Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 19:51 Muž Surdo [35] Re: Losky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 16:59 Muž Vstrom [82] - Malawi
Ahoj, v listopadu budu mít nové akvárium 200x60x60 a plánuji Malawi, takže bez kytek. Kryt bude plastový. Řeším osvětleni, zda použít 2x 150 cm LED trubice a nebo pásky. Určitě u Malawi by bylo dobré namíchat údajně bílou a modrou (teď si nejsem jist). Je dobré použít krycí skla? Pokud dám pásky, půjdou do alu profilů a asi zase do té bužírky. Je reálné něčím i docílit automatizaci osvětlení podle denních hodin, aby se stmívaly a případně měnily barvu? Vím, že světla za desetitisíce to umí, ale tolik zase di toho cpát nechci :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 16:11 Žena petulinakk [2016] Re: GP
No, díky, ale jednoslovná odpověď není pro každého jednoduchá. Možná jsem zabržděná, ale jak to myslíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 16:07 GP Re: petulinakk
na to je jednoducha odpoved - optika...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2017 12:38 Žena petulinakk [2016] Re: larix
Děkuju larix. Takže radši silnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.09.2017 12:03 Muž larix [1420] Re: petulinakk
Vzdialenosť od zdroja svetla je rádovo dôležitejšia ako výška vodného stĺpca - ono, čistá voda až tak veľa toho svetla nepohlcuje ale intenzita svetla so vzdialenosťou od zdroja klesá exponenciálne. Takže môj názor je riešiť osvetlenie tak, akoby bolo paludárko plné vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2017 11:19 Žena petulinakk [2016]
Prosím o vaše názory... plánuju ted nové osvětlení do nádrže, která má být koncipována jako paludárko nebo riparium - voda napuštěná zhruba do půlky, část rostlin zasazená klasicky do dna a vyrůstající nad hladinu i nad horní okraj akvárka, část rostlin na kořeni nad hladinou a v košíčcích zavěšených na zadní stěně akva.

Kvůli těm vysokým kytkám asi budu muset to nové světlo zavěsit kus nad akva... zároveň ale bude prosvěcovat jen poloviční vodní sloupec než kdyby bylo akva plné... jak si ty poměry vyřešit? :-)

Bude potřeba silnější/slabší/stejně silné světlo jako kdyby světlo bylo postavené na klasickém akva naplněném až nahoru?

Akvárko má délku 80cm, kdyby to mělo být klasické akvárko naplněné až po okraj, zvolila bych tam toto www.rostlinna-akvaria.cz/…

Ale takhle jsem na pochybách.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2017 20:30 Baymax – RGB led
Nazdar chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosti so svetlom Chihiros rgb led. Uvažujem nad jeho kúpou len potreboval by som poradiť či sa to aj oplatí. Či to má taký výkon a efekt ako sa o tom píše. Ďakujem za rady. :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.05.2017 21:13 Acinonyx Re: slavko
To si ty, ale ak vymeni clovek obe trubice po 4 rokoch ako kolega nizsie, vobec by som sa nedivil ak intenzita svetla stupne o 100%, a to uz je celkom mazec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2017 20:37 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Acinonyx
Nezaznamenal som problémy. Možno preto, že kombinujem s LED, ale ani nezvyknem čakať, kým trubice ledva svietia...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.05.2017 18:45 Acinonyx Re: slavko
Prilis velky skok v intenzite svetla = potencionalne problemy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2017 18:41 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: afc1886
Vždy vymieňam obe naraz, v čom je výhoda nerobiť to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2017 18:22 Muž Rounce [30] Re: afc1886
Stačí vyměnit za ty samý nebo nějakou změnit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.05.2017 14:33 R Muž afc1886 [14682] Re: Rounce
V tom případě bych je vyměnil,ale ne obě najednou.Nejdříve jednu a až třeba za měsíc druhou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2017 13:55 Muž Rounce [30] Re: vaaclav
No já bych to asi tipl na to stáří protože už je tám mám přes 4 roky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.05.2017 13:01 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rounce
Na kraji je vždy méně světla (konce trubic časem tmavnou) a stonkovky se za ním táhnou, ale platí to někdy i naopak, pokud je světla hodně rostou někdy také šikmo k hladině a některé i vodorovně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2017 11:32 Muž Rounce [30]
Chtěl bych se zeptat když se mě rostliny co mám na rohu nádrže začly natahovat ke středu slábnou mě už zářivky ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 20:37 R Muž afc1886 [14682] Re: Miro1311
Já to světlo mám asi něco přes rok a jsem s ním velmi spokojený.Mám sice lfl-cl 600,ale můžu doporučit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 20:16 Miro1311 – Tommi LED 45cm 12w
Ahojte,

