Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 35 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 14:43 hombre
pánové díky za míry :-)
původně jsem ty zářivky chtěl mít těsně nad krycím sklem,ale asi bude lepší ten kryt udělat vyšší a mít ty zářivky těch 15cm nad krycím sklem.
Horní hrana akva bez krytu bude 125cm,plus 20cm kryt,mínus 3cm přesah pod horní hranu akva.To bude tak na hraně abych dosáhl na dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 12:35 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: hombre
promiň?
akvárium 200x60x55:
1490 celková výška akvária
1306 výška po hranu akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 11:40 pecka88 Re: ludvik
Díky, nic extra jsem nečekal :-) jen prověřuji,kdyby měl někdo třeba nějakou extra špatnou zkušenost :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 11:20 Muž ludvik [1082] Re: pecka88
Prostě reflektor, co chceš slyšet? :-) Plusem jsou plastem zakryté rohy a mínusem plastové "nácvaky". Ony sice drží - ale teplem trochu povolí. Mě se to na zářivce hýbalo snad i v průvanu (na jedné straně, abych byl spravedlivý).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 10:42 pecka88
Má někdo zkušenost?
Cena se mi nezdá tak strašná..
www.akva-tera.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 09:20 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: hombre
Kryt-prostor
Od krycích skel na střed zářivky 155mm.
Od krycích skel po vršek krytu 180mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 07:21 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: hombre
akvárium 200x60x55:
184mm kryt (celkem 252mm),(překrytí horní hrany 70mm)
600mm akvárium
20mm styrodur
18mm lamino
650mm konstrukce
18mm lamino
--------------
1490 celková výška po hranu

akvárium 180x47x43
220mm kryt( ve výrobě)(překrytí horní hrany 50mm)
470mm akvárium
20mm polystyren
18mm lamino
848mm komoda
-----------------
1356 celková výška po hranu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 23:04 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: hombre
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku výška hrany cca 125cm
Pokud chceš zítra změřím co budeš chtít(dotazy nejlépe dopoledne-mám odpolední), nechci budit ženu ani prcky.
X-) ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 22:22 Muž ludvik [1082] Re: hombre
To mě vždy zajímalo - jak děláte údržbu v akváriu, když si odklopíte víko i s zářivkami? Vždyť tam nemůžete nic vidět ... já když zhasnu, tak mám smůlu i za slunečného dne. Sice tam vidím, ale rozhodně ne dostatečně na údržbu.

Mimochodem výšku stolku jsem si měřil. Je to přesně délka pod moje rameno ... abych dosáhl "nějak" až do zadního rohu (tam už je to nic moc, ale pořád dosáhnu alespoň konečky prstů).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 21:20 Koště Re: hombre
Stolek vysoký 70-75 cm je klasika, nižší bych nedával, svého času jsem měl akva postavené na takové komodě, která měla jen 50 cm a když jsem chtěl vidět pod hladinu, tak jsem se musel ohnout i v sedě, raději výš než níž ;-)

Taky ale záleží na vzrůstu, mám známou co krmí ze židle :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 21:16 hombre Re: garggi
Já ty zářivky budu přidělávat na kryt,který bude na pantech,takže při manipulaci v akva se kryt odklopí.Jen nevím,jestli nemám ten stolek moc vysoký,ať pak není horní hrana akvária moc vysoko,kvůli manipulaci uvnitř.Stolek je 75cm+50cm akva+15cm kryt.Ale na druhou stranu se mi nelíbí,když bych se k akváriu musel při pozorování sklánět.Jak vysoko máš horní hranu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 20:38 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: hombre
hombre napsal:
Já ten kryt bude dělat buď z 16mm lamina nebo z palubek,ještě nevím.Takže mám možnost ty zářivky zabudovat výš,jen bych potřeboval vědět jak vysoko.Stačilo by 5-8cm,nebo až 10cm nad hladinu?


Kryt mám dělaný z lamina 18mm.
Pokud můžu poradit z vlastní zkušenosti. Tak si ho udělej dostatečně vysoký. Zářivky mám cca 15cm nad hladinou(super). Ten původní jsem měl cca 8(nebylo to ono, je fakt že ta první nádrž byla třetinová). Čím víc tím líp, máš i více místa na manipulaci v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 18:06 Muž ludvik [1082] Re: hombre
Já jsem prd odborník, mě se neptej :-) Je to z nerovnováhy světlo-živiny. Ale přesně ti to nikdo nepoví ...

