Zakládání akvária
Žádnou vodu od želvy tam nelejte.
Normálně kohoutkovou vodu teploty +/- co je v nádrži, nemusí být ani odstátá.
Ať se daří.
Děkuji všem, želvě plánujeme na jaře jezírko, tohle je zimní příbytek. Už nám kapku přerostla svůj výběh

Rostliny pogooglím a nějaké dokoupím.
Vodu teda dávat od té želvy? Asi lepší než odstátá vodovodní. A na ryby nespěchám, jak jsem psala, v plánu jsou spíše krevetky, možná pár nějakých neonek, ale ty by šly asi jako druhé.
Ve vodě nejsou užitečné bakterie? Jako vážně???
A k těm rybám do nové nádrže - pokud se dá výživný substrát, je radno opravdu počkat, pokud tam výživný substrát není, je naopak žádoucí dát ryby v rozumném množství co nejdříve.

Potřebuješ užitečné bakterie a ty ve vodě nenajdeš. Žijí na povrchu něčeho, takže ve filtru, ve dně atp.
Jako začátečníkovi bych ti urychlení čehokoli nedoporučoval. A jestli chceš urychlovat proto, že Ježíšek plánuje nadělit Bettu, tak s ním promluv, ať to minimálně o měsíc odloží. Jak pravil Horác, čím dřív dáš do akvárka rybu, tím dřív budeš kupovat novou...
Mimochodem, ten substrát se dává do akvárka proto, aby měly rostliny živiny a musí se to s ním umět. Ty tam prakticky žádné rostliny nemáš, a to ani pro případ záběhu s normálním dnem, natož se zásobním substrátem, takže se připrav na komplikace s tím spojené viz rada od Jimmiho.
Ať se daří

Myslím, že průser je i želva v tom těsném vězení...
Přesně jak napsal Jimmi. Hodně, hodně přitlačit na kytkách. Tohle je na průser.
Držím palce.
Pre rýchlejšie zabehnutie určite pridaj na rastlinách a zo začiatku často men vodu.. japonske substraty su nabuchane živinami a na začiatok ich veľa uvolnuju...


Ahojte, založili jsme nové akva, je to akvarijní set cca 54L, filtr jsme obohatili o něco jako seachem matrix, na vstupu houba(jsou v plánu krevety), na dně japonský substrát, přidali jsme bactoesex od rataje
Teď mě primárně zajímá, jestli urychlím záběh tím, že při výměně části vody vezmu vodu z akvária od své vodní želvy s fungujícím vnějším filtrem?
Děkuji
Starší reakce

Téměř každá chovná nádrž = holé dno. To ovšem neznamená, že to musí vypadat hnusně.
Můžete vzít onen květináč a do něj dát lehčí substrát typu Aquaclay ground apod. Ale ještě lepší řešení je kořen třeba s anubiasy a na hladinu pořádný trs nějakę stonkovky - růžkatec, egerie, bahnatka atd
Mrkni do mých prezentací, mám několik nádrží s holým dnem.
Zde přikládám foto nádrže 54 litrů s halančíky. Holé dno, dole anubiasy nana bonsai a nahoře růžkatec.

Písek v těch miskách chce občas proprat dost to rádo zahnívá.

Dle mého názoru je v případě, že máš v akváriu účelově misku s rostlinami a jedná se o chovnou nádrž docela jedno jak to vypadá. Hlavní je, aby to bylo maximálně funkční a co nejlépe se to dalo udržovat...
No říkal jsem si, že by to s ním líp vypadalo a líp by na něm seděla miska s rostlinami.
Podle toho jak to popisuješ to vypadá spíš jako chovné nádrže. Jen bych se možná ještě vzdal té tenké vrstvy písku na dně, aby se ti to lépe udržovalo v čistotě.
Ahoj, chtěl bych založit pár velmi jednoduchých nádrží, které by se snadno udržovaly a dobře by se v nich pracovalo s rybami. Zatím mám představu o zhruba 30L nádržích s tenkou vrstvou písku na dně, molitanovým filtrem poháněný vzduchem a nějakou rostlinou (sagittarii/C.affinis) v misce (aby s ní šlo snadno manipulovat) plus třeba růžkatec do prostoru. Mátě někdo něco podobného zařízeného případně nějaké tipy na co si dávat pozor ? díky
Starší reakce
Zdravím všechny akvaristy. V úterý mi dorazí nové akvárium včetně skříně. Rád bych požádal o rady do začátku, jaké dno, kolik a jaké ryby. Filtr nechám ten co je tam přilepený a CO2 zatím nehodlám provozovat. Zadní stěnu chci přelepit zvenku černou tapetou. U dna si nejsem jistý jaké (hlavně jakou barvu - černá aby to více schovalo filtr, nebo hnědá? - ta vypadá dobře) a jestli dát pod něj substrát. Dále co tam vysázet a jakou posádkou to tak zabydlet. Za všechny rady a postřehy budu vděčný. Děkuji moc
Starší reakce
Zasadit rostliny doplnit vodu na max a filtrovat.

