Osvětlení
Designer napsal: Sakra, vsechno zpet, pise dve zarivky 18W, ja neumim cist, furt resim jednu!
Velka omluva . Ale ani tak to nebude zadna hitparada, coz ale nic nemeni na tom, ze jsem vul!
Ale prosímtě,proč bys měl být vůl?Stávají se horší věci.
Legioix:Reflektory určitě ano
startrek napsal: Zdravím Vás mám dotaz. Mám akvárium ze setu a to 120Litrů, chci si ho momentalne predelat a zasadit hodne rostlin. V zakladu mam dve zarivky a to F18W/T8/765 staci to na me akvarium, nebo poridit neco lepsiho, vykonejsiho?
Přidal bych tam aspon reflektory + vyměnil tu 765ku za jinou (865, 965) jak už psali přede mnou.
Ono se pak dá to setové osvětlení,jednoduše vyměnit za nejakou tépětkovou rampu
Sakra, vsechno zpet, pise dve zarivky 18W, ja neumim cist, furt resim jednu!
Velka omluva
. Ale ani tak to nebude zadna hitparada, coz ale nic nemeni na tom, ze jsem vul!
Ale zase, ubira se vzdycky snadneji, nez pridava
.
Mám jungli při zhruba stejné watáži na litr/cca.O,4W/,lineárních třípásmovek,při výšce akva.50cm,takže to jde
Pro člověka,který se s tou problematikou teprve seznamuje,je někdy míň,víc.
startrek napsal: ... a zasadit hodne rostlin.
Pokud to je tak, jaky dojem to na mne dela, ze ma jit o jungli, pak je to urcite malo.
120l hrubý objem,to by mohlo být cca.90l čistého objemu.Pokud nechceš pěstovat nějaké špeky,tak výkonově by to mohlo pro většinu kytek,při správné péči stačit.Změn ale typ zářivek.Označení 765 znamená,že trubice jsou jednopásmové.Hledej označení 8xx/830,840,865/.Jsou třípásmové a pro pěstování rostlin,daleko vhodnější.
Pro pestovani rostlin je to malo, a 765 neber, vem si neco s 8 na zacatku, pac to neni tolik penez, abys to videl lepe.
0 11.01.2015 16:13 startrek Zdravím Vás mám dotaz. Mám akvárium ze setu a to 120Litrů, chci si ho momentalne predelat a zasadit hodne rostlin. V zakladu mam dve zarivky a to F18W/T8/765 staci to na me akvarium, nebo poridit neco lepsiho, vykonejsiho?
Starší reakce
Nejcastejsi zabeh akvaria vypada tak, ze rostlin je spis mene, a dobre roste hned ze zacatku jen neco. Ma-li nekdo stesti a setkava se s prateli akvaristy, neni pak pro nej problem vylozene zasypat i vetsi akvarium plevelem, ale nepredpokladam, ze tohle stesti ma vetsina (i kdyz treba jen z lenosti rozhodit site ve svem okoli).
A navic, jak ohodnotil jeden takovy sacek s hezkym plevelem Ivoš: "To vylozene smrdi CO2!" a tak vetsinou kdyz dostanes vetsi mnozstvi, je to od nekoho, kdo ty rostliny setsakra dobre zivil, a pak v novem akvariu ani u plevele nemuzes pocitat, ze hned buhvi jak poroste. Spis tomu polovina listi opada a odhnije, nez si to na nove podminky zvykne, coz opet prispeje k narustu cpavku.
V husto zarastenom akváriu by to tak teoreticky fungovať malo, ale prakticky sa mi to tak nejako nedarilo, pretože nie všetky rastliny sa chytili a tie čo nie, začali odhnívať a ešte viac zvyšovať dusíkaté látky. Zrejme dosť záleží na tom, aké rastliny tam dáme.
Nojo, já mám načteno, jak to funguje v hustě osázeném rostlinném akvárku, kde odstraňování nadbytečných N-látek visí mnohem víc na rostlinách, než na nitrifikačních bakteriích, takže tam člověk potřebuje nastartovat růst co nejvíc hned na začátku. A neuvědomila jsem si, že existují i jiné "modely" fungování akvárka.
Díky za objasnění!
Ten nejdulezitejsi duvod k mene svetlu na zacatku spociva ve slouceninach dusiku. Nove akvarium obsahuje vodovodni vodu, ta se postupne obohacuje cpavkem, pak dusitany, nakonec dusicnany a cpavek s dusitany zase klesne. To obdobi narustu cpavku a dusitanu je pro mnohe rasy vylozeny raj, a tak nez nabehne cela nitrifikace, prilis mnoho svetla muze zpusobit prudky rozvoj ras. Akvarium, kde se zpocatku sviti mene, muze zacatek projit bez viditelnych ras a po zabehu zacinaji s akvariem ty hezke starosti, na rozdil od akvaria, u ktereho v ten moment uz probiha boj s rasou, protoze se to svetlo na zacatku prehnalo.
