Osvětlení
Jednu (830) musím vyměnit určitě, ta přestala svítit. Nevím, jestli tedy koupit jinou. A že mám nedostatek světla, s tím zase nesouhlasí Designer.
Nove T8 30W 840 zarivky jsem kupoval u EMAS za cenu neco kolem 40Kc (nevim presne, rekneme okolo 50 s DPH), takze jestli je chces pro jistotu vymenit, hloda cervik pochybnosti, neres to a vymen, to prece nejsou zadne penize a nemusis se tim zabyvat. Bezna cena je nekde kolem 100Kc/ks, ale vetsi firmy s elektromaterialem Ti je nechaji vyrazne levneji.
Dva roky staré značkové 8xx trubice bych ještě neměnil. Ale na nedostatek světla to tipuji i nadále.
Jestli tam mas alobal, je to stale mnohem lepsi, nez nic. Ja mam 2ks techto reflektoru:
www.juwelakvarium.cz/… , nacvaknes primo na zarivku a je to. Nimene s tim alobalem se zit taky da, neni to tak, ze bys ty reflektory musela mit stuj co stuj. V mensim akvariu jsem mel vic svetla, nez jsem zvladal, vyhodil jsem alobal nad zarivkami a uz to jako low-tech zvladam. I alobal ano ci ne, znamena slusny rozdil.
Nebo šmucik krycí skla.

No Side, tak dlouho tedy ne

Zářivky chci vyměnit právě proto, že jsou již asi 2 roky staré a chtěla jsem zkusit něco nového. Myslíte tedy, že bych z těch 5 uvedených nic kupovat neměla? Z finančních důvodů musím zůstat u T8.
Ani jsem nevěděla, že existují nějaké reflektory nad zářivky. Já mám nad zářivkami (na spodu horního krytu) alobal

. Krycí sklo umývám alespoň jednou za měsíc a zářivky také.
Ten filtr by se měl čistit asi jak často? Ryby nepřekrmuji a voda v akvárku pěkně voní.
Největší úbytek ale mají na svědomí zaprášené a špinavé trubice.

Něco mi říká, že Jarča má ty zářivky nad akváriem těch let už osm.
EDIT: Na "mrtvé" trubice usuzuji podle stavu akvária. Třeba se pletu.

No ja mam tyhle:
www.lighting.philips.com/…
LLMF EM 20000h Rated 90 %
Jeste za 4 roky neni rozdil podstatny, driv umre na neco jineho... Holt prehistoricka T8

.
TAK TAK! Jak říká Sid. U prehistorických T8 (26mm průměr) padají po 20 tis hodinách kolem 50% svítivosti a lidské oko to skoro nepozná, ale pro kytky to ne moc. Takže obecně při 10-12h/denně se mění po roce, kdy svítivost ještě tak neklesla.
U moderních T5 (16mm) průměr je pokles jen 8-12% a mění se klidně po 2.5 a víc letech.
Ty trubice budou po smrti. Jak dlouho je nad akváriem máte?
Proto filtry nemám.

Teď jde o to, co to kafe je. Jestli vysrážené mikroprvky, nebo rozkládající se odpad.
Taky bych řekl že výkonově je toho světla dost , nějaké parametry vody znáš ? kolik toho PMDD dávkuješ , jak ho máš namíchané ?
No a ohledne svetla, melo by byt dobre dostatecne, a vymenou zarivek 830, 840 a 860 za jine, prakticky nic nedosahnes, jedine ze by uz byly "vysvicene", tedy hodne stare. Spektralni charakteristika techto beznych zarivek je pro rostliny vyhovyjici (nerikam vytecna, ale jsou bezne uspesne pouzivane) a ty Tve 3ks je nad Tve akvarium adekvatni svetlo. Pokud nad zarivkami nemas reflektory, dej je tam, bez nich prichazis o hodne svetla, zarivka s reflektorem da proti zarivce bez nej do akvaria 2x tolik svetla.
Protoze spoustu ras ma na svedomi spatna nitrifikace (ve vysledku cpavek ve vode ve vetsim nez zanedbatelnem mnozstvi), nadbytek organickeho odpadu, nevhodne proudeni vody, neco vyhnivajiciho v akvariu atp. Muzu Ti z vlastni zkusenosti vypravet, co se stalo, kdyz jsem nechal filtr prilis dlouho bez udrzby a pak jsem z nej dostaval vylozene kafe. Jiste, udrzba ruznych typu filtru je ruzna, ale ja bych proveril nejprve tyto veci, proto jsem psal, at jdes po filtru

.
A to proč?

