Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2021 08:36 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Perlas
Já mám přesně takové jen verzi Led plant s plnobarevnejma ledkama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.06.2021 08:33 Muž Perlas [546] Re: jakaf
Zdarec :)
Vcera po praci jsem si vsiml, ze mi take zadni rostlinky lezi a listky nemaji rovne, jako by byli po vecirku. Dal jsem taky 2h navic, tak uvidime. Pak jsem si vsiml, ze trubici jsem nemel uplne kolmo s hladinou a sla mi do predniho skla trosku.

Uz jsem pokukoval na toto

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Najit svetlo neni hitparada pro tu mou sestavu a skleneny vrsek mi neprosel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2021 06:44 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Perlas
Zdar,mám nově pár dnů podobné světlo - jen 13W a ledky typ Led plant plnobarevné,6500 lumen a nastavil jsem spínací hodiny na svícení 4 hodiny dopoledne a 6 hodin odpoledne.Okamžitě mě přestaly problémy s růstem rostlin,už se nekroutěj,nepolehávaj po dně a růžkatce s egeriema začaly závratně rychle růst a za 3 dny jsou skoro všechny na hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2021 19:28 Muž Perlas [546]
snajprik napsal: Napíšem ti to tak laicky,
1500lx aby vôbec zažala fotosyntéza
2000-4000lx je svetlo pre low tech tu ešte CO2 netreba
4000-6000lx je stredne osvetlenie ešte sa to dá bez CO2 ale svietiť musíš kratšie a s prestávkami
7000lx+ tu už treba CO2, lebo veľmi rýchlo sa minie v akva
nad 10 000lx nemá zmysel svietiť, rastliny silnejšie svetlo nevyužijú. ;-)

www.juwelakvarium.cz/…

Technické parametry
délka: 490 mm
energie: 8 wattů
Kelvin: 6500
lumen: 624


Tak to jsem na tom asi hodne spatne. Poroste to vubec? Davam 8h

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 13:54 Muž Roman.Kl [27] Re: Sid
Teď zkouším aplikaci s jednoduchým názvem "RGB". Alespoň to umožní pořídit fotografii "něčeho" , na ní označit místo a přečíst si hodnoty červené, zelené a modré složky. Ale to je o odstínu barvy (jejím složení), o intenzitě to zase nic neříká.

lojza79 - pokud už měřit luxy, tak docela slušně funguje "Luxmetr". V grafu zobrazuje i krátkou historii. Používám jej někdy kvůli masožravkám. Ale jak píše SID, pro rostliny je důležité zastoupení jednotlivých složek světla. Viz jeho fotka o pár příspěvků níže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2021 22:58 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Roman.Kl
S funkční aplikací na toto téma moc nepočítejte; přístroje, které toto umí, stojí v základě vyšší desítky tisíc...
Ať vám to roste! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2021 11:19 Muž Roman.Kl [27] Re: Sid
Tak gratuluji, ať dobře slouží palec

