Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 65 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.05.2011 10:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: orlynka
Takze mas akvarium 110x40x50cm, tech 50cm je vyska nadrze.

Pokud pouzijes zarivky 2x39W, muze to byt hezke, muze to hezky zarust, ale rostliny si budes muset vybirat. V pohode by v tom mohly rust prikladem (u kterych mam sam dobrou zkusenost se srovnatelnym svicenim):
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_bleherae
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_amazonicus
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_gigantea
Tedy pokud touzis po akvariu, kde treba poroste jen les techto Valisnerii, nebo veliky Echinodorus jako dominanta, a neco dalsiho nenarocneho na svetlo k tomu, bude to stacit. Navic nebudes mit vetsi problemy se zelenou rasou, alespon ne kvuli svetlu.

Pokud tam das 3x39W, uz to bude ohledne rostlin veselejsi, ale ani tak nepocitej, ze by Ti v akvariu chtel rust po dne nejaky jemny koberecek, na to je to stale malo. Myslim, ze ani u 4x39W by se nedalo rict, ze je to prehnane sviceni, stale je to jeste v pouzivanych a pouzitelnych mezich, jen uz to chce neco vedet, aby z akvaria nebylo "zelene rasoviste". A rozhodne to chce premyslet kolik kdy. Hned na zacatku by 4x39W zarivek bylo ukrutne moc, ale po case se muze ukazat, ze je to akorat. Ono zalezi co a jak tam poroste, univerzalne se v tomhle radit neda, bezne ale nejdrive svitit mene, jak to zarusta pridavat.

Da se ale rict, ze pri vhodnych rostlinach k osvetleni je 2x39W az 4x39W pouzitelnych, pricemz dat vic a pristinit (treba i plovoucimi rostlinami) je pak jednodussi, nez mit malo svetla slozite jej domontovavat dodatecne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2011 09:45 Žena orlynka [13] - LabyrintkyRe: j0hny
No jo, tohle světlo by se i dalo těch 39w, ale nebude to málo, kdybych vzala 2x39w na 220l? Nebo by byli lepší 3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2011 09:32 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: orlynka
asi by bylo nejlepsi aby jsi si prosla katalog jaky zarivky se vubec vyrabej, treba firma osram ma docela pekny katalogy www.osram.cz/…
ziskas aspon prehled jake mas moznosti

takze jsou tu T5 o delce 849 mm nebo 1149 mm nebo T8 o delkach 1047mm, 970mm a 895mm

