Zakládání akvária
Já mívám vývody cca 3-5 cm pod hladinou a stačí to. Ten Fluval má tuším trysku tak bych jí dal tak ty 3 cm a uvidíš co to bude dělat s hladinou.
ako ja neplanujem mat tercovce...ale rad by som zrusil ten bublinkovac...este taky detail ohladom toho cerenia..ja mam vonkajsi filter fluval405..bude stacit ked ho necham tesne pod vrchom a voda sa bude cerit ale nebude spliechat...bude tam len prudit voda...bude to ok?
To už bych raději dal vývod na úroveň hladiny a nechal vodu jemně šplouchat.
Mno nevím, ale při teplotě vody kolem 30 °C je vzduchování nutností, leda při malém počtu rybek, pak by stačilo jen čeřit hladinu. Čerpací hlavy mají většinou možnost připojení hadičky vzduchování, není třeba kupovat další techniku.
PS:
Mám 17 ryb ve 112 l, voda 23-24 st. a vzduchování nepotřebuji
Pohyb hladiny poskytuje lepší provzdušnění než klasické bublinkování. Už proto, že kyslík difunduje do vrchních vrstev pod hladinou a tak se prokysličená voda pohybem dostane do celého sloupce. Klasické bublání bez aktivního pohybu toto neposkytne, protože pro difuzi plynu, v našem případě kyslíku, je potřeba co největší povrch kontaktu vody a plynu. Bublinky by museli být velmi jemné aby to mělo porovnatelný účinek.
Ahojte, chcem sa spytat na vzduchovanie akvaria...prezeram si nadrze a vidim v kolonke Vzduchování: Cereni hladiny.
Doteraz som zil v tom ze v akvariu je vzdy portebne vzduchovanie motorcekom (pokial sa nejedna o rastlinne akva)... Viete mi niekto povedat ako to je s tym cerenim hladiny? je mi to divne ze pre tercovce vo vysokej teplote staci umiestnit vyvod filtra blizko hladiny...
Momentálně mám v 240 -cítce 12 ancíků ( více jak rok) a nic mi neokusujou. Ani si nevzpomínám, kdy jsem naposledy musel čistit sklo.

Jo já vím, že dánia jsou hejnová, ale zbyli mi dvě a další nechci. Buď bude jeden ancík a nebo spíše 4 krun.jednopruhý. Ta paví očka jsou tak nějak mimo plán. Kupovala jsem do práce samičky, páč jsem četla, že má být více samiček než samců (a oni je opravdu štvali) a že chci samice jsem zdůraznila i prodavačce. Dobu lovila pět rybek než odlovila samice a pak jsem se v práci dověděla, že samička je jen jedna! Teď už jsem poučena a rozeznám je, tak jsem si vzala několik samečků domů, abychom neměli přerybněno a pak už se přikoupily opravdu samičky.
nejlépe měřit NO2 a NO3, ale pokud ty testy nemáte nebo se vám nechcou kupovat, tak třeba po týdnu, po dvou a pokud nastanou nějaké problémy (třeba řasy) tak počkat déle. A dávat si pozor aď to nakonec není přerybněné.
Jinak k osádce, dánia tečkovaná jsou hejnové ryby, takže určitě ne jen dvě. Pavích oček klidně míň ty se zachvíli přemnoží, ale trochu to budou korigovat ti čichavci. Neonek taky do hejna. A s ancistrusy to nepřehánět, pak rádi okusujou rostlinky (nejlip třeba jen párek)
Mám dotaz, co to je přidávat pomalu ryby. Konkrétně: do 126 l mám v plánu dát nejprve 6 pavích oček a dvě dánia tečkovaná. A kdy tam dát další? Pancéřníčky, neonky, čichavce, krunýřovce? Třeba každý týden jeden nový druh?
prostě kdykoli začneš psát o něčem jiným tak udělej čárku, tečku nebo aspoň enter aby to psalo na další řádek, bude to přehlednější

ale jak koukám tak už je to lepší

0 12.10.2010 17:05 tomas120 ALL: Píšte po slovensky a máte po probléme so znamienkami....
domik101: To akvarko vypadá super, akurát tá cena no neviem. Keby si si 300lit nádrž
poskladal, vyšlo by ťa to určite lacnejšie....
Škoda, že nie si zo Slovenska, ja mávam prebytky rastlín permanentne skoro každý týždeň a 99% z nich konči v hajz...
Je to fakt trosku rebus, tedy vylustit, co uz je doma, a co se vlastne koupi. Pokud vsechno co uz je se sneslo (treba i s ohledem na zivotni podminky, ne jen ze se neco s necim nahani po nadrzi), a jde jen o doplneni poctu kusu, logika rika, ze kdyz se to sneslo pred tim, snese se to nejspis i potom. Jiste ze ne vzdy na 100%, i jednotlive ryby maji ruznou povahu, ale vetsinou

