Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2021 18:26 Muž vlka [3453] – ...tip...
Snad někomu tato nabídka pomůže...
www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 18:15 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: vaclav
No já teď ale nemyslím barvy... ale Lumeny...

Nemyslím Kelviny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 18:14 Muž snajprik [57] Re: Xixao
U noname značiek kde nič negarantujú s kvalitou nepočítaj.
Ja kupujem priemyselne svietidla od V-tac ledvance kanux..., tam máš všetko udane a garantovane uhol lm lux uhol svietenia, lux na vzdialenosť, značku čipov ich životnosť a ako sa správajú po uplynutí určitej doby, 5000h 20 000h 50 000h + záruka 3-5 rokov.
Pred tým som používal 6 rokov
ledvance 150cm 120lm/w 120° 56W 6400lm cca 50€
Pred mesiacom som presedlal na
V-tac 150cm 160lm/w 110° 38W 6080lm cca 22€
Pri porovnaní pod luxmetrom to robilo nejakých 400lux v prospech ledvance, zanedbateľne pri intenzite kolo 6000 lux na dne
Ten V-tac 38W mi ťahá 600L rastlinné akvárium a na dne mam aj koberček, kvalitné čipy sú poznať :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 18:06 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Xixao
Rostlinám je to celkem jedno záleží na tobě, jaké barevné pojetí se ti líbí. Světlo bílo modré (studené) zvýrazní hlavně zelenou barvu a trochu potlačí tu barevnou většinou různé odstíny červené. U teplých (barevných) světel je to obráceně. U trubic tohle lze hodně kombinovat u ledek už je to horší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 17:53 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
Horší je když už chci změnu tak podle čeho se řídit u nových světel napíšou cokoliv vše LED

Našel jsem jedny co mají 72W ale 6200lm...
Pak jiné co mají jen 60W ale mají 8800lm...
Pak třetí co mají 56W a mají 5200lm..

Otázka je zda věřit údajům a co tedy je více orientační zda watt či Lumen či nakonec světlo s méně Lumen i watt může mít vyšší PAR v hloubce než světlo co deklaruje více Lumenů...


Jsem trošku jelen čeho se chytit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2021 17:51 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: snajprik
Fotka k příspěvku Měřit světlo mimo akvárium je úplně něco jiného než v něm, když je plné vody a rostlin. Je tam spousta odrazů a hodně záleží i jak natočíš měřicí čidlo. Dělal jsem to několikrát. Byl u mě i Marcel. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2021 15:53 Muž daren [408] Re: Sid
Aaa - omlouvam se, nevsiml jsem si, ze to prevadi jen 'toky' na 'toky' a 'vykony' na 'vykony'... tone To uz mi smysl dava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2021 15:41 Muž snajprik [57] Re: Idefix
tých 500 lux ako ďaleko máš svetlo od mobilu? ja to robím tak že zapnem luxmeter, dám na zem a svetlo umiestnim vo výške akvária ja mam vysoké akva 60cm tak 60cm. Ty máš asi 40cm tak vo výške 40cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.03.2021 14:24 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: daren
...kdyby tam nekde bylo napsano treba jak daleko jsou ty PARy od svetelneho zdroje, tak snad...
Řekl bych, že platí, co napsal Rob: jde jen o převodník. Je jedno, jestli ty své PARy naměříte ve vzdálenosti metr od zdroje nebo metry dva; naměřenou hodnotu vám to "jednoduše" převede na jiné jednotky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 11:53 Muž daren [408] Re: _Rob_
No to je jako bys rekl, ze kdyz mas nad planetou hvezdu se svitivosti jako nase Slunce, tak ti porostou pomerance. Opravu? Na Merkuru stejne jako na Neptunu?

Pokud vyrobce u sveho svetla uvadi PARy (ti lepsi do delaji), tak je to vzdy ve forme nejake tabulky, kde se meni hodnoty v zavislosti na vzdalenosti od svetelneho zdroje, pripadne i v zavislosti na poloze v nadrzi (na hladine je vic svetla nez u dna, uprostred vice nez v rohu).

