Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 37 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 17:48 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Pepan
Pepan napsal:Sám z nádrží stáhl i polovinu vody, dolil ji chlorovanou vodou z vodovodu a nikdy neměl problém. A tvrdil mi totéž, co tady už dneska zaznělo - chlór v malé koncentraci desinfikuje a rybám neublíží.

Zkušení akvaristé v Bratislavě mi před patnácti lety říkali to samé. Používali čerstvou vodu v malých množstvích jako dezinfekci.
Zásadně dolévám čerstvou vodu, v menších množstvích (nedal bych čerstvé vody víc, než 50%, už 30 je dost).
Další věc je, že ten chlór ve vodovodní vodě už prý není, co býval :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 17:45 Muž honcka [39] Re: Driv3r
Já jsem si koupil cca za 300 v Mountfieldu proudový chránič do zásuvky do toho mám zapojenýho psa v kterým mám všechny akvarijní spotřebiče, doufám že to funguje. www.mountfield.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2017 17:41 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Driv3r
Chráničem musíš jistit podle platných norem každou zásuvku (až na výjimky jako je lednička). Takže i ty v suchých prostorech jako je obývák.
Ono 230V už mě párkrát koplo, není to nic, co by mělo ublížit zdravému dospělému člověku (pokud se to nestane za nějakých speciálních okolností). Horší bylo jak mě popálil elektrický oblouk při zkratu, popáleniny dost bolí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 17:41 JoKa Re: RAP
Takže když mám hadici nasazenou na perlátor, pak hadice a nakonec sprcha, tak je to ok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 17:33 Muž Driv3r [236] Re: NHKG
Tak to si měl štěstí ono ruplė sklo topitka.tě nekopne furt je tam spirála.až když bys přerušil spirálu.A chrániče v nových instalacích dávají jen tam kde je možnost styku s vodou.koupelny atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 17:26 RAP Re: JoKa
JoKa napsal:.......A co ta tuna bublinek, co vznikne při napouštění přes sprchu a usadí se všude? Také nevadí?
Bohužel vadí a to tak, že to může i zabít ryby. Pokud napouštím přes sprchu, do půl hodiny mám na stěnách kanystru plno bublin. Pokud ji napustím z kohoutku přes perlátor, je jich minimum nebo nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 17:21 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: RAP
Ono je fuk, v čem tu vodu necháš odstát. Spousta bakterií se šíří vzduchem a stačí nechat vodu pár hodin neodkrytou a jeden by se divil, co se v ní všechno najde. Říkala mi jedna moje známá, že nechali minerálku stát ve sklenici dvě hodiny a když pak udělali rozbor, ta voda dost připomínala močůvku. Od té doby servírují minerálku na poradách v lahvičkách a kdo má žízeň, napije se z lahve. A pamatuji si na své akvaristické začátky, kdy mi jeden z velice dobrých ostravských kvaristů vyvrátil teorii o odstávaní vody při odkalování. Sám z nádrží stáhl i polovinu vody, dolil ji chlorovanou vodou z vodovodu a nikdy neměl problém. A tvrdil mi totéž, co tady už dneska zaznělo - chlór v malé koncentraci desinfikuje a rybám neublíží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 17:17 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: RAP
Cože? Napustím vodu do skleinky a hned piju. Nikdy by mě nenapadlo nechat pitnou vodu odstát. Časem zteplá a nechutná mi potom. Navíc po pár hodinách se v ní můžou začít množit zdraví škodlivé bakterie. Rybám napouštím přímo z vodovou z hadice (měním 50% vody najednou), ale právě kvůli plynům ve vodě napouštím několik hodin.
Co se týče bezpečnosti, už mi při výměně vody prasklo topítko v době, kdy jsem měl ruce ve vodě. Ani mě to nekoplo a to nemám chránič. Ale s dětmi bych si elektriku předělal tak, aby šel chránič nainstalovat. V nových instalacích už je chránič dlouho povinný...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 17:14 JoKa Re: lacewings
Do teď jsem byl maximálně ochotný připustit, že dnes už je koncentrace chlóru tak nízká, že nevadí... O prospěšnosti jsem neměl tucha... Díky za objasnění...

