Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Dobrý den,
mám problém s betťákem je už 10 dní nafouklí to břicho se pořád zvětšuje a plave akorát na hladině jinak má chuť k životu žere( spíš by žral pořád proto jsem nejdřív myslel že je jen přežraný). Nyní je v 9 litrové karanténě abych ho mohl pozorovat. Vodu měním každý tyden 1/4 akvária. Ostatní ryby v akváriu jsou v pohodě. Jen mě teď tak napadlo jestli by to nemohlo být tím že jsem po návratu z dovolené zjistil že má odchovaná samička betty není samička ale samec( takže budu muset nák pořešit kam s ním ale nyní je ten nafouklý v karanténě takže v pohodě). Prosím poraďte.
Starší reakce
Podle mě ti žádná vodoléčba nepomuže. I když je velice učiná při včasném zavedení. Tvá betta nejspíše trpí infekční vodnatelností. Velmi špatně léčitelné. Duvodu nákazy je několik, takže to nemusí být kvalitou vody. Svou roli muže hrát stres, špatné stravování atd. Neznamená i když je zatim vytální a žere, že to tak bude stále. U jiných nemocí se ryby s počátku chovaj také naprosto normálně a žerou, než nemoc propukne na plno. Takže i když je to kruté, doporučuji rybu utratít. Vím, že jsem tě nepotěšil. Ale přeji hodně štěstí.
Měříme testy od Sery, vstupní voda je pitná odstátá z kohoutku na Zličíně. Problémy ale začaly, když byl samec u přítele v práci - centrum Prahy, voda taky odstátá z kohoutku. Ostatní ryby z původního akvária jsou v pohodě, i ktevetkám se dařilo.
V karanténě (20 litrů) je samec přes měsíc. Je tam sám. Voda (odsátí výkalů a doplnění objemu) je každý den, nebo každý druhý. Má tam plovoucí rostliny, okřehek, Limnob. laevigatum, egerii. Je tam i bublifuk. Nepřekrmujeme, dostává granule Tetra rubin, mražené červíky (červená, bílá kom. larva), SAK gold.
V práci se vždy hrozně nacpával (dostali kostičku dohromady), paví oka skoro neměla šanci. Zarazilo mě, že když se týden nekrmilo, začaly problémy s tím zrakem. Jako by měl nedostatek živin. Do dvou dnů po krmení před čumák to bylo ok.
Jak šly týdny, začal nabírat na objemu bříška víc, než je zdrávo. Převezli jsme ho na Zličín, jak se při převozu mrskal, začal kadit. A hodně. Napadlo mě, jestli třeba neměl něco jako zácpu. Trochu mu to na objemu ubralo, ale teď po vyprázdnění nehubne vůbec. Pořád tloustne.
Proto mě napadli vnitřní červi a dali jsme Nematol. No, nic se nezměnilo, když jsme zkusili chvíli nekrmit, žere i okřehek, což mi u betty přijde divné. Zkoušela jsem dafnie, mají prý být na pročištění střívek, ale jako všechny naše betty je fluše.
Už nevím, co s ním. Napadla mě možnost moc měkké vody (260 uS), trochu to přitvrzujeme a začali jsme trochu solit, jinak jsem v koncích.
Ještě bych dodala, že mimo to bříško je to jinak vitální ryba, žádná apatie, i na zrcátko se čertí, chuť k jídlu je pořád.
Měl jsem za to, že pojem vodoléčba je již dostatečně zdomácnělý, takže znovu. Měnit, měnit a zase měnit vodu, obden 1/3 akva. Konkrétní léky mě nevadí, ale vadí mě(spíš rybám) jejich preventivní používání, to co může nastat jsem vysvětlil v předchozím příspěvku. Když už budeš v tom měření parametrů vody, tak bych přeměřil i vstupní vodu, aby nebyl problém tam.
Jaké máš ty testy na NO2 a NO3?
A který lék ti vadí?
Plus co myslíš tou vodoléčbou?
