Osvětlení
Existuje ale nebude vodotěsná, takže se sní podle toho musí zacházet. Nebo si udělat světlo Homemade z LED pásků, klidně vodotěsných.

Máte, prosím, zkušenost s montáží LED do juweláckého krytu s T8 zářivkou *)? Doporučili byste něco konkrétního nebo se na to spíš vykašlat a zůstat u té zářivky? Nebo něco úplně jiného?
Aktuálně tam mám 61 cm Aqua Glo, ale chystám se - podpořena komentáři u prezentace - na upgrade. Kryt bych ráda zachovala, podrobnější info o nádrži v prezentaci.
*) Existuje v tomto směru i jiná alternativa než Aquatlanits Easy LED? (
www.rostlinna-akvaria.cz/…)
Na TC 420 jsem koukal, ale nemam zadne PC a rozhodne se mi uz zadne do bytu tahat nechce (mohl bych to asi nejak rozchodit v praci). Naopak mi vyhovuje ta appka. A co jsem ted cetl, tak je pravda, ze rezim “zatazeno” resit nemusim

.
A to ešte trvalo zamračené u nás, včera som von náhodou zapol luxmeter, na priamom slnku 106000lx. Tých mojich akvariových 12000 bolo v tieni baráku.
Matesak napsal: Treba omezeni vykonu v prubehu dne (zatazeno), by se mi libilo 
Vzhľadom na intenzitu slnečného svetla (a najmä v trópoch), je aj "silno" osvetlené akvárko trvalo v stave veľmi zamračené...
Umí to vše co tady hodně zmiňovaná TC 420, jen to je trošku dražší a hlavně se to ovládá přez aplikaci v telefonu.
Kdyby to zvládlo více než 10A ledek tak již to mám doma. Takto váhám pač na to nezapojím víc než 2 rampy a 2,5 tis za ovládání 2 ze 4 ramp se mi asi nechce davat. Ale .....

Znam, ale ze bych chtel rybam “blejskat”, to si nejsem jistej

. Ale mam v planu ocihnout, co tam jde nastavit jineho, krom toho svitani/setmeni. Treba omezeni vykonu v prubehu dne (zatazeno), by se mi libilo

Díky za odpověď. To delší můžu zvažovat ve chvíli, kdy se definitivně rozhodnu, zda AQ bude/nebude mít kryt.
AQ bude vestavěné do skříně, ale z boku plánuji dost velký prostup, kudy by to mělo větrat. Ale zatím nejsem rozhodnutý, i když volba bez krytu mi přijde značně lepší.
Ahoj, poprosil bych o radu s výběrem osvětlení do mého AQ (145x40x60cm).
Rád bych, abych v něm časem mohl pěstovat i náročnější rostlinky a zkusil bych i "koberec". Neříkám, že k tomu dojde hned, ale rád bych na to byl připravený. Diskuzi jsem pročítal, ale úplně jasno nemám.
Bude tam stačit např Aquatlantis 120cm 62w (
www.rostlinna-akvaria.cz/… ) nebo tam budou zapotřebí dvě? Případně něco podobného.
Chci rozhodně světlo, které má širší barevné spektrum, jako např.:
www.juwelakvarium.cz/…
Rád bych k tomu i stmívač, či časem nějakou jednotku pro naprogramování "svítání/stmívání".
Nechce se mi nic drátkovat ručně, upřednostním hotovou věc, kterou následně jen "doprogramuju".
Díky za pomoc při rozhodování.
Starší reakce
Začnem tým, že bolo veľmi správne prizvať si odborníka, verte, že len málokto sa správa takto zodpovedne. Či Vám poradil dobre alebo nie, to ukáže čas, nemám s tým osobné skúsenosti, ale použiť slabšie trubice by nemal byť problém (teda, pokiaľ ich dokáže rozsvietiť, čo zjavne dokáže). Jediný potencionálny problém je, že pri týchto elektronických predradníkoch nikto poriadne nepozná (možno okrem výrobcu) ich vnútorné zapojenie, a tak vlastne nikto nevie ako a či vôbec iná trubica ovplyvní činnosť/životnosť (či už predradníka samotného alebo trubíc), alo to naozaj ukáže až čas
Čo sa týka sily svetla, to nechám na iných.
Tak hodnota P - 1. Jinak ohledně onoho mého osvětlení, sundal jsem osvětlovací rampu a přizval si k tomu někoho elektriky znalého, aby zkoukl el. předřadník (já osobně na el. věci nejsem expert a poslední co bych chtěl je se/někoho přismažit, protože jsem si hrál na hrdinu a zkoušel něco zběsilého vymýšlet). Byl jsem ujišťován faktem, že místo původních zářivek 2x39w T5 mohu dát naprosto bez problému zářivky 2x21w T5, obojí délka 849 mm. Bylo mi řečeno, že pokud je tam osazen předřadník na min. 2x39w T5, tak bude spolehlivě zvládat zářivky 849mm i nižší watáže než původních 2x39w, tzn. zvládne to všecko v rozmezí 2x1w - 2x39w 849mm T5. Zkusil sem namontovat 2x21w T5 Osramky a svítí normálně. Je to jako u starého plastového krytu = o něco menší osvětlení (pro mě lepšejší, takhle bych měl 42 wattů namísto stávajíchích 78w do 150l bez CO2). Co si o tomto řešení myslí zdejší uživatelé? Stále moc moc světla? Či mě elektriky znalý radil špatně? Nápady, rady, kritika (klidně i těžká) ničeho se neštítím, rád se přiučím abych vykonal svojí akva činnost lépe

