Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
No právě že jsi filtr vypnul po dobu léčení = neběžel pěkně dlouho a všechno ti v něm chcíplo.
Na tom filtru mě teda zaujalo, jak málo má filtrační hmoty. Přitom.taková relativně velká nádoba. Asi bych s tím zkoušel něco udělat. Ale filtrace jako taková už patří do jiného tématu.
rybicky.net/forum/380
Jasně, žádný z nebe nespadl. A každej nějak začínal. Ale my tě tu můžeme jen trochu popostrčit nějakým směrem. Ale pokud si něco nenačteš a nepochopíš proč co a jak, tak to stejně po čase skončí neslavně. Proto tu všichni apelují na samostudium. Začátek je sice trochu těžší. Ale uvidíš, že jak si najdeš svojí cestu tak to pro tebe bude brnkačka.

Ok. dekuji moc. Jinak samozrejme filtr bezi NONSTOP stale. Vypnul jsem ho jen v dobe leceni(protoze vlozka filtru je dohromady s tim uhlim, takze nelze je oddelit.) a nechal vzduchovat.
Teplotu vody urcite zvednu postupne teplomerem, od odpoledne co jsem psal uz ma voda 24

. pocitam, ze rano bude mit tech 26.
Jinak reknu Vam to takhle, byli jsme ve vice kramech tady u nas, protoze se mi ty rady zdaly no.. neuplne idealni... A potom co mi ve zveraci rekli, ze jsme jedni z mala co nam na rybe takhle moc zalezi, ze vzhledem k cenam leciv apod. je lepsi koupit novou, jsme "naštvaní" odešli.
A zacal jsem patrat na netu a dosel jsem sem. Samozrejme mohl jsem od prvniho dne co jsem betaka dostali to resit pres net, ale fakt me nenapadlo, ze by az takhle neodborne mohlo skoncit na prodejnach. Celou dobu asi 5mesicu byl uplne v top kondici a vpohode

takze to ted prisuzuji tomu pripravku na ty rasy. Jak se udelal skraloupek a na dne je takovy povlak, tak jsem pouzil ten pripravek, ktery mi opet byl doporucen... No clovek se uci.
Jinak k tomu dnu. Mame odkalovaci zvon, ale on nesebral ten "povlak" z kaminku, tak jsem je propral. Muzu poskytnout zitra foto dna, abych ukazal co myslim. Asi jsem to delat nemel...to vim az ted.
Kazdopadne dekuji moc

Tvůj problém se dá shrnout jako nestabilní prostředí. V akvárku celkem pracně vzniká rovnováha a ty jí vytrvale ničíš necitlivými zásahy.
Filtr nikdy nevypínej. Leda tak po dobu údržby. Aby plnil svojí funkci, tak musí jet nonstop. Žádné bakterie v pixle zaběhnutý filtr nenahradí.
Pokud budeš v budoucnu aplikovat eSHu 2000, tak stačí vyndat aktivní uhlí a nechat běžet filtr dál.
Dno se běžně nepropírá ale odkaluje. A i to mi při jedné rybě přijde naprosto zbytečné. Jak může jedna betta vyprodukovat tolik nepořádku aby něco takového bylo nutné? I ve dně žijí užitečné mikroorganismy. Když je zlikviduješ, jak ve dně tak ve filtru, tak jsi namydlenej.
Vodu měň často. Za vodu podobné teploty jako je v nádrži. Teď klidně denně. Později třeba jednou týdně. Ale stačí zhruba 1/3. A ne takové množství a tak nárazově.
Teplotu zvedni postupně na 26-27 stupňů. Kde má teploměr orientační OK, to pro bettu není moc směroplatné. Nechci sahat prodavači do svědomí ale koukni, kolik ti už prodal zbytečností. Na úpravu vody, bakterie v pixle, na řasy, léčivo... Za to už mohlo být pěkných pár rostlinek.
Mimochodem vyzkoušel bych pár kamínků ze dna hodit do sklenice s octem.
Edit: Při registraci jsi dostal odkazy na užitečné články. Mně pomohl nejvíce ten od Horáce.
www.horacovoakvarium.cz/… 
Jasne, dekuji za rady. Ale nemohla byste prosim specifikovat blize treba lepsi teplotu nebo jaky typ rostlin ? My jsme dostali betacka darem a v takovem malem akvariu asi 8L, no zkratka, jak se prodavaji. Chteli jsme pro nej to nejlepsi, poridili akvarium 54L + filtr+teplomer+ledku+dekorace + zive rostliny. Nikdo nam neporadil v obchode, kolik jich tam ma nebo nema byt. To zalozeni do substratu nam poradili tam. Takze jsme dali na radu v prodejne. Vypadali, ze se vyznaji no... my hlavne predtim nemeli zkusenosti.
Sorry, ale za mě všechno špatně. Špatná údržba, špatná podmínky ( teplota, žádné rostliny), litry chemie atd. Měň denně kýbl vody, zapni a nastav topení na odpovídající teplotu, nakup hromadu stonkovek a plovouček. Hlavně ale neposlouchej prodejce a začni číst!

