Zakládání akvária
Absolutně bílá voda dva dny po založení není nic zvláštního a samo o sobě to vůbec neznamená, že jsi udělal něco špatně. Zákaly jsou při rozjezdu normální.
Je třeba založit prezentaci a popsat krok za krokem, co jsi udělal. Najde se tady dost lidí, kteří Ti rádi a zadarmo dobře poradí. Nejhorší je varianta, kdy se v tom člověk delší dobu plácá a až je to ve stavu kalamity, svěří se tady na fóru. Tahle varianta bývá obvykle i nejdražší. Mnohem lepší je, když začneš s dotazy a budeš postupovat podle rad zkušenějších. Vláken o založení akvária je tady povícero. Je třeba jenom trochu trpělivosti při hledání. Ostatně, sám jsem před dvěma týdny zakládal Korálové móře. Podívej se tam a zkus v tom najít trochu inspirace, třeba při vytváření té prezentace.

zatím nemám odvahu

koupil jsem starý akvárko na burze a ted se to snažím nějak založit

už počítám i s variantou, že když to nepujde, tak to zase prodám

)
Jestli je ti fakt 12, tak komunikuješ úplně super! Respekt!
P.S. Až budeš u nějakého akvaristy, vyžádej si velkou flašku s detritem. Máš tam Sagittaria platyphalla a to může být v nové nádrži problémová rostlina. Proto to zamaskuj tím detritem a nech ji, ať si myslí, že je nádrž trochu starší.
No jo vlastně, ty tam máš Sklorex. Tam by ti mohli pomoct, když uvidí nadšený mládí

Mám od nich akvárka a domluva byla super...
Dobře

. ještě tak 3 dny pockam a kdyz tam nic nebude, vyrazím tam pro šnečátka

Ta maličká se už 3 dny nepohnula a v ulitě asi není. Asi umřela. Vše je ze SkloRexu
Co jsem koukal do prezentace,máš už tam levatku.Možná je jich víc.A jestli ne.Tak i samotná levatka se rozmnoží.Být tebou zkusil bych se zeptat v té akvaristice,kde jsi koupila rostlinky, jestli by ti nemohli darovat trochu okružáků.
Edit:Ctibum byl rychlejší

Zkus tu akvaristiku. Udělej smutný dětský oči a uvidíš, že něco seženeš

No, je to jednoduchy si zajít za někým a on mi je dá. Třeba pres inzerci. Ale mně je 12 a rodiče akvaristiku nechápou, divili se že chci živý rostlinky když umělý vypadají stejně..

a celý akvárko je moje práce

A za jak dlouho bych to mohla poznat, že tam nějací jsou? Je to blbá otázka, ale žádný ani maličky jsem tam neviděla. A to se dívám dobře

Jak píše lapierre, dost možná už je tam máš. Koupit v akvaristice jsem je ještě neviděl, je to plevel, ale já jich celkem dost vysomroval v PetCentru. Ale je to o ochotě prodavačů...
Nebo sleduj tady inzerci a darování

Zkus se zeptat,jestli by ti jich několik nedali.Stačí 5-10 ks.Oni se namnoží.
Možná jsi si už některé přinesla s rostlinami,jenom třeba o nich zatím nevíš.
Jdou nějak koupit ( nebo dostat ) v akvaristice? Videla jsem jich tam hodne u krevetek
Dobře. Tak už budu jen doufat, že se mi tam nějak objeví ti malí šnečci

Na záběh se dávají Okružáci, Levatky, Kružníci.
Neritina se dává na likvidaci některých řas. Ale nic jiného nežere a když je nemá, tak hyne...
Dobrý den, mam 5 dní založené akvárium viz prezentace. Někde jsem četla, ze bez nějakých šneků nebo rybiček se akvarko nezaběhne ani za měsíc. Ráda bych tam dala toho šneka „zebru". Můžu ho dát do nezajeté nádrže? Mám ho tam vubec dávat? Děkuju
Starší reakce
Ne v záběhu neodkaluj, ten bordýlek bude napomáhat zdárnému záběhu.

Hojte, měl bych ještě jednu otázku. Romant tu zmínil, že vyměňuje část vody klidně denně. Teď je to tak 11 dní, co mám založené akvárko. Objevili se tam levatky a jsou to docela špindírové. Můžu odkalovat dno třeba 2x týdně (nebo častěji) i teď v záběhu? Věřím, že to časem nebudu tak hrotit, ale teď mi to docela vadí

. Půjde tak o 1/5 obsahu, mám hodně malej průměr hadice. Díky!