Napsal jsem svůj názor, do Tvýho akvárka nikdo nevidí. Za tím "preventivním" používáním léků si stojím a nic na tom měnit nehodlám. On se jistě vyjádří někdo jiný se svým názorem. Já za sebe radím vodoléčbu.
Romane, ale ty NO2 ani NO3 nejsou mimo normu.. Nebyly ani v původním akva a nejsou v karanténě. V karanténě jsou plouvoucí kytky, aby se tam dusík. látky nehromadily, je měněna voda.
Co se preventivně používaného léčiva týká, použila jsem ho pro desinfekci, Nematol jsem použila, protože jsem se domnívala, že potíže můžou být způsobeny červy. Ryba je hodně hladová, jak jsem psala, žere i okřehek - i když je to "masožravec". To je mi divné.
Tipuju to na nevhodný prostředí, nebo-li vyšší koncentrace N látek a tudíž bych doporučil vodoléčbu a vylepšení prostředí v akváriu třeba přidáním nějakého rašelinového výluhu, olšové šištičky, listy mandlovníku apod. Nastuduj příslušná vlákna.
Edit: To používání léčiv tzv. preventivně, to je velmi špatný a kontraproduktivní postup, který může v konečném důsledku vést k vytvoření rezistence na daný léčiva, který posléze při skutečné potřebě mohou být neúčinná.
Ahoj,
mám otázku na stav ryby, s kterou si nevíme rady.
Jde o samce betty, od počátku byl strašně žravý, bydlel v 25 litrovém akvárku s pár pavími oky. Parametry akvárka byly v normě, první problém nastal o Vánocích. Týden nejedli a samec přestal vidět, plus ploutve se začaly třepit. Po najedení se stav do dvou dnů upravil, přidali jsme preventin na desinfekci - pro sichr.
Časem začal přibírat, plnila se mu břišní dutina, šupiny neodstávaly. Dali jsme ho do karantény, tam na chvíli trochu splasknul, ale má tendenci se cpát pořád. Když nedostal jídlo, žral i okřehek. Pořád se mu bříško víc a víc nafukuje, plave teď s obtížemi - asi je to útlakem plyn. měchýře. Není na něm mimo toho nafouknutí nic. Zkusili jsme postupem času (v karanténě je něco přes měsíc) Nematol, kdyby měl nějaké vnitřní parazity. Bohužel to nezabralo. Teď mu dá pohyb hodně námahy, přijde mi, že hůř dýchá. Zkusili jsme pro jistotu i Tremazol, taky bez úspěchu.
Je tu měkká voda (100 mikroS), takže jsme zkusili přisolit i přitvrdit vodu (neperlivá Mattoni), teplota je minimálně 25 stupňů, NO2 je nulové, pH okolo sedmi. Znovu zkoušíme preventin.
Už nevím, co s ním. Žere, není apatický, chuť k životu by byla, ale já postrádám nápad, jak mu pomoci, aby splasknul. Poraďte, prosím, co by ho mohlo trápit a jak ho uzdravit. Moc děkujeme.
Starší reakce
koukni na semtexovu prezentaci, tak se těm chudákům bettám daří v chlorované vodě plné těžkých kovů
používat tohle v odchovně tak by musel být milionář
Ta "chlorovaná voda", když se natočí třeba přes sprchu, tak to může jít hned do akva a bez dalších přirozených podporovetelů. Když chceš tvořit přirozený prostředí, tak se mrkni třeba na huminy, třísloviny, rašelinový výluhy apod.
Těžké kovy? Bavíme se o pitné vodě. Vždyť tu stejnou vodu piješ a vaříš s ní.
Edit: Řekl bych, že Tvoje doporučení jsou lehce ovlivněný masírkou prodejců o nezbytnosti té, či oné nepostradatelné vodičky. Chce to použít mozek a trošku se dovzdělat. Neber to osobně, ale tak jak to píšeš se to sluší doporučit.
