Zakládání akvária
Hmm, 80 cm hloubka akvária, to je sen, s tím už vymyslíš tolik věcí...
Tohle už chce hodně dobře rozmyslet. Jak už tu padlo tak asi taky záleží na vodě, jestli ti teče tvrdá tak by to mohlo být ultimátní Malawi akvárium.
Osobně bych u takové nádrže šel do "Amazonie". Skaláry (přírodní), červené neonky, císařské neonky, k tomu nějaké zajímavé středně velké cihlidky a velká banda pancéřníčků - každý dle svého, asi bych dal Šterbáky. K tomu hodně kytek, velké echinodory, nějaké stonkovky, vepředu nižší odnožující echinodory a spousta propletených velký větví. Kameny ne.
Tohle je můj se. Placky jsou fajn, ale kdo se o ně má pořád bát a řešit lehce "trpící" rostliny.
Taková "maličkost", jakou máš k dispozici vodu? Řekl bych, že bude lepší vybírat ryby a rostliny podle parametrů vody.

_ucx_ napsal: Rájovce i perleťové čichavce můžeš mít v každé obyčejné dvoustovce, tohle si zaslouží něco zajímavějšího....
Můžu vědět proč jsou rájovci a zejména perleťáci nezajímaví a proč si "zaslouží" jen 200litrové akva?

Rozumiem a veľmi pekne ďakujem za priaznivé usmernenie, -ucx-. Hneď som si to začal o tých rozdielnych teplotách čítať... Tvoj konkrétny návrh, druhy i počty rybiek, je skvelý!
Protože tetra neonová alias neonka obecná špatně snáší vyšší teploty a terčovec zase ty nižší. U všeho, co chceš mít v nádrži, si nejdřív nastuduj podmínky, které ty druhy vyžadují.
Húf sto neóniek, tak to by bol naplnený sen zrejme aj pre profi ichtyológov akvaristov ktorí sa v ich originálnych končinách dakedy osobne vyskytli. Určite si dám poradiť, neprerybním, napokon menšie kvázi kompatibilné stádočko (8) pokojných a rozvážnych diskusov a v mohutnej skupine (100) čiperných neóniek - to musí byť podívaná! Ďakujem za empatiu, -ucx-. Povieš mi ešte kratučko, prečo červené neónky, a nie najklasickejšie? Bude to v estetickejšej kombi - červenej - diskus vs. neónka? Väčší prebytok - modrej - u klasickejšej neônky - s terčovcami nekoštuje až tak dobre? Alebo to budú nejaké ekologické kritériá...
Nič nie je divné a všetko, čo Ti vyhovuje, je pekné. Aj veľké akvárko je naookon vždy asi iba napodobenina biotopu - a Ty sa Jason, svojím plánivaným akváriom, veľmi blížiš. Kvitujem Ti, krásu farieb a k tomu dobré svetlo a hejná kŕdle formácie drobnejších rybiek sa budú dať donekonečna pozorovať - a zároveň budú každý deň iné. Myslím že Tvoj výber to je skvelá kombinácia!
Sú to všetko nádherné, veľké rybiská!

Tie majestátne akary, s tým sympatickým hrboľcom na čele, by vzbudzovali veru zaslúženú pozornosť! Vraj dorastú až skoro 30 cm, ale predsa, na to by potrebovali "rybník"... Vraj tiež, ak sú vo väčšej nádrži (s inými cichlidami), navyknú si a nie sú až natoľko teritoriálne. Svojho času som okukával aj ryby Astronotus ocellatus (neviem, či sa latinský názov odvtedy zmenil), sú krásne béžové a za mladi ešte dokonca sýtejšie vyfarbené. Plávali by ako parníky... No asi by sa stali aj v takomto väčšom akvárku postupne absolútnymi Pánmi situácie.