Já před pár dny přidal starší původní světlo s dvěma LED pásky s teplou bílou, spíše na oko, než pro rostliny. Nevkládal jsem do toho naději, ale rostliny mi neuvěřitelně "povyskočily" a dostaly pestřejší barvy.
Používám 2 trubice Aquastel a mám pocit, že se za rok docela vysvítily. Proto ten pokus se starším světlem.
Nevíte někdo o aplikaci do MT, která by uměla změřit intenzitu jednotlivých složek ? Mám aplikaci na měření celkové intenzity, aplikaci na vyjádření hodnot jednotlivých složek...ale to je něco jiného. Představoval bych si namířit mobil na zdroj světla a zobrazilo by to hodnoty intenzity R, G a B. Právě kvůli těmto diskuzím, jaké světlo je pro rostliny vhodné. Bylo by to rychlejší než čekat, co udělají rostliny.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2021 18:53 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: dandy75
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jde o světla fy. JOT, ale na netu jsem žádný relevantní odkaz nenašel. Tak alespoň základní info - vizte foto. Pozor ale - tahle světla (lišty) jsou poloviční délky oproti těm mým.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2021 17:13 Muž dandy75 [6] Re: Sid
nemáš odkaz na ty pásky ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2021 15:08 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vaclav
Ani to měření není úplně směroplatné. :)
Až výsledek ukáže, jestli je světlo OK nebo ne...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2021 15:00 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dandy75
Musíš si rozmyslet co chceš koberce bez CO2 nevypadají jako s ním a jen silné světlo nestačí. Dříve měl w/l trochu smysl v dnešní době ohromného množství výrobců led čipů už je to jen o měření, protože ty jejich údaje dost často lžou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 14:54 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: dandy75
...Chci si udělat část akvária koberec z něčeho méně náročného na světlo, ale netuším jakým výkonem svítit...
Včera jsem dobastlil LED osvětlení na atyp akva (v-70, d-115, š-30 cm.) 5 ks 1 m dlouhých 20 V lišt à 14,4 W, PPFD u dna min. 50, max. 77 umol/m2/s, denní bílá s vyšším podílem červeného světla.
Plánováno na běžné rostliny. Za pár týdnů mohu poreferovat o výsledku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 14:16 Muž dandy75 [6]
Zjišťuji všude možně, ale nic se nedá reálně dohledat co se týká. Jak se správně počítá osvětlení z led pásků, když má člověk výkon cca 100lm na watt, k tomu vyzařovací standartní úhel 120° a hloubku akvária 60cm. Všude se uvádí zastaralé údaje 0,5W/l nebo 0,75W/l. To kdybych zapnul u sebe v akvárku, tak mi neporoste nic jiného než řasa. CO2 nepoužívám, dříve to šlo i bez něj, tak proč né dnes.
Chci si udělat část akvária koberec z něčeho méně náročného na světlo, ale netuším jakým výkonem svítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 14:07 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: daren
...jako asi vic lumenu vic adidas...
Víc lumenů - víc Adidas pro lidské oko, ale rostliny to tak vždy nevnímají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 07:02 sixel – Zarivka sun glo nahrada
Fotka k příspěvku Ahoj a zdravim odborniky. Mam akvarko 54lit a mam ho s krytem a zarivkou.Ted tam mam zarivku sun glo s patici T8 45cm.Pred par mesici sem ji menil.Rostlinkam se dari a vše je o.k.Ale momentalne resim,jestli je nahrada za tuhletu zarivkovu trubici v ledkovem provedeni.?jde mi o to ,že dost hřeje, ted to neva ale v lete je to boj.Tesko to jde uchladit,a ještě tem topi zarivka.Dekuji za rady i pripadny odkaz co by byla jina varianta.Na netu sem toho moc nenašel a led pasek tam moc davat nechci.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2021 21:27 Muž daren [408] Re: Xixao
Kytkam to bude +/- jedno, vybirej to podle toho, co se libi tobe, jestli teplejsi nebo studenejsi barva. (jako asi vic lumenu vic adidas, ale co ti to bude platny, kdyz to bude vyblite svetlo na ktere se nepujde divat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2021 19:28 Muž Filip_CZ [165] - Rostliny
Ahoj

Mám dotaz, dvě světla LED obě 18W jedna 6500K/1850lm druhé 8000K/1300lm, co je vhodnější pro rostliny ? Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2021 19:08 Muž Kawasaki [2839] - Amerika
Díky chlapi. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   16.03.2021 18:36 Muž chameleon [63] Re: Kawasaki
A ak automatický, tak by som bral S2 Pro z Aliexpressu, teda ak ti nevadí počkať si mesiac naň smich www.aliexpress.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.03.2021 18:31 Muž 4Sima [1888] Re: Kawasaki
Jestli stačí manuální může být třeba www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2021 18:16 Muž Kawasaki [2839] - Amerika
Zdravím. Dnes jsem instaloval nové světlo. Svítí to víc než potřebuju. Má někdo typ na jednoduchý stmívač?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2021 22:44 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: daren
Mrkni se tady můžeš si hrát. www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.03.2021 17:23 Muž daren [408] Re: vaclav
Tak vsak jsem psal, ze me zajima barva svetla kvuli estetice, tj. kdyz si sednu na gauc, jak to vypada. Ve fialovem svetle budou vsechny kytky vypadat fialove, at budou zbarvene jak budou zbarvene, ikdyz porostou treba bajecne. To asi chce malokdo :)

