Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 69 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 21:03 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: filipsi
Sid uz to vysvetlil, ze i ja jsem to pochopil. Co vidim jsou tedy opravdu bublinky kysliku z fotosyntezy, jenze voda je plyny tak presycena, ze uz se nemuze ten kyslik do vody rozpoustet a tak jde v bublinkach ven. Narusene pletivo, diky, to bych taky pochopil, nakonec z ustipnutych stonku stonkovek to pak vzdycky jde nejvic. Takze panove diky, snad uz chapu co se deje. Vysvetleni je jak se zda jednoduche ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 21:02 Muž hf [54] – Re: filipsi
Tzn. pokud mám ve 300l vyšší denní přírustky té samé kytky jako ve staré 200l, tak to mám brát jako primární ukazatel, že kytky rostou správně a nepřítomnost "řetízkování" neznamená nic špatného? Do teď jsem asi mylně bral právě to bublání jako znak toho, že se rostlinám daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 20:57 Muž filipsi [1298] – Re: Designer
Vybublava hlavne v mistech, kde je pletivo rostlin narusene. Rostlina jinak rozpousti celym povrchem (nekde vice, nekde mene). Ale kdyz nema jak rozpoustet, kdyz je plynu ve vode vic, zacinaji se na ni tvorit male bublinky, a z mist kde je zilnatina narusena pak unika v "proudech" bublinek.
S tim se suchozemske kytky nepotkavaji, vzdy bez problemu maji plyny kam vypoustet. Vlastne podvodni taky, jen je to vypousteni bud videt, nebo ne.
Me se tedy po vymene tretiny vody tvori bublinky i na kamenech, atd. I ve sklenicce, kdyz ji necham chvili stat.
Kdyz veris v to, ze rostliny zacnou tak silene asimilovat z duvodu pritomnosti "neceho" chemickeho ve vode, co jim schazi, zkus tenhle pokus - vodu napust do kyble, a nech stat nekolik dni. dukladne promichavej (treba tyckovym mixerem, parkrat za den), a zahrej na stejnou teplotu jako akva. Pak dolej, a uvidis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 20:45 Muž Sid [6730] - Rostliny – Re: hf
Koukám, že než jsem stihl doklepat svou reakci, to podstatné už tu napsal Filipsi... :-)
(To je tak, když člověk vede na Rybičkách "simultánku" a řeší několik věcí naráz... :))
Ale kdy už jsem se s tím tak natrápil, dám to sem! :)
...Je viditelné bublání rostlin přímo úměrné přírustku hmoty? Jak je možné, že ve 300l bublá egerie méně nebo vůbec než ve 200l a přesto roste výrazně rychleji?...
"Viditelné bublání" není přímo úměrné přírůstku hmoty.
V jedné nádrži mohou rostliny vyprodukovat mnohem víc kyslíku než ve druhé, přesto v té první nemusíme - narozdíl od té druhé - žádnou produkci kyslíku vidět. Kyslík se (jako odpad při fotosyntéze) objevuje ve formě viditelných bublinek za předpokladu, že prostředí (okolní voda) je kyslíkem nasycené a rostlinou produkovaný O2 se již nestíhá rozpouštět a uniká ve formě bublinek.
...Mělo na znovuobjevení se "bublinek" vliv to snížení čeření výtoku z filtrace (odkud přichází voda obohacená o CO2) nebo to byl efekt těch 20l, tedy cca 10% objemu akva, čerstvé vodovodní (a ledové) vody?...
Za b) je správně.
...Skoro to vypadá, že další experimenty zaměřím na hnojení tou Sidovou špinavou (čistou) vodou a ev. další zvýšení obsahu CO2. Hnojení hnojivem (minimálně tedy Ferropolem) se nezdá že by mělo nějaký účinek...
Měl bych v této souvislosti zdůraznit, že mnou propagované "hnojení výměnou části vody" nemá univerzální platnost! Určitě na ně nelze spoléhat v intenzívně provozovaných rostlinných nádržích, kde pouhá výměna části vody bude sotva splňovat požadavky rostlin, "motivovaných" vysokou intenzitou osvětlení, koncentrací volného CO2, příp. i teplotou.
V takových podmínkách bude nutné zajistit kytkám trvalý přístup k živinám, ať už formou kořenové nebo "listové" výživy.
Takže až vám začnou kytky "haprovat", zapřemýšlejte o vhodném hnojivu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 20:42 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: filipsi
Dobre, mozne vysvetleni. No jo, ale proc se ten plyn z vody, pokud neni z rostlin, rozhodne jit zrovna z jednoho mista na listu a proc si nikdy nevybere neco nezeleneho, treba nejake vybaveni v nadrzi a nebo sutr? Co ho vede jit z vody v proudu bublin z jedineho mista, kdyz jinde takhle bubla az zase o peknych par cm dal? Ze by ten maly pridavek z rostliny zpusobil to, ze v tomhle miste uz je opravdu moc a tam vybublaval? Mne se to nezda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 20:36 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: romant
No ja vedel, ze nas nekdo setre smich . Jasne ze jde z rostlin kyslik, co by to taky bylo jineho. Jenze my pridame vodovodni vodu a kytky zacnou produkovat kyslik jak pominute, a ten vznika fotosyntezou. Fotosynteza chce svetlo, CO2 a vodu (no dobre, ne kazda fotosynteza potrebuje vodu, misto H2O to lze i s H2S, ale to jsme jinde a kyslik tak mimo jine nevznika), plus nejaky ten sajrajt navic pro fungovani rostliny. A nad cim tady badame je, co z toho sajrajtu navic do vody dodame pridanim cerstve vodovodni, ze se tohle deje (tedy pokud jim neni samotny CO2, ale ten kolega hf pridava a nedeje se to, po vode z kohoutku ano). Dnes jsem zase menil tretinu vody, a zase jako obvykle, 2 hodiny proud bublin z listu Echinodorus blaheri, z jednoho mista na horni strane listu (mimo jinych bublinek z jinych rostlin, tenhle byl nejsilnejsi, skoro cara k hladine), pak se to uklidnilo na bublinky tak co centimetr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 20:26 Muž filipsi [1298]
hf napsal:
- Je viditelné bublání rostlin přímo úměrné přírustku hmoty? Jak je možné, že ve 300l bublá egerie méně nebo vůbec než ve 200l a přesto roste výrazně rychleji?


