Zakládání akvária
už jsem psal v komentáři u nádrže, levnější varianta je bublifuk
Vyměnily - vrátily peníze !!! Potkala jsem hodného kluka, který chápal naivitu ženské duše
Naštěstí se jednalo jen o 55,- ,ale i to velice pomůže. Místo toho koupeny 10 Kg křemičitého písku a Nano deponit mix 1 Kg + jedna rostlinka navíc - víc v deníčku. Co říkáte na Filt pro Nano akvária od Dennerle? Mám ho koupit ? Stojí 520,-
www.akvarista.cz/… S tím neuspěješ,budou dělat,že neví o čem je řeč,stejné zkušenosti
Dobré ráno, ten zákal první - byl z nevyprané, podle výrobce, ale prané vápencové drtě. Druhý byl už jenom z vápence samotného. ... Už vím že vápencová drť je špatně. Dneska jim to jedu hodit na hlavu. Klamání zákazníka. Nepravdivé informace na obale.
článků s radami pro začátečníky je tady několik, příslušných vláken taktéž, takže se učit, se učit, se učit.. (raději z chyb jiných, než ze svých vlastních, i když ani těm se člověk nikdy úplně nevyhne
Já bych radil především trpělivost, která je pro akvaristiku asi nejdůležitější vlastností a kterou zřejmě zrovna neoplýváš. Neřešit každý zákal z prvních dnů. A hlavně - rybičku koupit až tehdy, kdy bude akvárium skutečně fungovat (plus mínus měsíc od založení).
Jo, to znam, taky jsem tak zacinal. Precti si ten clanek v zahlavi tohohle vlakna. Udelej presne co je tam napsano a mas to.
P.S. Zakaly ignoruj; casem zmizi.
Prosííím Ahojky, potřebovala bych se vyvarovat dalším chybám. Akvárko teprve zakládám, ale první chyby už mě stály peníze. Vše mám v profilu zapsáno a sečteno, deníček podrobně popsán. Mohli by jste mi prosím napsat co by bylo pro mé 25 L velké akvárium nejvhodnější? Počítám s Bettou. Rostlinky jsou sepsány a první chyby taky. Děkuji Makky
Jak jsem říkal, nechci tě od toho odrazovat, jen se na věc dívám z jiného úhlu. Ono je zvláštní nabírat zkušenosti na cizí účet. Lepší je vždy vycházet z něčeho porovnatelného vlastního.
Ale jedno doporučení dám. Začni od rozpočtu. Až se dobereš čísla, prober to s potenciálním zadavatelem. (Aby se toho nezalekl)
On je tohle problém většiny prodejců, ale ruku na srdce, i spousta výrobců takto klame tělem, uvádí objem nádoby a ne filtračních hmot no a akvarista se pak diví. Naštěstí se ty údaje dají většinou dohledat. Ale to už se dostáváme OT.
k návodu jsem se v té obě nedostal, bohužel. Věřil jsem Sklorexu - mám s nimi 100% pozitivní zkušenosti a s JBL filtrem mě nepříjemně překvapili
Tak hlavni otazka je, kdo se o to bude v budoucnu starat.
Ja jsem zalozil v mistni skole 5 nadrzi od 80-200L, taky jako nizko udrzbove a pomalu rostouci, ale stejne tam musim jet jednou za 1-2 mesice. Nedovedu si predstavit, ze nekdo bude menit ve skolce 500L vody.
Druha je, kdo to zaplati.
1000L akva a technika bude stat balik. To same ryby, kytky, substrat, svetlo... a elektrika a CO2.
A treti je bezpecnost.
Nemusi zrovna rozbit sklo, ale vytahnout ci ponicit hadice, vytahnout kabel za zasuvky, hodit do akva tempery... to uz zase takovy problem neni. A deti jsou blby. I kdyby jed jedno za 2 roky, mas par set litru na podlaze ci vsechno mrtvy.
Jak nekdo navrhoval prede mnou; zacni s mensim. 200-400L. Na to ti staci jeden filtr a vsechno bude tak 2-4x levnejsi. Kdyz vsechno pujde dobre, nic ti nebrani udelat za par let to vetsi.