A obracene, rekl bych, ze v ruznych barvach svetla podobnych intenzit se kytky budou vybarvovat +/- podobne (kdyz se na ne pak clovek podiva pod stejnym, treba dennim, svetlem).

Kdyz bude mit kytka zlutozelenou barvu, coz je proste jeji prirozenost a moc s tim nenadelam (pominu ze se to nekde da castecne ovlivnit intenzitou svetla, hnojenim, strihem), tak stejne mohu ovlivnit, jak to z toho gauce bude vypadat. Ve svetle vyraznou zlutou slozkou bude zluta, ve svetle s vyraznou zelenou slozkou zelena.

Nekterym lidem se libi hlavne zelena a cervena na kytkach, proto se delaji svetla co maji vyrazny zeleny a cerveny hrb. A aby to ve vysledku bylo bile svetlo, je tam jeste modrej hrb... Kdo tam chce mit i ostatni barvy, tak pri stejne intenzite musi obetovat cast zelene/cervene/modre intenzity a ty hrby trochu rozzehlit... Stejne akvarium pak bude vypadat jinak, uz je to pak hodne subjektivni, co se komu libi.

Jedno z nejlepsich videi co jsem na toto tema potkal (bohuzel uz pro starsi svetla) je zde: www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2021 12:25 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: MartinH
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku ...Nejsem s tím výzkumem o zeleném světle seznámen podrobně, ale vím že se něco takového zkoumalo... v příspěvku jsem to řešil spíš po optické stránce než po biologické...
No a mě světlo zajímá zase víc z té "biologické" stránky. :-)
Už jsem se opakovaně vyjádřil v tom smyslu, že pro běžného akvaristu je důležitější, jak jeho akvárium pod tím kterým osvětlením vypadá, jak jsou vybarvené rybky, jak mu pod ním rostou kytky, jestli se dá stmívat a rozednívat, cena, odolnost proti vlhku atd.
To, jaký vliv mají jednotlivé složky spektra na fotosyntézu, fenotyp nebo třeba obsah biologicky aktivních látek, to akvaristy obvykle nezajímá.
Snad jen kromě toho, jak "kompaktní" nebo "vytáhlé" ty jeho rostlinky jsou. A to se dá světlem dost dobře ovlivňovat.
Jen pro zajímavost: jak byste tipl pořadí v testu vhodnosti pro ozařování salátu těchto čtyř zdrojů?
(Salát proto, že má krátkou vegetační dobu, ~ 35-40 dní od výsevu do sklizně, takže jeho odezva na jakékoli experimenty je velmi rychlá. Ideální pro časosběrná videa.)
Zdroj 1 (Red/Blue SMD): PPFD - 250, Lx - 4980, PPFD/W - 4,2, Lx/W - 84, piky 450 a 655 nm
Zdroj 2 (Red/Blue SMD): PPFD - 170, Lx - 1920, PPFD/W - 2,9, Lx/W - 32, piky 450 a 635 nm
Zdroj 3 (White COB): PPFD - 250, Lx - 15000, PPFD/W - 2,8, Lx/W - 166, piky 455 a 605 nm
Zdroj 4 (White COB): PPFD - 140, Lx - 11400, PPFD/W - 1,6, Lx/W - 127, piky 450 a 610 nm
A znovu dodám, že nároky různých rostlin na osvětlení mohou být i výrazně odlišné, a to nejen co se intenzity týče. Chce to hledat a bavit se při tom. A o to přeci jde. :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2021 11:51 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: MartinH
Plánuji trávník Monte Carlo a pak Eleocharis parvula...