. A co se tyce novych druhu rybicek, tedy ne doplneni mnozstvi, vzdyt to je vzdycky ta nejvetsi radost si neco noveho poridit a tak proc si tu radost kazit to kupovat vsechno zaroven? Stejnou radost ma clovek z jednoho druhu jako ze dvou ci tri, tak proc si tu radost nenadavkovat, a treba pak jeste mit cas a prostor si ujasnit, po cem vlastne nejvic touzim. Navic karantenni nadrze nebyvaji (casto) prilis velke a tak se snadno stane, ze je v karantene prerybnino... Nebo co uz mas hodlas "slejt" s temi novymi kousky rovnou, kdyz uz Te urcite staly dost prace je vypiplat?
a stejně tam nemáš interpunkční znaménka
Spíš bych se držela druhů které žijí v podobných podmínkách, nebo jsou podobně laděné. Je to docela věda vybrat ty druhy aby se k sobě hodily, já spíš dávám přednost rybám ze stejných částí světa, vymyslet takhle společenskou nádrž, kde jsou ryby hodně různé může být dost složité. Nebo je tam prostě postupně přikupovat a uvidíš jak to dopadne. I když si přečteš nějaké články, nebo ti kdoví kdo poradí tak to stejně nemusí být takové ve tvém akvárku. Nebo se držet nějakých typických ozkoušených kombinací.
Radila bych ti pořídit třeba hlavní hejno, k tomu treba ancíky nebo pancíky, s ničím to nepřehánět a pak pomalu přikupovat podle toho co se tam bude hodit jak povahou, tak vzhledem. Nakoupit plno ryb naráz není moc dobré, bude jich tam moc najednou, treba zjistíš že už je přerybněno, že se ti nelíbí že je jich tam moc, nastanou problémy s řasou a co pak?
Lepší je míň druhů a víc kusů od každého.
ja to prelouskal v pohode... je to o zvyk... jen je problem kdyz pises s preklepy a ten co to cte postrada fantazii toho spravneho druhu
Můžete, prosím, psát v jazyce českém?
Bez použití interpunkčních znamének, čárek a háčků nad písmeny, stává se váš komentář, rébusem takřka neřešitelným.

no zredukoval bych druhy a mel spis jedno ci dve velky hejna...
Mám sice Čichavce medové s N.cant var. Tiger v jedné 140l nádrži, ale ti tigři jsou už hodně (kolem 3cm) velcí. A stejně jsou pořád zalezlí, ale zde od nich mladé nečekám a pokud vylezou, tak si jich čichavci nevšímají.
Místo Elodei dej Egerii, udělá ti stejnou službu po začátek.
...NENÍ...aspoň já se ve škole učil ...
A kdo to, o čem vás ve škole učili, jednoznačně potvrdil?

Taky diky za rady. Jen na vysvetlenou, CO2 jsem poridil z druhe ruky, pomerne levne a vetsi akvarko prozatim nevedu, takze ho vyuziji a az casem bude i vetsi akva, do tehle nadrze zrejme pujde CO2 z burcaku a CO2 z tlakove lahve do toho vetsiho ...
Diky za rady, skoda toho cichavce, chtel jsem tam mit i nejaky dominantni kousek. Tusil jsem problem, ale rikal jsem si, ze zakrsly by mozna mohl byt ok. Uz mam dobrou zkusenost s ruzkatcem, mozna bych zkusil pro zmenu i elodeu, akorat (jak jsem koukal), moc lidi ji v akvarkach nema, takze asi bude obtiznejsi ji sehnat.
...A rozhodně jste mě si to zrovna teď nastudovat nedonutil...
Ale donutil.

A jsem rád, že vám to bylo k užitku. Je vidět, že jste se "chytil".

(Proč je lidem tak zatěžko veřejně přiznat, že měli v něčem "hokej", že věc "viděli dosud jinak" nebo že se spletli, špatně vyjádřili ap.?! Něco byste o tom mohl vědět, ne?

