Zakládání akvária
Do nově založeného akvária (3 týdny) jsem před 3 dny nasadil piskorky. Zatím se do substrátu moc nezavrtavaji. Spíš rejdí po celém akváriu a tak vzdy 2 se stabilně drží u hladiny. Je to normální? Mám 1-2 mm štěrk. Není to na ně moc jemné? Nebo mám se tohoto chovani nějak obávat?
Má to tam parádne!
Príjemne ma prekvapuje aj, ako mu navidomoči priam pasujú tie vyrazne červenohnedé skaly do divokej zelene... Tiež že tie čulé a bystré stádočkovité rybky, dodávajú tomu akvárku - radostny pohyb. Gringo63 je krásna inšpirácia, dakujem!
Mrkni se na prezentaci ,,Trocha Asie,, majitel Gringo 63. Určitě tam najdeš nejakou inspiraci.
Kawa dakujem za perfektny, velmi konkretny návrh priamo k labyrintkovitému meritu veci. Potešila ma aj Tvoja empatia vs moja akási afinita (asi z dávnej mladosti) k tej JV Asii.
Mohlo by sa to tam pri kvantifikovanom (druhovom) zložení ako navrhuješ aj tak celkom sympaticky čulo a živo mrvit. Velmi mi vyhovuje pohyb. Ako v tom Vietname alebo Kambodži.
Každy večer by sa bolo na čo dívat, na zmeny, vyvijali by sa nejakym smerom aj medzidruhové (skupinkové) vztahy. Taká priaznivo naladená velká rodinka by to mohla byt. Bude mi napokon aj tažko rozhodnút sa def. v koncovke (realizacii) pre niektory z vašich navrhov páni - sú všetky estetické aj zaujímavé ekologické.
Dakujem za podporu ZDRI s tymi leerkami.
Mohli by naozaj krásne dorastat a mocniet. Vdaka aj za príjemny troj-druhovy navrh, pozrel som si hned tie M.festivus, s leerkami by pasovali. Majú dokonca aj "kvázi podobny" hydrodynamicky tvar tela... boli by v tomto smere s leerkami tak trošku ako vzdialené "príbuzné" "sesternice a bratranci". No čo ma na nich zaujalo... tak ten čierny pásik od oka tiahnúci sa až ku chvostovej... je našikmo. To je celkom pozoruhodné, neviem či v škále pruhovaní a pásikov akva rybiek až tak časté. Neobvyklé...
Trošku to shrnu. Za prvé na Terčovce s tou vodou co máš zapomeň. Bylo by víc starostí než radostí. Chlapi ti dobře poradili k proporci nádrže Jižní Ameriku. Ty chceš Labyrintky.Ok. Takže se držme teda Asie co se ryb a rostlin týče. Vice samců Bet jsem videl v hodně zarostlém akva. I tak se to rvalo. Takže bych volil Betta Imbelis. Rajovce Černé 1 pár. Čichavců více druhů tak po 6 až 10 kusech.Pak hejno Razborek a Parmicek(né Ctyřpruhých) Čichavce Líbající, Trichogaster Sumatranus a Trichogaster Lerri. Mimochodem pozorovat výtěr těchto ryb je opravdu zazitek. No a nesmime opomenout ryby dna. Nějaké Sekavce a Mřenky.Takže ryby a rostliny z Vychdni Asie ať to má štábní kulturu. Pozn. Osobně považuji za vrchol nevkusu dát dojednoho akva Čichavce a Skaláry.
Ďakujem, skúsim sa v okolí spýtať. Vodu (okrem tej relatívne tvrdšej zo skupinového vodovodu) tu (Podunajská nížina, Žitný ostrov) máme aj - z vŕtanej studne (-6 m pod terénom, štrkopiesky, čerpadlo, polievam ňou, nepijeme ju). To by však chcelo aj dajaké navyše techn operejšns
ako to dotiahnuť až k akvárku (vŕtanie do stien, rygol) - hoci studňa je len pár metrov od budúcej pozície akvárka. Tiež zatiaľ netuším, aké sú mikrobio hodnoty tej vody, či to nekolíše, koľko má dusičňanov alebo P. Okolie totiž relatívne dosť hnojí (trávniky). Ale dali ste mi RAP zaujímavú inšpiráciu, nápad. Tie labyrintky by zrejme aj s kopcom pod-vodnej zelene tú relatívnu tvrdosť asi mohli celkom dobre a univerzálne znåšať? africké jazerné cichlidy asi aj rovno z vodovodu
Máte pravdu: Južná Amerika a prípadne ešte terčovcovo-neónková by bola asi "o niečo" prevádzkovo na kvalitu vody pri danom objeme náročnejšia.