Uz jsem koupil 2x www.juwelakvarium.cz/… tak jsem zvědavý, vše šlo kromě travniku ten stagnovat..

Hnojim www.aquagrower.cz/…, co2 bomba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2021 03:32 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: Xixao
Záleží na tom z čeho ten trávník chceš a jestli bude CO2, třeba ta zmiňovaná Hemianthus micranthemoides CO2 nepotřebuje, ale chce to středně silné světlo. Blyxa japonika taky poroste krásně bez CO2, ale na světlo je náročná. Třeba takový Anubias barteri var. bonsai je po všech směrech nenáročný, ale poroste hodně pomalu, ale trávníček z něho také půjde. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2021 03:14 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: vaclav
Ono kolikrát ani nezáleží na světle jako na složení vody - stále mi nerostou echynáče ve studniční vodě, ale rotalou walichi jsem zásoboval celou hospodu. ;-) A to bez CO2 a tobě přitom s CO2 živořila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2021 03:09 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: Sid
Naprosto ve všem s Vámi souhlasím, ale už bylo nad možnost komentáře to podrobněji rozvádět. Zastavilo mě to na 2600 znacích.

Nejsem s tím výzkumem o zeleném světle seznámen podrobně, ale vím že se něco takového zkoumalo a proto jsem nenapsal že ho nevyužijí, ale že téměř vůbec (vím že něco použijí) - většinu odrazí, takže to využití bude spíš menší (popravdě nevím kolik to je přesně procent) v příspěvku jsem to řešil spíš po optické stránce než po biologické (optika je věcí ČVUT a fotosyntéza zase přírodovědné fakulty UK ;-) takže to jde částečně mimo mě) v popisu akvária OBELISK 2 mám přesně včetně odkazů na e-shopy co mi tam svítí (40W studená bílá, 12W modrá a 12W červená). Ono jen trochu červené a modré to celkové světlo trochu přibarví do fialova a vypadá to docela pěkně, i takové obyčejné razbory vypadají naprosto luxusně. Navíc přikrmíte (neplést s nakrmíte) rostliny spektrem které jim chutná....

I s tím odrazem a lomem na skle to je složitější proto že nemáte styk voda vzduch (i když jsem psal, že se to tak může počítat, že se to vykrátí) ne skutečnosti tam ty přechody jsou 3:

1) voda / sklo - to je lom ke kolmici část světla projde a zlomí se (OK), část se rovnou odrazí zpět do akvária (úhel dopadu = úhlu odrazu - OK) a část se pohltí (je to málo ale tohle se prostě ztratí)

2) sklo / vzduch - to je lom od kolmice pokud světlo protlo hladinu pod úhlem 60° nebo menším je u lomu od kolmice úhel po lomu větší než 90° - to znamená že se to zlomí zpět dovnitř. U tohoto případu nedochází k lomu, ale vše se rovnou odrazí (odborně se to nazývá "totální reflexe").

3) sklo / voda - to je zase lom od kolmice část ze zlomí část se pohltí a část se odrazí zpátky do skla a opakuje se bod 2

Další problém je na zadní stěně a to hlavně díky samolepícím fóliím, tam už není přechod sklo / vzduch, ale je tam sklo / fólie a ta má zcela jistě jiný index lomu než vzduch, tam už pak princip světlovodu (optického vlákna) nefunguje (ale zase tam jsou vysoké rostliny co to světlo chytnou hned u hladiny). Já mám třeba všude černé pozadí, ale je to jen kus igelitu (většinou napnutý na polystyrénové desce) a i když je na sklo přitisknutý, pořád tam zbývá pár molekul vzduchu a odrazy fungují jak mají (problém ale je když tam třeba při údržbě kápne voda a přicucne se to ke sklu, to máte hned po zrcadlu - aspoň do doby než to uschne).