Třeba u dospělých vrubozobců jsem to neřešil nikdy, ti to prostě odpruží. Ale dával jsem si sakra bacha u citlivějších živočichů. Typu čtverzubec, krevetka, potěr. A těm nechával vždy vodu důkladně odstát.
Myslíš tedy, že i u nich se bojím zbytečně? Ono to totiž značně zjednodušuje život akvaristův při výměnách vody...

A co ta tuna bublinek, co vznikne při napouštění přes sprchu a usadí se všude? Také nevadí?

Edit: odplynění, Vlasta už to napsal... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 17:06 RAP Re: lacewings
lacewings napsal: ........-odstátá voda je v celé radě případů spíše bakteriální zlo
Záleží na tom, jak dlouho a v čem necháváš vodu odstát. Roman Slaboch to přirovnával k vodě k napití. Taky si ji nenecháš odstát pár hodin či dnů.
Jinak se voda nechává odstát také kvůli odplynění.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 17:00 RAP Re: Driv3r
Driv3r napsal: V reakci na diskuzi.Když už teda radit nevypínat filtr,přiznejme se kdo z vás ma před akva chranič.Všichni trochu zkušenější vědí ze topítko je křehké a filtr může kdykoliv začít probýjet.Bez známky poškození.Proto bych byl s radami typu klidně se zapnutým filtrem jasně topítko na co vypínat? Hodně opatrný aby se pak tazatel nechoval jako RYBA NA SUCHU. smich smich
Dobrá připomínka ohledně bezpečnosti. Když si vzpomenu, jak jsem před lety načapal dvouletého synka zmáchaného od hlavy k patě honit ryby po akva, do dneška mi z toho běhá mráz po zádech.......
Mimochodem, mě většinou elektr. přístroje při poškození probíjejí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.02.2017 16:46 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
-osobně, je to vedeno skutečně jako opatrnost
-odstátá voda je v celé radě případů spíše bakteriální zlo
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 16:35 Maq Re: lacewings
lacewings napsal: přetrvává názor o nutnosti odstáté vody pro použití
Ale i v dnešní době se drží doporučení nenapouštět kanystrové filtry čerstvou vodovodní vodou. I to je zbytečná opatrnost? Nebo je to výjimka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.02.2017 16:29 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: JoKa
-rozdělím to na tři stupně, aby to bylo srozumitelné
-zbytkové množství chloru nacházející ve vodě ve vodovodním řádu, není při současné normě pro ryby škodlivé,působí jako antiseptikum,

-odstávkou nebo dodatečnou úpravou může sice vzniknou ve vodovodním řádu i silnější zbytkové zachlorování vody ,které lze vnímat jak chutově tak i čichově,ale ani zde se většinou nemusíme obávat,ale je třeba se mít na pozoru, protože se uvolnuje pomaleji,je to tedy odvislé od poměru množství vyměněné vody, opět antisepticky pozitivní účinek,

-pak je tu silné, až pačlivé zapáchající zachlorování,známé z uzavřených plaveckých bazénů. tento typ použití chloru je již pro většinu akva. ryb smrtelný

-záměrně zde nepoužívám jednotky ,aby nedošlo k experimentům s chlorem,jako antiseptického přípravku k bakteriální léčbě, desinfekci nebo použití, k odstranění řas