Ne, neni to umerne. Rostlina muze mit velke prirustky a nebublat, stejne tak bublat jako blazen a temer nerust. Zavisi na mnoho vecech, napr. okolni voda a jeji nasyceni plyny, druh rostliny, osvetleni ...

- Mělo na znovuobjevení se "bublinek" vliv to snížení čeření výtoku z filtrace (odkud přichází voda obohacená o CO2) nebo to byl efekt těch 20l, tedy cca 10% objemu akva, čerstvé vodovodní (a ledové) vody?


Vliv vymeny vody. Jejiho vyssiho nasyceni plyny diky vyssimu tlaku v potrubi a jeji nizsi teploty. Takze bublinky jsou nejvetsim dilem primo z teto vody (i kdyz zdanlive jdou z rostlinek), dilem opravdu z rostlinek a jen se ve vode nestihaji rozpustit, protoze voda uz dalsi plyny rozpoustet nechce, a malym dileckem mozna opravdu zvysene asimilace, at uz nahlou dostupnosti neceho co se nedostavalo, nebo prechodne snizene teploty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 20:23 R Muž romant [28001] – Re: hf
A nebude to kyslík? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 20:20 Muž hf [54] – Re: Designer
Jistě, jsou to Flexiobklady, tzn. obyc. písek obalený pryskyřicí. To že to "spotřebovává" více CO2 jde imho na vrub té otevřené hladině a silnějšímu proudění. Čistě pro představu tam jde 30 bublinek (z klasické vzduchovací hadičky) za minutu a všechno je 100% rozpouštěno.

Ale přesně jak říkáš ty. Po výměně vody kytky vždy začnou zuřivě řetízkovat a bublat. Na žádné hnojení takhle nereagují, tzn. něco v té čerstvé vodě je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 19:29 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: hf
BTW, pises:"- pátý den se mi zdá, že pH ve 300l je přes stále stejné syceni CO2 vyšší" a tak mne napada, zkousel jsi dno octem na vapnik?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 18:45 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: hf
Nedokazu Ti odpovedet na to co je v ciste vode, co neni v akvariu, ale mohu Ti rict, ze kdyz vymenim v akvariu tretinu vody za neodstatou vodovodni, zacnou mi z nekterych rostlin jit carky jemnych bublin. Rostliny mi to ted delaji normalne, ale je to spis obcas nejaka bublinka, nebo nekde jedna za druhou, ale proud bublinek je vzdy az po priliti cerstve vodovodni vody. Na sklech ani na rostlinach se zadne bubliny neobjevi, jak je tomu treba u komplet nove napusteneho akvaria. A po pridani stopovych prvku (Sera flore daydrops) se nezda, ze by bublinek slo vic, zmenu jsem nezaznamenal, ale dival jsem se, take jsem si rikal, ze treba po pridani zacnou jit vic. CO2 do vody zatim nepridavam, rikal jsem si, ze v te vode co priliju ho muze byt natlakovano vic, a ze by to mohlo byt tim, ale jak to tak pises, vlastne nevim cim to je a zajima mne to taky ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 17:25 Muž hf [54] – Re: Sid
Dovolím si v OT threadu pokračovat zde dále. Do akvárka jsem přesunul egerii, z důvodu lepší (rychlejší) odezvy na změny vody.:

