Zakládání akvária
Odčervovač na psy na ploštěnky zabírá.
Tu vodu, co z náhradního budeš vyměňovat, použij při založení nového. Ale odsávej ze sloupce, ať minimalizuješ možný přenos ploštěnek.
Jsem maličko skeptický, protože myslím, že se ploštěnek nikdy úplně zbavit nepodaří, ale držím palce.
No vidíš vytáhnout kořen mě nenapadlo
No akvárko je už víc jak 10let používané a začalo se "rosit" ve spoji se dnem...v podstatě se to dalo čekat. Navíc bylo lepené jen na hranách a ne v rozích (tzn. jen ta ploška na tloušťku skla). Jsem ráda, že to dopadlo jen takto.
Co se týče štěrku, tak ten jsem vyvařovala k vůli ploštěnek, co se objevili v akváriu. Taky to akvárko už potřebovalo přestavbu, neb moc už nevypadalo.
Takže jsou tam jak komplet nové rostliny, tak i rybí osazenstvo.
Nakonec se mi nové akvarium podařilo sehnat už včera večer. Dnes ho napustím a hodím tam štěrk a nějaké rostliny. Odjíždět budu nakonec asi až v pátek večer. Tak ryby nechám v náhradním, jen vyměním část vody a do neděle by to měli dát.
Díky.
Omlouvám se. Potkat tu někoho, kdo mě zná z jiných aktivit - to je poprvé, co se mi zde stalo. OT
Jano: Zaktualizuj si prezentaci akvária, ať vidím, jak se mu bude dařit.
Mimochodem - máš tušení, proč to začalo protékat?
Můj názor: Vyvařovat myslím nebylo nutné. Nikdy to nedělám a nezaznamenal jsem výraznější problémy.
Praktická poznámka: Když z náhradního akva vytáhneš ten kořen, nebude v něm víc místa? Kořen se může klidně máčet někde v kýblu.
Je pravděpodobnější, že toto vydrží do neděle - budovat akva den před odjezdem nanovo bych neriskoval. Tyto dny krmit velmi opatrně a málo, drobnou (10-15%) výměnu vody zítra.
Já jsem stále aktivní. Dnes jsem calleroval ve Vídni a dostal se k odpovědi až teď.
Jsi první člověk ze square dance, kterého tu registruji
.
Já při nechtenym předěláni akva (rozlepení) je taky nechal v malim cca35l rostliny a filtr topení rostliny jsem pouze zatezkal aby byli normálně.a bylo tam toho vic.to min místa na plavání zvládnou byli tam 8dni bez uhynu.nebo újmy.
Výměna vody, nekrmení, to bude základ úspěchu, tak jako tak.
takhle to vypadá prozatimně.
1 23.10.2017 14:59 jamap [11] - Živorodky Ahoj Jirko (mmch Jana z Extend SDC Ostrava
ale to už hodně dávno)
teď jsem ještě v práci, jak dorazím, tak to sem nahodím. Dík
Dej fotku celého náhradního akva. Ale 56l na 15 kadinálek a 10 pancéřníčků není tak zlé a možná to spíš do neděle vydrží, než v zbrusu nově založeném akva. Každopádně nedělej ani v náhradním akva před odjezdem žádnou výraznou změnu.
Ahojte. Prosím o konzultaci.
Minulý týden jsme předělali a komplet nově založili akvárium tzn. proprání a vyvaření dna, kořenů, nové rostliny, nové náplně do filtru. Při obnově akvaria, použita z části voda ze zajetého akvária, ale pouze toto, jinak vše čisté. Bohužel v neděli akvárko začalo protékat. Teď mám původní osazenstvo v akva 56l spolu s novýma rostlinkami, štěrk v kyblu, filtr jede na náhradním akvariu.
Dotaz je ten, jak urychlit/stabilizovat nové akvarium co nejrychleji. Nové akva budu mít cca ve středu (80x30x40). Jenže potřebuju odjet od čtvrtka večer až do neděle pryč a mám strach nechat ryby v té náhradní nebo nové nádrži, ani jedna nebude dostatečně zajetá...
Náhradní akva je "přeplněné" rostlinami, že tam moc místa už nezbývá a jsou volně ve vodě. Rybek cca 15 kardinálek a 10 malých panceřníčků, vše mladé, krevetky.
Do druhého akvárka je dát nemůžu...krevety a panceřníčky bych už nevylovila (hustě zarostlá).
