Osvětlení
0 15.08.2015 11:45 vrbozubec Aha...nevedel sem ze ta zarivka jde vytahnout.zkousel jsem to a neslo to.jeste se pokusim to z toho oddelat
Vypadá to jako patice G23. Ale pro jistotu vytáhni tu zářivku ze svítidla a vezmi ji do obchodu a porovnej si to. Musíš koupit se stejnou paticí a 11W! Samozřejmě pokud nesvítí vůbec, chyba nemusí být v ní, ale v předřadníku.
Příklad zářivky do patice G23 11W
www.energizershop.cz/… 0 15.08.2015 11:35 vrbozubec – Kryt na akva szut 54l
Dobry den.prestalo mi v akva 54 l. Po dvou letech svitit zarivka ze setu akva szut.da se sehnat tento typ nebo musim vymyslet a pridelat napr.zarivku do krytu?dekuju
0 14.08.2015 12:33 ihora007 – Patice
Zdravím, potřeboval bych poradit, kde a kdo v Brně by byl schopnej opravit nebo vyměnit patice na osvětlení AQUEL, je to tam zalisovaný, takže to sám nedám a nechce se mi kupovat celej kryt novej. Ulomili se mi tam takový packy, který drží patici na krytu. Předem díky
Řešte led trubice ve vláknu led trubice
rybicky.net/forum/17268 ... spousta se tam toho řešila a zbytek se může hodit i dalším, tady to zapadne ... jsou tam různé odkazy, fotky a i jsem tam dával fotku porovnání světla zářivky a led trubice v akváriu.
Díky za "uklidnění" je mi jasný, že jen světlo nestačí
Hnojení budu řešit v jiném vlákně
Když stavíš nové osvětlení ,vyber si modernější typ jednostranné kompaktní trubice T8/13 (13 je označení pro otočnou objímku trubice),pokud Ti něco není jasné,tak dotazy směruj do tématu LED trubice ,nebo na můj Nick,nechci ztrácet čas a zatěžovat server na jedno téma na dvou úložištích.LED trubice řeš:příkon,Lumeny,Kelviny,barva krytu a efektivnost.
Jo,už jsem to našel,takže jen pro ujasnění-pokud to budu stavět od nuly,tak stačí zapojit jen tu fázi a nulák,pokud je jednostranná.Když bude dvoustranná tak je fáze na jedné a nula na druhé straně?V obou případech bez startéru?
Komu není rady,tomu není pomoci.Máš to tam ,po lopatě :LED trubice (pokud se lopata odstraní,zbyde násada).Používám pouze čiré trubice.
no dobře,už jdu hledat
Tojsouvěci napsal: Milý kolego,ve fóru si najdi LED trubice,dal jsem tam typy trubic a schémata jejich zapojení.
Nevím,jestli by mi to k něčemu bylo,nejsem elektrikář.Přínosnější pro mě by bylo napsat-ano potřebuješ startér,nebo nepotřebuješ,stačí zapojit fázi a nulák,pokud to nedáváš do starého tělesa s tlumivkou nebo el. předřadníkem
Milý kolego,ve fóru si najdi LED trubice,dal jsem tam typy trubic a schémata jejich zapojení.
Se dívám,že u některých ledtrubic je třeba i startér,nebo u všech?Zrovna ta trubice co se mi líbí má úhel vyzařování 180stupňů,ale raději bych 120st.Co ten mléčný kryt,neubírá trochu světla oproti čirému?
Ten údaj by měl být vztažen ke klasickým zářivkám. Cree čipy pokud mají dobrý vyřazovací úhel, tak dají proti zářivkám víc jak 2x více světa při totožné spotřebě. Takže světla ny mělo být dost, ale ty rostliny náročné na světlo jsou často náročné i na ostatní podmínky.
V dnešní době se už vůbec netuší, k čemu je údaj o wattáži vztažen. Používá se totiž už od žárovek, jestli si dobře pamatuji ... A od té doby jsme ve světle ušli sakra dlouhou cestu.
