Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Betta splendens - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 58 Přejít na další stránku   1  
Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 07:28 Žena meleri [12] - Amerika
Dneska rano jsem si vsimla, ze samice betty je nafoukla a odstavaji ji supiny. Co s tim? Mam tady lecivo mycopur. Mam strach ze nakazi i ostatni ryby. Tato ryba nikdy nevypadala zdrave..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2014 20:35 R Muž romant [27987] Re: Steinarka
Nad velikostí kocky nebudeme spekulovat, ale vezmeme to po sedlácku a to že méně bude znamenat více. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2014 20:28 Žena Steinarka [7] - SumciRe: romant
Dobre teda. Zajtra ešte odkalím kŕmiť nebudem a v štvrtok napíšem. :) A tu kocku tiež podelím...
Edit: Aj keď tie kocky majú 1cm3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.06.2014 20:25 R Muž romant [27987] Re: Steinarka
3 dny nekrm a potom napiš, jak vypadá. ;-) Patentky nedávej rovnou, ale nech rozmrazit, propláchni studenou vodou a potom po částech podávej, na celou kostku to není, tak možná na třetiny několikrát denně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2014 20:25 Žena Steinarka [7] - SumciRe: Turbínka
Vodu som dnes vymenila. Teplota stúpla na tých 26 stupňov. Vďaka teplému dnu. A to solenie mi vysvetli bližšie, s tým nemám skúsenosti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2014 20:21 Žena Steinarka [7] - SumciRe: romant
Potravu? :-D No dnes som do nádrže hodila kocku mrazených patentiek a on sa do nej tak pustil div sa nezadávil. A v tedy už to bruško kus nafúknuté mal. Plával spolu s platami ktoré mu ale čas od času okusujú plutvy.
Bola som ho teraz pozrieť a bruško už mal menšie a blázni sa v prúde bubliniek. :-D Plutvy má celkom normálne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2014 20:10 Žena Turbínka [2558] Re: Steinarka
Zkus jej vyfotit. Neodstávají mu šupiny? Spojení bett (ryba mající ráda čistou vodu) a party špindírů není zrovna bezproblémové a hlavně v takhle malém akváriu.
Vyměň 1/3 vody, lehce zasol, zvedni teplotu a dej sem tu fotku, abychom vyloučili infekční vodnatelnost - to by byl poměrně nepříjemný problém.
Edit: Romane jsi rychlejší než průjem, jak to sakra děláš? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2014 20:08 R Muž romant [27987] Re: Steinarka
No je to věštírna, le proč si nezaspekulovat. :) Podle mě buď stáří, překrmování a nebo vnitřní paraziti, třeba. Přijímá potravu? ten filtr, to je spíš nefiltr(jak to tipuju) a ty živorodky ke kvalitě vody rozhodně nebudou přispívat a to že kvalitu vody neřešíš, to je pro mě dost zásadní a tam bych začal a měnil vodu častěji, třeba obden. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2014 20:03 Žena Steinarka [7] - Sumci
Ahoj, môj betták má akési zväčšené brucho. Źije v AQ so živorodkami, všetky ryby sa javia v poriadku. Len on je ako keby nafúknutý. Hodnoty vody neriešim. To AQ je viac menej na dožitie. Ale nedá mi to neopýtať sa čím to môže byť. AQ 30 litrov. Spoločnosť tvoria 4 malé platy modré a filter je atman so vzduchovaním svietim približne 8 hodín denne rastliny sú egerie, cryptošky červené a vallisneria spiralis.
Plus kde tu malý okružiak. Bettáka mám z obchodu už asi pol roka. Údržba je podľa potreby odkalenie a výmena časti vody. Plus pranie filtračného molitanu teplota 23 stupňov, občas 25. Dno tvorý klasicky riečny praný štrk so substrátom od sery a kremičitým jemným pieskom.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2014 21:14 Žena Turbínka [2558] Re: Vakyka