Kdyz jsem byl pred par lety v Mnichove, meli jsme v hale asi 1000-2000L akva, ktere jeden zamestnanec udelal. Melo to nejakych 500L sum filtr, CO2 z 25Kg bomby, low-light kytky (jen echinodorus a krypt a mech) a stejne 16x 54W T5HO. Vsechno slo skvele az to te chvile kdy musel do nemocnice na skoro rok a kdybych tam zrovne nebyl, slo by vsechno do pryc :( To akvarko jelo samo nejaky 2-3 mesice jen s krmenim, ale pak proste udrzbu potrebuje.
JBL uvádí v manuálech jak objem filtrační nádoby tak objem hmot. Konkrétně 1501 má objem nádoby 12 litrů a co se hmot týče tak combiblok (horní koš s předfiltry) má 2,3l a filtr. média 8 litrů. V případě 1901 je objem nádoby 15 litrů a hmoty: combiblok 2,3l a hmoty 10 litrů. Chyba ve špatném uvádění objemů je většinou u prodejců.
lepený - souhlas, ale ne v případě amatérů, 1901 neznám, proto jsem doporučil 1501 - při kombinaci teter a malých sumečků - je filtrace víc než dost. Problém u JBL filtrů je, že neudávají litry filtračních hmot (popřípadě je uvádí nějak divně, měl jsem Eheim 2180 - 12 litrů filtračních hmot, koupil jsem JBL 1501e - 12 litrů filtračních hmot a zůstalo mi cca. 5 litrů filtračních hmot, někde je něco špatne
), jen rozměr filtru
www.sklorex-akvarium.cz/…
www.sklorex-akvarium.cz/… Když už použít filtr od JBL tak bych šel do JBL CP e1901. Nebo Fluval FX6, ale v případě takovéto "krávy" by se už vyplatil lepený velkoobjemový.
Jestli mohu přispět taky s trochou do mlýna, tak my měli na základce taky velké akvárium a bezpečnost byla zajištěna tím, že to akvárium bylo usazeno ještě v jednom dalším skle. V případě, že žák rozbil sklo, tak to bylo to první, nikoliv že by prasklo sklo akvarijní. Je pravda, že akvárium nebylo volně, ale že bylo ve stěně a oddělovalo chodbu od třídy
Spíše než naddimenzovat by bylo lepší zaměnit sklo za bezpečnostní (či jak se mu říká).
Jo naddimenzovat to je určitě dobrý nápad
Jinak třeba myslím, že velmi jednoducháí varianta by mohlo být něco takového:
rybicky.net/nadrz/14847/0.jpg…
jsem lajk, ale u školky bych rozhodně naddimenzoval tloušťku skla - přece jenom i malé dřevěné dětské kladívečko hozené správnou silou pod správným úhlem může udělat dětem hodně radosti z koupání
edit: navíc si myslím že prudce vylitých tisíc litrů může být solidní zdravotní riziko a nevím jestli na to nemyslí nějaká vyhláška
No dívám se na to takhle:
Několik akvárií už mám za sebou. S mým valstním středním akva se mi daří velmi dobře. Obecně poučky říkají, že větší akva se udržují snáz, tak snad to platí i v tomto případě?
Strach z toho nemám. Ten projekt nespěchá, můžu ho řešit pěkně per-partes.
Jediný velký rozdíl oproti malým akváriúm si myslím, že zde bude právě ve filtrační technice.
Další věc kterou musím rozlousknout je jak pojmout koncept - jestli s rostlinami, nebo to udělat jen "velmi lacino" štěrk, kameny, dekorace a hodně bublat.
Samozřejmě, ještě jsem nikdy takové akva nedělal, ale všechno je jednou poprvé ne?
Mýlím se v něčem velmi? Vůbec neříkám, že mám patent na rozum -naopak. Proto se pokorně ptám. Otázek jsem napsal více a to právě proto, aby měl možnost dostat co nejvíc podnětů.