- výměna většiny vody, zasazení ostříhaných vrcholků Egerie (Densa), vybrány skutečně "výstavní" kousky. 1/3 té samé kytky jsem zasadil bokem i zpět do 200l akva, jako referenci.

Kytky ihned po zasazení velice masivně "bublají" v obou akvárkách. Do 300l přidávám 10ml Ferropol (JBL). pH je v obou +- 6,5.

- druhý den bublají už jen egerie ve 200l akvárku, ve 300l nebublaji ale přesto rostou výrazně rychleji (výrazně).

- třetí den 200l stále bublá a ve 300l dosahují ty nové kousky egerie až k hladině. Zastřihávám cca. v půlce a znovu zasazuji.

- pátý den se mi zdá, že pH ve 300l je přes stále stejné syceni CO2 vyšší (kapkové testy, kontrola barevného odstínu....). Abych snížil čeření hladiny a tím jak se domnívám snížil únik dodaného CO2 mimo vodu, tak zvyšuji hladinu (dát níže výtok z filtru je komplikovanější). Dolévám 20l vody z vodovodu, teplota cca 10 C. A teď pozor. Za cca tři hodiny egerie v 300l bublá jak šílená! Měřím pH, je zpět na 6,5.

Něco mi prostě uniká. Dotazy.:

- Je viditelné bublání rostlin přímo úměrné přírustku hmoty? Jak je možné, že ve 300l bublá egerie méně nebo vůbec než ve 200l a přesto roste výrazně rychleji?

- Mělo na znovuobjevení se "bublinek" vliv to snížení čeření výtoku z filtrace (odkud přichází voda obohacená o CO2) nebo to byl efekt těch 20l, tedy cca 10% objemu akva, čerstvé vodovodní (a ledové) vody?

Skoro to vypadá, že další experimenty zaměřím na hnojení tou Sidovou špinavou (čistou) vodou a ev. další zvýšení obsahu CO2. Hnojení hnojivem (minimálně tedy Ferropolem) se nezdá že by mělo nějaký účinek. Až to přestane bublat, zkusím ještě přidat tedy Ferropol, abych potvrdil, že po jeho přidání egerie bublat nezačne. Ale co může být v pitné vodě, co není v tom hnojivu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 10:14 Muž Sid [6730] - Rostliny – Re: hf
Nebo když "špinavou" myslíme právě pitnou vodu z vodovodu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 01:46 Muž kortezhugo [983] – Re: hf
pravdepodobne bude lepsie to hnojivo pridavat denne...-teda rozdelit a upravit tu doporucenu davku na dni...



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 00:03 Muž hf [54] – Re: Haimdol
Tak změna, to hnojivo je Ferropol od JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 00:02 Muž hf [54] – Re: Sid
Ale ono to jde jen čistou vodou a rybičkama, pokud pod definicí "čistá" myslíme pitnou vodu z kohoutku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 22:04 Muž Sid [6730] - Rostliny – Re: Designer
...ze fakt jen ze svetla a ciste vody ne...
Musíte holt přidávat vodu "špinavou", pak to jde. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 15:02 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: hf
Pred vanocemi mi zacaly problemy s onemocnenim ryb, takze se lecilo a v ramci toho jsem prestal davat kazdy den Sera flore daydrops - pri leceni pridavat do vody cokoli jineho nez lecivo mi pripadalo jako nevhodne. Jako na potvoru, ty nemoci zacaly po pridani svetla, kdyz se zacaly dit s rostlinami skoro zazraky. Jiste ze to co se ve vode delo, asi moc rostlinam neprospiva, myslim tim leciva eSHa 2000, Flagellol, ted jeste V-Penicilin, caste odkalovani a vymeny vody... Na rostlinach je znat, ze moc nerostou a vice nez jako vliv tech leciv to vidim na nedostatek zivin. Chtel jsem pridat i hnojeni CO2, jak jsem se o nem zminil v clanku tady na serveru, cele to mam pripravene, ale zase, to prece nemohu delat, dokud lecim... Je vseobecne znamo, ze samotne svetlo a voda bez zivin rostlinam nestaci, i drive silene rostouci Pistia sotva preziva, tak to tady mam z prvni ruky, ze fakt jen ze svetla a ciste vody ne smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 13:25 R Muž Silent [5949] – Re: hf
Planta Min vyrábí Tetra. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 13:23 Muž hf [54] – Re: kortezhugo
No měl jsem jen Planta Min od tuším JBL. Doporučená dávka pro výměnu vody byla asi 60ml, nalil jsem 30ml a po pár dnech byla změna vidět. Tak jsem tam dal dalších 30ml a to již bylo bez efektu na kytky, naopak nastoupila během několika dní řasa. Dnes vyměním kytky, z původního nechám jen to co bude úplně čisté, a vyměním většinu vody. Pod echinodory jsem strčil JBL koule, ty jsou asi běh na dlouhou trať ale do vody se snad budou uvolňovat minimálně, takže proč to nezkusit.