Dekuji za radu. Vymena vody probehla cca pred 3-4tydny nejake 3/4 vody, protoze jsem propral kaminky od "bordelu" a vymenil filtr. Tu ESCHU 2000 jsem pouzil, ale vypnul jsem kompletne filtraci a pro jistotu vyndal i napln filtru s aktivnim uhlim, jen dole zustaly takovy kulicky plastove, ale to si myslim, ze uhli neni. Nechal jsem jen vzduchovani a jinak je filtrace v tuto chvili vypnuta 3dny. Urcite uz tam nic proti rasam davat nebudu.
Teplota vody je v tuto chvili 21stupnu viz foto. jinak je okolo 24myslim, kdyz bezi filtrace lepe se to ohriva. Topitko bez filtrace, jako by to neohriva. Ale podle teplomeru je to stale v oznacene norme jako OK. Tady v akvashopu pan rikal, ze je lepsi kdyz ma takhle pokojovou teplotu, ze se nadechuje nahore. Chvili jsme akvarium provozovali bez vzduchovani a delal se prave zmineny skraloup na povrchu, a proto jsme poridili vzduchovani. V tu chvili ale nas "pan Wonka"

prestal stavet ty bublinkovy hnizdecka no, napadlo me, jestli ho vzduchovani nejak nestresuje ? Ted je to 3ti den, tak nechci znovu davat ESCHU2000. Mam vymenit treba 1/4 vody ? Davam do ni pripravek Aquasafe (mel by byt stejny jako betta safe) a voda je ihned pouzitelna k presunuti do akvaria. Zapnout znovu ohrev + filtraci. ? Dekuji moc
Dekuji za radu, urcite neco do akvaria pridame. Jsou tam ted 2 zive, jedna mala a jedna velika. Umela zadna.
Co teplota vody? Co výměny vody?

Místo chemie bych se zaměřil na tyhle základy.
ESHa 2000 je určitě dobrá ale není to všelék na cokoliv.
A jestli jsem to pochopil dobře, tak byla použita v akvárku s aktivním uhlím. To její použití znehodnocuje. Je to i v návodu přípravku.
Propříště bych se vyhnul jedům proti řasám. To ničemu nepřispěje. Jen to rozhodí akvárko a oslabí rybu.

Začal bych tím, že bych zlepšil betě podmínky k životu.Jako první bych určitě přidal hodně živých rostlinek.
0 12.04.2020 12:05 DenisM – Beta má problémy



Dobrý den, rád bych poprosil o radu ohledne našeho betáčka.
Udělal se mu tmavší flek na jednom boku. Zdálo se, ze se "rochni" v kytce a na skle byly jakoby lehke otisky(mastne). Tak jsem ihned pouzil přípravek na odstranení ras v akvariu. (jelikoz na dne jich par bylo tu a tam) krátce na to podle navodu jsem hned vymenil filtr s aktivnim uhlim a aplikoval pripravek "filter bacteria ctive ". Bohuzel se to behem 2dní nijak nelepsilo, jen se prestal vrtet v te rostlince. Pak jsem sel koupit koupil pripravek ESHA 2000, že prý je velmi dobry, ihned aplikoval podle navodu. Polehaval spise na dne, jen kdyz me videl, tak plaval nahoru smerem za mnou. Aplikace ESCHA2000 je podle navodu 3dny. Ale zda se, ze se mu to vubec nelepsi. Prosim o radu, co vsechno bych mohl udelat, aby byl zase zdravy. Dekuji moc
Doplnim, ze akvarium mame 54L, filtraci tetra crystal filter 300 + filtry s aktivnim uhlim a vzduchovani mame haleia ACO-6601 + kaminek 2,5cm(chci vymenit za jemne drivko)
PS: chut k jidlu ma uplne normlani. hned se k tomu vrhne a basti. Dostali jsme ho cca v polovine rijna. Tak by mel byt mlady.
Starší reakce
To chce živé rostliny. Plastové jsou k ničemu. Když se nezlepší podmínky, ve kterých ryba je, tak se budou různé problémy nejspíš vracet.

