Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Dík.S tou výměnou máš pravdu.A co mám Piskořky tak ani tolik neodkalím.
Výměna vody 1/3 týdně.PH 7-7,4 ,NO2 by měl být na 0-teda podle Rataje,NO3 jsem teď nedělal.Žádné šťourání ve dně,žádná velká změna teploty.
Akvo není přerybněný, jediný problém který bych tam i mohl vidět je ten ancák, ale když si vzpomenu, jak jsem kolegu plísnil a péroval stran výměn vody, tak bych ani to nevidl jako problém, von tu výměnu má natrénovanou.

Tak to sa ospravedlňujem, akvárko vyzerá fajn. Potom už len testy vody, ale bude to chcieť popracovať na častejšej výmene vody. Ešte raz pardón.
Já osobně bych hledala příčinu u přerybnění (dle prezentace), 28 teter ohnivých a pár dalších obyvatel v moc malé nádrži.
Foto celého akvária nejde sem hodiť? Bolo by ešte dobre zistiť a odstrániť príčinu
Vodnatelnost je prevít, je (téměř) neléčitelné, když už se léčí tak klasickými ATB s nejistou a velice špatnou prognózou. Vyměň ihned 1/2 vody, izoluj (a utrať, bohužel) tu bettku, ostatní sleduj, může se to i nich projevit hned nebo až po delší době působením stresu. Rozhodně bych teď počkala s přidáváním nových obyvatel. Pročti si i tohle vlákno je věnované této chorobě
rybicky.net/forum/6443…, jinak tady máš pár odkazů s touhle problematikou
www.akvarijni.cz/… a
rybicky.net/nemoc/vodnatelnost
Možná se mýlím, nemusí to být vodnatelnost, třeba jen hodně terminální stadium jiné choroby, ale jak vidím ty šupiny z 90% bych se přikláněla ke své diagnóze.
Už mě je to jasný.
A co s ostatními obyvateli akvárka.Nějaká prevence?Nebo něco jiného?
Tak teď už bych řekla infekční vodnatelnost, ihned rybu izoluj (i do toho jednoho litru) a usnadni mu cestu na druhý břeh.

Takhle už vypadá dneska

To nastydnutí jsem pochopil-mám kryt na akvárko,teplota by tam neměla být výrazně nižší.Jinak sůl přidávám.
U toho měchýře je problém s bakteriema, který jak se namnoží natolik, že prožerou stěnu měchýře, je to konečná a nepomůže ani solná lázeň.
To nastydnutí bylo myšleno od vzduchu, pokud je studenější vzduch než voda ve které betta žije, může se nachladit a poškodí si labyrint. Ještě mi napadlo, pokud to bude problém s plynovým měchýřem jak říká romant (čemuž by odpovídalo to otáčení kolem osy, držení se u hladiny, tak i zvětšení břišní dutiny) tak by byla sůl k ničemu. Ale pokud je důvodem zvětšení břišní dutiny výpotek byla by vhodná indikace krátké, hypertonické, solné koupele. Vycházím z klasické biologie: je-li prostředí ve které buňka žije hypertonické, má buňka snahu prostředí naředit tím, že ze své cytoplasmy vypouští vodu a tím se sama zahušťuje.
Ne,nesplaskl.Naopak se zdá víc nafouklý.S nastydnutím nevím-topení nastaveno cca 26-28 stupňů.Potopí se,ale radši se drží kolem čerpadla u hladiny.Předevčírem jsem začal s přidáním Esha 2000.Dneska žrala.Otáčení kolem osy může být.Takže s tím asi nic nenadělám a asi se chystá do...?
Pokud nesplaskl po tom nekrmení, jak jsem Ti psal v SZ, tak by to mohl být problém s plynovým měchýřem. Problémy s plaváním, potopit se, nekoordinované plavání i otáčení kolem osy. Možnost nastydnutí, nadechnutí se studenýho vzduchu nad hladinou, se v tomto čase taktéž vyloučit nedá.
Měň vodu, pozoruj ty šupiny, výsledek by měl být viditelný za pár dnů. Ještě bych se zamyslela nad osádkou akvária. Někdo v těhle situacích doporučuje i zasolení, já se solí nemám tolik zkušeností, abych to v tomhle případě doporučila. Zkus prolistovat ještě fórum zde
www.splendenspower.cz je věnované speciálně bettám třeba tam najdeš další tipy nebo podobné případy. Ale rozhodně začni s vodoléčbou