Samozřejmě varianta najít vhodnou firmu a doporučit je taky ve hře. Pokud usoudím že to je nad moje síly ... Ale chtěl ten projekt zrealizovat sám. Abych právě nabral zkušenosti.
Plně souhlasím s Yirkou. Ale když už se ptáš, tak já bych to udělal takto:
Akváriu dal jiné rozměry - třeba 300x55X60-70 (dxvxh)(zkus Fardu či Sklorex), dal pod něj 1 cm polystyren, zadní část akvária oddělil a nechal zarůst nějakou vysokou rostlinou jako je např. Vallisneria a do středu a předu dal nízké rostliny... Nad akvárium koupil 12 20W led reflektorů, dal 1-2 externí filtry...
Při vší úctě. 1000 litrů a mateřská školka je již dost velký projekt a také zodpovědnost. Přitom se ptáš na všechny základní aspekty a chceš asi čerpat z informací zde na internetu. Docela odvážné, což je ale pro mladého člověka příznačné a kladné. Jen doporučuji domyslet důsledky případných nezdarů či nehod. A položit si otázku(y). Jsem schopen dát nějaké záruky? Nebylo by lepší to zadat firmě celé? Není to běh na příliš dlouhou trať, když generace dětí a rodičů se ve školce střídají rychle? Jsou mé vlastní zkušenosti pro návrh, zřízení a dozorovou údržbu dostatečné?
Ne, nechci tě odradit, ale když si přečtu tvůj dotazník, tak se prostě takovým otázkám a pochybnostem nedokážu vyhnout.
Zdravím,
obrátil se na mě jeden známí s tím, že by chtěl, abych navrhnul a založil velké akvárium pro mateřskou školu a já jsem na to kývnul.
Chtěl bych některé aspekty tohoto díla zde konzultovat.
Pro začátek rozvaha co se týče rozměrů a umístění akvária + technika. Musím totiž udělat přibližný rozpočet.
1) Rozměr - a kde nechat udělat akva (sklo)?
chtějí asi 1000L avárium. Jsou tyto proporce ok? 300(delka) x 50(hloubka) x 70(vyska) cm?
Doporučíte někoho, kdo by mohl takové akvárium vyrobit na zakázku poblíž Olomouce?
3) Postava - jaký materiál vložit mezi stůl a avka?
Na místě je mnoho zručných stolařů, necháme udělat pořádný stůl z masivu i s prostorami pro techniku.
Otázkou je, jaký materiál použít pro podležení tkaového akva? Stačí tvrzený polistirén z OBI?
2) Jaký druh akva založit?
Jde o to, že ideální by bylo mít akvárko takové, které by se nemuselo příliš mnoho a často udržovat. Tím chci říct to, že si nejsem jistý, jestli by mohli každý týden protrhávat rostliny (tak jak to třeba dělám já ve svém akva a nevadí mi to).
Napadlo mě, udělat to akva v mořském, ale to je asi příliš velká pálka že?
Pokud ne mořské, tak asi sladkovodní s pomalu rostoucími rostlinami?
3) Technika?
Především tedy FILTRACE. Mám zkušenost jen s malými a středními nádržemi - tedy neznám moc vnější filtry. Pro takové akvárium by nejspíše bylo vhodné použít právě nějaký vnější filtr?
TEPELNOU regulaci zajistit asi nebude problém. Viděl bych to na dvě topítka zapojená do jedné termostatové zásuvky s čilem.
OSVĚTLENÍ
Chápu že se bude odvíjet podle rostlinstva, ale asi bych rád použil ledky. Můžete doporučit nějakou firmu? Budu taky muset vymyslet jak osvětlení uchytitnad akva ... asi to bude nějaká rampa.
KRYT
Aby neunikalo tolik vlhkosti, tak bych asi vršek akva zadělal několika sekmenty skleněných tabulí - klasika. Nebo máte lepší nápad?
To je prozatím vše. Ocením každou radu kterou můžete dát
s pozdravem
Honza
Já bych ještě navrhla i navazovací kytky (třeba na kořen) - anubiasy, hnědovky - jsou pěkné a nenáročné.