Nevidím problém. Pokud ta voda není vyloženě studená, tak bych sázel. Že je tam zákal nevadí.

0 11.11.2021 19:20 Starka – Opět v nesnázích
Ahoj.
Asi jsem už senilni, ale nějak nevím, jak založit dno. Mám křemičitý písek, proprany a už je v akvarku, které je z třetiny napouštěné vodou. A co teď? Už sadit rostliny nebo to nechat pořádně vyfiltrovat či usadit? I když jsem to propirala, voda není na 1oo% čirá.
Ať chápete úmysly- mám kulaté akvarko s rostlinami zatím v kelímku a zakládám hranaté, které chci nechat klidně i dva měsíce zabehnout, než do něj pujdou rybky.
Omlouvám se za hloupý dotaz, ale googlim celé odpoledne a nemůžu svou odpověď nikde najít.
Děkuji
Starka
Starší reakce
Aha. Videla jsem to v nekterych prezentacich. Treb Ludwigie...u Katterinecky. Nevim jestli jeste ma akvarka, mela tu kdysi prezentace. Vypadalo to uzasne. Nebyla to paludarka, proste akvarko bez krytum..nevim jak to delala, me to schne teda...krome tech kryptacu
To co mám nad hladinou nejsou akvarijní rostliny, ale pokojové. Konkrétně voděnky, epipremnum, scindapsus atd. Co se týče schnutí nad hladinou, záleží mnoho na celkové vzdušné vlhkosti a samozřejmě na konkrétní rostlině.
On mluvil o akvaponii, to je přeci jenom něco jiného ...
Většina "akvarijních" rostlin je spíše bahenních. Tedy růst na suchu zvládnou většinou také - jenže podmínkou je také stoprocentní vlhkost, prostě bahno na břehu řeky v tropech. Takže v bytě to jen tak samo nad hladinou moc nejde.
No jen nenarocne, co mam v jinych nadrzich, to akvarko je takova nudle, je to terarium.
To je krasne, mi rostliny vzdycky schnou kdyz lezou ven, krome kvetu valisnerek a echinodoru, a i ty echinodory pak vypusti nove rostlinky z tech kvetu ale pak to casme taky zeschne.
Pokud tam budou nenáročný rostliny, tak by to mohlo stačit. Světlo jde v nejhorším vždycky vyměnit.
Ahoj dostala jsem akvarko zadara, velikost 80 x 30 na vysku 25 na sirku co myslite ohledne svetla, staci jedna lampa led 8 watu?

Většina rostlin může růst aquaponicky. Tedy kořeny v akváriu a zbytek nad hladinou. Já takto množím mnoho pokojovek.
Jakože pod vodu?

0 06.11.2021 20:11 Vojta – Nápad
Dobrý den. Napadlo mě si dát do akvária na rozmnožení nějaké pokojovky.. Rýmovník.. Udělá to něco rybám?? Děkuji
Starší reakce
Dekuji bohuzel neznam rozmer. Neni velke. Myslim ze ma 70x 30 x 30. Sklo vypada hrubejsi nez u typickeho akvarka. Cele to vypada kvalitne, je tam i znacka aqua neco uz nevim. Myslite ze muze protekat?
Edit: Pardon, jmenuje se to aquavie, a je to urceno peo zelvy. Ma to 80 x 30 x 30. Tloustku skla nevim. Musim se ho zeptat.
Ahoj mam dotaz ohledne pouziti teraria jako akvaria..kamarad choval zelvy v terarku je asi rok stare, nikdy voda, jen drevo. Ted je male a rad by se ho zbavil. Libi se mi ze je nizke q dlouhe, brala bych ho pro neonky. Nemam s terarii zadne zkusenosti. Je to vhodne pro vodu? Videla jsem ze ma pekne hrube spoje z cerneho silikonu. Dokoupila bych filtr, svetlo...prosim poradte...dik

