Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 13:36 Muž O.Tom [439] Re: Ennysek1981
Zkusil bych třeba nějakou plnospektrální, 965/deluxe/biovital... či jak to mívají různí výrobci označené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2019 18:07 Ennysek1981 Re: afc1886
Fotka k příspěvku Děkuji, mám tam betty bojovnice různé barvy (bílé, modré, červené), neonky, 2x Ancistrus sp. gold long fin a Glyptopera velkoploutvého. Přidala jsem další dva kmeny, abych vytvořila úkryty, zářivka už dochází a je moc temné..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2019 18:02 Muž DanielCoufal [1] – Led
Zdravím nemá někdo zkušenosti s LED osvětlením leddy slim 36w plant? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2019 14:45 R Muž afc1886 [14681] Re: Ennysek1981
Červené ryby zvýrazní jiné světlo než rybky modré, proto by bylo dobré uvést o jaké ryby se jedná. Tady máš odkaz, který ti možná pomůže.
saurama.aqua-web.org
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2019 13:12 Ennysek1981 – Zářivka super color
Dobrý den, mám v akváriu osvětlení "Dennerle TROCAL-SUPER COLOR-PLUS 18W/59cm" a už začíná být na výměnu, zářivka již není k sehnání.. Jaká by byla nejvhodnější, u této je krásné zbarvení ryb.
Eva

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 19:09 Muž Tony2013 [228] Re: jarda62
ja uz to takhle nastesti nemam a ani to nejsou moje reflektory je to v dilne u nekoho. To je spis pro znazorneni toho jak jsou ty reflektory spatne udelane. Zdroj se musi det mimo telo reflektoru nebo se uvari. A nejlepe ty zdroje nahradit jinym a kvalitnim a to nemluvim o tom cipu co je v tom reflektoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 18:35 Muž Tony2013 [228] – absobce svetla
Fotka k příspěvku Obr. Absorpce slunečního světla v rybniční vodě s různou průhledností A…. velká průhlednost, B….. malá průhlednost.

Mereni intenzity svetla v praznem akvariu je naprosto zbytecne a k nicemu. Pokud to s merenim myslime nejak vazne a chceme si nastavit dobry svetelny tok tak by jsme k mereni mely pouzit PAR metr (fotosynteticky aktivní radiace). da se to trosku pripbizne prepocitat z lux lumen da se pouzit prepocet ktery si muzete zadat tady uloz.to/…
Tabulky jsou moje prace . Par hodnoty a jejich prepocet je prevzat z internetu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 18:25 Muž Tony2013 [228] – uhly led
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Uhly led rampy a jejich vliv na vysku akvaria. U led svetel si musime uvedomit ze je to vpodstate bodove svetlo. Takze i cip bez reflektoru ma jen 120° ale to je jen kompletni uhel. Nejvetsi intenzita je bez reflektoru cca ve 100°. Kdyz se to svetlo neusmerni tak muzete na obrazku videt jak jsde vetsina svetla uplne mimo akvarium. Jakakoli rampa bez usmerneni svetla by mela byt minimalne 20-25cm nad hladiunou viz obrazek.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.03.2019 18:13 Muž Tony2013 [228] Re: Smetany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2019 17:54 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Passenger77
Áno orientačne to stačí, ale nedá sa tomu veriť ak je to merané rôznymi telefónmi. Ja mám xiaomi redmi 4x a ukazuje úplne iný údaj ako kamarátov iphone 6. Jednotky sú rovnaké. Ale keď to slúži na porovnanie intenzity svetla jedným mobilom, je to dobré!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 17:36 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: jarda62
jarda62 napsal: Orientačně by mohla pomoci nějaká aplikace...No já to nedávno zkoušel a zjistil jsem, že mému HUAWEI P09 končí senzorika na 10000 luxech...což je k ničemu pro naše účely rozzureny Žena dostala teď Samsung a tam je to o dost lepší...
Tak že aplikace dobrý, ale pokud nemáš senzor s lepším rozsahem, tak nic nezměříš... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 13:07 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Luky13
Nakonec asi budu muset Pistii odstranit z hladiny, což bych nerad. Hodí se mi. Uvidíme, až bude osvětlení doma. Tohle je ale druhá část řešení problému. Nejdřív ta intenzita a to už tak nějak s vaší pomocí vím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2019 13:02 Muž Luky13 [60] Re: brukiz
Jak Zip upozorňuje. Ja mám led rampu na středu akvaria posazenou v krytu a u zadní strany mi to nedosvítí až nahoru akvária. U kytek co mi tam rostou je vidět zastínění.
Edit: zatím rostou dobře, tak to neřeším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 12:54 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Zip
Jo, tohle jsem právě teď myslel. Na zářivkách mám reflektory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 12:53 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Luky13
Však jen na to odražení. Akorát druhá zářivka je z poloviny zakryta rampou a za ní je Pistia, takže prosvítí akva tak na polovic. Což by vycházelo spíš na 50% LED, ale na druhou stranu jsou zářivky více roztažené a LED bude uprostřed, tak jsem zvědavý, co to provede. Mám spíš strach o Pistii. Takhle světlo má, ale při LED nejspíše nebude mít světlo. hmm Uvidíme, kolik místa bude mezi LED rampou a hladinou. Třeba se tam světlo dostane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.03.2019 12:52 Muž Zip [277] Re: brukiz
Ještě bych upozornil na to, že u zářivek se světelný tok vyzařuje do 360°, u LED většinou 120°.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 12:46 Muž Luky13 [60] Re: brukiz
Informace jsem čerpal zde tropica.com/… jestli neumíš německy/anglicky tak překladač to celkem obstojně přeloží.
Při těchto výpočtech to bude vše jen orientačně, je tam hodně proměnných. Spíš bych to bral jako bod od kterého se dá odrazit a pak si intenzitu doladil až to bude v provozu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 12:31 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Luky13
Podle výrobce to vychází na 60 lm na 1 W.

