Zakládání akvária
Nejen tady:
www.youtube.com/… ale i v jiných firemních prezentacích ,,Zakládání akvária,, zarybňují hned po založení.
Já zarybňoval už za týden, co se přestanou dělat bublinky na skle(zatím gupky) rostlinky jsem dával po vyrovnání teploty.
14 dnů byla voda taková divně průhledná, a potom jako křišťál.
Voda už je v cajku. Koupil jsem si RO. Dno je říční písek zrnitost 2-4mm, testovaný octem. Doplním to do prezentace
Mam tam:
Eusteralis narrow leaf
Cryptocoryne wendtii green
Echinodorus tenellus Green
Echinodorus argentinensis
Hygrophila corymbosa
Rotala rotundifolia
Lobelia cardinalis mini
Echinodorus quadricostatus/magdalensis
Akorát většina z nich byla IN VITRO tak jsou zatím dost malé.
Ano, ten zákal těsně po založení je normální, nic se neděje, postupně se to vyčistí.
Teď hlavně trpělivost, nechat nádrž v klidu zaběhnout, nespěchat s rybami.
Pro bezproblémový záběh bych přidal (stačí jako plovoucí na hladinu) hodně rychle rostoucích rostlin (např. Růžkatec), stačí nahlédnout zde:
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
Koukal jsem do prezentace - vypadá to na dost tvrdou vodu, navíc vysoké NO3. Doufám, že to světlé dno není nějaká vápencová drť - ta by ještě víc zvyšovala tvrdost a pH vody.
Řešení:
- RO (stojí peníze, v hodně tvrdé vodě se bude rychle zanášen - tzn. pravidelné výměna náplní)
- nebo (pokud lze) - chytat do nějakého sudu/barelu dešťovku (ohlídat si, aby nedošlo k jejímu znečištění
- nebo koupit velký barel a čepovat od někoho lepší vodu z vodovodu
PS: Chceš-li lepší, konkrétně cílené rady, doplň si údaje ve své prezentaci (filtrace, osvětlení, dno, atd.)
Ahoj, není to nic neobvyklého, ale chtělo by to nasadit mnohem více rychlerostoucích rostlin. Ještě ti doporučím přečíst si odkazy v modrém rámečku v tomto tématu.
rybicky.net/forum/15-zacatecnik Ahoj, včera jsem založil akvárium. Do rána se mi vytvořil lehký zákal - je to běžné nebo ne? Mimochodem je to moje první akvárium.
Starší reakce
Tak změna dostal jsem Tip na Qual drop.-)
Starší reakce
Já tykám všem.-)Stejně ja všichni můžou tykat mě...: To neřeš. Moje zkušenost. Tekutý CO2 od Invitalu je ca. za poloviční cenu jako Rataj a po změně , řasy neznám a kytky rostou víc jak předtím. A jak říkám s tím Seachemem stabulity jsem spokojenej. Jsem ovšem zvědavej jak to bude fungovat v tý 240?
Kliidně mně tykej. Všichni mně můžete tykat. Zkoušet to nemusíš. Osobně bych si to do AQ nikdy nedal. Ani nic jinýho. Co funguje jednomu, nefachči druhymu. Tekuté CO2 Vital používá spousta lidí a zrovna tak ho spousta haní, prý glutaraldehyd, Wiki píše: Polymer izomeru glutaraldehydu, známý jako polycykloglutaracetal je využitelný jako hnojivo pro vodní rostliny. Nicméně vzhledem ke koncentraci uhlíku v doporučených dávkách je jeho užitečnost sporná. Udává se, že je biologicky využitelným zdrojem uhlíku pro vyšší rostliny, nikoli však pro řasy. Není však dostupný na trhu USA (používání je zakázáno). Biocidní účinek glutaraldehydu ničí většinu řas již při koncentraci 0,5 - 5 ppm. Tyto úrovně nejsou škodlivé většině vodní fauny a flóry. Někteří akvaristé pozorovali nežádoucí účinky těchto koncentrací na některé vodní mechy, játrovky a vodní mor.
kdyby to byl glutaraldehyd, co potom environmentální znaky mrtvá ryba a lebka se skříženýma hnátama? Je to všechno byznys a v první řadě jen o penězích.