Normální u bett je změna barvy, ale až taková ne a ta změna aktivity se mi také nelíbí. Než se pustit do spekulací zda by bylo vhodné mu přidat další osadníky chtělo by to zodpovědět pár otázek, vesměs stejné jako jsem pokládala Arnoldovi. A to jaká je filtrace, teplota, údržba a osazení živými rostlinami. 30 l je dle mě hraniční velikost pro samce a 2 samice, ale musí se jednat o hodně zarostou nádrž, aby se měli samičky kam schovat a nebyly furt samci na ráně. Rovněž by se hodila fotka ryby zda to není něco vážnějšího.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.06.2014 21:05 R Muž romant [27987] Re: Vakyka
Vyměň polovinu vody a sleduj reakci a s přidáváním samic opatrně, spíš bych zde tušil problém s vodou, jmenovitě N látkama, což by se tou výměnou mělo ozřejmit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2014 19:49 Vakyka – Změna
Ahojky, mám beťáka ve 30l akvárku úplně samotnýho. Když jsem ho koupila, tak byl živý, a naparovala se před zrcátke. Mám ho 2měsíce a asi před 2týdny zlenivěl. Přestal plavat sem tam, naparovat se před zrcátke, teď jen kouká do vlastního odrazu....jenom si někde leží a vyplave si pro vzduch či jidlo. A asi před týdnem začal blednout...měl úplně černou hlavičku, pak se začli oběvovat stříbrný fleky a pak ta hlavička zešedivěla, mezi prsními ploutvičkami to zbělalo a u přechodu mezi tělěm a dolní ploutví to zrůžovělo (bylo to černo-modrý).
Je to normální? A jestli ne, co s tím mám dělat? Nepomohlo by kdych mu pořídila 2 samičky, aby se před někým naparoval?
Děkuju :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2014 19:09 Žena Turbínka [2558] Re: Arnold
Co znamená dobrá filtrace? V 5 l? To tam je nějaký filtr nebo něco? Teplotu bych zvedla alespoň o 2° C, 24 mi přijde pro bettu spodní hranice. Na hladinu bych přidala i plovoucí rostliny (pistia, voďankovec, riccie, salvinie) a co je tam za jiné rostliny? Z fotky nevím zda má akvárium krycí sklo - pokud ne pořídit, za prvé se do nádrže nebude tolik prášit a také je to prevence před nachlazením labyrintu. Pro zatím bych měnila 1/3 vody denně a přidala bych nějaký rašelinový výluh (třeba Torben nejlepší poměr výkon-cena) a také zkvalitnila krmivo. Více druhů vločkového/granulovaného, živý grindal nebo mražené patentky. Osobně se mi moc nelíbí ani těch 5 l, ale což hmm Dle fotky mě ryba nepřijde vyloženě stará, ale můžu se mýlit.
Edit: Aaa, teď jsem si to rozklikla. Aniko, Arnolde, Lenko a Nelyso, fakt tě baví mrchat potenciálem, časem ostatních, působit nedůveryhodně a štvát lidi? Co se třeba registrovat (už ti to psal romant) být pod jedním nickem a bavit se, zlepšovat péči o svoje rybky rozumějším způsobem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2014 18:57 Arnold Re: Turbínka
Fotka k příspěvku Mám ji zhruba měsíc nebo dva. Je asi v 5l akva, filtrace je dobrá, teplota je okolo 24°C. Jiné rybky tam nemám, často ji měním vodu asi tak 3x týdně. Ano jsou tam živé rostliny. Mražený krmivo není, dávám ji granule.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2014 18:34 Žena Turbínka [2558] Re: Arnold
Jak ji máš dlouho? V jak velké je nádrži? Jaká je filtrace? Jaká je teplota? Ostatní obyvatelé? Jaká je údržba? Jsou přítomny živé rostliny? Je krmena mraženým krmivem? Foto ryby by bylo také na místě, pak by se již dalo uvažovat o něčem konkrétním čím je to způsobeno. A nechci fušovat Romanovi do práce, ale výměnou 1/3 vody nic nezkazíš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2014 18:30 Arnold – Betta
Ahoj prosím poraďte. Bojovnice pestrá mi porád plave na hladině a nebo leží na dně a když do ní šřouchnu tak se pohne a zase leží sad nemuže to být třeba stářím ??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.05.2014 22:52 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Michael281
Zožeň mu slušné akvárium so štrkom a živými rastlinami, ten marine beta kit je koncentrák
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.05.2014 21:18 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Michael281
Závisí od toho, jak v těch zverimexech krmí, jak často mění vodu a jak udržují teplotu. Betta si někdy zaleze na dno, když je jí zima.

