Zakládání akvária
Zdravím!
Nejdřív bych chtěl upozornit, že můj dotaz bude poněkud obsáhlejší

). Jako dítě (2005) jsem měl asi 15l akvárko, se vším jsme si nechali poradit ve zveriemxu, takže jsem dostal bojovnici, 6 neonek, umělou kytku, filtr a pár lahviček s chemií. Světlo a kytky prý pak ani potřeba nebyly. Asi si všichni umíte představit, jak to dopadlo.
Dostal jsem se do fáze, kdy jsem se z toho traumatu oklepal

a chtěl bych začít znovu a daleko líp. Opravdu moc se mi zalíbil set Aquael Shrimp Smart set. Na něco většího tu nemám moc místa a chci opravdu jen pár rybiček. Takže bych měl pár dotazů:
Asi to nejdůležitější, jde takové akvárko zařídit tak, aby to nebyl pro ryby konentrační tábor? Prodávájí 10, 20 a 30l...procházel jsem tu už dost témat a pochopil, že 10l určitě ne. Budou rybičky rády za každý litr vody navíc? Tudíž raději to "největší"?
Chtěl jsem se dnes mrknout na celé akvárko v kamenném obchodě, jenže ho neměli. Opět jsem začal dostávat rady typu: do takové velikosti 15 neonek a jednu, dvě kytky. Takže se musím obrátit na Vás. Prodavačům (snad ne všem) je to tak nějak pořád fuk a moc neporadí.
Teď ještě k obsahu, měl bych pořídit 1-3mm písek (nešumící v octu), pak rostlinky z tématu "jak zacit s akvaristikou". Stačí je pak vsadit bez substrátu? Četl jsem tu, že začátečníkům to jen komplikuje život.A můžu ho nechat hezky zarůst, že? 1-2 rostliny mi přijde fakt málo. Jak dlouho pak nechat takové akvárko zaběhnout? Četl jsem týden až měsíc.
Předposlední otázka, která mě v tuhle chvíli napadá jsou rybičky. Podle hledání: Neoheterandria elegans, Heterandria formosa, Poecilia wingei. Případně doporučíte mi i jiné? Budu chovat jen jeden druh. A konečně ta poslední (aspoň prozadím

)...kolik jich pořídit, aby jim bylo fajn?
Fakt moc díky za trpělivost, rady a tipy!