Teplota je 25-26 stupňů dlouhodobě,včera zvýšena na 27-28.Výměna vody 1/3 týdně.Naježená zatím nevypadá.Mám ji asi půl roku a byla menší než teď-takže tipuju tak rok stará.
Jaká je teplota v akváriu? Jak často měníš vodu? Jak je betta stará? Když se na ní podíváš zhora odstávají ji šupiny, nevypadá jakoby naježená? Pokud jsou šupiny normálně přilehlé, nejedná se o vodnatelnost. Nafouknutí břicha u betty se často stává díky dlouhodobému působení dusíkatých a jiných toxických látek, což by i odpovídalo, protože máš v akváriu osádku vhodnou na dvojnásobný objem! Rybu bych neizolovala, hlavně né do litrové louže bez topení, zvednout postupně teplotu na 26° C (všichni obyvatelé to vydrží) a denně měň 1/3 vody, odstátou a vytemperovanou na 26°C. Snížením koncentrace škodlivin se zlepší činnost vnitřních oránů a měl by výpotek ustoupit. Pozoruj rybu, buď se bude lepšit a nebo se jí zježí šupiny, pokud se to s těmi šupinami stane, doporučuji volit rychlou cestu na druhý břeh.

Ahoj!
Zjistil jsem že je Beťák nějaký nafouklý pod hlavou a jako na tom místě světlá.Zatím vypadá že žere.Delší dobu se ale skoro pořád schovává za čerpadlo,pořád odpočívá.Dřív šmejdil po aqva.Předtím měl jako slepené ploutvičky.Nějaká nemoc?
PS:v případě že ho dám do izolace stačí mu malá nádoba cca 1 litr?
Nemyslím si, že by vzduch mohl být zas tak studený... Akvárium má víko a navíc ho mám v pokoji, ve kterém je stále cca. 22 stupňů. Dále pokračuji ve vodoléčbě, ale sameček je na tom pořád stejně :(
Niekedy sa stáva, že je veľký rozdiel v teplote vody a teplote vzduchu nad hladinou. Môže sa stať (hlavne v zime), že pri vetraní sa dostane nad hladinu studený vzduch z vonku. Betta sa nadýchne a je prúser. Utrpí jeho labirint
Dobrá teda. Tak zatím děkuji za rady a uvidíme, jestli se zlepší. Doufám že ano. Případně se sem ještě ozvu.
Krmení dávat nemusíš, zdravá ryba bez úhony přežije i 3 týdny bez krmení.