Ale podmínky ve zverimexech často nejsou vhodné pro dlouhodobý chov. Předpokládá se, že ryba za pár dnů půjde do lepšího prostředí než má v obchodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.05.2014 21:18 Muž Bettasplendens [5] - LabyrintkyRe: Michael281
Přilož k akvárku zrcádko a pozoruj, jestli bude samec roztahovat ploutve. Pokud ano, je v pohodě, jen se v té malé nádržce nudí. Je to normální, já jsem to taky měl a samec byl zdravý, ale bez života. Dávej mu tam to zrcádko a nebude se nudit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2014 21:10 Muž Michael281 [6] - TetryRe: romant
Mám ji v tom malým betárku od firmy marina, jak ji v tom mé hodně lidí a všiml jsem si že i ve zverimexech. Ji, jen tak leží na dně je to normální?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.05.2014 19:43 R Muž romant [27987] Re: Michael281
Vyměnit polovinu vody a mít teplotu na min. hodnotě 25 stupňů. Pokud není filtrace, vodu měnit denně, či obden, živý rostliny, krmit velmi střídmě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2014 19:40 Muž Michael281 [6] - Tetry – Beta v betárku
Dobrý den, prosím o radu mám betu (samce) v betárku a ten PLNĚ snížil svou aktivitu jen leží na dně a nic nedělá, ani pro krmivo si nedoplave jen si lehne na kámen a čeká než to k němu spadne. Dále se mi v betárku vytváří zelený koberec po celém dně čitím ho každou středu vždy jej odsaju hadičkou a začíná být pevnější hůř se odsává. Mohl by to být problém proč beťák snížil aktivitu a jen leží na ně? Svítím mu skoro celý den od 7 - 22 s 3hodinovými přestávkami. Prosím poraďte je mi ho líto sad sad sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.05.2014 11:13 R Muž romant [27987] Re: Mikee
Ano, motorek(kompresor) vyrábí vzduch jenž je použit jako hnací médium pro provoz onoho filtru označovaného jako bublifuk. Je to velmi jednoduchý, ale osvědčený způsob filtrace, který je po desetiletí používán a do nádrže Tvého objemu bude velmi vyhovující a účelný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 11:09 Mikee Re: romant
Díky. (: Jelikož jsem "velký technik", ještě se zeptám snad už na poslední věc. K tomuto filtru tedy potřebuji ten kompresor jako pohon, že? Nebo jakou mají spojitost tyhle dva "přistorje"? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 10:38 R Muž romant [27987] Re: Mikee
Je to tzv. bublifuk profizoo.cz/… a potřebuješ k tomu ještě vzduchovací motorek www.levnaakvaristika.cz/…
Edit: Prostě buď budeš tu pětistovku investovat a nebo máš po rybě a znovu opakuju, teplotu a výměnu vody, to je teď to hlavní a až bude ten filtr zaběhnutý, což bude jakž takž za 14 dní, tak výměny vody můžeš omezit na 2x týdně a po třech nedělích už pojedeš normálka výměnu jednou týdně, společně s odkalením dna. Nepřekrmovat, krmit spíš méně než více a klidně vícekrát denně, ale pidi dávky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 10:38 Mikee Re: romant
Fíha, to budou výdaje. Nechci nechat Ala umřít, ale obávám se, že na to nebudu mít. :C
Můžu se ještě zeptat, co přesně je vzduchová filtrace? V tomto docela dost plavu. :-DD Podařilo se mi najít nějaké vnitřní a vnější filtry. Vubec netuším co a jak. Fuu. x_x
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 10:08 R Muž romant [27987] Re: Mikee
Teplotu ne nižší než 25 st. bez toho se v tom budeš plácat i s filtrací. Živý rostliny a ty výměny vody budou teď nutností, začal bych přidávat rašelinový výluh, třeba Torben a když teplota společně s dále popsaným nebude zabírat, potom bude nutný použít něco silnějšího na plíseň, což může být eSHa 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 09:54 Muž Legioix [574] Re: Mikee
Měnit vodu i 50% denně, dokoupit filtr (do tak malého AQ vzduchový). Pokud se to nezlepší, tak potom použít nějaké léčivo.