Ale asi nemá smysl mít závěsné světlo bez reflektoru. Takže to "zaměření" uděláš v určitém rozmezí vcelku slušně. A i můžeš ubrat tím, že ho pustíš třeba trochu na zeď.

Dopředu ti vzdálenost asi nikdo neřekne. Je v tom moc faktorů. Ale jestli si to stavíš sám, tak co nejvýš s možností ladění.
Dost je toho k nalezení třeba zde: www.prirodni-akvarium.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 17:56 hombre Re: ludvik
Ještě k těm řasám.Myslíš,že je máš z nadbytku světla,nebo spíše nedostatku?Nebo k vůli něčemu úplně jinému?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 17:53 hombre Re: ludvik
Kdybys měl závěsnou rampu,tak bys sice mohl ladit intenzitu výškou zavěšení,ale zase by ti šlo moc světla mimo akvárium.Kolik cm nad hladinou ty zářivky nejlépe zabudovat?
Někde jsem to četl,že je lepší to mít trochu výš,aby byl vodní sloupec prosvícen rovnoměrněji a né že to bude u hladiny moc a dole málo...
Já ten kryt bude dělat buď z 16mm lamina nebo z palubek,ještě nevím.Takže mám možnost ty zářivky zabudovat výš,jen bych potřeboval vědět jak vysoko.Stačilo by 5-8cm,nebo až 10cm nad hladinu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 15:54 Muž ludvik [1082] Re: hombre
Koukni se na výrobce zářivek ... na 150cm se nic sehnat nedá (tak 140 by to chtělo). Takže mám 120cm a výrobce rampy nepřemýšlel - na krajích je prostě tma. Taková zářivka svítí jenom nějakých 110cm (možná i méně), dál už je pokles a hlavně patice.
Na hloubku akvária je to podle mě v pohodě. Problém je výška, mám to moc blízko hladině. Je to problém konstrukce krytu a rampy, který jsem jako začátečník poznal až potom, co jsem to měl ... A to ještě musím mít reflektory, abych neroztavil kryt. Takže na krajích tma a uprostřed se peru s řasami.
Mít možnost ladit výšku osvětlení nad hladinou, tak si myslím, že by to bylo naprosto v pohodě.

Objem - to máš jednoduché. Odečteš volné místo nad hladinou a substrát. A je to. 150x50x36 = 270 litrů. Mínus sklo, mínus kořeny, mínus terasa (i když s ní odhadem počítám).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 14:10 hombre Re: ludvik
Díval jsem se na tvou prezentaci a máš tam 2x54W T5,stačí toho světla?To samé chci na 120x50x50cm a měl jsem obavu,jestli to nebude málo a neudělat šířku akva raději 40cm...
Kde se ti ztratilo 100 litrů mezi čistým/hrubým objemem akva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 14:04 hombre Re: ludvik
ludvik napsal: Kolega může potvrdit, že patice z rostlinna-akvaria jsou opravdu kvalitní ... na rozdíl od těch plechových klipsů. Mu to zrezlo (a to mám takový pocit, že za půl roku) a zářivka padla do akvária. A nic se nestalo.