Terčovci a neonky červené (ne obecné) a k tomu pancéřníčci (adolfoi, duplicareus, aeneus, sterbai apod., ne panda, ne paleatus) jsou odzkoušená a celkem funkční kombinace, pokud všechno projde řádnou dlouhodobou karanténou. Sice při těch teplotách to není úplně jednoduché s rostlinami, ale dá se. Když to nepřerybníš (namátkou třeba osm terčů, sto neonek a dvacet pancéřníčků), tak se v tom ani nebude moc rychle kazit voda.
Ja jsem nad tema tercounama uvazoval (drive jsem je mival). Ale radeji dam prednost vetsim hejnum drobnejsich ryb. Vim ze to bude znit divne ale mam v planu neco mezi blackwater (velke koreny, listi atd) a mezi to hodne rostlin (zase hodne nasvicene, vim ze to nejde uplne dohromady). A co vi mna 100% tak nebudu dodrzovat zadny biotop. Preci jenom takovy akva je v pokoji neprehlednutelne a chci aby mistnost hodne rozzarilo jednak svetlem a taky barvama...
veľmi pekne ďakujem za návrh, -ucx-. Idem si hneď pozrieť, čo sú to za rybky, to je už seriózna chovateľská kombinácia. Budem sa potom musieť zrejme odvážiť vojsť do vážnej akvaristiky.
Rájovce i perleťové čichavce můžeš mít v každé obyčejné dvoustovce, tohle si zaslouží něco zajímavějšího, třeba akary potoční, kančíky citronové, červenopásé, nikaragujské, temné apod., k tomu nějaký glyptoper velkoploutvý nebo třeba i trnuchy (ale na ty už je to akvárko spíš malé).
Jason, Tvoje akvarko bude paradne ! Aby som Ti nezobral spirit (ducha) tvojich plánov či predstáv... vedel by si si ale predstaviť ak kombi: diskusy + neónky? Teda aby tie menšie neboli príliš utláčané... Alebo je to príliš estetický mish-mash?
ja ted resim podobne akva (250*70*70) a rozhodl jsem se jit do kombinace rostlineho a amazon. Dekorace koreny a hodne rostlin (svetla mam pres 700W a CO2) a do toho pak hejna drobnych ryb.
Našiel som tu plno vašich krásne urobených akvárií. Poradíte mi? Získal som "väčšie" akvárko (900 l), presné rozmery: 180 x 79 x 66 cm (66 cm je výška) = 938 l. Stálo síce 3 roky v jednom suteréne, ale azda ho rozchodím.

Ak by ste takéto mali k dispozícii, ako by ste si ho zriadili - vy? V mladosti som choval labyrintky (bežné: rajovce, guramy perl.), rovnako aj "lahšie" cichlidy. Akvárko zatiaľ odpočíva v garáži, urobím na ňom zážažový test. Je poriadne ťažké, sotva sme ho dokázali preniesť piati chlapi. Projektant mi ale v obývačke vytvoril pre takto veľkú nádrž primeraný pľac, dokonca mám v tom mieste zavedený už aj odtok/prítok. Trošku sa obávam, že cichlidy v ňom dosť narastú a budú niektoré z nich (pri podobnej veľkosti akvárka) potom neprimerane teritoriálne.(?) Tiež, do obyvky, by sa hodilo možno skôr akvárium aj s rastlinami, plus rybky, na pozorovanie pestrého života či ekológie... Svedčalo by takémuto akvárku aj nejaké druhové zoskupenie labyrintiek? (rajovce, guramy, kolizy...) Alebo ísť do kŕdľa neóniek a nejaké juho-američanky k tomu... Ďakujem vám vopred za každý podnet alebo nápad. S.
Starší reakce
Co chceš touto diskusí dosáhnout?
JirkaŠčobák napsal: První věta prezentace zní: Společenské akvárium také založeno metodou Walstad. ...
Zahradní substrát uvádí v popisu. A metoda Walstad je o čem?
www.rostlinna-akvaria.cz/… 
První věta prezentace zní: Společenské akvárium také založeno metodou Walstad.
Klid, prosím. Jana neuvádi hlínu u dna ani u jejího prvního akvária, kde zaručeně hlínu použila.
Protože Jana dělá Walstad a předpokládám, že i když napíše “klasickou metodou”, na hlínu myslí. Každopádně, ať je to hlína nebo jiný zásobní substrát, pracuje se s tím podobně a dotaz zněl na rozložení.
Jana psala klasickou metodou, s "hlínou" už má. Tak proč to sem píšeš?