Koukni sem: discus.sk/…

Doporučuji ještě přečíst toto:

rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 09:46 Mikee – Asi plíseň
Ahoj lidi, mám menší problém. Asi před měsícem jsem dostal rybku - Bettu. Mám ji v 16l akváriu, bez filtru. Celou dobu byla v pohodě, krmil jsem si nějakými speciálními granulkami pro Betty (Betta Bio-Gold). Tento týden v úterý jsem si dokoupil dvě další malý rybky, bohužel nevím jejich název, v akvaristice mi bylo řečeno, že se s Bettou snesou a ještě mi paní doporučila na krmení patentky. Když sem je přidal do akvárka, tak se mi beťák Alfred samozřejmě naježil, ale večer už bylo vše zase cajk. Přiznám se, dal jsem mu tam zrcadlo. :-D No, postupně mi lekly obě ty nový ryby, pokaždé jsem vyměnil vodu a za příčinu jsem to dal mraženým patentkám, opravdu nevím, co se jim mohlo stát, jsem začátečník. Možná jich bylo v tom akváriu moc. To hlavní, co mě donutilo sem napsat je, že jsem dnes objevil u Alfreda drobné bělavé chomáčky táhnoucí se po okraji jeho ploutví a ocasu. Předpokládám, že je to plíseň, ovšem nemám nejmenší tušení, co dělat. Jako první věc mě "napadlo" vyměnit vodu, ale co dál? Nějaký kapky, dezinfekce? Prosím o radu. T.T
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2014 17:44 R Muž romant [27987] Re: pajuš
Zbělání po smrti je normální projev posmrtné práce odklízecích čet bakterií. Zbělání za života je projevem nevhodných podmínek v nádrži a to zejména nízké teploty(ne méně než 25 st.) a vyšších hodnot N látek. Takže ono doporučení výměny vody je na místě a i další doporučení tázacím způsobem stran té nádrže je velmi důležité. Dovolím si býti prognostikem a napíši že to akvo kde předmětný ryby jsou je čerstváček ne starší týdne, ale na to musíš odpovědět Ty.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2014 08:52 Žena DeathTheKid [0] - AsieRe: pajuš
Chce to trošku více informací. :-) Jak máš velké akva? A předtím než umřel neviděla jsi nic podezřelého? Pro jistotu vyměň vodu.
Edit: A ještě jsem zapomněla na parametry vody. Ty je také dobré znát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2014 08:28 pajuš – pomoc
Dobré ráno, mám malý problém a potřebuji radu.
Před týdnem sme si koupily bojovnice pestré a dnes ráno sme našli samce mrtvého, jeho krásná modrá barva zmizela a celý zbělal. Nevím čím by to mohlo být.
Máme v tom samém akváriu 2 samičky máme je dát pryč? Může být nakažená i voda?
Nebo je tam mám nechat a koupit nějaké léky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 22:29 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Hmm...no je to hodně zvláštní. Půlka vody byla vyměněna, Torben byl přidán. Teplota pořád kolem 27 C.

