Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
To by chcelo ešte opísať ako prebieha tá hygiena , výmena vody, filtrácia.......
Bude nám ho líto,je to náš oblibenec a taky capo di tutti.Rasbory se kvuli nemu drzej pekne u sebe.Takze radite se ho pro jistotu zbavit?!Moc dik za rady
Takže přelomový věk a ta teplota je na beťáka nízká, chce to alespoň 25. Jinak souhlas s kolegyní, pomoci zde již s největší pravděpodobností nebude.
Stáří těžko odhadnout.Máme ho necelý rok (kolik mu je doopravdy netuším) a teplota vody v akva je 23.
Jaké je stáří toho beťáka a kolik stupňů máš v akváriu?
Nejsem věštec a s křišťálovou koulí si taky moc nepotykám, myslím, že za současný stav ryby budou zodpovědné nějaké bakterie. Zda to mohou chytit ostatní netuším, ale čím dříve bude ryba pryč z akvária, tím lépe pro ostatní a i pro ní.
Hmm to neni moc dobrá zpráva.Ještě bych se chtěl zeptat,jakého původu je toto onemocnění?Akva čistím pravidelně a jestli není nemoc náhodou přenosná na ostatní obyvatele.
Já si dovolím soudit, že ryba už směřuje k druhému břehu, má velmi zvětšenou břišní dutinu, to už opravdu bývá dřívější či pozdější konečná. Můžeš zkusit přeléčit v separé nádrži přípravkem Bactopur direct, ale cena léčiva vzhledem k ceně a stavu ryby + nejistý (spíše žádný) výsledek, já bych jí ulehčila trápení...
0 21.09.2014 21:31 Filip Ahoj.Našemu Bettakovi odpadává,pravděpodobně odehnívá hřbetní ploutev (resp její větší část)v přední části hned u těla. Jsou mu vidět kostičky hřbetní ploutve.Už se mu to stalo na jiných místech,ale ne v tak velkém rozsahu a vždy bez problému to přestál a ploutve se bez potíží zahojily. ted je to poškození mnohem větší. Mnohokrát dík
Esha exit i esha 2000 je k dostání v Hornbachu nebo na internetu, ve zveráčích ji nemívají.
Jee aha. Dobre dekuju za rady. Jdu se do toho pustit hned a schanet lecivo.
Hmm, tak to není moc dobrá rada. To chce něco silnějšího a hlavně účinnějšího, neb zde tuším lehkou kalamitku, takže sehnat eSHu exit a možno kombinovat s eSHou 2000 a nebo třeba Costapur a dávkovat dle návodu. Podle toho jak je ryba zasažena možno klidně dávku léčiva i zvyšovat. Teď bych pořádně zatopil na 30 a klidně i více stupňů a taky vodu zasolil(pol. lžíci na 50 litrů) a do doby než bude to léčivo to držel takto. Před tím vodu pořádně vyměnit.
V akvaristice mi poradili preventin.
Parazit potřebuje živočišného hostitele, takže s kytkama bych se netrápil a normálně dojel léčebnej cyklus. Čím se léčí?
0 21.09.2014 16:06 DeeDee – betak - krupicka
Zdravim, jsem tu zas. Betakovi uz se ploutve hoji ale je obsypan krupickou. Uz ho lecime. Akvarium cistime. Ale mam dotaz co s kytkama zivyma? Jestli vyhodit a poridit nove nebo jak je osetrit. Ze by na nich parazit zustal.
Starší reakce
Turbínka napsala:...Tyhle problémy u bett jsou většinou spojeny se špatnými podmínkami v nádrži, podmínky to je vše o co tu běží Ne většinou, ale vždy.
Všechno umělý pryč a vyměnit za živé, osázet klidně drtivou většinu dna, nepodceňovat ty denní výměny vody, teplotu a kvalitní krmení! Pokud nádrž nemá filtraci měnit max. ob den 1/3 vody i když bude ryba zdravá. Tyhle problémy u bett jsou většinou spojeny se špatnými podmínkami v nádrži, podmínky to je vše o co tu běží
Dobře děkuju za rady. Ma tam sklalku a i zive rostlinky a jednu 5 na 5 cm velkou umelou. Tal ko radsi vyndam.
Já bych to tak černě neviděla. Občas se to u bett stává, naštěstí mají dobrou regenerační schopnost ploutví. Podpořila bych jej denní vodoléčbou 1/3 vody za vytemperovanou na stejnou teplotu jako v akváriu přidávat třeba rašelinový výluh (Torben - nejlepší poměr výkon-cena), zvednout teplotu pomalu k 28° C, zakryté akvárium, futrovat tím nejvybranějším nejlépe kombinace živého krmiva, mraženého a více druhů vločkového. Do pár dnů by mělo být vidět jisté zlepšení, pokud ploutve budou mizet nebo praskat dál zkusila bych přeléčit nějakým antibakteriálním přípravkem (např. eSHa 2000).
