Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
-pokud jsou jen jako-by vypouklé,bez zákalu,budou na vině nevhodné parametry vody a teplota
- v případě zakalení se jedná nejspíše o plísen, nebo parazitární onemocnění
-více infa,případně foto,

Starší reakce
na vině budou zcela jistě podmínky, ve kterých rybka žije, či spíše přežívá. prosím, pokud ji chcete mít v tomhle, zvažte, zda to má smysl. chudák se akorát trápí. já mám betu ve 40 l kostce 35x35x35cm. mám tam kořen, anubiasy, pupečník a další.. rybky v rostlinách polehávají, pořád plavou, hledají potravu a jsou spokojené. co asi může dělat chudák v takovéhle skleničce. tak akorát umřít. akvárium na míru mě vyšlo na 500, vybavení vč. filtru, štěrku, kořene a kytek a 1300. nebo se dá koupit třeba 20l set. určitě by tam byl spokojenější. Na betu je ideální minimálně 10l, spíše aspoň 18l... pokud nechcete, aby zemřel, stejně se kroku ke zlepšení podmínek nevyhnete...
-Důsledkem je ne zrovna dobrý typ používaného akva,ve smyslu velikosti a péče o tohoto jedince,
-jak jste již sám předeslal jedná se ve vašem případě o opakovaný jev ,který v předchozím případě končil úhynem.Je proto pravděpodobné,ře se to bude opakovat i v tomto případě
-Doporučuji důslednější péči,případně přejít na jiný typ akva o větším obsahu ,kde ta péče není tak intenzivní.
-častější výměna části vody, v tomto případě denní
-stabilita teploty
Edit-než jsem to nadatloval,odpověděla vám kolegyně ve stejném pojetí názoru

není ve vhodných podmínkách, ty 2 litry vody, co má teď, jsou bez denní výměny vody málo... ideálně jí pořiď 30 l akva s živými rostlinami a topítkem (nastaveným na cca 26 st.), filtr (třeba bublifuk) a měla by stačit týdenní výměna vody
0 12.10.2016 07:39 Jakub 27 – Slepený ocasek

Dobrý den,prosím o radu.Mám betu 2 měsíce a má slepené konce ploutviček.Před ní jsem měl po roce u bety stejný problém.
Nevím jak ji mám pomoct.Prosím o radu
Starší reakce
Jasný,a co esha? Ta nepomuze ?
A za jak dlouho by tak mela byt v poradku ? Dekuju moc za radu
Denně měnit polovinu vody.
Pokud nezačneš neprodelně topit, tak ryba půjde kukat, ta zima jí udolá, teplota u bett by neměla klesat pod 25-6 st. Povětšinou to jsou zchoulostivělý importy zvyklý na jinší teplotky.

Co se týče údržby, tak každý týden měním 10 litrů vody, vodu dávám vodovodní (cca polovinu filtrovanou přes filtrační konvici, zbytek odstátá)
Filtr jsem "čistil" zatím pouze 1x a to když jsem pozoroval slabší výkon.
Vyústění filtru jsem zkusil otočit do polohy, kdy voda vyvěrá nahoru přisávajícím otvorem (viz foto). Do teď byl proud posílán po zadní stěně akvária aby ho celé proplachoval. Teď se bojím aby v akváriu nevznikala místa bez proudu.
Co se týče teploty, akvárium je v bytě kde neklesá teplota pod 22°C, pro jistotu dnes koupím topítko a budu ještě přitápět.
Děkuji za rady
plus nepíšeš nic o údržbě, to akva je hodně čerstvé, mohla se zhoupnout voda, taky nevíme nic o teplotě, betta má raději přitopíno ;)
To že ostatním rybám proud nevadí, neznamená, že nevadí beťákovi, obzvlášt pokud není v kondici. Ono plavat s těma hadrovitejma ploutvema je šichta i tak. Doporučil bych provést opatření i v tomhle směru.
Zdravím,
minulý víkend jsme si přivezli samečka bojovnice a od prvního dne je stále "divnej". Polehává v rostlinách, nebo ho strhává proud vody, nebo se otírá o rostliny.
Proud vody ostatním rybkám nijak nevadí, nevíte co mu může být?
Tak na to půjdem od lesa.

Teplotu na 30st., denně měnit polovinu vody, za odstátou a vytemperovanou a za 3 dny by se mělo ukázat, zda-li je to cesta správným směrem, tedy bych prozatím cílil na kvalitu prostředí.