Já měl kdysi hejno (10 ks) Leeri v nádrži 120x60x60 cm a se sloupcem vody neměli žádný problém. Naopak, teprve v této nádrži naplno vynikli. Pokud mají vhodné podmínky, je to celkem velká ryba s vysokým tělem. Krásně by se dali nakombinovat třeba s hejnem klidných kančíků M.festivus (při tření radši rozvášněný pár dočasně přesunout do odchovné nádrže). Oba druhy neničí kytky a preferují vyšší teplotu. A k tomu na dno např. nějaké větší výraznější pancéřníčky Corydoras (třeba Štěrbáky).
Áno, s tými labyrintkami sa všeobecne nižšie stĺpce odporúčajú. Niekde tu vo fóre som si prečítal, že rajovce osadené počas leta do vonkajšieho jazierka v záhrade, krásne zmocnejú a narastú... Kawa, čo myslíte: 2 samčeky v tak veľkej nádrži - zniesli by sa? rozptýlili? Alebo čo 2x samčeky Betta spl. - potlačila by sa ich vrodená terit.agresivita - pri mnoho rastlinkách a skrýšach - a "spoločensky" pri tom kŕdli ale 30 ks (spolupracujúcich) leeriek? Neviem samozrejme či Macropodus napr. occ. obýva v domovine (vo Vietname?) tie samé biotopy ako Tr. leeri... Áno, tie ryžové políčka tam sú domácim (voda) tak max. po kolená... Rozmýšľam ale, či relatívne vysoký a plochý tvar tela u T.leeri (aj celkom vysoká chrbtová plutva), nebudú predsa len o niečo vyšší biotop, než 40 cm... ryžové políčka napokon keď tento druh vznikal, žiadne ešte neboli.
Rajovec: má zas celkom "športové", silné telíčko - schopné sa asi aj predierať (?), čo som ich dávno pradávno mával, v asi tak 50 cm vysokom aq, obýval plne celý výškový diapazón stĺpca vody a rád si zaplával aj ku dnu. A potom zas hore, osviežiť sa vzduchom...
Celkom sa mi zdalo že ten pohyb viac ako len v plytkej vaničke, mu šiel fyzicky k úžitku.
No veď to.
RAP,, myslíte si, že tých 30-40 ks leeriek - je prespríliš? Akými inými labyrintkami by sa to dalo/mohlo vizuálne esteticky ekologicky najlepšie namiešať... Rajovce, 2-3 samčeky, by sa tam pri tej väčšej kvantite leeriek, pomestili - boli by voči sebe o niečo vľúdnejšie? pri danom nemalom objeme aq... Alebo zo dva samčeky bojovníc k tomu... rozdelili by si akvárium na spravodlivú polovicu.
A čo myslíte tá Helostoma temminckii... je 2x tak veľká v dospelosti, ako T. leeri... zrejme by aj poctivo dorástla Práve to: že som nevidel takto veľké akvárium nikdy osadené veľkým počtom len labyrintiek... neviem si poradiť. Ale šiel by som do toho, mohlo by to byť zaujímavé na krásnu a neustále sa vyvíjajúcu ekologickú pozorovačku. V zmysle: život je zmena.
Obávám se, že při tomto objemu vyrábět demivodu, by bylo celkem drahé. Záleží, co je zdroj - vodovod, studna.
Zkus se pozeptat v okolí akvaristů, co jim prosperuje a za jakých podmínek. A podle toho se rozhodni.
Zapomíná se na jednu věc. Labyrintní ryby se doporučuje chovat v akva s výškou vodního sloupce do 40 cm. Neznamená to že ve vyšší nádrži do 14 dnů chcípnou.
např 30-40 ks leeri
Aby to pak nevypadalo jak prodejní nádrž ve zverimexu.
Různé vhodně se doplňující druhy se kombinují, aby bylo stále co pozorovat. Navíc "nebojácné" rybky pomáhají v aklimatizaci těm bázlivějším.
Ako rajovce tak špeciálne aj perleťáci sú samozrejme fantastické ryby! Exkluzívnou stavbou tela, hýrivým sfarbením, námluvami, dojemnou starostlivosťou o potomstvo... Kolega -ucx- mi veľmi dobre poradil, dva luxusné a ekologicky (i esteticky) skvele vyladené mixy druhov, hoci z iných geografických končín. Na to akvárko dokonale pasujú.