Z fotky vidím nějakou umělou rostlinu - veškěré umělotiny vyhodit, akvárku nijak neprospívají i dekorativní funkce je sporná, osázet živýma rostlinama, nezapomínat na plovoučky, betty rády zarostlé akvárim s džunglí, kterou se mohou proplétat.
Konečky ploutve má začervenalé. Myslím si, že to je rozpad ploutví.
0 15.09.2014 18:36 DeeDee – betak - pochroumany ploutve
Zdravim, mam dotaz. Betak si pres noc (nevim jak) pochroumal ploutve. Jinak plave normalne i jí. V cem by tak mohl byt problem? Ma 20 l akvarko a je tam sam. Nikoho jineho nesnese ani samice.
Pridavam foto děkuji za odpoved.
Starší reakce
Začni měnit tu vodu a to hned, vyhoď ty plastový hrůzy, místo nich živý rostliny a tu teplotu zařiď jak jsem psal, jinak ryba půjde kukat.
Já bych si vsadila dle fotky na
rybicky.net/nemoc/piscinoodinium-pillulare
Vidím v pozadí ne zrovna dvakrát košer nádrž - umělé rostliny, křiklavé dno, ohromné zrcadlo (vyndat! samcům dávat jen na několik minut denně), dle toho zkosu to asi nebude nejvelkorysejší litráž, akov není přikryté hmm
No, nevím zda tady nebude vodoléčba krátká, ale přesto měň vodu jak píše Roman. Existují sice přípravky, kterými to léčit (v tom odkazu co jsem posílala) ale za problém, který ryba má mohou podmínky v nádrži spolu s chabější hygienou.
Chtělo by to fotku, určitě by bylo vhodný mít prezentaci, nějaká ta chybka tam jistě bude. Navštívit atlas, kde je shrnuto to podstatné v jakých podmníkách mají bety býti chovány. Pokud se ukáže, že je to opravdu krupička, tak eSHu exit v možné kombinaci s eSHa 2000, ale tohle bude prvotně o podmníkách, o vodě. Výměna poloviny vody a to klidně denně nebude na škodu, min. teplotu na 25 st., živý rostliny, akvo přikrtý. Pokud není filtrace ty výměny jsou nutné dělat obden tzv. na furt.
0 11.09.2014 15:54 Misaaceeek – Povrch na těle
Ahoj Všem prosím o radu. bettak Vanda má na těle a ploutvičkách takový povrch něco jako krupičku taková maličkatá zrníčka. Vzbec se neleskne a polehává. Žrát žere normálně .
Prosím poraďte i co mám zlepšit a jestli je nějaké léčivo.
Děkuji
Designer napsal: Potrebujes neco, co leci vic veci naraz. Bohuzel jsou takove pripravky vetsinou i zaber na jatra ryby, takze ji behem leceni muzes i dorazit, protoze vypotek je zpusoben spatne funkcnimi jatry ci ledvinami. Pocitej ale s tim, ze peknou Bettu koupis uz kolem 60Kc, vhodne a kvalitni lecivo bude asi tak 3x drazsi a vysledek vzdycky nejisty.
S tím nemouhu než souhlasit. Dle mých zkušeností,jakmile ryba přestane žrát je to pro ni konečná. Jak to tak pročítám, nejlepší co se pro ni může udělt je šetrné utracení.I kdyby se z toho dosatala, vrátí se to jako bumerang jen co se o kapku zhorší podmínky v nádrži.Další pokusy o léčení, další živoření a vysilování organizmu
Nemusí to být jen vnitřní prazité, jsou plísně které napadají vnitřní orgány, ty pak selhávají a ryba se nafoukne.Dle mého by se také nemělo zapomínat, že jde hlavně o importované ryby, které v sobě různé nemoci již mají, ale pokud funguje imunita, neprojeví se. "Naše" léčiva na to nemusí vůbec zabírat.
Tem dvema Echinodorum vzadu se nedari hlavne proto, ze jsou ve tme, to vidim i z fotky. Dej je doprostred, kde je svetla nejvic. Zrovna to co tam mas (
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_bleherae ) snese hodne, ale bez svetla to fakt nepujde. Mrkni sem na hlavni fotku
rybicky.net/fotogalerie.php… , uplne vlevo. Tam taky neni buhvi jaky krasavec, a navic je docela drobny, ale ukazuje, ze aspon nejak to i v low-tech akvariu jde. Kulicky s hnojivem pod koreny, to je velice rozumne.