Ale jestli chcete , můžu to vyzkoušet na to novém velkém AQ, třeba změním názor.-))))
No já vyzkoušel Tetru start výsledek 0, pak mi kámoš poradil Seachem stab. a musím říct , že v malým se to chytlo a to s tím tekutým CO2 nevím . Vím , že Ratajovy zázraky mi taky zrovna , stejně jako jeho kytky, v ničem zrovna nepomohly.-)
Jen mi došlo emailem, jak jsem tu psal. Mačkejte si do AQ jak chcete špinavou vodu z jiného AQ. Jen se „poděluji“ o novinku.
No, řekl bych, že přidání trochy "špinavé vody", vymačkané z filtru zdravého, již fungujícího akvárka, udělá úplně stejnou službu, jako tyto zázračné přípravky. Tyto užitečné bakterie jsou skoro všude. Tedy, pokud je hyperaktivní, reklamou zblblý začátečník, něčím cíleně nezabíjí (viz např. tzv. tekutý uhlík - glutaraldehyd).
Hoj, je fajn že sem Václav hodil odkaz. Každý má asi zkušenosti s něčím jiným. Já za sebe musím říct že Bactoesex používám (ten původní) a splňuje očekávání. Tak si myslím že pro založení AQ je dostačující k zaběhnutí bakterií, finančně nenáročný a leckterému začátečníkovi může tento odkaz pomoct s výběrem. Kdo se v tom má vyznat když na trhu je toho nabízeno tolik
A to tvrdíš pro to že to tam píšou? Nebo děláš reklamu? Vzhledem k tomu že si to včera prezentoval jako novinku tak pochybuji že to máš vyzkoušeno.
To je jasný. Jsem zvědavej jak se bude kytkám všeobecně dařit s tím platinem.-)
Já je taky nemám v substrátu.
Mě jí stíní ten ,, kopr,,, ale je na kořenu a jde i přesto.-)
Nevím proč ale hnědovky mi v akváriu s platinum soil nikdy moc nešly. Ve všech ostatních mi jde krásně ale u tebe to může být jinak.
Jo vzduchování mám i malém, asi zbytečně.-) Bude i v tom velkém, jen chci koupit takový vzduchovací motůrek od Juwelu , kterej není jak splašenej vibrátor.-) jo ten růžkatec se mi slušně rozjel v malým , tak proberu a dám do velkýho, mám tam i nějakou Egerku. a takovou školku v rohu.-) no a pak se bude přidávat Anubias a Hnědovky. jako poslední něco kobercovýho na předek. Pupečník mi nevydržel, takže něco jinýho, Jo díky. Už jsem tady na Moravě pokoupil nějaký ten kořen.....už mě svrbí ruce.-)
Pokud použiješ to AU myslím že výměna vody 2x týdně bude dostatečná. Na "tekuté CO2" se vykašli jen to zpomalí záběh a naruší přirozené procesy v Akváriu. Pokud chceš CO2 poříď set. Doporučuji vzduchovat to jistě pomůže. Záběh bude obecně jednodušší s nenáročnými rostlinami. Teď jen které to jsou. Další problém zvlášť u sušených jílových substrátu je že moc nemají rády když se v nich moc vrtá. Asi nejideálnější pro takový typ akvária je v záběhu použití růžkatce, který je plovoucí a nemusíš ho pak trhat ze dna. Rozvrhnout kde chceš mít jaké rostliny vybrat ty nenáročné případně pár malinko náročnějších a ty zasadit na místo kde je chceš mít. Zbytek akvária zaplnit růžkatcem. Používám plastovou síťku s menšími oky do které růžkatec "nastrkám" a v rozích ji zatížím. Růžkatec mi tak necestuje po akváriu a nestíní ostatním rostlinám. Jako další takto použitelná rostlina je třeba pupečník. Snad sem na nic nezapomněl. Přeji ať se záběh podaří a co nejméně řas.
