Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Teplotu tam máš na bettu nízkou. A v tak malém objemu máš celkem dost druhů ryb. Málo měníš vodu. Problém může být i jinde, takže by nebylo od věci udělat prezentaci akvárka.
0 16.08.2017 18:47 svop2017 – Bojovnice-slečny
Všechny zdravím,
i když mám akvarium cca 1,5 roku, jsem samozřejmě začátečník. Proto se obracím na zkušené akvaristy s následujícím problémem - mám 60l akvarium, cca 20 rybiček, hlavně neonky, razborky, krunýřovce, pak samečka betu a 2 samičky bety. Sameček je stále aktivní, lítá po akvariu, o všechno se zajímá, samičky ze začátku rovněž slušně aktivní, po cca týdnu aktivita začala klesat, po dalším týdnu jsou většinu času u dna, schované mezi rostlinami, nejeví zájem ani o krmení a nevidím je ani plavat k hladině se nadýchnout. Mám dokonce dojem, že jedna začíná mít i okousané ploutvičky. Vodu obnovuji po cca 14 dnech (1/3), teplota je stabilní (24-25°C), osvětlení 10 h/den, živé rostliny, filtr, vzduchování, krmivo střídám. Prosím poraďte. Díky.
Starší reakce
To je jedině dobře, ony se tím prý celkem trápí

Tak to jsem si neuvědomil, Bettu jsem v bublinách neuspával...

No na žrádlo se vrhala, jako kdyby nejedla tři dny.. tak nevím.
Já měla pocit, že zrovna perlivá voda a labyrintky dohromady nejdou tak dobře jako rybky, které dýchají kyslík z vody.
Každopádně jsem se chtěla zeptat, jestli je normální, když betta samička měla včera pár příznaků (asi) vodnatelnosti /mírně nafouklý a vybledlý pravý bok, jež ji nadnášel, takže nebyla schopna normálně plavat/, ale je druhý den "jako nová"? Asi by se to stejně mělo přeléčit penicilinem, ne? Ale teda jsem z toho jelen.

Starší reakce
Zkrátit utrpení jde lehce. Já používám jemně perlivou vodu, někdo vodu a ledové kostky, někdo vodu a mrazák, někdo igelitový pytlík a úder o zem/stůl, někdo nožem uřízne hlavu, někdo zavolá "čičí"...
Dobrý den. Betta - samice po návratu z dovolené (krmila sousedka)minimálně druhý den nežere - možná už déle, je vyhublá, dnes se začala točit na bok. Ostatní dvě - také betty samice úplně v poho, ve 125 l. akva jsou už jen tři šneci a krunýřovec, všichn v poho... Nevím, co se stalo, ale nevypadá, že by to rozchodila

mohu jí nějak zkrátit utrpení?
Zvednout teplotu, klidně na 28°C, použít nějaký výluh, nejlépe kombinaci mandlovníkový list a třeba torben nebo lépe aquahum, ale ten se musí objednat. Sežeňte mu někde komáří larvy, obsahují látky, které podporují imunitu a snižují stres. Venku v různých sudech a loužích jich ted bývá hodně, dají se použít třeba i kupované koretry, živé nebo mražené. Z tohohle stadia by se to mohlo srovnat ještě samo.
Myslím, že ne. To už se mi taky jednou stalo, našla jsem ho uvízlého za filtrem, měl odřenou půlku hlavy, ale to vypadalo jinak. Ono se to špatně fotí (anebo nemám dobrý foťák...) - jsou to taková vybledlá místa, jednotlivé šupiny, někdy až s takovými zarudlými místy. Když ho sleduju, tak hlavu nikam nestrká. Zjevně to pořád postupuje, ale mate mě, že jiné příznaky (údajně) typické pro např. žábrohlísty apod. nevykazuje. Úplně fit mi ale taky nepřijde. Zkusila jsem ještě dnes kápnout Eshu, předtím vyměnila část vody. Fakt nevím...
A není jen odřenej, jak se schovává za filtrem? Náš si tak jednou seškrábnul půlku šupin na hlavě, za pár dní byl fit.