Možná ale zkusím obojí metodu. Nastavit to na těch 76% a otestovat aplikací. Ono to nakonec asi tak i bude. Přece jen 3/4 výkonu je takový ideální strop vůči opotřebení techniky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 12:23 Muž Smetany [1226] Re: xvalp06
Nevím jak jsou na tom s přesností aplikace na telefon ale každý průměrný fotoaparát má expozimetr který měří intenzitu s velmi slušnou přesností takže v prázdném akváriu s bílou čtvrtkou na dně by to neměl být problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 12:23 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: xvalp06
Nynější:
2x Juwel HiLite Colour 590 mm/28 W = 3400 lm
Nové:
Juwel HeliaLux Spectrum 800 32 Watt = 4480 lm

Při přepočtu bych měl svítit na 76%, ale nevím, zda to nebude až moc, když vím, že většina má výkon ubrán skoro na polovic.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.03.2019 12:11 Muž Celsiq [50] Re: xvalp06
To sice ano, ale co mám já zkušenost např. s Diversa LED 80, kde udávají tuším 6800lm, realita je ovšem nižší .... Takže ono je těžké jim věřit smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 12:10 Muž Luky13 [60] Re: brukiz
(20 lumenů odpovídá 0,5 W T5 trubce na litr, 40 lumenů odpovídá přibližně 1 wattu T5 / litr)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 12:09 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: brukiz
Radši bych to spočítal než měřil, to bude dost nepřesný.
Světelný tok (lm) je na každém světelném zdroji uveden.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 09:27 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: jarda62
Díky, to mě nenapadlo. Asi to tak bude nejjednodušší pro začátek nastavení svítivosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.03.2019 09:18 Jarda62 Re: brukiz
Orientačně by mohla pomoci nějaká aplikace v chytrém telefonu, změřit v nějaké výšce kolik lumen vydávájí T5 a pak bych do stejné výšky umístil led světlo a nastavil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 09:14 Muž brukiz [85] - Rostliny – T5 na LED
Budu nejspíše přecházet z T5 zářivek na LED osvětlení. Ale abych hned na začátku nepřepálil svítivost, co na začátku zvolit? Hodit výkon na 50% a pak přidávat? Nemám totiž tušení o kolik jsou LEDky silnější, ale zase na druhou stranu bych nerad ztrácel. Stačí mi aspoň nějaká orientační čísla, podle čeho bych se chytl. Až světlo bude na místě, tak snad podle oka poznám, kolik čeho nastavit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2019 08:26 Jarda62 Re: Tony2013
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Kdysi jsem to řešil takhle.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 07:59 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Tony2013
Moje sú tiež horúce... Ale tvoj je 30w slim, moje sú normálne 10w, nezahrievaju sa až tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 07:57 Muž Tony2013 [228] – le reflektor
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Led Slim reflektor 30W po čtvrt hodině.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 23:21 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: pernicek
Fotka k příspěvku Ja to mám takto:
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 22:26 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: pernicek
Mám 3 reflektory po 20W v provozu už 2,5 roku, svítí 12 hodin denně, zatím jednou bez poruchy.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Ale přijde mi lepší nakoupit pár 60cm chihirosů v Číně než reflektory, protože svítí víc při stejném příkonu. A to mám docela drahé a dobré reflektory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 22:23 Muž pernicek [4] Re: Cyklohentán