Akvárium má 60 litrů, jsou tam živé rostliny i filtrace, dno je napůl písek a napůl štěrk. Krmení dávat musím kvůli ostatním rybičkám, které v akváriu jsou - neonky a parmičky mechové. Zkusím přidat tedy ten výluh.
Ve vodoléčbě pokračuj i nadále, denně, můžeš přidat výluh, třeba Torben, Amazon, nekrmil bych několik dní a bude se vidět. Nevím nic o nádrži, chce to živý rostliny a pokud tam není filtrace, tak to bez výměn, aspoň obdenních nejde.
Vodu jsem již vyměnila, teplota 25 stupňů je tam pořád. Zatím se nijak nezměnil a myslím si, že zas takový veterán to být nemůže, když jsem ho kupovali, byl tak poloviční než je teď, takže si myslím že mu bude maximálně tak ten jeden rok.
Vyměň polovinu vody, měj teplotu na min. 25 stupních a uvidíš jak zareaguje. Když ožije, máš problém s kvalitou vody a budou tam zlobit s největší pravděpodobností N látky a když ne, tak je klidně možný že je to nějakej veterán a pokud je mu kolem 2 let, tak se to vyloučit nedá.
0 20.12.2013 15:11 Nikky – Betta splendens
Dobrý den, potřebuji se poradit ohledně mého samečka bojovnice pestré. Mám ho téměř půl roku a až do dnešního rána se choval naprosto přirozeně co se týče betty... Od dnešního rána jen tak polehává buď na filtraci, kde převážně spí, nebo u dna... Při krmení vůbec nevyplave ke hladině, což do dnešního rána dělal okamžitě jak jsem otevřela víko akvária. Úplně ignoruje jiné rybičky, které když plavali blízko něj hned odháněl... Žádnou změnu barvy, podivné výrůstky nebo cokoliv jiného s ploutvemi jsem nezaznamenala... Vypadá pořád stejně. Nevíte někdo, čím by to mohlo být?
Děkuji za případnou pomoc.
Zkus si taky tady na fóru přečíst něco o Torbenu a trošku mu tam z něj kápnout. Je to rašelinový výluh, který se dá koupit v akvaristice. Může mu to pomoct s dalším hojením té ranky.
Ale opravdu je životně nutné měnit vodu, číst a zařídit se podle přečteného. Přeji hodně zdaru.
Rostliny by měly být, pokud nejsou a není ani filtr, tak moc dlouho rybka nevydrží. Vodu neměnit každý týden, ale minimálně obden.
Akvárko filtr nemá, rostlinky taky ne,vodu jsem měnil každej týden, včera jsem mu s mámou všechno vyvařili.Dneska to oko má trochu menší, ale večer mu pod okem tekla krev.Ráno je ranka zacelená a má tam bílej pupínek.
Vyměnil bych ihned polovinu objemu vody a tento postup opakoval obden, dokud se mu neudělá líp. Alespoň na tři dny bych omezil pokusy o krmení.
Můj počáteční odhad je příliš vysoká hodnota škodlivých látek obsahujících dusík. Bez znalostí detailů a podmínek v nádrži se však s jistotou nedá říct prakticky nic.
Má nádrž filtr? Má živé rostlinky? Jak často se mění voda a jaká je údržba nádrže? Jestli v akváriu není filtr, je potřeba měnit 1/3 objemu vody v nádrži obden, i když je rybička zcela zdravá.
Veru, tá voda nebude v poriadku. ?á tam niejaké živé rastlinky?
To oko signalizuje dusíky, ale je to jenom dohad, bez více informací. Také se mi to stalo a je to způsobené zhoršenou kvalitou vody... Ta zhoršená kvalita vody by vysvětlovala i to skákání ven... Takže jak pravil Roman, co nejdřív bych vyměnil půl nádrže vody. To samé další den a pokračuj obden jednou třetinou a uvidíš, buď se zderchá, nebo ne...
Edit: do budoucna nezanedbávat údržbu, to je nejlepší prevence...
Edit2: jak jsou na tom klucí s filtrací? Mají tam něco??
Platí co jsem již napsal, vodoléčbu.
A to oko je potřeba nějak léčit? Radši jsem tam dala sera proti plísním. Jenom tak preventivně.
Dej tomu čas, vyměň jí častěji vodu. Ploutve dorůstají.
Dobrý den,
Teď mi z mého akva vyskočila jedna betta (dělá to pořád i její sestřička, ale většinou jen nad vodou). Už je to asi po třetí co to udělala a spadla na zem cca. 50cm. Vždycky jsem jí vrátila do akva a ona zase plavala jako by se nic nestalo. Ale teď je taková skleslá a s jednou z jejich bočních ploutviček nehýbe

