Zakládání akvária
Kdyz chces nekde vyvysit dno, pouzij lavovou drt.
Když se dívám na popis dna ve tvé prezentaci, tak se ti divím, že vymýšlíš další psí kusy. Já bych to celé vykopal ven a dal jen vhodný akvarijní písek o zrnitosti 1-2 nebo 2-4 mm.
OK, díky za radu. Také mě něco takového napadlo.
Já bych si život takhle nekomplikoval. Bál bych se, že do toho molitanu napadá bordel a bude to dělat neplechu. Prostě bych vybral ten štěrk. Nebo ještě lépe zjednodušil bych to tak aby tam zůstala pouze jedna vrstva. Třeba křemičitý písek.

Výš než ho mám už jej zvedat nechci, jen jsem chtěl odebrat toho hrubého štěrku. Takže to nedoporučuješ?
To by už asi byl lepší polystyren nalepený na dno v místech, kde chceš mát vyšší dno. Otázka je proč chceš mít tak vysoké dno. Ubíráš si tím objem. Ve předu ti stačí 3 cm substrátu a vzadu 5 cm.
Dobré odpoledne, prosím o názor - když chci zvednout dno a odlehčit jej od hrubého štěrku, je dobrý nápad tam dát tu houbičku, která se dává i do filtru? Nebo tam raději nechat ten štěrk? Nebudou se v té houbičce ukládat nějaké škodliviny? Teoreticky by se tam mohly usadit nitrifikační bakterie, ale nemám s tím žádné zkušenosti. Díky za názory.
Samozřejmě, že se to může ale u těch rostlin co tam máš se toho, že se rozrostou (snad krom té ludwigie a hygrophilie) asi v dohledné době nedočkáš. Takže bych na to moc nespoléhal. Ty tam tu rostlinou hmotu budeš potřebovat nejvíc právě v záběhu akvárka, čili teď. Dokup nějakou tu plovoucí rostlinu. Rostlou jak plevel, takže ti je tu možná i někdo daruje.

S tím jsem počítal. Mám to tam spíše jen pro budoucí občasný efekt a na pumpu jsem to ještě ani nenapojil, byla u těch malých louží.
Díky za rady. Zkusím s rostlinkami ještě něco vymyslet- spíše počítám s tím, že pokud se to rozroste, budu redukovat nebo přesazovat. Doufám, že se to může?! Kdybych teď něco vyhazoval, manželka by mě neměla moc ráda. Šla to dokupovat...

V 1. vrstvě je TETRA Plant Complete Substrate cca 1-3cm (dle terénu), ve 2. vrstvě je TETRA Active Substrate (takové granulky, připadá mi to jako malá rašelina, co se dává i do květináčů, jen ve větší velikosti) a ve 3. vrstvě je jemný štěrk (zrno 2-5 mm) cca 3 cm a pak tam jsou ty kameny, kde je největší vrstva vlevo pod "skalkou" (aby to bylo znatelně výše), kde nic neroste a jinak je to spíše posypáno. Kameny by neměl být problém postupně ubírat, ale nedovedu si představit ubírat toho jemného písku/štěrku. Ale dám na rady...
Takže kameny zkusím trochu probrat, není jich tam zase tolik, aby se to nedalo zvládnout. Jak tedy vzduchovat? A jakou rostlinku na odbourávání NO3 doporučujete nejlépe?
To už je otázka názoru, osobně bych jemný neubíral

Obojí. I jemného je podle mě moc. Jaká je výška substrátu?
P.S. Mám dna vysoká často jen 2-3 cm a nikdy neodkaluju. Jen měním vodu.
Dal jsem tam TETRA Active Substrate a ten se mi dostává nahoru a občas levituje v AQ. Mám strach, že až budu odkalovat, dostane se nad štěrk a bude to vypadat otřesně. Ty světlé kameny a štěrk si prosadila manželka (já chtěl něco do hněda) a tam už jsem neměl moc možností, jak ji přesvědčit.

Jak často a po jakých dávkách tedy odebírat? A ubírat jen ten hrubý, nebo i ten jemný?
Díky, moc si cením Vašich rad!