Jediné co mě napadá, dát do náhradního akvária komplet vodu ze zajetého, nové založit, hodit tam část rostlin a nechat bez filtru. V náhradní nádrži nechat pár nezasazených rostlin (aby nebylo holé) a nechat tam ryby s filtrem...a pak už jen doufat, že to nějak přežijou.
Nenapadá vás případně ještě něco, co by mohlo pomoci?
Starší reakce
Tož to já když měnil dno v "61", tak to šlo taky všechno zpátky hned, polovina staré vody, detrit, kytky, filtr běžel v kýblu s rybama, vodu jsem pak týden měnil tuším obden a všechno ok. Neříkám, že to nejde. Jen mi to přijde zbytečný, když to není nutný...
Když mi posledně akvárko ruplo, tak jsem to udělal podobně, ale tam nebylo vyhnutí, pokud jsem nechtěl dát pryč ryby. Zachránil jsem cca 50 l "staré" vody a filtr + část rostlin, dno jsem dal nové. Záběh proběhl bez komplikací, ale samozřejmě to není standartní návod. Pokud člověka něco netlačí, není třeba spěchat.
Já bych počkal, pokud není urgentní důvod tam ty ryby dávat. Řekl bych, že zaběhnutý filtr a detrit do dna záběh nenahradí, ale jen pomůžou urychlit. Jinak je to komplet nově založené a tři dny není moc dlouhá doba. A pokud nechceš denně měnit vodu...
Každopádně to nejsou moudra z mojí hlavy, jen co jsem tu mnohokrát četl, takže si to přeber podle svýho
Vezmi to z 2. strany - do starého a zaběhlého akvária jsi vlastně dal trochu nového písku a vyměnil 1/2 objemu vody. Takže ryby klidně nakup
Starší reakce
Všem díky moc za rady! Rozhodně si toho ještě dost přečtu. Ještě jednou díky
Máš recht. Na akva-tera o tom nepíšou nic a na fotce topení je...
Píšou: "Model Advance 50 není vybaven topítkem. V případě, že topítko potřebujete, můžete si dokoupit Aquatlantis EasyKlim 75, nebo vybrat větší model akvária - v řadě Advance je topítko ve výbavě modelů 60 a 80."
www.rataj-spk.cz/…
Takže ta 60 vyjde finančně nastejno, jako ta 50 do které by se to topítko muselo dokoupit
Topení je ve filtru. Je to tam i vidět na jedné fotce.
A když se ty filtrační kapsle trochu vytuní třeba SubstrátemPro (dá se při troše šikovnosti odříznout víčko a vyměnit náplň), tak by to mělo fungovat líp.
Ale šel bych přinejmenším do verze Advance 60 (60x30x34cm)...
LukinZ napsal: dotaz od totálního začátečníka
1) Podle mě ideální velikost akvária pro totálního začátečníka je zhruba 80x40x40. To je stovka čistého, na filtraci stačí čerpadlo s molitanem, nebo i bublifuk, a přitom je to dost velká kubatura, aby měla jakousi stabilitu.
2) "Nejoblíbenější" ryby začátečníků jsou asi betty a ancistrusi. Ani jedna není pro začátečníka vhodná. Betta vypadá parádně jen když se to s ní umí. Ancistrusi jsou potvory žeroucí mnohem spíš rostliny než řasy, a rychle vyrostou.
3) U akvarijních setů je obecně ten problém, že všechno je na míru. Většinou záhy zjistíš, že něco chceš jinak, a máš problém. Největší kámen úrazu bývá osvětlení; buď svítí moc a máš řasy, anebo málo a rostliny mají málo světla. Podle mne LED-osvětlení se stmívačem je skoro nevyhnutelná investice, která ušetří mnoho trápení; vždy můžeš přidat nebo ubrat podle aktuální potřeby.
Další zradou setů bývají filtry. Často mají slabý výkon, a jsou to nezřídka takové typy, do kterých musíš pořád kupovat originální náplně, takže si pořádně připlatíš za sporný efekt.
4) Základní zásada je nespěchat a nevyhledávat zkratky. Představ si akvárium jako zahradu: nikdo Ti ji nedodá hotovou na klíč i s úrodou. Musíš se učit a myslet dopředu a počkat si na výsledky.