. Má jí přitisklou k tělu, je hrozně plachá a asi si něco udělala i s okem (má ho hodně nateklé, ale má pořád původní barvu, tek je to snad jen něco jako monokl). Může ji mít zlomenou? Dá se to nějak léčit? děkuji za všechny rady.
Starší reakce
Bojovnice by se měli chovat ve 26° C normálně a ne až po zvednutí teploty. Těch 40 l je před a nebo po rozdělení? Pokud před, pak 20 l není vhodná nádrž pro gupky (osobní trpká zkušenost) 20 l je ideální pro jednoho samce betty nebo pro pár jen jako vytíračka a pokud po tak se stejně betty ke gupkám nehodí, gupky jsou to prasátka, betty mají rády čistou vodu a navíc jim rády okusují ocasní ploutve. Bičíkovec zhoubný vypadá trochu jinak, viděla jsem u kamaráda co krmil svým naloveným krmivem. Jinak dle mého názoru by bylo vhodné rybu separovat tak do 10 l s topením, bez dna, s vegetací, s poměrem 1:1 nová voda a voda z původního akvária a zde provádět vodoléčbu. Neuvidí na druhého samce (nebude se ještě více vysilovat) a samice nebudou mít možnost ho uštvat (z fota před nemocí kdy měl mírně potrhané ploutve bych se toho trochu bála). Jak často radí romant (i mě tato rada byla adresována) vodoléčba zachrání spoustu ryb. A moje poučení, které jsem si z toho vzala: Nemoci v akváriu jsou (většinou) jen ukázkou malé nádrže, špatné údržby nebo nevhodně zvoleného osazentva.
Já si spíš myslím, že máš problém s dusíkama, vyměň tu polovinu vody a sleduj reakci, nic jinýho než tu výměnu.
Teplotu jsem pridala asi pred trema dny na 26. A samicek jsem mela take vic, jenomze jsem je koupila v hornbachu a hned po tydnu 2 samicky zemrely. Ta posledni prezila, protoze jsem ji koupila na akva burze. Dalsi jsem zatim pridavat nechtela, aby se treba take nenakazily. A nevim, kdyz budu jen menit vodu pomuze, protoze mam podezreni, na to, ze to bude bicikovec zhoubny.
Denně měnit polovinu vody a pořešit tu osádku. Otočit poměr samců a samic a zamyslel se nad ancákem a okama, to jsou bordeláři, teplotu min. 25 stupňů.
0 10.12.2013 10:12 Lucin – Betta - nemoc
Rozhodně jsem po nikom nechtěla konkrétní čísla, že poměr dýchání vzdušného a vodního kyslíku je u labyrintek př. 9:1. Jen jsem poukazovala na to, že i koncentrace vodního O2 a CO2 bude mít nejspíš na bettu vliv i když vzhledem k jejímu způsobu dýchání velmi omezený. Ta čísla jsem zmínila hlavně v kontextu, že na toto téma nebyl vytvořen (či jsem nenalezla) kvalitní výzkum o který bych mohla dále svou argumentaci opřít. A však jsem spokojena s odpovědí na mojí otázku z praxe, že to lze za kvantity CO2 a času.
Nejen dle vašich myšlenkových pochodů. S utracením labyrintky (Betta splendens) mám ojedinělou zkušenost, která ale potvrzuje vaši úvahu - "trvá to dlouho a CO2 musí být mnoho". (Konkretizovat tento výrok pomocí čísel nedokážu.)
To, co jsi napsala dává víc než smysl... Můj čistě osobní názor, že to nebude fungovat. Jedině nějakým způsobem utěsnit krycí sklo tak, aby se mezi hladinou a sklem vytvořila dostatečná koncentrace...
Ale i u labyrintek? O eutanazii pomocí CO2 jsem přečetla dost vláken, bohužel jsem to potřebovala pro svoje paví očka, ale nevzpomínám si zda byly někde zmiňovány labyrintky. Jde mi jen o ten rozdílný způsob dýchání. Rozhodně nezpochybňuji význam CO2 jako takový, jen jsem polemizovala nad tím, zda lze sedovat/umrtit rybu dýchající vzdušný kyslík aplikací vody s CO2. Dle mých myšlenkových pochodů, které jsem níže rozepsala mi přijde, že to nejde nebo to má velmi sníženou účinnost oproti "klasické" rybě, která je závislá jen na kyslíku obsaženém ve vodě.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [64] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101366x