Jaký je důvod pro to, začínat "zimou"? Já měla za to, že krátká fotoperioda pro mnohé kytky znamená signál, aby utlumily růst a připravily se na dobu vegetačního klidu - tedy přesně opak toho, co člověk při zakládání akvária potřebuje. Nebo se mýlím?
Problem je v tom, ze v zime dopada diky sikmejsimu dopadu paprsku na plochu mensi mnozstvi fotonu, takze mimo delky dne se snizuje i intenzita osvetleni. Tedy co pises je mix obou vlivu, ne jen jednoho. Ja jen pro presnost
.
Ja by som začal ako som písal. Je rozdiel intenzita osvetlenia a dĺžka svietenia. Poznáme to aj u naších črepníkových kvetoch. Je rozdiel v lete a veľký v zime. Začni teda "zimou"
Aha, to mne v prezentaci zmatlo, pac tam je zalozeno 5. 1. 2012 a pises o spusteni noveho akvaria
.
2x30W nad 200l z me prezentace mam vyzkouseno, je to malo (alespon pro milovnika rostlin, pro jine akvaristy to muze jeste i stacit). 3x36W nad Tve 375l akvarium klidne nahod a svit rovnou 10h denne, tomu akvarku neublizis, neni to moc svetla ani s reflektory nad zarivkami. A i kdyby se Ti objevila nejaka ta zelena prisedla rasa, ona jak se to zabehne zase odejde, tohle sviceni fakt neni zadna krize ani pro zabeh.
jedna sa o akvarium ktore mam v prezentacii 375 litrov
chcel by som svietit max 3x36W
A co kdybys nam aspon napsal, jak velke je to akvarium, tedy rozmery. Ono je fajn, kdyz Ti rovnou cezarmilan radi, je jasnovidec, ale mnoho z nas ostatnich takhle nema poradit jak...
S poddimenzovanym osvetlenim a nenarocnymi rostlinami muzes svitit hned od zacatku stejne jako pozdeji, vylozene low-tech akvaria (v zacatku mysleno low-tech predevsim jako malo svetla) netrpivaji vyraznejsimi problemy.
Neponáhľaj to tak. Ten tretí týždeň choď ešte na 6 hodín, potom 8 a až tak 10
Držím palce!
0 10.12.2014 20:46 basset máte někdo skušenost stímto druem osvětlení MAXXO 80/35 nebo by bylo lepší třeba
4AQUA Závěsné osvětlení 80cm 4x24W T5 chci to na akvarko o rozměrech 80x50x40
no právě že s krytama vyráběnýma průmyslově to už neklapne takže se dotoho budu muset pustit sám vymyslel jsem si trosku atypický akvarium 80x50x40 takže vlastně mě nic asi nezbyde
dobry den
Dnes som spustil nove akvarko s novyim rastlinkami ... ako by som mal spravne svietit prve dni ? planujem takto
prvy tyzden 1x 36W cca 4 hod.a nasledne dalsi tyzden 2x36 W a cca 6 hod. treti tyzden 3x36W 8-10 hod.
alebo ?
Tak podle mě se bude dát realizovat jak var.a) tak i var.b). Současná dob skýtá opravdu velký výběr již hotových a i mnhody velmi tzv. našlapných osvětlovacích krytů, jenom to chce znát rozměry a už se hledá. Když je člověk trošku zručnější tak si klidně osvětlení na míru dokáže vyhotovit sám, ale zde bych připomenul že je to elektřina a tak jak známo dovede bejt nebezpečná, takže s rozvahou a odborným dohledem.
Starší reakce
Starší reakce
Ja to mám obrátene 865 v predu a 830 v zadu.Zdá sa mi,že takto krajšie nasvecuje ryby a v zadu je akvárium akoby trocha v tieni.Také prirodzenejšie.No je to asi len otázka pocitu.
Používal som kombináciu 865 (vzadu) a 840 (vpredu), naposledy som omylom kúpil 2x 865 a ani po roku som si nezvykol. Nabudúce si dám veľký pozor aby som zase kombinoval.
Súhlasím, ale niekedy to nemusí celkom platiť. Svetlo s teplejším odtieňom sfarbí do žlta i neutrálne okolie (hnedý / sivý substrát) a červená farba rastlín, síce je zvýraznená, sa v tom tak trochu stráca, nemá dostatočný kontrast. Chladný odtieň vie zvýrazniť aj červené rastliny s ružovým nádychom, zvýrazní práve tú ružovosť a niekedy to dá lepší farebný odpich od okolia. Ono sa s tým dá pohrať aj virtuálne na RAW fotke. Samozrejme okrem osi teploty (žltá-modrá) má výrazný vplyv aj odtieň na druhej osi (zelená-ružová). Zelenej je v akváriu dosť z odrazov a presvitu zelených listov, preto sa skôr hodí mierny nádych do ružova, ktorý tlmí zelenú, ale zvýrazňuje červenú. Lenže až tak si vyberať pri klasických trubiciach nemôžeme (iba ak so špeciálnymi, predraženými) a asi to nie je ani nutné - oko sa i tak prispôsobí (pokiaľ ho nezmanipulujeme osvetlením okolia akvária, s tým sa tiež dá dosiahnuť zdanlivý farebný posun) a fotoaparát si vieme vyvážiť podľa vkusu.
