Osvětlení
A nějaký typ na konkrétní výrobek? Či výrobce?
Jinak přemýšlím jak víc rozčeřit hladinu. Vývod z čerpadla a filtru mám umístěn v otvoru v pozadí, který je cca 7 cm pod hladinou a tudíž voda proudí spíše níže než při hladině. Ubírat vody se mi ale moc nechce, tak kutím, čím to vyhnat víc nahoru.
Led čipy mám a opravdu hladina rozčeřená rozstřikovací rampou hází na dně stíny.
Pokud chceš hru stínů, tak za mě je nejlepší použití LED čipů. Poměrně jednoduše regulovatelné, na tu nádrž by stačilo 30-40 XM-L čipů, pokud rozhýbáš hladinu, budeš mít na dně odlesky.
Už jsem si tady (i jinde) přečetl snad vše, ale přece jen by mě zajímal váš názor ušitý přímo na mé akva.
Mám
900 litrovou (250x60x60) nádrž s krytem - mix Tanganika v čele s gibberosama - a nedaří se mi ji vhodně a co nejpřirozeněji nasvítit. Momentálně mám dražší a svítivější
LED pásek studená bílá a dva klasické modré + dva
10w reflektory studená bílá.
Po celé zadní stěně mám
3D pozadí, u něhož je taky problém, aby bylo vhodně nasvíceno.
Celkové barvy mi přijdou pořád moc teplé (reflektory svítí jakoby dožluta přestože by to měla být studená bílá).
Světlo z LED pásků, které mám roztáhlé přes celou délku a navázané na manuální stmívač, se mi zdá příliš koncentrované na body pod ním, tedy takové lité s malým úhlem dopadu.
Celkově mi přijde nasvícení v lehce nepřirozených barvách a jednoznačně příliš slité či skoro kalné. Chybí mi lehkost, jemnost, čirost, více chladu a hra stínů.
Nakoupil jsem už spoustu "krámů" a vyzkoušel hodně kombinací a ještě ani s jednou jsem nebyl spokojen.
Již mě tak trochu nebaví jít cestou "pokus omyl" a nejradši bych si to před koupí nějak ozkoušel či pořizoval na jistotu.
To, co podle mě limituje dobré nasvícení a tedy i idealní pohled do akva je:
1)
velká nádrž (250x60x60cm dává jisté limity pro koupi už hotového osvětlení)
2)
3D pozadí po celé délce zadní stěny (nedaří se mi vhodně osvětlit jak pozadí, tak ryby, a možná i díky němu voda nepůsobí tak průzračně a přidává na světelné teplotě - barva hnědavá)
3)
plastový kryt (světla nalepená blízko hladině omezující onu přirozenou hru stínů)
Nejradši bych slyšel nějaké rady, tipy a triky, které by byly vhodny i bez toho aniž bych musel vyhazovat kryt, rozbíjet pozadí apod.
Mockrát díky
Starší reakce
Namaloval jsem na zadost jednoho pana co se mu porad lamou drzaky na Sinkor neco pevnejsiho . Tak jsem to pak nasdilel jsou tam ruzne verze . jak jen pro polozeni na sklo tak prodlouzena na 70mm vse je pro tisk na 3D tiskarne
www.thingiverse.com/…
Edit: Tak když už to sem dávám tak přidám ještě jeden. Nebavilo mě pokaždé to šroubovat. Tak jsem si udělal krabičku s konektory
www.thingiverse.com…
Starší reakce
Mne prijde, ze kdyz to zavesis 40 cm nad akvarko, tak to bude svitit vsude kolem. Tj. svetelny flek na zdi za akvariem, na podlaze kolem, a kdyz si sednes na zidli, tak ti to bude svitit do oci. Ale na krycim skle, tam mi to prijde prima...
Mám to postavené na krycích sklech (dělená, posuvná v plastových lištách). Zavěšení 40 cm na otevřenou hladinu bych se vůbec nebál, klidně i níže, takto je to dobře odvětrané. Jen bych to nedával do uzavřeného krytu (poklopu).