Pokud do toho clovek nechce zabrednout, tak nejjednodussi je zeptat se _solidniho_ prodejce, ktery vybrane svetlo dodava.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 11:45 Muž _Rob_ [80] Re: daren
Proč myslíš? Vždyť je to převodník. Zadám naměřené údaje a převedu do požadovaných +- ale aspoň se má člověk od čeho odpíchnout. Aspoň takhle sem to pochopil. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 11:42 Muž daren [408] Re: vaclav
vaclav napsal: www.ledmegrow.cz/…
To mi prijde jako dobre vesteni z koule :) Jako kdyby tam nekde bylo napsano treba jak daleko jsou ty PARy od svetelneho zdroje, tak snad... Tohle mi prijde, ze nekde vykradli z jineho web bez prilisne znalosti veci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 07:31 Muž Idefix [0] Re: snajprik
Ahoj peosimte me ta aplikace ukazuje pouze 500 lux to bude asi nejaka blbost ne? Osvetleni mam 2x23w day/nature dohromady 5290 lumenu.poradis mi jestli kupovat silnejsi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2021 06:07 Muž snajprik [57] Re: Xixao
Napíšem ti to tak laicky,
1500lx aby vôbec zažala fotosyntéza
2000-4000lx je svetlo pre low tech tu ešte CO2 netreba
4000-6000lx je stredne osvetlenie ešte sa to dá bez CO2 ale svietiť musíš kratšie a s prestávkami
7000lx+ tu už treba CO2, lebo veľmi rýchlo sa minie v akva
nad 10 000lx nemá zmysel svietiť, rastliny silnejšie svetlo nevyužijú. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2021 21:40 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: vaclav
Super.. kobercovky potřebuji kolik PAR?

Mě to vychází ze mam dole 55 PAR orientačně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2021 15:57 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Xixao
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2021 15:54 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: _Rob_
To mě ukáže 2600 lux ale netuším zda je to málo či dost... pro akva rostliny všude píšou jiné jednotky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2021 13:33 Muž _Rob_ [80] Re: Xixao
Asi přední, tam je senzor okolního světla. Tou zadní ti to nejspíš naměřilo odraz od dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2021 07:20 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: snajprik
Ahoj

Jsem zkusil 2 různé ty aplikace a to se míří přední části mobilu nebo zadní? Přední mě ukazuje 2600lx zadní část 62Lx....

Jak zjistím zda tato orientační hodnota je dost pro trávník? Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.03.2021 23:15 Muž snajprik [57] Re: Idefix
Do mobilu si nahraj aplikaciu Luxmeter a zasvieť so svetlom na mobil na vzdialenosť aka je medzi svetlom a dnom akvaria, a podla Lux si hravo zistiš či to svetlo je dobre.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 22:31 Muž Idefix [0] – Osvetleni juwel rio 180
Ahoj prosim zkusenejsi o rady mam Juwel rio 180 set zkladni led trubice jsou :
MultiLux LED 100 cm – 2x23 W
Délka: 993 mm
Výkon: 1x23 W DAY / 1x23 W NATURE
Kelvin: 9000 / 6500
Lumen: 5290

Myslite ze mi to utahne stredne narocne rostliny jakoz napr. Kobercovka Monte Carlo?
Nebo bude potreba se poohlesnout po lepsim?
Predem vsem sekuji za rady. Idefix
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 22:13 Brodys Re: Xixao
Určitě, nějaký rozptyl to má,ale na 40 cm mi to nestačilo, původně jsem to koupil, že to nahradí obě zářivky stydim Na předek je to ok. Vezmi k tomu i commander, přeci to nebudeš ručně stmívat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 21:23 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Brodys
No mám ve skříni 3metry philips hue Led pásky ale to je o ničem