Ještě tu je jedna věc co se týká bílého světla z LED. Led je monochromatický zdroj (jen jedna barva) stejně jako laser. Bílého světla se docílí stejně jako u zářivek a to pomocí lumniforu (který nemá 100% účinnost převodu a stárne) když de u mého světla podívám na odraz rozsvícených LED čipů v krycím skle (na přímé pozorování je to moc intenzivní světlo), tak u bílých je vidět jednolitá obdélníková ploška, kdežto červené a modré tam mají ostře ohraničený obrazec. Takže teoreticky RGB pásky by měli mít větší účinnost (pokud použijete pásky co mají stejné čipy jako ty s bílou barvou) než ty bílé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2021 19:19 Muž Joe [9] Re: Xixao
Ja mam zatial jednu rampu a neviem ci sa da povazovat Hemianthus micranthemoides za extra narocnu. To rastie aj pod jednou rampou dobre. Skor je to haklive na cirkulaciu vody s zivinami. Vid moja prezentacia - pravy roh este nemam uplne zarasteny, lavu stranu som uz niekolko krat strihal. Eleocharis acicularis tiez rastie pod jednou rampou dobre.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2021 19:03 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: daren
Je mi jedno, jestli v nafialovelem svetle porostou kytky o 30% rychleji, protoze to nepestuju na salat, ale aby se mi to libilo. Ono nejde o to, že v tomhle světle porostou rychleji ale jak budou zbarvené. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2021 18:52 Muž Tony2013 [228] Re: Sid
paradni reakce. Kdyby slo dat vice palcu mel by jsi je. Tady jen potvrzeni toho co jsi napsal . www.osel.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2021 16:33 Muž daren [408] Re: Sid
Ja si udelal takovy zaver, ze pokud nepestuju marjanu a nemaximalizuji zisk (BTW: tam to roste i bez te zelene :) , je pro me dulezite 'jak svetlo vypada' a pro kytky 'jestli je ho dost'.

Je mi jedno, jestli v nafialovelem svetle porostou kytky o 30% rychleji, protoze to nepestuju na salat, ale aby se mi to libilo. (majitel pestiny rostlin muze mit jina kriteria)

A pokud se nebavime o nejakem naprostem extremu, tak bych vliv svetelneho spektra na rust roslin v akvariu vubec neresil a soustredil se pri vyberu na jina hlediska.

Druha ma najivisticka poucka stran spektra je - jakou barvu chci videt, takovou je dobre ve svetle take mit. Chci aby vynikly oranzove ryby? Je treba mit ve spektru i oranzovou... (to implikuje i pritomnost nejakych dalsich doplnovych barev, aby vysledek byl +/- bily, ale to uz je spis na okraj)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2021 11:34 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
Ahoj..