Tyto panely se dělají v různých velikostech (60x30, 30x30, 60x60, 120x30, 120x60), výkonech a teplotách světla (existuje i RGB verze s nastavitelnou barvou světla). Je to určené na trvalé svícení v podhledech, tak je to (snad..) dimenzované na dlouhodobý provoz. Každopádně i po několika hodinách je panel studený, hřeje jen jedna jeho hrana. Ta je v kontaktu s masivním hliníkovým rámeček, takže je příjemně teplá, nepálí.
Jenom abych tomu spravne rozumel (tomu nic nesviti do oci) - mas to nekde tesne nad hladinou? Tj. neni to vhodne na to zavesit to 40cm nad vodu (v amanovskem stylu), je to tak?
Nedávno jsem avizoval, že se chystám vyzkoušet na osvětlení akvárka tyto LED panely, určené do podhledů. Dnes mi přišel:
- LED panel 600x300 mm,vč. trafa, 20W, 4100 K, 1700 lm, cena z výprodeje 350,- Kč
- instalační rámeček, eloxovaný hliník, pro představu - vypadá to takto:
www.ledpanely.shop/…, cena 99,- Kč
Logicky jsem panel v rámečku otočil, aby byl co nejvýše/nejdále od skla, takže funguje jako "strop" toho rámečku. Jde to snadno, rámeček má uvnitř více drážek, jednotlivé díly rámečku se spojují samořeznými vrty. Montáž je max. jednoduchá, 2 šroubováky, 3 minuty práce, žádné pájení, k napojení stačí kus kabelu s vypínačem a zástrčkou do zásuvky.
Resumé - je to bomba!!! Celoplošné, moc příjemné osvětlení celé plochy/hloubky nádrže, nesrovnatelné s úzkými komerčními LED světly. Těžko se to popisuje, to světlo z plošného panelu je prostě úplně jiné, než vše, co jsem měl zatím doma. Nic nesvítí do očí, ani mimo nádrž, navíc to vypadá velice profi, žádný TESCO pekáček... Panel má stejný výkon (20W) i podobné lumeny, jako současný magnetický LED modul, papírově i stejnou barvu světla, ale v reálu je světlo výrazně přirozenější a příjemnější pro oči. Konektory - panel/trafo jsou stejné, jako u běžně prodávaných levných stmívačů za stovku, takže lze i regulovat intenzitu osvětlení. Zítra ještě navrtám otvor do rámečku, abych mohl trafo umístit napevno na jeho zadní stranu (zatím je vyveden a leží nahoře).
PS: Jedna nevýhoda, podle manuálu není určen do vlhkého prostředí, takže radši instalovat jen na krycí sklo, popř. zavěsit nad nádrž (tzn. ne do uzavřeného krytu).
Starší reakce
Dekuji, tenhle navrch se mi docela i libi, ale právě, styk s vodou tam bude uz jen tim jak se bude odparovat voda a tenhle typ osvetleni na me pusobi dost odkryte i kdyz se mi velmi zamlouva to rozprostreni ledek. Myslim, ze to osviti vetsi plochu akvaria. Tenhle kryt je velky 100x40cm, tedy prikryje, uzavre komplet akvarium. Svitidlo led expert je 90cm a ma 24W. Ma to dve rady ledek, ale oproti tehdejsim zarivkam, ktere bych za techto okolnosti mela dve, je tohle led uprostred. Samozřejmě je fakt, ze asi bude pak lepsi to videt a pak tohle resit. Jen zjistuji informace. Jeste chvili potrva nez akva vubec zalozim. Děkuji
Bohuzel jeste nevim jestli bude tahle jedna stacit, to uz je pak detail, ktery bych asi nemela problem vyresit. Kdysi jsem mela akvarium jen se zarivkama takze se s timto druhem osvetleni teprve seznamuji. Kazdopadne to taky nechci presvitit a pak cistit akvarium od zelene rasy. Na netu psali, ze 1W led = 4W tomu zarivkovemu, coz bych rekla, ze by mohlo byt dostatecne
Bohuzel take o te trubici vubec nic nevim, ale uz jsem psala dotaz jestli je stmivatelna a bylo mi odpovezeno, ze ne. raji napsal: Nikde nemohu najít jaké má napájení ta led trubice. Pokud zdroj 12V-24V nevidím důvod proč by nešel použít jakýkoliv stmívač na led pásky. Ta trubice je taky jen pásek ve skle.