Rád by som sa opýtal na skúsenosti s týmto svetlom. Malo by byť takéto svetlo dosť na 49l akvárko? (rastlinné s krevetkami, možno zopár malých rybičiek). Prekvapila ma najmä cena, 25€ za svetlo mi príde ako dobrá suma.

www.akva-tera.sk/…

Dík za rady palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 09:26 Jana Re: Morticia
Ale aspoň to kryt zakryje :-) musím si to ešte premyslieť, zatiaľ pracujem na výrobe skrinky tak ešte mám čas vymýšľať :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 09:21 Žena Morticia [118] Re: Jana
Nevím,jestli by kryt mohl nějak vyřešit usazování vodního kamene..? Já mám také jen krycí skla a světlo postavené na nich.
A rada:když se tvoří usazeniny od vody,nejednodušší je to vyčistitnovou obyč.houbičkou na nádobí. Jde to krásně dolů. ;-) Vyčistila jsem tím i přímo i vod. kámen a sklo se nepoškrábalo. Jen dělat to ve vodě-ne na sucho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 09:14 Jana
Povodne som tiež nechcela žiadny kryt len krycie skla. No akvárium bude opät v obývačke tak ako terajšie a kvôli estetike a vodnému kameňu ktorý sa usádza pri hladine zas rozmýšľam nad krytom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 09:09 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jana
Záleží co se ti líbí. Mi se kryty nelíbí vůbec, tak mám akvária bez krytů a svítidla buď přichycené přes nábytkové konzole ke zdi, nebo položené na nožičkách na akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 08:57 Jana
Áno samozrejme pomocou objimok.Ospravedlnujem sa. Niečo som tu už o tom precitala ale neviem... Ide mi hlavne o to, aby ten kryt nepôsobil príliš masívne ako obrovská bedna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2017 22:07 Žena Morticia [118] – Jak dlouho svítít?
Může někdo poradit, kolik hodin mám svítit? Mám EasyLed tube 895mm Aquatlantis. 150 cm od okna, chvíli odpolední slunce. Akva od 19. 1., svítím teprve od 23.3. - rostlinky měly tedy deficit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2017 21:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: cezarmilan
Asi objímky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2017 21:31 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Jana
"pomocou objemom" Čo to je? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2017 20:50 Jana – Kryt na akvárium z PVC
Zdravím, zakladám nové akvárium o objeme 350l a dilemu ohľadne krytu. Ako osvetlenie mam už kúpené dve 23w led trubice Sera. Kryt som chcela objednať plastový z firmy Polit. Neviem ale ci je možné tam trubice uchytiť pomocou objemom. Pripadne som tiež rozmýšľala nad výrobou krytu z PVC. Nemáte s týmto niekto skúsenosť najlepšie presný postup výroby?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 08:09 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaaclav
vaaclav napsal: Že by někomu bouchlo akvárium jsem ještě neslyšel ale pár mrtvých ...
Uznávam, že s tou elektrolýzou je to viac teoretické ako z praxe, no myslím to vážne. Kdesi ste správne poznamenali, že elektriky sa nebojí len hlupák, a najmä pri vode, no na túto vlastnosť JS napútia/prúdu sa jednoducho zabúda. Určite, aby došlo k nahromadeniu a násl. výbuchu musí nastať veľa nepriaznivých podmienok a náhod, no mne ide skôr o možnosť, ako o pravdepodonosť, takéhoto prípadu.