Po pár hodinách mé nepřítomnosti vidím, že ploutve jsou zase víc poškozené. Taky spodní a vrchní ploutev jsou teď na krajích potrhané a poškozené. Jakoby stejný problém, který jsme léčili eShou, prostě pokročil.

Před výměnou vody odpoledne jsem si všiml, že beťák postavil něco jako pěnové hnízdo, ale hodně rychle se rozpadalo. Nikdy předtím se o nic takového nepokusil.

Neporadil by někdo zkušený něco, prosím Vás? Díky a mějte se hezky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 11:21 R Muž romant [27987] Re: michalt
Vyměnil bych polovinu vody a přidal slušnou dávku Torbenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 09:59 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj. Malé akvárium (prezentace) léčim přípravkem eSHa 2000 kvůli beťákovým problémům s infekcí ploutví.

Akvárium je středně zarostlé, hrubý objem je 25 litrů. První den jsem po výměně vody aplikoval 8 kapek, pak jsem vodu až doposud neměnil, druhý a třetí den jsem aplikoval po 4 kapky. Toto je třetí den léčby.

Zdá se, že infekce se nerozšiřuje, nepozoroval jsem žádné zhoršení, podélné rozdělení ploutve na dvě části se zcela srostlo. Ale ten konec ocasní ploutve je pořád nějaký divný a nesrostlý. Současný stav je na přiložené fotce. Chápu, že všechno nesroste za dva a půl dne a že je úspěch, že se to nešíří dál.

Chtěl bych se Vás zeptat, jestli mám dnes léčbu ukončit podle návodu nebo jestli mám ještě jednou-dvakrát aplikovat nižší dávku (ty 4 kapky), aby byla lepší jistota, že je ta infekce vyléčena a aby se za pár dní (kdy budu muset na pár dní odcestovat) nevrátila. Případně, mám vyměnit část objemu vody a aplikovat eSHu ještě jednou po výměně?

Budu Vám vděčný za každý názor a přeji hezký den.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 21:17 orinka Re: michalt
Já krmím sera bettagran + mražený a občas sera vipan a zbytky granulek pro krevetky. Myslím si, že v tomto problém není. Jinak už mě fakt nic nenapadá. Přidala jsem i víc kytek + topení a je to stále stejný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 20:32 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: orinka
U nás měl beťák podobný problém jistý čas proto, že jsem ho málo krmil. Prostě jsem byl nějak příliš ovlivněn heslem "nepřekrmovat" a rybka začala strádat. Jakmile jsem koupil další druh granulek (Hikari Betta Bio Gold jsem střídal s Micro Pellets, s mraženými patentkami a s Bettagranem), ze všeho, co jsem do té doby podával, jsem zdvojnásobil denní dávku, beťák rychle posílil a ploutvičky se spravily. Taky se neprojevil žádný negativní důsledek překrmování, takže jsem asi našel tu vhodnou míru.