- Použijte eSHa 2000, 3dny,lečby, pak případně konzultace zde
- z fotek toho není moc zřejmé, k samotné problematice je dostačující, vybaveni akvaria,
- bude nutné provádět častější údržbu, včetně výměn vody

0 17.02.2020 12:15 Lucky – nemocná ryba


Dobrý den, prosím o radu co by to mohlo být za nemoc, před dvěma dny se našemu samečkovi betty udělali bělavé flíčky okolo hlavy a teď jde vidět jako by tam měl malinkaté dírky, co s tím?
Starší reakce
- vysadit na tři dny krmení, následně se ozvěte zda se útvar zmenšil
- plast je zcela nevhodný pro Betty, nakupte Anubiasy a vyměnit písek za zrnitost 0.7 - 1.2 mm


Mám tam dvě samičky
Krom toho plastu, jak píše kolega, se mi zdá, že na hladině plave nějak moc žrádla...
Prezentace nádrže by nebyla od věci...

Nevím co se s ní děje, ale podmínky v akváriu nebude mít nejlepší. Chtělo by to vyhodit ty plastové rostliny a nasadit hodně ŽIVÝCH rostlin.
0 03.01.2020 20:09 Jizi – Boule na beta rybě
Starší reakce
To děláme.
Odsaváme, odlíváme a dolíváme.
Ale Mňamce se tenhle stav buď extrémně líbí nebo hledá cestu jak zdrhnout.
Mňamka žije. To je základní informace. Než budeš dělat cokoli, musíš ji vyléčit. Do té doby můžeš obden měnit 15% vody. Dokud nebude vyléčena, neřeš nic jiné.
Až bude Mňamka vyléčena, uvědom si znova: Žije v této vodě. Teď. V tuto chvíli. A vyléčila se. Byla by chyba měnit skokem podmínky. Ale měnit nejbližších sedm dní každý den 15% vody a po kouskách odsávat kal - to je v pohodě. To by mělo akvárium dostat z nejhoršího a po těch sedmi dnech bys mohla znova doplnit rostliny. Doporučuju opět ceratophyllum a třeba ten Octopus, který tu kdosi nabízel. Mohu ti poslat poštou Monosolenium tenerum, pokud ho nikdo nebude mít v Praze - rozházíš ho po dně. Až toto bude, nech akvárium žít/odpočívat měsíc a jen pozoruj. Pak se můžeš rozhodnout co dál.
Ona měla jiné příznaky - plošně potažené celé ploutve - klasická plíseň, když Betta dostane šok z transportu a ze studené neodstáté vody. Léčivo+zvýšená teplota, během týdne byla OK bez následků. Tato bakteriální ložiska jdou víc do hloubky a léčí se déle.
Já na aktivní uhlí nedám dopustit, ale zde by to myslím bylo zbytečné. 2-3 větší výměny vody to vyřeší. A opravdu se nechci hádat, ale fakt si myslím (podle fotek) že část Růžkatce byla špatná a proto se rozpadl. Nebo se rozpadly i zdravé, svěže zelené terminály (rostoucí konce)? To by pro mě byla novinka, eSHu běžně používá spousta známých i v rostlinných nádržích právě pro její neškodnost vůči citlivým kytkám.
To vse delame. Pry mame cekat tyden po ukonceni lecby,nez dame nove rostlinky.
Take jsme cetli,ze je dobre dat filtr s aktivnim uhlim,at procisti vodu od leciva.
Jak tva kamaradka videla,ze betta uz neni zaplisnena.
My porad koukame na naseho bettaka a sice je tecka mensi,ale furt tam je.
Co jsme pochopili,tak proste zmizi najednou asi.
Bettak ji normalne. Kazdy den si obnovuje hnizdo,protoze jak odsajeme hadickou popadane kousky rostlinek,rozcereni ho trosku narusi. On si asi v tom i snad libuje.