)
Starší reakce
Tak toto bych nikdy nenalila na rostlinu leda tak na plevel na zahrade
Prave ze bojovat nemusim, rasy nemam.
Nic jsem tam nenalila,pěkně jsem ho vytáhla ven,a úplně mi spálil listy..v koupeli..V návodu to tak bylo popsaný,střiknout na ruduchu,ale ze to spálilo listy,to už nikdo nikde nenapsal..
Už nikdy bych ho do akvária nedala,je to jed..
Davej si tam co chces,tvůj boj,hlavně to netřeba nikomu doporučovat..aby si někdo třeba ryby neotrávil..
Ale to ja vim!
A prosim te kolik jsi tam toho lila??
Kdyz respektujes davkovani, neni problem. Ano je to dezinfekce ale to tady asi vedi stejne. Ale davkovani musis respektovat ve vsem, i treba v zahradniceni..
Ja si myslim ze pokud nechce nejake slozite rostliny tak to staci a potom treba muze pprestat pouzivat. Treba doporucuji denne a ja davam tak 3 x za tyden.
Tekutý uhlík je úplně něco jinýho než CO2..Tekutý uhlík je dezinfekce..já si tím odpálila celej anubias a už bych to do akvária nikdy nedala..
Wiki..
Glutaraldehyd je bezbarvá kapalina štiplavého zápachu používaná k dezinfekci předmětů a povrchů. Používá se také při průmyslové úpravě vody a jako konzervant. Je však toxický a způsobuje vážné podráždění očí, nosu, krku a plic, bolesti hlavy, ospalost a závratě..
Ahoj tekuty uhlik pouzivam zhruba 3 roky a nikdy jsem s tim nemela problem. Zadna rasa. Rybky v pohode. Predtim jsem mela roky a roky normalne domacku vyrobenou flasku s co2 vyrabenym z kvasnic a kytky rostly lepe ale obcas mi to priotravilo nejakou tu rybku. Jednou mi dkokonce vybuchnul pod vodou vzduchovaci kaminek a mela jsem to az do stropu, stalo se to v noci. Ja jsem spokojena s tim tekutym. Mam ale dobre hodnoty vody a svetlo. Driv mi vyhovovaly vic ty kvasnice protote jsem mela tvrdou vodu a vysoke pH takze mi to snizovalo hodnoty vody. Musis se zaridit podle toho jakou mas vodu. Zmer pH a tvrdost.
0 01.07.2021 15:08 franekjakub –
Re: Jája ok, dám si na to pozor.
Také glutaraldehyd, možná ještě s příměsí "nečeho".
Třeba Seachem Flourish Excel , ale CO2 bych už neřešil, díky za poznatky. Už mám Kosík pěkné plný

teď vybrat jen správné kytky.
Je to všechno zředěný glutaraldehyde to je desinfekční prostředek něco jako savo. Trochu organického uhlíku v něm je. Používá se ale hlavně na řasy zvláště na ruduchy.

A ten "přípravek - organicky uhlík" je myslíš co...

Tak tekuté Co2 se spíš používá proti řasám a hodně i při záběhu.

Myslel jsme spis přípravek - organicky uhlík..fakt zacinam takže objednam něco a zbytek budu příkupovat.
Tak jestli myslíš tím "tekutým CO2" glutaraldehyd, tak je jeho použití jako "hnojiva" při startu akvaria naprosto nevhodné... Jedná se totiž o látku, která je schválena jako biocidní.
Ve zdejších atlasech existuje vyhledávání stačí zadat základní parametry a vyjede ti seznam. Například akvarijní - náročnost - dostupnost a další jsou na tobě někdy se hodí i co máš za vodu.
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/ Díky moc za raedy, začnu na juwel fitrlu z jinýmy napleěmi - co2 se mi pro začatek libí tekute, nebo bio Co2. měli by jste doporučení na nenáročné rostliny ?
Začni na tom filtru od Juwellu, není tím co zkazit, když nabydeš dojmu, že ti nestačí a chce to nějakou lepší filtraci, tak ho můžeš vyměnit. Vím, že u té juwellácké je to rozhodnutí lepší udělat na začátku, protože se pak musí odlepit, ale předpokládám, že by ten filtr šel sundat i někdy v budoucnosti nebo ho pak prostě zakryj rostlinama. Každopádně hned na začátku si zvaž náplně filtru, je lepší to udělat jednou pořádně, než to pořád přeskládávat.
Pokud chceš pěstovat náročnější rostliny, tak je dobrý CO2 zvážit, ale jak se tu píše, není to úplně sranda a já s tím jako začátečník naprosto souhlasím. Výhoda je, že pokud ho koupíš hned, můžeš s ním experimentovat a nevyvraždíš s ním celou osádku. Ale není to úplně levná sranda a taky potřebuješ mít v okolí plnírnu, kam tu bombu budeš vozit.
EDIT: Matrix doporučuju koupit ve Sklorexu, mají ho na váhu a je levnější, než ty celý balení. Pak taky doporučuju Purigen nebo levnější Aquapuru od Rataje, krásně to vyčistí vodu.
Podle mě bude za pár let CO2 standardním vybavením rostlinných nádrží, protože to by nesmělo být něco jako aquascaping nebo holandská akvária. Je toho plný internet a hodně lidí to bude zkoušet.

jestli kupuješ set a máš v ceně dané čerpadlo, tak ho nejdřív vyzkoušej a nevyhazuj peníze za silnější. Uvidíš, jak budeš spokojený s proudem...
.. když pak koupíš silnější, tak máš aspoň jedno náhradní
Přidat reakci
1 ...... 144 145
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146862x