Máš na mysli něco takového? Ani se neptej, co mě napadlo jako první
www.habeo.cz/… Nemusíš dávat vůbec nic, stačí ti třeba jen křemičitý písek, čas a trpělivost. Pod echinodory a podobné rostliny s bohatým kořenovým systémem můžeš dát třeba jílovou kuličku.
Většinou nedávám zeminu rovnoměrně. Méně jí dám tam, kde očekávám, že rostliny minimálně v úvodu mít kořeny moc nebudou.
V mém případě voda nic neroznáší.
Pánové, přestaňte se dohadovat, zbytečně si zvyšujete tlak
Mám takovou otázku.
Dejme tomu, že bych se rozhodla další akvárium založit klasickou metodou. Pod písek je třeba nějaká zásoba živin, hnojiva jako taková kategoricky odmítám, vnímám to jako škodlivou chemii.
Jde mi o tohle.
Když se zakládá akvárium klasickou metodou, je třeba "staré dno" nebo nějaký ten "soil" dát po celém dně nebo stačí jen někde, protože voda to přece roznese po zbytku substrátu?
A když už zásobní dno, je lepší právě "staré dno" nebo nějaký komerční "soil"?
vaclav napsal: Cryptocoryne wendtii 'Green' je poměrně velká rostlina...
Aha, tady asi bude jádro pudla. U mě ta varieta green nikdy nedorůstala nějakých výšek, vždycky jsem ji nechal v popředí, protože pouští listy , které se drží u dna. Jsou menší a je jich hodně. Proto jsem neviděl problém v navýšení počtu u PanaTovárníčka. Pravda, jemu se můžou chovat naprosto odlišně a stonkovky jsou do nové nádrže kanonickou volbou.
Jen pro zajímavost, varieta brown se u mě chová přesně jak jsi popsal (tedy zcela odlišně jako varieta green). Listy půlkou plochy leží na hladině. Po založení větší nádrže ji tam plánuji přeložit.
Dobře:
Pantovarnicek má valisnerii, egerii a echinodory.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Každý jeden druh z těch tří se snaží zaplnit akvárium. Jak se to jednomu povede (nebo všem třem), v oněch 49l nebude dost světla pro pogostemon vepředu. Odejde mu (pokud neodejde už dřív, protože pro něj asi nemá dost výživný substrát).
Pantovarnicek ma jen 49l (a ještě inzeruje hygrophylu). V kategorii druhů rostlin, které rostou k hladině, už prostě není místo. Pokud nepřidá druh, který už má, měl by primárně hledat něco menší. Něco, co mu přežije pod valisnerií nebo egerií. S méně světla, ale potřebuje to už teď. Mě Cryptocoryne wendtii roste pod valisnerií. I pod lekníny. Uvažoval jsem mu navrhnout anubias, ale ten je pomalý a může ho dát kdykoli později. Takže v tuto chvíli, kdy má plno místa vepředu a pro nižší rostliny, jsou ty kryptokoryny dobrý návrh. Výsledek logické úvahy (a ne toho, že bych všude chtěl doporučovat kryptokoryny).
Já bych se s tím ani nechlubil ty rostliny nevypadají moc dobře už z toho důvodů že jich je moc a nechají si dost líbit. Nehodlám ale zabředávat do neplodných diskusí takže už se nebudu dál vyjadřovat to samé očekávám od tebe.

Jasně, že toto je monokultura Václave, když to má pět litrů! 20 kryptokoryn v pěti litrech!
Pantovarnicek má litrů 49. O čem se bavíme?
Kryptokoryny jsem nabídl z jednoho dobrého logického důvodu. Vidíš ho?
P.S. Pokud jsem napsal něco, čím jsem do tebe udeřil, omlouvám se. Uberme ostrost oba, prosím.
Mohl bych zdvořile požádat o sdělení, kterých 12 druhů to je? Nebo o nasměrování, kde takovou informaci najdu? Předem děkuji.
Ne každý bude mít stejnou představu jako ty pěstovat nějakou monokulturu. Stále nutíš lidem do začátku kryptokoryny protože tobě v těch tvých většinou nic jiného neroste.

Ani náhodou to není moc, Václave.
Na této fotce je například 20 kryptokoryn
rybicky.net/fotogalerie.php… Pokud si nepamatuješ velikost mých akvárií, nehledej a napiš, kolik akvárium na obrázku podle tebe má litrů.
Tak u zakládání akvária by 4 stačily spíš bych přitlačil na stonkovky prostě rychle rostoucí rostliny. Cryptocoryne wendtii 'Green' je poměrně velká rostlina čtyři už má a dalších 15 středně velkých bych rozhodně nedával.

- čtverzubcům se dávají odolnější druhy kytek jako je valisneria, protože vydrží zásolování vody, které všichni čtverzubci potřebují,
- je pouze asi 12 druhů rostlin, které dokážou akceptovat částečnou salinitu

Proč ne? V čem je problém? Já jich v podobném objemu mám asi podobný počet (ač spíš menší druhy) a ještě dostatek prostoru na čtyři jiné druhy rostlin. Proč by to nemělo fungovat?
Mne štvorzubec nevydržal ani 3 týždne

a to žrať mal čo...
Přidej rostliny. Středně velké kryptokoryny do dna pod valisnerií. Alespoň 15 rostlin. To je rada za všechny peníze do 40 litrů radíš aby měl celkem 21 kryptokoryn? Nezdá se ti to nějak moc.