Ohledne leceni, zde musim proti Romanove odpovedi protestovat, Flagellol nafoukle rybe s vysokou pravdepodobnosti nepomuze, kdysi jsem to na Bettku zkousel, stejne nakonec odesla jako pumlic. Ovsem je fakt, ze jakou ma statistickou vahu muj jeden pokus? Co ctu, pises i o plisni. Potrebujes neco, co leci vic veci naraz. Bohuzel jsou takove pripravky vetsinou i zaber na jatra ryby, takze ji behem leceni muzes i dorazit, protoze vypotek je zpusoben spatne funkcnimi jatry ci ledvinami. Pocitej ale s tim, ze peknou Bettu koupis uz kolem 60Kc, vhodne a kvalitni lecivo bude asi tak 3x drazsi a vysledek vzdycky nejisty.
Znovu zopakuju, podle mě je problém s vnitřníma parazitama a ty jenom výluhem nevyléčíš, tam je třeba odbornější medikace, jako je třeba Flagellol(což leze do peněz). Můj názor na věc je ten že třeba na nějaký čas se to bude tvářit jako že na pohodu, ale časem to pět zazlobí. Ryba bude stále bojovat, slábnout a chřadnout až dojde k úplnýmu pomalýmu konci.
Já to s ní ještě zkusím. Fakt bych o tu rybu nerada přišla. Zkusim sehnat ten výluh. ten ancistrus je fakt že dělal bordel a proto jsem ho vyndala. Jinak to oko už má vpořádku. Akorát na něj podle mne nevidí. protože když na ni koukám shora tak pohybuje jen jedním.
Opravdu díky moc za rady. hodně mi to pomohlo.
děkuji
Turbínka napsala:...Jakmile už bylo břicho jendou nafouklé je to známka toho, že ryba už byla (a nejspíš dále je) něčím načatá (většinou bakterie), kvalitní péčí o nádrž ji však můžeš život prodloužit a zpříjemnit.Tak vo tom žádná, jenom bych podotknul, že prodlužovat a zpříjemňovat život půjde rybě zdravé a tu tazatelka podle toho co jsem narychlo pobral nemá. Podle mě je ryba sužována vnitřníma parazitama, proto to břicho a proto taky to současný nechutenství a dovolím si prorokovat, že tuhle rybu je lépe poslat na druhej břeh a buď začít znovu a trochu více správně a nebo jít tzv. od toho. To co jsem napsal je určeno i tazatelce, která si jistě přečte a pokud chce u akvaristiky zůstat, tak jistě začne více chápat. Pokud jsem byl moc přísný, tak s tím se nedá nic dělat, taková je moje rakce na popisovaný stav.
Ááá, tak on tam tak sám úplně nebyl, dle toho co píšeš, je tam sám teprve týden. Problém bych viděla v tom ancíkovi, který do 12 l nepatří a navíc je docela solidní rozmetadlo hnoje, což se trochu pere s preferencemi bett, které rády vodu čistou tj. s minimem dusíků. Problémy které ryba měla bych přičítala malému objemu nádrže s nevhodným spolubydlícím. Zkusila bych teď měnit denně 1/2 vody, přidat ten výluh nebo eSHu 2000 (ne obojí) a nechat bettu samotnou bez ryb a jiných obyvatel.
Jakmile už bylo břicho jednou nafouklé je to známka toho, že ryba už byla (a nejspíš dále je) něčím načatá (většinou bakterie), kvalitní péčí o nádrž ji však můžeš život prodloužit a zpříjemnit.
To oko je stále zakalený, nebo už je normální čirý? Předpokládám, že vystouplý už není.
Plovoucí rostlinky jsem měla ale umíraly mi. Přikládám fotku jak to vypadá teď. Myslím že se těm kytkám nedaří kvuli těm opakovaným léčbám. echinondrus mi taky okousal ancistrus když tam ještě byl (ted jsem ho dala pryč a je to už týden a sleduju jestli to fakt udělal on, nebo kytky mají chlorózu) ale koupila jsem takové ty bivoj kuličky a dala jsem je ke kořenům kytek a třeba ten echináč vyhodil aspon více listů. Doufám že se to rostlinstvo dá více dokopy. Zkusím teda rybě koupit nějaké další krmení, jenže ona skoro nic nežere. Dafnie vubec. Vločkové krmivo taky ne. Jsem šťastná že aspoň ty sušený patetntky a poslední dva dny je vyplivuje. Jenže to živé už jí nechci nikdy dávat. je to fakt zlo.