Povedzte mi ale - prečo sa akvaristi, ako keby tak trochu vyhýbajú, pomaly až "obávajú"
- osadiť veľké akváriá (povedzme nad 500 l) - špeciálne len labyrintkami? Veď sú tak skvostné... Bude to tým, že "vyšli z módy" (??), keďže sme sa nimi zaoberali veľmi veľa za mladejších čias, a dnes pribúdajú do akváriek stále nové a nové exkluzívne druhy (alebo farebné krížence) - alebo to bude tým, že akvarista ktorý sa dostane už (zväčša rastúcimi skúsenosťami) k veľkej nádrži, chce testovať svoje experiences na čoraz náročnejších druhoch? Prosím zájdite sa pozrieť na chvíľku do podsekcie Biotop Asie
rybicky.net/forum/15317-biotop-asie kde som umiestnil dotaz, (aj fotku toho 900 l aq) či by mohla byť tá priestranná nádrž - osadená výlučne len hejnom labyrintiek? (napr. 30 - 40 ks leeri, do toho ale zo dve-tri Colisa, 4 - 5 Helostoma temminckii? s úžasnou perleťobelobou robustného tela - a do toho možno i dvaja samci Macropodus (op. al occ.) alebo dokonca 2 x male najklasickejšej Betta? (zrejme by objem ich teritorialitu vymedzil, vzťahy zjemnil
no alebo prečo nie sa aj občas trošku ponaháňať, ak aj to patrí (aj v prírode) k spestreniu života?) Povedzte - zdá sa vám to príliš mish-mash? Esteticky - podivné?
Veľké akváriá nad 400 či 500 l, osadené výhradne len čichavcami a spol., som tu prakticky nenašiel... Nerozumiem tomu. Budem povďačný aj za zaujímavý kritický názor!
S.
Akvárko má výšku 66 cm (79 cm je šírka, no aj tá mi celkom pasuje). Tých 66 zvrchu je pre mňa tak akurát, aby som manipulačne dosiahol rukou k dnu zvrchu.
Máte veľkú pravdu, Lister: "Tohle už chce hodně dobře rozmyslet". Práve preto sa aj pýtam, (možno v krúžku dlhoročných banálne, ale nehanbím sa za to) - najprv práve na potenciálnu osádku (druhy, ich kombi-, rel.biotop) - trošku aj vzhľadom k tvarovému typu akvária. (Myšlienky tu máte výborné a akváriá čo som si zatiaľ len letmo pozrel, aj už okolo 200, 250 l - sú čarovné, namakané - radosť sa potúlať prezentáciami.) K tomu, v druhom kroku začnem riešiť techniku... Poviete mi, kratučko, čo je - ultimátne akvárium? (Malawi viem o čo zhruba ide). Inak aj Vaša skalárovská "Amazonie" je skvelý návrh (stredné cichlidky k tomu, pancierníčky, idem si hneď pozrieť aké su to císařské neonky). Pre dobrú fyzičku a kondičku skalárov - nebude tých 66 cm na výšku primálo. Sú to veľmi elegantné tvory
aby im bolo dopriate si naťahovať telíčka na výšku ako spokojným kocúrom...
Voda čo nám tu tečie z vodovodu, má: tvrdosť 11,9 (*dH) resp. 2,13 (mmol/l) priemerné hodnoty. V inom zhodnotení som našiel: 12,3 - 12,5 (*N) resp. 2,2 - 2,23 (mmol/l). Teda zhruba na hornej hranici stredne tvrdej vody / spodnej hranici dosť tvrdej vody... Ďalšia chémia v tej vode (sodík, dusičnany, horčík) tu: voda zo zdroja PODUNAJKA
www.bvsas.sk/…
Čo myslíte, RAP... bolo by pri tom objeme vody (cca 900 l) náročné (logisticky, finančne) ju "meniť", vyvíjať do mäkšej, napríklad pre tie diskusy a neónky? Za mladi som mal inak cca 100 l akvárko (skoro kocku) a v ňom guramy leeri a tým som tam jednoducho len z vodovodu dolieval vedierkom odparenú vodu - ešte tvrdšiu než píšem vyššie - bez akejkoľvek chem doúpravy (vtedy ešte neboli dnešné možnosti) - guramy boli ako z obrázku
mocné a zdravé. Inak vo Vietname alebo Laose, zaolavené ryžové políčka, plné vody - sú často dokonale uprostred vápencových oblastí. Voda, ktorá ich bezprostredne napája, musí byť teda značne tvrdá. Na druhej strane: dosť tam prší a teda sa to mieša intenzívne zas aj s dažďovkou... A do toho plno trieslovín (organiky) z džungle naokolo. Priznám sa, príliš som toho nečítal, o vhodnom chemizme vôd špeciálne napr. pre juhoázijské labyrintky či čichavce... Pri juhoameričankách (terčovce, neónky) je to jasnejšie a už známe, čo vyžadujú.