)
0 12.10.2010 13:15 JuraS – Re: AlQuds
co2 je katalizátor růstu..rostliny ho využívají když mají dostatek světla (dostatek stylem síly a složení vhodného světla-ne tedy 1000 svíček..ty taky hodně svítí) a hodně živin..hodně živin získají je li filtrace v pořádku a je optimální množství "humusu" co filtrační bakterie na živiny promění...pak nastupuje co2...pro 50 lt nádrž je bomba (myslím tím kovovou) a co2 plynem skoro až luxus..nicméně kdo má peníze proč by ne...v 50 lt čichavec a krevetky asi nebude to pravé..až čichavec odroste tak tipnu, že ti je vyžere....krevetky...
Jen k něčemu: počkal bych s Rotallou a s Blyxou. Naopak bych pro začátek dal pár volně plovoucích Elodeí nebo Ružkatce.
Začal bych s jednou zářivkou a jak se kytky trochu chytnou, přidal bych druhou, ať nesvítíš jen řasám. Zároveň s druhou zářivkou bych zasázel Eleocharis. CO2 bych zkusil od začátku.
To kombinované dno se ti stejně časem promíchá, tomu nezabráníš.
Dobré zkušenosti mám krevetky+mikrorasborky. Jestli chceš od krevetek mladé, čichavce bych vynechal. Toť jen můj pohled na věc.

Rad bych poprosil praktickou o radu ohledne sveho noveho akvaria, ktere chci v nejblizsi dobe zalozit. Moje predstava je nasledujici:
nadrz 60x30(h)x35(v), neco pres 50l cisteho objemu vody
osvetleni glot5 2x24w
filtrace vnejsi Eheim 2213
dno v jedne pulce/casti ricni sterk a na nem akadama, v druhe pulce cerny dennerle pisek
CO2 z bomby
osazenstvo: krevetky red cherry, parek cichavce zakrsleho, hejno razborek nebo borarasek
rostlinstvo: na pulce s akadamou koren porostly mechem a hnedovkou, v dolni casti korene (resp. pred nim) tez pogostemon helferi, za nim nejaka kapradina; v druhe pulce travnik eleocharis parvula, vzadu blyxa japonica a rotala wallichii
Predstavu o vysledku mam pomerne jasnou, slabsi je to s tim, jak ho realizovat. Predpokladam, ze akvarium budu zajizdet rychle rostoucimi stonkovkami a postupne je zamnenovat za narocnejsi kytky. Je to tak dobre? Co z vyse uvedeneho rostlinstva mohu dat hned od zacatku (krome korene s mechem a hnedovkou)? Je lepsi svitit na zacatku jen jednou zarivkou nebo mam hned zapojit plne osvetleni? Je vhodne hned od zacatku pripojit CO2?
Posledni otazka k osazenstvu. Nejsem si jist, jak se bude libit v akvarku krevetkam s cichavcem, byt zakrslym. Nebylo by lepsi nahradit parek cichavcu jinou dominantni rybkou (nebo ho vynechat)?

Studií je hodně, mrkni třeba sem:
www.emc.maricopa.edu/…
Proč se díváš na Novu?
Pro Sida ještě graf i ostatními barvivy:
0 12.10.2010 12:31
Maza [89] - Raci, krabi, krevetky Sid napsal: ...Rostliny využijí spektrum s vrcholy na vlnové délce červené (660 nm) a modré (440 nm) barvy...
Tento váš výrok je dostatečně výmluvný. 
Můžete ctěnou veřejnost přesvědčovat, o čem chcete. 
EDIT: A mohl byste ocenit, že jsem vás přiměl k tomu, něco si o dané problematice nastudovat. 
To, že má něco vrcholy, neznamená, že mezi nimi nic neleží, i když grafy říkají, že to není nic moc. Zase mi podsouváte něco, co jsem ani neřekl, ani si nemyslel.
A rozhodně jste mě si to zrovna teď nastudovat nedonutil. To si zase moc fandíte

...Rostliny využijí spektrum s vrcholy na vlnové délce červené (660 nm) a modré (440 nm) barvy...
Tento váš výrok je dostatečně výmluvný.

Můžete ctěnou veřejnost přesvědčovat, o čem chcete.

EDIT: A mohl byste ocenit, že jsem vás přiměl k tomu, něco si o dané problematice nastudovat.


Nikdy jsem nic nezpochybňoval. Nikdy jsem nic nepřeceňoval. Jen Vaše domněnka

I jiné barvy než zelenou, modrou a červenou poznám již od školky.

Přikládám graf využití spektra rostlinnými barvivy.
Jsem rád, že (už

) nezpochybňujete existenci fotosynteticky aktivního záření.

Jen byste neměl přeceňovat záření vlnové délky 440 a 660nm a podceňovat všechna ostatní.

Že zelené světlo rostliny využívají nejméně, je fakt. Ale kromě zeleného, červeného a modrého existuje celá škála jiných barev, a ty rostliny využívat umí. A efektivně.

