Osvětlení
(20 lumenů odpovídá 0,5 W T5 trubce na litr, 40 lumenů odpovídá přibližně 1 wattu T5 / litr)
Radši bych to spočítal než měřil, to bude dost nepřesný.
Světelný tok (lm) je na každém světelném zdroji uveden.
Díky, to mě nenapadlo. Asi to tak bude nejjednodušší pro začátek nastavení svítivosti.
Orientačně by mohla pomoci nějaká aplikace v chytrém telefonu, změřit v nějaké výšce kolik lumen vydávájí T5 a pak bych do stejné výšky umístil led světlo a nastavil.
Budu nejspíše přecházet z T5 zářivek na LED osvětlení. Ale abych hned na začátku nepřepálil svítivost, co na začátku zvolit? Hodit výkon na 50% a pak přidávat? Nemám totiž tušení o kolik jsou LEDky silnější, ale zase na druhou stranu bych nerad ztrácel. Stačí mi aspoň nějaká orientační čísla, podle čeho bych se chytl. Až světlo bude na místě, tak snad podle oka poznám, kolik čeho nastavit.


Kdysi jsem to řešil takhle.
Moje sú tiež horúce... Ale tvoj je 30w slim, moje sú normálne 10w, nezahrievaju sa až tak.


Led Slim reflektor 30W po čtvrt hodině.

Ja to mám takto:
Mám 3 reflektory po 20W v provozu už 2,5 roku, svítí 12 hodin denně, zatím jednou bez poruchy.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Ale přijde mi lepší nakoupit pár 60cm chihirosů v Číně než reflektory, protože svítí víc při stejném příkonu. A to mám docela drahé a dobré reflektory.
cenově by to bylo super, ale zatím co jsem všude slyšel, nevydrží prý dlouho, hlavní problém by byl, že je nemám jak přidělat nad akva
Ide ti o nízku cenu? Ak áno najlepšie riešenie sú 3-4 10w LED reflektory

Starší reakce
Ahoj, mám zatím všechny akvária s krytem, ale rád bych udělal otevřenou nádrž se světlem nad akváriem. Můžete mi poradit které světla používáte a popřípadě poslat odkaz na obchody? díky

Máš nové AQ, tudíž nestabilní. Není důvod odkalovat a čistit filtr po dvou týdnech, i když střídavě, to je kontraproduktivní. Ten filtr je podle mě na to AQ slabý. V podstatě odkalovat není nutné vůbec, pouze bych se zaměřila na to bílé dno - odkalit podle potřeby, ale ani to nemusíš po dvou týdnech. Filtr čisti, pokud výrazně sníží průtok. Potřebuješ, aby se to AQ usadilo a získalo stabilitu, což ze začátku může být otázka mnoha měsíců. V podstatě je lepší se v tom moc nehrabat, o dnu to platí dvojnásob.
Jestli je to AQ z prezentace, tak 32W LED na 160ku je celkem málo. Spíš tam vidím špatné rozložení světla, na středu přepálené, na bocích tma.
0 05.03.2019 11:48 Kubas17 Mám dotaz. Mám světlo Aquael leddy 32W akvárium výška 40cm. Tvoří se mi zelená rasa je možné že je osvětlení moc silné?
Starší reakce
0 24.02.2019 17:01 Filip999 – .
Zdravím, jako osvětlení by jste doporučili na akvárium a rozměrech 90x40x60-výška???
Rostlinky by byly náročnější, tudíž bych potřeboval nějaké silnější, a aby šel i "koberec" při této výšce.
Předem díky.
Starší reakce
Ahoj potřeboval bych poradit. Mám akvarijní kryt
www.vyprodeje24.cz/… mám tam zářivku T8 15W. Akva má 70 litrů a chtěl bych jít do lepšího osvětlení (T5, Led). Jaký byste doporučili, výkon, intenzita osvětlení atd. Nevím, jak to funguje. Děkuji za rady.
PaJe68 napsal: Jen světlo více svítí směrově na dno.
Vo svojej podstate je každý zdroj svetla všesmerový, LED nevynímajúc. Ibaže LED má reflektor zabudovaný v čipe
PaJe68 napsal: Při 100% to topilo jak něco, hlavně to plusko.
LED majú vyššiu účinnosť, tzn. na teplo by malo byť premenené menej energie (percentuálne), ako pri trubiciach, ale zároveň sú rozmerovo menšie, takže sa môžu i tak zahriať na vyššiu teplotu.
Avšak pozor, vyššia účinnosť nemusí automaticky znamenať aj viac svetla, je to len o tom, koľko energie ide do svetla a koľko do tepla. Aké silné je výsledné svetlo, to je iná otázka