- v dřívější době byla úprava vody nejednotná na základě použité technologie, proto přetrvává názor o nutnosti odstáté vody pro použití. Jedná se setrvalost,která je převzatá , skutečnost v dnešní době zcela jiná. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2017 16:11 Muž Driv3r [236]
V reakci na diskuzi.Když už teda radit nevypínat filtr,přiznejme se kdo z vás ma před akva chranič.Všichni trochu zkušenější vědí ze topítko je křehké a filtr může kdykoliv začít probýjet.Bez známky poškození.Proto bych byl s radami typu klidně se zapnutým filtrem jasně topítko na co vypínat? Hodně opatrný aby se pak tazatel nechoval jako RYBA NA SUCHU. smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 15:31 JoKa Re: lacewings
zbytkový chlor je prospěšný

Můžeš toto prosím trochu rozvést?
Do teď jsem byl přesvědčený o opaku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 13:33 Maq Re: Marcel G
Marcel G napsal: některé mé výroky mohou být dost zjednodušující, zatímco realita je mnohem komplikovanější
Ale to sotva může být jiné, a rozumný člověk to má vždy na paměti. Tak tentokrát jsem "zařadil do databáze" informaci, že (nitrifikační) bakterie při nedostatku něčeho podstatného nemusejí hned hynout, ale dokáží zpomalit svoji vegetaci. To si budu pamatovat.
A zcela samozřejmě v každé úvaze o tomto faktu vezmu v potaz, že jakýkoli jev v akváriu je ovlivňován mnoha faktory, z nichž většinu neumíme změřit, cíleně ovlivnit, a často ani identifikovat a pojmenovat.
Každá taková informace je podmíněná.
Onehdy jsem od Romana dostal za uši, že jsem v příspěvku lehkomyslně jmenoval jistou chemikálii, která nesprávně použitá může velmi ublížit. Rozumím té péči, ale na druhou stranu, kdybychom měli mlčet o všem, co v rukách vrtáka může špatně dopadnout, co bychom vlastně mohli napsat? Do důsledků vzato, i to nejjednodušší konstatování bychom museli doplnit obsáhlým "bezpečnostním listem" s popisem všeho, co se při dané akci může přihodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2017 12:18 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Morticia
-není,
-pokud je teplota dostatečně vyhovující živočichům a rostlinstvu, jste spíše ve výhodě
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 12:11 Žena Morticia [118] Re: lacewings
Ano, došlo mi to, proto jsem doplnila informace k dotazu. A vypínat už nebudu, ani při výsadbě R, slibuju. :-D K té teplotě jsem myslela, jestli je nějaká doporučená na založení akva. Pro Danio i Ampulariu mám teplotu dostatečnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2017 12:04 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Morticia
- mnohdy je třeba rozlišovat na kterém foru jste a kde se vlastně ona informace nalézá
-filtr rozhodně nijak neomezujte,pokud zakládáte nádrž
-teplota je v závislosti na chovaném druhu ryb,info v atlase ryb
-odstátá voda není třeba ,zbytkový chlor je prospěšný,
;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 11:42 Žena Morticia [118] Re: lacewings
Myslím, že na Malawi webu jsem četla, že pro zaběhnutí nádrže je dobré mít filtr na plný výkon a vyšší teplotu? Je tomu tedy tak? Bubliny mám také puštěné, teplotu na 20°C. Přerybněnost nehrozí, 1 rybka, 1 plž. Ale rybka se teď drží u filtru, dole u dna...? Mám tam dát třeba odstátou vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 11:25 Žena Morticia [118] Re: JoKa
JoKa: Díky za vyčerpávající odpověď.
Ivoš: Tak to su ráda, že jsem nic neskonila, ale budu si pamatovat - nevypínat! Filtr jede dle doporučení, abychom nějak začli, že jo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   04.02.2017 11:11 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy
Já už bych do dalších podrobností nerozváděl protože tím už by se řada lidí nechala jen zblbnout a začala by se nervit, jestli má v akváriu dost baktérií.

Podstatné je to, aby i začátečníci věděli, že v akváriu se vyskytují různé baktérie a některé z nich jsou akvaristovi prospěšné protože biologicky čistí vodu od čurbesu produkovaného rybami či tlením čehokoliv přírodního.