)
Starší reakce
Wanderer napsal:Až si budeš myslet, že už se tam žádné rostliny nevejdou, tak jich přidej ještě 20%. Můžeš přidat ještě plovoučky.
Moc pěkně napsané!
Děkuji moc, všichni na to mají stejný názor, takže do toho určitě půjdu. Někdy je lepší si vyslechnout víc názorů.
Děkuji touto cestou se budu ubírat. Mám u toho led světla stmívač , tak ho dám tedy na půlku znovu a po dosazení rostlin zkusím svítit kolem 9hodin. Akva není přímo proti oknu a od okna je kryto stolem, tak na něj sice trochu slunce jde,ale ne moc. Mám v profilu fotky, kde jsem vyfotila jak je vůči oknu akva umístěné.
Tak foto přidáno s popiskem Celkový pohled , přidala jsem na můj profil.
Řasa bude téměř jistě z nadbytku světla a nedostatku živin (včetně CO2). Chce to zasadit nenáročné rostliny na osvětlení a živiny, svítil bych tak na polovinu maximální intenzity cca 9h denně. Jestli do akvária svící slunce, tak je to také problém.
Ahoj. Ačkoli nejsem letitý akvarista jako kolegové, myslím že tam máš na začátek nevhodné kytky. Chce to něco co rychle roste a není to moc náročné.
Koukni do mé prezentace, vyhazuji toho každých 14 dní spousty z prostřihu, můžu ti darovat cokoli z toho.
Namátkou třeba Egerie Densa, Hygrophila polysperma, Ludwigia repens, Limnophila sessiliflora. Jsou to hezké stonkovky a roste to jako z vody
Plouvočky taky pomohou, dám kolik chceš Pistia stratiotes roste jako plevel.
Bojoval jsem taky s řasami a nakonec za to nejspíše mohl špatný kořen, na radu na zdejším fóru jsem do něj řízl nožem a smrdělo to smůlou v jako právě vykáceném lese. Kořen šel ven a během krátké doby se akva stabilizovalo a teď je prakticky bez řas. Neříkám, že je to tvůj případ ale prověř to.
Celkový pohled na aktuální akvárium.
Ano to jsem byla já. Bylo to na FB. A tím celkovým pohledem myslíte konkrétně co? jinak samozřejmě mockrát děkuji .
Děkuji to mi to jsem se dozvěděla až nedávno. a také děkuji za odkazy, určitě si je pročtu.
Uvažuješ na můj vkus hrozně moc technicky. Fungovat může v podstatě cokoli, záleží na celkovém naladění (je mi jasné, že toto ti asi moc nepomohlo). V prezentaci akvária mi schází celkový pohled. Doplň ji, prosím.
Nicméně bych akvárium úplně nerušil a stavěl na rostlinách, které alespoň trochu fungují. 54l není těžké naplnit.
Přemýšlej. Tvá zpověď je samá technika, ale co doopravdy potřebuješ a na co jsi v minulosti dojela, byl růst rostlin. Na nic víc není třeba se zaměřovat.
P.S. Neradil jsem ti už někde? Koukám na tvůj úvod. Něco podobného jsem nedávno viděl. Pokus o "trávník", Pogostemon helferi jako nevhodná kytka na zakládání, emerzní echinodory, x druhů ryb do týdne po založení, zbytečný kámen/kořen - pokud jsi to nebyla ty, tak člověk, co to měl, udělal skoro to samé a taky s odstupem nedopadl dobře. Zřejmě to je je na úvod osvědčená vražedná kombinace.
Ahoj, mam nejake ctyri dny zalozene akvarium (bez ryb, pochopitelne) a nikde nemuzu najit, jestli uz mam zacit menit vodu (a kolik) nebo to jeste nechat. (Ve filtru je siporax a uhli ze zakladu, do vody jsem dala jeden list mandlovniku kvuli snizeni ph,na dne jsou 2 litry stareho dna od rataje a liapor). Voda je zatim zakalena jen lehoucce a akorat na korenu se trochu dela ten klasicky bily sliz, ten bych asi odsala. Diky za rady!
0 07.08.2017 11:08 katerineorion – Zoufalství
Dobrý den,
jsem si vědoma toho, že tohle téma se tu probírá pořád dokola. Ale jsem už tak zoufalá, že mi bylo doporučeno se obrátit na tyto stránky. V Březnu 2016 jsem založila akva ( foto v profilu ) Pak dokoupila rybičky, ale po nějaké době jsem začala mít problém s řasama. dle obrázků na netu ruducha a zelené řasa. Taktéž foto v profilu. Pořídila jsem lepší světlo, externí filter ,ale řasa mi zničila všechny kytky. Teď tam nemám v podstatě nic. Rybičky mi vychcípaly v důsledku NO2 . Teď jsem to rok neřešila, ale už se na to nemůžu dívat. Vodu měním 1x týdně 1/3 a odkaluji a militán máchám ve vodě z akva při každé výměně. Svícení jsem zkoušela různě 12 hod, 8 hodin, 5 hodin, snížená intenzita atd. A nic. Přidávala jsem i hnojivo PMDD a tekuté CO2 a nic. Možná bude problém v tom, že nevím jakou intenzitou svítit. Isvětlení mám Resun LED osvětlení LFL-CL 600 18W ale nevím jak svítít filtr externí Externí fitr Tetra Tec EX 600 plus, když je to led. Nebo tomu vadí sluníčko , ač nemám akva přímo naproti oknu, nebo nevím. Bylo mi porazeno dokoupit nenáročné květiny i na CO2 a nějaké řasožravce. A já se ptám, je to opravdu dobrá volba, nebo mám raději akva zušit úplně? a začít znovu. V profilu mám fotky po založení a současného akva a těch řas. Strašně moc posím, je tu někdo kdo mi poradil? Předem děkuji.
Starší reakce
Já se jen zeptám,ty zakládáš nové akvárium nebo jen dáváš nový filtr do akvária,které je v provozu.Z té tvé otázky alespoň mě to není úplně jasné?