Tak to bude ono. Ted mi to dává logiku. Taky jsem se zarazil nad těmi 15V. Už se nedivím, že to paní prodávala.
Včera na rychlovku jsem je porovnával se zářivkami - asi 80W a chichiros led 50W a 65W(=115W) No suběktivně jsem žádný větší světelný výkon neviděl. Jen světlo více svítí směrově na dno. Led svítilo asi na 80% (dle ovladače), aby teplota byla OK. Při 100% to topilo jak něco, hlavně to plusko.
Uvidíme, čeká mě dost práce než to odladím.
Bylo mi tvrzeno, že světla byla koupena od Rataje. Ale je to asi dovoz a nebo kecají a i u nás prodávájí šmejdy. Před měsícem jsem opravoval led světla na stromek (koupeno v Rakousku) a rozdělal zdroj. Nebudu to komentovat - CE = čína export.
Stejně po přečtení zdejších článků bych čínské zdroje balené ke světlům nepoužil.
PaJe68 napsal: 15V zdroj a ještě z 2A.
Síce len hádam, ale súčasné zdroje majú integrovanú ochranu pred preťažením, tzn. pri väčšom odbere (niekde okolo 105/110 % nominálneho) sa vypnú. To by zodpovedalo tomu blikaniu, zapnete na plný výkon, zdroj sa preťaží a vypne, tým odber poklesne a znova sa zapne. Pri zníženom výkone sa to prejaví väčšími pauzami, pretože odber LED stúpa s ich zahrievaním, takže to trvá dlhšie kým je prekročená hranica ochrany preťaženia.
Na 12 V/50 W potrebujete zdroj aspoň 4,2 A.
Tak jsem od jedné paní koupil Chihiros LED RGB60 50W a při plné výkonu to světlo bliká. Když výkon trochu snížím poblikává po delším čase a na 60% svítí bez blikání. Už asi vím, proč ho prodávala za polovičku.
Dotaz: Je to normální a může se to někde přepnout a já nevím jak? A nebo je někde chyba a světlo by to nemělo dělat?
Díky předem, že si odpustíte různé nic neříkající odpovědi.
Tak si asi odpovím

Zjistil jsem, že je u světla 15V zdroj a ještě z 2A. Na 12V to svítí v pohodě. Je možné, že by to tak blblo z ledkami. No uvidí co to udělalo ze světlem.
Pokud máte někdo toto světlo doma, můžete mi napsat jaký máte zdroj u Chihiros LED RGB60 50W a jaký máte zdroj u Chichiros A601 plus 65W. /jen jestli se nepřehodily zdroje/
Já už sháním na bazaru ATX zdroj. Díky za odpověd. Pavel.
Starší reakce
Smetany napsal: Ještě bych chtěl nadhodit jednu svou hypotézu a sice že doba po kterou jsou rostliny schopny provádět fotosyntézu je krom genetického zakladu závislá na dalších faktorech jako teplota vody,intenzita světla,chem. složení vody, a poslední dobou mám pocit že i na přítomnosti jiných fotosyntetizujících organismů.
A vraj ešte záleží aj na tom, či je svetlo bodové alebo plošné - niektorým rastlinám tak, iným inak, aspoň tak píšu v starej knižke. No možno to myslia skôr v súvislosti s topológiou rastliny. Ja mám svetlo úplne plošné (nad celým povrchom akvária), neexistuje priamy tieň a chýba mi tam klasický kontrast, možno aj preto sa mi pri dne drží riasa, za normálnych okolností by tam bol tieň pod listami.

Nechcem rušiť zaujímavú debatu o vplyve svetla, ale podelím sa o skúsenosť s konkrétnym osvetlením - pred pár dňami mi na maličké akvárko konečne z Číny dorazilo nové praktické svetlo
SUNSUN AD-260, na ktoré som sa tešil:
www.aliexpress.com/…
Pripevní sa pekne na stenu, je odklápateľné, je možné regulovať jas a aj farebný odtieň... teda aspoň som si to myslel a očakával
Žiaľ, som z neho veľmi sklamaný:
* Farebný odtieň nie je možné meniť - fotky v opise tovaru sú zavádzajúce.
* Svetlo svieti nie že studeno, ale vyslovene modro, vôbec to neladí s rastlinami.
* Jas síce je možné meniť, no vždy po vypnutí a zapnutí je v strede.
* Ak je jas slabší ako maximálny, svetlo (nie zdroj) nepríjemne píska na vysokej frekvencii.
* Keď sa svetlo zapne do elektriky, je vždy vypnuté, až kým nestlačím dotykový vypínač => je úplne nepoužiteľné na časovom spínači, teda všeobecne v akvaristike.
No to som si teda dal...