cenově by to bylo super, ale zatím co jsem všude slyšel, nevydrží prý dlouho, hlavní problém by byl, že je nemám jak přidělat nad akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 22:09 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: pernicek
Ide ti o nízku cenu? Ak áno najlepšie riešenie sú 3-4 10w LED reflektory ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 19:43 Muž pernicek [4] – 118 cm
potřebuji poradit s výběrem osvětlení nad akvárium bez krytu, 118d 30v 41h, nenáročné rostliny, zatím uvažuji nad
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.jkanimals.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
u toho posledního bych dal asi LED trubice
ještě jsem našel 2 inzeráty
www.sbazar.cz/…
www.sbazar.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 19:27 Muž Sloka89 [1] - Živorodky, Společenské nádrže, plži. – Osvětlení nad akvárium
Ahoj, mám zatím všechny akvária s krytem, ale rád bych udělal otevřenou nádrž se světlem nad akváriem. Můžete mi poradit které světla používáte a popřípadě poslat odkaz na obchody? díky ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2019 12:29 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Kubas17
Máš nové AQ, tudíž nestabilní. Není důvod odkalovat a čistit filtr po dvou týdnech, i když střídavě, to je kontraproduktivní. Ten filtr je podle mě na to AQ slabý. V podstatě odkalovat není nutné vůbec, pouze bych se zaměřila na to bílé dno - odkalit podle potřeby, ale ani to nemusíš po dvou týdnech. Filtr čisti, pokud výrazně sníží průtok. Potřebuješ, aby se to AQ usadilo a získalo stabilitu, což ze začátku může být otázka mnoha měsíců. V podstatě je lepší se v tom moc nehrabat, o dnu to platí dvojnásob.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2019 12:05 Muž Zip [277] Re: Kubas17
Jestli je to AQ z prezentace, tak 32W LED na 160ku je celkem málo. Spíš tam vidím špatné rozložení světla, na středu přepálené, na bocích tma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 11:48 Kubas17
Mám dotaz. Mám světlo Aquael leddy 32W akvárium výška 40cm. Tvoří se mi zelená rasa je možné že je osvětlení moc silné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2019 17:01 Filip999 – .
Zdravím, jako osvětlení by jste doporučili na akvárium a rozměrech 90x40x60-výška???
Rostlinky by byly náročnější, tudíž bych potřeboval nějaké silnější, a aby šel i "koberec" při této výšce.

Předem díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 22:01 Muž hapipo [0] – Jaké světlo?
Ahoj potřeboval bych poradit. Mám akvarijní kryt www.vyprodeje24.cz/… mám tam zářivku T8 15W. Akva má 70 litrů a chtěl bych jít do lepšího osvětlení (T5, Led). Jaký byste doporučili, výkon, intenzita osvětlení atd. Nevím, jak to funguje. Děkuji za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 10:59 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: PaJe68
PaJe68 napsal: Jen světlo více svítí směrově na dno.
Vo svojej podstate je každý zdroj svetla všesmerový, LED nevynímajúc. Ibaže LED má reflektor zabudovaný v čipe ;-)

PaJe68 napsal: Při 100% to topilo jak něco, hlavně to plusko.
LED majú vyššiu účinnosť, tzn. na teplo by malo byť premenené menej energie (percentuálne), ako pri trubiciach, ale zároveň sú rozmerovo menšie, takže sa môžu i tak zahriať na vyššiu teplotu.