Ale to hnojení mě trochu sere, myslel jsem, že to půjde i bez něj (jen hnojit rybičkama a čistou vodou) jako u té 200l.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 13:06 Muž kortezhugo [983] – Re: hf
...som rad :-)
...nech sa dari ahoj

PS:este bude potrebne "doladit" mnozstva zivin -to sa casom zvladne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2011 12:52 Muž hf [54] – Re: kortezhugo
Dovolím si s odstupem reagovat a poděkovat Kortezhugovi. Opravdu po pohnojení kytkám vyrazily nové, sytě zelené, vrcholky. Vyrazila sice i poměrně solidně řasa včetně ruduchy ale důležité je, že vím, kterým směrem se mám teď zaměřit.

Takže ještě jednou díky za správné navedení.

H.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2010 09:28 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: wexli
obyčejné třípásmové (8XX). T5 nebo T8 si vyber podle délky která se ti hodí nad akvárko, každé se dělají v jiných délkách. T5 jsou ale nejspíš lepší, jsou tenčí a některé i víc svítí při stejné délce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2010 08:59 Muž wexli [-4]
jojo to je faj nodkaz dekuju,neco takoveho ukuchtím a u tech T5 jake mam pouzit???obycejne nebo primo pro akvarka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 23:48 Muž kmara [10] - Cichlidy – Re: wexli
Splácej si nějakej kryt rybicky.net/clanky/568-Levny-provizorni-kryt- a osaď to T5 zářivkama. Já to dělal stejně na 200 l akorát s T8.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 23:34 Muž wexli [-4]
ahoj potreboval bych radu,jake osvetlení mám použít na 250 l jestli T5 nebo T8..nejvetsi starost mi dela kryt nebo nejaka rampa (jestli dat nad hladinu jeste desku skla....trosku se v tom neorientuju,muze mi nekdo poradit rozmey jsou 120x50x40.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 16:01 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Jirkaass
tohle je taky dvacítka rybicky.net/nadrze/10303 původně tam bylo 11W teď už asi měsíc jen 9W, vše roste dobře a špatně to taky nevypadá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 15:57 Muž Sid [6730] - Rostliny – Re: Jirkaass
Já určitě. :)
Do 16 l svítím 18W DZ a - nic moc.
Když jsem pěstoval v malé nádržce (26 l) "nóbl" kytky, dopřával jsem jim 57W v zářivkách. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 15:51 Muž Jirkaass [35]
takze byste doporucily jeste svetlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 15:48 Muž Sid [6730] - Rostliny – Re: Jirkaass
8W kompaktní zářivkou svítím do 6 l krevetkária a světla je jakž takž pro kryptokoryny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 15:41 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Jirkaass
na míň náročné rostliny to stačí i když to bude zarostlé, ale jestli chceš kdovíjaké trávníčky, tak by bylo potřeba víc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 15:41 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Jirkaass
Ono na otazku 8W na 20l se da odpovedet jen 8W/20l=0.4W/l a pak je to pro nenarocne a mene narocne rostliny. Jenze 8W zarivkova trubice a i usporka maji svetelny tok asi tak 350 az 400lm, tedy tak do 50lm/W, coz je asi tak pulka toho, co ma normalni dospela zarivka (pres 90lm/W) a pak by to bylo zalostne malo. Jenze zase nezname rozmery te nadrze (prikladem jak velke dno se ma osvitit, proto rozmery), jak je svetlo usporadano (reflektor za svetelnym zdrojem a jaky atp.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 15:39 Muž Jirkaass [35]
zatim par ale chtel bych to mit zarostle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 15:33 R Muž Silent [5949] – Re: Jirkaass
To záleží na tom jaké a v jakém množství tam máš rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 15:28 Muž Jirkaass [35]
poradite nekdo??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 08:37 Muž Jirkaass [35]
Mohl bych se zeptat kolik byste mi doporucily na 20 litrove akva mam tam 8W mám jeste pridat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 01:39 Muž kortezhugo [983] – Re: hf
:-)
no zhrniem to tak ze svetla je viac ako dost...
a pri tom je aj znacna spotreba zivin...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 01:13 Muž hf [54] – Re: kortezhugo
No uprímně řečeno, ve tvých výpočtech se naprosto ztrácím, jednou srovnáváš w, pak lumeny a pak zas utečeš k w.