Předem děkuji za radu.
Súhlasím s Václavom.Ja mám tiež málo rastlín a 2x39W svietim v 200L.
Ak si akva zakladal a pritom menil žiarivky,môže byť problém i v dĺžke osvitu.Teda pri založení je lepšie svietiť na začiatku menej napr.8hod.
Nějaké údaje k vodě:
PH - 7,1
KH - 3
NO3 - 20
NO2 - 0
Fe - 0,3
NH4 - pod 0,05
P - změřím zítra a doplním.
Měřeno JBL a Sera kapkovými testy.
Tak já bych řekl že máš naopak poměrně silné osvětlení, 78w na přibližně 130 litrů je poměrně hodně a protože nedáváš CO2 můžeš mít potíže. Vyzkoušel bych přidat trochu fosforu. Chce to ale něco vědět o vodě, to znamená pořídit si nějaké kapkové testy. Jinak se dělá přestávka ve svícení ale ta má cenu tak 3-4 hodiny.



Na skle se právě téměř netvoří (navíc tam jí snadno odstraním stěrkou), tvoří se na kytkách Microsorum pteropus windelov, Cryptocoryne pontederiifolia či Hygrophila corymbosa. Začne to vždy pár tečkama, a postupně to pokryje celý list, list je na omak takový slizký a brzo se zkroutí. Tvoří se to i na nových listech. Zkusím ubrat hodinu na svícení a uvidíme.
Jako nějak extra silné světlo nemáš, takže bych určitě nevyměňoval za slabší, když ubereš hodinu denně tak u těch nenáročných kytek nic nezkazíš. Nejčastěji se tu svítí 8 - 12 hod s 30 min - 1 h přestávkou, aby to nebylo vkuse. Pokud máš pocit že se ti dělá ta zelená řasa tak to nejlépe nějak vyfoť, ikdyž v rozumné míře na skle mi to přijde normální (zejména pokud ti dopadá přímé slun. světlo na AQ).
Na řasy jsou tu jiní odbornící, tak vyfoť a vyčkej odpovědi.