Nekde jsem nasel, ze "obecne nejvyzivnejsi" se pro rostliny jevi zarivky 6500K, ze to produkovalo ve stejnych podminkach nejvetsi prirustky. Nicmene zkusenost rika, ze pod cimkoli 2700K az 8500K se rostliny dobre pestovat daji, takze souhlas.
Ver mi, že obyčajná plne nahradí aj "osram fluora". Ako je tu spomínané 840, 865....to všetko je dobré
Řekl bych, že zářivky v rozmezí 830-865 jsou použitelné a účinné všechny. Ideální je když se zkombinují, ale to už záleží na akvaristovi v jakém odstínu nádrž chce.
Ono 4100 K je naozaj teplejší (žltší) odtieň. To značenie 8XX znamená, že trubica má farebnú teplotu XX00 K. Čo bránilo kúpiť napr. 6500 K (865)? Každý máme iný vkus a záleží aj od vnútra akvária a "žltosti" vody. Rastlinám je to viac-menej jedno, ide len o estetický dojem.
Starší reakce
Píšu tam, že ak zákazník neuvedie inak, posielajú náhodnú farbu. Aj keby to bola biela, výkon svetla je tak malý, že by to rastlinám sotva stačilo (iba ak pre nejaké mini, chýba prezentácia). Keď je len modré, o to horšie - predpokladám, že je to naozaj modré a nie "studené biele". Myslím, že je to použiteľné len ako efektový doplnok k normálnemu svetlu alebo ako večerné svetlo.
0 20.07.2014 23:46 QNovobilsky – Modré osvětlení
Ahoj, chtěl jsem LED osvětlení do akvária, tak jsem objednal jedno z Číny. Bohužel se mi možná stalo, že jsem omylem objednal s modrou barvou... Je to problém pro rostliny? Přiznám se, že v přírodopise jsem nedával moc pozor, jestli probíhá fotosyntéza i za modrého světla
Konkrétně zde odkaz - omlouvám se, pokud je vkládání odkazů proti pravidlům.
www.aliexpress.com/…Starší reakce
Já myslel, že už s akvaristikou má nějaké zkušenosti, akorát že chce zkusit koberce, které dřív neměl
18 11.05.2014 19:17 jamajcan Začínat bez zkušeností,na 54l,s 48W světla,se těměř jistě rovná velikým problémům.
Už se to tu řešilo. Cenově přístupné je to 4aqua osvětlení 2x24W. Pokud by se ti to zdálo moc můžeš jednu zářivku oddělat a bude to svítit jen s jednou. Já osobně bych to zkusil s dvěma. Navíc plánuješ i koberce, takže to bude lepší.
Akvárko je velké 60x30x30 cm. Co se týče CO2 tak jedině tekuté (tekutý uhlík)
Jak je to akva velké? Ryby s tím neotrávíš, pokud si najdeš tu správnou hranici a držíš CO2 do nějakých 30ti mg/l. Na dropcheckeru je fajn ta světle zelená. Žlutá už je špatná a můžeš otrávit ryby. Zaačínat na malých dávkách a postupně zvedat(počet bublin za minutu).
Myslíte, že by stačila dát do krytu 1 24W T5? Akvárko je 30cm, kobercovky bych chtěl a CO2 plynné nechci (bojím se, že bych otrávil ryby).
Starší reakce
Já osobně bych zvolil kombinaci:
2x 840
1x 865
840 je do žluta
865 je do bíla
Zdravím, potřeboval bych poradit... Chci měnit osvětlení mého aqua. Aktuálně svítím dvěma T8 po 30 W. Chci koupit 3x Osram Lumix T5 HO Constant 39W. Ale nevím, jestli mám kombinovat pouze s barvou světla 830, 840 a 865, nebo pouze 830 a 840. Popř. jaké doporučení byste mi doporučili? Výška vodního sloupce 64 cm
Děkuji za radu
*poznámky:
830 - Teplá bílá; 3000 K, 3500 lm
840 - Denní bílá; 4000 K, 3500 lm
865 - Studenná denní bílá; 6500 K, 3325 lm
Starší reakce
Dělá to tak spousta lidí, jen jedna rada, předřadník dej radši na vrchní část krytu nebo úplně mimo něj, jsou zdrojem velkého množství tepla které potom příliš ohřívá vodu.
Určitě to jde...záleží na zručnosti. A normální zářivky taky lze využít.
Přidat reakci
1 ...... [39] ...... 89
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108367x