A že tyto bakterie žijí hlavně ve filtrech a v písku, takže klasické akvárium má do značné míry samočistící schopnost.

A že existuje přímá úměra: čím více ryb, tím více čurbesu a tím více jsou bakterie prospěšné.

A že když mám nádrž bez písku, musím o to více rozmazlovat baktérie ve filtrech a intenzivněji měnit vodu.

A že je dobré mít v akvárku rostliny.

A že nic se nemá přehánět a z akvaristiky se nemusí dělat sofistikovaná věda.

A že je stejně nejlepší začínat s jedním pavím očkem ve flašce od okurek :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2017 10:56 Marcel G Re: lacewings
Díky za zajímavé a podnětné komentáře! Když se do (plodné) diskuze zapojí více lidí, vždy je to pro mě obohacující. Uznávám, že některé mé výroky mohou být dost zjednodušující, zatímco realita je mnohem komplikovanější. Právě proto mám rád podobné diskuze, kde každý přispějeme svou troškou do mlýna, a nakonec z toho může vzniknout celkem věrný obrázek dané věci (viz podobenství "slepci a slon").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.02.2017 10:35 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Marcel G
-podstatná čast uvedého ,je pouze optimálním formou ´´možného´´ chování bakterií ,za optimálně ´´možných´´ stanovených podmínek
-je proto nutné to brát pouze jako,jakýsi náhled na chování bakterií při změně ,nikoliv za věc podstatnou
-je celá řada faktorů (nejen změna poměru ryb),které ovlivnují ´´skutečnost´´ bakteriálního prostředí
-pouhé snížení provzdušnění nádrže,již samo o sobě změní podstatně bakteriální prostředí a pokud k tomu přidám teplotu a cirkulaci ,dosáhnu ´´bakteriální´´změny, aniž bych měnil poměr ryb
-nutnost stabilizátoru(filtr,substrát) je tedy předmětnou složkou, k vytváření vyvažujícího prvku v akváriu
-zcela určitě bych volně mohl navázat i (v této souvislosti) na celou řadu úvah ,kterými se zde ve foru zaobírá kolega Maq,
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 10:31 Maq Re: Marcel G
K tomu bych pro upřesnění doplnil, že moje vodovodní voda má udaný obsah dusičnanů 1.8 mg/l, tedy bezvýznamný. Navíc by muselo docházet k redukci dusičnanů zpátky na amonium. Některé bakterie to nejspíš umějí, ale z té trochy dusičnanů mraky amoniaku neudělají.
Jinak souhlasím, je to otevřená otázka, a netvrdím nic víc, že já mívám amonia po založení spoustu a nevidím důvod ho tam ještě přidávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 10:16 Marcel G Re: Maq
Maq napsal: domnívám se, že starost o dostatek dusíku v nových akváriích je převážně zbytečná.
To je samozřejmě k diskuzi. Každopádně pokud jde o to "kde se bere NH3/NH4 v nově založeném akváriu", tak co vím, tak i zdravé rostliny vylučují do vody zhruba 10% produktů své fotosyntézy, což by také mohlo celkem významně přispívat k potravě pro bakterie. Navíc nemalé množství N může být i v pitné vodě. Třeba v našem městečku dosahuje občas koncentrace NO3 úctyhodných (a vyhlášku překračujících) 70 mg/l. Možná na části toho zapracují denitrifikační bakterie nebo mikroskopické řasy, a zabudují to do organických látek. Oklikou se to pak dostane k nitrifikátorům, kteří z toho vyrobí NH3/NH4. Obecně si ale myslím, že u inertních substrátů bývá většinou produkce (koncentrace) toxických látek (NH3/NO2) ve vodě nižší, než u půdních substrátů s organickou složkou. Někdo navíc do akvária při založení přidává detrit ze zaběhnutého akvária, což je samozřejmě celkem vydatný zdroj organického dusíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 10:02 Maq Re: Marcel G
Hodně lidí doporučuje přidávat dusík do založeného akvária zakrmováním (fishless cycling) a podobně. Já jsem ale vždycky po založení měl v akváriu dusíku (převážně NH4+) dost a dost. Nejsem si jistý, kde se tam bere, protože vždy používám substrát bez živin, ale vylučovací metodou jsem došel k hypotéze, že z rozkladu rostlin. Rostliny po přesazení jednak často shazují listy, jednak téměř vždy stavějí zgruntu nový kořenový systém (takže původní kořeny odumírají). Neumím spočítat (kdo umí?), kolik dusíkatých a jiných látek se takto do vody dostane. Faktem je, že já vždycky dávám rostlin poměrně hodně hned na začátku, a vždycky naměřím vysoké hodnoty amonia.
Stojím v tomto se svou nevýznamnou zkušeností proti převažujícímu proudu, ale domnívám se, že starost o dostatek dusíku v nových akváriích je převážně zbytečná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 09:57 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Marcel G