Moc děkuji za rady. S filtrem a výměnou vody určitě počítám. Co se týče dna tak s vámi souhlasím, je to hlavně asi i nejlevnější cesta. Pořídím tedy 15 modrých neonek a 4-5 pancéřníčků. Můžu ještě přikoupit dva šnečky? A myslíte že ten beťák by mi tam napáchal velikou škodu?
A ještě by mě zajímalo, co se týče rostlinek mohu spoléhat na radu prodavačů nebo se může stát že by mi vnutili například nějakou nevhodnou rostlinku?
Tak je dobře že plánuješ.
Pozor na filtraci, pokud budeš pořizovat set, tak bude s největší pravděpodobností poddimenzovaná a to tobě, jako začátečníkovi situaci neusnadní. Velmi dobrým řešením tohoto je pořídit čerpací hlavu s koetkou biomolitanu, třeba
www.rybicky-rybky.cz/… a k tomu
www.rybicky-rybky.cz/… . Nenechat se nachytat na nevhodný dno, jako jsou různý černobílý drtě a použít klasickej křemičitej písek, štěrk, klidně ze stavebnin(písek betoňák). Teď k té osádce, o tom beťákovi už jsem psal jinde, tak k dalšímu. Neonky klidně, ale tu menší verzi v podobě modrých
rybicky.net/atlasryb/neonka_modra v počtu 15 kousků, nebo třeba
rybicky.net/atlasryb/tetra_ohniva , na dno třeba
rybicky.net/atlasryb/pancernicek_drobny v počtu 8 kousků . Třeba.
P.S. Nezapomeň na jednu z hlavních pouček a tím je, když je problém, měnit vodu, tedy tu měnit pravidelně týdně v objemu min. 1/3 čímž pro kondici akvária uděláš opravdu hodně.
0 25.02.2015 20:17 Gabča Dobrý den,
nyní mám akvarium - 12 litrů se samečkem Betta, rostlinkou Alternanthera lilacina cca 13 cm vysokou, džbánem na schovávání, topítkem a filtrem.
Plánuji pořízení 54 litrového akvária a s tímto osazenstvem by mi přišlo celkem prázdné a proto by jsem chtěla přikoupit nějaké nové rostlinky, přírodní kořen, šnečky a vice druhů rybiček. Ve šnecích se vůbec nevyznám , ráda by jsem nějakého nenáročného, který pomůže čistit akvárium a co se týče rybiček tak by jsem Beťákovi chtěla přikoupit samičku(1-2?) a líbí se mi neonky a jiné barevné malé rybky.
Poradíte mi prosím nějakou vhodnou kombinaci a počet?
Předem děkuji za odpovědi, s akvaristikou nemám zatím moc zkušeností a proto se radši ptám.
Starší reakce
na tuhle otázku si uvedla moc málo informací, prvně vyrob prezentaci ať vidíme jaké máš rostliny - ne všechny se dají zastřihávat, obecně se rostliny zastřihávají když je jich moc
nebo sou moc velké
0 11.02.2015 21:19 Lironka – Akvária
Já mám akvárko z jednou betou (bojovnici)a chtěla bych se zeptat jak zastříhávat rostliny a jak často
Děkuju za každou odpověď a radu
Starší reakce
Ta růžovozelená síťovaná rostlina skutečně není akvarijní (není ani bahenní). Z AQ ji vyndej, protože bude uhnívat, což není pro AQ zrovna OK.
Není čeho se bát,rybám to nevadí.Na kořenech tohoto typu se stejný povlak objevuje často, nejde o plíseň, ale shluky bakterií,žerou to ancistrusi, ale i jiné ryby.
Jinak souhlas s michalt - rostlina v popředí do akvária nepatří, uhyne a zkazí vodu...bohužel.
v nově zabíhaném akváriu je bílý povlak na kořeni běžný, píšeš že máš akvárium nové ale nevíme jak dlouho, pokud máš v akváriu šneky, mohli by ho spást
Nechal bych to tam. Vypadá to jako nějaká plíseň, na které by si ryby mohly docela pochutnat
.
