Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 23 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 18:59 Muž Tom384 [54] Re: RE5PEK7
Zase tolik se toho bat nemusis. Steny akvaria funguji jako zrcadlo, takze vetsina svetla ktera by teoreticky mela utect (a zpusobit ten ubytek intenzity) se odrazi z5 do akvarka. Uz jsem to tady nekde psal. Z plochy dna a pozadovany intenzity bych si vypocetl pozadovany svetelny tok v lm. Pak bych svetlo nadimenzoval na dvojnasobek a doladil stmivacem podle aktualni potreby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 18:56 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Tom384
Tak teď jsem už úplně jelen. Musel ne? To světlo se ztrácí bez ohledu na sílu osvětlení, ne?

EDIT: Nebo to myslíš tak, že úbytek světla způsobený větší vzdáleností světla od akvárka by bylo vykompenzováno faktem, že nebude světlo (díky reflektoru/optice) vyztráceno tím, že bude svítit zevnitř ven skrze stěny akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 18:53 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Kubaa
Doufám, že s pomocí nějaké cca 15-20 stupňové optiky zas o tolik víc ne.. třeba tak o 50%? Chtěl bych ty LED umístit tak 40 cm nad akva.. zatím je to jen ve fázi návrhu a plánování.

Jasno mám akorát v rozmněru akva 180x60x60.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 18:45 Muž Tom384 [54] Re: Kubaa
Ne tak uplne, pokub bys mel hodne dobry reflektor ktery by dokazal poslat vsechno svetlo do akvaria, tak bys vubec nenusel svitit vic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 18:43 Muž Kubaa [718] Re: RE5PEK7
Jo, ale cenou za to pochopitelně bude, že budeš muset svítit mnohem víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 18:39 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Tom384
Přesně tak. Stojím 1km daleko a udělám o metr krok dozadu. Takže když budu mít to světlo 499m nad akvárkem a akvárko vysoké 1m, tak bude prosvětlené poměrně rovnoměrně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2018 18:35 Muž Tom384 [54] Re: RE5PEK7
V Michalove prispevku je dulezita ta vzdalenot! Sila zdroje je v tomto pripade irelevantni.

MichalV psal: "... silnejší zdroj VYSSIE ..."

Predstav si ze koukas na 100W zarovku z 1m a pak ustoupis o metr dal. Intenzita klesne rapidne. Kdyby si na tu zarovku koukal z 1km a pak ustoupil 1m dozadu, tak rozdil nebude temer zadny.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 17:41 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Tom384
Tak teď už končí sranda, mateš mě brutálně:-O

MichalV psal: "Ak nalepíš T8 žiarivky k hladine, tak ta intenzita pri hladine bude vysoká (5 cm od zdroja) a pri dne nízka (125 cm).
Riešenie je umiestniť silnejší zdroj vyššie (napr. +75 cm) a vtedy rozdiel 80 cm a 200 cm už nie je taký. Presvetlenie vodného stĺpca je rovnomernejšie ale za akú cenu..."

EDIT: Pokud by bylo světlo, co dokáže prosvítit 1000 metrů vody, tak kdybys z toho úseku vzal jakýkoliv 1m a změřil světlo v horní a dolní části toho 1 metru, tak by měl být rozdíl cca 0,1%. Když bude světlo, co prosvítí jen 1 metr vody a změřil bys hladinu světla v horní a dolní části toho 1 metru, tak by byl rozdíl cca 100%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 17:38 Muž Tom384 [54] Re: RE5PEK7
Ahoj, mam pocit ze to stale chapes nejak spatne. Pokud beres rovnomernost jako pomer osvetleni tesne pod hladinou (lx) a u dna, tak opet nezalezi na svetelnem vykonu. Tem pomer bude porad stejny. Zkusim pouzit tvuj priklad:

Sluce sviti skoro stejne jak v 1000m n.m. jako v 0m n.m. Stejne to ale plati i pro mesic a hvezdy coz jsou o mnoho radu mene vykonne svetelne zdroje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 14:21 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: MichalV
Hmm, věřím ti, tak to abych překopal svůj návrh na závěsné osvětlení na plánovanou nádrž. Alespoň že chápu dobře to, že čím silnější osvětlení, tím rovnoměrnější prosvětlení odshora dolů.