Jinak by možná mohlo být pro ostatní zajímavé, že v odborné literatuře se uvádí, že bakterie se v nádržích namnoží obvykle podle množství potravy, které mají k dispozici (což asi všichni víme). Když v prvních týdnech nádrž záměrně přerybníte (nebo překrmujete), namnoží se vám mnohem větší množství bakterií (což je logické). Co je ale zajímavé, je, že když pak rybí obsádku (nebo krmení) snížíte, ty bakterie obvykle neodumřou (tzn. jejich počet zůstane víceméně stejný), ale pouze omezí svůj metabolismus (a tím pádem i příjem potravy).

------------------------------------------------------------------------------------------

Myslím, že toto je velmi snadno pochopitelné obzvláště ženám, kterým tento koloběh musí nutně něco připomínat.

Ano, milé dámy, už je to tak: Bakterie se v tomto případě chovají nachlup stejně jako tukové buňky v lidském těle smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   04.02.2017 09:43 Marcel G Re: Ivoš
Ivoš napsal: každý akvarista by měl považovat proces denitrifikace ... za zcela zásadníNejsem si jistý, jestli by zde nemělo být spíše "nitrifikace" než "denitrifikace", i když denitrifikace má v akváriu také své důležité místo. Já jen, aby to některé nezmátlo.

Jinak by možná mohlo být pro ostatní zajímavé, že v odborné literatuře se uvádí, že bakterie se v nádržích namnoží obvykle podle množství potravy, které mají k dispozici (což asi všichni víme). Když v prvních týdnech nádrž záměrně přerybníte (nebo překrmujete), namnoží se vám mnohem větší množství bakterií (což je logické). Co je ale zajímavé, je, že když pak rybí obsádku (nebo krmení) snížíte, ty bakterie obvykle neodumřou (tzn. jejich počet zůstane víceméně stejný), ale pouze omezí svůj metabolismus (a tím pádem i příjem potravy). Když pak do akvária přidáte další ryby, bakterie pouze zvýší metabolismus a bez problémů se postarají o nárůst dusíkatých látek. Pokud jste však zabíhali akvárko jen s malým počtem ryb, je pravděpodobné, že tam budete mít mnohem menší počet bakterií, které musí fungovat na 100%, aby pokryly produkci odpadních látek. Když pak do takového akvária přidáte další ryby, vaše bakterie už větší nápor dusíkatých látek prostě nezvládnou a vám tam budou vznikat toxické látky (amoniak/dusitany), a to do té doby, než se pomalým tempem namnoží další bakterie, které to pokryjí (celý systém ale bude pořád fungovat na plný výkon). Podle mého názoru je tedy dobrý nápad zabíhat akvárium s mnohem větší biozátěží (přerybněno/překrmeno), než jakou tam pak plánujete po zaběhnutí mít. Případně tento problém může určitě vyřešit i pravidelné přidávání bakteriálních násad, které zvýší výchozí počet bakterií v akváriu. Výsledek tohoto snažení nemusí být vidět hned, ale projeví se v okamžiku, kdy dojde k nějakému problému (např. neodhalenému úhynu větší ryby). V akváriu, kde fungují bakterie tzv. "na plný plyn" (100%), se to projeví okamžitým nárůstem amoniaku/dusitanů. V akváriu, kde fungují bakterie "na půl plynu" (50%), se nic nestane, protože zvýšenou produkci amoniaku/dusitanů bez problémů pokryjí tím, že prostě "šlápnou na plyn", tj. začnou fungovat o něco výkonněji (např. na 75%).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 00:29 JoKa Re: Ivoš
Modrý rámeček je to, co by mělo být v daném vlákně vytesáno do kamene...
A souhlas všema deseti... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   04.02.2017 00:24 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: JoKa
Nevím, co to je modrý rámeček ale myslím si, že každý akvarista by měl považovat proces denitrifikace či fotosyntézu za zcela zásadní body akvaristova desatera aby měl alespoň rámcové ponětí, co se v jeho akváriu vlastně děje a proč. Akvarista vlastně sice ve velmi nepatrné ale přesto v naprosto zásadní míře přebírá roli Boha, který stvořil svět, určuje, kdo v něm bude žít a udržuje jej, což je ohromná zodpovědnost.