Praktický dopad, resp. buchnuté akvárko? Nezabúdajte, že 230 V sa v krytoch používa jednak niekoľko desaťročí a jednak určite vo väčšine akvárií. JS rozvody prichádzajú len v posledných pár rokoch, takže pomerom z pár mŕtvych vychádza nula výbuchov, ale iste nechcete aby ten prvý bol na Vašu radu ;-) V neposlednom rade, myslím, že s JS napájaním doteraz experimentovali najmä ľudia, ktorí o elektrine aspoň niečo vedia, takže zapojenie i rozvody majú istú úroveň a mnohí dostatočne chladia (či už aktívne alebo pasívne), čo bráni nahromadeniu vodíka. Ale, opakujem, tá možnosť tu existuje...

A to nepíšem o "expertoch", čo dajú do jednej vetvy i 30 (alebo dokonca viac) LED a zabúdajú, že na ich napájanie už napätie prekračuje bezpečnú hranicu...

Takže, hoci je bezpečné dotykové napätie (teraz sa to myslím volá trochu inak) bezpečné na dotyk, nemožno k nemu pristupovať v štýle: mám tam 12 V, tak sa nemôže nič stať X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 12:35 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mrazejk
Co strýček google www.akvamex.cz/… :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 12:20 Mrazejk – Led
Ahoj mám akvárium o rozměrech 110x45x45 220l. Jaké osvětlení tam dat prosím ??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 21:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Opravovat mě nemusíš mám 45 let praxe a věř že jsem za tu dobu nějakou ránu chytil. Jenom hlupák se elektriky nebojí a když jde o vodu tak tuplem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 20:54 laKatos Re: vaaclav
trosku te opravim .... vybavovací proud chrániče je MAXIMÁLNĚ 30mA. tzn musí být pri revizi vzdy mensi a do určitého casu jinak mas utrum..
takhle me to bylo vysvetelno.... revizakem... jestli mluvil pravdu netusim ale dal mi kulate razitko a jsem spokojeny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 20:42 laKatos Re: NHKG
OT....
a vidis to.. ja nikdy necuknul nic jsem necitil a snad nikdy neucitim. staci o vodic nepatrne skrtnout a chranic se vypne. muze ti to zachranit zivot a nemusis resit ruzne katastroficker scenare
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 20:37 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Mezi fází a nulovým vodičem dojde ke zkratu. Pokud je to přes vodu může to chvíli trvat. Proudový chránič je součtový transformátor a teprve ztráta nebo svod (30mA)na uzemňovací vodič ho odpojí. Smrtelný proud je 25mA a vybavovací proud chrániče je 30mA. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 20:37 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
OT: Já jsem na sobě párkrát vyzkoušel dotek 230V bez chrániče, jistič nevypnul a taky žiju. smich Ale dycky jsem cuknul, nikdy jsem se nezačal klepat, to už by asi bylo o život. A jednou mi to nepříjemně popálilo pracky.
Chrániče nemám, protože ve starém baráku máme 2 vodičové rozvody a kdo by to předělával, když už to je měď...
EDIT: Je to marné, je to marné... Václave nepiš takové kraviny jako smrtelný proud/napětí. To prostě nejde určit. Někdy tě nezabije ani velký proud a napětí (třeba blesk) a jindy tě i malinký proud může zabít. Je to o obrovské spoustě parametrů - ve zkratce o štěstí. Ale 30mA pokud nemáš k***a smůli ti nic neudělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 20:24 laKatos Re: NHKG
OT....
nekolikrate na sobe nechtic vyzkouseno a nic jsem nepocitil... chranic vypnul a ja stale ziju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 20:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
OT: Ano, rozvod musí být třívodičový a nebo se musí chránič umístit rovnou do zásuvky. Ale zařízení už může být dvouvodičové. Chránič počítá rozdíl proudu fází a nulákem. Pokud se například rozbije topítko v akváriu, tak pokud není akvárium nějak uzemněné, chránič nezabere hned. Ale jakmile strčíš ruce do akvária, začne procházet proud tebou a vznikne rozdíl proudu ve fázi a nuláku -> chránič vybaví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2016 20:15 laKatos Re: vaaclav
vaclave treba kvalitni topitko schego titan.... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 20:10 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Jen tak mimochodem, aby ti chránič fungoval měl by jsi mít 3 vodičový rozvod. Ukaž mě které topení nebo čerpadlo to má. Nebo máš uzemněnou vodu? Nevím kolik procent staré 2 žilové instalace ještě je (50%)a tam žádný chránič nenajdeš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 19:18 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
OT: Všechny chrániče pro zásuvky mají stejné parametry (vybavovací čas a proud). Dokonce se to při revizi měří. 30mA asi nikoho zdravého zabít nemůže a ten čas je taky v milisekundách...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 18:50 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: honcka
Není chránič jako chránič a i ten nejlepší má vybavovací proud větší než je ten smrtelný. Taky nejsme všichni úplně zdraví. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 18:09 Muž honcka [39] Re: vaaclav
Máš nějakej zdroj, že by zdravýho člověka zabila elektrika přes chránič?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 17:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Teď nevím jestli si neděláš s tou elektrolýzou a následným výbuchem srandu. Jednoznačně ale platí že 230v je životu nebezpečné i na suchu natož tam kde je voda. Ani proudový chránič v takovém případě nemusí akvaristu zachránit. Že by někomu bouchlo akvárium jsem ještě neslyšel ale pár mrtvých v tom druhém případě už je. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 16:16 Muž Vladik [16] Re: Joshuax
Jen bych upřesnil popis krytí IP68. Tento stupeň je zcela prachotěsné a vodotěsné provedení pro trvalé ponoření, ale za podmínek určených výrobcem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 16:02 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaaclav
vaaclav napsal: Ano afc1886 se upsal to x tam nepatří IP68 potom není žádný nesmysl a o tom napětí to snad ani nemyslíš vážně. :-)
Myslím to s tým napätím úplne vážne. Samozrejme, s ohľadom na priamy dotyk so živou časťou je samozrejme nižšie napätie bezpečnejšie, tu Ohmov zákon nepustí. Treba však rozlišovať jednosmerné a striedavé napätie, a ako mnohí vedia, jednosmerné napätie a voda = elektrolýza, ktorá vodu rozkladá na vodík a kyslík. A mnohí si tiež isto pamätajú, že kyslík podporuje horenie a vodík je dokonca výbušný. Tento „drobný” rozdiel, v spojení s nepredyšnými plastovými krytmi môže za určitých podmienok vytvoriť nebezpečné prostredie s rizikom požiaru už pri drobnej iskre.