Tak to u mě nehrozí,bude tam krycí sklo,dost na přesno,ať je co nejmenší odpar a vlhkost pod krytem.A když odejdou ty plechové držáčky,tak není problém nastříhat z nerez plechu pásky a vytvarovat si je a budou na věky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 01:38 Muž ludvik [1082] Re: hombre
Kolega může potvrdit, že patice z rostlinna-akvaria jsou opravdu kvalitní ... na rozdíl od těch plechových klipsů. Mu to zrezlo (a to mám takový pocit, že za půl roku) a zářivka padla do akvária. A nic se nestalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 23:02 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: hombre
Ano ten controler umožňuje kombinaci watáže trubic, jak jsem psal (Vždy do jednotlivého controlleru dáváš W-atážově stejné trubice nebo z NIŽŠÍ W-atáží), navíc funguje i samostatně(pokud chceš můžeš svítit jen jednou trubicí).
Je pravda že když odejde tak odejde.
To co jsi poslal v odkazu vypadá taky dobře. X-) ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 21:25 hombre Re: garggi
tak rampa tam nebude určitě,jak jsem psal,jsou trubice moc blízko sebe a ani délkově by se mi tam nevešla,dnes jsem ji měřil v prodejně a měla 121cm a míň být nemůže(trubice 114,5cm +2x patice)
Mě se líbí toto www.rostlinna-akvaria.cz/…
Ten controler umožňuje kombinaci watáže trubic?To zas předřadník neumožňuje,ale když odejde,tak se jednoduše vymění,to u controleru asi nebude možné,jen koupit zas komplet nové,zbytečně i s paticema
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 20:37 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: hombre
Pokud máš strach z ramp na T5 zářivky(že mají danou vzdálenost mezi trubicemi), tak já používám v obou akváriích tohle : www.levnaakvaristika.cz/…
tam nejsi omezen, jak dáš zářivky daleko od sebe(případně jdou i vedle sebe, kde TŘEBA polovina i víc může být překrytá).
V jednom akva mám T5 controller 54w (trubice 1x 54w a 1x 39w) v druhém akva
T5 controller 39w (trubice 2x 39w).
Vždy do jednotlivého controlleru dáváš W-atážově stejné trubice nebo z NIŽŠÍ W-atáží(doufám že je to srozumitelné).
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 20:27 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: hombre
V době, kdy jsem neměl žádné rostliny, mi stačila i jedna trubice. Když se podíváš na starší fotky u mojí nádrže, tak uvidíš že i s 2x36W T8 zářivkami na 325l akva jsem kdysi měl docela džungli. Ale bylo nutné vybírat nenáročné rostliny. rybicky.net/fotogalerie.php…

Ano, radši bych dal T5 zářivky než LED pásky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 20:04 hombre Re: NHKG
A tobě stačí jen ty dvě zářivky co máš v prezentaci na tak velké akva?Je fakt,že tam nemáš skoro žádné rostliny.
Kutil sice jsem,už jsem zapojoval všelico,ale na ty čipy bych si asi netroufnul,ani nevím jak to napájet,píše se o nějakém proudovém a napěťovém napájení a kolik do toho jen pouštět mA atd,to je pro mě španělská vesnice...
Takže pokud bych řešil jen ledpásek/T5,tak spíše ty T5?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 19:37 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: hombre
LED pásky, mají nic moc účinnost. Buď vzal bych buď čipy pokud jsi dobrý kutil a nebo hotové svítidlo (ale hotových s lepšími čipy moc není).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 18:44 hombre Re: NHKG
NHKG napsal: Každopádně kup 120*50*50. I kdyby to znamenalo, že dáš svítidlo víc dozadu a předních 10cm necháš bez rostlin jen pro ryby na plavání. Každý litr objemu se hodí k tomu aby si mohl mít víc ryb a nemusel se tolik omezovat při výběru osádky.
Trubice bych v dnešní době vůbec neřešil a díval se jen po LED (pokud nekupuješ kWh do 2Kč).


Co máš na mysli pod pojmem LED?Pásky,trubice,hotová svítidla?Pokud půjdu do LED tak jedině ty pásky.Přichytím 5 lišt po 1m na dobré chlazení a na to nějaký pásek s dobrými parametry + zdroj + stmívání(regulace)-doporučují mi proto,ať tam nepouštím plný výkon.
Jenže stále nejsem rozhodnut do čeho jít - T5 versus LED pásky.Když se mi zdá,že se rozhodnu pro jedno,tak pak zas někde čtu že je lepší to druhé.Už jsem změnil rozhodnutí asi tak třikrát a jsem stále na začátku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 17:55 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: hombre
Každopádně kup 120*50*50. I kdyby to znamenalo, že dáš svítidlo víc dozadu a předních 10cm necháš bez rostlin jen pro ryby na plavání. Každý litr objemu se hodí k tomu aby si mohl mít víc ryb a nemusel se tolik omezovat při výběru osádky.
Trubice bych v dnešní době vůbec neřešil a díval se jen po LED (pokud nekupuješ kWh do 2Kč).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 17:30 hombre Re: Tomason
Tomason napsal: Možná ti má rada nepomůže, ale pokud můžeš, tak bych akvárium nezužoval na 40 cm. Mám 100x65x40 a lituji, že není akvárium hlubší (nic moc se tam vybudovat nedá).