Zdravím zkušené,
mám osvětlení z 12ks čipy Cree 10W a jsou nad akváriem 100(d)x38(h)x60(v) tedy cca 225L. Čipy jedu na polovinu - takže celkově 60W. Budu osazovat rostlinami z Aqua-daho, kde píší u rostlinek osvětlení 50W na 100 Litrů. Mě přijde pálit do akvária přes 100 W v LED trochu příliš. Není možné, že ten údaj je brán na zářivky. Nějak jsem znejistěl, jaké rostliny si mohu dovolit.
Omlouvám se pokud tento dotaz patří někam jinam.
0 13.08.2015 14:17 hombre Konečně první vlaštovky
Mě to k těm ledtrubicím taky táhne,žádné předřadníky,jen dvojlinkou dotáhnout fázi a nulák,na každou trubici dát zvlášť vypinač,když bude třeba šachovat se světlem.
Nějaké odkazy by byly na ty trubice za rozumný peníz?
Naprostý souhlas,nemám měřák na Lumeny,ale testovali jsme pro porovnání LED trubice T8/22V/2500L s T5/54V přímo na nádrži se sloupcem vody 60cm a T5 bez reflektoru prohrála na první pohled.
mám ty LED trubice dva, tři roky a svítím bez problémů.
A to mám ty levné obyč. Světla je více než s původními trubicemi.
0 13.08.2015 13:37 hombre Tak jak je docíleno té nízké teploty u té led trubice,když je to v podstatě obdoba led pásku a ještě k tomu uzavřeno uvnitř trubice.
Já nevím,ale už aspoň dva prodejci mě směřovali raději k těm T5,než k těm led trubicím.Možná to ještě nějakou chvíli potrvá než se to dovede k dokonalosti.Zatím mi nikdo neřekl,mám to doma dva tři roky a svítím bez problému,stejně jako u led pásku,až na pár výjimečných vyjímek
Ono to jde hodně rychle kupředu a tipuju,že do dvou let už to bude téměř dokonalé
Souhlas a o tom to je.
ludvik napsal: A u rádoby studených zdrojů (zářivky, LED) platí, čím menší, tím teplejší. Se vždy musím smát, když někdo inzeruje "studenou" LED žárovku a ona vypadá jak jeden velký kompaktní hliníkový chladič ... A? Klasickej žiarovke nevadí teplota ani vysoko nad 100°C - neviem koľko presne má, ale asi každý si ako dieťa spôsobil nejaký ten pľuzgier len preto, že sa dotkol svietiacej žiarovky. Kdežto LED alebo všeobecne elektronika nemá rada vysoké teploty (nedá sa zovšeobecňovať, ale nad cca 70°C). Takže áno, niekedy sa dáva veľký chladič a dôvodom je zvýšenie životnosti alebo schopnosť prevádzky aj pri vyšších teplotách / nie vzdušných skrinkách. Ale aj ak nie je žiaden chladič, teplota je veľmi výrazne nižšia ako pri klasickej žiarovke.
Keďže teplota je ovplyvniteľná chladením, lepšie je baviť sa o teple (aj preto, že teplo a nie teplota sú podstatné pri zohrievaní vody). Ako teplo skončí prakticky všetka energia, ktorá ide do zariadenia, teda ak chceme porovnávať vyprodukované teplo, môžeme porovnávať elektrickú spotrebu. A tam je to celkom jasné. Roky máme doma všade LED žiarovky a najčastejšie slabší model so spotrebou 2,5 W, svieti ako 40 W klasická žiarovka (napr.
www.ebay.ie/…). Mimochodom, takúto svietiacu žiarovku môžem pokojne rukou chytiť a vybrať zo svietidla, nepopálim sa
A nemá žiaden chladič, je dosť maličká. Veľké chladiče sa dávali hlavne na prvých LED modeloch spred cca 5 rokov, ale tie boli v porovnaní s dnešnými dosť neefektívne.