Tímto se omlouvám všem zdejším za mystifikaci ohledně vztahu síla osvětlení/prostupnost.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2018 14:13 Muž MichalV [327] Re: RE5PEK7
Ak by boli tie šošovky technicky rovnako riešené a čipy by boli v oboch prípadoch veľmi blízko seba, tak áno, nameral by si na dne rovnakú intenzitu svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 14:05 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: MichalV
A myslíš tedy, že za použití stejné (např. 120 stupňové) optiky by 2 druhy LED světel (jedno 20W s 20 1W čipy a druhé 20W s 2 10W čipy) obě umístěných 80 cm od vodní hladiny dávaly u dna stejné množství světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 14:02 Muž Kubaa [718] Re: RE5PEK7
Když použiješ tolik T8 trubic, že budou dávat tolik lumenů jako slunce, tak budou vidět stejně daleko, jako je vidět slunce (nebo i dál, pokud budou mít reflektory, protože slunce svítí do všech stran). Jen mi není jasné, čím to budeš napájet :)


PS: tady máš takovou typickou svítilnu, co "svítí do mraků", vhodný 6000 lumen chip neexistuje, tak je tam 6 slabších: www.kronium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 13:59 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: vaaclav
Nezdá se mi, že silnější LED čipy by byly složené z více. Tady je třeba 10W čip www.miniinthebox.com/…

Přeci slunce má prakticky stejnou svítivost v 0m.n.m. i v 1000m.n.m., což chápu je dáno tím, že je to tak silný zdroj světla, že se na něm 1000 metrů průchodu vzduchem téměř nepodepíše (maximálně to klesne o pár %). Při použití T8 trubice by 1000 metrů od zdroje byl světelný tok mizivý (maximálně pár % toho, co to dává u zdroje). Jste mě trochu znejistěli kluci :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 13:47 Muž MichalV [327]
Zjednodušene intenzita svetla klesá s druhou mocninou vzdialenosti. Ak nalepíš T8 žiarivky k hladine, tak ta intenzita pri hladine bude vysoká (5 cm od zdroja) a pri dne nízka (125 cm).
Riešenie je umiestniť silnejší zdroj vyššie (napr. +75 cm) a vtedy rozdiel 80 cm a 200 cm už nie je taký. Presvetlenie vodného stĺpca je rovnomernejšie ale za akú cenu...
Dobré články aj s meraním mal k tomuto myslím Marcel na stránkach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 13:38 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RE5PEK7
Úbytek světla se vzdáleností je konstantní, rozdíl je jakou intenzitou svítíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 13:22 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: vaaclav
Teď nemůžu najít článek o bonsajích, co jsem někde dávno četl, který pojednával o absorbci světla v závislosti na síle osvětlení (byl to podobný princip jako u el. proudu), čím silnější, tím jakoby menší ztráty, ale detaily a fyz. věty si nepamatuji. Připouštím (což by většina lidí neudělala), že to mohl být nějaký blud z internetu a já tady plácám blbosti.

Tak jako tak mi strejda, zkušený akvarista, vysvětloval, proč svítí piraňím (to bylo akva 120cm na výšku) výbojkami; že by prý T12 a T8 "neprosvítili" až na dno.
Z mých, né úplně vědeckých, měření to tak také vycházelo. Že pokud je světlo prostě slabé, aby prosvítilo nějakou hloubku, neprosvítí ji ani 100 takových světel.. ale 100x silnější světlo ano. Ale připouštím, že to tak být nemusí (nikdo není dokonalý a každý se občas mýlíme).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 13:09 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RE5PEK7
Ten tvůj silný čip je stejně složený z několika malých a všechno co před něj strčíš znamená snížení výkonu včetně optiky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 12:00 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Kubaa
Vážně špatně?
1) souhlasím
2) souhlasím
Vážně? To je tvůj osobní dojem, nebo to máš vyzkoušené?

Souhlasím. Ale já předpokládám stav, kdy mají LED optiku adekvátní vzdálenosti od osvětlované plochy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.01.2018 11:35 Muž Kubaa [718] Re: RE5PEK7
Vysvětluješ to špatně. Kam dosvítí baterka je dáno dvěma faktory:

1) světelným výkonem (správně tokem) v lumenech
2) geometrií paprsku, tedy plochou chipu, optikou atd.

Ale je úplně jedno, zda je to 1 chip o 1000 lumenech nebo 10 chipů o sto lumenech. Některé z těch výkonných baterek co dosvítí na mraky mají ve skutečnosti více chipů. Můžeš si to představit třeba tak, že ten velký chip rozdělíš na několik menších. Z hlediska svetla je to jedno.

Rozdíl je v praxi v tom, že ty velké chipy mají často optiku, zatímco ty malé nikoliv.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 11:34 Waaw Re: RE5PEK7
To se domnivam, ze neni pravda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 11:30 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Waaw
Já to nevysvětlil, jen dal příklad. Zamyšlení a pochopení je na každém.

Víš, jak jsou nějaké baterky tak silné, že ti dosvítí v noci až na mraky? A jiné ne. Tak dejme tomu, že baterka, co ti osvětlí mrak má 20W a 2000 lumenů. Kdyby jsi použil 20 1W baterek s 100 lumeny a nasměroval je všechny na 1 místo, tak bys ten mrak prostě neosvětlil.
Proto se u hlubokých akvárek dříve doporučovalo dát raději méně silných výbojek, než více slabých.