Dobrý den, ještě jednou moc prosím o případnou radu: před cca třemi týdny začala mé bettě blednout hlava. Stav se od té doby stále zhoršuje. Proto jsem jí před pěti dny začala kapat Eshu 2000, třídenní kůra v doporučené dávce. Od té doby je to ale opět o něco horší - dnes už má i roztřepenou ocasní ploutev (fotky jsou staré tři dni, tam to ještě tak vidět není). Zkusím opět připojit alespoň orientační foto (víc viz mé starší příspěvky). Mám podezření na nějakého parazita, ale jsem začátečník, nemám s tím vůbec žádné zkušenosti. Ryba jinak plave normálně, žere, staví si hnízda... Můžete mi, prosím, poradit, o co by mohlo jít - a co bych pro ni ještě případně mohla udělat? Budu vděčná. Předem děkuji.
Mně ten můj taky nejdřív hikari nejedl. Po čtyřdenní hladovce se na to ale vrhl a od té doby si pochutnával a v dobu krmení čekal v krmícím rohu.
Hikari bettu měl, ale nežral to...vždycky ty kuličky klesly ke dnu, nebo se přilepily na filtr a hnily.
a pak měl ještě Dajana betta a taky pohrdal.
Až když jsem jednou omylem dala TetraMin co mám do velkého akva, tak žral jak strhanej...tak jsem mu to nechala. :(
Jestli se z toho dostane, tak mu teda zkusím koupit něco dalšího...
-Hikari, Dennerle, krmiva uřčená přímo pro daný druh ryb s příslušnou výživnou složkou

Jsem ho teď večer pozorovala a rejdí po akvárku a vůbec se nezdá, že by mu bylo blbě.
Krom břicha nikde nic vyboulenýho nemá....
A co například je premiové krmivo?
já krmím TetraMinem a občasně dostal nalíhnutou artémii co jsem měla pro prťata skalárů.
-obsah hořčíku u slakovodních ryb sice hraje určítou svojí funkci , nikoliv v projevu "zplynění"
-v mořském akva je obsah hořčíku obsažený v soli ,používaných pro chov ,limitní
-

Zeptám se vélmi vélmi laicky: Nemůže být nějaká souvislost s hořčíkem? Buď jeho nedostatek jako (spolu)příčina, anebo jeho dodání jako lék.

-vznik a původ je ve většiné případů v krmemí
-nestravitelnost ,staré krmení v akváriu z překrmení atd.
-
naprostá dieta ,vhodné kvalitní prémiové krmivo
-musím vás ale upozornit ,že i přes uvedené,dochází k mortalitě jedince ,pokud je již plně rozvinuté ,kdy dojde k vyboulení očí(exophthalmus) a vychlípení řitního otvoru(problematika střeva a žaludku)

Co s tím? :(
- žádná antibiotika, ani léčba.... byla to několika denní záležitost a zase splaskl...tak jsem nás podezřívala z překrmení
- poruchu plavání rozhodně nemá. Plave úplně normálně....jen trochu víc poléhává a už tolik nerejdí po akvárku. Ale ne zase, že by ležel celý den.
-opakovaná forma "alimentární poruchy"

Já vím. Toho, že to už měl předtím jsem si všiml až z prezentace.

Co by to tedy mohlo být? Tohle podle mě přežrání nebude.
-u vodnatelnosti není možný opakovaný způsob infekce ,pokud jedinec nebyl v přvním případě léčen antibiotiky ,navíc nejsou specifické veškeré příznaky pro tento typ onemocnění
-u PM by byly zřejmé poruchy plavání ,rovněž tazatelka neuvádí ,rovněž nejsou specifické příznaky pro tento typ onemocnění

jojo...už jednou začal s tím nafukováním, ale to co je na té fotce, tak to bylo tak maximum co přibral a zase zplaskl..tak jsem to neřešila.... myslíš, že tam začaly ty problémy? :(
jinak ta vodnatelnost me taky napadla, ale není vubec naježenej....
a chemii jsem dodávala do akva jen ze začátku.. a to tak max 1/3 doporučenýho dávkování....ted poslední tak minimalne 2mesice už nedavam nic. Jen měnim vodu.
a dá se s tím teda něco dělat?