Můžu se zeptat jde mě o trávník... hloubka 55cm k trávníku délka akva 150cm plánuji juwel hel. Spektrum bude stačit i pro náročnější? 2 rampy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2021 09:50 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: skypi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2021 08:42 Muž skypi [248] Re: Sid
Poznatek o důležitosti i zeleného světla v osvětlovacích zdrojích zmiňoval i Amano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   11.03.2021 07:45 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: MartinH
Asi nebudu sám, kdo takový článek přivítá s nadšením. palec
Než se ale pustíte do hodnocení významu světla pro rostliny, zjistěte si, jaké jsou moderní poznatky v tomto směru.
Nevím, kdy jste ČVUT absolvoval, ale asi to bude delší dobu. Před nějakými 30 lety platilo, co píšete o (ne)významu zeleného světla pro fotosyntézu.
Když se vědcům z NASA nedařilo ve vesmíru pěstovat salát tak, jak očekávali, nutně potřebovali zjistit příčinu.
Odpověď byla prostá - protože příroda nevymyslela zelené světlo, aby až se za pár miliard let po vzniku fotosyntetizujících organismů objeví na zemi člověk, tento viděl kytičky zeleně.
Tak vědci do zdroje fotosynteticky aktivního záření rostlinám přidali zelenou složku a bylo vymalováno. :-)
Vy svým rostlinám díky bílé složce nějaké to zelené světlo poskytujete, což ocení nejen ony, ale i vaše oči.
Samozřejmě - rostliny dokážou k fotosyntéze využít i "monochromatické" světlo; když je budete ozařovat jenom modrým, (nebo zeleným nebo červeným...) světlem, ony porostou. Otázkou je - jak?!
Vychytat "ideální" složení světla není jednoduché; různé rostliny mají různé požadavky nejen např. na jeho intenzitu, fotoperiodu, ale třeba i na zmíněné spektrální složení v závislosti na své vývojové fázi ap.
Naštěstí se tento "problém" běžného akvaristy netýká. Pro něj je dobrou zprávou, že není až tak důležité shánět se po spektrometru, (v horším případě "jen" po PARmetru), jako poskytnout rostlinám dostatek světla po dostatečnou dobu a vycházet při hledání vhodného zdroje z praktických zkušeností těch, kterým se při pěstování akvarijních kytek daří.
Tak ať vám to všem dobře svítí! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.03.2021 00:04 Muž MartinH [142] - L144 závojprůchod světla akvárkem
Přečetl jsem si tu pár posledních příspěvků a na to téma udělám shrnutí a lehké zdůvodnění. Berte to tak že jsem člověk co na ČVUT prošel předmětem Aplikovaná optika, sice se přímo optikou neživím ale mám v tom ne zcela triviální základy. Co se týče zdroje tak je důležitých několik parametrů a to:

účinnost - kolik lumenů (nebo luxů) na Wat ze světla dostaneme (čím víc lumenů/luxů tim líp).

spektrum - rostliny nevyužívají téměř vůbec k fotosyntéze zelenou barvu, takže výhodu mají fialové zdroje (modrá + červená) - já používám bílou + fialovou (bílé ledky + červené + modré)

pohlcování světla vodou - nejvíc voda pohlcuje červené světlo a nejméně modré (zelené nás nezajímá, rostliny ho odrážejí, ale pro komplexnost je někde mezi modrým a červeným). Červené světlo je třeba řešit až někdy od 0.5m hloubky, do té doby je pohlcování zanedbatelné, ale kdo má více jak 0.5m vodního sloupce od hladiny ke dnu? I 60 cm vysoké akvárium (u větších už máte problém rukou dosáhnout na dno) má vodní sloupec jen malinko nad 50 cm (voda není až k okraji akvária, na dně je písek) a i do hloubky 1m jsou to pouze jednotky procent, takže to není třeba řešit.

úhel vyzařování - to je důležité hlavně u hlubokých akvárií (větší výška vodního sloupce) - obyčejné LED čipy mají většinou úhel vyzařování 120°, to znamená 60° od svislice na každou stranu (předpokládám že svítíte kolmo k hladině), při tomto úhlu funguje akvárium jako světlovod (index lomu vzduchu / index lomu vody - je tam mezitím sklo, ale to se ve vzorci vykrátí), takže všechny paprsky co protnou hladinu pod úhlem menším než 60° (u každé vlnové délky je to jinak, ale všechny se vejdou do těch 60°) doputují až ke dnu (tedy pokud se jim do cesty nepostaví ryba či rostlina, nebo nějaká dekorace). Protože v zadní části nádrže máme většinou vysoké rostliny (až k hladině) tak hodně šikmé paprsky většinou nemají šanci doputovat až ke dnu a osvětlují tyto vysoké kytičky (a i kdyby jste v pozadí neměli vysoké rostliny, tak ten paprsek naběhá hodně cesty vodou a začne se projevovat pohlcování). Chceme-li krásně a intenzivně nasvítit kobereček v popředí, potřebujeme pro to zdroj světla s malým vyzařovacím úhlem. Nutno ještě dodat že u LED čipů není v uvedeném úhlu vyzařování 100% produkovaného světla, ale uvádí se většinou 95% a i těch 95% není rovnoměrně rozloženo. Nejvíce světla vychází v kolmici na čip a s zvětšujícím úhlem se intenzita zmenšuje (je to prostá optika, čím větší úhel, tím víc světla se odrazí dovnitř do čipu).
Edit: No budu muset už konečně dopsat a zveřejnit ten článek o světle v akváriu co se mi tu rozepsanej válí už minimálně 4 roky na PC. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 20:48 Muž _Rob_ [80] Re: Xixao
Kup si led reflektory a je to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 20:47 Muž _Rob_ [80] Re: snajprik
Jedno mám už 6 let (starou verzi) a pořád svítí a nehodlám ho měnit. :) A ani mi nepřijde, že by nějak zlobylo. Občas očistím kryt s čočkou a to je vše.