nebo nekolik kompaktnich zarivek......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2011 08:26 Muž davidek75 [163] - Živorodky
V práci používáme 40W zářivky které mají délku 60cm , resp. jsou to cca 130 cm ( T5 )dlouhé trubice které jsou ohnuté do písmene U.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2011 01:11 Muž j0hny [86]
Keby ti NAHODOU stacilo 2x21w tak za dobru cenu je iny model od brilumu:
www.posvitime.cz/…
V kazdom pripade mysli na to ze su v nich low end trubice ktore treba cim skor vymenit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2011 01:00 Muž j0hny [86] Re: orlynka
Ved mozes pouzit dva 90cm (21/39w), a posunut ich na strany. Jedna trubka je strasne malo, problem je, ze skor najdes lampu s HE trubkou (mensi vykon).
Jedine co som nasiel:
www.posvitime.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2011 00:25 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: orlynka
Máš "špatnou" délku akvária. Délka svítidel je závislá na délce zářivek a ty nejběžnější jsou 60cm, 120cm a 150cm. Já třeba schválně lepil akvárium 130cm dlouhé, aby mi na něj svítidla/zářivky pasovaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2011 23:17 Žena orlynka [13] - Labyrintky
Hledám nějáké nejjednoduší osvětlení pro akva 220l s vodním sloupcem 50cm. Nějákou opravdu levnou variantu. Uvažuji o kuchyňském světle pod linku, mám ho i v 90tce a rostliny prosperují docela dobře. Ale! Problém je v tom, že nemůžu najít délku na mé akva mám 110cm, snažím se hledat alespoň metr a bohužel bez úspěchu... máte někdo nějáký nápad? :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2011 11:00 zereusz
Ja rastliny nepestujem ale anubiasi mi aj kvitnu ked im svietim Arcadiou Plant Pro no ale to len tak na okraj. :-) kazdemu to funguje inak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2011 08:33 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: Jery
Ano jasně 2 týdny neřeknou nic, asi to kytkám nevadí, jenom mně se to světlo nelibí. Zkusím tam dat 1x 840 + 1x 830 + 1x 865 a jednu nechám původní.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 22:25 Jery
Nu tohle téma je hooodně rozsáhlé a hodně časté. Osobně používám kombinaci 965 a 830 v jednom akva a v druhém zářivky philips 18W/827 fluotone. V akva kde mám kombinaci jsem donedávna měl jen 965 a rostliny rostly. Oběvila se tam trochu hnědá i zelená povlaková řasa, ale pak ustoupila a rozliny jedou i přes to, že nehnojím a nepoužívám CO. V druhém akva se mi řasa objevovala pravidelně i přes lepší světelné a spektrální podmínky. Nicméně po použití PMDD a CO2 se mi podařilo rozjet rostliny a řasy zlikvidovat. V podstatě na spektru závisí méně, než na kvalitě vodu, hnojení a podobně. Třeba rataj publikuje docela zajímavé informace o pěstování rostlin, kde šíří myšlenku svých kolegů a to, že do akva modré tony vůbec nepatří. Osobně mám raději chladnější tony světla a v podstatě to také nevadilo, pokud se zachovala rovnováha v akváriu :-) Ale je pravda, že při hnojení a sycení CO2 společně s fluotone 827 ty kytky jedou o trochu lépe:-) A dva týdny pokud je to nově založené akvárium nejsou rozlišovací doba :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 19:28 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: Stenly
Mám podezření, že pod tím světlem co mám 10000k se kytkám moc nedaří, i když zatím nejsem si jist, akvárium běží teprve druhý týden ale na druhou stranu nedaří se ani řasám smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 19:24 Muž karelchess [45] Re: Stenly
Já vím, jako bílá se dá označit všechno. Ale když porovnáte nějakou zářivku 4-6.5K s touhle, tak určitě řeknete, že je proti ní do modra. Opravdu v jejím spektru začínají převažovat kratší vlnové délky, tak proč ne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 19:05 Muž Stenly [44] Re: karelchess
10000K není modrá... je až nepřirozeně bílá... pohledem mého nedokonalého oka. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 19:04 Muž Stenly [44] Re: Dimi
Mám maprosto stejné světlo jen s vyšším výkonem (4x39W). Ty trubice 10000K jsou určeny pro mořská akva. Já jsem to nakombinoval 2x10000K+2x830 a pro moje oko je to deálka. Jak budou trubice odcházet, tak postupně přejdu na 4x840. Podotýkám, že svítím 10-21hod na plný výkon 4x39W. Jenže se mi rozjela zelená řasa, tak jsem snížil osvětlení, ale efekt žádnej na řasy a rostliny začaly strádat. Takže zpět plný svit a zkusím obden obměňovat vodu. Mimochodem, když povolíš jednu trubici mělo by ti to svítit na 3x24W nebo 1x24W - podle zapnutých vypínačů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 18:23 Muž karelchess [45] Re: Dimi
To už je dost modrá řekl bych. Rostliny by to asi skously, ale ideální rozsah je od 3k do 6,5k. Nehledě na to, že teplejší tóny jsou příjemnější pro oko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 17:56 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: Moucha
Ahoj lidi, chtěl bych se zeptat jestli se rostlinám nevadí když na ně svítím zářivkami s 10000K? Je to bílé světlo. Někdy jsem slyšel, že rostliny potřebuji nejvíc červené spektrum. Tak přemýšlím jestli bych na místo dvou zářivek 10000k dal něco žlutějšího. Díky za rady. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 13:40 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: hf
zkratka to ber ze lidske oko ma sve omezeni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 13:33 Muž hf [54] Re: filipsi
Dobře, jsem slepej jak patrona... :P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 13:28 Muž filipsi [1295] Re: hf
Malinko pozmenim znamy citat, oko je p..a. Nemas sanci poznat takove veci. Posuzovat mnozstvi svetla "od oka" je fakt uplne zbytecne. Staci mirne jiny odstin, a vjem je diametralne odlisny. Bud porid prislusny meric, nebo se spolehni na to, ze kdyz "do toho" leze vic, z "toho" taky leze vic. Nebude to uplne linearni, ale ... bude to tak.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 13:17 R Muž romant [27987] Re: hf
Ty původní zářivky jsou nějaký speciálky? Co ty nový to jsou třípásmovky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 13:09 Muž hf [54] Re: romant
Ty starý maj 8 měsíců. Teď sem měřil spotřebu a celková spotřeba světla klesla z 245w/h na 199. Nicméně když reguluju výkon cca nad 50%, tak celková spotřeba je cca 100w/h a dalším zvyšováním výkonu leze lineárně na těch 199 nicméně intenzita světla (opět subjektivně) se již nemění. Tzn. lidským okem je úroveň osvětlení naprosto stejná, i když celé světlo bere 100w nebo 200.