A chlorovana voda z kohoutku je prirozene prostredi? To radsi pouziju aquatan, nez abych ryby dala do chlorovany vody plny tezkych kovu. Nitrivec jsou prirozeny bakterie, ktere zijou ve filtru. Zadna chemie.
Tak zrovna oblázky a písek Bojovnice nepotřebují vůbec.
A nějaký serepotičky do vody taky není třeba dávat, ani předem odstávat.
Prodejci ti nakukaji desne blbosti, aby ti neco prodali.
Bojovnice v akvariu potrebuje: oblazky nebo pisek (ne vapenec), zive rostliny na tvorbu CO2 a kysliku. Dostatecny filtr a topitko se stalymi 26C. Vymenu vodu delame vzdy jen do pulky nadrze, nikdy ne celou. A to tak, ze vodu nechame den dopredu odstat v kyblu s Nitrivcem a Aquatanem. Jinak rybu pridusis dusicnany a dusitany.
Hodne stesti a pokud ses z Prahy doporucuju ti ZOO Branik, tam tomu rozumi a i ti radi poradej.
Btw. tuhle chorobu pravdepodobne zpusobila prave ta otrava NO2. Doporucuju krome tedy veci, co jsem jiz napsala, nastavit topitko na 28C, kup si kapicky ESHA 2000 a zalecuj dle navodu. Krmeni ji kup neco vydatneho treba neco mrazeneho nebo zivou potravu. A krm denne po mini davkach, at ji nezkazis vodu.
Jmeno ty choroby je vodnatelnost oka nebo ichtyosporidium.
A jeste jedna vec: Kup ji kryt na akvarium. Labyrintky se chodi nadychovat na hladinu a pokud tam je zima - nastydnou - infekce.
Hm,už ted sotva plave
Ty plastový kytky jsem dostal jako doporučení od prodejce!
Tak díky za radu
Té rybě už zřejmě nebude pomoci. Dva dny po sobě bych vyměnil polovinu vody a pokud se to nezačne lepšit, tak šetrně utratit. Zamyslel bych se nad prostředím kde je ta ryba chována, ty plastový kytky cosi dávají tušit. Základem je dobrá hygiena v podobě pravidelný týdenní výměny alespoň 1/3 vody v akváriu, pokud není filtrace, tak výměny obden, neřekrmovat a udržovat dno v čistotě a pořídit tam živý rostliny, to jsou dobří pomocníci při stabilizaci prostředí. Klidně jenom plovoucí.
0 08.07.2012 16:37 jaj – oko
Zdravim,
potřeubuju poradit!
moje betta má jedno oko hrozně velké "vypouklé"
Nevíte co stím?
Díky
tak moje zahadna nemoc/nebo nemoce neustupuje/i. naopak u samecka je po vic nez 24 hodinach od zavedeni lecby bactopurem uz po cele jedne zabre. nedokazu urcit, zda to ma vypoukle jako zdurele pod kuzi nebo je na te kuzi prichycena jakoby plisen. nema to bilou barvu. spis zlutosedou.
druha bojovnice taky bez ustupu. je letargicka a polehava na dne. Navic mi taky prijde, ze to ma o jeden ten vred nebo co to je vetsi!
nema nekdo nejakej tip? cokoli, co by to mohlo byt. prijde mi, ze na zadnou lecbu nereaguji a zaroven, ze u obou ty veci vypadaji jinak.
u te holky to ma jasne ohraniceni, a nema zdurelou vlastni kuzi, jen z rostou takove jasne kulate bradavice bilozlute barvy.
z kluka ten to ma natekle, kdyz se na nej podivam zepredu, ma tam viditelne zdureni a je to uz po cele zabre s tim, ze to nema jasne ohraniceni a je to spis tmavy s povlakem.
samecek:
youtu.be/…
samicka:
Začátečníkům je potřeba pomoct, ne je od toho odradit přehnanou kritikou...
Tohle už patří do jiného vlákna...Ale jestli chcete mít tohle 10l akvárium, tak tam pořiďte pouze jednoho samečka, bez samiček...Pro více ryb je to malé...určitě by to chtělo pořídit jiný substrát, tohle je pro rostlinky na nic...
