Osvětlení
myslíš škrtit filtr na výstupu? nebo spíš máš asi na mysli změnu napětí pro filtr pomocí frekvenčního měniče. To bohužel nelze, rotor k tomu není uzpůsoben a poškodil by se.
Myslíš doufám filtr.
U osvětlení je stmívání možné při použití stmívatelného elektronického předřadníku a patřičného stmívacího ovladače-ty jsou dražší.
Chcel by som sa spýtať či je možné používať stmievač (neviem či presne takto sa táto súčiastka volá, ale asi viete čo myslím) s T5 trubicou. Kedysi som ho namontoval na filter kvôli zníženiu prietoku... a odvtedy viem ,že nie vždy to funguje

nechcem robiť zbytočný pokus....
ono je to viacmenej vec financna
pretoze rozdiel je minimalny...
to ze trubica 8xx bude mat pokrytie spektra 85% a 9xx trbars 94% a rozdiel 1200-1350Lm?
to "uprednostnovanie" plati skvor pre toho -kto chce nieco "specielne" -GRO a ine sirokospektrelne zazraky -v domneni ze rastliny porastu lepsie
teda ked uz nieco "specialne"? -tak 9-viatkovu radu
Niečo si prečítaj o napájaní žiariviek na internete je toho dosť. Kúp 2xEP. Jeden na 1xžiarivku druhý na 2xžiarivky. Osvetľovací kryt úplne rozober. Daj preč tie 2 žiarivky vyrež ten plast čo je v strede von. Na kryt nalep niečo čo je odolné voči vode niečím čo bude fakt dobre držať. Napríklad kus tvrdého plastu. Pripevni na neho pätice na žiarivky ponapájaj kably k EP obaľ to nejakou odrazovou fóliou. Ja mám EP mimo krytu. Napoj žiarivky vyskúšaj. Výhoda je tá že môžeš svietiť 2 žiarivky aj 1 osobitne. Ak chceš daj si tam 4 ale to by si musel dať T5 lebo T8 by sa Ti tam 4 nevošli. Nieje na tom nič ťažkého len to poriadne premyslieť. A všetko poriadne poizolovať.
v teplote tlmivky a EP je obrovsky rozdiel...
teda urcite to znacne predlzi zivotnost LED
a EP na 2x18W je aj lacnejsi oproti 3x24W
ale to uz je na tebe ako sa rozhodnes
osobne niesom ani "za" ani "proti" takejto kombinacii (teda LED+trubice)
len nalepit LED na tlmivku je velmo zly napad
este treba dodat ze vymenou tlmivky dostanes z trubic aj o nieco viac svetla -vdaka vysokej frekvencii -udava sa 5-10%
to by mal zvladnut sikovnejsi elektrikar...
Musel bych to svěřit odborné firmě, nevíte o nějaké ?
aj to je jedna z moznosti...
ale ked zoberem ze bude treba EP?
tak podla mna mozes kupit EP na 3x24W T5 -a prerobit to na T5
Přejdi na trubice T5 a vejdou se ti tam i tři.

Na místo kde jsi měl LEDky, dej další trubici

. Uvidíš, že rozdíl bude enormní.
Starší reakce
ide mi o to ze davam do akvaria drevo ktore bude trcat nad hladinou cca 30 cm tak chcem tam dat nejake take osvetlenie...no hladam nove ine riesenia...
v zasade to mozne je, ale klasicka zarovka nebude to prave orechove, min. az prijde ucet. daji se sehnat svitidla, jak zarivkova, vybojkova, prip. kombinace. vyska by se mela seridit podle reflektoru (zbytecne nesvitit vedle, to by i rusilo)

mate niekto takyto typ osvetlenia ? bude to stacit? od hladiny by ziarovka bola cca 35-40 cm ta fotka je z casopisu
kebi si poslal niake foto bolo bi to super

kdybys potřeboval pomoct, nafoť to nebo já ti taky pošlu nějaké foto, řeš to přes vzkazy.
Doporučuju ti koupit usporky od osramu, EP vydrží i při vadné trubici, nestalo se mi že by odešel bez trubice jako ostatní.
ahoj moc ti dakujem

ano můžeš, sám to praktikuji, jen musíš z té trubice, mimochodem jedná se o DZ a ne PL, vystřihnout startér a ponechat jen kondenzátor v patici. poté jen najdeš na kontaktech EP správné vývody (na vývody kde je jen kondenzátor + případně rezistor či další součástka), nezapomenout že jsi kondenzátor nechal v patici.
zas ked prida ci to nebude vadit tej macke?