Zvláštní ne? (Nevylučuju že jsem slepej jak patrona...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 12:56 R Muž romant [27987] Re: hf
Nebude to tím, že jsou ty 28W nový, ještě neunavený?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2011 12:54 Muž hf [54] – T5 28W vs 54W (HO)
Zdar,

Veden snahou omezit intenzitu osvětlení jsem vyměnil 2x 54W T5 (HO) z celkových 4 za 2x 28W T5 a jsem poněkud zmaten, protože intenzita světla subjektivně jak pohledem na akva tak pohledem přímo na zářivky (4 vedle sebe, prostřední dvě jsou ty 28W) je dokonce mírně vyšší.

Jako čekal jsem, že to nebude vizuálně moc rozdíl, ale abych měl pocit že to svítí ještě víc? Netušíte kde je chyba?

H.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 17:00 Muž karelchess [45] Re: Fogy
Není to sice moc, ale pokud rostou rostliny, tak proč ne. Hnědá řasa může mít původ jinde. Ještě tady nepadlo, jaké máte zářivky (označení), jak dlouho svítíte, co je to za typ akva atd... Svoji roli může hrát i filtr a složení vody.
Při zvyšování intenzity nezapomenout také na dobrý reflektor ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 16:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: NHKG
Predradniky dnes stoji houby:
www.elektro-paloucek.cz/…
zarivek dlouhych 1.2m je vsude hromada za par penez
a vodotesne patice treba:
www.bbelektro.cz/…