Povedal som si, že ho vrátim, lenže hmotnosť je nad 0,5 kg, takže doprava by stála 18 €, čo je viac ako polovica ceny tovaru a to sa neoplatí. Nie je nad to, keď si spraví človek vlastné svetlo, presne aké ho chce mať.
Čo teda môžem spraviť?
a) Pokúsiť sa ho predať. Verím tomu, že farebný odtieň nebude vadiť niekomu, kto nemá hnedý piesok, červené krevetky a teplé svetlo všade naokolo akvária. To zapínanie však asi bude vadiť väčšine.
b) Rozobrať, preletovať a obísť celé ovládanie - teda po zapnutí do elektriky sa svetlo zapne a bude svietiť naplno. Praktická použiteľnosť sa výrazne zvýši a takto upravené ho môžem predať alebo si ho nechať a nejako sa zmieriť s modrou farbou.
c) Rozobrať, úplne vypitvať, nalepiť si tam vlastné pásiky a využiť len samotný držiak a teleso svetla. Toto mi pripadá ako najreálnejšie.
Každopádne, svetlo som dal z akvária preč. Inak spotrebu som nameral: 2 W / 5,5 W / 9 W (minimum, stred po zapnutí, maximum).
Na fotke pripájam porovnanie svetla (vľavo) s osvetlením Hlavného akvária (vpravo) a pohľad na rozsvietené LEDky (dole).

Já svítím každý den origoš v krytu Aquael LEDDY 16W od 7:20 do 19:20. Po jejím zhasnutí svítím dodanou GLASS LED WHITE 18W třeba do 22:00 a pak přilepenym 8 cm dlouhym modrym Mondlicht 10,1 Nautic Blue 1,2W až než jdu spát. A zatím vše dobrý. Mám dost mlady akvárko, spousta rostlin shodila všechny listy, ale už se na to dá celkem koukat.
Je to sice primárně o respiraci, ale ono dost dobře nejde o ní pojednávat bez souvislosti s fotosyntézou. Z poslední doby mi tenhle článek utkvěl v paměti jako hodnotný:
www.researchgate.net/… Ještě bych chtěl nadhodit jednu svou hypotézu a sice že doba po kterou jsou rostliny schopny provádět fotosyntézu je krom genetického zakladu závislá na dalších faktorech jako teplota vody,intenzita světla,chem. složení vody, a poslední dobou mám pocit že i na přítomnosti jiných fotosyntetizujících organismů.
Tohle jsou jen mé předpoklady na základě pozorování a je to myšleno jako námět k diskuzi proto ocením jakékoli i vyvracející příspěvky.


Já myslím že to tady píšou dost jasně.Pokud ti to nefunguje i přes zesilovač, tak není nic jednoduššího než to reklamovat.
Pozri si dole otazky a odpovede. Niekto sa na to tiez pytal a povedali mu ze to fungovat bude... Svetlo mam oficialne z EU distribucie ziadna Cina
Naprosto souhlasím proto jsem psal že to má své limity (bohužel každá rostlina i řasa má tyto limity jiné) a moje pokusy momentálně naznačují že limity roslin jsou výrazně nižší než limity řas.
Mám akvárium kde svítím 6 hodin denně ale funguje to jen za předpokladu vysoké intenzity světla a sycení CO2. bez těchto "berliček" vždy akva zaroste štětičkovou řasou.
Tím že měníš výkon světla mění se krom intenzity ještě složení barevného spektra (hlavně schopnost pronikat hlouběji pod hladinu) a myslím že složení spektra má na barvu rostliny větší vliv než intenzita. Další vliv na barvu rostliny má určitě množství a poměr prvků ve vodě ale to už bych nechal rozvést v příslušném vlákně nějakého odborníka

Ano.U mě to pozoruji nejvíce u Limnophily nebo Polyspermy, ty se prostě kolem 19 h "zavřou" a může se na ně svítit nebo nesvítit.
Některé rostliny delší den "nepřijmou". Ukončí fotosyntézu. Na některých z nich je to poznat; přestanou nastavovat listy světlu a sevřou je.
Je to druhově specifické, zčásti závislé na zeměpisném pásmu původu. Mnohem lépe je to prostudované v zahradnictví, kde se přesně ví, jak svítit na gerbery, anthuria, atd.
My se ale snažíme trefit do něčeho jiného, než speciálních priorit jednotlivých druhů (pro kvetení). Chceme co nejpěknější rostliny, ale bez řas(ové kalamity). Tam je těch faktorů určitě víc, včetně živin, a možná kdovíčeho dalšího.
Ještě jsem nezkoušel, co by udělal mimořádně
krátký den, třeba jen sedm hodin...

