Zakládání akvária
- čtverzubcům se dávají odolnější druhy kytek jako je valisneria, protože vydrží zásolování vody, které všichni čtverzubci potřebují,
- je pouze asi 12 druhů rostlin, které dokážou akceptovat částečnou salinitu
Proč ne? V čem je problém? Já jich v podobném objemu mám asi podobný počet (ač spíš menší druhy) a ještě dostatek prostoru na čtyři jiné druhy rostlin. Proč by to nemělo fungovat?
Mne štvorzubec nevydržal ani 3 týždne
a to žrať mal čo...
Přidej rostliny. Středně velké kryptokoryny do dna pod valisnerií. Alespoň 15 rostlin. To je rada za všechny peníze do 40 litrů radíš aby měl celkem 21 kryptokoryn? Nezdá se ti to nějak moc.
Dodávám, že čtverzubce bych nedával vůbec do společenského akvária. Sežerou všechny šneky a v akváriu začnou bujet řasy.
Čtverzubce ke krevetkam určitě nedávej. Pokud tedy plánuješ malé druhy jako jsou neocaridiny.
Přidej rostliny. Středně velké kryptokoryny do dna pod valisnerií. Alespoň 15 rostlin.
Ahojte, včera jsem založil svoje první akvarko. Mrknete prosím na moji prezentaci. Vidíte tam nejaké nedostatky? Co zlepšit? A jaké rybičky si tam dát? V minulosti už mi poradili tetry ohnivé, pancéřníčky malé a krevetky. Tak to asi i dopadne. Ještě přemýšlím nad čverzubcem trpasličím. Mohl bych ho dát do takového akvárka? a s čím ho zkombinovat?
Díky za rady
Starší reakce
Až ti výrazněji klesne průtok filtru.
Po jaké době po založení akvária vyprat houbu ve vnitřním filtru?
0 26.01.2020 22:59 Lamanoid – Netradiční koncept
Zdravím,
Od chvíle, kdy jsem náhodou narazil na chov krabů jsem se rozhodl, že si vytvořím krabárium. Ale když už, tak bych ho chtěl nakombinovat s akváriem.
Protože si uvědomuju, že by krabi s většinou rybek udělali rychlej proces, tak mě napadly dva koncepty, jak by šlo takové kombinované akvárko vytvořit, ale několik dní jsem procházel internet křížem krážem a nikde jsem nic takového nenašel, tak se chci poradit jestli to bylo spíš proto, že nikdo není takovej blázen, aby se s něčím takovým patlal, nebo jestli je tam něco, kvůli čemu to nemůže fungovat.
V první řadě.. Omluvte mé umělecké vlohy..
Důležitý faktor pro mě byl cirkulace vody, abych využil jednu filtraci pro obě části.
Šedá čára znamená mřížku, která by zamezila pohyb krabů, ale voda by přes ni mohla proudit.
1. návrh je takový jednoduchý, určitě by fungoval, ale strašně moc místa by zabral štěrk a písek a nezbylo by moc na vodu.
Tak jsem přišel s 2. návrhem s tím, že by pod ostrůvkem vzniklo další místo, kde bych z kamenů vyskládal větší množství úkrytů a využil tak toho, že tam nebude moc světla, aby tam rybky měly vždycky klid. Uvažuju i o tom, že bych tam zezadu doplnil tlumené osvětlení, abych tam viděl aspoň něco.
Teď jen potřebuji zkušený pohled, jestli to bude fungovat stejně i v praxi.
Osobně tam vidím jen dvě mouchy - obtížné čištění a určitě to bude potřebovat nějakou "nožičku", aby to vydrželo váhu písku.
Díky.
Starší reakce
Moc děkuji, vrátím zpět do původního akvárka, ale nevím co teda s tou rostlinkou... Je prada že se to objevuje jen u jedné rostliny kryptocoryny (tuším lucens)
Jsou to díry uprostřed listu, tak jsem si myslela, že za to může šneček. Jinak bych čekala žloutnutí či úhyn listů od špičky listu, tak nevím
Zkusím vyfotit ale je cca 4 mm velký, s tmavě hnědou ulitou do špičky a se světlejšími hnědými skvrnami na ulitě. Tělo sněka světlé až bílé.
Nemyslím si, že to má na svědomí šnek. Zdravé rostliny většina šneků neničí a spíš jsou v akva prospěšní. Nejspíše to bude způsobeno přechodem nových rostlin pod vodu.
