Zakládání akvária
Před bojovnicí tam nebylo nic. Byla to novota. To není Vallisneria Gigantea, ale nevím, jak se to jmenuje, koupil jsem to v akvaristice, má to tlusté listy a roste to zatím dobře. Jinak kryptokoryny rostou skvěle.
Hm. Vlevo vzadu má V. gigantea.
Vallisneria Gigantea?????

Co jsi měl v tomto akváriu za ryby před bojovnicí?
Jestli ti ty kryptokoryny rostou, dej jich ještě jednou tolik. To nemuže uškodit.
Podporoval bych buď Vallisneria gigantea nebo stonkovky. Jedno dřív či později převáží. Rok bude možná prosperovat obojí, ale pak se budeš muset rozhodnout.
Souhlas

Za ten klid, že se to nevrátí, mi to stojí.
Rady JirkyŠčobáka jako obvykle velmi kvalitní a rozumné, nicméně pokud nechceš mít x měsíců akvo bez ryb a čekat než ti "bakterie chcípnou hlady", použij roztok dezinfekce, vymyj to, nech to pořádně vyschnout a založ to znova. Nemusíš čekat x měsíců na to, abys mohl mít hezké akvárium s rybami, tak až to založíš, nech to měsíc zajet a postupně tam dej malé množství ryb. Zbytečně dlouhý rozjezd bez ryb není žádná výhra.
Teď je to už trochu zarostlejší než na fotkách a s větším množstvím zeleně počítám

Jsem teď 2000 km od akvárka a nemůžu udělat aktuální fotku. Na dně asi chci mít jen křemičitý písek, nechci CO2 a rád bych vytvořil něco, co bude velmi nenáročné a ideálně bez hnojiva (maximálně občas hnojivo do dna). Na jaké rostliny bych se měl zaměřit? Myslím, že skladba, kterou tam mám, není špatná, ale něco tomu chybí.
Podle mě je větší problém v samotném akváriu. Potřebuješ větší džungli, kterou nemáš. Neuvažuj u novém zakládání, podporuj, co ti roste, zdvojnásob objem rostlinné hmoty a bude líp.
To právě netuším, jak dlouho mohou vydržet. Nevím, jak dlouho žije bakterie, ale proč by se nemohly v klídku dál množit? Nevím, co žerou, ale třeba si smlsnou i na něčem jiném, než zrovna na ploutvích

Tak zkus tři měsíce.
V reálu ty breberky nemohou mít neomezenou životnost.
Jde o to, že bych byl celkem nerad, kdybych po dvou měsících do toho rostlinného akvária dal ryby a do dvou týdnů zase řešil rozpad ploutví

Asi proto, že vy pokročilí nic rozumnýho a souvislýho nenapíšete. Klikni si na odkazy pro začátečníky, co jsou nad tímto tématem a možná pochopíš. “Podlož akvárko šesti kostičkama polystyrenu 3x3 cm, dej tam výživný substrát a po týdnu vypusť ryby”, fakt skvělý rady pro začátečníky. O té mimózní repotáži ČT ani nemluvím. Nikdy jsem nenašel nic, co by v kostce odpovědělo na základní otázky a nejlepší způsob, jak se něco dozvědět je trávit spoustu času u tohoto fora, kde Ti ale občas nějaká část mozajky snadno unikne. Myslím, že malý web s kompletním návodem by ušetřil dost rybích životů a pokud takový je, budu vděčen za odkaz

Dva měsice bych nechal bez ryb a budoval rostlinné akvárium.
Že vy začátečníci máte pořád chorobnou potřebu něco sepisovat nebo někomu radit.
Vše potřebné bylo již napsáno. Vyhodit - desinfekce - založit znovu - místo sepisování koukat na AQ
Vše potřebné a podstatné bylo již napsáno tisíckrát, založení AQ není zas taková věda jak se z toho někdy děla.