Ale i dnes je možné vybrať si - z množstva modelov, ktoré som testoval, spomeniem napr. podobne vyzerajúcu LED žiarovku, ktorá má 72 LED a len 5 W a druhú, ktorá má 60 rovnakých LED a 12 W, no je o dosť väčšia (LEDky ďalej od seba). Druhá svieti silnejšie (na nerozlíšenie od 100 W klasickej žiarovky), prvá o čosi menej (nemal som referenčnú, ale odhadom ako 80 W klasika). Tá silnejšia má horšiu efektívnosť a predpokladám, že nižšiu praktickú životnosť. Najlepšie to vedia tí, ktorí si LED svetlá zostavujú sami - môžu dať zopár silných LED čipov a žhaviť ich na maximum (potom veľmi hrejú) alebo viac slabších a hľadať ich optimum, nie maximum. Ja uprednostňujem 2. variant - namiesto 1 LED s plným prúdom radšej zapojím 2 rovnaké LED s polovičným prúdom. Zriaďovacie náklady sú síce vyššie, ale príde mi to efektívnejšie a ako fotograf mám aj tak radšej mäkšie difúzne svetlo (čiže viac menších zdrojov svetla).
A co teprve sodíková výbojka! Tohle porovnání je k ničemu ... všechno totiž hřeje. A u rádoby studených zdrojů (zářivky, LED) platí, čím menší, tím teplejší. Se vždy musím smát, když někdo inzeruje "studenou" LED žárovku a ona vypadá jak jeden velký kompaktní hliníkový chladič ...
Mě dvě T5 zdvihají teplo tak o dva stupně v cca 300 litrech vody. Prostě to topí jako blázen. Samozřejmě mají vliv i jiné věci, jako třeba to, že to normálně pod krytem moc neprofukuje ... Ale i tak se na to sáhnout nedá. Tak jako na žárovku.
Nikde nepíšeš, že máš jeden předřadník ... já měl pro každou zářivku svůj a mohl jsem si je pouštět, jak se mi chtělo = proto píšu, že záleží jak si to zapojíš.
Když zvedneš rampu, tak si zas změníš úhly a sílu osvětlení = to je důvod zvedání, rozhodně ne teplo.
Jestli si myslíš, že zářivka hřeje, tak si sáhni na klasickou žárovku (těma se topilo, aby to mělo v zimě efekt a mam dojem, že se snad i do té vody částečně ponořovaly).
Zřejmě nepochopils o co mě šlo.Zkoušel jsi někdy sáhnout na zářivku T5?Asi ne jinak bys věděl,že na ni neudržíš ani ruku.Nikde jsem nepsal,že nebudu mít topítko,pouze že by se dalo využít to teplo,které je vedlejší(nechtěný) produkt při svícení,třeba v té chladné části roku.Tak proč tu energii nevyužít,když ji musíš stejně zaplatit.
A taky jsem psal,že rampa bude závěsná,tudíž se dá posunout výše a teplo nebude tolik ovlivňovat teplotu vody.Asi tak
Edit: To slyším prvně,že by se zářivky T5 s předřadníkem 2x54w daly zapínat každá zvlášť.Počítám,že ten předředník by byl za chvíli po smrti.
Podívej se, jaká je teplota teď v létě a jaké jsou teploty vody v akváriích = každý tady řeší chlazení a ty do nich chceš naopak v tuhle dobu ještě topit zářivkama (pomíjim to, že zářivky vyzařují minimum tepla)? Světlo je prostě na svícení a k ohřevu vody je topítko (kde si i nastavíš, kdy má přestat topit)
A zářivky si můžeš taky pouštět každou zvlášť, jen to na to musíš uzpůsobit
Ceny 120cm LED stojí skoro stejně jako mě 60cm LED ... nepotřebuješ reflektor ani další věci, takže pokud nic nemáš a stavíš světlo od začátku, tak bych šel do LED ... pokud máš už nějaký "světlo" (rampu, patice, předřadníky), tak je to na tobě, zda se ti do toho chce investovat, sloužit bude oboje ...
0 11.08.2015 21:26 hombre Tak si stále ujasňuju spoustu věcí,než se fyzicky pustím do zakládání nádrže.V dost věcech už mám jasno,třeba upuštění od uzavřeného krytu nad akva k závěsné rampě,se kterou budu moci výškově hýbat,podle potřeb.
Ale teď k věci,stále se rozdoduju mezi zářivkami T5 2x54W
www.svetzarovek.eu/… a nebo LED trubicemi T8 2 x 22w
www.t-led.cz/… ,jen úhel svitu bych chtěl menší.
