Zakládání akvária


Ahoj,
dneska jsem si na jedné rostlině všiml jedovatě zeleného povlaku viz. foto vůbec netuším co to může být...Poradíte někdo?
Starší reakce
Tenhle stav rostlin týden po založení akvária je opravdu normální. Ne dobrý, ale běžný u začínajícího akvaristy, který nemá dostatek svých vypěstovaných rostlin, zvyklých na jeho vodu. S těmi se nové akvárium zakládá nejlépe.
V tvém případě, jak ti radí vlka, bys měl přidat co nejvíce obyčejných rychlerostoucích stonkovek. A jak radí zervajs, chce to počkat 2 měsíce, než se akvárium zaběhne, vytvoří se dostatek nitrifikačnch bakterií v nádrži i ve filtru. Po tu dobu jen pravidelně měnit vodu a případně odstraňovat odumírající listy rostlin, které přelistí na submerzní.

Nemyslím že by na seachemu bylo něco špatného (kromě ceny) ale je pravda že hnojit v začátcích akvária je zbytečné někdy dokonce nebezpečné.
Apollo: co se týče rostlin nemyslím že by jich bylo málo jen jsou ještě malé a proto je v akváriu nedostatek rostlinné hmoty. Tento nedostatek je ideální vyřešit přidáním většího množství růžkatce. Nestíní tolik jako jiné plovoucí rostliny roste rychle a dá se snadno redukovat podle toho jak budou dorůstat ostatní rostliny.
No a jaké kytky radíš? Ideálně menšího vzrůstu

zázračné "vodičky" neexistují ( jako křemíkové nebe(( a neptej se mě kam příjdou po smrti všechny kalkulačky

)), přípravky kde není napsané složení nebudí důvěru.
Kytky se musí dostat z jiných problémů než se jim teď snažit dávat výživu, a akvárium se musí zaběhnout...píše se 8týdnů

Vodu opravdu "míchám" - mam hodně tvrdou takže jedu 3:2 osmotická:"neosmotická"
Jinak jsem to napsal špatně - mam Seachem Flourish a ne Seachem Flourish Excel
www.rostlinna-akvaria.cz/…
To druhé je tekutý uhlík a to už mi někdo poradil že je nesmysl.
Nová akvária než přejdou dobu záběhu stačí hnojit výměnami vody,ty si vlastně vodu mícháš takže zabiješ dvě mouchy jednou ranou

S tim echináčem uvidím - akvárium mam dost vysoké (50cm) tak snad jako dominantka bude v pohodě. Ty kytky co zminuješ vypadají zatím celkem dobře až na Rotalu. Ta mi odešla.
Co bys mi tedy poradil přidat za kytku? Chtěl bych dva přidat ještě jednu menšího vzrůstu dopředu a něco místo té Rotaly.
Eusteralis narrow leaf, Lobelia cardinalis mini, Rotala rotundifolia, Echináč jsi si vybral jeden z těch největších.

Hnojím - používám Seachem Flourish Excel
Které myslíš? Vybíral jsem ty z kategorie nenáročných...
Podle prezentace nehnojíš, nejsou tam ryby. Myslím, že ty rostlinky nemají z čeho ,,prosperovat,,.
Nevybral jsi si zrovna některé rostliny dobře, na začátek to chce hlavně ty nenáročné. V atlase je vyhledávání stačí zadat akvarijní a náročnost nízká.