Když toho šneka vyfotíš a dáš sem, tak ho budeme moci jako viníka pravděpodobně vyloučit.
Zdravím,
topítko jsem "odinstalovala" a teplota se po dvou dnech pohybuje mezi 20 - 22°C a nižší by být asi neměla. Další rostliny budu sázet cca ve čtvrtek - pátek tento týden, tak snad se to zase posune o kousek dál
.
Všimla jsem si, že na listech se mi dělají díry, načež jsem za 2 dny našla malého šnečka, který se tam dostal přes košíčkové rostliny. Dělal v akvárku celkem paseku na rostlinách, tak jsem ho provizorně dala do koule ale předpokládám,že tam bude řádit taktéž
.
Starší reakce
Mír
. Definujme to, že Phallichthys tico jsou do připravovaného akvária minimálně stejně dobře plánovatelné jako Neoheteradria elegans a je na místě je zmínit.
rybicky.net/fotogalerie.php… Všechna akvárka mám v jedné místnosti. Teplotu mám konstatní, v topné sezóně topíme "na trojku", takže nemá důvod klesat. V létě kolísá víc, stoupá až na 30 °C bez ohledu na noční větrání. Souvislost s nádrží Ozzouska není, takže OT...
Řešit, jestli Ticco nesežere vůbec nic, zatímco jedna z padesáti Elegans možná sežere jednou za pár dnů krevetku, mi přijde při výběru osádky nesmyslné...
Změny podle ročního období jsou fajn. Jinou teplotu máš teď a jinou, když bude venku -15. A i den/noc v pocítíš. Pokud budou vedra, budeš asi větrat, až bude v noci chladněji, abys ochladil celý byt. Já to dělám.
Neřekl jsem, že jsou N. elegans nevhodné. Napsal jsem, že P. tico jsou ještě lepší volba. A to je pravda. Nežerou ani nejmenší krevetky. Doslova vůbec. V článku v časopise Akvárium je dokonce zmínka, že ani v jejich trávicí soustavě v originální lokalitě korýšky nenašli, přestože tam korýšci s P. tico žijí.
Teplota mi klesá jen při údržbě. Jinak je konstatní a mění se jen podle ročního období...
Když se traduje, že je vhodná, ale občas někdo napíše, že krevetky žere, nehodnotil bych ji jako nevhodnou... Individuální to bude vždycky se vším, řekl bych...
V ložnici mám aktuálně vodu 19°C (ani to není na okně) a v ní ryby, které to mají rády. V kouli na okně mám 17 a v ní také ryby, co to mají rády.
Nicméně pokud Ozzousek teplotu pod 20 °C nemá, znamená to, že se úplně v pohodě obejde bez topítka. Dobré pro ni. Nižší účet za elektřinu, nulové riziko, že se topítko rozbije a primárně výhoda kolísání teplot, které živočichům vyhovuje.
Silvie, co jsi vlastně chtěla svým přispěvkem říci?
Ctibum: Nejde o vysokou teplotu, jako takovou. Krevetky budou v pohodě i při vyšších teplotách. Důležité je, že nemáš topítko a tvá teplota není konstantní. Konstantní teplota dokáže být problém.
Elegansky: Jak u koho. Traduje se, že jsou vhodné ke krevetkám. Ale ne jednou jsem četl, jak někdo popisuje, že mu velké samice aktivně malé krevetky loví. Je to inividuální.
Nechme Ozouska, ať zjistí, jakou by měl teplotu bez topítka (kryptokoryny a ostatní rostliny porostou i při teplotě 20 °C).
Nevidím zásadní problém v soužití krevet s Eleganskami i Razborkami. Neříkám, že si nezobnou, asi ano, nevím, ještě hsem bepozoroval, ale neřeším, krevetky neubývají a množí se.
Stejně tak nepozoruju, že by se krevety (Red cherry) při konstantní teplotě (u mě všude bez topení a s krytem 25-26 °C, při výměnách dávám studenější) nemnožily...
JŠ: Ozzousek má topení...
Já mám třeba v ložnici 19 a v létě( když je víc) mám problém spát. Krevetkám se tam daří.
Kolik lidí ma akvárium ve sklepé nebo na chodbě....15-20 stupnů je zima,to je jako za krále klacka,takový podminky...OT
Ještě lepší volba, než Neoheterandria elegans, jsou Phallichthys tico. Na rozdíl od elegansek nežerou vůbec krevetky, ani nejmenší (neotevřou tolik tlamu). Velmi dobře se mi s nimi krevetky množí.
