Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 08.10.2012 16:26 Paťa – Poranené končeky
Ahojte, som nováčik v akvaristike, prosím o radu. Mám tri dni bettu a dnes som jej zbadala poranené končeky plutví (na fotke). Sú to tri cípy, všetky nakrvavené, jeden z nich ako keby bol aj vyťahaný. Chovám ju spolu s párom halančíkov Hjerreseni (mohli to byť oni?), podklad je granitový štrk (mohla sa zraniť sama?). Pátram teda po příčine a prípadnom ďalšom nebezpečenstve pre ňu. Vďaka za rady. Paťa
Půl hoďky vykoupeš v tom roztoku hypermanganu(fialovější barva), opláchneš vodou a používáš.
Po opláchnutí čistou vodou ano.
Takže to co nejde vyvařit vemu hyparmanganem a pak to hned muzu zacit pouzivat, jo?
Jenom upozorňuji, že po té desinfekci je nutný k tomu akváriu přistoupit, jako k akváriu nově založenýmu, takže vodu měnit, měnit.
Filtr a topítko se dají vydezinfikovat roztokem hypermanganu.
0 07.10.2012 14:41 Andrew –
Re: Tak nakonec jsem rybku usmrtil, uz ani nemohla plavat, byla u dna a jakoby se dusila. Takze ted bych spis potreboval vedet, jak mam vydezinfikovat akva a techniku, ktera u rybky byla. Celkem rychle bych to akvarko a techniku potreboval pouzit. Prolejt to Savem asi ne, co? A vyvaret to vsechno nemuzu, filtr, topitko, to neprevarim.
Ta rybka je na tom už ozaj zle.No skúsiť pre ňu niečo urobiť ešte môžeš.Odporúčaný Bactopur,soľ do vody,rybku na pár sekúnd von z vody a poškodené miesta pretrieť jemne navlhčenou vatou v hypermangáne.
Ale je na tom už ozaj zle,takže to zabrať nemusí.Humánnejšie bude ju šetrne usmrtiť.
Akvárium není nutný předělávat, jenom je nutný o něj správně pečovat, jinak s tou radou o ukončení trápení té rybky se dá souhlasit, ale to je na tazateli, jak se rozhodne, stávající odžitou zkušenost mu nikdo už nevezme.
Ano, již jsem ho doporučil, ale jak píšu, ta rybka je na tom bídně a je možné, že to nezabere. Pokud tam nejsou, tak pořiď živý, třeba plovoucí rostliny, to jsou dobří pomocníci s udržováním dobrýho prostředí v akváriu. V průběhu léčby bych nekrmil a počítal s tím, že bude nutný po tom léčení vodu měnit opět denně, protože bactopur bude ničit nitrifikační bakterie.
Tak to vypadá špatně. Rybka se trápí, nejlepší by bylo abys jí uspala. Podívej se do sekce usmrcení ryby. akvárko musíš komplet předělat -nové dno - nejl3pe černé, pořádně všechno vydrhnout, vodu nech odstát aspoň týden. A až potom si kup novou rybičku. Kolika l. nádrž máš?
Diky za rychlou odpoved. Jsem naprosty zacatecnik, ale o akva se staram, jak nejlip dokazu, filtr jsem nemel, ten jsem si poridil az ted, ale vodu jsem menil kazdych 24 hodin aspon par litru a odsaval dno, nemyslim si, ze bych udelal nejakou zasadni chybu. Takze pokud je to bakterialni, tak asi Baktopur od Sery, co?
Bude top znít možná divně, ale jak se o to akvárium pečuje, před tím než se začnou používat léky? Jestli se mění pravidelně voda(týdne 1/3), odkaluje dno dle potřeby, nepřekrmuje, filtr nechává dělat svojí práci a jsou v akváriu nějaký živý rostliny, tak se omlouvám. Podle mě je to rozjetá bakteriální nákaza a na tu by měl zabrat Bactopur, ale v současným stavu rybky už si jist nejsem.