Kryt mam select to led diversa. Jsou tam jen uprostred drzaky na svetlo led expert
ZDRI napsal: Použil bych např. relativně levné, stmívatelné LED světlo Chihiros a tyto redukce:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Nevím, jaký máš přesně kryt, konkrétní délku světla bych konzultoval s prodejcem (Rostlinná akvaria), jsou ochotní a mají to už prakticky vyzkoušené. Pokud na to světlo vyloženě nepoteče voda, tak to půjde, popř. bych doplnil otvory na odvětrání krytu. Tak přikup ještě jednu led trubici + easy led controler. Controler zvládá 5A zátěž to je
60W. Není ta trubice náhodou na konektor?
Podle prodejce je tato trubice teoreticky stmívatelná, po napojení na nějaký kontroler. Ale znamená to zásah do přívodních kabelů a ztrátu záruky (což by asi tady nemuselo vadit). Osobně mi ale jedna 24W LED trubice na akvárko 100x40x50 přijde slabá.
Nikde nemohu najít jaké má napájení ta led trubice. Pokud zdroj 12V-24V nevidím důvod proč by nešel použít jakýkoliv stmívač na led pásky. Ta trubice je taky jen pásek ve skle.
Použil bych např. relativně levné, stmívatelné LED světlo Chihiros a tyto redukce:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Nevím, jaký máš přesně kryt, konkrétní délku světla bych konzultoval s prodejcem (Rostlinná akvaria), jsou ochotní a mají to už prakticky vyzkoušené. Pokud na to světlo vyloženě nepoteče voda, tak to půjde, popř. bych doplnil otvory na odvětrání krytu.
Dobry den všem. Planuji akvarium 100x40x50 d x h x v. Mam akvarijni kryt diversa plastovy s led trubici expert white 90cm 24w, ktera ale bohuzel neni stmivatelna. V akvariu planuji rostliny jako cryptocoryna, cabomba, echinodorus a nejaky ten anubias a rybky zivorodky. Rada bych osvetleni, ktere bude stmivatelne, aby se mi ryby pri rozsvecovani a zhasinani neplasily a zaroven, aby to prospivalo rostlinam. Uz par dni na netu hledam ruzne a cenove dostupne osvetleni se stmivacem, ktere bude moc byt primo nad vodou, protoze kryci skla mit nebudu. Zatim dochazim k ovetleni aquatlantis 89cm + easy led controler. Je to ale cenova darda a presto se mi to zda takove nejjednodussi pro me pozadavky. A tak se chci zeptat na vase typy a zkusenosti. Co by jste mi doporucili? Dekuji moc za vase odpovedi
Starší reakce
Neskúsení dokážu teplovodivou pastou urobiť viac škody ako úžitku, tak opatrne s "naplácaním"...
Pořiď si teplovodivou pastu a tou tu styčnou plochu mezi trubičkou a blokem toho chladiče napatlej. Ale bacha, ať se ti ta pasta nedostane do vody s rybami, fakt to nemají rády.
Dík. Teď mám na tom světle podomo chladič složený z několika profilů. Teplo je nevyužité. Proto vodní chlazení světla a ohřev akva v jednom.