Hmm, 80 cm hloubka akvária, to je sen, s tím už vymyslíš tolik věcí...
Tohle už chce hodně dobře rozmyslet. Jak už tu padlo tak asi taky záleží na vodě, jestli ti teče tvrdá tak by to mohlo být ultimátní Malawi akvárium.
Osobně bych u takové nádrže šel do "Amazonie". Skaláry (přírodní), červené neonky, císařské neonky, k tomu nějaké zajímavé středně velké cihlidky a velká banda pancéřníčků - každý dle svého, asi bych dal Šterbáky. K tomu hodně kytek, velké echinodory, nějaké stonkovky, vepředu nižší odnožující echinodory a spousta propletených velký větví. Kameny ne.
Tohle je můj se. Placky jsou fajn, ale kdo se o ně má pořád bát a řešit lehce "trpící" rostliny.
Taková "maličkost", jakou máš k dispozici vodu? Řekl bych, že bude lepší vybírat ryby a rostliny podle parametrů vody.
_ucx_ napsal: Rájovce i perleťové čichavce můžeš mít v každé obyčejné dvoustovce, tohle si zaslouží něco zajímavějšího....
Můžu vědět proč jsou rájovci a zejména perleťáci nezajímaví a proč si "zaslouží" jen 200litrové akva?
Rozumiem a veľmi pekne ďakujem za priaznivé usmernenie, -ucx-. Hneď som si to začal o tých rozdielnych teplotách čítať... Tvoj konkrétny návrh, druhy i počty rybiek, je skvelý!
Protože tetra neonová alias neonka obecná špatně snáší vyšší teploty a terčovec zase ty nižší. U všeho, co chceš mít v nádrži, si nejdřív nastuduj podmínky, které ty druhy vyžadují.
Húf sto neóniek, tak to by bol naplnený sen zrejme aj pre profi ichtyológov akvaristov ktorí sa v ich originálnych končinách dakedy osobne vyskytli. Určite si dám poradiť, neprerybním, napokon menšie kvázi kompatibilné stádočko (8) pokojných a rozvážnych diskusov a v mohutnej skupine (100) čiperných neóniek - to musí byť podívaná! Ďakujem za empatiu, -ucx-. Povieš mi ešte kratučko, prečo červené neónky, a nie najklasickejšie? Bude to v estetickejšej kombi - červenej - diskus vs. neónka? Väčší prebytok - modrej - u klasickejšej neônky - s terčovcami nekoštuje až tak dobre? Alebo to budú nejaké ekologické kritériá...
Nič nie je divné a všetko, čo Ti vyhovuje, je pekné. Aj veľké akvárko je naookon vždy asi iba napodobenina biotopu - a Ty sa Jason, svojím plánivaným akváriom, veľmi blížiš. Kvitujem Ti, krásu farieb a k tomu dobré svetlo a hejná kŕdle formácie drobnejších rybiek sa budú dať donekonečna pozorovať - a zároveň budú každý deň iné. Myslím že Tvoj výber to je skvelá kombinácia!
Sú to všetko nádherné, veľké rybiská!
Tie majestátne akary, s tým sympatickým hrboľcom na čele, by vzbudzovali veru zaslúženú pozornosť! Vraj dorastú až skoro 30 cm, ale predsa, na to by potrebovali "rybník"... Vraj tiež, ak sú vo väčšej nádrži (s inými cichlidami), navyknú si a nie sú až natoľko teritoriálne. Svojho času som okukával aj ryby Astronotus ocellatus (neviem, či sa latinský názov odvtedy zmenil), sú krásne béžové a za mladi ešte dokonca sýtejšie vyfarbené. Plávali by ako parníky... No asi by sa stali aj v takomto väčšom akvárku postupne absolútnymi Pánmi situácie.