Co znamená “projet dezinfekcí”?
Nejlepší postup by byl nechat to "projet dezinfekcí", vymýt a nechat zcela vyschnout.
Já bych začal znovu, protože bych měl klidné svědomí. Takhle se budeš stresovat jestli se to neobjeví. V klidu bych si nakoupil rostliny, počkal až se to zajede a koupil ryby. Při znovuzaložení si třeba i líp rozvrhneš layout akvária a podaří se ti ho založit líp.
Ano, jak říkáš, tak ryba byla už nakažená z “výroby”. Příště budu nakupovat úplně jinak

O peníze vůbec nejde, chci hlavně klid. Kytky, dno, hadice, filtrační náplně vyházím. Mám šanci to dostat z akvária, filtru, topeni a světel? A jaký by byl nejlepší postup?
Pokud to nebude pro tebe moc velký náklad, radši bych dražší věci pořádně vydesinfikoval (savo?) a levnější rovnou vyhodil. Představ si, jak by jsi byl naštvaný, kdyby se ta nákaza opakovala.
Tu nákazu jsi si nejspíše dovlekl s bojovnicí. Většinou to jsou odchovy z Asie a tam často nešetří léčivy, takže se pak tvoří ty multirezistentní bakterie. Osádku pak vol rozumně, ideální je od osvědčeného chovatele. Ale třeba na burze se prodávají často ryby v mizerné kondici. O většině "akvaristik" radši pomlčet.
Ahoj, před časem se tu řešil můj Beťák s bakteriálním rozpadem ploutví. Všem děkuji za dobré rady. Bohužel vyléčit se mi ho nepodařilo a už je v rybím nebi

Teď akvárko cca 14 dní zeje prázdnotou a jedinými obyvateli jsou levatky. Ale neházím flintu do žita a mám v plánu pokračovat. Teď jen řeším otázku, jestli prostě jen koupit ryby a dát je tam, nebo vše zrušit, vydezinfikovat a začít nanovo. Beťák měl agresivní bakteriální onemocnění, stěr z ploutve ryby jsem poslal na rozbor a ukázalo se, že se jednalo o multirezistentní bakterie, které v podstatě nebylo možno zlikvidovat ani antibiotiky a podle mě z nádrže jentak nezmizí (doměnka). Chtěl bych vytvořit začátečnické, stabilní, nedorybněné akvárko s nenáročnými obyvateli a rostlinami, aby v něm znikalo co nejméně potíží. Možná bych o tom za pomoci zkušených i něco napsal, aby vznikl jasný, podrobný návod na bezstarostné akvárium pro začátečníky, a bylo kam odkazovat, což podle mě bohužel zatím moc není a i v návodech tady na webu se člověk dočte zavádějící informace a nebo tam spousta informací chybí. Ale to až potom... Co myslíte? Začít nanovo?
JJ, souhlas s těmi okružáky. Mám 5 akvárií, každé s jinou osádkou a ani v jednom nemají šanci přežít (cichlidy, hadohlavci a mřenky).

Horší je to s piskořkami, ale ty nejsou přes den vidět, tak nevadí.
@Hunti: Já dávám běžné šneky (neplatí pro neritinu) hned, nenáročné ryby po měsíci a ty náročné nejdříve po 2 měsících (cichlidky a jiné citlivky radši po 3 měsících). Pokud se použije filtr zaběhlý z jiného akvária, jde ty termíny o 2÷3 týdny zkrátit.
A pokud budeš používat karanténu pro náročnější ryby, tak bacha na to. Měl jsem karanténu se zaběhlým předimenzovaným externím filtrem, cca 1 týden napuštěná, výměna vody 30% ob den a stejně to citlivé ryby nedaly. Musel jsem karanténu zrušit a i s rizikem zavlečení nákazy dát přeživší ryby do hlavní nádrže, kde se okamžitě "spravily".
Okružáků se dá zbavit jednoduše, vše záleží na množství odpadu v akváriu, překrmování atp.. pokud nemají z čeho žít, tak tam nebudou. Případně existují ryby, které je vyzobají, Akary a tak dál. Ale osobně jsem je tedy vždy považoval za hodně důležité.

Pokud to provedeš s citem (k okolnostem v AQ) tak ten postup s přidáváním té tvé osádky bude fungovat. Pokud se ti ty ryby líbí nenech se odradit, nic extra cholulostivého sis nevybral.
Jen u těch parmiček SAE to žraní řasy ber s rezervou. Malých šneků na záběh si zavlečeš s rostlinama dost a dost (pokud nebudeš kupovat in-vitro nebo neuděláš lázeň před sázením).
Hodně štěstí a chce to použít i svůj rozum.

