Zakládání akvária
Ale je pěkná, když jí opatrně rozřežeš a použiješ jako koberec. Sama se časem přichytí ke dnu
Nevypadá to vůbec špatně
Řasokoule přežije v akvárku snad všechno ...
Spíš ne. A hlavní problém je světlo. Řasokouli a monosoleniu ho stačí míň.
bylo, akorat ji musis navazat na kamen, jinak ti vyplave. Ona ti teda stejne vyplave, i kdyz ji privazes, ale az po delsi dobe
Bolo by možné miesto řasokoule a monosolenia použiť Riccia fluitans?
Egerii nebo ceratophyllum (dej jen jeden druh) nesmíš strkat do substrátu a jen nech vzplývat (na hladině). Nebudou si konkurovat s echinodorem. Jen ten echinodorus nesmí moc zastínit.
Ještě poházej po dně buď monosolenium tenerum nebo najemno rozcupovanou řasokouli. Zůstanou na dně.
P.S. Dlouhodobě ale egerie nebo ceratophyllum moc s echinodorem koexistovat nebudou. Jde o zastínění - jako rostliny si vyloženě nevadí. Echinodorus chce co nejvíc světla. Jak se mu začne dařit, klidně zaplní akvárium. Pak má smysl ta řasokoule nebo monosolenium, protože vydrží při málo světla.
OK, Echinodorus Ozelot, Egeria densa a Ceratophyllum demersum. Nebije sa to však s tou filozofiou, že jeden veľký, jeden stredný a druhý nízky druh? Mne sa všetky zdajú pomerne veľké.
Neprala jsem, jdu napustit vodu... výherci pošlu dáreček.
Děkuji oběma.
V nově zakládaný nádrži neperu nikdy, při dosypávání do již jedoucí nádrže peru.
Já vždycky peru
.
Ahoj, prosím o rychlou radu.
Mám černý křemičitý písek ze Sklorexu, je potřeba ho prát nebo rovnou nasypat na dno?
Kdo první správně odpoví, získá dárek.
Dej ale pozor na ty sagitárie. Bylo by zlé dát tam živočichy a následně bojovat s problémy rostlin. Na druhou stranu, možná že právě sagitárie živočichy potřebují.
Každý den měnit 1/3 vody a než je tam dáš, tak si to změř, jestli máš NO2 na 0. Den před přidáním ryb vyměň 1/3 vody a den po přidání taky, pak kontroluj testem, nebo preventivně měň obden vodu.
Ok, ale co mám dělat, když by byly a dusitany „špatné"?
Ja bych dal půlku neonek, za týden druhou půlku a az za další týden ty otiky. Během davani rybek častěji měnit vodu.
Doporucim i koupit test na dusitany a hlídat si je.
Dobrý den, mám založené akvárium viz prezentace 11 Dní. Ještě tak ty 2,5 týdnů počkám, ale :
Když nastane den D a já tam budu chtít dát ty neonky modré 20 a otíky 5 tak můžu tam dát všechny ryby najednou??? Nebo dřív ty neonky, kolik? poradíte mi?
Však já tomu začátečníkovi taky nevnucuju řasy
. A zeptal jsem se ho, jaký rostliny chce.
Nemůžeš srovnávat akvárium nedočkavého začátečníka dychtícího po co nevětší atraktivitě své nádrže s účelově zařízeným akváriem v odchovně.
Náhodou to mám odkoukaný. Znám člověka, co v pár nádržích používá velkou masu zelené řasy v pěstírně
.
P.S. A náhodou - jeden kluk si ode mě solidní hrst zelené řasy minulý týden odnesl! A je to asi tři týdny, co jsem dal z boxu na balkóně velkou hrst zelené řasy jinému.
Já jsem reagoval vlastně na toto: "by v zásadě stačilo mít v akváriu velkou hromadu vláknité řasy". K tomu se myslím zatím propracoval jenom Jirka.
Já říkám, že k Jirkovu stylu akvaristiky se musí člověk propracovat, odžít si ty svoje kalamitky. Sem tam to na nějakýho ne tolik informovanýho začátečníka taky zkusím, ale téměř vždy se to po několika týdnech stejně stočí do té klasiky většího množství druhů.
No jó, Jiřine, ale ta estetika! S tímhle nepochodíš.
Nebo použít hromadu detritu a vodu z nějakého starého akvária. To by taky valisnérii mělo prospět.
Možná by ale bylo jistější, dát tam na úvod ceratophyllum, jak navrhuje romant, nechat ho nějakou dobu akvárium zabíhat, pak pod to zasázet valisnerii a ceratophyllum ubírat tak, aby měla dost světla.