Terčovci a neonky červené (ne obecné) a k tomu pancéřníčci (adolfoi, duplicareus, aeneus, sterbai apod., ne panda, ne paleatus) jsou odzkoušená a celkem funkční kombinace, pokud všechno projde řádnou dlouhodobou karanténou. Sice při těch teplotách to není úplně jednoduché s rostlinami, ale dá se. Když to nepřerybníš (namátkou třeba osm terčů, sto neonek a dvacet pancéřníčků), tak se v tom ani nebude moc rychle kazit voda.
Ja jsem nad tema tercounama uvazoval (drive jsem je mival). Ale radeji dam prednost vetsim hejnum drobnejsich ryb. Vim ze to bude znit divne ale mam v planu neco mezi blackwater (velke koreny, listi atd) a mezi to hodne rostlin (zase hodne nasvicene, vim ze to nejde uplne dohromady). A co vi mna 100% tak nebudu dodrzovat zadny biotop. Preci jenom takovy akva je v pokoji neprehlednutelne a chci aby mistnost hodne rozzarilo jednak svetlem a taky barvama...
veľmi pekne ďakujem za návrh, -ucx-. Idem si hneď pozrieť, čo sú to za rybky, to je už seriózna chovateľská kombinácia. Budem sa potom musieť zrejme odvážiť vojsť do vážnej akvaristiky.
Rájovce i perleťové čichavce můžeš mít v každé obyčejné dvoustovce, tohle si zaslouží něco zajímavějšího, třeba akary potoční, kančíky citronové, červenopásé, nikaragujské, temné apod., k tomu nějaký glyptoper velkoploutvý nebo třeba i trnuchy (ale na ty už je to akvárko spíš malé).
Jason, Tvoje akvarko bude paradne ! Aby som Ti nezobral spirit (ducha) tvojich plánov či predstáv... vedel by si si ale predstaviť ak kombi: diskusy + neónky? Teda aby tie menšie neboli príliš utláčané... Alebo je to príliš estetický mish-mash?
ja ted resim podobne akva (250*70*70) a rozhodl jsem se jit do kombinace rostlineho a amazon. Dekorace koreny a hodne rostlin (svetla mam pres 700W a CO2) a do toho pak hejna drobnych ryb.
Našiel som tu plno vašich krásne urobených akvárií. Poradíte mi? Získal som "väčšie" akvárko (900 l), presné rozmery: 180 x 79 x 66 cm (66 cm je výška) = 938 l. Stálo síce 3 roky v jednom suteréne, ale azda ho rozchodím.
Ak by ste takéto mali k dispozícii, ako by ste si ho zriadili - vy? V mladosti som choval labyrintky (bežné: rajovce, guramy perl.), rovnako aj "lahšie" cichlidy. Akvárko zatiaľ odpočíva v garáži, urobím na ňom zážažový test. Je poriadne ťažké, sotva sme ho dokázali preniesť piati chlapi. Projektant mi ale v obývačke vytvoril pre takto veľkú nádrž primeraný pľac, dokonca mám v tom mieste zavedený už aj odtok/prítok. Trošku sa obávam, že cichlidy v ňom dosť narastú a budú niektoré z nich (pri podobnej veľkosti akvárka) potom neprimerane teritoriálne.(?) Tiež, do obyvky, by sa hodilo možno skôr akvárium aj s rastlinami, plus rybky, na pozorovanie pestrého života či ekológie... Svedčalo by takémuto akvárku aj nejaké druhové zoskupenie labyrintiek? (rajovce, guramy, kolizy...) Alebo ísť do kŕdľa neóniek a nejaké juho-američanky k tomu... Ďakujem vám vopred za každý podnet alebo nápad. S.
Starší reakce
Co chceš touto diskusí dosáhnout?
JirkaŠčobák napsal: První věta prezentace zní: Společenské akvárium také založeno metodou Walstad. ...
Zahradní substrát uvádí v popisu. A metoda Walstad je o čem?
www.rostlinna-akvaria.cz/… První věta prezentace zní: Společenské akvárium také založeno metodou Walstad.
Klid, prosím. Jana neuvádi hlínu u dna ani u jejího prvního akvária, kde zaručeně hlínu použila.
Protože Jana dělá Walstad a předpokládám, že i když napíše “klasickou metodou”, na hlínu myslí. Každopádně, ať je to hlína nebo jiný zásobní substrát, pracuje se s tím podobně a dotaz zněl na rozložení.
Jana psala klasickou metodou, s "hlínou" už má. Tak proč to sem píšeš?
Máš na mysli něco takového? Ani se neptej, co mě napadlo jako první
www.habeo.cz/… Nemusíš dávat vůbec nic, stačí ti třeba jen křemičitý písek, čas a trpělivost. Pod echinodory a podobné rostliny s bohatým kořenovým systémem můžeš dát třeba jílovou kuličku.
