Zakládání akvária
Starší reakce
Co jsi tim myslel lehka špička?
Tak určitě to není žádná hitparáda a jak píšeš, stačí kousíček a je průser na světě, ovšem proč to nezkusit. Jako vyúkový postup mě to příjde dobrý, ono když se udělá nějaká chyba a třeba i to neskončí valně a bude vůle se učit, tak se ke zdárnému výsledku, trochu metodou pokus - omyl, doklopýtá.
No jo...jsem si to myslel...mam to v obyvaku tak jsem chtěl at to vypadá. .
Tak jestli už tam ryby jsou, tak je nikam nedávej, stejně jim potřebuješ pro lepší stimulci ke tření měnit vodu, tak to dělej a bude to jak má. Jinak jako vytíračky jsou nejlepší holý akvária, bez dna, jenom filtr, topení a jde se na to.
tak to mozna jo. do profilu jsem nekoukal.
Jen na vytřeni...jeden pár protože ve velkém mi mali nedokazali přežit...mam to i v profilu napsane
v 75 litrovem akva tercovce? a kolik?
Kurnik..mam tam terčovce od pondělí. ..mam je dat spět?
Ne, je stále v záběhu a dokonce je v kritický fázi nitrifikace, tudíž s obyvateli opatrně. Rozhodně doporučuji před přidáním i po, řádnou výměnu vody a kdyby něco, tak měnit a na nic nečekat.
Starší reakce
Starou, vydejchanou vodou si nepomůžeš, ale starým dobře rozloženým bordýlkem ano. Čerstvá voda ty NO2 dokáže na čas eliminovat, ale jakmile ještě nefunguje nitrifikace jak má, tak je to o čase. Nirivec je dobrá věc, dokáže velmi účinně NO2 snižovat, ale když tam nejsou živočichové, tak je to vlatně dobře, alespoň mají bakterie co žrát.
Edit: Když jsme u toho žrádla, tak velmi důležitý je taktéž kyslík, takže vydatné čeření hladiny, popř. dočasné vzduchování kamínkem může býti prospěšné.
Můžu jen potvrdit. Taky jsem to tak dělal když jsem zajížděl větší akva. Odsál jsem bordýlek ze dna a pustil do toho nového i filtr jsem tam vymačkal a zajíždění se rozhodně urychlilo
Klidne bych do toho druheho akvaria lil i to co odkalis z toho prvniho, proste svincik, pomoct si tim muzes. Vymackani stareho filtru z jineho akvaria do noveho take neni nic neobvykleho, je to v podstate totez. Klidne Ti to doporucim, me akvarko prezilo i vyhniti pul hlavky salatu a jak rychle se zabehlo
.
Právě při zakl. menšího akva jsem s tím měl problémy, ale teď je to již delší dobu OK, ale právě proto se ptám, jestli novému akva pomůže když odleju vodu a místo z vodovodu dám právě z toho zaběhlého akva. To bych se rád dozvěděl..
Zdravím. Když mám založené akva kde vše funguje hlavně NO2 na nule a vedle jsem založil před 18 dny větší tak krom dávání Nitrivce bych si mohl pomoci-urychlit, kdy měním vodu, tak bych novou mohl dávat klasicky z vodovodu po odstátí nebo také vystřídat a dávat vodu z toho zaběhlého akva kde mám to NO2 na nule. V tom novém mám totiž stále(i při obdenních výměnách vody NO kolem 2) .Pomůžu si tím ???
Díky
Diky za reakci. Na injektaz se tedy zatim vykaslu (asi by to opravdu nebylo uplne ciste proveditelne), a zkusim si to na malem akvarecku, dat to pri zakladani pod pisek. Chci na nem zkusit vic veci, takze proc nezkusit i tohle a maximalne to po mych pokusech za staleho michani vyliju cele do WC
.
Designer napsal: ... jestli pod dno risknout udelat injektaz treba tohoto: www.ceske-zahradnictvi.cz/… ?