V nově založeném akváriu vodu neměním. A když, tak jen, když je nějaký problém.
K tomu, co píše Anthrax: Na můj vkus máš moc vysokou vrstvu štěrku. Být to moje, pomalu postupně ubírám.
Zatím neodkaluj, ve dně se ti tvoří užitečné organismy, takže by bylo kontraproduktivní. Akorát bych být tebou dal pryč tu vrchní vrstvu velkých kamínků, co tam máš. Jednak přes ně do budoucna odkalovat nepůjde a druhak se ti v tom budou obtížně rozrůstat rostliny. Ta moje rada neměnit vodu v tom velkém akvárku byla za předpokladu, že tam nebudou žádné ryby, když tam ty ryby dáš, tak častými výměnami vody nic nezkazíš a budeš mít jistotu, že se ti tam nekumuluje nic, co se kumulovat nemá. Neboj se to měnit klidně třikrát do týdne.
Dobře, budu se řídit radami. Děkuji.
A prosím, kdy mám zase vyměnit vodu (1/3) ve velké nádrži? Týdenní výměna by připadla na sobotu.
...a ještě jedna věc, kdy poprvé odkalovat? Dá se to nějak poznat? Je třeba odkalovat každý týden, nebo bych tím spíše vodě/rybám/rostlinám ublížil? Děkuji.
Pokud bude přesunutá rybka fajn a žravá i ve čtvrtek, přehoď druhou.
Ano, potěr můžeš ještě nějakou dobu vykrmovat (opatrně a raději několikrát denně po miniaturních dávkách doslova na špičku párátka) v těch dvou litrech.
I v té velké nádrži krm naprosto miniaturně.
Děkuji. Jestli mohu otravovat, zítra se asi budu dotazovat dále... Tentokrát ohledně toho potěru, který nám taktéž přežívá odděleně od dospělých. Uvažujeme je ponechat v té malé nádržce (louži), dokud nepovyrostou, aby je dospělci neslupli jako potravu. Přesunutá rybka byla ráno čilá, žrala s chutí a nevykazovala žádné podivné chování.
Ano, když měníš část vody, tak je vodovodní voda naprosto v pořádku. Netřeba ji chemicky upravovat. Důležité je nevystavovat ryby příliš velkým teplotním změnám.
Ahoj, mohu ještě obtěžovat a poprosit, jestli voda z vodovodního řádu je, dle Tvého názoru, pro život ryb v pořádku? Chemie jsme do ní zatím moc nelili, ale nějaká tam přišla. Vše je v prezentaci. Děkuji.
Aha. 1,9 litru. Zkus jednu rybu přehodit do velkého akva a počkej dva dny.
Tak to bych sem raději ani nedával, protože o nějaké nádrži se nedá ani mluvit a ještě mě zavřou za týrání zvířat. Dovolím si sem dát jen název pro "vygooglení" - AKVÁRIUM SAMOČISTÍCÍ MY FUN FISH. Jen s tím rozdílem, že místo umělé rostliny jsem ženu donutil s rybkami koupit živou a dal jsem tam kamínek na provzdušnění, aby ryby hned nelekly. Víc se k tomu opravdu nedá nic napsat.
Ještě by mě zajímala prezentace té louže, kde aktuálně jsou ryby

.
Prezentace založena, děkuji za informace.
Já nechávám vodu odstát proto, aby se trochu srovnala teplota.
Ještě jednou děkuji. Zkusím co nejdříve udělat tu prezentaci a znovu bych si Vás dovolil požádat o rady. Sice se chybami člověk učí, ale nechce se mi to zkoušet/ověřovat na živých tvorech, na to máme veškerý život moc rádi! Chci být trochu připraven. Děkuji.
Je dobré, že měníte tak často vodu v té louži. Nadále bych tam měnil denně 1/3 vody ale za čerstvou místo za starou z akvárka. Vodu není potřeba nechávat odstát celý den, stačí chvilku (ale ani to není nutné), a je dobré napouštět vodu sprchou. V akvárku kde nejsou ryby bych na výměně vody ubral. A nasadil tam šneky (okružáky, piskořky, levatky) ať si nádrž zvyká na biologickou zátěž. Každé akvárko je jiné ale právě kolem toho druhého týdne záběhu je v akváriu nejvíce škodlivých látek, takže teď je důležité nepolevit s výměnami vody v tom plivátku s rybami. Měřit chemismu vody nutný není, když k tomu budeš i nadále postupovat takto poctivě. Ale je dobré zjistit si od vodáren, co teče u vás doma z kohoutku. To nic nestojí.
Ale jak psal Powery, nevím o tom akvárku nic, a tak by ta prezentace byla vhodná, aby se daly vychytat případné mouchy, dokud je na to čas.