U té LEDky se mi líbí to,že odpadá předřadník a že si můžu zapojit každou trubici samostatně na vypinač a ráno zapnout napřed jednu,pak přidat druhou a taky bude třetinová spotřeba oproti T5 zářivkám,kde se musí započítat i spotřeba předřadníku.
Zase s T5 bych mohl využít vyzařovaného tepla k ohřevu vody tím,že spustím rampu těsně nad nádrž.Je ale otázkou,jak jsou ty led trubice spolehlivé,jestli mají vychytané chlazení,jestli ta životnost bude adekvátní k ceně.Jaký máte na věc názor?
Caute, potrebujem nasvietit dennerle nano cube 60
akvaland.sk/… a pohravam sa s myslienkou dat tam toto:
akvaland.sk/… do udajov o svietivosti velmi nevidim, tak prosim porate ci to bude ok. Chcem tam kobercek HC (pripadne nieco podobne) Dik
Starší reakce
Ovšem zvedat osvětlení třeba 5Ocm nad akvarko tež není dvakrát košér. Čím silnější osvětlení tím je třeba víc hnojit a z toho vyplíva zavedení CO2 a přidávání jednotlivých slože, ovšem při slabém ovětlení roste vše pomaleji a světlomilnější rostliny jsou víc vytahané a řídke. Zas na druhou stranu není třeba tolik hnojit, spíš jen dodávat složky, které jsou třeba (železo, draslík, fosfor), ale už ne v tak velkém množství.
akvarijni-hnojivo.cz/… www.rostlinna-akvaria.cz/… www.rostlinna-akvaria.cz/… podle toho, co chcete pěstovat ... já mám ve 25 litrovém akváriu neznačkovou 6W LEDku a je to slabé (chci tam mít kobereček) ... pokud tam chcete plácnout jen umělé rostliny, tak těch 4.3W bude stačit ...
Já bych bral to silnější.Ubrat se dá vždycky-když to zvedneš výš.Máš větší prostor měnit světelné podmínky.Ze slabého silné neuděláš
0 13.06.2015 12:21 Tereza – Osvětlení
Ahoj, myslíte si, že je do 30 l akvária lepší LED osvětlení Intenso 4,3 W od Diversy, nebo Tommi LED 9 W, nebo možná něco jiného? Díky za odpověď
pokud máš vodotěsné patice, vodotěsný kryt, krycí sklo, tak minimální.
Aka musi byt minimalna vzdialenost medzi T5 trubicou a hladinou vody/krycieho skla??
Starší reakce
168ks nad jednim akvariem sviti
.
Znam zenske, ktere se osazovanim prototypu a malych serii zivi. Mam dojem, ze ty nejsikovnejsi uz to berou spis jako pleteni, je jim mozna i fuk, jestli z nich vypadne svetr nebo osazena deska. Cim se jak da uzivit, to uz necham stranou, supersvetry nejsou levne, ale to na trpelivosti a sikovnosti zenskych nic nemeni, maloktery chlap ma tolik trpelivosti, aby nasazel neceho par tisic, at je to cokoli
.
jo, na velký aq to není ...
Tak pokud bych chtěl mít ekvivalent 2x54W T5 (asi 9000 lm,tak bych těch čipů (jeden má 28lm),musel mít alespoň 200(když započtu ztrátu u zářivek).To bych se asi upájel k smrti
to je pouze čip. Musíš si navrhnout tišťák a pěkně je tam napájet. Vždycky je lepší více čipů a pěkně světelný výkon plošně rozložit, je to ale více pracné.
Nějak tomu odkazu nerozumím.To je pouze čip,nebo pásek?Píší cena za 1,ale co,metr,čip?A množství 10,čeho?
Pak je tam dole něco o pásku.Nic o tom kolik je diod na pásku,pokud se jedná o pásek...