Já u nás vidím možný důvod v tom, že je potřeba vyčistit filtr (kdoví, co se v něm hromadí za ty měsíce) nebo že někde něco zahnívá (kořen?). Jiné vysvětlení zatím nemám, uvidíme, jak zabere léčba. Tak Ti taky držím palce, aby se Tvoje rybka taky nějak zlepšila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 20:25 nefertiti13 Re: romant
Vodu jsem vyměnila a dala tam prevent... dneska teda i jedla ale nevím udělalo se to z ničeho nic a dávám jí jíst vždycky večer trošičku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 19:41 orinka Re: michalt
Mám podobný problém, který jsem tu řešila. Když už si myslím, že máme vyhráno, tak se ocasní ploutev začne rozpadat - potom dorůstá a zase se začne rozpadat. Je to stále se opakující a nic nepomohlo. Měním část vody 2-3x týdně, přidávám rašl. výluh a listy mandlovníku. Zkoušela jsem odebrat filtr (ploutev dával na sací otvor), mám topení a je to stále stejný...
Před týdnem dostal klučík slečnu - aby se o ploutvičky začal trochu víc starat... :-)
Mají hezký vztah, přestože prostor je opravdu malý - nenapadají se, neokusují se, nehoní se. Občas se jí beťák dvoří, ale vše probíhá v naprostým klidu.
Sůl jsem taky vyzkoušela a nepomohlo nic.
Držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 19:34 R Muž romant [27987] Re: nefertiti13
Přežraná, stáří, plynovej měchýř, vnitřní paraziti, je toho docela dost, co se může dít. Ráno moudřejší večera, vyměnil bych vodu a vyčkal, zda-li to není ono přežrání a nezačne splaskávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 19:30 nefertiti13 – Prosím pomoc
Mám Betu a najednou se jí nafouklo břicho zježený šupiny nemá ani vypouklé oči nevím co s tím prosím poradte už jí máme přes rok a půl :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 19:15 R Muž romant [27987] Re: michalt
eSHu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 19:04 Muž michalt [737] - Miniakvária – Sůl nebo ESHA
Ahoj, teď bych měl rychlý dotaz já, prosím Vás. Náš beťák v malé nádrži z prezentace má už několik dní problém s ploutvičkami.

Začalo to ocasní ploutví, ze které mu začala mizet tkáň mezi "louči." Myslel jsem, že je to důsledek nějakého zranění, tak jsem začal měnit intenzivněji vodu a přidal jsem trochu víc Torbenu. Vůbec se to však za tři dny nezlepšilo a teď vidím, že stejný proces začíná i na spodní ploutvičce. Louče zůstávají, ale tkáň mezi nimi mizí. Nevypadá to hezky.

Zatím to není katastrofa, rybička je aktivní, žere, hraje si, všechno jako obvykle, ale ty ploutvičky se zhoršují. Vodu jsem měnil denně 1/3, měření neukazuje žádné NO2, plži jsou v pohodě. Teplota je celý čas kolem 26 C.

Mám aplikovat sůl nebo ESHA 2000 (je doma)? Nějak se neumím rozhodnout. Chtěl bych Vás poprosit o radu.

Kdyby to byl bakteriální rozpad ploutví, asi by to bylo rychlejší a viděl bych nějaké černé nebo bílé okraje. Nic takového nepozoruji. Ty ploutve prostě relativně pomalu mizí. Jestli bude lepší aplikovat sůl, nemusím měnit vodu (stalo se ráno - přidán Torben). Jestli mám aplikovat ESHA 2000, asi bych musel vyměnit půlku vody, aby se to netlouklo s tím výluhem.

Budu Vám moc vděčný za co nejrychlejší tip, jestli máte. Přeji hezký den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 15:37 Nikola Re: michalt
Takže vlastně toho musím změnit hodně a to sem si o nich tolik přečetla, než sem si jí koupila. Tak děkuju, jsem ti vděčnáá. :)
Jinak to žrádlo sem proplachovala, zmrzlinu jsem mu nedávala. :) Tak já doufám, že to pomůže, ale myslím, že určitě. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.04.2014 15:31 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Nikola
Důležité věci nejdřív, pak trochu méně důležité a nakonec ta nejdůležitější:

Jestli v nádrži není filtr, je tam dno a je tam rostlina, je potřeba měnit 1/3 až 1/2 objemu vody OBDEN. Jednou týdně nestačí. Odkalovat nespotřebovanou potravu a výkaly podle potřeby. A to i když je rybka zdravá. Bez toho filtru to jinak nejde.

Teď, když beťákovi zjevně něco chybí, měnit 1/3 - 1/2 objemu vody denně. Celý objem snad ani ne.

Kytku bych vyndal z košíku a zasadil do dna, o tu vatu se beťák může poranit. Přidal bych víc (co nejvíc se vejde) kytek, závisí od toho, jestli máš nad nádrží osvětlení.

Nikdy neumývat "všechny předměty v akváriu." Ničemu to nepomůže, mnohému to hodně uškodí. Měnit vodu, odkalovat dno podle potřeby, jinak nezasahovat.