Ahoj, z neonek jedině neonka modrá na ostatní je to malé. Ale i pro ní je to celkem malé. A navíc s ní má hodně lidí špatné zkušenosti. Asi by byla lepší tetra ohnivá. Co se týče krevetek, tak si nejsem jistej, za jak dlouho by je betta vyzobala. Zrnitost toho písku je v pohodě, ale asi by se měl vyjádřit někdo kdo ho má, jestli se ta barva z něj neodlupuje nebo něco.
Co se týče toho setu, tak co jsem koukal, tak asi neobsahuje topítko. Což je pro chov betty důležitá věc. Ten filtr není nic moc, ale čistotným rybám by měl stačit. Jinak nelze říct, že by bylo lepší do toho setu nejít. Pro začínajícího akvaristu, který zatím neví co pořádně chce (nic ve zlém
), to není zas tak špatná volba. Akorát pokud tě nelimituje místo, tak bych šel do většího akvária. Pro začátečníka je to lehčí, protože větší nádrž odpustí více chyb.
Rostlin to chce hodně.
Nikdo ti neřekne, jestli jich tam máš mít 10, 12 nebo 13. Ale kup jich raději více než méně. Nespoléhej, že se ti rozrostou. Pořizuj nenáročné rostliny.
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/ 0 11.10.2017 23:33 LukinZ – Akvárko pro betu a další - pomoc?
Zdravím všechny a předem se omlouvám za dlouhý dotaz od totálního začátečníka
Máme v plánu zařizovat si akvárko okolo 30-40l a nejlépe s hloubkou do 30 cm. Hrozně rádi bychom akvárko pro Betu a pár dalších rybek (např. neonky nebo nějaké tetry) a pokud neuškodí tak i třeba pár krevetek. Na co bych se hlavně rád zeptal je:
Vyplatí se kupovat akvarijní sety pro akvárium určené pro tyto rybky? Jaké krevetky by byly nejlepší, pokud by místo nich nebylo lepší něco jiného? Kolik rostlin a rybek do takového akvárka můžu dát? A jaký typ písku - jemný nebo hrubší? Co se týče Bety, tak je mi jasné (i po tom, co jsem viděl v obchodech), že bude lepší koupit jí na nějaké akvaristické burze od chovatele. Předem děkuji za váš čas, trpělivost a především jakoukoliv odpověď ;)
Zatím mě zaujalo toto akvárko a písek:
Akvárko -
www.akva-tera.cz/…
Písek -
www.akva-tera.cz/… 10 litrů staré vody s detritem od zkušeného akvaristy a zdravého akvária, udělá možná lepší službu, než chemická zbírka, kterou si chceš pořídit.
Neber to tak, ze idú všetci proti tebe. Najlepšie ti poradí tu nejaký skúsený akvarista. Teraz je tých prípravkov toľko, že by sa jeden z toho zbláznil. Sám som teraz chodil dosť po akvaristikách a tam mi tlačili nasilu prípravky od výmyslu sveta, že keby dám na ich rady, celú výplatu dám len na prípravky. A často išlo o hlúposti o ktorých som sa potom dočítal, že sú zbytočné alebo dokonca škodlivé. Takže kupujem iba to, čo potrebujem a čo si tu vopred overím.
Připojím se k ostatním nic z toho na začátek nepotřebuješ většina tebou vybraných věcí je předražená.to akvascaperske náčiní si kup na alliexpresu nebo wish.za 260kč 5ks
Jediné co kup na rostlina akva je ta esha2000 a kuličky bivoj na tekutého přípravky se zatim vyprdni.investice dej do kvalitního filtru, náplní, svetla, dna a především rostlin.
Ještě jedna poznámka. Vyšlo mi to podle rychlého výpočtu přes 2 500 Kč
. A to ještě je jeden odkaz duplicitní a poslední není správně vložený. Ale peníze jsou tvoje, tak si dělej co uznáš za vhodné. Ale některé ty tebou vybrané přípravky obsahují látky pro akvárium škodlivé, takže bych to být tebou nekupoval.
Chceš koupit věci aniž bys je, podle mě, potřebovala a asi ani nevíš, co která z nich vlastně je a k čemu to je (nic ve zlém
). Proč se chceš například zbavovat šneků a navíc chemií? Takže tohle raději nekupuj. Ty víš, co které z těch hnojiv obsahuje? Jedině ta eSHA 2000 v zásobě asi nemusí být na škodu. Ale na druhou stranu pokud si nedoneseš domů nemocné ryby, tak ji taky nebudeš potřebovat. To akvascaperské náčiní asi taky řádně nevyužiješ, tak proč za něj utrácet (vždyť to stojí 1190 Kč)? Kup za ty peníze raději nějaké nenáročné kytky. Pokud nebudeš flákat údržbu, tak nic z toho pravděpodobně nebudeš potřebovat.