eSHa 2000 sám doma nepoužívám, zatím jsem ho nepotřeboval. Ale v létě jsem ho aplikovat kamarádce na brutálně zaplísněnou Bettu (podobný šok z transportu a studené vody). V zarostlé nádrži má Růžkatec, Anubias, mechy, Microsorium, Malokvětku. Odešli ji jen spodní nahnědlé části Růžkatce a vzdušné kořínky Limnobia, jinak kytky/šneci/ryby vše OK. Bettu vyléčila.
Z níže napsaného nejsem vůbec moudrý, v jaké koncentraci jsi ho aplikovala, ale to už teď není důležité. Rychle bych vyházel špatné části Růžkatce, nechal jen pěkné zelené terminály, (i za tu cenu, že ho tam dočasně bude málo) a důsledně odsál všechen bordel/kal ze dna, doplnil odstátou čistou vodou. Ostatní viz níže. Další dávkování léčiva striktně podle návodu, na skutečný objem vody. Po aplikaci léčiva tam nejspíš bude nabouraná mikroflóra, takže bobden natvrdo výměny 1/3 vody za čistou, odstátou, temperovanou. Betta normálně žere?
OK. Alespoň, že to na rybu zabírá, když už to skončilo takovým rozkladem rostlin. Taky to chtělo taky i jiné rostliny než růžkatec. Je skvělý ale spoléhat se jen na jeden druh rostlin může být ošidné.
Pierrette napsala: Lecivu je jedno v kolika litrech se rozpusti.
Rybě a rostlinám to určitě jedno není. Tady jde o koncentraci učiněných látek. Stejná dávka na víc litrů = nižší koncentrace ve které pak setrvale jsou a která je ovlivní. A to samozřejmě hraje roli.
Mimochodem, dusíkaté látky ve vodě neuvidíš, přesto tam mohou být.
Anthrax: Potvrzuji. Předevčírem mi Pierrette soukromě mimo jiné psala, že už má skoro 2/3 akvária plné. Jen to už po diskusi nechtěla víc rozebírat.
Pierrette: Tohle je, čeho jsem se bál. Jak vyléčíš rybu - budeš potřebovat rychle přidat nové rostliny. Začni je hledat už teď a skladuj v třilitrovce na okně.

Na zacatku bylo 13l. Prvni den kapani jsme za tyden a pul metodou odebrani a doplneni dosli na 20l.
Lecivu je jedno v kolika litrech se rozpusti. Dokonce ve velmi mekke vode se ma zdvojnasobit davkovani.
Opticky to zvladl ruzkatec co mel pevnejsi "listy". Ten s jemnymi,asi mlady to nezvladl.
Snazime se cistit. Spis je zvlastni,ze voda odsata s necistotami z ruzkatce je zelenkava. Predtim co jsme odsali byla voda cista kristalove. Bud je to chlorofyl s ruzkatce jak se rozpadl(vonela trosku po trave,zhnite ne)
Foto cisteni dna pred aplikaci esha 2000
Edit: Jinak voda z akvarka po tom co ty zbytky klesnou na dno je cista.
Je tam rozdíl. Je třeba počítat čistý objem vody. Jirka psal, že máš kolem 13 l vody.
Jestli betta je na tom lépe, tak bych pokračoval kapkou denně, pokud vůbec. Malý objem se snadněji předávkuje a vyvede z rovnováhy. Větší objem je stabilnější. Ale to jsme opět tam kde byli.
Dle navodu prepocteno na 20l vody.
1.den 5 kapek
2.den ( 2,4kapky)- dali jsme 3kapky
3.den (2,4kapky )- dali jsme 2 kapky
Bila tecka je mene vyrazna nez pred lecbou.
Spis jestli mame pokracovat v kapani. Zaklad je 3 dny. Ale pisou ze se muze i pokracovat.No asi by jsme nemeli.
Ty znicene ruzkatce odstranene, dno cistime hadickou,no jak se zviri voda,musime cekat az opadane kousky klesnou a sednou na dno.
Tak to mě upřímně mrzí. V jakém dávkování tam ta eSHa 2000 je? Použil jsem toto léčivo v akvárku s růžkatcem několikrát. Ale s takovouhle reakcí jsem se ani náznakem nesetkal. Evidentně na tom nebyl nejlépe... Rozhodně to chce zbavovat dno těch opadaných částí růžkatce a pak několikrát vyměnit část vody po ukončení léčby. Aby nové rostliny nedopadly podobně.
Jak vypadá ta tečka na rybě?
Bettě je líp. Zas si obnovil pěnové hnízdo.
Ale ESHA zničila, zatím, polovinu růžkatce.
ESHA dána.
Některé věci ohledně akvárka nevím odkud berete. Z těch pár záběrů si představíte teda hodně.
Vodnatec se dával furt pryč jak se ničil, takže již tam už žádný není. Růžkatec je v naprostém pořádku. Žádný nehnil/nehnije nebo podobně.
Konec
...Pokud krmí tak, že krmivo neskončí na dně, pak rostliny, které tam jsou, odpad utáhnou. V pohodě... Ale houby, není to v pohodě !!!
Podívej se na nová akvárka, ve kterých není žádná ryba, jen bordel z neprosperujících kytek, co to dělá s vodu. A tady čekáš, že se v té bordel vodě zotaví už oslabená, nemocná Betta. Jen proto, abys mohl urputně hájit své metody, které KONKRÉTNĚ ZDE jsou zcela mimo mísu.