Nevím, jaké jsou to granulky, kterými se krmí, ale tři denně se mi zdají být dlouhodobě málo. Obzvlášť, když si v takové sterilní nádrži ryba sama nemá co ulovit. Snad se vyjádří zkušenější. Nitěnkám bych se vyhnul a nahradil je mraženými patentkami, je u nich nižší riziko infekce. Jen pro úplnost (možná zbytečně) dodám, že mražené žrádlo by se mělo přepláchnout studenou vodou, tím rozmrazit a až takové podávat.

A teď to nejdůležitější: Jestli chceš, aby byl beťák v dobré kondici a zdravý, musíš se naučit, jak se o akvárium starat opravdu správně (žádné vymývání a drhnutí). Třeba tady:
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…

Ty tečky opravdu na té fotce nevidím, takže nechci hádat, co by to mohlo být. Ze zbytku popisu je však pravděpodobné, že to "něco" je způsobeno zhoršenou kvalitou vody a na tu bych se teď zaměřil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 14:56 Nikola Re: michalt
Fotka k příspěvku Ano ano, před hodinou jsem dala odstát vodu, tak jí to potom hnedka vyměním. Vodu měním jednou týdně, naposledy jsem umývala všechny předměty v nádrži a měnila všechnu vodu, tak jestli v tom nebyla chyba. Má 24° a filtr nemám. Teďka jsem jí zkusila vyfotit, ale jsou tak maličký, že na fotce ani nejdou rozeznat. Jinak jí krmím jednou denně buď tři granulky od tetry a nebo zamražené nítěnky čtvrtku kostky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 14:45 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Nikola
Zkus denně měnit půlku objemu vody v nádrži a zjisti, jestli se chování beťáka zlepšuje.

Ty zelené tečky je těžko posoudit jen na základě popisu. Nebyla by fotka?

Co další informace o nádrži? Jak často se mění voda? Jaký je tam filtr (jestli nějaký)? Jaká je teplota vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 13:51 Nikola
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, mam betu splendes od března an ikdy jsem s ní neměla problém, má akvárko 12 litrů, živou kytku, topítko a spousta míst na úkryt, ale je to dva dny, co začala polehávat na listu, nebo na kamínkách a má na sobě zelené miniaturní flíčky. Myslím, že je to plíseň, snažím se najít něco na netu, ale zkusím se tady i zeptat. Nevíte, co by s ní mohlo být a jaký je nejlepší postup léčby?! Děkuji moc za jakoukoliv radu. :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.04.2014 23:42 Lukáš Re: michalt
Útes pryč živé kytičky Torbet používáme celou dobu a už včera i dnes jsme měnili vodu a už vypadá lépe k světu:) děkujeme moc:))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 13:14 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Gabča
Aplikovat podobný postup jako napsal romant o několik příspěvků níž. Denně měnit půlku objemu vodu, jestli to nějak jde, udržovat teplotu kolem 26-27 C (alespoň dokud se rybce neudělá líp). Několik dní nekrmit vůbec, pak jen jednou denně tolik, kolik opravdu sežere do půl minuty. Odkalovat krmivo a výkaly.

Jestli se mýlím, zkušenější mne opraví, ale podle fotky se mi zdá, že se rozjíždí nějaká bakteriální infekce ploutví. Aplikoval bych podle návodu ESHA 2000 a ESHA Exit a doufal v to nejlepší. Tyto léčiva nejlíp fungují při teplotě 27 C. Jestli teplotu nejde nijak kontrolovat, alespoň bych mírně zasolil vodu (zarovnanou polévkovou lžici na 50 litrů vody). Sůl rozpustit v malém objemu vody a jako roztok nalít do nádrže.

To padání zadní části těla může být způsobeno několika problémy, z některých se uzdravit může, z jiných jen těžko, neumím to odhadnout.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [58] ...... 99 100

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 100425x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10015-betta-splendens-nemoc?od=2851