Starší reakce
vaaclav napsal: pak najednou rostliny začnou stagnovat.
Čím myslíš že to je?
Myslel jsem to tak že tomasice má v plánu ještě nějaké rostliny kupovat a sázet jak sama píše na svém profilu,tudíž se dá očekávat že ne všechny rostliny které už má zasázené zůstanou tam kde jsou teď,pokud mají ale zůstat tam kde jsou a hnojivo zůstane tam kam je určeno beru svou připomínku zpět.
Ne že by nešlo založit - zmiňoval jsem počáteční stagnaci, o které psal Maq.
Běžně se akvárka zakládají bez CO2. Maq vysvětlil, proč po založení následuje ta stagnace.
Po tomhle příspěvku to vypadá, že bez CO2 skoro nejde založit akvárium, tak aby se toho někdo neznalý nechytil.
Ano, CO2 je nezbytně nutné. V akvárku čerstvě po založení a bez živočichů a bez rozkladu detritu je CO2 málo.
Jak psal romant, z jílových kuliček se živiny uvolňují postupně a díky tomu tento způsob dodání živin nepodporuje růst řas. Proto těmi jílovými kuličkami rozhodně "nepředávkujeme" akvárko.
Ony ty kytky potřebují i CO2 i živiny.
Pro začátek bude problém, jak píšeš, i v nedostatku CO2, který tady bude asi limitujícím faktorem. Ale to neznamená, že bychom neměli dávat kuličky do dna. Ty pomůžou rychleji nastartovat růst rostlin po té počáteční fázi stagnace.
2 02.10.2017 20:21 Maq Chtěl bych korigovat některé příspěvky ve smyslu, že rostliny u tomasice hladoví. Skoro na 100% to tak není.
Pokud rostliny po založení hynou, problém je určitě někde jinde, nejsou vyhládlé, ale něčím otrávené. Bez CO2 rostliny 1-2 týdny po přesazení prostě stagnují, nerostou ani nehynou. (Myslím že tehdy všechnu energii investují do tvorby nových kořenů.)
Podle fotek se žádné drama zatím u tomasice neděje. Ubrat světla. Měnit vodu.
tomasice napsala: Nevedela jsem..na foru jsem nacetla ze je vhodne dat pri zalozeni. A tak chybama se ucim Ne, ne, tohle není chyba, to je naopak správný postup. V rozumné míře zvolené zásobní hnojivo, kterým tebou zvolené kuličky bezesporu jsou, jsou daleko přínosnější a v rukou začátečníkově bezpečnější variantou hnojení hned od prvního dne od založení akvária. Hlavní výhodou těchto kuliček je jílová báze, ze které se potřebné živiny uvolňují postupně po dobu několika měsíců.
Proč čekat s kuličkami s hnojivem do dna?
Z čeho mají ty kytky žít?
Nevedela jsem..na foru jsem nacetla ze je vhodne dat pri zalozeni. A tak chybama se ucim
Diky moc vsem !
Jak psal romant, stačí 6 hodin a postupně přidávat
Svítit jenom poloviční čas. Jak bude akvo stárnout, rostliny začnou růst, příjdou ryby, budeš postupně přidávat, ale těch 14 hodin je už pro opravdový znalce.
PS: s těma tabletama do dna si měla počkat
Regulator nemam takze budu muset svitit mensi dobu..ted jsem to nechavala 12-14 hod denne :-/ dekuji snad se to zlepsi..
Povlak je v pořádku. Právě ti šneci si na něm jistě smlsnou.
Některé kytky se musí nejprve přizpůsobit pobytu pod vodou. Takže se může stát, že budou shazovat stávající listy. Nebo si jen zvykají na nové podmínky. Můžeš občas nasypat do akvárka špetku krmení, aby měly rostliny z čeho růst. A aby si akvárko zvykalo na nějakou biologickou zátěž
Moc svítíš , jelikož tam ještě nemáš žádné ryby které by kytičkám dodali živiny,mají hodně světla ale nemají co jíst, buď sniž dobou svícení nebo sniž intenzitu regulátorem pokud ho máš a častěji měň část vody.
Nasla jsem 2 nejake potvurky !!! Takze mam to ,,zadarmo "
Přidat reakci
1 ...... [31] ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145855x