Tak super jak píšeš se mě to zdá ok mám přední sklo vypoukle to snad trošku osviti ten rozptyl světla je škoda ale dát za to 3x tolik se nevyplatí a je fakt že já to chci jen dopředu max dvě balení... a má to výhodu že to jde namontovat pod kryt což je vzhledove plus... a ve finále asi vše to bude Čína a záruka na to je... manuální možnost regulace taky ...díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 20:58 Brodys Re: Xixao
Nevím dle čeho soudit, že je to smejd, mám přes půl roku a svítí, a to vážně hodně. Jediná nevýhoda,ale to všech led, že svítí fakt jen pod sebe, takže když vezmeš tu verzi S, která je úzká, nestačí to na celé akvárium, ale pokud to máš jen na koberec,tak úplně s přehledem. Experimentoval jsem i s led pásky, trubicí, ale nic z toho nesvítilo takhke. Teď i ten trávníček bublinkuje, takže je to ok. Sumasumárum jdeš dobrým směrem,je jen na tobě, kolik do toho vrazíš :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 18:02 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: romant
Vše roste jak šílený :) krome anubiasu ale už i těm se dělají nové listy...

Jen trávník je pořád tak velkej jakej jsem koupil... zkoušel jsem měřit co2 i níže v akva a je světle zelené... hnojení asi bude ok to by zbytek nešel tak dobře... jediné co mě napadlo že schází pár wattu aby tam bylo dost... jen logicky uvažuji možná špatně ..máš pravdu nemusí a může...

A když nějaké tak aspoň s regulací jasu kdyby to bylo moc tak abych pak neresil rasu...

Nebo zkusit led pásek obyc pridat ale to je úlet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 17:58 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Brodys
chihiros o nich uvažuji... jsou za rozumné peníze jen pár lidí jsem četl psala že je to šmejd... ale zase je skoro 3x levnější....

Já chci jen jednu rampu vyměnit 2x33W za 2x něco...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 16:13 Brodys Re: Xixao
Nevím jestli pomůže , ale sám mám obě světla chihiros a to led s a wrgb. Led S právě vpředu a na vodní sloupec 45 cm a super intenzita, nemám to ani na 100 % intenzity,to se mi zdálo moc. Zpočátku jsem hi měl samotné,ale na 40 cm nemělo dostatečný rozptyl a to světlo je takové dost do bíla, tak jsem to rozveselil druhým barevným.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2021 16:07 R Muž romant [27987] Re: Xixao
Njn, těch 60cm, to je hodně limitující a o intenzitě světla to vůbec nemusí být. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 15:58 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: romant
Na něj jsem se díval ale svítivost je dokonce nižší než původní led rampa ta má 2x33W po 3600lm za zářivku a hel. Spektrum má méně...

Chci vyměnit pouze vepredu kde mám trávník 60cm pod vodou plus cca 3cm ještě ke světlu..

Koukám na Chihiros - cenové nejlepší pak na Aquatlantis Easy LED Universal 2.0 a ZETLIGHT LANCIA 2 PLANT WRGB kde jsou ceny už kolem 7 až 8t za jedno světlo a chci dve... to už mě přijde dost ulitle...

Tzn výsledek bude jedna původní rampa 2x33W a k tomu dvě nová světla nějaká... délka max 1500mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 15:37 R Muž romant [27987] Re: Xixao
Když zůstaneš u Juwelu, tak Helialux spektrum, bude ti do tvýho akva přímo pasovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 12:57 Muž Filip_CZ [165] - Rostliny
Mám klasické juwel led 4x31W každá 3600lm, chci přední rampu vyměnit za něco silnějšího kvůli travniku, koukám že je mnoho značek délka 1200mm až 1500mm..