0 07.10.2012 09:00 Andrew – Plisnova nemoc
Zdravim, potřeboval bych urychleně poradit, mám samičku betty a napadla ji nějaká asi plíseň. Na stejný problém mi už dvě rybyčky zemřely a tahle taky nevypadá dobře. První jsem léčil eSHa2000, zemřela, druhou jsem tedy léčil jinak a to Costapurem od Sery, také zemřela a teď tuhle poslední léčím Mycopurem od Sery, ale léčba vůbec nezabírá, plíseň naopak pořád postupuje. Teplotu vody mám na 28, filtr mám bez aktivních látek, přidal jsem do vody lžičku soli, vodu dokonale provsdušňuji a dál už opravdu nevím co dělat a jak rybyčce pomoct, nenapadá někoho něco? Předem děkuji za každou odpověď
Bez nějaký fotky, asi těžko někdo kdo nemá křišťálovou kouli řekne přesně. Měň častěji vodu, měj teplotu min. 25 stupňů, akvo přikrytý, nepřekrmuj, pokud není filtrace tak vodu měň obden. To akvo by mělo mít velikost kolem 30 litrů na víc bett.
0 06.10.2012 08:40 Ráďa Dobrý den mám 1 samečka a 2 samičky betty a samečkovi se objevila bílá skvrna na hlavičce.Je to plíseň? Prosím o radu,děkuju předem.
Starší reakce
Akvárium som odkaľovala deň pred kúpou bojovnice, tak nepredpokladám, že by bola voda vadná. Ten filter Aquaball sa mi tiež zdá, že asi nestačí, ale bol kúpený s tým setom. Doteraz išiel penový bublifuk asi štvrť roka. Až pri poslednom odkaľovaní v piatok som ho zase naštartovala.ostatné rybky sú v poriadku. Ďakujem za názor.
Začal bych s vodoléčbou. V prezenatci uvádíš výměnu vody jednou měsíčně, což je málo, čiň tak týdně alespoň 1/3 akva. Pokud není nezbytně nutný to měsíční čištění filtru, tak bych ho čistil až se jeho výkon viditelně sníží a pokud to nutný je, tak na tu nádrž nestačí a je třeba se zamyslet nad jeho výměnou. To co popisuji, navrhuji jsou opatření směřující k vylepšení prostředí v akváriu, což bych viděl jako ne zcela optimální.
Kúpila som v sobotu samca bojovnice a od začiatku sa schováva pod rastlinkami a občas leží na dne. Niekedy takmer na boku, ale vyzerá to, ako keby ho iba prevážil chvost. Zatiaľ som ho nevidela ani raz vyplávať na hladinu aby sa nadýchol. Zožerie len to, čo popadá na dno. Za krmivom ku hladine sa mu nechce. Je to polihávanie na dne príznak niečoho? Ak ano, tak prosím o radu. Ďakujem. Pre náhľad môjho akvária (126 litrové) pozrite prezentáciu.
Vyměnil jsi dno, čímž jsi odstranil docela dost nitrifikačních bakterií, který právě ty škodlivý N(dusitany) látky přetvářejí na akceptovatelný N(dusičnany) látky, který spotřebovávají posléze rostliny a zároveň jsi přidal producenty těch špatnejch dusíků, což jsou ty nový rybky a vzhledem k tomu, že ten filtr(stávající, osídlen nitr. bakteriema) je nic moc, tak to všechno nestíhá a ty škodliviny se tam hromadí a je nutný je těma výměnama odstranit, čímž se vlastně ten ne zcela funkční proces nitrifikace supluje.
Edit: Týden bych nekrmil vůbec nikoho ničím a jenom měnil vodu a mělo by se to rovnat. Potom velmi zlehka začít krmit a výměny dělat 2x týdně.
A kde se berou ty zvýšený hodnoty N látek? od nedele to zase neni tak daleko aby se zvišily natolik.Nebo ano?
Jasně že za tím problémem stojí ty zásahy do akva. Denní vodoléčba by to měla eliminovat, tedy ty zvýšený hodnoty N látek.
Ahoj
Dnes jsem prišel z práce a zjistil jsem ze ma betak jedno oko nateklé. Hledal jsem tu na foru a podle jiz zminenych rad jsem nasadil vodolecbu ikdyz.V nedeli jse prekopaval akva a to od zakladu. Daval jsem jine dno, nove rostliny. 2/3 vody jsem pouzil stare a zbytek novou. Menil jsem i filtr a podle doporuceni my ted bezi jak novi tak i stary filtr nez se novi zabehne a abych na sebe prasknul jeste neco tak v sobotu jsem si na akvatrzich koupil nove osazenstvo 5x danio a jeden ancik.