Lépe vyfotit se mně to bohužel nepodařilo. Posílám i fotku levého oka,je o dost menší.
Možná motolice, ale chtělo by to fotku.
0 24.09.2016 14:27 Bacoun – Divné pravé oko
Zdravím,
Dnes jsme při krmení objevili,že Adélka samička Bojovnice pestré má zvětšené pravé oko.Nejsem si jist,jestli je to začínající nemoc,nebo poranění buď od toho jak ráda louská okružáky anebo se zase prodírala skrz Anubias.Uprostřed oka má jakoby takovou bílou až našedlou tečku.Údržba byla provedena včera a dnes jsem měřil NO2=0 mg/l.Předem děkuji
Starší reakce
-no vidíte,potvrzuji změnu pigmentace

Povrch mi prijde hladky jako u zbytku tela. Ta barva je takova.. sedozelena. Pigmentove skvrny nevidim.. jen toto. Ma to hlavne vespod tlamicky
-popište krátce a výstižně co vidíte na inkriminované části -povrch je.....-barva je ......
pigmentové skvrny barvy jsou,nejsou a barva.

ze uz neni mlade, ale dospelak? Kamaradka si brala od stejneho chovatele, ale nic tam pry nema na nem.
Podle mě, ač nejsem bettař, jde o normální změnu pigmentace, tedy jak ryby stárne.
Snažil jsem se ti vysvětlit, jak ve vztahu ke zdejšímu osazenstvu je tento problém řešen, to co píšeš, s tím nemám problém, jenom se snažím hledat nějaký konsenzuální východisko a kdo chce svojí cestu si najde a informace taktéž.

-plísně a nejen je ,je dobřé a výhodnější léčit odděleně,takový má být SPRÁVNÝ postup
-mnou uvedená dávka je PRO KARANTÉNÍ NÁDRŽ tedy bez osazení rostlinstvem
-rostliny už jsou za hranou mých vědomostí,možná ještě kaktusy a sukulenty ,ale v akva rostlinách je to u mě propadák.Základ ano ,odborná terminologie a ostatní k tomu související,už ne.
Tak si v tom pojďme udělat jasněji.

Tebou doporučená koncentrace soli je opravdu jenom a výhradně do separé(pol. lž. na 10 litrů), kde nebudou rostliny a nebo nám nezáleží na tom, že je tímto odrovnáme, protože touto koncentrací je skutečně odrovnáme a proto když použít sůl ve společenským, tak je bezpečná ta koncentrace 1 pol. lžíce na 50 litrů vody, tedy bezpečná vzhledem k rostlinám, ještě se dá uvažovat o koncentraci pol. lž. na 30 litrů, ale zde je už u některých zvláštěpak jemnolistějších rostlin problém, že to prostě nedají a proto je rozšířené to doporučení pol.lž. na 50 litrů.

Tak snad jsem to vyvoslil srozumitelně a ještě dodám, že ta obecně nejpoužívanější koncentrace je tzv. pro široké masy, ono ne každý má doma další nádržku, tedy mel by mít karanténu, ale kdo to tak má.



Dekuji moc za radu, sul jsem zkousela asi 2tydny pote, co jsem si ho prinesla (mam ho z akva burzy v Praze). Ale kdyz jsem ted zpetne koukala na fotky ze dne, kdy jsem ho koupila, tak mi prijde, ze uz to tam mel taky. Mam ho od 31.7. V akvarku s nim ziji 2 ancistrusaci a ti jsou v poradku. On je krom toho take v poradku, alespon me se to tak zda.
-jakékoliv příznaky plísnového onemocnění jednotlivce ,řešte v náhradní nádrži z důvodu možného rozšíření ,na celou osádku akva.
-jednoduší aplikace léčebných preparátů
-ve vztahu krostlinám ,nemám žádnou zkušenost,snad kolegové co se na to specializují ,budou vědět více
neodrovná tahle koncentrace soli rostliny? taky jsem měla za to, že 1 pol. lž. na 50 l vody
-jedna polévlová lžíce rozpuštěné soli v teplé vodě ,nalít do 10 litrů vody
-správně by měla sůl být i bez jodu,ale v poměru s litry je to zanedbatelné
-ten samý postup který jsem uvedl tazatelce ,lze použít při napadení labyrintek bičíkovci,
slepené ploutve,zakalená pokožka atd ,ale to už se dostávám jinam,k jiné formě onemocnění.
Na 10 litrů,já jsem si myslel,že na 50.Ale možná to mám celé nějaké pomotané.