V tom máš pravdu,já nejsem nijak moc limitován co se týká šířky,jestli 40 nebo50cm.Stůl mám s bytelnou deskou o rozměru 120cm x 50cm.Ale dnes jsem byl v prodejně ve Valmezu,(michodem perfektně vybavená) a měli tam akva rozměr 130x50x40(šířka) a zdálo se mi,když sem si nad tím představil dvě zářivky,že je to tak akorát.Kdyby to bylo široké 50cm,tak bych řekl,že už by 2 trubice byly málo(kdyžtak mi to vyvraťte) ;-)
Já nechci kvůli třetí trubici dávat další předřadník,nebo to kombinovat s LED.To už je další zdroj atd,ať to není za akva jak v elektrárně...
Taky jsem se dnes stavoval za elektrikářem ohledně LED trubic a ty mi zavrhnul.Říkal,že to ještě není ůplně vychytané,svítivost oproti T5 menší a svítí to prý dost bodově.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 16:02 Muž Tomason [37] Re: pecka88
Osvětlení mám cca 1 měsíc pomocí 12 Cree čipů dvě řady po 6)(momentálně teda 9, protože 3 čipy jsem odpravil při montování :-D, ale čekám až dorazí). Světla na oko je až až. Podle kytek nemohu soudit, protože jich tam mám málo a jsem těsně před doplněním akvária a přestavbou, takže poradí dále jiní. Ať se daří při výběru :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 15:46 pecka88 – Re: Tomason
Treba mně to pomůže ;-) zvažoval jsem právě jestli 40 nebo 50 :-) ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 15:29 Muž Tomason [37] Re: hombre
Možná ti má rada nepomůže, ale pokud můžeš, tak bych akvárium nezužoval na 40 cm. Mám 100x65x40 a lituji, že není akvárium hlubší (nic moc se tam vybudovat nedá).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 13:16 hombre
Stále řeším jaké osvětlení do akva,jestli LED pásky nebo trubice.Pokud se rozhodnu pro trubice,tak bych rád věděl,jestli při rozměrech 120cm x 5ocm x 50cm budou stačit dvě trubice 2x54W T5,které budou v krytu s reflektory asi 20cm od sebe (na rampě jsou moc blízko sebe).
Nebo si nechat vyrobit akva o deset cm užší(40cm).Podotýkám,že akva bude low-tech,nenáročné rostlinky,protože parametry vody nejsou nejlepší (uhlič. tvrdost +-13dKH a celková +-18dGH)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2015 18:41 pecka88 Re: vaaclav
díky, ty reflektory plánuju přidat preventivně hned ze začátku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2015 18:40 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pecka88
Tak tohle světlo by na Echinodory a Valisnerie mělo stačit, když ne tak bych přidal reflektory. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2015 18:20 pecka88 Re: vaaclav
nene, rostliny mě moc neberou, ty tam budou jen z nutnosti :-)
takže by zářivky v tomto setu měly stačit?

www.akva-tera.cz/…

já počítal s tím, že budou ošizené a koupím výkonnější :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.06.2015 17:26 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pecka88
Pokud nechceš být zahradník tak 0,5w/l v T5 je hrozně moc na 400 litrů vody stačí klidně 0,3w/l. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2015 07:33 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: slavko
slavko napsal: Na niektorých stránkach sa dočítate, že používať watty je nevhodné a mali by sa používať lumeny, prípadne kandely (čo sú jednotky súvisiace s množstvom svetla) a majú iste pravdu, lenže k fýmto informáciám sa často nedá dostať vôbec, prípadne len v technickej dokumentácii. Pridám odkazy na konkrétne zaujímavé stránky: prirodni-akvarium.cz/… prirodni-akvarium.cz/…

Popri tom všetkom sa zabúda na to, že rastliny (dokonca aj ryby) vidia celkom iné svetlo, ako ľudia, pre ktorých boli tieto jednotky navrhnuté. Až tak úplne iné to svetlo nie je, iná je len citlivosť na jednotlivé vlnové dĺžky - je jasné, že ak rastlinu vidíme zelenú, tak zelená zložka svetla je odrazená viac ako červená a modrá. Rozoberá to článok prirodni-akvarium.cz/…

A to ani nehovorím, že svetlo sa zmenšuje so štvorcom vzdialenosti, a tak je dôležité aj umiestnenie svetla, no a aj jeho smerovosť. Áno, ale rozhodne to nie je vzdialenosť od samotného zdroja svetla (svietidlo), to by platilo len v prípade bodového svetla bez difúzora / reflektora. Už len keby sme vzali nekonečne dlhú (z hľadiska akvária stačí o čosi dlhšiu ako akvárium) neónovú trubicu bez reflektora, už by to nebola závislosť štvorca (druhá mocnina), ale len lineárna. A ak dáme reflektor, zlepší sa to. Ideálny reflektor by spravil rovnobežné svetlo (ako široký laserový lúč), potom by intenzita vzdialenosťou neklesala (samozrejme neuvažujeme zníženú priehľadnosť vody, ak je kalná), ale k ideálu sa dopracovať prakticky nedá.