Starší reakce
Na Rybičkách je informací celkem dost. Na fóru a v atlasech, které jsou super. Nám to moc pomohlo do začátku.
0 25.08.2017 08:34 Mikulas – Literatura pro začátek
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaká je podle Vás nejideálnější kniha pro začátečníka ? Něco kde se dozvím více než jen základní věci? Děkuji
Můžeš i víc ale podle mě je to ok

.
Moc pěkné akvárko.
Prosím Vás, ještě jedna otázečka

. Chci se ujistit, jak moc čeřit hladinu? Všude vidím jen, že by to mělo dělat menší vlnky, ale video žádný. Tak jsem udělal svoje a prosím o kontrolu, třeba to pak pomůže i někomu dalšímu (kdo je tak praštěnej jako já

). Kytky nijak nelítaj, víc asi poznám až s rybkama. Díky!
www.youtube.com/… No, tak tazatelka píše, že přemýšlela o vnější filtraci. Ne že je pro ni definitivně rozhodnutá. Ano, značek vnějších filtrů je dost. Kupoval bych jen něco kvalitního, což bude něco stát. Já osobně mám JBL CristalProfi a jsem spokojený. Klidně bych ho doporučil.
Dále tazatelka napsala "jaké si pořídit akvárium se stolkem okolo 200 litrů". Na to jsem taky reagoval.
Fakt nevidím, co je na tom k nepochopení.
Moc nechápu tvůj příspěvek a proč to má být reakce na mě

Tazatelka se ptala na vnější filtr ne na porovnání výhod a nevýhod vnějšího a vnitřního filtru. Taky mi přišel ten dotaz jaké si má pořídit akvárko celkem vágní. Proč myslíš, že chci po tazatelce aby se rozepsala?

200 litrů není už málo. S tím se dá už něco dělat.
Tazatelka se ptá zatím jen na filtraci. Oba způsoby - vnitřní i vnější - mají své výhody i nevýhody. Záleží na tom, kolik tazatelka bude ochotná investovat celkově do akvárka. Vnější filtrace bude o poznání dražší.
Ještě tam vidím dotaz "jaké si pořídit akvárium se stolkem" - tady přesně nechápu, jak je tento dotaz myšlen. Jestli rozměry akvárka? Vysoké versus nižší? Do příliš nízkého akvárka (méně než 40 cm výška) bych nešel, protože člověk potom často zjistí, že by chtěl vyšší akvárko.
Nebo je dotaz míněn jestli akvárko s rovnou nebo vypouklou přední stěnou?
Nebo to má být dotaz, jestli to pořídit jako set nebo si nechat slepit akvárko + vyrobit stolek na míru?
Chtělo by to dotaz více upřesnit.
Akvárium kup co největší.

Limituje tě něco? Prostor, nosnost podlahy, finance? Trochu se rozepiš, jak si to představuješ a co od toho očekáváš, nebo vytvoř prezentaci budoucí nádrže. Protože ten tvůj dotaz je hodně obecný. A myslím, že ti na něj nikdo neodpoví. Filtry si nějaké vytipuj a napiš je sem nebo do té prezentace. Ostatní ti už poradí a podělí se o své zkušenosti.
Ahoj, potřebovala bych od někoho poradit jaké si pořídit akvárium se stolkem okolo 200 litrů a přemýšlela jsem o externí fitraci, tak kterou byste mi doporučili. Akvarium jsem už měla, ale z důvodu, že mi teklo jsem musela zrušit a zkouším to po vejšce znovu, protože už na to mám více času, ale raději si nechám poradit než něco koupím

díky
My jsme měnili. Jenže my jsme si na kytkách natahali do nádrže strašně šneků a ti jí tak zadělali, že nic jiného nezbylo.
Taky jsem mohl napsat, že tomu co činím říkám tzv. protiřasová prevence.

Já se o tom (jako vždy

) snažím trochu víc přemýšlet. Což neznamená, že jsem na něco přišel...
Ale myslím si, že několik větších výměn vody je velmi velmi vhodných
zejména bezprostředně po vysazení rostlin. Proč? Protože se při tom rostliny nevyhnutelně poškodí, a přitom se vyplaví do vody spousta různých organických látek.
A organické znečištění (DOC) je špatně. Nevíme úplně přesně proč, ale v takové "bordel vodě" se rády vyvíjejí nejen bakteriální zákaly, ale daří se i řasám (zelené zákaly a přisedlé řasy). Přemnožené bakterie mohou fakultativně napadat rostliny (rychlá "hniloba") a problém se prohlubuje. A všechno to nahrává řasám.
Jestli se tomu výměnami vody dá aspoň zčásti předejít, pak se ta práce určitě vyplatí.
=
Týdně se mění pětina až polovina vody při běžném provozu, tzn. po záběhu. V podstatě ze stejných důvodů, ale už to nebývá tak dramatické.
Týýdně? Já měním klidně denně.