Foto ryby nemám. Vypadá celkem normálně teď akorát má tu plíseň na ploutvích což neodfotím aby to šlo vidět.
Jinak topím na 25-26 a svítím tady touhle ledkovou lampou:
www.ikea.com/…
Už jsem do té ryby vrazila tolik penez. Ale o to by mi ani nešlo. Jenže kdyby to ason melo nejaky vyznam. naposled jak mela to nafouklé bílé oko tak uz jsem si říkala, že ji snad i sama usmrtím, že se fakt musí trápit. Ale nechala jsem ji a dostala se z toho. A ted zas ty plesnivý ploutve. A to je fakt týden od té doby co mela to oko.
To máš podobné jako s lidmi, někdo je nemocný každý měsíc, jiný má tužší kořínek a jen jednou do roka si párkrát zakašle. Je dost možné, že zrovna tahle ryba má zhoršenou imunitu. Další možností je stáří, rostl si po té co sis jej pořídila? Není výjimkou, že se ve zverimexech prodávají už starší kusy často pod názvy XXL. U některých importovaných ryb, které jsou k dostání je to také hodně "hop nebo trop" něco si cestou přivezou a pak se to jen veze.
Ohledně toho filtru, není nutný (vzduchování už vůbec ne), když už tak nějaký minimolitanový filt poháněný vzduchovacím motorkem, betty obecně raději klidnou vodu. Tou denní výměnou vody dost dobře supluješ absenci filtrace. Jen bych místo 1/4 měnila spíše 1/3 až 1/2 za vytemperovanou, odstátou vodu a přidávala tam (pokud se zrovna neléčí) nějaký rašelinový výluh.
Topítko je přítomno, na kolik topíš? Ideálně pro bettku tak 25 - 28° C, vyšší teploty při nemoci.
Má nádrž krycí sklo? Pokud ne, pořídit či alespoň něčím nádrž přikrýt. Teplota vzduchu nad hladinou by se neměla výrazně lišit od teploty vody, hrozí u betty nachlazení labyrintu. Když už jsme u té hladiny neuškodilo by přidání nějakých plovoucích rostlin - pistie, voďankovce, okřehek, salvinie, atd.
Něco málo k jídlu, není dobré ji krmit jen patentkami, chce to pestřejší stravu - grindal, dafnie, cyklop třeba i nějaké sušené krmivo určené pro betty, nebála bych se sáhnout i po nějakých vitaminových přípravcích.
Multimedikal je docela driják, raději bych volila poněkud šetrnější léčivo jako eSHa 2000 nebo v případě současných plísní jiný driják - poměrně účinné antibiotikum Bactopur direct. Teď ovšem vyvstává otázka zda investovat nemalé peníze do chronicky nemocné ryby, zda je problém v ní nebo v nádrži ve které žije, dle popisu údžby mi ta péče o nádrž nepřipadá zas tak strašná, i když já bych bettu dala raději do větší litráže. Foto nádrže by nebylo? Případně ryby?
0 08.09.2014 12:38 Bet – stále nemocná betta
Dobrý den, mám Bettu asi 3-4 měsíce. Má 12l akvárko ve kterém je sama, asi dva echináče a pak nějakou trávovinovou rostlinu a řasovou kouli. Nemám ani vzduchování ani filtr, mám jen topení a osvětlení. Protože nemám filtr tak měním vodu každý den asi čtvrtinu a odkaluju dvakrát do týdne. Betta je ale stále nemocná. První měla plesnivé ploutve, potom měla nafouknuté a kalné oko, které se po léčbě multimedikalem spravilo. Ale podle mě už na něj nevidí. Pak nechtěla žrát, je to furt dokola. Teď má ploutve zase plesnivé a to tak že vidím bílé chomáče plísně na dvou místech. Jsem z toho strašně smutná, protože se velmi snažím aby se měla dobře. je to samec a před měsícem dokonce začal stavět pěnové hnízdo ale teď už nestaví od té doby co měl problém s tím okem. Uvažuju že si koupím filtraci (nechtěla jsem ji kvůli malému objemu, aby v akvarku nebyl jen filtr, topení a nic, protože je dost malé) vodu trochu zasoluju, jinak krmím sušenýma patentkama. Bohudík je žere, protože po dvou měsících co žral jen živé krmivo si mohu konečně oddychnout, že snad aspon nic nechytí z toho jídla. Co byste mi prosím doporučili? Mám odkalovat méně/více často, nebo co mám vlastně dělat? Mám pocit že ta ryba je vážně nějaká divná protože jakmile ji vyléčím tak do týdne má něco zase. Nemohu mít v akvárku podle me uz zadne nitrifikacni batkerie protoze je vzdycky vymlátím tím multimedikalem. Děkuji moc všem za rady.