Kdysi jsem udělal kamarádům akvárium se sagittarií, přidali si valisnerii a po dvou měsících měli na rostlinách povlaky řas, které jsem předtím neviděl a netuším, jak jich dosáhli. Naštěstí to žrali krevetky a po nějakém čase už bylo lépe.
Sedo: Nicméně zelené řasy jsou menší problém, protože nefotosyntetizují hůř, než rostliny. Čili je třeba je omezovat, aby neutlačovaly rostliny, ale živočichům biotop zásadně nezhorší (pro zdraví ryb nebo krevetek by v zásadě stačilo mít v akváriu velkou hromadu vláknité řasy).
Já jsem založil v pohodě akvárko s Vallisneria americana var. biwaensis. Dal jsem jílové kuličky ke kořenům a trochu hnojiva Rataj Colour Fe+ a chytila se. Do akvárka jsem ji dal necelý týden po napuštění. Akvárko bylo nové, štěrk taky, i filtr. Úplně všechno.
Ze začátku jí chvíli trvalo, že se chytila, ale pak se pořádně rozjela a dodnes mně roste jako plevel.
Já sice už dvakrát založil v pohodě akvárium s V. gigantea, ale ta asi reaguje jinak.
Sedo: S tim echinodorem(y) by to šlo, kdybys zbytek nádrže doplnil třeba egerií nebo ceratophyllem, jak píše Romant. Echinodoru(m) bude přechod z emerzu (který asi koupíš) trvat, ale egeria nebo ceratophyllum mohou udržet biotop, dokud se nechytne(ou).
Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit...
Ja mám predstavu miestneho hustého porastu v zadnej časti na spôsob "Vallisneria americana var. biwaensis" Neviem ale či je vhodná teplotne k bette a či nie je problém ju zohnať. Prípadne "Echinodorus Ozelot" tam však neviem, či na také akvárium nie sú niektoré Echinodory príliš veľké.
Pojďme postupně. Vyber jednu nenáročnou rostlinu, která je tvému srdci blízká a napiš ji sem. Já a určitě i ostatní ti napíšeme, co by se k ní ještě dalo.
Já úplně souhlasím s romantem níže, a mám stejné zkušenosti - kolikrát to co u mně "papírově" mělo jít, mi nešlo, a naopak to co mělo maximálně živořit, jelo jak o život.
Já osobně bych dala druhů víc, vybírala bych samozřejmě přibližně podle vhodných parametrů, ale zas ne moc striktně, protože něco může za chvíli odejít, něco třeba půjde dobře ale může se ti znelíbit, něčeho se naopak třeba rozhodneš že chceš víc...
Jen můj názor.
Ano, jak slovo psané, tak praxe říká, že je dobré mít osázenou plochu dna z 80%. Moc řešit parametry jak vody, tak vhodnosti je vcelku zbytečné, protože je velmi pravděpodobné, že to co (ne)roste ze začátku tak postupem času, jak se akvo začne stávat starším, může svojí (ne)prosperitu přehodnotit a nezřídka je to přesně naopak, co by mělo stagnovat roste a co by mělo růst jde do kopru a právě proto ono mohutné osázení různodruhovou skladbou.
Dobre, vzhľadom na všetky argumenty verím, že menej môže byť v tomto prípade viac. Stále však neviem podľa čoho mám vybrať tri druhy dostupných rýchlo rastúcich rastlín, vhodných k zamýšľaným rybám a veľkosti akvária. Ako zistím (zaručím), že sa im bude dariť a z môjho akva nebude po pár týždňoch žumpa? Viem, že potrebujem nenáročné rýchlorastúce rastliny a že by mali vedieť znášať tvrdú vodu. A že má ísť o tri rôzne veľkosti. Toto spĺňa veľa rastlín. Ak sa teda nejakým spôsobom dopracujem k vhodným druhom, koľko ich mám do 100L akvária zasadiť? Je na toto nejaký kľúč? Možno sa veľa pýtam, ale nerád by som sa príblížil k stavu, aký som videl na uvedených fotkách.
Máš pravdu, že vyloženě srovnávacími experimenty to prokázané není.
Nemyslím, že to nadhodnocuju. Například vůbec nemluvím o alelopatii - čistě proto, protože o ní nic nevím (viz Akvárium 16, od str. 10
e-akvarium.cz/… ). Kompetice mezi rostlinami beru čistě tak, že se podobně velké druhy prostorově vytlačují. Pozoruju to ve svých akváriích, je to vidět v akváriích jiných lidí. Vím, že o akvárií těch lidí vím málo, ale vychází to překvapivě často. Rostliny vložené jako první a v největším počtu nejčastěji prosperují.