Svetlo nech byt, jdi po filtru

.





Prosím odborníky na osvětlení akvária o radu. Přečetla jsem si plno příspěvků ve fóru, ale nejsem z toho moudrá.
Mám 200 l akvárko (100 x 50 x 40). Dosud mám tři 30 W zářivky Narva (830, 840,860). Jsou položené přímo na krycím skle. Rostou mi tam jen rychlerostoucí rostliny, ale třeba na nových lístcích anubiasu mi hned vyroste řasa a pak to vypadá, jako na obrázcích. Listy jsou spíš černé. Tam, kde jsou 2 listy nad sebou, je řasa na tom horním, ale na části spodního, který je ve stínu horního, řasa není. Jen tam, kam svítí světlo. Hnojím PMDD a přidávám CO2 z lahve.
Chtěla bych vyměnit zářivky a našla jsem tyto:
www.nbb.cz/…
www.nbb.cz/…
www.nbb.cz/…
www.nbb.cz/…
www.nbb.cz/…
U všech je plno technických údajů včetně grafu barevného spektra, ale bohužel jim nerozumím. Poradil byste mi prosím někdo, jaké zářivky vybrat? Předem moc díky.
Starší reakce
Sklo bude zanedbateľné, s priepustnosťou nad 90 %, samozrejme, ak je čisté. Sklo tlmí cca rovnomerne celé spektrum.
S plastom to je horšie. Priehľadné majú priepustnosť okolo 80 %, mliečne i len 60 %, ale môže sa to výrazne líšiť v závislosti od hrúbky a pod, skôr k horšiemu. Ako vplýva plast na jednotlivé zložky svetla pravdepodobne nebude vedieť ani výrobca, hoci by mohol vedieť ako vplýva na farebné podanie a z toho by sa to mohlo odhadnúť. Ako tu už bolo spomenuté, ak je to čo len trochu možné, dať plast preč, ak je svetla málo, ale viem si predstaviť aj situácie keď je taký plast vhodný až žiadaný

Nejjednodušší ohledně plastu v zářivce bude napsat výrobci. Toto ti asi nikdo zde neřekne.
tak jsem se toho zatím moc nedozvěděl..

Zkusím tedy otázku položit trochu jinak - pokud se nebudeme bavit bavit o "odflitrování" nějaké části světelného spektra, jak velký (orientačně) může být útlum světla při průchodu cca 2 mm plastem a 5 mm sklem?
sklo je běžné krycí sklo nad akváriem a plast je tam proto, že jsem si místo předražených akvarijních svítidel pořídil "venkovní svítidlo" se zářivkou, které má atest na stříkající vodu (člověk nikdy neví) a proto z něj nechci sundavat ten plastový kryt. Je mi jasné, že nějaký útlum světelného toku tam určitě bude - otázka je, jak velký a jestli to nefiltruje důležité části světelného spektra.
Pokud máš plast. kryt, tak proč to sklo? Jinak co sklo zadržuje, to nevím, ale nějaký odraz bude určitě.
přečetl jsem toho poměrně hodně, ale tohle mi buď uniklo nebo se to nikde výslovně nezmiňuje (a přiznávám, že jsem líný to dlouze hledat). Pokud mám akvárium osvětlené zářivkovou trubicí, která je překrytá plastovým krytem a světlo pak ještě prochází skleněnou deskou nad akváriem, dochází k nějakému významnějšímu utlumení důležitých částí světelného spektra? Abych ozřejmil, kam směřuji - např. u lidí je rozdíl, pokud jsou vystaveni přímému slunci nebo pokud se sluní za sklem. Zajímá mě, jestli to rostliny vnímají podobně - jinak řečeno, jestli ten plast a sklo neodfiltrují nějaké složky světelného spektra, které jsou důležité pro růst rostlin. Snad je moje otázka pochopitelná

Pokud ne nebo se to dá snadno dohledat, omlouvám se.. Předem děkuji za vaše odpovědi