Taky snesou přes zimu v pohodě vodu 20 °C teplou. Na to si dej obecně pozor: Pro životaschopnost ryb i krevetek je fajn, když teplota není konstantní a kolísá jak sezónně, tak i trochu v rámci rozdílů den-noc. Mohla bys klidně dopadnout, že by se ti krevetky nemnožily a nevěděla bys proč. Konstantní teplota. Ale toto v obchodech neřeknou. Pokud bez topení máš alespoň 20, topítko nepotřebuješ. Pokud je to méně, řekni, kolik máš. Existují i ryby šťastné přes zimu při 18-20.
P. tico ale potřebují husté rostlinné, zaběhnuté akvárium a stabilitu. Nekupoval bych je dřív, než v druhé polovině února a jen, pokud by v akváriu vše klapalo. Krevetky first. A ještě dřív další rostliny.
P.S. Krevetky jsou úplně bez problémů i při teplotách 15 °C (a občas i nižších, pokud jsou změny plynulé). Budou růst pomaleji, ale dorostou větší a budou žít déle.
Neritiny jsou potravinoví specialisté. Konzumují JEN jemné zelené řasy ne vyšší, než 1-2 mm. Ostatním řasám se budou vyhýbat. Mnohem lepší jsou na úvod levatky, okružáci a piskořky. Od každého trochu.
"Problém" malých šneků je, že pro akvaristické prodejny nejsou komerční produkt. Neritiny ano.
P.S. Se starým dnem mám naopak dobrou zkušenost. Kryptokoryny ho mají rády. Ale dal bych jich víc.
Děkuji za tip na rozšíření rostlin
Ohledně toho starého dna, no už tam je, tak snad to bude fungovat ...
Aha, dobře děkuji, takže spíše až do hodně zaběhlého akvárka nebo až po výskytu řas?
Mech a kobercovka jsou sice pěkné ale není to ten typ rostlin, které by měly v čerstvém akváriu pomoci.
Edit: Druhů máš podle mě dost, posílil bych třeba tu ludwigii.
Edit2: S tím starým dnem tu mají lidi celkem špatné zkušenosti. Ty ho tam máš hned 4 l. Ještě bych zvážil jeho použití.
Ne - neritinu NE. Nemáš pro ni řasy, měla by hlad. Doopravdy.
Mohu ti poskytnout startovací dávku malých šneků, pokud nemáš. Víc píšu v soukromé zprávě. Dovedl bych ti přímo něco poskytnout.
Děkuji.
Osádku plánuji až na konec ledna, pokud se akvárku bude dařit. Zapomněla jsem, že mám v plánu ještě jednu Neritinu ale to teď asi nehraje roli.
Mohu poprosit ještě o nějaké doporučení na rostlinu? Chtěla jsem ještě přidat nějaký mech a kobercovku.
Rozhodnutí měníš dobře. Trpasličí krevetky například s endlerkami jsou jednodušší a trvalejší osádka tvého akvária, než bojovnice.
Nicméně potřebuješ silně přidat rostliny. Rychle. Máš velmi silnou volnou plochu dna.
A povytáhni Cryptocoryne pontederiifolia ze substrátu, aby jí byl vidět 1-2 mm kořenů.
P.S. Krevetky za měsíc, ryby ještě později (nejlépe potěr). Potřebuješ vědět, že ti to roste.
Třeba 15x razborka skvrnoocasá a k tomu 15 neocaridin. Krevetky se namnoží, nemá cenu jich kupovat více.
Zdravím,
snažila jsem se pročíst zdejší různé vlákna pro začátečníky a pomalu měním svoje původní rozhodní, že do svého 30 l nano akvárka pořídím jednoho samce Betta (možná s trpasličími krevetami) a uvažuji spíše o rozborkách a nebo endlerkách (pořád bych tam chtěla i ty trpasličí krevetky). Chtěla bych se vyhnout trápení rybiček a ráda bych zvolila "ideální" kombinaci a zvolit správné počty ryb/krevet.
Lze z výše uvedeného navolit nějaké vhodné kombinace?
Mám také už zaběhlou kouli, kam uvažuji jen o trpasličích krevetkách.
Moc děkuji za rady.
Starší reakce
Jasně,zvolím větší zrnitost,díky za odpověd.