Tak já jsem teď momentálně ve fázi pozorování,kdy od vánoc používám commander 1 s nastavením různé intenzity.Předtím jsem svítil stejnou intenzitou 9 hodin.Teď jsem to nastavil tak, že doba osvitu se mi zvýšila,ale s různou intenzitou.Za týden používání,nemám žádnou řasovou kalamitu,rostliny mi přijdou, že rostou stejným tempem.Jedinou změnu, kterou pozoruji,je ta, že Ludwigie repens se mi vybarvila více dočervena, a to i Limnophila sessiliflora má vršky načervenalé.To jsem předtím při stejné intenzitě neměl. Přisuzuji to tomu, že na ně svítí vyšší intenzita světla,i když jen po kratší dobu.
Co se týče ryb, myslím si, že i pro ně je komfortnější postupné rozsvícení a zhasínání.
Připojím sem své stanovisko množství energie přeměněné při fotosyntéze je ovlivněno celou řadou faktorů z čehož za nejpodstatnější považuji intenzitu(počet fotonů dopadajících na jednotku plochy) a dobu osvitu. Obě tyto veličiny mají své limity (při jejich překročení se již množství energie nezvyšuje) a obě jsou přímo úměrně závislé. -> množství energie a tudíž i spotřeba živin (ale zároveň schopnost řas se množit) během dne bude stoupat ať zvýšíme intenzitu nebo dobu osvitu. Jelikož bez parmetru nemůže tvrdit že zvýšením výkonu světla na dvojnásobek zvýšíme dvojnásobně intenzitu můžeme celkem s jistotou říci že když zdvojnásobíme dobu osvitu bude stejně množství fotonů dopadat na jednotku plochy 2x déle proto mi přijde jednoduší měnit čas osvitu než intenzitu.
2 31.12.2018 12:14 Maq – Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Intenzita světla je duležitější, než délka svícení.
Tohle mě zaujalo, Jirko. Já teda neštuduju svícení tak důkladně, jako některé jiné věci. A rozhodně netvrdím, že bys neměl pravdu. Přesto mě překvapuje, že si troufáš to napsat tak kategoricky. Uměl bys to podepřít nějakými argumenty?
OT
clovece rekl bych, ze kvalita bude stejna, jen jina samolepka

))

Asi ses měl na nějakeý chihiros comander vyprdnout a jít do osvědčené klasiky Led Controller TC-420 tak jak jsem to udělal přesně s tímto světlem já.Nevím co se dá s tím tvým comnanderem dělat ale s tou tc-420 se dá vyhrát pěkně.Musí to být zapojeno přes zesilovač,jinak by to ten controller neutáh...
ctibum napsal: A ještě by mě zajímalo která kvalita je na tom videu... 
čínska, mal som jeden na pohľad rovnaký zdroj s veľmi podobnými vlastnosťami (namiesto 12 V dával 22

)
Věřím, že mohou mít dvojí kvalitu. Nevěřím, že tuzemští prodejci berou vždy tu EU... A ještě by mě zajímalo která kvalita je na tom videu...

2x by som sa na to nespoliehal.
Znie to nádejne, dokonca dôveryhodne, ale...
Ako poznám kapitalistov (čínskych), nikto nezaručí, že nedodajú (akože omylom) tie lacné. A ako poznám iných kapitalistov (našich), nikto nezaručí, že neobjednávajú od dodávateľov na základe ceny. Zákazník nie je pán, ale nutné zlo...

To je klidně taky jeden z možných důvodů pokud světlo kupoval, stejně jako Commander napřímo z Číny.Každopádně tak i tak je mu Commander 1 k tomuto světlu na dvě věci...

Možná to souvisí...
Tady to máš jasně napsané.U tohoto typu světla to nepůjde použít.Commander funguje na stejném principu jako manuální stmívač.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Edit:nemám tento typ světla, proto to u mě funguje.
nemam manualny stmievac...mam A901PLUS a tam nefunguje takze ho ani nedali ... mas konkretne A901 PLUS svetlo ?? Mozno bude problem s tymi W ....
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 89 90
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 109184x