Já bych dala nějaké šneky. Neritiny jsou hezké ale nemnoží se, pouze kladou vajíčka a co jsem slyšela, tak jsou trochu nemotorné a mívají problém, pokud padnou "na záda" se otočit na nohu. Obyčejní šneci jsou takový univerzálnější a nepřemnoží se pokud se krmí s rozumem. A pokud bude akvárium vypadat v pohodě a šneci nepolezou ven z vody, tak bych třeba po 3-4 týdnech od založení přidala 1 hejnko ryb. Galaxky jsou menší tak aspon 10. A pak aspoň 2 týdny počkala, pozorovala a pokud bude všechno v pohodě, tak bych přidala další hejno. Pokud si nevybereš nějakou méně háklivou rybu na vodu, tak bych min ještě měsíc počkala a dala pár raminez. Pokud by sis vybral nějaký nenáročnější třeba pestřence červený tak bych je dala klidně s prvním hejnem... Ale záleží taky na počtu rostlin a členitosti terénu....
Neritiny se nemnoží což může být dobře i špatně. Záběh se šneky (okružáky) je bezpečnější ale pak mohou někomu vadit a nedá se jich zbavit já je mám všude a sem spokojenej. Teď k těm rybám po 3 týdnech tam můžeš dát cca 1/4 plánované osádky a pak podle toho jak se jim bude dařit doplňuj další ramirezam bych dal alespoň 2 měsíce klidně víc

Tak to dej normálni levatky a okružáky, ty sežerou i zbytky krmiva a případné odehnivající casti rostlin. Neritiny žerou jen řasy a když řasy dojdou (nebo prostě nejsou) nemají co žrát.
0 26.12.2018 23:57
hunti [4] 
no ještě to promyslím, však jsem psal, že to není definitivní... hlavní dotaz se týkal právě toho, kdy tam ty ryby dát, abych měl řekněme dobrý start právě i pro ty náročnější ryby. Rozhodně nechci nic uspěchat, klidně si počkám pár měsíců, když to bude nutné...
namísto těch parmiček by ve vztahu k řasám bylo lepší dát třeba více šneků? Líbí se mi ty Neritiny, protože nežerou rostliny, nějaký šneček navíc by mi asi nevadil... vím, že ryby, šneci atd. mi všechny řady nezlikvidují a že je to o něčem jiném, ale tak jako prevence jsou tyhle druhy vhodné ne? Je to snad lepší, než nějaká chemie, nebo uv lampa.
Já jsem taky zastáncem velkého hejna nicméně chápu pohnutky které vedou člověka k tomu že chce mít v nádrži více druhů a tento konkrétní tazatel projevil poměrně velikou střídmost co se výběru ryb týče

pokud mám vyjádřit svůj názor nedával bych parmičky zvětšil o pár kusů hejna a zamyslel se nad čichavci (jsou opravdu choulostivý) za sebe bych přidal nějaké sumečky (pancerníčky nebo ancistruse)
Právě že to nuda není, mít aspoň trochu hejno a ne pár kousků od mnoha druhů. Krása těch rybek vynikne, až když je jich hodně pohromadě. Až když pořádné hejno začne rejdit po akváriu. Radí ti tu dobře. Ty Ramirezky i čichavci jsou opravdu náročnější ryby a nemusí ti vydržet. No s tou parmičkou taky mají pravdu. Jestli ji chceš jen kvůli řasám, tak ji nekupuj.
To je velice dobrá otázka

Protože tady všichni chtějí, aby tě to bavilo a dařilo se ti a nestálo tě to moc peněz. Protože, když začneš s nádherou, co ti zajde a spočítáš si, cos do toho vrazil peněz a můžeš vlastně začít znova, a znovu tě to bude něco stát, tak se na to vykašleš.