Já tento substrát používám aktuálně ve dvou svých nanoakváriích (60L), a jsem s ním nadmíru spokojený. Když jsem jednou akvárko předělával a substrát jsem vyndaval ven, tak byla ta vrstva substrátu AQUAplants pěkně teplá, takže předpokládám, že tam dobře probíhaly rozkladné procesy (= tvorba CO2 z organického materiálu). Rostliny v tom rostou dobře, obzvláště v prvních několika týdnech. Ale pokud jde o tvůj nápad s injektáží tohoto substrátu pod písek, tak bych řekl, že to asi neklapne (resp. neumím si představit, jak by se ti to povedlo nějak čistě provést bez toho, aby se ti ten substrát nedostal i nad písek). Z praktického hlediska je ideální používat nějaký univerzální substrát, který je bohatý na živiny (např. ADA AquaSoil). Díky tomu pak nemusíš používat žádný zásobní (podkladový) substrát, a přesazování rostlinek je radost. Naproti tomu, pokud používáš dva druhy substrátů (zásobní a krycí), tak se při přesazování rostlinek budeš nevyhnutelně potýkat s tím, že se ti ten zásobní substrát bude dostávat na povrch, což není moc dobré.
Starší reakce
Das hnojivove kulicky pod dno, zasadis na ne kytky, prihodis nekorenici plevel, spustis filtr topitko a svetlo, nechas tam neco vyhnit (nekdo treba krmi v akvariu bez ryb), za 14 dni zacnes hnojit, za mesic prvne vymenis vodu, pak za tyden ji jeste vymenis dvakrat po sobe a hura tam s rybama
.
Trosku zjednodusene a urcite to nekdo popise odlisne, ale takhle to funguje. Jen si musis dat pozor na svetlo, pac kdyz hned rozsvitis poradne svetlo na 14h denne (coz je hodne i kdyz uz to bezi jak ma), muze zezelenat i pisek
.
aneb akvarista se stále učí
Kazda nova informace, kterou dostanu, sebou prinasi hned nekolik dalsich otazek. Akvarium me bude bavit.
souhlasím,taky jsi mi to taky rval do hlavy porad a zda se,ze vse pomaha a lepsi se...
ale denne nemenim,jen 3x tydne
romant napsal: No a potom je zde druhá parta, někdy označovaných za fanatiky(patřím mezi ně), kteří mění vodu klidně denně po dobu klidně měsíce, prostě co kdo unese a snese. Špatný pryč, dobrý dovnitř, tak lze taky ony intenzivní výměny vody nazvat, prostě to co je nevyužitelný, nezpracovaný se tou výměnou odstraňuje a to co je ke zpracování se do akvária dodává. Jsou to trošku dva pohledy na věc a tak nelézt si ten svůj rozumnej kompromis se mě jeví jako dobrej postup pro začátečníka u první nádrže. No a potom je zde druhá parta, někdy označovaných za fanatiky(patřím mezi ně), kteří mění vodu klidně denně po dobu klidně měsíce, prostě co kdo unese a snese. Špatný pryč, dobrý dovnitř, tak lze taky ony intenzivní výměny vody nazvat, prostě to co je nevyužitelný, nezpracovaný se tou výměnou odstraňuje a to co je ke zpracování se do akvária dodává. Jsou to trošku dva pohledy na věc a tak nelézt si ten svůj rozumnej kompromis se mě jeví jako dobrej postup pro začátečníka u první nádrže.
Dokud je bez ryb,tak stačí jednou za 14dní půlku,pak před a po přidání rybek(stačí třetina).Ryby přidávat postupně současně a současně opět měnit vodu.
Někdo během zajíždění dokonce doporučí vůbec neměnit...pokud si nejsi jistý,pořiď testy a měř parametry(hlavně no2 a no3).
Jak casto menit vodu v akvariu co se zajizdi?
