Osvětlení
To ti časem zastíní rostliny, když je necháš vyrůst nad hladinu
To bude ještě přirozenější, než bodovka
urcite kdyz bych delal black water nesel bych vic jak 4000K. Je to prirozenejsi pro ten biotop. A je lepsi teda to bodove svetlo k tomu biotopu. Ale pokud mas odkaz na nejakou nadrz kterou chces v podobne podobe vybudovat posly tu asiu moc neznam
Vypadá přirozeněji pro to, co chceš vytvořit
Ta studená by to moc rozsvítila, a to asi nechceš
Na tom asi niečo bude. Tak ja to asi skusim tak
Na BW je lepší 2900-3500K (teplá bílá
)
Asi ale použijem led pasik (6000k alebo 4000k) a koncentrujem ho na nejake miesto. Našiel som si totiž pasik s 95cri
a nemôžem odolať ho vyskúšať a porovnať so svojimi reflektormi 70cri
Dakujem za pomoc
Bude zalezet na velikosti akvaria. To uz si asi budes muset vybrat sem co bude nejvhodnejsi ale da se na youtube najit spousata hezkych videi
Nie tak úplne blackwater, ale skor kyslú aziu s hnedou makkou vodou, rastlin planujem vcelku dosť kedze chcem chovať betta imebellis
Bodové osvetlenie je urcite dobrý nápad, bude to vyzerať ako tiene zo stromov
Napríklad nejake gu10?
Na blacwater se spis hidi tepla bila a ne osvetlovat cele akvarium ale jen bodove osvetleni. Pokid to bude teda to prave s minimem rostlin ( praktisky zadne ) tak bych pouzil reflektor/y dle velikosti akvaria. Ty reflektory to chce samozrejme upravit a to dat zdroj mimo akva a snizit jas led na pozadovany efekt.
No asi ani jednym neurobím chybu, ale vy to myslite tak že ak tam budem mať dve spektra tak rastlinám bude lepšie, že. Ony ale budú rásť tak ci tak, len ma zaujíma či by sa na blackwater hodilo vzhľadovo 6000k alebo 4000k
Ja chcem cenu udržať co najnižšie a jeden meter pasiku mi bohato stačí
No já tam mám primárně bílou 6500K, ale sem tam jsou jiné barvy a dá se s tím různě pohrát (včetně utlumení bílé apod.) Jinak existuje i varianta pro mořská AQ, kde má bílá 12000K...to musí být štiplavě bílé
Těch 6000K s dobarvením dalších LEDek je tedy v AQ parádní...zvláště při porovnání s předešlým setovým světlem.
mám ho rok a něco, pravda že jede asi na těch 80% (možná i míň) a zatím žádný problém a ani zdroj se nijak nehřeje
Áno, toto viem, mna skor zaujima ci by ste zvolili 4000k alebo 6000k
V druhe casti resi i chlazeni led cipu primo u svetla a to taky neni zrovna vyhra. Ja osobne bych doporucil maz 80% vykonu kor po vymene zdroje. Pokud chceme aby to nejakej patek vydrzelo a ledky se neprehrivaly a neztracely svitivost a prodlouzila se tim i zivotnost led cipu
Je to vytiskle na 3d tiskarne
www.thingiverse.com/… a je to parada. Ted pri stavbe rampy uz to budu davat na kazde tc vypada to naprosto paradne a ucel to plni
mam světlo chihiros a mám u něj jinačí zdroj než tam kuchal tak nwm
Co to máš za krytku na těch drátech? To se mi líbí! Teda víc, než jak to mám já!
Hlavni je ale ta prvni cast kde je zivotu nebezpecny zdroj. To ze odejdou ledky se da prezit.
CRi je index podání barev (color rendering index), tzn.podobnost s přirozeným (Slunečním) světlem. Pro zdraví má být index alespoň 80. Index 100 značí 100% podání barev jako se jeví při Slunečním svitu.
1 07.12.2018 15:57 - – chihiros druhá časť
Cim vyssie bude CRI, tak tym bude krajsie podanie farieb a akvarium bude vyzerat krajsie.