Přijela jsem z dovo a doma na mě čekala tahle bečka....je jen přežranej a pomůže dietka, nebo by to mohla být i nějaká nemoc?
Starší reakce
V jak velkych akvariich ty betty mas? Predpokladam, ze mas pary oddelene, ve dvou ruznych akvech. Obecne se nedoporucuje chovat betty v parech, pokud nechces odchovavat mlade. Nektere pary se stejne nesnesou, takze nejlepsi rada je, betty chovat jednotlive a par dat dohromady jedine v dobe, kdy je pripraven na treni, tj. samec stavi hnizdo a samice je zaplnena jikrami a ma zretelnou mocopohlavni bradavku. Jinak se ti i ryby v paru mohou navzajem napadat az zabit.
Samice spolu byt mohou, ale pouze ve vetsim akvu (kolem 30 - 50 l), kde je dostatek rostlin a tudiz se ryby mohou navzajem schovat.
0 29.07.2017 14:06 Olaa – Betty
AHojte, mám 2 samce a 2 samičky, měla jsem z prvu samečka a 2 samičky ale ta samička napadala tu druhou, když jsem je rozdělila tak samec napadal samičku, včera jsem koupila nového samce a dala je dohromady a zase vyskytl problém že samička mu okusuje ocas, jak to tedy mám udělat? mám akva cc 80l
Starší reakce
Morticia napsala: Já se milionkrát ptala,jestli Sanytr neublíží rybám!!! Tak jak to teda je?
Víš, já třeba absolutně netuším, co je Sanytr. Podobně jako ctibumova, je i má představa fungování rostlin velmi jednoduchá. Takže absolutně nejsem schopen ti odpovědět na otázku, co Sanytr udělá nebo neudělá. Ty jsi potřebovala někoho, kdo ho v minulosti použil a ideálně v kombinaci s bojovnicí. Kdo ho v minulosti nepoužil, nebude ti odpovídat. Nemá co. A i kdyby použil, jsou lidé, co se zdráhají dát odpověď ano ne, protože každé akvárium je jiné. Nejsou si jisti. Anebo zrovna nejsou online, když se ptáš.
Dobrá rada se nedá očekávat, ani vyžadovat.
Škodí, neškodí vždy záleží na množství. Ty jsi myslím z Brna,takže vysoké hodnoty NO
3 (36,70 mg/l, píšeš v prezentaci) už ve vstupní vodě + sanytr, navíc to zatmění (rostliny to nestihly spotřebovat) a už se to veze

-já vám mohu být nápomocen pouze v oblasti diagnostiky nemoci ,léčiva a problematiky vzniku ,související s onemocněním
-sanytr je pro zkušenější akvaristy (nikdy jsem ho nepoužil)
-deka ,stejně tam tu sinici máte i nadále (nikdy jsem ji nepoužil)
-krmivo vysvětleno
-voda ,tady je to problematikou zdroje a hodnot
-ne vždy uvedené informace na foru mohou být relevantní ve vztahu k vašemu akváriu a vašim získaným znalostem

Asi teď napíšu kravinu, ale risknu to. Moje velmi jednoduchá představa fungování rostlin je světlo, živiny, fotosyntéza, spotřeba živin... Tzn. když tam denně sypeš sanytr, ale nesvítíš a máš navíc zatemněno, tak bych řekl, že ta fotosyntéza moc nejede, že toho rostliny moc nespotřebují a že se ti to tam hromadí...
Já se milionkrát ptala,jestli Sanytr neublíží rybám!!! Tak jak to teda je?
Deka byla dočasná a kdyby se sinice rozšířila, rybám by to asi taky moc neprospělo. Zatím to pomohlo.
Krmiva střídám,stejné sypu max den dva. Mám asi 6 druhů, ale Dajany dost, to je pravda. Ale sypu opravdu málo, tak aby to ryby pochytaly. A stále dokupuju, myslím že tak co měsíc,koupím další.
A atd mi nepomůže. Já se radami zde hodlám řídit, ale musím je dostat.

-voda ,sanytr ,krmivo ,deka a další
-na krmivu Dajána lze udržet rybu v nějaké normě životního cyklu ,nikoliv však si to s pestrostí nezadá ,používáte velmi levná krmiva s nedostatečným množstvím potřebných prvků výživných složek
-atd.