No a Bůh přece nemůže být nějaký blbec, ne :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2017 00:10 JoKa Re: Ivoš
Bakterie, stejně jako třeba viry, jsou všude kolem nás, na nás či případně v nás. A byly tady před námi a budou tu i po nás. Čili se rozhodně nevytvoří z odumírajících částí rostlin ale pouze se pomnoží ty, kterým odumřelé části rostlin poskytnou potravu.
Akvarijní filtry (hlavně ty externí) jsou koncipovány tak, aby poskytly velkoměsta bakteriím, které jsou pro akvaristu žádoucí. A to jsou především takové bakterie, které dokáží odbourávat z vody dusík, který se do ní dostává a hromadí se zde především díky rybám.

Tím tyto bakterie v akváriu do značné míry zajišťují biologickou rovnováhu a pak už jen záleží na tom, kolik máme v akváriu ryb a jakých (a pozor - také rostlin protože ty také odbourávají dusíkaté látky) abychom vychytali, kolik toho bakterie stíhají či nikoliv a podle toho v akváriu také obměňovali vodu. Toto samozřejmě platí za předpokladu, že ryby nepřekrmujeme a nikde nám tudíž nehnijí zbytky potravy

Ona totiž celkem univerzální rada "výměna 1/3 vody týdně" je opravdu funkční ale v případě "zajetého" a hustě zarostlého akvária je toto množství značně předimenzované a to dokonce i v případě hustého zarybnění.
Ale to už chce mít zažité nějaké zkušenosti a vstřebané umění "dívat se". Protože pokud se budeš umět dívat do akvária, tak v podstatě nebudeš potřebovat žádné chemické testy a už jen dle toho, co uvidíš, budeš moci spolehlivě určit, zda je či není třeba zintenzivnit výměnu vody anebo třeba ubrat na krmení.

Ale k tomuto se člověk opravdu musí dopracovat postupně sám, tyto zkušenosti se nedají vyčíst či nějak nabiflovat protože stejně jako všude jinde i zde platí "Šedivá je teorie ale zelený je strom života!"


Chtěl jsem Tvá slova v citaci zkrátit, ale fakt to téměř nešlo...
Že by kolega Ivo kandidoval na modrý rámeček??

potlesk potlesk potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 00:07 JoKa Re: Morticia
Bakterie, a teď mluvím jen o těch ve filtru, nikoli ve dně, na dekoracích a všude, se přestávají množit po 1-2 hodinách. Po 8 hodinách teprve začínají odumírat...