Dvojnásobné množství vody = poloviční koncentrace produktů rozpadu bordelu a produkce rybou/šneky. Stejně tak pravidelná výměna za čistou odstátou vodu. Koncentrace, které vydrží jiné zdravé ryby, mohou pro (navíc v této nezajeté nádrži) pro načatou Bettu fatální.
eSHa (v doporučené koncentraci):
- rostliny ani šneky nepoškodí, krevetky podle výrobce OK, ale podle zkušeností kolegů část nepřežila
- výrobce tvrdí, že nenaruší mikroflóru, já myslím, že ji dočasně zcela jistě utlumí (což je ale zde pořad menší zlo, než neléčit)
- na tento typ onemocnění podle mě krátkodobé koupele v silnější koncentraci nepomohou
Edit: Kolega Anthrax má rychlejší klávesnici

Nějaká naděje je. Číslo po mě nechtěj. Záleží taky na dalším postupu. Kdyby to bylo 20 % vody denně hezky od začátku, tak jsme teď třeba někde jinde.
Každopádně, pokud bude pokračovat v nastoleném trendu, tak ryba lekne určitě.
Super. To vypadá pozitivně.
Pierrette má jednu (1) rybu. Pokud krmí tak, že krmivo neskončí na dně, pak rostliny, které tam jsou, odpad utáhnou. V pohodě. Bojovnice není závojnatka. Pierrette má 13-15l a mění obden 1l. To je jako 20% vody 1x týdně a je to podle mě mnohem šetrnější.
Jaká je podle tebe šance na úspěch s tímto léčivem?
Je to relativně šetrné léčivo a to i při zvýšeném dávkování. Není potřeba rybu léčit někde mimo. Ale předpokládám, že Pierrette si napřed přečte příbalový leták a pak až bude řešit případné nejasnosti. Pokud se tedy touto cestou rozhodne jít.
Je to prosté. Koncentrace. Stejná dávka jedu se vydělí dvěma. Dvojnásob vody, znamená poloviční koncentrace bordelvody. To stejné je i výměna vody.
Jaký má smysl jí najednou zdvojnásobit objem vody? I kdyby se to dolévalo natřikrát, považuju to spíš za negativum. Jaký má zdvojnásobení objemu vody v tomto akva podle tebe pozitivní smysl?
Důležitější, než diskuse o zdvojnásobení objemu vody:
Napište někdo Pierrette, jestlí jí léčivo něco neudělá s akváriem a rostlinami. Může ho aplikovat do akvária nebo by bylo lepší léčit rybu ve vyšších koncentracích mimo akvárium? S léčivy zkušenost nemám.
Tak jasný,byla špatná,už když ji donesly,ale tak na druhou stranu je ted dobré ty podmínky snažit se vylepšit,a né je ješté zhoršovat...Betta není živorodka...