Zvolili by ste do blackwater akvaria 4000k alebo 6000k LED? Rozmýšľal o led reflektoroch 10w v týchto farebných variantoch, ale jeden je 70cri a druhý 80. Stačil by aj ten 70?
Ďakujem za názory
Na 230V můžeš použít LED do objímek GU10, při potřebě změny intenzity jen vyměníš LED. Na to jedno akvárko by mělo stačit něco mezi 12-16W.
Sám mám akváriá vysoké 40cm a svetlo je cca dalších 20cm nad.Dva pásiky stačia na rast ceratophylla,machov,anubiasov,echynáčov.Pri takej vzdialenosti ako mám by som asi po druhé šiel do 4 pásikov.
4 pásiky mám v dvoch lištách,pri výške akvárka 40cm v krevetkárku tu:
www.youtube.com/…
Tiež nie som high tech skôr low.....
Vo videu idú ale Bohu žiaľ na doraz (nechal som sa obalamutiť predajcom led zdrojov - miesto plánovaného zdravého vlastného úsudku) a hrejú sa......,takže každú lištu musím preto napájať cez samostatné časovačky.Další fakt na ktorý si treba dať pozor.Preto ako som písal račej idem do viac pásikov na úkor troška menšej svietivosti.
No, právě že ne. Chtěl jsem je dát delší stranou jedno ke druhému, takže asi 160 cm na délku, ovšem skoro 60 cm na šířku. Tak mi to nejlíp pasuje do zvoleného kouta.
A nejsem si jistý, zda jedna lišta s pásky osvětlí 58 cm šířku. Snad z větší výšky a při větším výkonu. Jenže světlo vysoko nad akváriem nemám moc rád, protože oslňuje i mě, když se na akvárium dívám. Takže bych zase řešil nějaký čelní panel...
Omlouvám se za nejasnosti v mých požadavcích. Je to tím, že sám to nemám dobře ujasněné, a současně jsem vrták, takže nevím co je/není možné a jak to vyjde draho.
Ještě podotýkám, že nepotřebuji hodně intenzivní světlo, protože jedu bez CO2. Ale nemůže být ani příliš slabé, protože i bez céóčka jsem rostlinkář, tzv. larix-sčobákista.
Takže cca 2,4 metra.Na jeden zdroj (obdobný ako som postol) sa dájú napojiť 2pásy po cca 2.3 metra.Ak by si použil dva takéto zdroje,tak by ti nad akvárkami svietili 4 led pásy o dĺžke 2,3-2,4m.Myslím,že dostačujúco.Pri výške akváriá 38cm.Výhoda - každé dva pásiky by si vedel zapínať a vypínať na časovačkách akokoľvek a kedykoľvek.
Pánové, děkuji moc za Vaše rady. Nasávám to, čtu ty odkazy, už mě z toho brní moje stará nešťastná hlava...
Ta akvária budou mít rozměr velmi blízký 58x38x38 cm a budou stát
delší stranou k sobě v řadě.
O reflektorech (na 220V?) jsem taky uvažoval. Dokonce snad i dvě vhodné LED-žárovky (nad každým akva). Akorát když hledám nějaké stmívatelné, je to dost složité. Možná bych se bez stmívání i obešel, ale jak trefit dopředu tu správnou intenzitu?
Pokud jde o služby elektrikářů u nás v okolí... je to bída. Onehdy jsem chtěl jen vyměnit topnou spirálu v boileru a všichni mě posílali do ... že mají spoustu jiné práce. Inu, konjunktura.
Ak ideš na max ako píše slavko,tak sa pásiky hrejú teda statočne.V takom prípade by som v uzavretom priestore riešil vetranie a v otvorenom aby tam nesiahli napr.deti - hrozí popálenie.Osobne trocha obetujem na výkone pásiku, ako by som mal riešiť prehrievanie.Intenzitu osvetlenia vieš zabezpečiť viacero pásikmi bez ošemetného prehrievania a dodatočného chladenia.
A co teplota (zahřívání) případný hluk?
Podľa použitia led pásu si vyberieš zdroj.Ak toto podľa kolegov a ich popisu zvládneš,ostatné je len skrutkovač a trocha šikovnosti.