Avšak pozor, vyššia účinnosť nemusí automaticky znamenať aj viac svetla, je to len o tom, koľko energie ide do svetla a koľko do tepla. Aké silné je výsledné svetlo, to je iná otázka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 10:32 Muž PaJe68 [6] Re: slavko
Tak to bude ono. Ted mi to dává logiku. Taky jsem se zarazil nad těmi 15V. Už se nedivím, že to paní prodávala.

Včera na rychlovku jsem je porovnával se zářivkami - asi 80W a chichiros led 50W a 65W(=115W) No suběktivně jsem žádný větší světelný výkon neviděl. Jen světlo více svítí směrově na dno. Led svítilo asi na 80% (dle ovladače), aby teplota byla OK. Při 100% to topilo jak něco, hlavně to plusko.

Uvidíme, čeká mě dost práce než to odladím. :-)
Bylo mi tvrzeno, že světla byla koupena od Rataje. Ale je to asi dovoz a nebo kecají a i u nás prodávájí šmejdy. Před měsícem jsem opravoval led světla na stromek (koupeno v Rakousku) a rozdělal zdroj. Nebudu to komentovat - CE = čína export.
Stejně po přečtení zdejších článků bych čínské zdroje balené ke světlům nepoužil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2019 09:36 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: PaJe68
PaJe68 napsal: 15V zdroj a ještě z 2A.
Síce len hádam, ale súčasné zdroje majú integrovanú ochranu pred preťažením, tzn. pri väčšom odbere (niekde okolo 105/110 % nominálneho) sa vypnú. To by zodpovedalo tomu blikaniu, zapnete na plný výkon, zdroj sa preťaží a vypne, tým odber poklesne a znova sa zapne. Pri zníženom výkone sa to prejaví väčšími pauzami, pretože odber LED stúpa s ich zahrievaním, takže to trvá dlhšie kým je prekročená hranica ochrany preťaženia.

Na 12 V/50 W potrebujete zdroj aspoň 4,2 A.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 23:44 Muž PaJe68 [6] – Chihiros LED RGB60 50W
Tak jsem od jedné paní koupil Chihiros LED RGB60 50W a při plné výkonu to světlo bliká. Když výkon trochu snížím poblikává po delším čase a na 60% svítí bez blikání. Už asi vím, proč ho prodávala za polovičku.
Dotaz: Je to normální a může se to někde přepnout a já nevím jak? A nebo je někde chyba a světlo by to nemělo dělat?
Díky předem, že si odpustíte různé nic neříkající odpovědi.

Tak si asi odpovím :-( Zjistil jsem, že je u světla 15V zdroj a ještě z 2A. Na 12V to svítí v pohodě. Je možné, že by to tak blblo z ledkami. No uvidí co to udělalo ze světlem.
Pokud máte někdo toto světlo doma, můžete mi napsat jaký máte zdroj u Chihiros LED RGB60 50W a jaký máte zdroj u Chichiros A601 plus 65W. /jen jestli se nepřehodily zdroje/
rozzureny
Já už sháním na bazaru ATX zdroj. Díky za odpověd. Pavel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2019 09:54 R Muž slavko [1759] - Rostliny – Zaujímavý experiment s LED
narazil som na článok s experimentom LED a žeruchou (řeřicha)
blog.brichacek.net/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2019 15:29 - Re: zervan
Ja som si objednal na miničko www.akva-tera.sk/… zatiaľ mi ale neprišlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.01.2019 13:31 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Smetany
Smetany napsal: Ještě bych chtěl nadhodit jednu svou hypotézu a sice že doba po kterou jsou rostliny schopny provádět fotosyntézu je krom genetického zakladu závislá na dalších faktorech jako teplota vody,intenzita světla,chem. složení vody, a poslední dobou mám pocit že i na přítomnosti jiných fotosyntetizujících organismů.
A vraj ešte záleží aj na tom, či je svetlo bodové alebo plošné - niektorým rastlinám tak, iným inak, aspoň tak píšu v starej knižke. No možno to myslia skôr v súvislosti s topológiou rastliny. Ja mám svetlo úplne plošné (nad celým povrchom akvária), neexistuje priamy tieň a chýba mi tam klasický kontrast, možno aj preto sa mi pri dne drží riasa, za normálnych okolností by tam bol tieň pod listami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.01.2019 13:24 Muž zervan [1123] - Rostliny – svetlo SUNSUN AD-260
Fotka k příspěvku Nechcem rušiť zaujímavú debatu o vplyve svetla, ale podelím sa o skúsenosť s konkrétnym osvetlením - pred pár dňami mi na maličké akvárko konečne z Číny dorazilo nové praktické svetlo SUNSUN AD-260, na ktoré som sa tešil: www.aliexpress.com/…
Pripevní sa pekne na stenu, je odklápateľné, je možné regulovať jas a aj farebný odtieň... teda aspoň som si to myslel a očakával :-(