Kdyby se viditelně rozpadala část růžkatce, budu souhlasit, ale z toho, co vidím, se nerozpadá.
Uváděl jsem rozdíl 1 stupeň v mém akváriu a Petra má nižší vodní sloupec (asi 10 cm), než já (asi 20 cm). Proto bude její rozdíl pravděpodobně nižší, než jeden stupeň.
Mluvíme o rybě, která pravděpodobně nákazu chytila dřív, než se k Petře dostala. Možná proto byla z obchodu v modré vodě.
Jiří, já s Tvými (všude paušálně aplikovanými) tezemi polemizovat nebudu, zde by to bylo OT.
Ale viditelně se rozpadá i část Růžkatce a celkově je tam bordel voda. Pro Tebe je to OK (stačí se podívat na historie Tvých nádrží), podle mě ne a už vůbec ne vhodné podmínky pro načatou Bettu.
A k tomu topení/cirkulaci - jedno zcela konkrétní měření. Před časem jsem po údržbě nezapnul čerpadlo, čistá výška vodního sloupce v nádrži 40 cm, ranní teplota v místnosti 19°C, termostat nastavený na 25°C, rozdíl hladina/dno byl skoro 3°C, což mi zanedbatelné nepřipadá. I když je v této konkrétní nádrži nižší sloupec, rozdíl tam bude a na teplotu citlivější rybě to prostě dobře nedělá. A nemocné Bettě už vůbec ne, kolísání teplot je klasickou příčinou, která snižuje její odolnost. Ale je mi jasné, že speciálně Ty se svých postupů budeš držet za každou cenu... Petro, Tvoje Betta = Tvoje odpovědnost, kterou cestou se dáš, info máš z obou stran... Ale Mňamka už moc času nemá a samo od sebe se to nezlepší...
Má teplotu 26-27.
Vyhodit limnobium jí radím taky.
Souhlasím, že ryby nemá co nakazit, tak má smysl zkusit léčbu. Pierrette je navíc farmaceut, tak by si snad mohla poradit.
Na téma udržení teploty v celém sloupci vody: Mám akvárium, které vyhřívám o několik stupňů celsia víc, než je v místnosti. Je v něm jedna ryba velikosti menší gupky. U místa s topítkem a ve stejné výšce je teplota téměř identická jako v opačném rohu akvária. Rozdíly teploty těsně pod hladinou a těsně u dna jsou 1 °C - což si myslím, že je podobné, jako v přírodě. Ten jeden stupeň není tak zásadní, abych chtěl v akváriu míchat vodou.
Na téma rostlin: Nepodceňujte je. Když odstraní neprosperující limnobium (které jsem jí ani nedoporučoval), ceratophyllum to utáhne. Vypadá zdravě dost. Zdravé ceratophyllum roste mnohem víc, než se rozpadá. Co se rozpadne, přebuduje do růstu.
Na téma dolití vody: Kdyby mělo její akvárium poloviční výšku, tak je skoro plné. Klid, lidi. Vidíte prázdný prostor a máte před očima, že se musí zaplnit. Honem, honem, honem!!!
Jedno akvárium mám už rok a půl nalité jen z poloviny - prostě proto, že rostliny nerostou ze dna tak rychle a nechci ho kvůli nim zaplňovat víc. Funkčnosti to vůbec nevadí. X-krát jsem to takto dělal. Fakt, že s tím nemáte osobní zkušenost a jste z toho nervózní, neznamená, že to je zle.
Ve všech svých akváriích obecně mám za poslední roky jedinou zkušenost s bakteriální infekcí a to u ryb, které jsem se začínajícím rozpadem ploutví už získal. Jeden pár jsem dal do x let staré, stabilní koule a ony se z toho v té stabilní kouli samy dostaly. Bez výměn vody. Jen stabilní podmínky.
Pro stabilitu jsou super malé výměny vody. Klidně i každý den. Právě kvůli stabilitě bych určitě neměnil 1/3 vody a ani nijak vodou nemíchal.
Tak to se asi neschodneme. Že to nefunguje značí ta tečka na rybě. Samozřejmě, že fungující nádrž nevznikne ze dne na den. Ale už k tomu mohlo být dávno nakročeno. Místo toho přešlapování na místě.
Měnit litřík, je téměř jak neměnit nic. Neříkám, že by výměny vody rybu spasily automaticky. Ale šance by byly výrazně větší. Na fotkách je jasně vidět, že ten růžkatec ve spodních částech odchází.
To Pierrette: Použil bych bych eSHu 2000. Ale to už je další investice... Ryba rozhodně ještě není na utracení.
Edit: To ZDRI: Říkám to od začátku. Bohužel..
Je tam sama, nemá koho nakazit, nevidím žádný důvod ji utratit.
Za mě bych neprodleně udělat toto (dřív než se její stav bude nevratně zhoršovat):
- ihned zvýšit teplotu na 26-28°C (je to teplomilná Betta...)
- vyházet všechny kytky, které zahnívají
- odsát bordel ze dna (na můj vkus je ho tam za krátkou dobu dost...)
- ihned doplnit vodu v akvárku na plný stav čistou odstátou vodou (stačí několik hodin)
- obden měnit cca 1/3 vody za čistou odstátou, nevidím žádný důvod, proč by odstátá voda v čistém kbelíku měla být závadná
- popř. koupit nový kbelík za 50 Kč snad není problém
- doplnit nějaký minifiltr pro pohyb vody a udržení stejné teploty v celém sloupci vody (stačí i čerpadélko s molitanem)
- rybu pravidelně, leč střídmě krmit kvalitním krmivem, pokud je přijímá, dal bych živé/mražené koretry
- ihned po výše popsaných úpravách aplikovat nějaké širokospektrální léčivo (např. eSHa 2000)
Děkuju za info!
Poradíme se sestrou. Synovec je přes víkend pryč.
Peter Tomečko píše: “Ten biely flak na tele. Nie je to krupička, ale bakterka. Ktorá sa rozrastá pod šupinkami a vytvorí sa malý nádor.”
Na otázku co s tím: “Ja to robím radikalne, aj ked je to chovný kus. Ona nech vyskuša nieco od eSHa, SERA.”
Ceratophyllum podle fotky vypadá moc pěkně. Co se rozpadá, je limnobium - tak jak píše Pierrette. Což se nedivím a čekal jsem to. Není tam až tolik živin. Dej ho pryč rovnou všechen.
Možná tam taky na skle je trocha rozsivek, což opticky zbarvuje do hněda. Nicméně ceratophyllum mě připadne být velmi zdravé. Což znamená, že vytahá z vody spousty živin. Bakterie tam už být musí a musí jich být dostatek, jinak by to nefungovalo.
Výměny 1 litr považuju za ok. Nedolitá voda nevadí. Filtr nepomůže. Co neovlivníme, je “naprogramování” bojovnice z předchozího chovu, o kterém nic nevíme. Upřímně nevím, co jsou ty skvrny. Chtělo by to specialistu na bojovnice.
P.S. Oslovil jsem kamaráda, specialistu na bojovnice. Ukázal mu fotku tmavé skvrny. Jak dá Pierrette fotku bílého fleku, pošlu mu ji taky.
Litr za litr, to je opravdu málo.