Asi sem to trochu pohnojil co ze sem to udelal vse tak najednou. Muze to být tim?Poradte co dal.
Dik
Starší reakce
Samec to vzdal. Díky všem za snahu.
Jak je velká nádrž, kolik měníš vody, jakým způsobem, jaké má pH, přidáváš něco při výměně?
Já za sebe říkám, že nevím. Trochu se mě zdají konce ploutví ožraný od bakterky, možná nějaký bičíkovec(costia), to oko by na ty bičíkovce taky mohlo ukazovat, ale je to jenom můj názor a odhad, počkej až se k tomu vyjádří někdo znalejší a bude se svým úsudkem pevnější v kramflecích.
Dobře, fotku máš zde. Ryby samozřejmě v karanténě podmínky mají normální včetně plovoucích kytek. Voda se mění denně. Jak už jsem psala, nejsme jediní, komu to vymřelo. Nenapadlo mě, že po dvou letech se bude opakovat u nás to, co u kamarádů v jiných akváriích. Proto spekuluju příčinu, protože nemám, čeho se chytit.
Ryby se středy, kdy je u nás veterinář-rybičkář, nedožijí. Ne tento samec. A ohledání mrtvé ryby je na nic. Dvě poslední se zatím zdají vitální, možná budou zdravé, takže ani jejich vyšetření nebude přínosné, jen smrt zdravého jedince, a to mi přijde zbytečné.
Já opravdu nemám křišťálovou kouli abych se mrknul, co že je to za moribundus, bez nějaký fotky Ti asi těžko někdo poradí něco smysluplného. To hodnocení, že je to z té výstavy taky nemusí být pravdivé, ty ryby můžou bejt importy a to co se ti u nich projevuje je můžou bejt nějaký aklimatizační patálie, je to prostě rovina úvah a spekulací. Pokud chceš skutečně vědět co jim je, budeš muset s uhynulým kusem na veterinu, kde je možný si nechat udělat rozbor na co vlastně ta ryba uhynula. Ty podmínky v té karanténě jsou odpovídající pro chov těchto ryb? teplota, výměny vody atd...
Jsou v karanténě od doby, co jsme je přinesli. Karantény jsou tři pro tři ryby. Tohle jsme si tam odtud přitáhli. Před dvěma lety kamarádka to samé. Vychcípalo jí to všechno. Ta výstava je v budově školy a na konci prázdnin, tak mě napadá, jestli to není něco z trubek, co se tam pomnožilo, když tam nikdo nepouští vodu. Problémy mají ryby koupené jak z výstavních tak z prodejních nádrží.
Na jedné světlé samici byly pod šupinami po smrti vidět růžové skvrny, že by krvácení? Povrch těla poškozený neměla. Zabíjí to do týdne.
Bude to zřejmě nějaká ne plísňová, ale bakteriální nákaza a tudíž bude vhodnější použít nějaké antibakteriální léčivo. Rozhodně to chce fotku, aby se neudělala, třeba ještě větší bota. Obecná rada zní, mít dobrý a odpovídající podmínky v nádrži pro daný druh ryb.
Ahoj,
koupili jsme v Plzni na výstavě 6 bett. Během týdne na nějakou šílenou plíseň pomřely 3, teď se na další rybě se objevil chomáček. Bere je to rychle, od viditelného zaplísnění do 24 hodin smrt. Plíseň je bílá.
Acriflavin nezabral, na předchozí ani FMC. Nevíte někdo, co s tím? Kamarádce před dvěma lety z té samé výstavy pomřela všechna zakoupená (27 ks) paví oka, bývalému v tu dobu všechny tamtéž koupené betty. Všechno byla ke konci plíseň, ale jestli jen druhotná, bůh ví.
Poraďte, co to může být a hlavně co s tím? Stalo se vám to taky? Jestli jste to vyléčili, tak čím?
Díky moc.
Starší reakce
Denně měnit vodu, nekrmit nikoho ničím, klidně týden, nic se nestane.
Edit: Ta kombinace s pavíma okama není zrovna moc ideální.