V praxi pri používaní viac-menej bodového svetla (nejaká LED žiarovka / čip) a určitých reflektorov môžeme počítať s akýmsi virtuálnym zdrojom svetla, ktoré je (podľa uhla odrazeného svetla) kdesi nad reálnym svetlom - pretnú sa tam pomyslené lúče. Takže áno, intenzita môže klesať štvorcom, no nie od povrchu svietidla, ale napr. od virtuálneho bodu 0,5 m nad svietidlom, ak má úzky vyžarovací uhol. V takej situácii, keď porovnáme intenzitu 10 cm od svietidla voči 5 cm od svietidla, tak nebude len 25% (52 / 102), ale 84% (552 / 602).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2015 07:15 pecka88
Díky za reakce :-)
rostliny určitě chci, ale rostlinné aq z toho dělat nebudu, budu je tam mít spíš pro dekoraci, dvě tři nějaké vetší do pozadí a pár menších do popředí. Rybky chci 4-5 piraňí červenobřichých. Radši bych asi nějaké LED světlo, ale od doby kdy jsem pořizoval první cca 150L aq, se možnosti a nabídka tolik rozšířila, že se v tom trošku ztrácím. Proto budu rád za každou zkušenost, či radu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2015 01:54 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: pecka88
Napis aspon jestli chces pestovat rostliny(a jake priblizne)nebo chces mit jenom ryby,podle toho se da dale poradit. Ten prepocet(co uvadis)je jen "orientacni",svetlo pro pestovani rostlin radeji merit v PAR nebo jeste lepe v PUR jednotkach a pomoci tomu odpovidajicich mericich pristroju. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2015 00:31 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: pecka88
pecka88 napsal: platí 0,5W / L ?? stydim
Najprv som chcel napísať niečo vtipné, ale potom som si spomenul ako som sa s tým svojho času trápil ja. Takže:

1, vzorec sa tvári pomerne vedecky, vďaka fyzikálnym jednotkám, lenže nie je to také jednoduché.
2. Ide o litre vody, alebo o litre vnútorného/vonkajšieho objemu?
3. Ide o watty trubíc T8, alebo T5 HQ, alebo T5 HE, alebo výbojky, či LED?

Sám som sa dopátral, že vzorec W/l sa objavil už v dobe trubíc T12, narazil som aj na koeficienty, ktoré ho prerátavali na trubice T8 i T5, lenže dnes už nikto nevie ktorý vzorec je vlastne ktorý. V prípade LED je práca s wattmi ešte problematickejšia, pretože medzi najlepšími a najhoršími môže byť pri rovnakých wattoch rozdiel vo svetle aj 4-násobný. Na niektorých stránkach sa dočítate, že používať watty je nevhodné a mali by sa používať lumeny, prípadne kandely (čo sú jednotky súvisiace s množstvom svetla) a majú iste pravdu, lenže k fýmto informáciám sa často nedá dostať vôbec, prípadne len v technickej dokumentácii. Popri tom všetkom sa zabúda na to, že rastliny (dokonca aj ryby) vidia celkom iné svetlo, ako ľudia, pre ktorých boli tieto jednotky navrhnuté. A to ani nehovorím, že svetlo sa zmenšuje so štvorcom vzdialenosti, a tak je dôležité aj umiestnenie svetla, no a aj jeho smerovosť.