Chce to třetinu vody denně a doplňovat. Teda spíš chtělo to už od začátku. Pokud nelze odstát v kýblu, tak klidně v PET lahvích, prodávají se i několikalitrové, to je jedno v čem.
Teplota je fajn. Vidím tam i části růžkatce, které jsou na odchodu.

Z rostlin se nedaří jen vodnatci. A ten postupně vyhazujem, jak se ničí. Ostatní rostliny jsou v pořádku.
Teplota 26-27°C.
Dno sestra vysávala.
Každý druhý den vyměníme litr za litr nebo i víc.
Ale voda neni dolitá kvůli její divné kvalitě v kýblu. Teď necháváme odstát ve skleněném džbánu.
Filtr bude molitanový.
Zítra sestra pošle nějakou fotku té skvrny.
Kolik má akva stupňů? Kolik měníš vody a jak často? Nemáš fotku toho bílého fleku?
Přijde mi, že v na fotce vidím dost bordelu a i částí kytek, kterým se nedaří a rozkládají se. To je přesně to, před čím jsem původně varoval. Určitě takové části rostlin odstraňuj. Proč už ta voda dolita do plna?
Jestli to myslíš s dalším chovem betty trochu vážně, tak pořiď filtr (nic se silným průtokem). A nějaké dno by to taky chtělo. Obojí je osidlovací povrch pro užitečné bakterie.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101374x