Dodávám, že čtverzubce bych nedával vůbec do společenského akvária. Sežerou všechny šneky a v akváriu začnou bujet řasy.
Čtverzubce ke krevetkam určitě nedávej. Pokud tedy plánuješ malé druhy jako jsou neocaridiny.

Přidej rostliny. Středně velké kryptokoryny do dna pod valisnerií. Alespoň 15 rostlin.
Ahojte, včera jsem založil svoje první akvarko. Mrknete prosím na moji prezentaci. Vidíte tam nejaké nedostatky? Co zlepšit? A jaké rybičky si tam dát? V minulosti už mi poradili tetry ohnivé, pancéřníčky malé a krevetky. Tak to asi i dopadne. Ještě přemýšlím nad čverzubcem trpasličím. Mohl bych ho dát do takového akvárka? a s čím ho zkombinovat?
Díky za rady
Starší reakce
Až ti výrazněji klesne průtok filtru.
Po jaké době po založení akvária vyprat houbu ve vnitřním filtru?
0 26.01.2020 22:59 Lamanoid – Netradiční koncept

Zdravím,
Od chvíle, kdy jsem náhodou narazil na chov krabů jsem se rozhodl, že si vytvořím krabárium. Ale když už, tak bych ho chtěl nakombinovat s akváriem.
Protože si uvědomuju, že by krabi s většinou rybek udělali rychlej proces, tak mě napadly dva koncepty, jak by šlo takové kombinované akvárko vytvořit, ale několik dní jsem procházel internet křížem krážem a nikde jsem nic takového nenašel, tak se chci poradit jestli to bylo spíš proto, že nikdo není takovej blázen, aby se s něčím takovým patlal, nebo jestli je tam něco, kvůli čemu to nemůže fungovat.
V první řadě.. Omluvte mé umělecké vlohy..
Důležitý faktor pro mě byl cirkulace vody, abych využil jednu filtraci pro obě části.
Šedá čára znamená mřížku, která by zamezila pohyb krabů, ale voda by přes ni mohla proudit.
1. návrh je takový jednoduchý, určitě by fungoval, ale strašně moc místa by zabral štěrk a písek a nezbylo by moc na vodu.
Tak jsem přišel s 2. návrhem s tím, že by pod ostrůvkem vzniklo další místo, kde bych z kamenů vyskládal větší množství úkrytů a využil tak toho, že tam nebude moc světla, aby tam rybky měly vždycky klid. Uvažuju i o tom, že bych tam zezadu doplnil tlumené osvětlení, abych tam viděl aspoň něco.
Teď jen potřebuji zkušený pohled, jestli to bude fungovat stejně i v praxi.
Osobně tam vidím jen dvě mouchy - obtížné čištění a určitě to bude potřebovat nějakou "nožičku", aby to vydrželo váhu písku.
Díky.
Starší reakce
Moc děkuji, vrátím zpět do původního akvárka, ale nevím co teda s tou rostlinkou... Je prada že se to objevuje jen u jedné rostliny kryptocoryny (tuším lucens)


Jsou to díry uprostřed listu, tak jsem si myslela, že za to může šneček. Jinak bych čekala žloutnutí či úhyn listů od špičky listu, tak nevím
Zkusím vyfotit ale je cca 4 mm velký, s tmavě hnědou ulitou do špičky a se světlejšími hnědými skvrnami na ulitě. Tělo sněka světlé až bílé.
Nemyslím si, že to má na svědomí šnek. Zdravé rostliny většina šneků neničí a spíš jsou v akva prospěšní. Nejspíše to bude způsobeno přechodem nových rostlin pod vodu.
Když toho šneka vyfotíš a dáš sem, tak ho budeme moci jako viníka pravděpodobně vyloučit.
Zdravím,
topítko jsem "odinstalovala" a teplota se po dvou dnech pohybuje mezi 20 - 22°C a nižší by být asi neměla. Další rostliny budu sázet cca ve čtvrtek - pátek tento týden, tak snad se to zase posune o kousek dál

.
Všimla jsem si, že na listech se mi dělají díry, načež jsem za 2 dny našla malého šnečka, který se tam dostal přes košíčkové rostliny. Dělal v akvárku celkem paseku na rostlinách, tak jsem ho provizorně dala do koule ale předpokládám,že tam bude řádit taktéž

.
Přidat reakci
1 ...... 144 145
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146862x