Osobně jsem malawi měl a frakce 1,2mm byla idéální...klasické Sauloisky,nebo Trewawasáci s tím neměli problém....při menší frakci hrozí zahnívání zbytků a zcela určitě se to nedá dobře odkalovat ...nehledě na to, ten bílý písek časem opravdu nebude bílý...
0 16.12.2019 21:02 strejc – zakládání akva..
Zdravím,zakládám dalši akva. z africkými tlamovci malawi a jen jsem se chtěl zeptat jakou hrubost písku bych měl zvolit.Chtěl bych bílý písek a myslel jsem si zrnitost 0,8-1,2mm ale v akvaristice mi doporučují zrnitost 0,2-08mm.Co myslíte...Díky za radu.
Pokud tam vyloženě nemusíš brzo vypouštět ryby, tak tím nic nezkazíš, ale asi ani nic moc nezískáš. Takže je to spíš zbytečné.
Jestli musíš ryby nasazovat brzo (např. měníš jedno akva za druhé), tak bych ten filtr napřed zajel jak píšeš.
Jestli nastanou nějaké porodní bolesti podle mě na tomhle nestojí.
To Vlka: No taky tam ale už půl těch ryb už nemáš. Dlouhověkých ryb.
Většinou se to tu radí, když v akvárku měníš filtr a nejde použít stávající náplň/molitan v novém. Jinak za mě, neřešil bych urychlení něčeho o pár dnů, když mám v plánu provozovat to několik mnoho let...
Příště už ty kořeny nemusíš vařit ve slaný vodě, je to takový internetový bubák, který je velmi často používán.
Až na ty kořeny vařený ve slaný vodě bude chtít člověk dát třeba mikrosorko a nebo anubias, obvykle se jim tam nedaří. Obecně vaření předmětů, který jdou do akvária považuji za nesmysl, jde to trochu proti smyslu záběhu nádrže, tedy my na začátku potřebujeme nějakou špínu, aby mohla nitrifikace efektivně vzniknout a tím sterilováním se o tu drahocenou špínu připravujeme. Normálka zbavit hrubých nečistot a jde to do nádrže.
pojem zajetý filtr je pro mě mnohoznačný.
Bez "laboratoře" beztak nezměřitelný...Pokud zajetý filtr ( plný nitrifikačních a dalších bakterií,) dáme do prostředí kde není co k "žrádlu", bude to podobné jako by tam nebyl...
Čas "neošulíme", ale pomoc to bude...jak velká ( a hlavně v jakých podmínkách) je věc druhá.
Spoustu akvaristů používá 'vypraní filtru' v nové nádrži
Nejak se vyhnout "porodnim bolestem" pri zalozeni noveho akvaria + kratsi doba zabehu a mozne vysazeni ryb a trosku zvedavost jestli to bude mit nejaky efekt.
Kdyz bude filtr zabehly tak by to mohlo pomoc ne?
kratší zajetí,versus namnožené nitrifikační bakterie ?
Zkusit to můžeš,některým to funguje.
Jiní dávají přednost "klasice"
Co chceš vlastně urychlit??
Starší reakce
Ideálne by bolo, keby mohol niekto počas Vašej neprítomnosti prísť pozrieť/poznačiť teploty. Nemusí to byť nikto znalý, len aby ste vedeli, ak sa zase niečo pototo, že čo sa to vlastne dialo... Či tie ohrievače stačili, a tak
Připomínám, že se jedná o dobu, kdy opouštím domek na několik dní. Netopí se zde a taplota klesně klidně na 10°C. Teplota každého z tělísek nyní udržuje vodu na 23°C. Když by teplota náhodou vystoupila, tak by měly vypnout. Každopádně se to budu snažit vyzkoušet a vysledovat, jak se akvárium chová. Také jde o roční období.
A je to mimořádná situace, nyní jsem byl 10 dní v nemocnici. No, není to jednoduché.
Každopádně děkuji za snahu poradit a pomoci.
Aby jsi je zase neuvařil...
Buď bych to zateplila s jednim,a nebo dvě topítka už bez zateplení,chtělo by to vyzkoušet..
Ano, díky, již na tom pracuji, Pro případ odjezdu připravím desky a pořídil jsem si ještě jedno tělísko, které nainstaluji jen tak letmo jen na dobu nepřítomnosti. Takže izolace i výkon bude - výsledek se musí dostavit.
Přidat reakci
1 ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145862x