Na stene mám napr.tieto PL,ktoré fungujú bezproblémovo -
pospower.pl/… - jeden takýto zdroj potiahne + - 5 metrov led pásu.
Pozor si daj na zalievané led pásy a nepoužívaj na AL profil žiadny difuzor či kryt!
Kup si jednu predlzovacku na 4 zasuvky a to napoj na casovac a mas riesenie za par korun ...
Existují i hotové výrobky s krabičkou, principiálně něco v tomto smyslu:
www.telexion.cz/…
Ale to má smysl konkrétně hledat, až si ujasníš koncová světla (spotřebiče).
Ano, za peníze Ti to někdo udělá, ale to už bude lepší (z hlediska ceny, kvality a řešení na míru) mu zadat i výrobu těch finálních světel (hliníkový profil + čipy nebo pásky). U odborné elektro firmy to vyjde cca na půlku, než předělávka hotových Chihirosů (před časem jsem podobné u nás v ČB poptával, 2-3 pásková LED světla na 1 zdroj, někde bych možná našel i jejich kalkulaci - mohu poslat na mail). Ale toto je dobré řešit v místě bydliště, elektrikáři to neradi s laiky domlouvají po telefonu/mailu, lepší osobně. Tyto LED instalace teď hodně frčí, takže nejspíš budou mít skladem i vhodné Al-profily (o starost méně pro Tebe).
Inak, ak pokusné akvárka nebudú veľké (povedzme do 30 litrov) osobne by som zvážil aj použitie LED reflektorov. Sú lacné, regulovateľné výškou umiestnenia, prípadne zatienením fóliou/pauzákom, spektrum aj účinnosť sú vyhovujúce. Nevýhodou je asi iba nutnosť domáceho pripojenia na sieť (ale sú aj modely s koncovkou) a potreba umiestnenia na nejakú rampu/policu. Ja mám v malom akvárku Solight WM (COB) a som spokojný (vyhol by som lacným No-name reflektorom a tiež si treba usledovať použitú technológiu LED čipu/-ov).
slavko napsal: Ak teda nepôjdete na maximum, klesá účinnosť (dosť dramaticky)
Aha. Tak to mně uvízlo v paměti něco z časů dávno minulých.
A protože ta světla sotva někdy osolím na 100% - většinou jsem na výrazně nižším výkonu - a další přidávat nebudu, tak je ta rezerva vlastně špatně, že?
Dobře, děkuji pěkně, budu pátrat po dodavateli (mezi Taiwanem a Londýnem).
ZDRI napsal: se nevyhneš troše elektro bastlení... Určitě toto chceš dělat ?
Safra, to mně sice napadlo, ale
málo. Myslím že si zkusím dát inzerát, jestli mi to někdo komplet (tzn. včetně svítidel) neudělá za peníze.
Zdroj koupíš snadno - např. GES, GEM, atp.. Ale ještě jsem neviděl zdroj, který by měl rovnou připravené 4 výstupy na konektor pro LED osvětlení (ale třeba existuje...), musíš napojit přes nějaké svorkovnice. Takže se nevyhneš troše elektro bastlení - ucvakat konektory, oholit, napojit, zaizolovat, nejlépe celé dát do nějaké krabičky. Určitě toto chceš dělat
?
Navíc ekonomická stránka věci - koupíš drahé komerční osvětlení a půlku materiálu (trafa, zástrčky, kabeláž) nepoužiješ.
Ano, zdroj by měl mít rozumnou rezervu (cca 30%) oproti watáži plánovaných spotřebičů (i pro případné další světlo), ale zase ne násobně předimenzovaný. Hlavně si dej pozor abys nepoužil starý zdroj pro klasické halogenky (občas na něj narazíš ve výprodejích za nápadně výhodnou cenu např. ve velkých hobby marketech). V lepším případě to bude blikat, v horším časem hořet.
No, kúpiť ho bude trochu problém
ale so značkou MeanWell neurobíte chybu ani na aliexprese, ale cena bude vyššia ako je bežná čínska.