Takže zjednodušovanie na to, že menšie napätie je bezpečnejšie JE marketingový trik, pretože zjednodušuje riziká elektrického prúdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 00:19 Muž Joshuax [17]
Kryti IPx4 se bezne pouziva v koupelnach a nejedna se pouze o strikajici vodu, ale jak asi kazdy chape, jde o bezna stropni sveta, ktera odolavaji prave vzdusne vlhkosti... IP44 je v koupelnovem pouziti dostacujici... IP68 je v akvaristice dobry hlavne proto, kdyz ti to svetlo do toho akvarka spadne, ale pokud to dovnitr hazet nehodlas, neni to ani nezbytne...
Samozrejme to neni o tom, ze to svetlo s IP68 muze v tom akva byt pod vodou. Ono to samozrejme tu vodu snese, ale casem to tam stejne protece... Kryti IP68 neni ekvivalent vodotesnosti. A cokoliv s adapterem (led) je vyrazne bezpecnejsi, nez zarivkove osvetleni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2016 17:13 R Muž afc1886 [14682] Re: petromas
Neboj se toho. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2016 17:02 Muž petromas [10] Re: afc1886
Tak a čemu mám teď věřit. Já to už objednal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.12.2016 15:44 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Ano afc1886 se upsal to x tam nepatří IP68 potom není žádný nesmysl a o tom napětí to snad ani nemyslíš vážně. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [25] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108113x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=1201