Žiaľ, som z neho veľmi sklamaný:
* Farebný odtieň nie je možné meniť - fotky v opise tovaru sú zavádzajúce.
* Svetlo svieti nie že studeno, ale vyslovene modro, vôbec to neladí s rastlinami.
* Jas síce je možné meniť, no vždy po vypnutí a zapnutí je v strede.
* Ak je jas slabší ako maximálny, svetlo (nie zdroj) nepríjemne píska na vysokej frekvencii.
* Keď sa svetlo zapne do elektriky, je vždy vypnuté, až kým nestlačím dotykový vypínač => je úplne nepoužiteľné na časovom spínači, teda všeobecne v akvaristike.

No to som si teda dal... tone Povedal som si, že ho vrátim, lenže hmotnosť je nad 0,5 kg, takže doprava by stála 18 €, čo je viac ako polovica ceny tovaru a to sa neoplatí. Nie je nad to, keď si spraví človek vlastné svetlo, presne aké ho chce mať.

Čo teda môžem spraviť?

a) Pokúsiť sa ho predať. Verím tomu, že farebný odtieň nebude vadiť niekomu, kto nemá hnedý piesok, červené krevetky a teplé svetlo všade naokolo akvária. To zapínanie však asi bude vadiť väčšine.

b) Rozobrať, preletovať a obísť celé ovládanie - teda po zapnutí do elektriky sa svetlo zapne a bude svietiť naplno. Praktická použiteľnosť sa výrazne zvýši a takto upravené ho môžem predať alebo si ho nechať a nejako sa zmieriť s modrou farbou. :-O

c) Rozobrať, úplne vypitvať, nalepiť si tam vlastné pásiky a využiť len samotný držiak a teleso svetla. Toto mi pripadá ako najreálnejšie.

Každopádne, svetlo som dal z akvária preč. Inak spotrebu som nameral: 2 W / 5,5 W / 9 W (minimum, stred po zapnutí, maximum).

Na fotke pripájam porovnanie svetla (vľavo) s osvetlením Hlavného akvária (vpravo) a pohľad na rozsvietené LEDky (dole).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 21:36 Muž vlka [3444] – Jak svítím
Fotka k příspěvku Já svítím každý den origoš v krytu Aquael LEDDY 16W od 7:20 do 19:20. Po jejím zhasnutí svítím dodanou GLASS LED WHITE 18W třeba do 22:00 a pak přilepenym 8 cm dlouhym modrym Mondlicht 10,1 Nautic Blue 1,2W až než jdu spát. A zatím vše dobrý. Mám dost mlady akvárko, spousta rostlin shodila všechny listy, ale už se na to dá celkem koukat.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.12.2018 17:43 Maq Re: Smetany
Je to sice primárně o respiraci, ale ono dost dobře nejde o ní pojednávat bez souvislosti s fotosyntézou. Z poslední doby mi tenhle článek utkvěl v paměti jako hodnotný:
www.researchgate.net/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108113x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=651