-jednoznačné určení plísně z fota ,je tak trochu ......
-pokud to má pouze tento jedinec ,je možné že se jedná o plísen,druh vám neřeknu,to lze pouze zjistit pod mikroskopem.nejběžněji se jedná o plísnš rodu Saprolegnia.
-příčinou může být prochlanutí,vysoký obsah dusíkatých látek,ale i poškození tkáně a řady dalších.
-usuzuji ,že ve vašem pžípadě se jedná o souběh dvou činitelů.Povrchového poškození a dusíkaté látky.
-K prvotnímu kroku léčby použijte kuchynskou sůl,jedna lžíce ROZPUŠTĚNÉ soli na 10l vody,následně aplikujte vhodný medikamentní prostředek na bázi Trypaflavinu.
-zcela se vyvarujte užití hypermanganu ,pokud nemáte s aplikací zkušenost
-jedná se čistě o můj náhled na danný jev ,nikoliv určení.Snad se zde vyjádří i někdo jiný.
néé, na fotce je ve sklenici, předělávala jsem akvárko a neměla jsem jí kam dát
v čem tu rybku máte? To je akvárium?

0 15.09.2016 15:37 Ravenne – Betta

Ahoj, našla jsem u beťáka takovýto zřejmě šedý povlak u tlamičky. Je to plíseň, nějaká jiná nemoc nebo zbytečně plaším?
Starší reakce
Tak jestli jsi si všimla příspěvků, tak jistě jsi si všimla i odpovědí a u tebe to bude jak přes kopírák. Nevhodný podmínky, žádná filtrace, žádný živý rostliny, jenom nějaká umělá hromádka čehosi. Denně tu vodu měnit, klidně polovinu a polepšit se v tom prostředí, teplotu ke 30st. akvo přikrytý.
0 04.09.2016 17:26 Pája 

Dobrý den,
Měla bych takový menší dotaz.
Už jsem si všimla na těchto stránkách příspěvků ohledně nemoci rybicek betta.
Pokud máte zkušenost nevíte jestli i tato rybka tím trpí a případně co dal?
Rybku máme týden. Pořídili jsme si ji před dovolenou a byla u rodicu a všechno v pořádku a nyní co ji máme jeden den doma a vytištěné nové akvarko s odstatou vodou pokojové teploty tak se ji vytvořil tento povlak.
Děkuji za rady atd.
Chtělo by to podrobnější informace, (nejlépe foto akvárka) v jakých podmínkách rybka žije. Zřejmě jí nevyhovují. Velikost nádrže, osázení, teplota, výměny vody, atd. atd. Jak dlouho ji máte?
0 04.09.2016 13:48 Anet – Bojivnice-ztraci barvu

Dobry den, mame Bojovnici byla krasne modra a behem par mesicu upne vybledla, jinak je aktivni a zere.Nevi nekdo co to muze byt?
Dekuju
Starší reakce
Je v nevhodných podmínkách. Vodu měň denně, max. obden min. 1/3 objemu a zvedni mu teplotu na 28st.
0 09.08.2016 08:53 Mira 
Dobrý den, mám mám mladého bojovníčka, nedávno byl ještě čiperný, aktivní, dělal si bublinky, vše bez problémů. Poslední dny je nějaký divný - neaktivní (nereaguje na zrcátko, nechal se vyfotit), stojí v rohu se svěšeným tělem, přijde mi že i trošku vybledl. Viz foto. Žere ale ne moc. Mám akvárium cca 15-20l bez filtrování, s topením, 25 stupňů, co pár dní, max každý týden měním trochu vody a vycucávám čurbes zespod aby se neusazovala plíseň. Co mu je, a jak mu pomoci? Děkuji moc za radu!
Starší reakce
Je to plíseň, zatím. Ryba je v nevhodných podmínkách. Začni denně měnit polovinu vody, skoro nekrm, tedy několik dní vůbec ničím a zvedni teplotu ke 30st. Aplikuj přípravek eSHa2000 dle návodu, tedy společně s těma výměnama, takže dávkování úměrně tomu navyšovat. Pokud není filtrace, ta denní či obdenní výměna vody bude do budoucna nutností.
0 04.08.2016 19:04 xCat – Betta - nemoc - prosím o radu :-)




Ahoj,
prosím o radu, mám na hlídání od kamarádky Bettu, a dneska jsem si všimla "čehosi" na horní ploutvičce a vůbec netuším co to je? Prosím o radu a jak ji vyléčit.
Děkuji moc Katka
Starší reakce
Děkuji za rady. Ale s tím mandlovníkem mám problém, u nás ve městě v akvaristikách ho nemají, budu ho muset objednat z internetu. Kdyby jsi věděl o nějakém spolehlivém obchodě, byla bych ráda za info. Děkuji.

Teplotu ke 30 st. a přidal bych nějaký rašelinový výluh, olšový šišky a nebo ještě lépe listy mandlovníku mořského.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [33] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101366x