To, že není dokonalé, nevadí. Aspoň tam bude vidět vývoj, zlepšování se

Dobrý tah s výměnou za větší akvárko

Zdravím všechny zkušenější akvaristy (což jsou momentálně asi úplně všichni - doufám, že do budoucna dočasně). Dovolte mi drobné odbočení, které sem možná nebude přímo patřit. Nevím, kde začít, ale pominu-li fakt, že akvária mě vždy fascinovala, ale vždy jsem měl strach se do toho pustit, abych rybkám spíš neubližoval, přiměla mě k jeho založení skutečnost, že si má drahá polovička pořídila "louži" (jak jsem tomu začal říkat) v podobě "samočitícího akvária" a do něj pořídila samičku a samečka živorodky duhové. Cca po dvou dnech se v této "louži" objevil ráno potěr - dalších pět rybek (ostatní se asi staly potravou svého druhu). To se stalo impulzem k tomu, že si má žena objednala na internetu další "louži" o obsahu 34l. Tady jsem už razantně zakročil a bez většího násilí ji přesvědčil objednávku zrušit a jeli jme koupit alespoň 70ti litrové akvárium (většího objemu se mi nepodařilo přesvědčováním dosáhnout) - ano vím, je to jen o trochu větší kaluž, ale zde se snad podaří nějak založit vodní ekosystém. Po založení a osázení dna rostlinami jsme pro nastartování filtrace dali do vody tabletu s nitrifikačními bakteriemi, akvárium jede již týden. A teď mé dotazy - kdy dát rybky z louže do akvária, abychom nenarušili rozbíhající se ekosystém v akváriu, když se zatím rybkám asi nějak daří, protože už cca 10 dní přežívají v louži a zdá se, že jsou docela v klidu (tím myslím, že si spokojeně plavou a nevykazují známky problémů)? Momentálně, což nevím, jestli děláme dobře, přeléváme denně z akvária cca 1/3 vody do louže a do akvária tu trochu dolijeme vodou den odstátou. Jak poznám, že se začaly tvořit nitrifikační bakterie, když je voda v akváriu bez osazenstava stále průzračná (mléčná byla jen den po vložení nitrifikační tablety)? Je to takto v pořádku? Předpokládám, že je to hloupý dotaz, ale odpověď se mi nikde nedaří najít. Trochu mě děsí ta chemie vody, je skutečně nutné kupovat nějaká měření na chemismus vody? V tom se zatím vůbec nevyznám. Ještě si dovoluji požádat, neodsuzujte nás za to, že si má žena pořídila "louži", aniž by něco věděla o akvaristice, když je všude tolik betárií a "odborných" prodavačů, co "skvěle" poradí... chtěla sobě i mě udělat radost. Akvária mám opravdu rád, týrání zvířat však nikoli! Předem děkuji.

Starší reakce
Přesně tak

dosazej kytky přetvořit k obrazu svému.nechat vyzrát pak zmíněné výměny vody před a po přidání části osádky na začátek si můžeš pořídit testy na No 2,3 pH, až budeš zkušenější tak poznáš i sama bez testu že je něco špatně podle rostlin a chování ryb.
Přeji hodně úspěchů a doufám že se občas pochlubis

jo elán ten mi nechybí

Přečetla jsem i jednu knížku, ale nejvíc mi stejně daly fóra tady, zvlášť fórum o problémech s čerstvě založeným akváriem, tam je spousta rad a tipů. Vodu teda nechám být a budu se těšit, až to všechno bude běžet jak má.
LuckaK napsala: Díky za rady. vodu měním denně už teď, ale při tom filtru je to asi skoro zbytečné.
Je osvěžující narazit na někoho kdo to bere s takovým začátečnickym elánem.a zodpovědností.
Jak ti poradil romant filtr rovnou výměn teď to ničemu nevadí,vodu taky nemusíš měnit každý den.
Šetri síly na to až tam budou ryby.
Stejně je potřeba aby se voda"uvařila"a těma výměnama jen oddaluješ nutné.

Já se právě bojím dopustit, aby to komoda vydržela i když by měla, ale snad už zítra bude zpevněná, abych při dosázení rostlin mohla dopustit do plna. Ryby jsou v plánu pancéřníčci malý a tetry ohnivé, později k nim chci zkusit krevetky. Díky za rady. vodu měním denně už teď, ale při tom filtru je to asi skoro zbytečné.
Vodu dopustit na max. Ten filtr bude jenom minimálně osídlen, takže klidně kus za kus, posléze přikrmíš vodu troškou sušenýho krmení, čímž podpoříš tvorbu oněch pozitivních bakterií, necháš takto 14 dní a den před a den po vpuštění první části rybek vyměníš polovinu vody. Ryby nebudeš dávat všechny zamýšlené, ale jenom část, řekněme první třetinu za těch 14 dní, další za týden a finále za další týden. Tu výměnu vody můžeš dělat v momentech vopouštění věch skupin ryb. Krmení ryb vždy až tak za dva dny po vpuštění do akvária.