No on ten chlazený chladič pak nemá 50 °C, když se chladí vodou. Moje chladiče mají 32 - 33 °C při teplotě vody 29 °C. Počítej spíš ztrátový výkon těch LEDek (~ 2/3 příkonu resp. dvojnásobek čistého světelného vykonu), odhadni si tepelné ztráty svých akvárií (m^2 běžného skla vcelku nezávisle na tloušťce vyzáří lehce přes 5 W/°C) a uvidíš.
Nerez je ok. V jaderných elektrárnách sice řeší, že se jim ve vodě trochu rozpouští (milimetr za století nebo tak nějak), ale v našich podmínkách tenhle problém můžeme zanedbat.
Hliník sám o sobě ok není, ale pokud se udělá kvalitní elox, tak voda nemusí přijít do styku přímo s hliníkem a fungovat to může. Ale stačí škrábanec do toho eloxu a dobré to už nebude.
Aha, no já mám v akváriích 24,5°C, takže chladit chladič co má 50°C, asi by se teplota v akva vyšplhala docela vysoko
Aha, my si nerozumíme. Okruh vypnu = vypnu i to světlo. Ale to je jenom nouzový postup.
Nicméně já problém s moc teplou vodou zrovna řešit nemusím, mám to v relativně chladné místnosti, akvárium je dost veliké a dva nebo tři stupně nad těch běžných provozních 29 °C nepředstavuje žádnou katastrofu. Já řeším trvale naopak problém s tím, aby mi ta voda nechladla
Termostat a další potřebné bych udělal z ESP8266 kterým už ovládám osvětlení, topení atd. to zase není takový problém. Čili, pokud je voda už moc teplá, prostě ten okruh vypneš, to znamená, že světlo se nechladí. Jak tedy řešíš, když světlo i voda mají vysokou teplotu ? A co třeba v létě ?
Na to, jak jsem to udělal já, asi úplně moc zručnosti potřeba není, stačilo umět trochu pájet a pak vrtat a šroubovat (a taky to celé promyslet, ok, uznávám, to potřeba je).
Popsal jsem to tady asi před dvěma měsíci:
rybicky.net/forum/4030…
Co se týče ochrany proti přehřátí, prostě jsem použil chladící výstup termostatu STC-1000 a relé, které neguje logiku, tzn. vypne, když termostat sepne.
To už mě také napadlo, ale asi nejsem dost zručný na to, něco takového vyrobit a navíc, co když by mi to ohřívalo vodu víc, než bych chtěl ? Nebo nechladíš vodou z akva ?
Tak zkus chladit vodou jako já
0 29.05.2019 18:01 Vrzy [23] Ono jde taky o to, kolik toho světla je potřeba. Pokud se bude svítit hodně, tak je podle mě nutnost ledky chladit, ony potom i déle vydrží. Pokud by jely třeba jen na 50%, tak to asi tak akutní nebude.
Tohle je můj chladič a když rozsvítím naplno, tak se o něj skoro popálím, jeho teplota je přes 50°C. Samozřejmě každá ledka má jinou účinnost a jinak topí. Já používám obyč pásky s čipy 5630, 2835 a 5050.
vyzkoušíš ,uvidíš, cena lepší než kupovat předřadník plus zářivky ( taky na 220v) a bez reflektoru /možná/ i více muziky
Mě teď láká ještě něco jiného. Dostal se mi do ruky velkoplošný LED panel, určený do stropních podhledů. Měl jsem ho jen na chvilku, ale překvapilo mě, jak přirozeně prosvětlil celou nádrž. U mě to vyniklo, protože se snažím udržovat hodně čistou vodu (bez mikro nečistot). Ve výsledku toto rovnoměrné, celoplošné světlo způsobilo, že rybky plavaly jakoby ve vzdchuchu a ne ve vodě. Takže koupím něco takovéhoto
www.smdledzarovky.cz/… (rozměr 60x30 cm bude přesně na nádrž Obývák) a vyzkouším.
dělám teď světlo z cree čipů,( xp-g2) dvě řady 6cm od sebe, (takže úzké osvětlení)
čipy 20 ks za 330kč, čočky 20 ks za 100kč, na hliníkový profil 25x25 mm.(5w budu "smažit" na 2w). Na akvárko 30 cm hloubky by prý stačila jen jedna řada...