Netřeba očkovat. Akorát ryby dej nejdřív měsíc po založení akvária.
Udělej si prezentaci. Začátečníci dělají nejčastěji 2 zbytečné chyby: Moc spěchají (akvaristika chce trpělivost) a dají do akvária moc ryb. Tak si na to dej bacha.
0 30.03.2017 12:03 Václav Ahoj všichni. Jsem začátečník a potřebuju poradit. Koupil jsem nový filtr a jak ho mám nejlépe naočkovat. Díky za rady.
Starší reakce
Tak ať ti ústí filtru čeří hladinu
0 20.03.2017 00:57 Honzulka12 Jak nejlepe umistit vnitrni filtraci v 80 l akvarku,myslim vysku umisteni
Poslal jsem to do vzkazu.
Kde se da ten stmivac světla sehnat? Dobrá, pokusím se tam dát dostatečně mnozstvi rostlin. Co se týká délky světla, tak začínám nekde na 6 hodinách? A jak dlouho protahovat to světlo? Tak 14 dni do 12 hodinového cyklu, nebo déle? A hnojení jen v malém množství denne? Nejake pmmd bez kno3, jelikož toho mame v místní vode dostatek? Děkuji.
Co nejvíc.A rychle rostoucí nenáročné rostliny.To světlo opatřit se stmívačem a raději ze začátku svítit nižší intenzitou klidně 45%-50%.A dobu osvitu navyšovat postupně.
Mám strach, aby nebyl problém s řasou, kvůli tomu světlu, když nebude přidávat co2. Takže dostatek rostlin by to mohl vyřešit, teda doufám, popřípadě prodávají tekutého uhlíku? Nejake doporuceni, jak moc to osazet?
To světlo je na výšku 30 cm bez dodávání CO2 až až.Já ho mám například stažené na cca.55% a stačí to na Limnophilu i Ludwigii repens rubin.Resp.vícero středně náročných rostlin

To osvětlení nebude dle mého nic moc, takže nenáročné rostliny jsou na místě. Mám dobrou zkušenost s hygrophilou (většina druhů je nenáročných) a vzal bych víc druhů (jak do pozadí tak i do středu), případně třeba Heteranthera zosterifolia (vyžaduje o něco víc světla, ale i při menším osvětlení docela pěkně roste) a do středu nějaký menší Anubias. Popředí bych pak osázel třeba rostlinkou Echinodorus tenellus (rozrůstá se po dně a také není nijak extra náročná).
0 17.03.2017 18:44 MichalNecek – Založení akvaria
Zdravím Vsechny akvarijní nadšence a mám na Vas dotaz. Chystám se švagrové založit akvárium o rozměrech 65x30 světlo Tommy Led 60cm, filtr vnitřní a ptám se, jakou skladbu nenáročných rostlin by jste mi doporučili použít, chystám se akvárium hustě osazet. Děkuji za rady

0 17.03.2017 15:33 sosák O víkendu se chytám objednat rostliny u Rataje. prosím o radu v jakém množství a jestli je tato skladba vhodná pro moje akvárium. Čistý objem vody bude odhadem 150 litrů. Vybral jsem více druhů, které se mě líbí, tak bych uvítal i nějakou selekci
Ludwigia repens
Vallisneria spiralis
Anubias barteri
Cryptocoryne becketii
Cryptocoryne lucens
Hygrophila polysperma
Hygrophila corymbosa
Hygrophila siamensis
Ceratopteris siliquosa
Echinodorus Jan Harbich
Echinodorus tenellus
Navíc bych chtěl jeeště sehnat - pravděpodobně ve Sklorexu Ceratophyllum submersum a jávský mech - Rataj nemá.
Za každou radubudu velice vděčný
Starší reakce
- ty bublinky na stěnách nádrže jsou způsobené nasycením surové vodovodní vody plyny díky vysokému tlaku ve vodovodním řadu, jsou zcela neškodné
- o zcela zaběhnutém novém filtru se dá mluvit nejdříve po 1 měsíci (4-6 týdnů) !!!
- pozor proto na umístění krevetek do tak čerstvého akvária, může dojít k úhynu,