Starší reakce
Kdyz se divam na ten link, pouzivam jen ciste proprany pisek a pod nej davam hnojivove jilove kulicky. Roste to, ale v souvisloti s tim co se tam pise mne napada, jestli pod dno risknout udelat injektaz treba tohoto:
www.ceske-zahradnictvi.cz/…
Predstavuji si to tak, ze bych velke injekcni strikacce uriznul vrch, nacpal ji timhle substratem, zakryl prstem, zasunul co nejhloubeji do pisku a strikacku vymackl. Jasne, bylo by to desne na mockrat a mozna treba i postupne, par strikacek kazdy den.
Jenze se toho trosku bojim. Nikdy jsem takove veci pod pisek nedaval. Ony mi rostliny nakonec vzdycky rostou dobre, ale ten zacatek byva hodne pomaly a o necem divocejsim ohledne rustu se da vzdycky mluvit az tak po pulroce po zalozeni akvaria.
Nejspis zustanu jen u tech hnojivovych kulicek, ale proc se o tom nepobavit, treba zmenim nazor. Muze prosim nekdo, kdo takovy podklad pod pisek pouziva, o tom neco napsat? Jak to vidi ze sve praxe?
Johan napsal: Jako dno nepoužívám suché písky, ale na zpod dám jíl (1-2 cm), někdy s trochou hlíny a na vrch živý písek (hrubost 1-3 mm, spíše jemnější, se zastoupením i ostatních frakcí) z nějakého okraje menšího potoku. Osobně používám spíše z těch míst, kde je již opadlá voda.
niekto si to moze dovolit
no ber ohlad na nas obycajnych akvaristov
ja by som v tomto duchu hodil link na dobry clanok
www.prirodni-akvarium.cz/… Starší reakce
Já proti neonkám ani egerii vůbec nic nemám. Natož proti písku
Chtěl jsem jen říct, že bych si s tímhle chtěl pořádně vyhrát a ne tam jen na rychlo naházet to co je snadno k sehnání aby už to bylo.
"vynimocne" veci robia "vynimocny" ludia. takze egeria a neonky za to nemozu
Což o to... top secret to není a podělil bych se, jenže to sám zatím nevím.
Jde o to, že mám akvárium daných rozměrů a teď zvažuju jak s ním naložím. No a chtěl bych aby to byla pořádná pecka, něco výjimečného... ne jen tak na dno písek egerii densu pár neonek a hotovo....
Nikam s tím nespěchám tak raději pořádně plánuju a zjišťuju možnosti.
a můžeme vědet co jsou to za druhy? nebo je to top secret?
0 31.07.2013 18:56 Adam – Vodní sloupec (hloubka)
Ahoj... mám takový dotaz.... když chtěl mít v akváriu společně dva druhy ryb.... čitě teoreticky (neberme teď v potaz, jak se budou nebo nebudou snášet mezi sebou)
Jedny ty ryby vyžadují vysoký vodní sloupec(jako skaláry) a ty druhé naopak výjimečně nízký... (třeba nějací halančíci)
Tak když bych to akvárium zřídil tak, že bude mít rozměry (délka 200cm šířka 50cm a výška 70cm)
Ale nainstaloval bych tam plošinu, která by na dostatečně velkém prostoru vytvořila mělčinu....
fungovalo by to? a cítili by se tam ty ryby dobře?
Starší reakce
A já k tomu ještě používám nitrivec
Nevím, co ti radili ostatní (jaksi se mi to nechce číst), ale pokud musím hned do akvária pustit ryby takhle na rychlo, tak to dělám následovně. Používám co nejvíce živých materiálů. Jako dno nepoužívám suché písky, ale na zpod dám jíl (1-2 cm), někdy s trochou hlíny a na vrch živý písek (hrubost 1-3 mm, spíše jemnější, se zastoupením i ostatních frakcí) z nějakého okraje menšího potoku. Osobně používám spíše z těch míst, kde je již opadlá voda. Samozřejmě takovouto nádrž co nejvíce osázím rostlinami a co nejvíc a nejčastěji měním vodu.
Výhodou je, když je možnost mít aspoň chvíli zajetý filtr či jeho náplně.