Kdyz si clovek umi neco udelat, a necpe co nemusi primo nad vodu, nemusi to stat moc ani se zarivkami...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 16:21 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Fogy
Pokud se tvoří hnědá řasa, tak ji možná zvýšeným osvětlením odstraníš, ale místo ní ti poroste jiná. Pokud osvětlení tvojim kytkám a rybám stačí, uvažoval bych o jiném a levnějším řešení. Protože když si spočítáš náklady na elektrický proud za svícení, tak to není malá částka a musíš ji platit pořád.
Než obyčejné žárovky, to radši "úsporky", taky jdou do klasických objímek a jsou to prakticky zářivky. Ideální a levné řešení je sehnat někde staré zářivkové svítidlo a to upravit pro potřeby akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 15:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Fogy
Pouvažujte ještě na jiném řešení a klasické žárovky z toho vynechte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 15:06 Fogy – žárovky
Zdarec lidi mam AQ 300 litrů 150x50x40 (d x v x š) a mam tam 2 zářivky o síle 32 w ... Je to málo to vím proto se mi tam taky dělá hnědá řasa :-D napadlo mě někde koupit 2-4 objímky na klasické žárovky a zapojit to tam ... co vy na to ? jelikož se mi ted moc nechce dávat 2000 za glomat.. díky za rady !:)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2011 15:41 Muž sollik [257] - CichlidyRe: Barakainus
Ne ne, je to jednoduchý. Koupil jsem v Bauhausu CD profil na sádrokarton(viz. stavebniny.baushop.cz/… ), PVC trubku na odpady o průměru 90 mm a kus zrcadlové samolepící fólie. Profil a trubku si nařežeš na potřebnou délku, trubku pak ještě rozřízneš po délce tak, aby ti vznikla 3 korýtka. Ta pak vylepíš zrcadlovou tapetou a zasuneš do profilu. PVC má tendenci se vlivem tepla ze zářivky zavírat, tomu však zabrání zasunutí do profilu, který má na krajích žlábky. Kdybys měl zájem můžu ti to doma vyblejsknout jak to vypadá hotový. Je to za pár korun, funguje to perfektně a nemusíš se bát, že to při neopatrné manipulaci nějak poškodíš. Já jsem s tím spokojený, dělal jsem to i kamarádovi na 6 trubic T5 39W - kdyby si měl ty reflektory kupovat tak by to byl asi celkem ranec. Tahle to vyšlo určitě do 500,- Kč a bylo z toho 6 ks po 90 cm pro kámoše a 4 ks po 60 cm pro mě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2011 14:31 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: sollik
Ten Hagen nebl o tolik drazsi. S trubkama Osram stal asi 1100kc. A jak jsem psal, nemel jsem moc na viber, neb dalsi moznost co jsem nasel bylo objednat z Polska a to vyslo cele na 1000kc. A to za pripadne problemy pri reklamac nestalo.

Jak jsou delane ty tvoje reflectory? Jaky maji tvar? To jsi jeste ohybal nebo to uz ma ten spravny tvar? A co povrch? Dodatecne leseny?
Pochopil jsm to spravne, ze nejake jsou vyrobene z profilu a jine z trubky nebo to je nejaky slozitejsi design?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 20:04 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky
zde jsou katalogy firmy osram a je tam cekkem srozumitelne napisano co a jak
www.osram.cz/…

jinak mezi predradniky mohou byt velke rozdily
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 15:29 vojpesta Re: Designer
nářadí jako má můj chlap má asi málokdo auto chudák bydlí venku a garáž je plná nářadí díky moc smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 15:27 vojpesta – Re: Designer
moc moc moc děkuji úžasný jsi moc hodný tak prosím držet palce a za nějaký čásek jukněte jak jsme to s tím mým mužským zvládli krásný slunečný den děkuji :-) potlesk ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 15:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
Zapomel jsem napsat, ze jsou potreba ty samotne zarivky, ale to mnou take neuvedeny sroubovak vetsinou taky, tak snad to podstatne jsem napsal ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 15:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vojpesta
Takze potrebujes flexosnuru, tedy kabel, ktery vede ze zasuvky do predradniku, 3 zilovy, proud tim potece maly, prurez 3x 0.75mm2 bohate staci, vic jiste neva.

Dale elektronicky predradnik, pracujici se zarivkami s prikonem, ktere se chteji pouzit, coz je dano zase delkou. Takze napriklad 20W maji delku 595mm, to se nad 80cm akvarko vejde, tedy predradnik pro ne a pro pozadovany pocet ks.

Vodotesne patice na zarivky, pro kazdou zarivku dve, a pokud nejsou vodice soucasti, tak plus vodice.

Veci u akvaria by mely byt napajeny pres proudovy chranic, stejne jako veci v koupelnach. Da se koupit i jako mezikus mezi zasuvku a vidlici, proste krabicka do zasuvky a na ni je zasuvka. On sice cely zivot akvaria neni k nicemu, ale muze usetrit nejaky ten halir za nekonajici se pohreb, kdyz nekomu neco do akvarka spadne a on tam zrovna ma tak sikovne ruce...

-------------
Tlumivka se pouzivala ve spojeni se starterem v jednoduchych zapojenich zarivek, s predradnikem netreba.