Edit: zapomněl
až uvidíš že zasazené rostliny prosperují a mají přírůstky můžeš začít pomalu měnit růžkatec za další tebou vybrané rostliny takhle se za pár měsíců dostaneš na svou představu a pak už jen stříháš a rozdáváš krytky
Né , nechal jsem si navýšit zálohy za vodu, ale kvůli večně se točící pračce.-)))) U tý 40l no problem, ale ta 240 je 200 čistejch takže tak 60-70 litrů ob den.-))) No čert to vem , můžeme tím slachovad záchod.-) U mě je naprd , že jsem přes tejden pracovně mimo.....takže musím někoho uplatit. Žena to zvládne nakrmit a fouknout tekutý co2.)))
Jo a k rybám , půjde tam bojem ošlehaná posádka z 54 litrovky.-) Pokud přežijou i tenhle hokus pokus nasadím další. Nejdřív doplním stavy , těch který tam zůstanou a pak si snad budu plnit svoje sny.-)
Já to dělal dva měsíce obden, mezitím jsem 3x měnil dno,, a teď jednou týdně. Filtr jednou za měsíc.
Jo je to lepší než se hrabat ve vodě.-) Dám tam základ a pak až si to ,, sedne,, přidám fajnovky.-)
Taky raději sázím před napuštěním akvária a vodu při záběhu měním 2x týdně 30%. Ale častější výměnou nic nezkazíš.(nebyl čas dělat častěji vodu z RO) ale zároveň jsem měl ve filtru 1Kg aktivního uhlí které sem měnil po 3 týdnech.
Po 6 týdnech sem dal krevetky red cherry. A po dalších 2 první ryby a co tam přijde dal uvidím akvárium mám 9 týdnů.
Já měním klidně obden a je jedno jaký je to dno.
Tedy to je tošku extrém, to chápu, že se každýmu nezamlouvá a proto mám na toto poučku "co kdo unese a snese".
Substrát neznám, ale nevidím důvod, proč nesázet hned. Osobně preferuji nasázet rostliny před nalitím vody.
Tak ještě jednou k tématu.-) Prosím profíky o radu: Jak často měnit vodu po 1.zalití platin soilu?
Někde jsem čet, že rostliny se dají sázet hned? Tentokrát se zakládáním /zajetím nádrže nespěchám.-)
Asi jo je lepší mít víc než když pak 2l chybí.
bral jsem to po 8 kilech a 24 je málo.....
Ne ne šlo o Aqua soil Amazonia zkusím to někde najít.
Smetany napsal: Co se týče toho sopečného popela četl jsem to kdysi v prohlášení firmy Ada kde tím zdůvodňovali proč je jejich substrát lepší než ostatní.
A nezaměňuješ ADA Power Sand za ADA Aqua Soil?
Asi je to zbytečně moc ale lepší než když ti bude chybět.
Jo pélenej jíl.-) Vzal na 240 l akvárko 32 litrů. Tak uvidíme.-)
Nejsem si úplně jistý ale předpokládám, že pojem klasický jíl, je myšlený jako pálený jíl. Pokud ano tak drží lépe tvar a nemá takovou tendenci k samonivelaci. Já lávu použil pouze u velkého akvária abych ušetřil.
je to tvárný líp než klasickej jíl nebo je potřeba to vystužit třeba lávovou drtí?
Japonské jsou oba ale Ada byla asi první. Dával jsem do akvária suchý rovnou z pytle. Myslím že kdyby se namočil začne lepit a půjde dost špatně rozhrnovat.
Váhal jsem mezi ADA a Japončíkem a vyhrál Japončík. Předpokládám , že se před založením nepropírá?
Co se týče toho sopečného popela četl jsem to kdysi v prohlášení firmy Ada kde tím zdůvodňovali proč je jejich substrát lepší než ostatní. Jestli to má reálně nějaký přínos netuším. O rašelině tam psali také že kvůli ní barví Ada ze začátku vodu do hnědá.
1 25.05.2019 13:13 Maq Bylo by fajn tuhle diskusi přesunout do nějakého vlákna o substrátech.
