Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Nemoci » Vodnatelnost 

Vodnatelnost


Česky

Infekční vodnatelnost

Druh onemocnění

bakteriální

Příznaky

Příznakem této choroby je viditelně nápadné nafouklé břicho, zježené šupiny a vypouklé oči. Typické jsou také vodnaté puchýřky mezi šupinami. Rybě blednou různé části těla a díky nafouknutému břichu jsou nadnášeny k hladině. Při zanedbané léčbě ryba hyne za pár dní či týdnů. Mezitím přestávají přijímat potravu. Nemoc propuká u ryb, které mají špatné podmínky v akváriu, jsou stresované z transportu či z nízké teploty a jsou nesprávně živeny. Infekce se nemusí ihned projevit, ale může se projevit až za delší dobu při jakémkoli oslabení ryby.

Příčina

Příčinou vodnatelnosti jsou zejména vysoké hodnoty dusitanů v akváriu, které překročí určitou hranici. Na vině mohou to být rovněž viry, plísně a parazité.

Léčení

Léčba vodnatelnosti je ve většině případů dosti problematická a pokud se nemoc projeví ve společenském akváriu, napadené jedince je nutné okamžitě izolovat. Nejlepší řešení je však léčit celou nádrž pokud je možnost na vyléčení. V případě nezdaru léčby nutnost ryby utratit a nádrž důkladně vydezinfikovat.
Penicilin - tabletovaný 400 000 m.j. na 80 litrů vody; dávkuje se denně po dobu 6 - 7 dnů Sulfonamidy - 100 mg na 1 - 2 litry vody po dobu 3 - 5 dní

Prevence

Prevencí je pravidelná výměna části vody.

Zdroj

http://www.aquar.cz/

Odkazy

http://rybicky.net/forum/6443?r=14 |

Zobrazeno 18854x • Poslední editace 04.06.2019

Doplnění

Poslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Hledat fotografie
GooglePicSearchYahooCentrumAtlasPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nemoc/vodnatelnost