Myslíš, že to je známka nekvalitního výrobku? Je mi celkem jedno jaký tam sou čipy a kdo vyrobil dráty do napájecího kabelu, svítí to, kytky rostou a to je nejdůležitější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 20:41 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: _Rob_
Aqu. Není moc kvalitní velmi vysoký odběr 72W za málo lm navíc aplikace pro Android je 5 let stará a nepoužitelná na novějších androidech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 20:41 Muž snajprik [57] Re: Xixao
Tie údaje si cicaju s prstu nemáš ani názov použitých čipov, nemáš ani testovacie parametre čiste noname. V profi oblasti musíš mať všetko otestované a zverejnené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 20:39 Muž snajprik [57] Re: vlka
Ty si mysliš že v profi oblasti niesu stmievače? cca 1/3 ceny zoženieš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 20:37 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: _Rob_
Tak stejně stojí i od Juwelu Hel. Spectrum... tam udávají 8400lm při 60W... což je otázka zda je pravda a zda prosvítá 60cm k substrátu na náročnější trávník...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 20:37 Muž snajprik [57] Re: _Rob_
čo vidíš na Aquatlantis kvalitne? máju staré nekvalitne čipy 80lm/W, 80 Ra záruka 2 roky, V profi oblasti by za rok skrachovali...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 20:35 Muž vlka [3441] Re: snajprik.Rob...
A co ke každému světlu zdarma ten ovladač LUMINUS za 2559 Kč ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 20:29 Muž snajprik [57] Re: vlka
To hej 300€ za svietidlo čo žerie 70W 6000lm s 2 ročnou zarukou www.rataj-spk.cz/…, alebo 38W svietidlo 6000lm za 25€ a keď máš firemnú zľavu tak 18€ :-D www.cbelektro.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 20:29 Muž _Rob_ [80] Re: vlka
Taky sem na ně koukal a sem přesvědčen, že Aquatlantis má kvalitní osvětlení, ale ta cena je docela bolestivá. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 20:25 Muž snajprik [57] Re: daren
Tak čo viem najkvalitnejšie reálne ma čipy samsung 160lm/W akvarium 160x60x60 mi ťaha 38W 150cm svietidlo a na dne to robí 5000-6000 lux čo je fakt bomba. a cena 22€ za svetlo 38W čo potiahne 600L akva s CO2 je veľa? pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 18:54 Muž daren [408] Re: Xixao
Prijde mi, ze co se parametru levnejsich svetel/pasku tyce, papir snese vse :) Clovek musi byt realista, cena do jiste miry odrazi kvalitu. Vybral bych si nejaky zlaty stred. Jinak rozdil v pomeru lm/W muze byt zpusobeny generaci cipu (ucinnost se stale zvysuje, aktualne tusim 180-200lm/W u nejlepsich cipu) ale i barvou (nektery barvy sviti snaze). Muj dojem, nejsem ledkovy fyzik :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108112x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=101