Já bych teda u bet nesolil...
....on už o tom polemizuje někde jinde Designer...proč v udržovaném akváriu se beta nafoukne, a přestávají fungovat vnitřní orgány...
ad sůl...sice se beta možná oslizí, ale jde nahoru osmotický tlak...hýbe se pH...
Takže v první řadě voda ... měkká a pokud možno pod neutrálem, jak je nad ním, a čím více je nad ním, tím hůře - i když je měkká. A akvárium sebečistější.
Navíc pokud jde o bety importové, tak je to o to složitější... z měkké kyseliny doma, do vody ve velkoobchodě...tam ne zcela valné zacházení...a pak zase změna....To jsou celkem jasné odpovědi na dotazy kolem anomálních jevů u bet...
Ten stav vazny bude, protoze ryba je napadena bakteriemi zvenci (ploutve) a navic ma vypotek v brise, takze je velice pravdepodobne, ze je napadena bakteriemi i zevnitr. Kdyz se zacne nafukovat, sama uz si nepomuze, tem bakteriim nakonec podlehne. Chce to lecit na "vnitrni bakterie". Sul ani nic jineho tady nepomuze, chce to uz nejaky chemicky driak. Nakonec tam kde ta Betta zije, neni moc cemu ublizit, takze klidne bych neco bez jakychkoli vycitek nasadil, protoze jinak je za cas po rybe. Ony tyhle vodnatelnosti bez zjezeni supin a dalsich priznaku mohou rybu trapit dokonce i mesice, nez ji udolaji, ale kdyz se to chyti co nejdriv, aspon nejaka sance je.
Kdyz se s tim neco neudela, za cas ta ryba odejde jako nafoukly pumlic bez ploutvi. Aspon tohle si myslim, a daleko od pravdy nejspis nebudu. Ja osobne bych na to zkusil Sera omnipur, ktery jsem si vytipoval pro pristi takovy prusvih, zkusenosti s nim ale nemam.
To většinou už bejvá konečná
Ale ráda se budu mýlit, třeba stav ryby není tak vážný a dobrá péče o nádrž spolu se zasolením rybu dostanou do kondice
A co teda s tím? Jsem rád, za každou radu...
Pak je možné, že postupně selhávají orgány břišní dutiny a tvoří se výpotek, přežrání je do pár dnů nekrmení pryč.
Takhle už to opravdu má dýl, třeba tak měsíc právě...
Neříkám, že je tlustej, ale zvětšená břišní dutina nikdy nevěstí moc dobrého, zvlášť kdžy už je to týden. Nejlepší důvod ke zvětšení břicha je přežrání, což trochu vylučuji je-li to již týden.
Myslíte jako, že je tlustej teda? takhle taky je od doby, co ho mam...
Tak sůl na pigment je blbost, o tom žádná
Mě se ty ploutve zrovna moc dvakrát nezdají, lehce černé konce, nedorostlé, ale větší problém mi přijde to břicho.
OK o tom břichu jsem netušila, za upozornění díky.Reagovala jsem hlavně na sůl ve spojení se skvrnami. Na druhou stranu, ploutve se mi zdají zhojené....Solí samozdřejmě nic nezkazí.
Pokud jde o to břicho, rady již určitě dostal.
Optimální kombinace je polévková lžíce na 50 l vody. Dlouhodobě ji to rozhodně svědčit nebude, je to přeci jen ryba sladkovodní, ale krátkodobě působí jako léčebná metoda, jejíž pár základních pro a proti jsem vypsala níže.
A jaka ta koncentrace mela byt? nemuze se stat, ze to presolim a rybicce ublizim?
Já bych solila. Ona ta sůl dlouhodobě sice trochu vadí rostlinám, ale nádrž není pečlivě upravované rostlinné akvárium. Ta sůl v principu vytváří rybě hypertonické prostředí takže se ryba snaží více obalit slizem, lehce může zmírňovat výpotek (který v té dutině břišní nejspíše bude) a tvoří nehostinné prostředí pro bakterie. Za mě denně měnit vodu, doplňovat koncentraci soli, držet hezky v teploučku 28°C +, mít krycí sklo, pokud žere futrovat tím nejlepším.
Takze co doporucujete? Zasolovat a udrzovat cistotu akvarka?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [55] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101125x