0 29.08.2012 17:35 Nikoliska –
Re: kyo Tak jsem jim to tam ohrala na 26-27° ale betta se furt schovava,obcas udela par temp ale po 2 dnech nevidim zlepseni
Muze byt zatim jenom podchlazena. Ale nachylnejsi na nejakou bakterialni infekci. Ja pridavam do kazdy vymeneny vody trochu soli preventivne - koupis v akvaristice. Odkalovat dno bys mela. V takhle malem akvariu staci hadickou, nemusis si na to, ani nic specialniho kupovat. Kdyz neji, tak se ta potrava rozklada na dne a to by ji pak mohlo zpusobit nejakou tu nemoc.
Krycí sklo mám,tak pořídím teploměr a zkusímměnit tu vodu častěji,netušíš co by ji mohlo být?Ani nejí,neplave
Pořiď si teploměr. Topítko když ho nastavíš na určitou teplotu tak nemusí topit správně. Beta by měla mít kolem 25stupňů a potřebuje krycí sklo (nebo kryt) na akvárku.
Rostliky mám 2 živé a pár umělých,jedna je i jakoby plovoucí.Dobře a teplotu asi zvýšit?Příjde mi chladější.
A jsou tam rostliny? Začni měnit vodu častěji, klidně každý druhý den, a jednou za čas odkal.
Topítko nemám,ale dnes ho budu mít a hned ho tam dám.Neodkaluji,ale čistím jednou týdne tak 20%. Mám filtr i vzduchování,krmím 2x denně přiměřeně.Ostatní rybky jsou čilý až až. Světlo zatím jen přirozené z pokoje,budu teprve pořizovat.
Jak často jim měníš vodu a kolik? Jaká je v něm teplota? Hádám že topítko nemáš.
0 28.08.2012 10:16 Nikoliska Ahoj, chci se zeptat na radu.
Mám 3 týdny akvárko (25l) v něm jednu Bettu a 3 paví očka. Všichni byli čilí,betta byla i ta nejprůbojnější ale něco se zeměnilo. Najednou se hodně schovává u filtrace,hlavou dolů nebo naopak a ani se nehne.Když ji člověk nějak "vystraší" tak vyplave,ale jen pro vzduch nahoru a zas zpět zaleze.Vločky nejí :( na ploutvech,ani celkově nepozoruju žádnou vadu,změnu,ale je mi divné že nejí a schovává se.Je možné že je problém nižší teploty vody v akvárku jak v pokoji,může to hrát roli?Nechci aby mi odešla :(
Starší reakce
Tak je to sice mázlý, ale tohle bakterka nebude. Díval jsem se do Tvojí prezentace a nelíbí se mě tam ten filtr, to je kategorie tzv. honič vody, nebo-li velkej výkon, ale nicotný objem filtračních hmot a tudíž bych ten filtr vyměnil za klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu. Mrkni do vlákna jaký filtr, je tam spousty odkazů. Tvoje nádrž s živorodkama a betou tu účinnou filtraci potřebuje a řekl bych, že potom nestačí ani ta týdenní výměna vody, jelikož ten filtřík nestíhá. Jinak tu případnou výměnu nedělj kus za kus, ale nech oba dva měsíc běhat společně a vyměň to teprve po tom měsíci, co se ten nový dostatečně osídlí nitrifikačníma bakteriema.
Fotit rybu je opravdu umeni ale snad se z toho neco bude dat vycist
Může to být pokročilejší fáze problému jenž se jmenuje bakteriální rozpad ploutví(BRP) a na tu vodoléčba už nezabere, ale chce to použít nějaký antibakteriální léčivo, ale před tím by to určitě chtělo fotku postižený rybky, aby diagnóza byla přesnější a zvolený lék ten správný.
Ahoj mam podobny problem jako kamen97 akorat ma muj betak jakoby dirky v ocasni ploutvy a hrbetni ploutev ma potrhanou uprostred ploutve jako kdyz vemete papir a riznete doprostred.cim to je?
dik za info
A jestli je to taktez na vodolecbu tak by me zajimalo jak je to mozne kdyz vodu menim pravidelne kazdy tyden pri odkalovani.
Starší reakce
Upřímně? Trápí. Sodovka a je konec...
Díky moc. Toho sem se bál. A jak asi tak dlouho bude ještě žít? Hlavně jestli se netrápí?
Asi ne a hlavně by byl dražší než nový beťák...
Díky moc. Nákej lék by mu nepomohl?
V karanténě mu měň vodu častěji, klidně každý druhý den, ale bojím se že už mu to nepomůže
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [77] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101124x