EDIT: Jde prostě o to, že jedno silné světlo dosvítí na větší vzdálenost, než více slabých. Světlo, které by bylo schopné prosvítit 10m vodního sloupce s přehledem prosvítí 1m hloubky akvária a ještě to bude mít tu výhodu, že bude u hladiny téměř stejná síla osvětlení, jako na dně. Když budeš mít světlo, co prosvítí 1m vodní sloupec, tak ani když jich dáš 1000 vedle sebe, tak ti neprosvítí do hloubky 10m.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.01.2018 11:19 Waaw Re: RE5PEK7
Tak to je trochu nestastne vysvetlene, ze to muze a nemusi byt pravda. Nejde vubec o vykon jednotlivych led diod, ale jak silny svetelny tok svetlo vyvine a jakym smerem ten svetelny tok vychazi.
Jednoduse receno, je potreba dostatecna hodnota svetelneho toku (v lumenech) a je jedno, zda ji generuje vice slabsich ledek nebo mene silnejsich. Druha vec je, zda takto vygenerovany svetlny tok je spravne nasmerovan do akvaria nebo ne. Pak se peojevi, ze ledky s optikou (coz byvaji ty silnejsi), ho efektivneji nasmeruji na dno akvaria. Neplati ale, ze propustnost svetla ve vodnim sloupci zavisi na zdroji svetla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2018 11:07 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: MirekSazava
Výkon celého osvětlení bude +- stejný, jako kdyby byl umístěn těsně nad hladinou. Ale je potřeba použít LED čipy s vyšším výkonem v kombinaci s optikou. Optika zajistí, že světlo bude směřovat do akva a silné čipy zas, že to bude fungovat.
Např. když máš 20W světlo z 40 0,5W LED čipů a umístíš nad hladinu, tak těsně nad hladinou už máš třeba jen 95% světla, 10 cm pod hladinou to bude tak 75%, 20 cm pod hladinou už jen 50% a 30 cm pod už třeba jen 25%.
Ale když uděláš 20W světlo z 10 2W LED čipů a dáš to metr nad akva, tak budeš mít nad hladinou cca jen 85% světla, ale pak 10 cm pod hladinou cca 75%, 20 cm 60% a 30 cm pod hladinou 40%.
Kdyby jsi dal metr nad hladinu 20W světlo z 40 0,5W LED, tak by jsi nad hladinou měl cca 50% světla, 10 cm pod 20%, 20 cm pod 5% a 30 cm pod 0,5%.

Čísla střílím od boku, ale jde o princip ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 11:00 Muž Kubaa [718] Re: MirekSazava
Také myslím, rozdíl je v optice (která bude spíš na velkém čipu, než na malém). Ale z hlediska výkonu je úplně jedno, zda máme 1 chip co dává 1000 lumenů nebo 1000 chipů co dávají každý 1 lumen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.01.2018 10:53 Muž MirekSazava [71] Re: RE5PEK7
No ten pokles svetla u dna nadrze se spis resi optikou na led chipu nez pridavanim vykonu ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 10:17 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Crusia
Je to praktičtější, ale je nutné použít osvětlení se silnými LED čipy (nejde ani tak o to, kolik watů osvětlení má, ale jak silné jsou jednotlivé LED čipy). Výhoda je i v tom, že u silnějších LED čipů nebudeš mít takový pokles světla u dna nádrže, jako se slabším LED umístěným u hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2018 20:09 Waaw Re: Crusia
I zavesne osvetleni muze byt odstineno, ze nijak nerusi. Spise jde o to, ze se vzdalenosti klesa intenzita dopadajiciho svetla na plochu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2018 19:07 Crusia – Osvětlení
Zdravím, budu zakládat nové akvárium a z praktického hlediska se mi docela líbí závěsné osvětlení (kryt je fajn, ale občas překáží). Ale nejsem si jistá, zda rozptýlené světlo neoslňuje při pohledu do akvária z blízka. Prosím o vaše postřehy a porovnání. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 14:24 Muž kus5 [3] – Pozadí akva
Myslím, že se mi podařil dobrý světelný efekt. Jako pozadí mám modrou PVC fólii přilepenou jen za horní okraj. Mezi dolní oddálenou fólii a sklo svítįm kompletním led tělesem 6500K. Kromě toho, že to vypadá dobře mají rostliny vzadu dostatek světla, viz nádrž Mystery.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 14:45 poldaCB Re: ctibum
neboj, strčim tam jenom špičku palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 14:40 R Muž ctibum [6872] Re: profi-security
Jo, tomu rozumim. Takhle vysoko je už dost kosa a je potřeba přitopit. I tak bych ale žárovku do vody nestrkal... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 14:32 poldaCB – inspirace!!!
no mě to právě napadlo taky. dělám ted takovej pokus. viděli ste reklamu s čekam norisem? jak roztáhne nohy na letadlech a nespadne? právě mě to inspirovalo a cho to mít taky s akvárkem. zároveň bich využil světlo, jako topení. ale musim zjistit jestli mi do tý žárovky nepoteče voda.