To mě tedy velmi mrzí. Takový to byl krasavec. Vzhledem k tomu,jak rychle to postoupilo...ani já,jako laik, mu moc šancí nedávám.
Ale co je příčinou? Za poslední dobu a to podle mě i dost

krátkou,jsem přišla o vícero ryb a po pravdě jsem z toho trochu zklamaná.
- utratit ,neléčitelný stav ryby bez následků

Jistě, lze, ale je třeba dodat, že by se měla velmi často měnit voda, neb budu předpokládat nádržku bez funkční podpůrné techniky, ale to nic nemění na tom, že stav té ryby je dosti žalostný a jako jednu z možností bych viděl použití přípravku Bactoput direct, právě v té karanténní nádrži, ale já za sebe to považuji za zbytečné prodlužování agónie, ovšem vyčkej si na názory dalších.
Jak nefunkční? Ve fóru "Karanténa - léčebná nádrž" mi psali, že takovou nádrž lze napustit vždy, když je potřeba a to vodou z akva.
A stavu ryby jsem si dřív nevšimla právě kvůli zatemnění. Situace se sinicí se nyní zdá být lepší, nechci nic zakřiknout ale.
Tak tou nefunkční karanténou rybu tak akorát dorazíš. Postupující bakterka, tedy tvoje úvaha o těch možných souvislostech se sinicí by nemusela být až zase tak mimo mísu. Podmínky v akváriu byly po dobu zatemnění nicotněnjší, jedinec mohl být imunitně oslabený a už to jede. Za mě poslat na druhej břeh.



Tak dneska se samec už schovává a samička ho nechtěla pustit na nádech. Oddělení je tedy nutné. Jen mě mrzí, že tu nikdo nereagoval... Je celý špatný, ploutvičky orvané, ale ne od ní.
Zde betýn nafocen,je to o mnoho horší. Přišla jsem s karanténní nádrží,tak ju jdu založit... Nemůže být příčinou třeba i sinice a boj s ní? Tento stav zjištěn během zatemnění právě.
V prezentaci "moje první akvárium" je video "betynky". 6 dní dozadu jsem si všimla, že samci chybí kousek ploutve. Teď ale pozoruju další úbytek, viz video. Je takový oškubaný, dokonce i přední malé ploutvičky má dírkované.
Žere, ale příjde mi hubenější než samice - je pravda,že ta je žravější, úplně skáče po žrádle, to samec nikdy nedělal. Na zrcátko reaguje, i před samičkou se naparuje - teď jsem je zrovna pozorovala...
O co se může jednat a jak postupovat? Léčit v nádrži (čím) nebo odděleně? Shodou okolností si jdu zítra pro karanténní nádržku 12 l. Díky za rady!
Ve videu se také občas mihne samička - příjde mi, že u jedné přední ploutvičky má takovou bílou bouličku.Posílala jsem na toto fórum i foto - je o stránku dozadu (nebo v prezentaci), ale bez reakce.
po popisovanych problemech je to konečna.tak poslat na druhy břeh.zkontrolovat kvalitu prostředi než pořídiš noveho.
Dneska jsem beťáka našla na dně se zježenýma šupinama na hlavě. Dala jsem ho v akvárku do kelímku, aby to neměl daleko k hladině. Požral, chodí se nadechnout, ale je mi jasné, že je to pravděpodobně konec

. Mám doma Baktopur, má smysl ho ještě dávat?
Starší reakce

Doufám, že ne :(. Většinu dne je takhle v pistiích a nehýbe se.
Obávám se, že jeho chování s kondicí ploutví nebude mít moc souvislost, osobně bych měl podezření, tedy podle toho popisu chování, na problémy s plynovým měchýřem, ale je to jenom můj momentální odhad z poskytnutých informací. Pokud by to měla být pravda, je to tzv. postupná konečná.
Akvárko co mám na profilu se zajíždí, tam žádná rybka není. Jedná se o set Aquael 20l, fotku jsem posílala.
Beťák rychle vyplave nahoru, nadechne se a pak spadne a zachytí se o jednu z kytek nebo vleze mezi pistie. Někdy polehává i u dna. Zdá se mi, že používá jen ty přední malé ploutvičky.
Stáří toho akvária jsou skutečně ty tři týdny? Od kdy je tam ten beťák? Problémy s plaváním jak píšeš se projevují jako že mu třeba dělá problém nastoupat k hladině a nebo je to spíše o té koordinaci pohybu?
Ne, to vůbec nepoužívám a ani nehnojím.
Nedávala jsi tam tekute co2?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101373x