Jinak, s výjimkou Smetanyho se zde všichni vyjadřovali velmi nezasvěceně.
Samozřejmě že v černozemi množstevně zdaleka převažují jíly. Humus a další organické složky dělají jednotky procent.
Humus není hnojivo, neobsahuje žádné živiny.
Jíly mají výměnnou kapacitu, což znamená, že samy o sobě nejsou zásobárnou živin, pouze mají potenciál některé živiny vyměňovat za jiné.
Pokud ADA Aqua Soil opravdu obsahuje sopečný popel (sám jsem na tuto informaci nikde nenarazil), tak ten by opravdu jako zásobárna živin sloužit mohl. (Osobně v tom nevidím žádnou výhodu.)
Hlavním problémem substrátů ze sušených zemin je to, že kromě humusu obsahují i další organickou hmotu. Ta - a ne nějaké "živiny" - způsobuje ty úvodní problémy. Smetanyho postup - vzduchování plus aktivní uhlí - byl racionální a správný. Však taky fungoval.
Pálené jíly jsou něco úplně jiného, podobného cihlám nebo porcelánu. Samozřejmě, že porcelánem nic nepohnojíte. Význam pálených jílů je převážně estetický.
Ano vzduchovací motorek a kamínek.
CO2 dávám jen v té poslední zmiňované a až od doby co jsem přestal vzduchovat nonstop a přešel na systém: CO2 přes den a vzduchování v noci.
Díky.-) Myslíš klasické vzduchování?
Abych se vrátil od geologie zpět k těm zkušenostem. Zakládal jsem 3 nádrže s platinum soil u první jsem praktikoval záběh jako u každé jiné nádrže. 2 měsíce jsem bojoval s řasami od té doby je klid řasu jsem neviděl a akvárium funguje nad mé očekávání. U druhé nádrže jsem zkoušel násadu bakterií od Dennerle záběh se zdál bez problémů a bez řas cca po 3 měsících se objevila zelená vláknitá řasa a žije se mnou do teď. Není to žádná kalamita cca jednou za týden namotám na špejli. Ale jak se jí zbavit netuším.
U třetího jsem používal velmi štědré dávky AU a zatím celou dobu bez řas a vše funguje. U této nádrže jsem první týden vzduchoval 24h denně u ostatních pouze v noci.
Jéé, hezky jsem to tu rozmpupoval.-) Miluji odborné debaty.-) Tentokrát mě nic netlačí a nechám akvárko pořádně zaject. Recenze u obchodníků jsou vetšinou o ničem, proto se ptám tady. Chci vedět čeho se vyvarovat. Už je objednáno.-) Vzhledem k tomu, že jsem zase v procesu, dostanu se k samotnému založení příští weekend. Tak snad se dozvím něco důležitého a praktického.-)
Ne samozřejmě , že ne.-)))
když si pročteš recenze u obchodníků od těch co už ho koupili a použili tak se dozvíš co potřebuješ.
To asi taky ovlivní vlastnosti substrátu, když sem zakládala akva tak sem projížděla všechny možnosti a zrovna platinum soil jsem vyloučila na základě zkušeností akvaristů, všichni uvádějí, že zrovna platinum soil je pro začátečníky nevhodný tím jak moc ovlivňuje parametry vody, tím můžou vzniknout kalamitní problémy s řasami apod., píšu za začátečníky, samozřejmě zkušený akvarista bude vědět jak s takovým substratem zacházet a jak se vyhne případným problémům, už má prostě takové věci v ruce, proto sem napsala, že ten rozdíl mezi černozemí a jílem je dost velký, protože tazatel je začátečník. Zrovna platinum soil je sušený, takže je to vyloženě výživný substrat, který ti pořádně prohnojí dno, ale i vodu. Ale myslím že touhle debatou naprosto odbíhate od dotazu tazatele a tak se vlastně z vašeho dohadování a slovičkaření nic nedoví.
Zásadní rozdíl je v tom jestli je ten substrát pálený nebo sušený. Vypálením vznikají v jílu póry a díky tomu je lehčí než sušený.
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145855x