www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.01.2018 14:25 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: profi-security
Dříve se s nimi svítilo a zároveň to bylo jako topení. Žárovky měly potopenou baňku ale jen do takové výšky aby se v případě prasknutí nenamočila spirála. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 14:25 R Muž ctibum [6872] Re: profi-security
Ta když je to seriózní dotaz... Žárovka jako celek vodotěsná samozřejmě je, jelikož je v ní vakuum (tzn. nedostane se dovnitř vzduch)... ;-)
Ale určitě nebude dobrej nápad strkat ji do vody, pokud bude připojená k elektřině, i kdyby zhasnutá... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 14:24 Muž Magic [879] - RostlinyRe: profi-security
Len kým ju nezapneš. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 14:15 poldaCB – žárovka - dotaz
zdar jaxviňa, mám takovej seriosní dotaz okolo žárovek. věděl bi něko jestli je žárovka vodotěsná?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2018 06:33 Muž kus5 [3]
Jedině krycí skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 22:35 Muž powery [250] Re: UndeR
Souhlas, mám to taky tak. Ale do krytu bez skel bych ho asi nedal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 19:16 Muž kus5 [3]
Honzo, jsou na 230v, tak jedině krycí sklo a těch 6500 kelvinů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 19:13 Muž kus5 [3]
Ale já mám krycí skla pod krytem na vyztužovacich vlepech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 19:13 Honza – výroba domácího osvětlení
Dobrý den prosím o radu je možné použít u osvětlení akvária klasické led žárovky 5w / 480lum
děkuji za odpověd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 18:54 Muž UndeR [80] Re: powery
Pokud bude mít akvárium bez krytu a s krycími skly, tak bych se toho Chihirosu skrz tu vlhkost vůbec nebál...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 17:13 Muž kus5 [3] – Pokus
Já mám na všech akva délená krycí skla 2mm a přímo na nich led pásky přilepené na Al pásovině. Nedovedu si představit, že voda kondenzuje v krytech a skapává do akva. Kryty mám vylepené alobalem jako reflektory. Led zásadně na 12V a min. 6500K. Pozor na modrou, podporuje roduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 16:02 Muž powery [250] Re: RencMan
Mám ho v krytu, kape z něj voda, zatím OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 15:59 RencMan Re: powery
A ten Aquatlantis vydrží vlhkost bez problému jo? I když se dává téměř nad hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 15:42 Muž powery [250] Re: RencMan
Oboje mám. Oboje svítí pěkně. Aquatlantis mám v krytu, Chihiros by tam asi dlouho nevydržel kvůli vlhkosti. Obojí mám zredukované, protože svítí moc. Aquatlantis má kvalitnější provedení, takové robustnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 15:39 RencMan Re: afc1886
To ještě přesně nevím, takovou tu klasiku co se ke krevetkám pořizuje. Hodně se mi líbí kobercové rostlinky. Řekl bych laicky řečeno ,,středně náročné". Hodně mě zaujalo Aquatlantis Easy LED, na druhou stranu jestli stačí Chihiros LED které je o polovic levnější.... zajímalo by mě porovnání těch dvou co se týká kvality provedeni. Ten Chihiros se prodává na ali,tak mam strach aby to nebyl laciný šmejd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 15:18 R Muž afc1886 [14655] Re: RencMan
Nepíšeš, jaké rostlinky tam chceš potom mít, ale já bych šel do www.rostlinna-akvaria.cz/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 14:14 RencMan – Jaké LED osvětlení
Dobrý den,
chtěl bych poprosit o radu. Měl jsem osvětlení v krytu (vypouklého) akvária, působením vlhkosti a stáří, elektro instalace odešla. Teď zvažuji koupit světelnou LED rampu bez krytu. Velikost akvária 800x240x400, aktuálně mam v akváriu pár Tlamovců. Akvárko bych časem chtěl předělat na krevetárium, plus nějakou rybku.
Aktuálně, jsem se díval na tyto světla:

www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.profiplants.cz/…

Jedná se mi o kvalitu provedení a funkčnost, vlastní zkušenost, popř. doporučení jiného osvětlení.
Děkuji za radu
EDIT- velikost akvária je v mm.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [23] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108112x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=1101