Starší reakce
Designer napsal: Sakra, vsechno zpet, pise dve zarivky 18W, ja neumim cist, furt resim jednu!
Velka omluva
. Ale ani tak to nebude zadna hitparada, coz ale nic nemeni na tom, ze jsem vul!
Ale prosímtě,proč bys měl být vůl?Stávají se horší věci.
Legioix:Reflektory určitě ano

startrek napsal: Zdravím Vás mám dotaz. Mám akvárium ze setu a to 120Litrů, chci si ho momentalne predelat a zasadit hodne rostlin. V zakladu mam dve zarivky a to F18W/T8/765 staci to na me akvarium, nebo poridit neco lepsiho, vykonejsiho?
Přidal bych tam aspon reflektory + vyměnil tu 765ku za jinou (865, 965) jak už psali přede mnou.
Ono se pak dá to setové osvětlení,jednoduše vyměnit za nejakou tépětkovou rampu

Sakra, vsechno zpet, pise dve zarivky 18W, ja neumim cist, furt resim jednu!
Velka omluva

. Ale ani tak to nebude zadna hitparada, coz ale nic nemeni na tom, ze jsem vul!
Ale zase, ubira se vzdycky snadneji, nez pridava

.
Mám jungli při zhruba stejné watáži na litr/cca.O,4W/,lineárních třípásmovek,při výšce akva.50cm,takže to jde

Pro člověka,který se s tou problematikou teprve seznamuje,je někdy míň,víc.
startrek napsal: ... a zasadit hodne rostlin.
Pokud to je tak, jaky dojem to na mne dela, ze ma jit o jungli, pak je to urcite malo.
120l hrubý objem,to by mohlo být cca.90l čistého objemu.Pokud nechceš pěstovat nějaké špeky,tak výkonově by to mohlo pro většinu kytek,při správné péči stačit.Změn ale typ zářivek.Označení 765 znamená,že trubice jsou jednopásmové.Hledej označení 8xx/830,840,865/.Jsou třípásmové a pro pěstování rostlin,daleko vhodnější.
Pro pestovani rostlin je to malo, a 765 neber, vem si neco s 8 na zacatku, pac to neni tolik penez, abys to videl lepe.
0 11.01.2015 16:13 startrek Zdravím Vás mám dotaz. Mám akvárium ze setu a to 120Litrů, chci si ho momentalne predelat a zasadit hodne rostlin. V zakladu mam dve zarivky a to F18W/T8/765 staci to na me akvarium, nebo poridit neco lepsiho, vykonejsiho?
Starší reakce
Nejcastejsi zabeh akvaria vypada tak, ze rostlin je spis mene, a dobre roste hned ze zacatku jen neco. Ma-li nekdo stesti a setkava se s prateli akvaristy, neni pak pro nej problem vylozene zasypat i vetsi akvarium plevelem, ale nepredpokladam, ze tohle stesti ma vetsina (i kdyz treba jen z lenosti rozhodit site ve svem okoli).
A navic, jak ohodnotil jeden takovy sacek s hezkym plevelem Ivoš: "To vylozene smrdi CO2!" a tak vetsinou kdyz dostanes vetsi mnozstvi, je to od nekoho, kdo ty rostliny setsakra dobre zivil, a pak v novem akvariu ani u plevele nemuzes pocitat, ze hned buhvi jak poroste. Spis tomu polovina listi opada a odhnije, nez si to na nove podminky zvykne, coz opet prispeje k narustu cpavku.
V husto zarastenom akváriu by to tak teoreticky fungovať malo, ale prakticky sa mi to tak nejako nedarilo, pretože nie všetky rastliny sa chytili a tie čo nie, začali odhnívať a ešte viac zvyšovať dusíkaté látky. Zrejme dosť záleží na tom, aké rastliny tam dáme.
Nojo, já mám načteno, jak to funguje v hustě osázeném rostlinném akvárku, kde odstraňování nadbytečných N-látek visí mnohem víc na rostlinách, než na nitrifikačních bakteriích, takže tam člověk potřebuje nastartovat růst co nejvíc hned na začátku. A neuvědomila jsem si, že existují i jiné "modely" fungování akvárka.
Díky za objasnění!
Ten nejdulezitejsi duvod k mene svetlu na zacatku spociva ve slouceninach dusiku. Nove akvarium obsahuje vodovodni vodu, ta se postupne obohacuje cpavkem, pak dusitany, nakonec dusicnany a cpavek s dusitany zase klesne. To obdobi narustu cpavku a dusitanu je pro mnohe rasy vylozeny raj, a tak nez nabehne cela nitrifikace, prilis mnoho svetla muze zpusobit prudky rozvoj ras. Akvarium, kde se zpocatku sviti mene, muze zacatek projit bez viditelnych ras a po zabehu zacinaji s akvariem ty hezke starosti, na rozdil od akvaria, u ktereho v ten moment uz probiha boj s rasou, protoze se to svetlo na zacatku prehnalo.
Jaký je důvod pro to, začínat "zimou"? Já měla za to, že krátká fotoperioda pro mnohé kytky znamená signál, aby utlumily růst a připravily se na dobu vegetačního klidu - tedy přesně opak toho, co člověk při zakládání akvária potřebuje. Nebo se mýlím?
Problem je v tom, ze v zime dopada diky sikmejsimu dopadu paprsku na plochu mensi mnozstvi fotonu, takze mimo delky dne se snizuje i intenzita osvetleni. Tedy co pises je mix obou vlivu, ne jen jednoho. Ja jen pro presnost