Pokud má člověk jedno velké akvárium, dokáže pravidelnou péčí udržet velký počet druhů, systém se ale začne hroutit v okamžiku, kdy by na delší dobu přestal věnovat nádrži pozornost.
JirkaŠčobák napsal: systém méně nenáročných druhů obecně funguje lépe, než systém více nenáročných druhů při stejném množství rostlinné hmoty
Tohle právě nemám za prokázané. Nemám za prokázaný ani opak, to abys mi dobře rozuměl.
Kdybychom tomuhle chtěli přijít na kloub, museli bychom udělat velký počet srovnávacích experimentů. Faktorů ovlivňujících kondici akvária po založení (i později) je hodně.
Já věřím, že problém kompetice rostlinných druhů nadhodnocuješ, a podle toho máš tendenci hodnotit úspěch či neúspěch toho kterého případu. Ale všichni víme, že oběma postupy se to dá stejně dobře zvorat jako založit úspěšně, záleží kdo a jak to dělá, tedy na těch dalších faktorech.
Já náhodou se zájmem sleduji Tvoje deníky a postřehy a vůbec. To určitě nejsou nesmysly, co píšeš. Ale jako takové, pro mě jsou to hodnotná pozorování, postřehy a domněnky, nikoli důkazy. (Já mám taky hromadu různých domněnek, kdyby na to přišlo, ale k důkazům a exaktním zjištěním je cesta velmi dlouhá, bohužel.)
Ano, já tu zkušenost mám, tedy ne z nádrže kterou jsem zakládal já, ale z nádrží, říkejme zákaznických, kam jsem obvykle přizvám v momentě problému v menším či větším stádiu kalamity. Nejčastější problém je v kontextu věci, tedy tvých rad. Lidi jsou prostě nedočkavý, čtou každý třetí slovo a když se zvolí špatný rostlinný druh, jedná se o ten problém s nerovnováhou v poměru světlo x živiny.
Hej
. Jen malá část lidí se nechá přesvědčit, aby do toho šla takhle (a ještě bez filtru a vůbec). Ale to neznamená, že nemá smysl o tom mluvit, protože systém méně nenáročných druhů obecně funguje lépe, než systém více nenáročných druhů při stejném množství rostlinné hmoty. Mnoho začátečníků se finálně přes víc druhů stejně dopracuje k výsledku, který by měli rychleji s méně druhy. Proč jim to neříci hned? Vím, že to spousta z nich nechce slyšet, ale to nechtějí slyšet spoustu jiných věcí, které jim říkáme.
P.S. Je tu někdo, kdo má negativní zkušenost se založením akvária, kdy akvárium naplnil pouze 2-3. druhy nenáročných rostlin?
Jasně, že všichni chtějí botanickou zahradu s trávníčky! Uspěje jich asi 15%, možná míň. 85% by bylo ve finále rádo za jakékoli zdravé akvárium.
V podstatě "jakékoli" akvárium s 2-3. druhy nenáročnými rostlin může po roce, roce a půl, vypadat úplně obdivuhodně. Většině z těch 85% by úplně stačilo ke štěstí.
Buď trochu soudný nikdo si přece nekoupí x stejných rostlin aby s nimi plně osázel akvárium.
Všichni chtějí hned botanickou zahradu s trávníčky a v tom je kámen úrazu.
Vaaclave: Takže budeš dále hovořit začátečníkům něco, co prokazatelně často přináší problémy? Ano, všeobecně se to doporučuje, ano, nikdo neřekne na radu "dej co nejvíc nenáročných druhů na úvod" ani ň, ale realita je, že kdyby začátečníci zaplnili na úvod akvárium pouze 2-3. velikostně odlišnými druhy nenáročných rostlin, dařilo by se jim lépe. Upřímně pochybuju, že bys měl sám negativní osobní zkušenost s takovým přístupem.
Je tu NĚKDO, kdo má negativní zkušenost se založením akvária, kdy akvárium naplnil pouze 2-3. druhy nenáročných rostlin? Pokud je naopak víc lidí, co mají pozitivní zkušenost, PROČ to neradit začátečníkům jako nejjednodušší postup na úvod?
P.S. Ano. Kdybych měl k dispozici jen jedno nebo jen několik akvárií a toužil po rostlinách, budu je také dávat do akvárií ve větším množství druhů. Prostě bych neměl na výběr. Já vždy stávající nádrž nechám a založím novou. Když něco roste, dovolím mu. Pozoruju, co na to říkají ostatní rostliny a když je zle, udělám pro ně někde rezervaci. Mám zkušenost s tím, jak se rostliny vůči sobě mohou chovat. Vím, že v konečném důsledku dokáže dominovat každá. Je trochu hloupé se takovýmto zkušenostem vysmívat.