Nejsou to žádný vtipy, je to jenom o tom co kdo unese a snese, ale uznávám, že je to extrémismus, mě to nevadí. Nicméně je třeba si přiznat, že každý akvo je originál a každej akvarista má nějaký návyk, možnosti a schopnosti. Tu výměnu jednou týdně v klasickým množství považuji za nepodkročitelné minimum.

Někdo mění, někdo ne. Já měním...
Tak akvárko založeno, dokonce bez větších problémů...snad to tak bude i pokračovat

. Ještě by mě zajímala jedna věc, která mi není úplně jasná. Během toho měsíčního zaběhnutí mám každý týden vyměnovat 1/3 vody, nebo ne?
Před dvěma měsíci jsem také zakládal menší kostku (viz. má prezentace). Ty Novoheterandrie jsem bohužel nesehnal. Zkus kouknout a třebas se poučit z mých chyb

My máme v 30l Bettu a je tam spokojená. Naučili jsme se neriskovat. Lepší jedna spokojená rybička než 10 mrtvých. Také máme test na NO2 od Rataje. Nejednou nás překvapil, i když byla na pohled čistá voda a vše v pořádku. Kostky jsou krásné. 60l nejkrásnější
Sety od Juwelu a Aquatlantis můžeme doporučit. Juwel má lepší filtry Aquatlantis světla.
Akvárium máme vedle okna, protože jinam dát nejde, tak jsme to vyřešili přikrytím boku černým papírem. Pořád do něj vidíme ze 2 stran a od řasy je pokoj ( skoro

)
Mám nakonec tu třicítku, tak jsem zvědav. Přerybňovat to rozhodně nebudu. Ještě si to tu pořádně pročtu, jaké obyvatele pořídit

. Jinak díky za tip, akvárko ale na slunci nebude

Ono těch 30 l není zase až tak málo, pokud do toho akvárka pořídíš přiměřený počet drobných obyvatel.
Co se týká setů - často bývají zbytečně drahé, ale je tu i odkaz na set u Rataje a cena vypadá solidně.
Já chci upozornit na jednu otázku, které jsem si tu nevšimnul - kam chceš akvárko umístit?
Sám píšeš o problémech s umístěním ... Máš místo na akvárko někde, kam nesvítí moc dlouho slunce?
Ono takový sluneční osvit na celé odpoledne může být náročnější na udržení stabilnější biologické rovnováhy. Lepší je mít akvárko umístěné někde, kam slunce tolik nesvítí. Akvárko hodně blízko u okna = více problémů s udržením rovnováhy a slušné kolísání rovnováhy během ročních období.
Osobně považuji za fajn nádrže 60l, udělané na míru, spíš nižší. V těch se dá dlouhodobě udržet, co píšeš.
Úvodní počet živorodek jsem dával cca 6 (tři páry). Když se mají množit, budou se množit a zaplní nádrž podle možnosti.
Vůbec se malého setu nebo samostatné kostky neboj. Znám tu situaci - limitace místem a člověk by přece jen chtěl trochu té vodní zeleniny a ploutvočichů. Měl jsem takových malých akva několik (můžeš mrknout na mojí starší prezentaci "Fulminuctus" - akva běželo bez větších problémů přes dva roky). Pokud si nastuduješ něco obecně o zakládání a údržbě akva a nic neuspěcháš, můžeš se dočkat pěkné a bezproblémové vodní kostky. K tomu jen několik mých postřehů: kostku raději větší - alespoň těch 30 litrů. Jinak máš strašně málo místa pro ruce až budeš protrhávat, odkalovat atp. Osadit kytkama co to jde, ideálně ne moc náročné druhy - čím lépe se ti ujmou a budou prosperovat, tím méně celkově práce a stresu s akva. Rybek (a jejich velikosti) úměrně velikosti kostky - doporučení k počtům ryb je tu plno... Filtry dodávané s těmito sety jsou většinou naprd, to platí prakticky obecně. Mě dobrou službu udělal (ne zrovna levný) rohový Nano Eckfilter, ze kterého jsem vyhodil ten vnitřní nesmysl a nahradil biomolitanem a hrstkou siporaxu. Taky není jako pěst na oko... Případně nějaký malinký externí nebo závěsný filtr - dle místa. Jinak samozřejmě platí všechny ostatní poučky o péči o akvárium, těch tu najdeš přehršel... Moje starost o kostku, po ca 3/4 roce provozu, spočívala ve výměně 1/3 vody jednou za několik týdnů s lehkým odkalením, občas oškrábnutí skla od řasy, jednou za 2 měsíce lehké vyčištění filtru. Sem se nějak rozepsal...tak ať se zadaří...
Slova se píšou, no vždyť víme...

Ono to není v dnešní době, kdy na člověka útočí reklama na to či ono "dokonalý" akvárium ze všech koutů, vybrat něco aby to bylo funkční, líbilo se to a dělalo radost, co člověk to názor, u někoho osobní u jiného opisovaný, ale to už je holt taková doba internetová.