Bubliny zmizí a jak píše kolega, zatím žádné krevety a s rybami taky počkej.
Podívej se, co skrývají odkazy, nahoře v modrém rámečku.
Krevetky ještě určitě nenasazuj,ty až do pořádně zaběhlé nádrže.
0 13.03.2017 01:33 Petr Ahoj. Pred dvema dny jsem zalozil akvarium a mam nonstop piustenou vnitrni filtraci. Na dne na kaminkach na filtraci a na na rostlinkach mam mnoho bublinek. Cim to je? A je to skodlive necemu. Chci rano nasadit krevetky.
Starší reakce
Ano to je přesně ono ... člověk je v nějaké situaci a tu řeší. Já měl měkkou vodu a potřeboval jsem přitvrdit a i zvednout alkalitu. Tak jsem použil to co jsem použil a pomohlo to k chovu šneků, krevetek i rostlin. O další souvislosti bych se zajímal až v případě, že by jako reakce na přidávání konkrétních sloučenin vyvstali nové jiné problémy. A tak asi bude fungovat většina akvaristů.
Jde... nejde... hmmm. Jak se to vezme. Řekl bych, že to jde, dokud člověk nenarazí na nějakou komplikaci. Typicky když chce přidat (nebo odebrat) něco, a něco jiného zachovat.
Zvýšit tvrdost a nezvýšit alkalitu, totéž naopak, zvýšit pH a nezvýšit tvrdost, hnojit dusíkem bez draslíku... to jsou namátkou situace, které už tady někteří řešili, a tehdy museli nechuť k chemii překousnout a něčemu trošku porozumět.
Teď jsem odpovídal jedné uživatelce, která má ve vodovodní vodě hodně dusičnanů. Poradil jsem jí hodně rostlin a nehnojit dusíkem. Až ty rostliny budou chtít draslík, KNO3 asi nebude to pravé...
lhajek napsal: ...a jsem tak ukázkou toho že to jde i bez těchto přesných znalostí.Jasně, že to jde i bez toho. Někdy ale může člověku pomoct, když o tom aspoň něco málo ví. Chápe pak lépe některé souvislosti nebo rozumí lépe tomu, co se vlastně v jeho akváriu děje a proč.