Ale ta rostlina, která je na první fotce hned v popředí, mi nepřipadá moc akvarijní. Vypadá jako nějaká fittonia, která v akváriu dlouhodobě nepřežije. Jestli jsem ji neurčil správně, snad mě zkušení rostlinkáři opraví.
0 02.02.2015 16:38 Bara82 – prosba o radu
Ahoj Všem, mám nové akvárium 112 litrů a mám tam Tetry a Parmičky a dala jsem tam kořen, na kterém se mi udělaly takové bílé chuchvalce - vypadá to jako cukrová vata. Kořen jsem nejdřív řádně proprala vařící vodou, okartáčovala, ale do 24 hod. mám toto.
Přikládám foto prosím Vás poraďte, jestli se rybičkám nic nestane, jestli to tam mám nechat či to raději vyndat.
Filtraci mám venkovní. Děkuji moc. Bára
Já bych se toho zase až tak nebál. Dal bych tam to staré dno, starý filtr, přidal rostliny a komplet vše ze starého a dal tam i ryby. Ten starý filtr bych ale nechal jet souběžně s novým aspon dva týdny až měsíc. Počítám také s tím, že v 37l nebude nějak moc ryb a ve 112l se to ztratí a hlavně bych tam zatím nepřidával žádné další. Také bych měnil obden tak třetinu vody, koupil testy a hlídal.
Pokud přendáš komplet dno, rostliny, FILTR, který ještě vymácháš v nově založeném akvárku a necháš ho fungovat alespoň měsíc společně s novým filtrem, tak za předpokladu, že prvních 14dní budeš měnit vodu denně, další týden obden a pak ještě týden co dva, tři dny, tak by s tím neměl být problém. Ještě bych z počátku doporučil si pomoct třeba nitrivcem od sery. Pokud tohle dodržíš, neměl by být problém. I když ideální stav by byl (pokud tě netlačí čas a máš možnost provozovat obě akvárka současně), nechat nové akvárko měsíc zajet s výměnama vody, rostlinama filtrem a po měsíci teprve postupně převdávat ryby.
Ahoj, prosím poradíte mi?
Mám malinký akva, opravdu malinkyý 37 litrů, s několika rybkami. Teď jsem jim objednala 112 litrů, a můj dotaz se týká toho, za jak dlouho mohu rybičky do nového akvaria pustit, pokud tam přenesu původní rostlinky, nějaké nové, a také původní dno + nové. Vodu bych tam ze starého akva dala taky... Mohu je tam pustit tak nějak v rámci možností hned, nebo mám raději čekat?
Díky moc za radu a pomoc
Přesít abys nemusela ho tolik přebírat od větviček listí a jiného nepořádku, velikostně je zce OK
Nemusíš pod něj nic dávat. Pokud chceš, tak můžeš třbeba nějaké jílové kuličky, nebo nějaký zásobní substrát. Osobně jsem to nikdy nedělal, to je na tobě.
takže aby nebyl tah hrubý tak přesít
a pod něj něco dát? to asi ne když je plný živin z přírody co ?
Stavební písek mam ve 112l akvárku a je to jak píšeš. Kdyby byla zima, tak by sis ulehčila hodně práce kdybys ho přesila
stavební písek by šel ? na zahradě ho je kůpa
jen z něj vybrat kořínky a jiné nečištoty je to
Proprat a dát do akvárka. Žádná zvláštní péče. Jenom dát pozor aby byl jemnější a neměl ostré hrany
ok takže něco jak liapor ?
nemám zkušenost a příjde mi to moc pracné, navíc na tmavší barvě dna líp vyniknou barvy ryb
a byl by dobrý i říční písek ? pořádně ho vyvařit nebo nějak vydezinfikovat aby tam nebyli bakterie ?
já sem pro jemnější, líp se sadí kytky a rybky při dně si s ním taky líp rozumí. odkalování hruběho štěrku si myslím taky nebude to pravé ořechové
a jaký je lepší hrubší nebo písek ? zítra nebo v pozítří ho chci zakládat tak chci mezitím poschánět materiál
Přidat reakci
1 ...... [65] ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145855x