Toto se neinstaluje jako klasický LED pásek na hliníkový chladič. Jsou primárně určené jako náhrada původních trubic do zářivkových těles, takže myslím, že chladič nepotřebují. Já počítal s montáží (teplovodivým spojením) do hliníkové krabičky/plechu. Když se laicky kouknu, na jak velké ploše je ten výkon instalovaný, mělo by to stačit i pro dlouhodobém svícení.
PS: Uvedená cena je vč. DPH 21%.
To bude cena asi bez DPH?
Mám kryt na akvárku a napadlo mě - vyměnit plastové desky na krytu za 3 mm hliníkový plech a ten použít jako chladič. (Původně jsem uvažoval v hliníkovém krytu o otvorech pro led světla).
PS: Krycí sklo mám.
tyto moduly potřebují ještě chladič ?
Tak pro představu, maloobchodně je tyto moduly možné koupit u výrobce:
- modul LG 250x250 mm, 16 W, 2650 lm, cena 900,- Kč
- modul LG 250x500 mm, 24 W, 4000 lm, cena 1000,- Kč
Je to levné/drahé? Nedokážu posoudit.
Starší reakce
Ty LG jsou každopádně dobrá volba fakt to svítí suprově. Osobní zkušenost nemám, ale znám pár lidí kteří to používají nebo používali. Pokud nemáš akva hluboké 60cm a víc, tak by ti stačily i 2-3 řady těch jejich pásků a v klidu tím osvítíš akva s náročnějšími rostlinami.
Já mám světlo z úplně obyčejných led pásků z číny a jsem spokojený, ale nemám moc velké akva..120x40x45, mrkni do prezentace mého akva, jsou tam nějaké fotky. Mít větší akva nebo spíše vyšší, už bych šel buď do LG nebo Cree.
Jo, to jsem z kontextu pochopil, že jde o rozebraný Chihiros z Aliaexpresu. A dovedlo mě to k myšlence udělat si něco podobného na míru, ale rovnou širší (úzká komerční svítidla mi nevyhovují, širší nádrž stejnoměrně neosvítí a dávat dvě je nepraktické/drahé.
Tron používá čipy LG INNOTEK a CREE, nejsem elektrikář, do hloubky tomu nerozumím. Zaujalo mě CRI 90, možnost výběru barvy světla, napojení hotového modulu přes WAGO svorky, možnost vybrat si slušný zdroj, který nebude bzučet a u kterého nebudu trnout, kdy zahoří. Což je pro laika ideální, tohle snad zvládne zkompletovat a zapojit každý. Ale pokud se v něčem pletu, rád se nechám poučit od odborníků!
nedočetl jsem se jaké čipy jsou použity ?
jinak je to náhrada za obyč osvětlení...asi to chce prubnout, průkopníkům čest
Ono se "to" vyrábí i v Čechách, našel jsem např. toto:
www.tron.cz/…
Ale nenarazil jsem zatím na žádný maloobchod, takže poptán přímo výrobce a uvidím. Po doplnění o zdroj a montáž na hliníkové stínítko (současně chladič) by z toho mohlo být s minimem práce/pájení slušné akvarijní osvětlení na míru dané nádrže. Počítám s instalací na krycí sklo, takže vlhkost není zásadní problém.
vrza to má z komerčně prodávaného svítidla made in china, samostatně taky nevím...asi by to málokdo kupoval ?
To, co postuješ, je ale celé kompletní komerční světlo.
Mě by se hodil jen samotný LED modul, bez kabeláže, chladiče, krytu, atd..
O úzkých lištových modulech vím, ale nikde jsme zatím nenarazil na podobné hotové velkoplošné moduly tohoto typu. Ale dost možná, že si je výrobci komerčních svítidel dělají/nechávají dělat na míru pro své potřeby.
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 89
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108368x