To klidne potvrdim, dokonce i levne LED dokazi 110 az 140lm/W. Prikladem mohou byt mnou pouzivane
cz.farnell.com/… . Takze ne ze by to neslo, a jde to i za snesitelne penize. Ovsem ve svete penez se honit za trosku lepsim vysledkem, kdyz to obnasi jakkoli vyssi naklady, to se casto nedeje. Kdo neveri nicemu, ma dnes bohuzel lepsi sanci se trefit, nez ten kdo veri vsemu.
Na stránkách Tesla Lighting jsem našel trubice maximálně 125lm/W. A po pravdě já jim moc nevěřím ani toto. Protože neuvádějí typ osazených čipů (aspoň sem to nenašel) a chlubí se vlastním vývojem a výrobou, přitom spousta jejich produktů je jasná Čínská sériová výroba, co tamní fabriky chrlí pod logem kohokoliv, kdo jim zaplatí.
Jsou dostupné čipy co dají 130lm/W. Dokonce Cree už před rokem překročili 300lm/W v laboratoři. Ale vše je o ceně. Pracuji občas s LED svítidly pro osvětlování hal (výkony 100-500W, náhrady hlavně výbojkových svítidel) a tam až letos náš partner našel v Číně výrobce, co je schopný dodat takováto svítidla s účinností přes 130lm/W za rozumnou cenu.
130 lumenů na watt v tesla LED trubicích není žádný nesmysl, maj to na svých stránkách
www.tesla-lighting.cz/… a ano mohli by lhát, ale nevěřím, že je to značka, která by si to dovolila ... navíc je to hodnota, která s kvalitními čipy není vůbec problém ...
Záleží na úhlu pod jakým jde světlo z čipů. Většinou ale bývá opačný problém - velká část světla jde mimo akvárium. Karlos myslím na to dává nějakou optiku, takže ten úhel pak závisí na té optice. Já mám obyčejné led trubice a s těmi není problém. I když mají mnohem méně lumenů než stejně dlouhé zářivky, tak v akváriu je víc světla, protože z nich jde skoro vše požadovaným směrem.
Ahoj.
Mel bych dotaz k tem LED. Vracim se po dvaceti letech k akvaristice a chtel bych se zeptat, zda mi prosviti akvarium stejne napr. dve T5 jako jedno LED svetlo se stejnymi lm (napr. MAXXO od Karlose). Myslim tim jestli u akva hloubka 50 cm nebude vpredu sero. Diky za odpoved na laicky dotaz
Nedokážu si to MAXXO představit v krytu.Je to dost úzké a na šířku akva 50cm to asi neosvítí celou šířku.V případě závěšení to bude určitě dobré,ale mě osobně to světlo,které svítí nad akváriem ruší.
Čas LED už je dávno, jen je potřeba vybrat kvalitní čipy. Průmyslové svítidla s CREE a podobně kvalitními čipy ty zářivkové v parametrech naprosto rozdrtí. Návratnost klidně 2 roky. Menší lumeny nevadí, musíš počítat s tím, že u normálních zářivek se ti 30-60% světla ztratí tím, že svítí mimo akvárium, nebo ho sežere reflektor.
Máš pravdu v tom, že do led trubic, led pásků akvarijních led svítidel se většinou dávají podřadné čipy a pak se to samozřejmě nevyplatí.
LED ano ... ale bohužel v podstatě jen ty nejlepší. Kvalitní T5 většině LED pásků, trubicím i hotovým svítidlům natrhne záda.
A profi výrobky, které už na tom jsou z hlediska lm/W dobře jsou zase tak drahé, že návratnost je v hodně vzdálených dobách. Takže zbývá buď vlastnoruční výroba, nebo manufaktury typu KarloS
www.aquario.cz Samozřejmě by to bylo nejjednodušší,ale jak jsem psal výše,prodavač-elektrikář mi LEDtrubice moc nedoporučoval.Říkal,že to montovali někde v montážních halách a svítivost oproti zářivkám co tam byly předtím mizerná.Zaměstnanci,co pod tím montovali,si na to stěžovali,tak tam dávali zase zpět obyč. zářivky.
A lumeny jsou třetinové až poloviční oproti T5 (podle údajů na trubici)Čas LED trubic,stejně jako LEDpásků teprve přijde,jak se vše vychytá
Přidat reakci
1 ...... [34] ...... 89
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108367x