Tak aby sme si trochu objasnili pojmy substrátem se rozumí jakýkoliv materiál do kterého zasazíme rostliny to zahrnuje i nejčastěji používaný substrát - křemičitý písek. a napsal jsem to jen pro to že mě nebaví ta histerie kolem jílových substrátů přijde mi že když ho někdo použije tak ho tady všichni mají za blbce a svedou na to všechny problémy které v akváriu má já mám s jílovým substrátem ty nejlepší zkušenosti.
Kvůli malému počtu rostlin se rostlinám nedaří? To moc nechápu

Jinak šnečky řeším.
Brutálně bych pro začátek přidal rostlin, rychlerostoucích a pomocníky šnečky.
Skleněné dno? Copak jsem psal o skleněném dnu?
Psal jsi do substrátu. Hlína pod pískem zřejmě není substrát. A máme tolik přírodního materiálu, tak proč lego?
Třeba břidlice je fajn a snadno se sežene. Někdo používal i neglazované dlaždičky nebo kusy cihel. Jednou jsem zpevňoval vyvýšený roh v krevetariu půlkou keramického květináče.
přírodní materiály
( já jsem vyzkoušel silonky plněné lávovou drtí, něco jsem nacpal i do drátěnek ((těch silonových)))

Nějaké konkrétní tipy na něco lepšího?

Na hlíně a zásobním substrátu není nic špatného, když se to s tím umí.
Co je špatného na vrstvě hlíny pod pískem, aby se dařilo rostlinám? Nebo se jen špatně chápeme?
Správně není nad krásně čisté skleněné dno.....

vždyť ono sklo je vlastně taky křemík.
Asi to vadit nebude ale uměl bych si představit vhodnější materiál než lego.
0 31.07.2019 18:11 Silviebaris –
Re: Paul Vyzkoušej a dej vědět...plastovych věcí je v akvariu dost,ty placky se v substratu ztratěj,navic je to určeno dětem,mělo by to být nezavadný...

Já bych nepoužil ani substrát, natož pak umělohmotné placky z lega.
Ahoj, myslíte, že nebude vadit, když do substrátu použiju placky z lega, na podpoření stability? (Aby se nesesypával písek a držel tvar)

Starší reakce
Všechno potřebuje čas, i zakořenění, pokud to nechceš přivázat, a nevěř všem fotkám reklama je to samé.
Zkus někdy sázet do Profi Soilu...

Tak to nevím jak dělaj

Do těch menších rostlinek člověk trochu šťouchne a hnedka plavou. Vůbec tohle je děsně frustrující že to v tom písku nechce moc držet