Nespochybňuji využití i jiných vlnových délek jinými barvivy, ale jak jste si sám odpověděl, jsou pro rostliny méně až nejméně efektivní

...Rostliny využijí spektrum s vrcholy na vlnové délce červené (660 nm) a modré (440 nm) barvy...
Taky ne!

To, co uvádíte vy, jsou +- asimilační vrcholy chlorofylu. Ale rostliny jsou vybaveny řadou jiných fotosyntetizujících barviv, proto dokážou využívat téměř celé spektrum viditelného záření, konkrétně záření o vlnové délce cca 380-720nm, (tzv.
fotosynteticky aktivní záření).
...ve sklepě kde není vůbec denní světlo a kde se jen svítí zářivkama těma nejlevnějšíma (prostě na chodbu) kytky znají teplo, vodu z kohoutku a tohle světlo a roky tam rostou...
No vidíte - a o to právě jde.

...Zelenou a žlutou zelená barva chlorofylu odráží, tedy ji rostliny nevyužijí...
Využijí, je ale pro ně nejméně "efektivní".

0 12.10.2010 08:29 JuraS – Re: Maza
tak to je věc který nerozumím..zkoušel jsem mluvit se svým psem (kdysi), na ryby v akva taky mluvím ale přes to sklo mi asi nerozumí a na kytky tyky mluvím (orchidej třeba pochválím za květ), ale o tom co potřebují kromě vody co jim leju jsem se neptal..zkusím to dneska..jestli nezapomenu...
co ale můžu i dokázat tak to jsou kytky v petkách a ve flaškách od okurek všechno popínavky z amazonie - filodendrony a monstery které jsou u nás v technické chodbě ve sklepě kde není vůbec denní světlo a kde se jen svítí zářivkama těma nejlevnějšíma (prostě na chodbu) kytky znají teplo, vodu z kohoutku a tohle světlo a roky tam rostou....a jak parádně...
Blábol je zdůraznění zeleného spektra, jakožto důležitého pro fotosyntézu rostlin. Rostliny využijí spektrum s vrcholy na vlnové délce červené (660 nm) a modré (440 nm) barvy. Zelenou a žlutou zelená barva chlorofylu odráží, tedy ji rostliny nevyužijí.

0 12.10.2010 08:16 JuraS – Re: domik101
Máš to celá nějak neujasněné. Chybí ti v těch úvahách technika potřebná pro život v akva a ryb máš směsku. O rostlinách tady toho bylo napsáno tolik, že i tahle věta je úplně zbytečná.
On ten tvůj dotaz tak trochu postrádá logiku. Až na 2 nepodstatné vyjímky chceš vlastně pouze do větší nádrže navýšit počet původně chovaných rybek. A ty nejlépe musíš vědět, jak spolu žily doteď. Pokud nebyl problém v malé nádrži, nebude při správných početních dimenzích ani ve větší. A naopak.
0 12.10.2010 07:14 JuraS – Re: Sid
Skutečně žádný "blábol" v té větě nevidím. Mám osobní zkušenost a to mi stačí. tahle diskuze nemá cenu. Ty se mě snažíš dostat někam kam já nikdy nepůjdu páč je mi to šumák. Takhle já akva neřeším...když už řešit tak technické extra vychytávky.....
Tak to Vám závidím, mít doma 25 stupňů

Když se vaří, tak u nás stoupne na 22st., doma chodím nabalená s poznámkama, že když je mi zima, mám se obléct

Někdy mám pocit, že víc už toho na sebe nenavléknu... Ještěže se aspoň v práci ohřeju
Rybičky se mají lépe.
ako som pisal...
PS:inac zaklad je nech to rastie...ak je to dobre - "kaslat" na cisla
ale ta "intenzita" teda Lm je dost podstatna...pre vecsinu rast.akva...
Ako hadat sa ani nechcem a ani nebudem

teplota v akvárku je většinou podobná jako v místnosti (nekdy vyšší od světla), my třeba topíme na 25stupnu tak topitka nepouzivam, zatim jsem s tim zadny problemy nemela, i kdyz tu od toho kazdej odrazuje
Pokud v akvárku nebudou nějaký cholostivý ryby na teplotu, tak v běžných bytových podmínkách jsou topítka spíš takovou pojistkou, obvykle stejně vypnutou, co kdyby.

Ještě by mě zajímali názory na topení v akva. Nemám s tím zkušenosti, v mém malém ak.stačila zářivka a je tam stálá teplota 22-23stupňů. Ale nové akvárko má na výšku 45cm, tak nevím, jestli topit nebo ne.

Posouvám...
Máte někdo zkušenost s tímto substrátem při zakládání akva? Je dobrý?
www.placek.cz/…,
Přidat reakci
1 ...... [99] ...... 144 145
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146867x