Založila jsem si před pár dny akvárium (63l), ale spíš tak na půl, jak pořád postupně zjišťuju... Chtěla bych do něj vložit peníze a čas předtím, než tam dám osazenstvo, abych s ním později měla co nejmíň práce, ideálně jen měnit vodu.
Takže dno by mělo být snad v pořádku a to je asi tak všechno, komoda se musí zpevnit, dalších 14 rostlinek přijde zítra, světlo bude až za měsíc (to snad tak moc nevadí), ale nejvíc mě trápí filtr, mám tam tzv. honič vody a chci pořídit doporučovanou čerpací hlavu s biomolitanem. A teď, když dám nový filtr a nechám ten stávající běžet současně s novým, musím čekat další měsíc od nového filtru nebo měsíc počítat od toho původního? Nevím totiž, jestli ho zítra seženu nebo budu objednávat a tím se doba ještě posune.
OT: možná čtu na fóru až moc, dnes sem děti posílala ven z akvárka, místo z vany

Jedna praktická. Podívej se po svým okolí, vyhledej si akvaristy co jsou zde, jsou někde od tebe a mají tlamovce a zkus se na tyhle rady stran výměny, záběhu atd. dotázat přímo u nich, ono jak se obecně píše, každý akvo je originál a všude se s vodou pracuje trošku jinak.

Tak to chápu

u velkého akva jsem to tké napouštěl z kohoutku, měl jsem takovou hadici na konci proděravěnou a nechal to do akva proudit z výšky, aby to šlo přes vzduch co nejvíc.
Pro 2 menší, co mám to nechávám den v kýblech
Pokud je to možné, snaž se ty rybky neuspěchat. A přeji hodně úspěchu v chovu! Těším se na prezentaci toho akvária, takový obřík

Díky za vysvětlení

Já musím napouštět přímo z kohoutku. Nedovedu si představit pár dní skladovat někde 300-400L vody

Proto jsem se na začátku ptal na ten Aquatan od Sery.
Nojo, teď na to koukám. Mám dojem, že ho ale používali.
PVK tvrdí, že chloramin nepoužívá. Nevím, jak je to jinde.
Záleží odkud kohoutková voda je. Další věc je, že dřív, když čističky vod dezinfikovaly především chlórem, stačilo nechat vodu den odstát, chlor vyprchal a bakteriím se nemohlo nic stát. Nebo stačilo napouštět rozstřikováním, kdy většina chlóru okamžitě vyprchala a to stopové množství, co zůstalo se v akvárku naředilo a bakterie byly více méně v pohodě.
Teď se tam přidávají jiné sajrajty, které tak snadno nevyprchají a jsou tam i několik dní či týdnů. Většina akvaristů nad tím přivírá oči a dál vodu nechává den odstát, nebo to tam láduje rovnou z kohoutku. Někdo přidává neutralizační látky a láduje to hned.
Já nechávám den odstát a pak to dám do akva a tak nějak předstírám, že o nějakým chloraminu a jiných nevím. Funguje mi to hádám proto, že koncentrace těch chemek je malá a v akvárku se to naředí a je to pod úrovní toxicity pro bakterie.
Kohoutková voda je pro citlivější nitrifikační bakterie tzv. vostřejší, není tak uhlazená, jako z jedoucího akvária, to platí ve vztahu k filtraci. Při výměně je to tak, že se vyvětrá, jako doma v zasmrádlým pokoji kam se pustí čerstvej vzduch, tedy výměnou se vydejchaná akvarijní voda občerství a dojde k ostranění nespotřebovaných látek, které akvo už jinak neumí zpracovat. Při zabíhání akvária dochází tou výměnou k naředění těch škodlivin, dělat se to nemusí, ale když už tam budou ryby(fáze zabíhání), udělat se to MUSÍ, protože jinak je to bude ohrožovat na životě.
NH3 nulová a NO2 taky. Jsou to dvě fáze, běžet musí obě.
Přidat reakci
1 ...... [28] ...... 144 145
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146866x