Takže výpadek proudu kratší 8 hodin (ten jsem mimochodem dlouho nezažil), je úplně cajk, jen budou mít bakterie co dohánět...

Ten, kdo vypíná filtr na noc (8 hodin a více), tak tomu ať je země lehká, respektive jeho rybám, protože po opětovném zapnutí se z filtru vyplaví i ty mrtvé bakterie, které akvo dokonale zamoří a nemá je kdo odbourat...!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 00:05 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Morticia
Tak to vůbec nic neřeš a nech tomu volný průběh. V tomto případě je i ten filtr vlastně úplně zbytečný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 00:00 Žena Morticia [118] Re: Ivoš
Ve filtru jsem se nehrabala vůbec. Ani jsem ho nevytáhla, jen vypla, ale akva zakládám. Voda+dekorace v akva přes 3 roky (byl tam axlík), filtr od 23.1., 1.várka štěrku od 26.1., topení od 30.1., 2. várka štěrku dneska. Nevím, jak dlouho se to osidluje... Rybka je tam 1 a 1 ampularia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 23:54 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Ivoš
ono hodně záleží i na druhu ryb, u placek jsem měnil 1/2 2x týdně a to jsem neměl přerybněno ani náhodou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 23:50 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Ivoš
K množství vody: Vyměňuju 10-30%, nejčastěji 15-20. Závisí od nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 23:50 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Morticia
Jak jsem psal, bakterie jsou nejen ve filtru ale i v písku a samozřejmě i ve vodě. Pokud ses hrabala zároveň ve dnu i ve filtru, tím jsi je pravděpodobně dost zredukovala ale samozřejmě, že se obnoví samy. Obnovu můžeš urychlit nějakým tím přípravkem (název ti neřeknu protože jsem nic podobného nikdy nezkoušel)ale pokud nemáš vyloženě přerybněno, nemusíš to nijak extra řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2017 23:44 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Morticia
pokud je to na pár hodin, tak žádný problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 23:38 Žena Morticia [118]
Hmmm, to tu mělo být dřív. Já dneska filtr při ukládání dna na nějakou dobu vypla. Co teď? Doufám, že to není celé v tahu. ...ale nabídla se mi otázka-jak řešíte např. výpadek proudu?To se stat može.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   03.02.2017 23:10 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: shaula
Bakterie, stejně jako třeba viry, jsou všude kolem nás, na nás či případně v nás. A byly tady před námi a budou tu i po nás. Čili se rozhodně nevytvoří z odumírajících částí rostlin ale pouze se pomnoží ty, kterým odumřelé části rostlin poskytnou potravu.
Akvarijní filtry (hlavně ty externí) jsou koncipovány tak, aby poskytly velkoměsta bakteriím, které jsou pro akvaristu žádoucí. A to jsou především takové bakterie, které dokáží odbourávat z vody dusík, který se do ní dostává a hromadí se zde především díky rybám.
Proto je v prodeji řada přípravků na biologické bázi (v podstatě se jedná o kultury "užitečných" bakterií), které se doporučuje do akvária aplikovat co nejdříve po jeho založení právě proto, aby se zabydlely jak ve filtrech, tak i v substrátu (písku).
No a když do takto připraveného akvária dodáme ryby, vyhladovělé bakterie se radostně vrhnou na veškeré odpadní látky jimi vylučované a začnou se ještě více množit.