Inými slovami, bežný človek z týchto čísel aj tak nezistí ako silno bude jeho akvárium osvetlené, a už vôbec sa nedoráta, či to bude stačiť tým-ktorým rastlinám (veď tunajší atlas spomína stredné, slabé a silné osvetlenie, ale ktovie koľko to je?) Alebo ako bude vidno na ryby. Lenže ako sa s tým vyrovnať pri novom akváriu a bez skúseností, toť problém. A tak ja zastávam názor, že niekde treba začať, a práve preto vznikol takýto absolútne nič neudávajúci vzorec. 0,5 W/l objemu akvária - kedysi silné osvetlenie, dnes skôr slabšie - kúpite, namontujete a uvidíte. Buďte však pripravený, že to môže byť málo (najmä pri trubiciach), alebo naopak veľa (najmä pri LED), nepíšete nič o tom, na čo to chcete, čo chcete chovať/pestovať. Možno, keď budete detailnejší, tak sa nájde niekto kto poradí dobre. Prípadne môžete už pri návrhu predpokladať neskoršie doplnenie, a tak si tam nechať miesto, prípadne postupne prispôsobovať obsah nádrže...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2015 23:41 pecka88 – jaké zářivky?
Ahoj,
chci pořídit aq cca 400L, jaké osvětlení by někdo zkušený poradil? doporučil?
platí 0,5W / L ?? stydim

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 12:49 Blluma Re: afc1886
Vím o tom, akvárko mám ve výklenku ve zdi, cokoli kratší než 1m se tam bez problému vydá. Navíc je vše zakryto, takže je úplně jedno jak to vypadá. Hlavně jde o funkčnost a jednoduchost :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 08:28 R Muž afc1886 [14655]
Ahoj,akva máš dlouhé 80 cm,ale zářivka i s paticema je 88 cm.Nevím,jestli sis toho všiml.Jinak si myslím,že by ty kobercovky mohly růst,ale to počkej na odověď od zkušenějších.Časem se někdo ozve ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 08:04 Blluma – nádrž 80x40x31 - úprava osvětlení
Dobrý den,

ptal jsem se již v tématu: kobercové rostliny, ale tam zatím není žádná odpověď tak to napíšu sem. Mám akvárium 80x40(výška vodního sloupce)x31. Nyní mám 3x18w T8 s předřadníky + hliníkové reflektory. Zářivky jsou za sebou na středu nádrže. Bohužel náročnější kobercovky se táhnou za světlem. Přemýšlím tedy o úpravě. Jako nejjednodušší řešení jsem našel toto:

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Myslíte že přidání této zářivky bude stačit i náročnějším kobercovkám. Zářivku bych nacvaknul na současnou prostřední T8 zářivku + bych přidal reflektor. Mělo by to teda být 3x18w T8 naprostředku + 1x39w na středu přes celou délku.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2015 21:49 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vrbozubec
vrbozubec napsal: A zeptam se.prosviti mi akva 18w ? Porostou mi pod tou 18 w. I kytky?nenarocne stonkovky?
Moje prvé akvárium, pred cca 20 rokmi, malo 120x55x45 cm (šxvxh) a mal som v ňom 18W žiarivku. Pomerne rýchlo som zistil, že na krajoch je tma, tak som tam pridal žiarovky, ktoré neskôr nahradili úsporky (ale ich príkon si už nepamätám). Pod týmto svetlom mi rástol len šalát (ako som nazýval vtedy u nás veľmi rozšírenú kryptokorynu (myslím affinis), okrem nej ešte tráva, jej meno som nikdy nevedel, vzhľadom pripomínala sagittariu subulata, no a nejaký anubias. Rástla mi tam aj egeria densa, ale vždy sa natiahla pod svetlo a spodky odhnili.

Niečo síce pod tým rástlo, no dnes by som určite také osvetlenie nezvolil a určite by som použil trubice s dĺžkou čo najbližšie dĺžke akvária (ako vlastne aj teraz mám). Vaše je nižšie i užšie a kratšie, takže výsledok bude lepší, ale i tak bude na krajoch tma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.05.2015 17:40 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vrbozubec
Pokud máš akvárium dlouhé 100 cm a 18w trubice má jen 60 cm tak budeš mít skoro na půlce akvária tmu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2015 16:56 vrbozubec
A zeptam se.prosviti mi akva 18w ? Porostou mi pod tou 18 w. I kytky?nenarocne stonkovky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2015 16:37 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vrbozubec
Fotka k příspěvku Trubici s co nejmodřejší složkou světla. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2015 14:02 vrbozubec
Dobry den.mam akva 100cm dlouhe.hloubka 25 a vyska 35 cm. Prosviti mi toto akva osvetleni 18 w ? Popripade jakou zvolit zarivku?mam endlerky a chtel bych aby vynikla jejich barevnost.moc dekuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2015 08:07 Muž ghostik [81] Re: dudak
Samozrejmne ze kytky nerostou jen ze svetla ale dotaz byl na svetlo

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [35] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108112x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=1701