Nebudu se tu rozepisovat, nejlepší bude pořádně pročíst fórum, určitě tu najdete informací o zakládání akvária pro betty až až...
Např.:
rybicky.net/forum/1276-betta-splendens--chov Akvárium byl dárek, jsem tedy v "chovatelství" naprostý začátečník. Pročítám a beru rozumy kde se dá a ráda přijmu každou radu a výtku
Rybkám "životní prostředí" určitě vylepším.
Jestli ano, pak naprosto nevyhovující. Je to malé a opravdu nechápu, co všichni maj s těma mušlema v akva. Nepatří tam a hlavně škodí, esteticky to pusobí strašně.
rybicky.net/nadrze/15676 V téhle nádrži byly ty 4 betty? Jestli jo, tak doporučuju atlas a nějaké čtení o bettách...
Začal bych u velikosti nádrže - to by se mělo asi řešit jako první věc...
Nepodceňoval bych ani věk těch ryb. Nevíme nic o Tvé nádrži kde ty předmětný rybky jsou, tak by jistě nebylo od věci si zřídit prezentaci, aby ten kdo poradit chce a umí měl snadnější pozici.
Edit: Nevím-li o jakou případnou nemoc se jedná, tak nepřidávat nic, než pokračovat ve vodoléčbě.
To jsem v posledních dnech zkusila. Měním jednu třetinu vody denně, v horším případě obden. Mám přidat prevent?
Ahoj, prosím o radu. Měla jsem od půlky května akvárko s jedním samečkem a třemi samičkami. Netuším proč, ale sameček a jedna samička mi před 14 dny uhynuli. Zbylé dvě samičky nejevily problém, měly se k světu, ale teď v posledních pár dnech jen "polehávají", málokdy je vidím plavat a ani se jim nechce moc žrát. Nevím si rady
Díky za případnou radu a pomoc
Fotka nic moc. Ale tady sul už nepomuže nemáš lepší foto jinak bych nasadil baktopur od sery.
0 03.07.2012 23:42 Jana – Nemoc
Zdravim, mam nemocnou jednu bettu samicku, ktera je v izolaci uz skoro dva tydny, lecim soli a kapickami na bakterie a houby, ale TA vec na supinach ji nemizi, zasilam foto. Normalne zere i dycha.
Co to je? Pripadne, co na to doporucujete zakoupit?
Druhy problem mam se sameckem, ktery je ted cerstve po treni a asi byl vycerpany a napadlo ho take neco, ten to nema tak markantni a muze to byt i neco jineho. Normalne zere i dycha.
Co je to? A co na to?
Dekuji predem za odpovedi. :(
Starší reakce
Máš teď dvě nezaběhlý nádrže, i když to původní akvárium se jeví jako "zaběhlejší", původní filtr, takže bych je dal tam a denně měnil nim. 1/3 vody, nekrmil několik dní vůbec, no a pro příště je lepší než svěřit krmení osobě neznalé, to raději nekrmit vůbec, to je pro akvárium prospěšnější. Zdrarvé ryby vydrží 14 dní bez krmení, bez obav.
0 25.06.2012 14:41 mao – akva x karanténa
Ahoj přihodila se mi nepříjemná událost. Neplánovaně sem šla spát ke kamarádce a řekla mámě ať mi nakrmí rybu a když sem další den přišla domů viděla sem ,že je akvárko celý zakalený žrádlo na všem a moje betta byla úplně bledá a pomalu plavala , tak sem rychle bettu i spoluobyvatele plže vylovila a přemístila do provizorní karanténí nádrže (pětilitrová zavařovačka od okurek). Všechny rostliny jsem umyla a celou nádrž založila znova , a těď bych potřebovala poradit jestli mám bettu a šnečky přemístit do akvária , nebo nechat v karanténě dokuď se akva nezaběhne:(
Ok, budu měnit. Ty testy mám od eShy..kytky pořídim, není to dlouho, co jsem je vyhodila, abych se zbavila těch řas.