To, že se ti zde doporučuje začínat s co možná největším akváriem, tomu si myslím velmi dobře rozumím, protože ve větších objemech se případná chyba nemusí projevit vůbec a nebo je právě tím objemem eliminována, což samozřejmě neplatí vždy a všude, ono zprasit se dá i půlkubík. Ovšem na druhou stranu, když má člověk jenom nějaký prostorový možnosti a i přesto, že je mu doporučováno, co je mu doporučováno je rozhodnut do toho jít v menším objemu, proč to nezkusit. Zdejší stránky dokáží na zdárný start i v těch menších, polulárně řečeno Nano objemech i začínajícího akvaristu vcelku dobře připravit, tedy tak aby se dokázal vyvarovat možného chybového jednání při svém seznamování se s akvaristikou. Osobně bych se podíval třeba na něco podobného
www.rataj-spk.cz/… , když se bude jednat s rozvahou, nevyrobí se rybí polívka, bude třeba něco podobného sloužit jako dobrá startovní učebna.

Moc díky za všechny připomínky a pochvalu, že se nejdřív ptám...jen Vás asi úplně nepotěším. Už jsem pochopil, že tyhle nano akvária nemá většina akvaristů moc v lásce. Taky rozumím té nepřímé úměře se složitostí chovat rybičky v malém akváriu. Jenže s tím místem jsem na tom fakt bledě a ta kostka se mi ták líbí!
Měl jsem z diskuzí pocit, že těch 30l by už nemuselo být tak vražedných, pokud se hezky pokryje rostlinkama a nepřeplní rybkama. Znovu opakuju, že vyberu co nejméně náročné obyvatele, aby se měli fajn (jak kytky, tak rybky). Celý den tu pročítám příspěvky a články, mám hlavu jak balón a přijdu si hloupější a hloupější

.
Začínám mít pocit, že rozumný set neexistuje, jenže to je pro mě trochu problém. Líbí se mi právě to provedení u Aquael Shrimp Smart, případně jsem narazil i na Dennerle Nano Cube. Mám pocit, že když nakoupím věci zvlášť, případně si nechám něco slepit...nedosáhnu toho výslednýho efektu komplexnosti...krycí víko s držátkama apod. (nehledě na to, že u nás neznám nikoho, kdo kvalitně lepí).
Vím, že Vás teď víc přemlouvám, než že bych si nechal radit, ale přecijen...nešlo by to po mém?

K tomu se ale zas vážou další otázky...Aquael má vnitřní filtr s molitanem (bublifuk?), jenže ten je prý skoro moc malý. Jinak je tento typ prý pro menší akvárka fajn. Navíc se mi líbí diodové osvětlení. Dennerle má jiný typ filtru a místo diod zářivku. Jenže zase je vychvalována samotná značka.
Případně by šlo koupit Dennerle akvárko s krytem a dokoupit vlastní techniku. Jak vidíte, jsem z toho mimo

Je poznat že se napřed snažíš získat informace a pak teprve konat. To není (bohužel) zdaleka samozřejmé. Oceňuji to a fandím Ti!
Potvrdím co psali kolegové: čím větší akvárko, tím míň katastrof; hodně obyčejných, nenáročných, rychle rostoucích rostlin všechno usnadní; čistý křemičitý písek je substrát, se kterým budeš mít nejméně problémů; pečlivě zvolit filtr (přečíst si, zeptat se zde); osvětlení je moc důležité (a ne zrovna laciné) a s hotovým setem skoro nikdy nedostaneš vyhovující.
Máš-li málo místa, kdejaký sklenář Ti slepí akvárium přesně na míru, tzn. největší možné.

Předpokládám, že jsi si něco načetl. Jakožto začátečníkovi ti poradím co největší akvárium (ideálně 100 litrů, minimálně 60 litrů) a hodně výkonnou filtraci (čerpací hlava + velký biomolitan nebo externí). Čím menší akvárium bude, tím méně bude stabilní a bude o to více vyžadovat zásahů, které jakožto začáteční pravděpodobně nezvládneš. A v akvaristikách jsou jen podavači, nevěř jim. 90% z nich plácá nesmysly a jakožto začátečních nepoznáš těch 10% důvěryhodných.
K dotazům: Dno písek klidně těch 1-3mm a s ničím nekombinovat! Rostlin co nejvíc a co nejméně náročných, zasadit do toho písku a ze začátku BEZ hnojení. Zabíhá se akvárium měsíc, pak vypustíš pár rybek a po dalších aspoň 14 dnech zbytek. Ryby si vyber jaké se ti líbí a tomu pak možná bude potřeba trochu přizpůsobit akvárium.
Přidat reakci
1 ...... [35] ...... 144 145
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146867x