Možná proto, že to přes tu kočičiku nejde prosvítit.
Teď vážněji: toho světla opravdu není moc, chtělo by to cca 1/3 přidat.

Používám u nádrže 240 l 2x osvětlení Hailea neboli 2x30w s reflektory a přijde mi, že mám v akvárku pořád tmu. Nevíte, čím by to mohlo být???

Starší reakce
to neříkám. Upřimně řečeno jsem mnohdy rád, že si k nějakému závěru můžu dojít sám. Sice cestou hrbolatou formou debaty jako byla tady, ale ujasnil jsem si to a to mi stačí. Někdy to pochopím hned jak je to napsáno, někdy ne

ve všech vědách není jenom pravda a to co pravda není, něco jako když lidi mysleli že je země placka a kdo si myslel něco jinýho tak byl vyvrhel
Kdyby to tak řekli rovnou vid

pěkné shrnutí
to Ti nějak nevim, každej máme nějakou tu práci, rodinu, přítelkyni...
Nechceš se radši znova zeptat na něco, co Ti není ještě úplně jasné?
Tak já se do té debaty přidám
MŮŽE se změnit spektrum? U vícepásmových zářivek klidně, protože je použito několik různých luminoforů a každý MŮŽE degradovat jinou rychlostí. Nemyslím si ale, že by to mělo nějaký vliv na rostliny. (změna spektra, intenzita samozřejmě ano)
...Během nějakých 8000-12000 hodin svícení se sníží světelný tok zhruba na 85% ...
Záleží na typu zářivky. U některých k takovému poklesu dochází až po 20000, 40000 nebo 70000 hodinách, u jiných po těch "vašich" 10000 hodinách může svítivost klesnout i na 50%... (Což bude nejspíš případ vašich zářivek...)
PROC by mel degradovat tak, ze (podstatne) zmeni spektrum? - Na to se ptám já. (jestli jsem dobře poschopil celou debatu)
Co si prolézám net, tak je všude psáno, že vlnová délka světla zářivky je dána již zmíněným luminoforem. Rostliny potřebují pro zdárný růst světlo o určité vlnové délce. Během nějakých 8000-12000 hodin svícení se sníží světelný tok zhruba na 85% (
cs.wikipedia.org/… - životnost zářivek).
Takže jestli to celé dobře chápu, tak ono nejde vůbec o to, že se změní vlnová délka světla degradací luminoforu, ta je defakto stále stejná, ale díky zanesení té trubice svícením se sníží množství vyzářeného zvětla o tolik, že je již nedostatečný pro optimální růst rostlin a ty rostou v důsledku pomaleji nebo sev růstu můžou zastavit.
Pochopil jsem to nakonec správně jak to celé funguje? Teď mi to celé s tím svícením dává logiku. Miluji takovéto debaty