Reflektor je neco, co odrazi svetlo svitici kam netreba tam, kam je ho treba :-) . A jestli uz se to vyresi nejakou folii, natrenim na bilo, presne tvarovanym plechem, vysledek je ruzny, ale cokoli je lepsi nez nic. Nakonec sundanim reflektoru a nebo jeho nacernenim se da svetla zase ubrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 15:11 Muž sollik [257] - CichlidyRe: vojpesta
Záleží kolik do toho chceš investovat. Pokud se spokojíš se starším typem osvětlení tedy zářivkovými trubicemi T8 (průměr trubic 26 mm) bude to levnější (nebo i zadara ze starého zář. svítidla) ve většině případů to stačí, jen je škoda, že poměrně velkou část el. energie přemění lumivka na teplo. Pokud chceš moderní T5 (průměr 16 mm) kdy máš možnost koupit trubice HO = Hygh Output a získat tak při stejné délce zářivky více světelného výkonu výjde to dráž. Manžel jakožto truhlář bude vědět při výrobě krytu co si může dovolit a jak co ošetřit proti vlhkosti. Jen bych dodal, že kryt je dobré opatřit větráčkem z PC pro cirkulaci vzduchu. Na krycí sklo se názory různí, já ho používám (mám kryt z lamina), ale bývá pod ním problém s plovoucími rostlinami. Reflektor je přesně jak jsi napsala to co sráží světlo dolů do vody. Jak vypadá diamantová folie nevím, takže neporadím. Reflektory se dají koupit (poměrně drahé), nebo může vyrobit klempíř naohýbáním plechu, nebo si to za pár korun vyrobit doma ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 13:46 vojpesta Re: Barakainus
všem moc děkuji za příspěvky
můžu tedy někoho z vás poprosit co vše si mám koupit na to osvětlení když by mi ho zapojil manžel?
pochopila jsem že předřadník,patice na zářivky,co je tlumivka?a ještě co je reflektor? pravděpodobně něco co sráží světlo dolů do vody?nahradí ho diamantová folie?
a pokud bude osvětlení dělané doma musím mít nad akva krycí sklo?
vím že se ptám jako blbec ale tohle opravdu není moje parketa a ráda bych to tomu mému chlapovi co nejvíce usnadnila i když se snad v elektrice trochu vyzná předem vám moc děkuji Petra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 13:39 Muž sollik [257] - CichlidyRe: Barakainus
Já nakupoval v obchodě s elektroinstalačním materiálem, konkrétně v Elfetexu. El. předřadník Osram 24-39W, 4x obyč. patice, 4x kovový držáček trubice a 2x Osram Lumilux T5 HO 830+840 dohromady necelých 700,- Kč. Reflektory vyrobeny z profilu na sádrokarton, odpadové trubky a samolepící zrcadlové fólie. Za pár kaček a jedno odpoledne v dílně. Vše funguje a já jsem spokojený ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 12:12 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: sollik
No, ja jsem chtel koupit T5 HO svetlo v obchode s osvetlenim tam vubec nevedeli, co T5 HO je :( Takze najit toto za 700kc dost zalezi na tom kde bydlis. Pokud ty nemluvis o T8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 07:08 Muž matlala [798] - Rostliny
když se tak bavíte o glomatu, tak jeho elektronika je jedna z nejhorších a vydrží málo.
Osram za nižší cenu má nej předřadníky a patice doporučuju od aquario.pl ty hermetické, pokud akva bude dobře zakryté skly múže se místo patic použít obyč el. čokoláda. Mám to stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 00:24 Muž sollik [257] - CichlidyRe: vojpesta
Ten Glomat není špatný. Vše je hotové, jen připevnit (dle mého názoru pochybné plastové) držáky trubic, nacvaknout (voděodolné ???) patice a může se svítit. Na druhou stranu to samé (jen s obyčejnými paticemi) se dá pořídit v obchodě s elektromateriálem za cca. 700,- Kč včetně trubic. Předřadník i trubice Osram ...
Záleží jak moc se ti (resp. manželovi) chce s patlat se zapojením. Já osobně si rád dělám techniku okolo akvária sám. Udělám si vše podle svých představ, u práce relaxuji a nakonec to výjde i levněji. I ty reflektory lze vyrobit za pár korun a splní ten samý účel ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 21:39 Muž Barakainus [654] - Rostliny
ten predradnik je i na 24W. ja mel primo to svetlo na 2x39W a je naprosto skvele. pokud budes kupovat ten predradnik, kup si urcite i reflectory od Hagenu! Nejsou nejlevnejsi, ale jsou nejlepsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2011 23:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vojpesta
Divam se, to je pro 2 zarivky 39W, ale ty jsou dlouhe zhruba 85cm, coz je nad akvarium 80cm trosku moc. Mate toto promysleno dobre? Mrknete ke mne do prezentace, zobrazte vsechny fotky a zkuste uvazit kapotaz, ja ji mam vlastnorucne vyrobenou, nemuzu si to vynachvalit a stolar to co ja zvladne levou zadni. Nez se trapit s nejakym zavazejicim krytem, vysoka kapotaz je pohoda, dokonce na to stavim kybl pri napousteni vody. A osvetleni, to se dela bajo na neco jako je tahle kapotaz, namontovat se da nejen svetla.