Založit akvárium se dá různým způsobem, vo tom žádná. To jak jsi to udělal, to je taková turbo metoda, kdy dodáš větší množství čpavku(z toho salátu) a nastartuješ tak nitrifikaci a celý tento proces proběhne v podstatě skokově a je jenom otázka to trefit s přidáním ryb už do pevnějšího stádia nitrifikace. Já osobně zůstanu u metody intenzivních výměn vody a pozvolnýho startu(neříkám, že jsem to jak píšeš netestoval) a i to budu lidem dále doporučovat, protože i myslím, že ta Tvoje metoda patří do rukou člověku lehce znalejšímu a s trénovanějším akvaristickým okem.
Ted naposledy jsem pouzil u nove zalozeneho akvarka novou metodu, nebo spis pokus. Sparil jsem ledovy salat vodou z rychlovarky a soupl jsem ho do akvarka. Padla na 200l akvarko asi tak polovina hlavky. Behem tydne skoro zmizel, rozlozil se, par pevnejsich casti se nekam ztratilo a rozlozilo do 14ti dni. Proste jsem se snazil "nakrmit filtr". V akvarku v tu dobu byly pochopitelne jen nove rostliny, takze ublizit jsem nicemu nemohl. A vodu jsem zatim nevymenil, jen jsem velice opatrne prihnojil PMDD.
Netusim, jestli to je dobre, ale nic jsem neriskoval, tak proc to nezkusit
. Ted tam jeste plave poter Ramirezek, coz je na par dni od zalozeni brzy, ale byl to taky jen pokus, jestli se neco vykuli (vykulilo se v me vode asi 10% jiker) a zatim tam plavou, coz by kdyby bylo neco spatne plavaly tezko, nejde o nijak malo citlivy poter.
No,ani tak nezapoměl,protože se myšlenkama vracím k původnímu dotazu a tam bude dno nové.Jinak v zaběhlém akva je poměr trochu jiný,to je fakt.
zapomel jsi na dno,tam jich je taky dosti
amrtin napsal: Ale jo,každý máme své zkušenosti.Já kupříkladu nikdy víc jak půlku neměnil.A řasy nikdy nikde A co se týká těch bakterií,těch je 99% ve filtru.Ale jde o to,aby stíhaly fungovat,ovšem to s výměnami vody zas tolik společného nemá(tak,jak se o tom bavíme my dva),to je fakt. Ale jo,každý máme své zkušenosti.Já kupříkladu nikdy víc jak půlku neměnil.A řasy nikdy nikde
A co se týká těch bakterií,těch je 99% ve filtru.Ale jde o to,aby stíhaly fungovat,ovšem to s výměnami vody zas tolik společného nemá(tak,jak se o tom bavíme my dva),to je fakt.
Nemyslím si, že se jedná o něco drastického, mám to ověřeno a mohu srovnávat akvária založená tou "drastickou" metodou a ty kde je vše ponecháno tzv. svému osudu. V akváriích toho druhého typu obvykle dochází daleko rychleji a pravidelněji k nástupu řas. Samozřejmě nikoho do ničeho nenutím, ne každý je ochoten to kousnout.
A mimo jiné, právě rychleji rostoucím rostlinám jde ta metoda intenzivních výměn velmi k duhu. Jestli je obava o nitrifikační bakterie, tak je to obava lichá, neboť těch je v akvarijní vodě obsaženo naprosté minimum.
Když ale bude založené s citem-rychlerostoucí rostliny,postupné přidávání ryb,tak se ta rovnováha vytváří snadněji a není potřeba tak drastických výměn vody.Intervaly výměn samozřejmě nepodcenit.Ale to už se dostáváme mimo téma původního dotazu.
No a v tom je ten vtip, v tom delším záběhu.
Rovnováha se tím naopak podporuje, protože v nově zakládným akváriu lítají hodnot všemožných látek nahoru a dolů jak na houpačce a těma výměnama vody se prostředí snažíme udržet jakž takž v normě(obrazně řečeno).
0 14.07.2013 21:35 amrtin Jenomže měnit tolik vody najednou znamená delší záběh akva-porušuje se tím vytvářející se rovnováha.
Přidat reakci
1 ...... [79] ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145855x