P.P.S. Maq: Toto uvažování nikdy nebude tvořit hlavní proud, protože není komerčně použitelné a proto ho firmy pracující v oblasti akvaristiky nikdy nebudou podporovat.
4 13.09.2017 13:45 Maq O schopnostech Jirky Ščobáka založit a zdárně provozovat akvárium nemám pochyb a jsem rád, že jsou tady lidé zkoušející a propagující něco mimo hlavní proud.
I když je myšlenka třeba odsouzená k tomu, aby navždy zůstala na okraji, je dobře, když tady je.
Doporučuji ti si založit vlastní téma, např: Zakládání akvária podle JirkaŠčobák. Tvoje nápady jak na to jsou nepřekonatelné.
Pokud jde o tu sagitárii tak ta může vyrůst podstatně větší.
Kdybys chtěl sagitarii a dal úkol vytvořit akvárium vyloženě postavené na sagitarii, pak bych zkusil následující věc: Celou plochu dna osázel nahusto sagitárií. I když standardně větve nepoužívám, zvolil bych víc tenkých, takových, co nebudou kazit vodu a vytvořil nad sagitariemi kontrukci, kterou bude pronikat hodně světla i když trochu zaroste. Teoreticky by vůbec nevadilo, kdyby větve zarostla nízká zelená řasa - nasadily by se krevetky, aby ji udržovaly nízkou (Red Cherry by vynikly). Daly by se použít chomáčky řasokoule nebo nějaký nepříliš velký mech. Podstatné by stále bylo, aby sagitarie na dně dostávala dost světla. A muselo by být přiměřeně vysoké, protože sagitarie vyroste i 30 cm vysoko.
Mohlo by to být dost pěkné akvárium
.
Díky
Modifikuju: Egerii nebo ceratophyllum nechám vzplývat a pod to nasázím nízké kryptokoryny nebo anubias. Plovoučky už nepoužiju.
Sympatické na tom bude, že například anubias může pomalu růst jak chce a nebude zařasený.
P.S. Měl jsem překlep a původně nechal vzplývat sagitarii
.
Tenhle názor (nebo spíš zkušenost) mi dává smysl. Uvedu trochu konkrétnější příklad, jestli to chápu správně.
Zakládám nové akvárium, takže seženu kopu stonkovek (třeba Egeria nebo Ceratophylum), vysázím od zadní stěny klidně i do více řad, před to dám třeba Saggitarii S. a na hladinu plovoučky jako Salvinia nebo Pistia. Odpovídá to té idei takto nějak?
Samozřejmě možností bude víc, jen mě napadly zrovna tyhle kytky.
Nesouhlasím. Kolik akvaristů použilo na úvod velké množství rostlin jednoho druhu nenáročných rostlin a neuspělo?
Tvrdím, že velmi málo akvaristů to vůbec zkusilo. Tvrdím, že kdyby to zkusili, budou ve většině případů úspěšní. Jak pak mohou mít zkušenosti?
Poslední měsíce dost pozoruju fóra na FB. Lidé tam mají tolik problémů, že by se dalo radit celý den na plný úvazek. Nejčastější chyby: Málo rostlin. Moc brzy nasazené ryby. Mnoho druhů. Toto "mnoho druhů" je o rostlinách i rybách. Nic pak nefunguje pořádně. Velmi málo vidím aby akvárium bylo už od úvodu osázeno malým množstvím druhů rostlin a jedním nebo dvěma druhy živočichů a mělo problémy. Taková akvária naopak většinou problémy nemají a vizuálně jsou jedinečná, protože se na první pohled odlišují od standardní směsice.
Jirko, Ty víš že Tě respektuji, ale v této věci - "méně druhů má větší šanci" - pokládám za vhodné vyjádřit svůj nesouhlas.
Zkušenosti většiny akvaristů Tvoji teorii nepodporují. Osvědčená praxe je naopak taková, že se na úvod dá co nejvíce druhů (nenáročných) rostlin; skoro vždycky se některé nedaří, ale protože se dopředu nedá vědět, které to budou, je lepší mít víc želízek v ohni.
Osobně stojím na opačném pólu, protože mě zajímá hodně druhů a mám málo akvárií. Těžce to míchám, a pokud jde o "soutěž", reguluji ji jedině tím, že hlídám, aby světlomilné kytky nebyly zastíněny jinými.
Přidat reakci
1 ...... [33] ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145855x