A druha vec, 78W (2x 39W) nad akvarko s pudorysem 80x31 bude az moc svetla, nevim jak je to vysoke, ale stacilo by i pro hodne narocne rostliny, coz zavani rustem ras, tolik svetla uz chce hodne umet a vedet. Jiste, ztlumit svetlo se da vzdycky, ale bezne by mene stacilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2011 23:03 vojpesta Re: wexli
děkuji moc :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2011 22:39 Muž wexli [-4]
vlastni zkusenosti nemam , ale taky jsem o tom premyslel, dokonce jsem to mel v ruce a vypada to dobre i kvalitne.spis si pockej jestli s tim ma nekdo vlastni zkusenost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2011 22:34 vojpesta – osvětlení
ahoj mohli by jste se mi vyjádřit k tomuto výrobku?řeším osvětlení a bohužel mám atypické akva 31x80 a nemohu koupit hotový kryt manžel je truhlář kryt vyrobí ale osvětlení musím koupit prosím písněte a nebo poraďte díky
www.kasa.cz/…-/

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2011 12:33 R Muž Silent [5949] Re: diabolus
Zkus toto www.akva-tera.myeshop.cz/… má posuvné packy, takže se dá použít pro nádrže 60cm a méně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2011 11:26 diabolus – Dvouzářivkové osvětlení do 50cm
Dobrý den,
měla bych dotaz - sháním dvouzářivkové osvětlení na své akvárium nestardantní velikosti do délky 50cm. Nikde na nic nemůžu narazit. Už přemýšlím na tí, že si jej budu vyrobit, nebo dát dvě lampy vedle sebe - vcož se mi nechce. Neměl by někdo nějaký typ?

Děkuji mnohokrát za odpověď
diabolus

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 23:07 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: jalea
Chjo... Já myslel, že z toho, co tu bylo napsáno, jste nejpravděpodobnější příčinu "zelené vody" pochopila... :-O
Tak znovu: prázdné akva a přemíra světla. No a tuto nejpravděpodobnější příčinu můžete zkusit odstranit tím, co tu bylo také opakovaně zmíněno - snížit intenzitu osvětlení, zkrátit jeho dobu, vysadit maximum kytek s důrazem na rychle rostoucí, příp. plovoucí.
To vše ale velmi pravděpodobně nepovede k rychlé nápravě; té pomůže likvidace planktonních řas UV-lampou.
Že po případné likvidaci zákalu nezačnete okamžitě do akvária "prát světlo" jako dosud, je nasnadě! K intenzivnímu osvětlení se musíte dopracovat. A přizpůsobit mu i ostatní podmínky - především dostatek živin vč. CO2.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [65] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108115x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=3201