Nejen tady:
www.youtube.com/… ale i v jiných firemních prezentacích ,,Zakládání akvária,, zarybňují hned po založení.
Já zarybňoval už za týden, co se přestanou dělat bublinky na skle(zatím gupky) rostlinky jsem dával po vyrovnání teploty.
14 dnů byla voda taková divně průhledná, a potom jako křišťál.
Voda už je v cajku. Koupil jsem si RO. Dno je říční písek zrnitost 2-4mm, testovaný octem. Doplním to do prezentace
Mam tam:
Eusteralis narrow leaf
Cryptocoryne wendtii green
Echinodorus tenellus Green
Echinodorus argentinensis
Hygrophila corymbosa
Rotala rotundifolia
Lobelia cardinalis mini
Echinodorus quadricostatus/magdalensis
Akorát většina z nich byla IN VITRO tak jsou zatím dost malé.
Ano, ten zákal těsně po založení je normální, nic se neděje, postupně se to vyčistí.
Teď hlavně trpělivost, nechat nádrž v klidu zaběhnout, nespěchat s rybami.
Pro bezproblémový záběh bych přidal (stačí jako plovoucí na hladinu) hodně rychle rostoucích rostlin (např. Růžkatec), stačí nahlédnout zde:
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
Koukal jsem do prezentace - vypadá to na dost tvrdou vodu, navíc vysoké NO3. Doufám, že to světlé dno není nějaká vápencová drť - ta by ještě víc zvyšovala tvrdost a pH vody.
Řešení:
- RO (stojí peníze, v hodně tvrdé vodě se bude rychle zanášen - tzn. pravidelné výměna náplní)
- nebo (pokud lze) - chytat do nějakého sudu/barelu dešťovku (ohlídat si, aby nedošlo k jejímu znečištění
- nebo koupit velký barel a čepovat od někoho lepší vodu z vodovodu
PS: Chceš-li lepší, konkrétně cílené rady, doplň si údaje ve své prezentaci (filtrace, osvětlení, dno, atd.)
Ahoj, není to nic neobvyklého, ale chtělo by to nasadit mnohem více rychlerostoucích rostlin. Ještě ti doporučím přečíst si odkazy v modrém rámečku v tomto tématu.
rybicky.net/forum/15-zacatecnik
Ahoj, včera jsem založil akvárium. Do rána se mi vytvořil lehký zákal - je to běžné nebo ne? Mimochodem je to moje první akvárium.
Starší reakce
Tak změna dostal jsem Tip na Qual drop.-)
Starší reakce
Já tykám všem.-)Stejně ja všichni můžou tykat mě...: To neřeš. Moje zkušenost. Tekutý CO2 od Invitalu je ca. za poloviční cenu jako Rataj a po změně , řasy neznám a kytky rostou víc jak předtím. A jak říkám s tím Seachemem stabulity jsem spokojenej. Jsem ovšem zvědavej jak to bude fungovat v tý 240?
Kliidně mně tykej. Všichni mně můžete tykat. Zkoušet to nemusíš. Osobně bych si to do AQ nikdy nedal. Ani nic jinýho. Co funguje jednomu, nefachči druhymu. Tekuté CO2 Vital používá spousta lidí a zrovna tak ho spousta haní, prý glutaraldehyd, Wiki píše: Polymer izomeru glutaraldehydu, známý jako polycykloglutaracetal je využitelný jako hnojivo pro vodní rostliny. Nicméně vzhledem ke koncentraci uhlíku v doporučených dávkách je jeho užitečnost sporná. Udává se, že je biologicky využitelným zdrojem uhlíku pro vyšší rostliny, nikoli však pro řasy. Není však dostupný na trhu USA (používání je zakázáno). Biocidní účinek glutaraldehydu ničí většinu řas již při koncentraci 0,5 - 5 ppm. Tyto úrovně nejsou škodlivé většině vodní fauny a flóry. Někteří akvaristé pozorovali nežádoucí účinky těchto koncentrací na některé vodní mechy, játrovky a vodní mor.
kdyby to byl glutaraldehyd, co potom environmentální znaky mrtvá ryba a lebka se skříženýma hnátama? Je to všechno byznys a v první řadě jen o penězích.
Ale jestli chcete , můžu to vyzkoušet na to novém velkém AQ, třeba změním názor.-))))
No já vyzkoušel Tetru start výsledek 0, pak mi kámoš poradil Seachem stab. a musím říct , že v malým se to chytlo a to s tím tekutým CO2 nevím . Vím , že Ratajovy zázraky mi taky zrovna , stejně jako jeho kytky, v ničem zrovna nepomohly.-)
Jen mi došlo emailem, jak jsem tu psal. Mačkejte si do AQ jak chcete špinavou vodu z jiného AQ. Jen se „poděluji“ o novinku.
No, řekl bych, že přidání trochy "špinavé vody", vymačkané z filtru zdravého, již fungujícího akvárka, udělá úplně stejnou službu, jako tyto zázračné přípravky. Tyto užitečné bakterie jsou skoro všude. Tedy, pokud je hyperaktivní, reklamou zblblý začátečník, něčím cíleně nezabíjí (viz např. tzv. tekutý uhlík - glutaraldehyd).
Hoj, je fajn že sem Václav hodil odkaz. Každý má asi zkušenosti s něčím jiným. Já za sebe musím říct že Bactoesex používám (ten původní) a splňuje očekávání. Tak si myslím že pro založení AQ je dostačující k zaběhnutí bakterií, finančně nenáročný a leckterému začátečníkovi může tento odkaz pomoct s výběrem. Kdo se v tom má vyznat když na trhu je toho nabízeno tolik

A to tvrdíš pro to že to tam píšou? Nebo děláš reklamu? Vzhledem k tomu že si to včera prezentoval jako novinku tak pochybuji že to máš vyzkoušeno.

Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 144 145
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146867x