Jenom bych ti chtěl říct, že to nefunguje tak, že si koupíš nějakou zářivku, strčíš mezi patice a svítíš. Máš tam teď nějaký elektronický předřadník, který je určený pro určité trubice.
0 04.05.2018 16:02
Zahry [21] Dobrý den prosím o radu. Mám akvárium 150l (100x40x40 cm), výrobce Diversa. Původně jsem na akváriu měl osazený plastový kryt s 2x30W T8 zářivkami. Bohužel byl tento kryt z takového fórového plastíku a hodně se prohýbal (to byl problém, protože mě na akvárku často vyspává kočka

). Proto sem pořídil pevnější hliníkový kryt, kde je však silnější osvětlení 2x39W T5. Nový kryt mám zhruba dva měsíce a od té doby mě začínají trošku trápit řasy (podle stránky
www.rostlinna-akvaria.cz/… to je patrně GSA). Možná jsem to již se světlem přehnal... Přemýšlel jsem nad výměnou zářivek za Osram T5 21W ale nevím, jestli by to zase nebylo málo světla. Proto bych chtěl požádat zkušenější o radu ohledně doby svícení a volby zářivek. Od založení akvária svítím trvale 9 hodin (12.00 - 21.00), pěstuji nenáročné rostliny, CO2 nepřidávám. Předem děkuji za jakoukoliv radu.
Starší reakce
To ano, ale nejde stmivat - Afc psal, že budu stmivat tu normální a vy doporučíte 2x takové a bez možnosti regulace - tak jak to je ?
Jen se ještě podívej kolik to stojí v Číně..

ale budeš si muset počkat..
dobrá, půjdu tedy cestou A901
berte to jako vyřešené

))
díky všem.
Moje zkušenost je jenom s A801 u akvária 80*40*40 a tam nebyl sebemenší problém, myslím si, že i u tebe to osvítí celou nádrž a ještě budeš ubírat intenzitu na stmívači.
Akváriu je v podstate jedno, či svietite tým alebo oným, takže sa musíte rozhodnúť na základe svojich možností (napr. finančných) a zručností. Ja mám akva rovnakých rozmerov. Pôvodné osvetlenie 2x 39 W T5 mi po krátkej dobe bolo málo, avšak 4 X T5 sa mi zdalo zase veľa, tak mám k tomu LED pásiky, ktoré dopĺňajú pomyselnú tretiu trubicu.
Pre nenáročné akva možno budú dve trubice stačiť (+ prípadne reflektory), získate tým overenú istotu, ktorej stačí raz za pár rokov (2 -- 4) vymeniť trubice. Ak zistíte, že to stačiť nebude, LED i trubice možno vždy pridať
Pri LED vlastnej výroby, nech to už sú pásiky alebo výkonové čipy riskujete, že kúpite šmejd LEDky, resp. zle navrhnete obvod/chladenie a odíde to oveľa skôr ako by zodpovedalo cene. Ak sa i tak rozhodnete použiť LED, pokiaľ nemáte o polovodičoch dostatočné vedomosti a najmä skúsenosti, odporúčam pásiky LED. Ich účinnosť nie je oveľa vyššia ako pri trubiciach (ak vôbec) a životnosť diskutabilná, zato ich zapojenie i montáž je výrazne jednoduchšia.
Pri použití výkonových čipov (napr. spomínané Cree) je konštrukcia náročnejšia a výrazne náchylnejšia na chyby. Laik sa pri tom ľahko dostane mimo bezpečný rozsah (a to ako pre LED, tak i pre obsluhu)

jj také jeden z kandidátů - jen se zeptám (asi hloupě)
osvítí to celou tu nádrž ? přijde mi to strasně natlačené na malé ploše
a není to vodotěsné - mám volnou hladinu (ale není problém dát krycí skla nahoru)
Dobrý den,
poprosím o doporučení a nebo radu

přečetl jsem toho dost o osvětlení nejen tady a proto se asi nedokážu rozhodnout

)
akvarium je 100x50x50 cm
rád bych na něm svítil normálně (důvod je ten, že umřelo stávající == 2 předřadníky + 4 T5 trubice) - nesvítil jsem nikdy naplno, ale jen 2 trubice)
jde mi o to, jestli jít cestou LED pásků, nebo LED reflektorů, nebo CREE, nebo zase koupit předřadník a trubice.
Díky za nakopnutí správným směrem.
akvárium bude low tech, rybky budou takové ty klasické - všehochutní