.
Ja by som začal ako som písal. Je rozdiel intenzita osvetlenia a dĺžka svietenia. Poznáme to aj u naších črepníkových kvetoch. Je rozdiel v lete a veľký v zime. Začni teda "zimou"

Aha, to mne v prezentaci zmatlo, pac tam je zalozeno 5. 1. 2012 a pises o spusteni noveho akvaria

.
2x30W nad 200l z me prezentace mam vyzkouseno, je to malo (alespon pro milovnika rostlin, pro jine akvaristy to muze jeste i stacit). 3x36W nad Tve 375l akvarium klidne nahod a svit rovnou 10h denne, tomu akvarku neublizis, neni to moc svetla ani s reflektory nad zarivkami. A i kdyby se Ti objevila nejaka ta zelena prisedla rasa, ona jak se to zabehne zase odejde, tohle sviceni fakt neni zadna krize ani pro zabeh.
jedna sa o akvarium ktore mam v prezentacii 375 litrov
chcel by som svietit max 3x36W
A co kdybys nam aspon napsal, jak velke je to akvarium, tedy rozmery. Ono je fajn, kdyz Ti rovnou cezarmilan radi, je jasnovidec, ale mnoho z nas ostatnich takhle nema poradit jak...
S poddimenzovanym osvetlenim a nenarocnymi rostlinami muzes svitit hned od zacatku stejne jako pozdeji, vylozene low-tech akvaria (v zacatku mysleno low-tech predevsim jako malo svetla) netrpivaji vyraznejsimi problemy.

Neponáhľaj to tak. Ten tretí týždeň choď ešte na 6 hodín, potom 8 a až tak 10
Držím palce!
0 10.12.2014 20:46 basset máte někdo skušenost stímto druem osvětlení MAXXO 80/35 nebo by bylo lepší třeba
4AQUA Závěsné osvětlení 80cm 4x24W T5 chci to na akvarko o rozměrech 80x50x40

no právě že s krytama vyráběnýma průmyslově to už neklapne takže se dotoho budu muset pustit sám vymyslel jsem si trosku atypický akvarium 80x50x40 takže vlastně mě nic asi nezbyde

dobry den
Dnes som spustil nove akvarko s novyim rastlinkami ... ako by som mal spravne svietit prve dni ? planujem takto
prvy tyzden 1x 36W cca 4 hod.a nasledne dalsi tyzden 2x36 W a cca 6 hod. treti tyzden 3x36W 8-10 hod.
alebo ?
Tak podle mě se bude dát realizovat jak var.a) tak i var.b). Současná dob skýtá opravdu velký výběr již hotových a i mnhody velmi tzv. našlapných osvětlovacích krytů, jenom to chce znát rozměry a už se hledá. Když je člověk trošku zručnější tak si klidně osvětlení na míru dokáže vyhotovit sám, ale zde bych připomenul že je to elektřina a tak jak známo dovede bejt nebezpečná, takže s rozvahou a odborným dohledem.

Přidat reakci
1 ...... [39] ...... 89 90
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 109184x