňů.
Mluvil jsem hlavně o škůdcich. A pochybuji, že jste měli české ryby v tropickem akváriu rok. V temperatnim akváriu nejspíš.
Nechceš se vykašlat na střední betonovou hromadu? To by pak bylo mnohem jednodušší.
0 25.11.2016 17:39 jardabo – osvětlení
Dobrý den všem, znovuzakládám nádrž,, viz moje prezentace a hodlám místo stávající a dosloužené zářivky použít led pásky. Něco jsem se dočetl zde
www.t-led.cz/…, ale nejsem si jist jak silné použít, kolik w?
Nádrž je dosti vysoká, 70 cm a stím je i spojena otázka jaké rostliny použít, zejména na střední betonovou hromadu, kterou bych rád nechal něčím porůst.
No a to evokuje další otázku, jaké rybičky tam vlastně budou bydlet.
Máte nějaký nápad? Nejsem a nebudu chovatel, nechám se jen unášet podvodní krásou a samo tomu dám patřičnou péči. Děkuji
Od té doby co mě v akváriu řádil kapřivac a lítaly po bytě šidélka všechno co jde do akvária podléhá prohlídce a desinfekci u rostlin je to hypermangan a u toho ostatního savo. Nemusí to být zrovna věci z přírody ale takové rostliny z pěstírny někdy úplně stačí.

V určitém omezeném rozsahu taky používám věci (kamínky, štěrk, bahno, dřevo) vytažené z potoka. Obvykle to nechám dost dlouho stát v kýblu (týdny, měsíce).
Fakt ruducha?

To se mě nechce věřit. Já ji totiž mám a nikdy jsem jí úplně nevymýtil (jen omezil). A mám ji vlastně v akváriích kde jsem použil prapůvodně něco právě z Jizery a ikdyž akvária byla znovu založena, tak byla řada věcí z nich přenesena takže se ta potvora na tom mohla přenášet. A akva která jsem dělal naposled byla na liaporu a nic krom rostlin tam z těch akvárií s ruduchou nešlo a ruducha v nich není .... To vypadá že nakonec dám i na to převáření přírodních materiálů. Děkuji za otevření očí.
Skoro mám chut pro ověření založit dvě stejná akvária a do jednoho dát písek z Jizery a do druhého Liapor a zbytek stejný co se uděje. (Jenže to bych mohl mít také zítra ráno kufry i s akvárii před vchodem

)
Také jsem si to myslel když jsem jezdíval okolo Vltavy a sbíral krásné hladké kameny do akvária a to nejméně 100 metrů od vody. Žádného nežádoucího živočicha jsem si sice do akvária nezanesl ale tu ruduchu nikomu nepřeji byla to katastrofa.

S tím nelze jinak než souhlasit.
Živé krmení z přírody jsem také kdysi nosíval a vím že jsem si ledacos zavlekl, ale zmíněna byla ŘEKA ne kdejaká vodní louže. Já jsem řeku ve svém případě zúžil jen na Jizeru a samozřejmě pro ten písek nepojedu kdo ví kam, takže horní tok. A pak si myslím, že existuje zanedbatelné množství něčeho škodlivého co si mohu zavléci do tropického akvária tak jak to napsal Barakainus.
Ale určitě to nebude možné paušalizovat, že kdekoliv v přírodě naberu něco na dno a můžu to bez rizika hodit do akvária.
-Voda je prostředím,na kterém závisí nepřehledné množství organismů,od primitivních,mikroskopických,k organismům vyšším a složitým
-bylo by proto zcela naivní, si myslet, že si nelze zavléct škůdce do akvária, pokud požijeme cokoliv z vodního systemu ve volné přírodě
-

Přidat reakci
1 ...... [43] ...... 144 145
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146867x