Určitě teď měň vodu častěji, tím nic nezkazíš a začni nejlíp hned dneska. Určitě bys měla i normálně měnit vodu častěji, když tam nemáš rostliny. Pořiď si alespoň plovoucí.
Kolík jí měníš? Jaké testy přesně máš?
Mám testy, vodu měním jednou týdně a o filtru toho moc neřeknu, klasický s houbičkou, střední velikost.
Jak si poznala že je kvalita vody v pořádku? Jak často měníš vodu a kolik? A jaký tam je filtr?
0 25.06.2012 01:08 jackeee Ahoj, problém s bettou řeším i já. Mám 30L akva, kvalita vody okteplota 27 stupňů, v akvárku dvě betty, každá má svojí polovinu. Nedávno jsem řešila řasy, takže kytky jsme vyhodila a koupila jskousi rašelinu, která mě řas zbavila, nicméně od té doby mám jednoho beťáka nemocnýho. Ploutve má na první pohled v pohodě, ale vypadá to, jako by ho táhly ke dnu, neudrží se dlouho ve vodorovné poloze a dnes jsem si všimla, že se mu jedno očko tak trochu nafouklo a je světlejší, než druhé.Jakoby šedý zákal.Normálně žere, ale téměř bez pohybu, ocas si opírá o topení nebo o písek. Netušíte někdo, co by to mohlo být a jak mu pomůžu?Děkuji za odpověď. Marie
Starší reakce
Pokud je ten její stav jenom fyzického charakteru, tak by se zotavit mohla, ale pokud je sužována nějakou, třeba bakteriální chorobou, tak jí ani tak moc šancí nedávám. Uvidíš, jak na tom bude zítra a pokud neuvidíš zlepšování se stavu, tak bych přikročil k tomu utracení.
Rybku jsem oddelila od ostatnich rybek z akvaria a zacina se docela vzpamatovavat. Zacala i plavat. Nechce se mi ji hned zabijet ale samozrejme ani nechci aby se trapila. Ta druha samice zacala byt docela agresivni napadlo me, zda ji to neudelala ona a ted neni rybka treba jen ve stresu. A cetla jsem ze ploutve jim dorustaji.
To setkání s dlažbou, to beru, ale ten nůž do krku, to je lehce nepřesné. Nožem přerušit míchu, tak by to mělo býti spíš.
Raději s ní švihni o zem, nebo ji bodni nožem do krku, a až pak ji spláchni protože bůh ví jak dlouho by se musela trápit ještě v kanále..
Nejlepší desinfekce(prevence) je vhodný prostředí k němuž bezesporu přispívá pravidelná výměna vody a tu bych určitě doporučil i v tomto případě. Prostě bych několikrát po sobě vyměnil klidně polovinu vody.
Spláchnutí bude možná lepší pro tebe, ale ne pro tu rybu, měl by si ji předtím utratit aby se dál netrápila.
Dobre myslim ze to splachnuti bude lepsi.A je nejaka desinfekcni prevence do akvaria aby se mi teda nenakazil zbytek rybicek pokud jde o nejakou nemoc.
Udělej to co nejdřiv. Nakaza je možná. Máš dvě možnosti. Bud ji spláchni, neboj většina to tak dělá. Je to rychle a nevidíš to dlouho. Nebo ji dej do kelimku a zalej perlivou vodou.
Netroufám si odhadovat, to co vidím je evidentně zubožená ryba, pro kterou bude to utracení nejlepším řešením. Já to dělám v silně perlivý vodě.
Edit:
rybicky.net/forum/15576 A jak mám utratit rybicku? Jen by mě zajmalo zda se jedná o nejakou nemoc aby se mi nenakazili ostatni rybicky nebo zda jde jen o napadení jinou rybkou.
Volil bych šetrný utracení.
Edit: Zjevně nejsem se svým názorem sám.
Myslím že tady už žádná rada nepomuže.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [78] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101125x