Tím tyto bakterie v akváriu do značné míry zajišťují biologickou rovnováhu a pak už jen záleží na tom, kolik máme v akváriu ryb a jakých (a pozor - také rostlin protože ty také odbourávají dusíkaté látky) abychom vychytali, kolik toho bakterie stíhají či nikoliv a podle toho v akváriu také obměňovali vodu. Toto samozřejmě platí za předpokladu, že ryby nepřekrmujeme a nikde nám tudíž nehnijí zbytky potravy

Ona totiž celkem univerzální rada "výměna 1/3 vody týdně" je opravdu funkční ale v případě "zajetého" a hustě zarostlého akvária je toto množství značně předimenzované a to dokonce i v případě hustého zarybnění.
Ale to už chce mít zažité nějaké zkušenosti a vstřebané umění "dívat se". Protože pokud se budeš umět dívat do akvária, tak v podstatě nebudeš potřebovat žádné chemické testy a už jen dle toho, co uvidíš, budeš moci spolehlivě určit, zda je či není třeba zintenzivnit výměnu vody anebo třeba ubrat na krmení.

Ale k tomuto se člověk opravdu musí dopracovat postupně sám, tyto zkušenosti se nedají vyčíst či nějak nabiflovat protože stejně jako všude jinde i zde platí "Šedivá je teorie ale zelený je strom života!"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2017 23:05 JoKa Re: shaula
Asi jsem to špatně pochopila, ony se vytvoří i z "čisté" vodovodní vody?

Už ti odpověděl kolega a já se jen už zeptám, co je "čistá voda"?? Taková snad ani neexistuje... I ta přefiltrovaná, vyčištěná voda z vodárny není prostá všeho. Kdyby ano, tak asi umře i člověk, kdyby ta voda byla "sterilní".

Navíc kolega štěrk "pouze" přepral, nevyvařil, nevypálil a můžeš se vsadit, že v něm něco zůstalo...

A i kdyby ne, tak i z té "čisté kohoutkové" se filtr stejně začně zabíhat. Pomaleji, ale začne a je jen na škodu to neudělat. Opačně, není důvod to neudělat... Proto jsem poradil takto...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 22:29 shaula Re: lhajek
Aha, OK, díky za upřesnění. Tak to to svoje plánované akvárko pro krevetky asi taky založím hned (rostliny budu kupovat až za 14 dní na burze).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.02.2017 22:09 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: shaula
Ano správně jsi slovo čistá dala do uvozovek. Čistá je, ale ne sterilní, to jednak a druhak řada organizmů či jejich zárodků se může šířit vzduchem a po usazení ve vhodném prostředí se začnou množit.
Hezkým příkladem je čistá sklenice naplněná vodovodní vodou umístěná na parapet okna. Dokáže se časem pěkně zazelenat řasami a přesto jsem tam nic než vodu z vodovodu nedali. Kde se asi řasy vzaly? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 22:05 shaula Re: JoKa
Jsem totální akvaristický neznalec, tak mě nekamenujte za hloupý dotaz, ale jaký má smysl provozovat filtr v "prázdném" akva bez rostlin? Měla jsem za to, že ty bakterie se vytváří z odumírajících částí rostlin... Asi jsem to špatně pochopila, ony se vytvoří i z "čisté" vodovodní vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 20:53 Yabahuut
Super, díky moc za rady. Ten kýbl s vodou z akvária je asi ideální. Aspon nebudu muset zas tolik spěchat, jak kdyby byl uplně vypnutý :)
Pěkný večer všem!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 20:41 Muž Driv3r [236] Re: Yabahut
To bude rozumné.ještě pro jistou ten filtr na chvilku vytáhni ze zásuvky at se tam nemrskáš jako ryba na suchu. smich ale jak tě upozorňoval mag, ne na dlouho.
Pak je to jak když ho máš čisty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 20:11 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Yabahut
Alebo tú vodu odpusť do kýbla a než rastlinky posadíš, nechaj ho filtrovať ten kýbel.

Pre istotu zdôrazním - vodu z akvária, nie priamo z vodovodu! Tá by ti ho vydezinfikovala a bolo by po baktériách...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 18:45 Yabahut
OK, trochu si asi přeci jen odpustím, ať není voda po celém pokoji :)ale jen tak at to nepřetýká, když tam dám ruce :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [37] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145816x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369?od=1801