Většinou nedávám zeminu rovnoměrně. Méně jí dám tam, kde očekávám, že rostliny minimálně v úvodu mít kořeny moc nebudou.
V mém případě voda nic neroznáší.
Pánové, přestaňte se dohadovat, zbytečně si zvyšujete tlak
Mám takovou otázku.
Dejme tomu, že bych se rozhodla další akvárium založit klasickou metodou. Pod písek je třeba nějaká zásoba živin, hnojiva jako taková kategoricky odmítám, vnímám to jako škodlivou chemii.
Jde mi o tohle.
Když se zakládá akvárium klasickou metodou, je třeba "staré dno" nebo nějaký ten "soil" dát po celém dně nebo stačí jen někde, protože voda to přece roznese po zbytku substrátu?
A když už zásobní dno, je lepší právě "staré dno" nebo nějaký komerční "soil"?
vaclav napsal: Cryptocoryne wendtii 'Green' je poměrně velká rostlina...
Aha, tady asi bude jádro pudla. U mě ta varieta green nikdy nedorůstala nějakých výšek, vždycky jsem ji nechal v popředí, protože pouští listy , které se drží u dna. Jsou menší a je jich hodně. Proto jsem neviděl problém v navýšení počtu u PanaTovárníčka. Pravda, jemu se můžou chovat naprosto odlišně a stonkovky jsou do nové nádrže kanonickou volbou.
Jen pro zajímavost, varieta brown se u mě chová přesně jak jsi popsal (tedy zcela odlišně jako varieta green). Listy půlkou plochy leží na hladině. Po založení větší nádrže ji tam plánuji přeložit.
Dobře:
Pantovarnicek má valisnerii, egerii a echinodory.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Každý jeden druh z těch tří se snaží zaplnit akvárium. Jak se to jednomu povede (nebo všem třem), v oněch 49l nebude dost světla pro pogostemon vepředu. Odejde mu (pokud neodejde už dřív, protože pro něj asi nemá dost výživný substrát).
Pantovarnicek ma jen 49l (a ještě inzeruje hygrophylu). V kategorii druhů rostlin, které rostou k hladině, už prostě není místo. Pokud nepřidá druh, který už má, měl by primárně hledat něco menší. Něco, co mu přežije pod valisnerií nebo egerií. S méně světla, ale potřebuje to už teď. Mě Cryptocoryne wendtii roste pod valisnerií. I pod lekníny. Uvažoval jsem mu navrhnout anubias, ale ten je pomalý a může ho dát kdykoli později. Takže v tuto chvíli, kdy má plno místa vepředu a pro nižší rostliny, jsou ty kryptokoryny dobrý návrh. Výsledek logické úvahy (a ne toho, že bych všude chtěl doporučovat kryptokoryny).
Já bych se s tím ani nechlubil ty rostliny nevypadají moc dobře už z toho důvodů že jich je moc a nechají si dost líbit. Nehodlám ale zabředávat do neplodných diskusí takže už se nebudu dál vyjadřovat to samé očekávám od tebe.
Jasně, že toto je monokultura Václave, když to má pět litrů! 20 kryptokoryn v pěti litrech!
Pantovarnicek má litrů 49. O čem se bavíme?
Kryptokoryny jsem nabídl z jednoho dobrého logického důvodu. Vidíš ho?
P.S. Pokud jsem napsal něco, čím jsem do tebe udeřil, omlouvám se. Uberme ostrost oba, prosím.
Mohl bych zdvořile požádat o sdělení, kterých 12 druhů to je? Nebo o nasměrování, kde takovou informaci najdu? Předem děkuji.
Ne každý bude mít stejnou představu jako ty pěstovat nějakou monokulturu. Stále nutíš lidem do začátku kryptokoryny protože tobě v těch tvých většinou nic jiného neroste.
Ani náhodou to není moc, Václave.
Na této fotce je například 20 kryptokoryn
rybicky.net/fotogalerie.php… Pokud si nepamatuješ velikost mých akvárií, nehledej a napiš, kolik akvárium na obrázku podle tebe má litrů.
Tak u zakládání akvária by 4 stačily spíš bych přitlačil na stonkovky prostě rychle rostoucí rostliny. Cryptocoryne wendtii 'Green' je poměrně velká rostlina čtyři už má a dalších 15 středně velkých bych rozhodně nedával.
Přidat reakci
1 ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145863x