Jsou rostliny, které klidně po zajetí nádrže odstraníš a to naprosto bezbolestně, jelikož nekoření a vysadíš na její místo vysněnou náročnější rostlinu. Počkat se prostě vyplatí.
No, předpokládám, že nejsi asi moc zkušený akvarista (možná se mýlím, potom se omlouvám) ale usuzuji proto, že si chceš pořídit parmičky černopruhé, aby ti pomohly likvidovat řasy. Na normalni řasy ti bohatě stačí neritiny, pokud tam máš řas víc, parmicky ti od nich stejně nepomohou, musíš zjistit příčinu, proč se ti tam tvoří a tu odstranit.
Tedy, pokud jsi začátečník a začneš hned s náročnými rybami a rostlinami, tak to většinou nedopadne dobře a to nikoho nepotěší a může tě to í odradit od dalsich pokusů. Akvaristika je krásný, ale nikoli snadny koníček

A s jakými rybami a rostlinami máš vlastně zkušenosti? Chce to nejdřív praxi s nenáročnými a ne se hned vrhat na ty náročný

Proč všichni doporučují do akvária málo choulostivé ryby, nebo nenáročné, rychle rostoucí rostliny?
Není krása mít tam i náročnější druhy?
Cichlidka Ramirezova i čichavci medoví jsou hodně choulostivé ryby, ty bych eventuelně přidala až bude akvo hodně dobře zaběhnuté...jestli vůbec. Těch hejnových rybek bych klidně dala větší hejna

Budú aj menej plaché a smelšie. Skúsenosť z kamošovho akva

Nojo, ale zase je nuda mít tam 3 druhy ryb. Pokud budou ty hejnové po 8-mi kusech, tak by to mělo být v pohodě ne?
Chci to mít pestřejší.
No, lepšie, ono to potom lepšie vynikne.

Tedy to jedno hejno o větším počtu jedinců.

Radšej menej druhov, a dve alebo iba jedno väčšie hejno. Rybkam bude potom lepšie. Ak sa mýlim, prosím opravte ma

Pokud tam po měsíci nahrneš všechny ryby najednou je nebezpečí že ti to pochcípá, chce je dávat postupně. V akvaristice se spěch nevyplácí.

Postupně přidávat ryby, když bys je tam hrkl všechny najednou tak by tam nebylo takové množství nitrifikačních bakterií a odpadní látky by se ti tam hromadily.Opravdu tam nechceš ty plže to zabíhání je s nimi jednodušší.Nebo tam dej paví očko dvě tři třeba samečky místo těch plžů.
Jaké ryby máš v plánu do budoucna vadí ti jiní šneci? Kolik máš rostlin? Jak velké akvárium? A ještě by byla fajn hodnota PH
Ja by som si zohnal test na NO2, alebo by som si mesiac počkal. NO2 musí byť nizko, určite pod 0,1 ppm
Zdravím,
Mám dotaz. Akva mám založené cca 10 dnů. Rostliny se postupně rozrůstají, řasy je pomálu, myslím, že to má zatím slibný vývoj.
Nejsem si ale jistý jak mám postupovat při zarybnění. Uvažuji tak, že po cca 14 dnech bych jako první dal 2x Neritina zebra + 2x Parmička černopruhá na redukci řady, a cca po 1 měsíci doplnil zbytek ryb. Je možné zarybnit takto "naslepo", nebo před tím než dám ryby otestovat kvalitu vody? Jaké hodnoty přesně? Nebo jak poznám, že je akva připravené na osádku?
Akvaristika je o trpělivosti - za mě nechat zatížené a až to v klidu proschne, tak nálepku ten zbytek
Ono se to o den nezblázní, zato až se Vám časem začne v zabehnutem akvariu odlepovat to pozadí, tak to bude horší
Prosím poraďte.. mám nove akvarko - lido 120 a lepim 3d tapetu- tu co mam na skle mam zatíženou už 3 hodiny a vypadá to že se nehne, ale potřebuju lepit pozadí na filtr, aby mi to pak mohlo schnout těch 24h co doporučují na lepidle (juwel conexo) - myslíte že už můžu zátěž sundat a začít lepit ten filtr nebo mam čekat do zítra a pak to teda nalepit? Zkušenosti sem prosim... děkuji
Groni napsal: dobře dám si ho mezy ty kameny pro dekoraci
A naběhne ti na něj štětičková řasa

.
Poslouchej lidi, kteří ti dobře radí a nech si anubias na později, až budou bujet ostatní rostliny.
Daj tam rychlorastuce rastlinky ako Ceratophylum demersum, Egeriu densu, Limnophilu sessilifloru atd.
dobře dám si ho mezy ty kameny pro dekoraci
Přidat reakci
1 ...... [22] ...... 144 145
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146867x