děkuji za zpřesnění mých zkratkovitých poznámek.
Chemie ale nikdy nebyla mou silnou stránkou a jsem tak ukázkou toho že to jde i bez těchto přesných znalostí.
lhajek napsal: Asi jsem to napsal nepřesně, vím že samotné Mg a Ca a ani MgSO4 alkalitu nezvyšují a ovlivní jí jen CaCO3.Nepřesně (nebo spíše dvojznačně) je to bohužel i tentokrát.
Tvrdost = obsah vápníku (Ca2+) + hořčíku (Mg2+)
Alkalita = z ~95% obsah HCO3- + v malé míře ještě H2PO4- + v nepatrné míře CO32- + HPO42- + PO43- + OH- + CH3COO- - H+
Pro představu: Alkalita 10.0°dKH = 218 mg/l HCO3- ... zatímco fosforečnanů míváme v akváriu tak zhruba do 1 mg/l (tj. poměr 200:1 neboli ~99.5% HCO3- a ~0.5 H2PO4-).
Shrnuto: Cokoli obsahuje vápník nebo hořčík (v rozpustné formě), nám zvedne tvrdost. Cokoli obsahuje hydrogenuhličitany nebo fosforečnany nám zvedne alkalitu.
Pro všímavé: Vodík (H+) naopak alkalitu snižuje, proto po přidání kyseliny do vody alkalita klesá (protože kyseliny zvyšují ve vodě koncentraci vodíku).
Asi jsem to napsal nepřesně, vím že samotné Mg a Ca a ani MgSO4 alkalitu nezvyšují a ovlivní jí jen CaCO3.
Jasné. Ty výpočty znám a umím. Ale protože mám vodu, kterou spíš změkčuji, ještě jsem nezkoušel přidávat nerozpustný CaCO3, a tedy mě zajímalo, jak se to v akváriu chová. Čili zákal na pár hodin (než se přemění na rozpustný Ca(HCO3)2 ), to jsem chtěl vědět.
V odpovědi muťovi máš nepřesnost: Mg ani Ca neovlivňují alkalitu, pouze tvrdost. Alkalita je tvořena (z cca 99%) anionty CO3-- a HCO3-, tedy uhličitany a hydrogenuhličitany. Ty mohou tvořit soli s různými kationty, tedy i s hořčíkem.
Konkrétně Ty přidáváš hořčík ve formě síranu (MgSO4), tedy alkalitu tím skutečně nezvyšuješ, ale ne proto, že to je hořčík, ale protože to je síran (ne uhličitan). MgCO3 bys mohl přidávat stejně jako CaCO3 a obojí by zvyšovalo alkalitu (i tvrdost).
Děkuji.
Jojo ten odkaz znám, je tam spousta zajímavých věcí.
Ano pak by ti stačil třeba jen Tenco coctail a nic víc. Ale je také otázka co tu tvrdost způsobuje jestli Mg nebo Ca. Nemusí to být vždy v rozumném poměru.
Mg ovlivňuje tvrdost, kdežto Ca ovlivňuje tvrdost a ještě navíc alkalitu. Pokud v těch pojmech nemáš úplně jasno doporučuji skvělé články od Raviolky na jejím webu:
maniakva.sweb.cz/… o chemii vody.
Samozřejmě jak píše vaaclav a ty jsi to potvrdil, ty mikroprvky až časem .....
Mg přes MgSO4.7H2O .... existují kalkulačky (třeba
akvarijni-hnojivo.cz/…) přes které si lze spočítat při dané dávce o kolik se zvedne tvrdost.
Ca dávám pomocí CaCO3 .... opět kalkulačka spočítá zvýšení celkové tvrdost a alkality. CaCO3 se sice moc nerozpouští, a zejména po přidání do akva ho na řádově desítky minut zakalí. Ale funguje. Asi by se dalo použít i něco jiného ... třeba do mořského bych použil CaCl2 (snad si to pamatuji správně).
Z toho co jsem měřil kapkovými testy od rataje tvrdost a alkalitu, tak to opravdu funguje. Navíc bez přidávání Ca jsem viděl rozpad ulit i u malých šneků jako jsou okružáci. Po té co jsem začal s přidávám to vymizelo.
Určitě počkám, nemyslel jsem hned.
Těch rostlin v akváriu zas tolik nemáš a já bych trochu počkal. Neplatí že když začneš hnojit rostliny které nerostou tak začnou.

Vstupní vodu mám právě tvrdou, ale přesný obsah nevím (studna). V AQ mám tvrdost 20 dGh. Přesný poměr ale neznám. Pokud to chápu správně, tak by stačil jen Tenso coctail s mikroprvky?
muťa napsal:........Chtěl bych rostliny podpořit hnojením PMDD v množství 20ml, bez KNO3 (toho mám dostatek ve vstupní vodě) a bez KH2PO4.....
Dokud se často mění voda tak asi moc smysl přidávat hnojivo nemá. Musel bys po každé výměně a třeba já jsem na tohle línej a hnojím jen jednou týdně právě po výměně vody.
Také než začneš s hnojením tak bych si ještě zjistil obsah Mg a Ca ve vstupní vodě. pokud je ho tam dost podobně jako píšeš že je tam dost NO3, tak ti bude třeba stačit hnojit jen mikroprvky.
Já třeba mám ve vodovodní vodě tak málo Mg a Ca (viz. odkaz na rozbor vody v mých prezentacích), že ikdyž nasadím z nějakého důvodu častější výměnu vody tak minimálně právě Mg a Ca doplňuji po každé výměně, abych udržel tvrdost a alkalitu na stejné úrovni a nešlo mě to dolů podle vstupní vody.
Přidat reakci
1 ...... [36] ...... 144 145
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146867x