Osvícená plocha je 0,4m2 vs. 0,6m2 a množství energie proměňované na světlo je 120w vs 216w. Polemizovat jestli to je "ovela viac" asi nemá smysl.

Ani ten přepočet přes lumeny nemá smysl, protože lumen je ozářená plocha z bodového zdroje, a zářivka není bodový ale lineární zdroj.

Zkusím tedy po výměně vody přidat nějaké komplexní hnojivo a po týdnu to kompletně vypláchnout a znovu přidat. Uvidíme co to udělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 00:28 Muž kortezhugo [983] – Re: kortezhugo
zoberme to "takto"
akva 200 L 100x50x40 a nasvietime dajme tomu 100W
akva zvecsim o 10cm 110x60x50 - bude 330 Litrov :-) nasvietim to 165W? X-)

to je o 65percent viac... a pridal som "len" 10cm :-)

PS:tie Lm som bral ako "standart" teda T5-54W-5000Lm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 00:10 Muž kortezhugo [983] – Re: hf
:-)
ee
toto sa "neda" takto pocitat

zoberme to takto
hlbka je rovnaka...
a zvecsim akva o 20cm na dlzku a 10cm na sirku...
a pridame 8400 Lm do "tohoto"

to je skoro raz tolko svetla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 23:58 Muž hf [54] – Re: kortezhugo
Pořád je to úplně stejný poměr jako kdybychom počítali W/l... O cca 25% více světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 23:55 Muž kortezhugo [983]
EDIT
hups -tam su 4? 30W?
tak potom 9600 vs 20000 Lm
...co ale nemeni nic na tom co som pisal -ze osvetlenie je ovela silnejsie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 23:55 Muž hf [54] – Re: kortezhugo
No to právě nerátáš dobře... Rátaj znova.

2350x4 = 9400lm na plochu 100x40
4450x4 = 17800lm na plochu 120x50

Hm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 23:46 Muž kortezhugo [983] – Re: hf
...ee
toto je ten problem pocitat to vo W/L X-)
ak dobre ratam je to 7200 vs 20000 Lm ;-)
to uz je "trochu" rozdiel

este k tomu ratajme plochu a hlbku a je to....
cize je tam ovela viac svetla -nie 0.6 - 0.8 X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 23:36 Muž martmart [106] – Re: Sid
dekuji za odpoved a rady, zaridim se podle toho. diky vsem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 23:25 Muž hf [54] – Re: kortezhugo
Jenže ono to je
0,666 w/l u toho 200l akva (120w celkem)
0,864 w/l u toho 300l

CO2 je stejné (stejné pH, 6,5)

hnojení je stejné, žádné (rybičkama a čistou vodou, 1/2 - 2/3 týdně)

V tom novém je rybiček trochu méně, frekvence krmení je stejná, množství lehce větší u toho 300l.

Jen filtr je větší a má vyšší průtok, jiný významnější rozdíl, než v použitých zářivkách opravdu nevidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 23:17 Muž Sid [6730] - Rostliny – Re: mart
...neplanuji zadne narocne rostliny, ale clovek nikdy nevi... sid: kolik zářivek bys dal ty?...
Udělal bych to tak, jak píše DrBolíto - 4 trubice a používal bych je podle potřeby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 23:06 Muž kortezhugo [983] – Re: hf
EDIT:
Čistý objem: 180 litrů - 3x 30w
Čistý objem: 250 litrů - 4x 54w

toto je rozdiel...
pri tak silnom osvetleni je ovela vyssia spotreba "vsetkeho" NPK,Fe,CO2... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 22:52 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: mart
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 22:44 Muž kortezhugo [983] – Re: hf
...tak tak -ako pisu kolegovia
svetlom to urcite nebude...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [69] ...... 89 90

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 109184x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=3401