S rezervou to je ošemetné. Rezerva pri zdrojoch je príbeh z doby transformátorovej, kde jadro trafa pri 100% záťaži saturovalo a odporúčaná záťaž bola okolo 60 %. Dobré spínané zdroje sú konštruované tak, že zvládnu (mali by) fungovať na 100 % záťaže dlhodobo a pri záťaži okolo 90 - 100 % dosahujú max. účinnosť. Ak teda nepôjdete na maximum, klesá účinnosť (dosť dramaticky), na druhej strane na maxime nemôžte pridať ďalšie svetlo...
Rozhodnutie je na Vás.
A kde se takové zdroje prodávají? Ve
zdrojových potřebách?
A s tím max. proudem - není ono tam kvůli životnosti dobré mít ten zdroj silnější a namáhat ho na nižší než maximální zatížení?
Ty zdroje u Chiriosu nejsou žádné ..... jsou standardní. Ale chápu bordel v kabelech. Počítej, že to bude značně neekonomické.
Netuším ako majú to svetlo urobené (ani aká je wattáž), ale ak je pravda, že sú to len pásiky, potom použiť jeden zdroj bude OK.
Ak máte možnosť, zmerajte si prúd (pre istotu i napätie) v jednom svetle, potom vynásobte počtom svetiel a kúpte taký zdroj, ktorý to pokryje. Napr. jedno svetlo 12 V/3 A, treba zdroj 12 V/4x3 A (12 A, zaokrúhľovať hore). Nemusíte rátať nejakú rezervu, pásiky sú viac-menej odporová záťaž, odber by mal byť +- konštantný, len to nechajte nahriať na pracovnú teplotu. A nešetrite na priereze prívodných vodičov, aby bol úbytok napätia a ohrev prívodov čo najmenší...
Použitie centrálneho zdroja má jednu veľkú výhodu a jednu veľkú nevýhodu. Výhodou je jediný štartovací prúd, nevýhodou je, že pri poruche je tma všade...
0 06.12.2018 10:23 Maq Přátelé, když už je tady řeč o těch zdrojích, měl bych k tomu praktickou otázku.
Plánuji pořídit sadu čtyř stejně velkých (cca 70 litrů) akvárií a všechna chci osvětlovat stejně. Protože nejsem v těchto věcech zručný, asi mi nezbude než koupit nějaký ten "chihiros", prostě hotové akvarijní osvětlení, asi na 12 voltů. K tomu mi prodají čtyři zdroje. Že ty zdroje vesměs za mnoho nestojí, to tak nějak vím. A taky je to nepraktická hromada krabiček a káblů, když to chci všechno spínat současně a na stejný výkon.
Otázka: Mohl bych je nějak nahradit jediným, kvalitnějším zdrojem? Jaké parametry by takový zdroj měl mít, čeho bych si měl všímat, a kde se taková věc dá koupit?
Nemala by tam byt aj 2. cast zamerana priamo uz na to svetlo? (Chihiros LED 2/2) - nemozem ju tam, ale akosi najst, asi sa este len pripravuje...
Maq napsal: Elektrotechnice nerozumím, takže jsem prostě "věřil".
V podstate robí z komára slona a z toho videa vidno skoro nič (aspoň teda na 10" tablete). Ja by som to zhrnul do vety "je to šmejd, ale môže fungovať" -- i preto nikdy nebudem mať na jútrúbe úspech.
Vždy keď mi dorazí z Ázie nejaké elektro, tak ho najprv premeriam. Raz som to neurobil a zhorelo mi zopár vecí, pretože zdroj namiesto 12 V dával 22 V. Že ázijské zdroje nie sú bezpečné (až na výnimky) je známa vec, len to samozrejme nikto nepíše do "feedbackov" pretože väčšina kupujúcich tomu nerozumie. Problém je, že prísť u nás do elektra a chcieť zdroj 12 V a niekoľko A je priveľký optimizmus (najsilnejší mal 500 mA)...
Čakal som však, že sa v tom videu zameria na svetlo ako také, nie na zdroj...
Ale vyrobca Chihirosu je iba jeden alebo?
Iluze o Číně si nedělám a nepřekvapilo by mě to, ale tohle video beru s rezervou. Nikdo neví, z jakého zdroje (nákupního) ten jeho "Chichiros" pochází...
A ktore su to tie kriticke pripomienky?
Přidat reakci
1 ...... [17] ...... 89
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108368x