PROC by mel degradovat tak, ze (podstatne) zmeni spektrum?
on zdegraduje tak ze se zaprasi, zcerna tim jak se na nem rozstrikuji kapicky kovu pouzite na elektrodach - to je mimo jine duvod proc zarivkam vadi caste zapinani - kazdy start je velky naraz elektronu do elektrody, ktery vyrazi atomy kovu a ktere se rozptyli po trubici a usadi na luminoforu
Právě že o to jde. Pokud časem luminofor degraduje, tak by se mělo měnit i světelné spektrum potřebné pro rostliny. Tady
www.magazin-legalizace.cz/… je pěkný graf vlnové délky světla, kterou rostliny dokáží využít. Jednu pro růst a druhou pro květenství.
tady prece nejde o nejaka spektra (ty jsou dane luminoforem podle toho jakou zarivku si koupis)
jde o to, ze casem ten luminofor degraduje (vypali se, znecisti kovem z elektrod) a zarivka prestava svitit
Mám nějaké klasické zářivky, které se dají koupit v kdejaké elektře... Když jsme tak u toho osvětlení, jak změříš, nebo měříš emisi svěla potřebné vlnové délky u svého akvárka? Nebo vycházíš z nějakých všeobecných standardů, že po dvou letech je to už nevhodné? V některých věcech jsem rejpal, tak se ptám čistě ze zvědavosti.
Já to taky nedramatizuji. Mně je jedno, čím kdo svítí.

Jen poukazuji na to, že po 15 letech ty Zoidikovy T8 (velmi pravděpodobně širokopásmové) už toho moc rostlinám neposkytnou.

(Jsou zářivky s životností 70-75k hodin ve 12-tihodinovém cyklu s poklesem svítivosti kolem 10% na konci životnosti. Ty ale Zoidik určitě nad akva nemá...

)
taky záleží co od toho očekáváš. Někdo má světlo slabé, třeba v setu, další zářivku tam nechce nebo nemůže dát, tak pořebuje aby svítlo co nejvíc, zvlášť pokud chce ne až tak nenáročné kytky. Když má někdo kryptokoryny, anubiasy..., tak mu nějak porostou pořád i pod 10let starou zářivkou, i když s víc světlem by sem jim třeba dařilo líp
Odnést až se vysvítí
Prodávat na aukru. No nevím. Posílat poštou nebo osobní odběr. Poštou bych měl strach, že se můžou rozbít (známe českou poštu že jo) a osobní odběr pokud není člověk z toho místa jak já, tak se cenově nevyplatí jezdit pro dvě trubice.
Něco si přečtu na netu ohledně svícení a když tak dám "hloupý" dotaz.
nedelal bych z toho drama - T5 maji uvadenou zivotnost 16-20k hodin coz je 3-5 let pri 10-12h denne - jenze to je zivotnost uvadena pokud se nepletu pro pokles na 80% svitivosti
takze bych si delal starosti tak mozna za 6 let provozu
tak me napadá že třeba na aukru by to někdo určitě koupil, za symbolickou cenu. Lidi šetří všude možně, proč by to někdo nevyužil.
Když takhle šetříš tak máš určitě jednopásmové zářivky, jsou levnější, ne?
...Tak co s něma když jsou stále funkční?...
Možností je mnoho. Jednou z nich je zanést je do sběrného místa k ekologické likvidaci a za 100,- Kč pořídit nové. Jinou ta, kterou volíte vy - "svítit" s nimi až do jejich úplného konce, bez ohledu na potřeby rostlin.
Vaše věc.

Ano, tohle nemůžu absolutně popřít, ale 18W trubice v celém baráku je pouze v akvárku. Jiné zářivkové trubice v baráku mají větší watáž a větší rozměr. Tak co s něma když jsou stále funkční? Skládat je do rohu? Předělávat všechny zářivkové svítidla doma? Dávat je známím kteří je taky neupotřebí? Tuningovej auto blázen taky nejsem abych si podsvěcoval auto

Ony sice po těch 2-3 letech svítí, ale rostliny to světlo vnímají jinak než naše oko. Pro rostliny jsou už ty zářivky po té době tzv. vysvícený, ale třeba ve světle v garáži budou svítit ještě hodně dlouho.

Ale tak to zase do takového extrému bych to nehnal, ale dokud svítí tak je měnit nebudu. Doma by se mi hromadily tyhle trubice a jiné svítidlo na ně nemám. A likvidovat funkční nebo je někomu dávat případně kvůli tomu si dělat speciálně další svítidlo se mi fakt nechce.
Přidat reakci
1 ...... [62] ...... 89 90
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 109184x