Luděk: "...Jo ještě, ted budu měnit zářivku v jednozarivkovem svitidle. Nebude pak vadit ta zmena z teto vysvicene zarivky na uplne novou jasnou ?Bojim se aby se tak netvorily ty rasy..."
Pravděpodobnost je malá, ale jisté riziko zde je. Pokud vám nyní akvárium funguje, může tato změna (výměna staré zářivky za novou, i za téhož typu) přinést (paradoxně) i problémy. Budete-li s nimi počítat, můžete jim předejít nebo se s nimi - pokud nastanou - dokážete lépe vyspořádat.
Nárůst řas lze vysvětlit takto:
Více světla stimuluje růst rostlin, rostliny začnou produkovat více kyslíku. Živiny, hlavně Fe, oxidují, mohou se stát pro rostliny nedostupné. Vlivem počátečního silnějšího růstu rostlin se rychleji vyčerpávají i ostaní živiny. Mnohé stopové prvky a vitamíny se vinou vysokého obsahu kyslíku odbourávají. Rychleji se spotřebovává CO2.
Tím se zvyšuje pH, hrozí přeměna amonia na amoniak.
(Některé rostliny ukládají ve svých listech amonium /jako zásobní látku/. Také toto amonium se může zčásti změnit na amoniak a rostliny mohou otrávit samy sebe. /Pozorováno u kryptokorýn, limnofyly, rotaly/).
Zvyšování obsahu kyslíku prospívá řasám. Ty začnou produkovat další kyslík - více, než ryby spotřebují. Vlivem vysokého obsahu kyslíku se rychle odbourávají cheláty, voda se stává "agresívnější". Podobně stopové prvky a vitamíny se stávají neúčinnými. Jak rostliny, tak ryby začnou trpět nedostatkem stopových prvků a vitamínů. Rostlinám se narozdíl od řas daří stále méně a méně.
Proto pozor - začnou-li vám rostliny výrazněji asimilovat, je doporučeno začít přihnojovat .