, rostliny nenáročné, nebo možná i náročné, ale prostě bez CO2
díky za nakopnutí.
Starší reakce
MichalKaspar napsal: Jj, tady na tom odkzu jsou docela šikovné kalkulátory www.akvamalawi.com/…
Dobrý den, moc vám děkuji za Vámi přiložený odkaz, zrovna totiž vybavuji novou kancelář, kterou se mi poštěstilo tady vybrat
www.eurobydleni.cz/… a abych si v kanceláři nepřipadal tak sám, tak jsem se rozhodl pořídit si do nové kanceláře akvárium s rybičkami a zrovna jsem řešil osvětlení, a váš odkaz mi byl velice nápomocný, děkuji..

Starší reakce
Dobry vecer. Poradil by mi nekdo jak zapojit napajeci zdroj k siti? Jde o typ meanwell PLD-25-350
Myslím si že kdyby si měl 2x24w bylo by to dostačující
Na velkost cca 200 L, mam to v detskej izbe, len cakam na stmievač, ak sa to bude dat regulovat tak objednam dalsie a skusim u seba na akva.

Na takové akva bych koupil cca 50-75W LEDku. Raději koupit silnější a pak výkon omezit/vyladit pomocí stmívače. LEDky také ocení, když nepoběží na 100% výkonu, ale třeba jen na 50-70%.
On je kalkulátor na výměnu vody??

a na krmení není?
Kdysi jsem zde zahlédl odkaz na takový kalkurátor. Bohužel ale nešel otevřít a teď ho nedokáži najít...
Možné by to bylo ale na jak velké akva?
Nic takového nejspíš nebude možné. Záleží na velikosti, typu akvária (mořské, malawi, rostlinné), na osádce akvária, na rostlinách, které tam budou nebo nebudou růst. Moc vstupů, které se lehce nedají zobecnit.
Za mě je lepší světlo silnější s možností regulace.
0 02.03.2018 09:25 MichalKaspar – Calculator na výpočet potřebného osvětlení
Nevíte někdo o nějakém šikovném Calculatoru na výpočet potřebného osvětlení akvária? Třeba něco jako je calculator na objem, váhu písku a nádrže, spotřebu elektřiny, hodnoty CO2 a výměnu vody.
www.akvamalawi.com/…...
Díky za reakce a nápovědu.
Michal
Starší reakce
Starší reakce
Neumím nakupovat na e-bay, jinak bych si ten filtr, o kterém byla řeč jinde, už koupila. Tam ho mají.
Ohledně rampy už by se mi víc líbila tahle
www.prirodni-akvaria.cz/… Budu mít krycí skla

Už jsem si vyhlédla správné úchyty

Pokud chceš stavět na okraje nádrže, tak jednoznačně doporučuju:
Chihiros A series:
www.ebay.com/…
Nutné koupit svítidlo dle délky nádrže a ocelové držáky, pokud chceš uchytit na kraje akvária. Na toto se žádné zářivky nechytají. O generaci novější technologie. Stmívač je v ceně.
To je jen kvůli tomu, aby to na tom návodu bylo dobře vidět. Takhle si ty drátky sama můžeš rozdělit, tak jak potřebuješ. Každý si tak ten předřadník může posunout kam chce.
Já to mám teda položené na krycím sklem. Takže k tomu nejde vlhko z akvárka.
Na nádrži kde nebyla krycí skla jsem měl
www.rostlinna-akvaria.cz/…
No to si ze mě děláš...
Na jejich vlastním návodu na netu je, že vodiče jsou barevně rozlišené.
No u těchto se uvádí, že se dá postavit na okraj nádrže.
Už asi měsíc procházím mračna informací o nejrůznějších typech akvarijního osvětlení, ale co se týká LED, tak jsem už i z vlastní zkušenosti zjistila, že na zářivky T5 prostě nedotahují.
Navíc. Budu se při zakládání akvária maximálně držet metody, kterou jsem zvolila a autorka doporučuje T5 trubice

Přidat reakci
1 ...... [22] ...... 89 90
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 109184x