Co by jste doporučili?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2021 16:38 Žena Katy [11] Re: Xixao
www.profiplants.cz/…
Je tam snad půjčovna...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 16:25 Muž Filip_CZ [165] - Rostliny
Nemáte někdo v Praze PAR metr abych dokázal zjistit kolik světla mám u travniku? Asi podle specifikaci led světel a výšky se to odhadnout neda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.03.2021 14:43 Muž Roman.Kl [27] Re: Katy
Já používám asi rok tuto kombinaci a jsem spokojen:

GLASS PLANT COLOR 30W, 105 cm, 6500K AQUASTEL
GLASS POWER 30W, 105 CM, 6500K AQUASTEL

Ale bude rozumné mít čím ztlumit svit, svítí to poměrně dost. Je svítím někdy 60%, někdy 80%

Těch 70 cm by do 80 cm akva mělo být OK.
Jinak ten obrázek u PLANT CLOR je nepřesný. Ve skutečnosti jde o bílé, modré a červené LEDky, asi takto: www.vyprodeje24.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2021 10:53 Muž chameleon [63] Re: Katy
Ja som nedávno tiež dorábal druhé svetlo do 60cm krytu, konkrétne Aquastel Glass Plant 13W 50cm, pri ktorom sa uvádza dĺžka akvária tiež tých 80cm a padne tam ako uliate. Tie informácie o odporúčanej veľkosti krytu mi neprídu dvakrát presné smich

Navyše svietim aj druhým pôvodnym, bielym svetlom a dokopy to vykresľuje farby podľa mňa o dosť krajšie ako iba samotné biele, no na druhú stranu samotné farebné svieti pre naše oko dosť "slabo" hmm všetky rastlinky tiež začali po pridaní svetla prakticky hneď viac bublinkovať, čo beriem ako dobrý znak poriadneho naštartovania fotosyntézy :) takže za mňa jednoznačne Aquastel, možnosť pridať stmievač je už len ďalší bonus :-)

EDIT: Možno len jedno menšie upozornenie, neviem či to je pri každom svetle alebo mám vadný kus, no moje sa pomerne dosť hreje. Pre niekoho to môže byť problém, pri dlhšom svietení cítiť zvrchu že je kryt teplejší. Nie je to však nič strašné alebo ohrozujúce životnosť krytu, ja to beriem ako bonus a mám 2v1, osvetlenie aj ohrievač. Teplota vody sa stabilne drží o cca stupeň vyššie odkedy je nové svetlo smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2021 10:28 Muž 4Sima [1897] Re: _Rob_
Ta kombinace plant a color mi přijde taky vhodná. Jo a dobré upozornění, diversa má pevný kabel, což mě u té konkrétní nádrže nevadí, ale v některém případě může být problem ohledně tlumení světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2021 10:23 Žena Katy [11] Re: _Rob_
Ok. Jen ještě musím změrit místo. U obou píšou do krytu 80 cm, ale jedny mají 65 cm a druhé 70 cm. Dnes dělám údržbu, takže padne finální rozhodnutí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 10:19 Žena Katy [11] Re: Sid
Díky. Tak já prostě něco z toho vyberu a doufám, že to klapne. Akva mám v místě, kam prakticky nejde denní světlo, takže myslím, že je výběr vhodného dost důležitý. Je to alchymie, ta akvaristika smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2021 10:15 Muž _Rob_ [80] Re: Katy
Osvětlení od Diversa neber to nemá dělený kabel pro případné připojení stmívače. Aquastel dělený kabel má a navíc nabízejí stmívač přímo k nim. ;-)

Kombinace White a Plant je ideální. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2021 10:12 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Katy
Na téma "color" vizte předešlý příspěvek.
Které světlo vybrat z vašeho přehledu, toť otázka.
Můžete vybírat podle energetické náročnosti (Watty), barevného podání (Kelviny), "intenzity" osvětlení pro vaše oko (lumeny), rozměrů, vzhledu, ceny...
Pokud byste chtěla vybírat podle potřeby rostlin, musela byste znát úplně jiné parametry, (které vám žádný prodejce akvarijního osvětlení neposkytne), nebo se řídit doporučeními těch, kteří mají s takovými světly zkušenost.
Případně mít k dispozici solidní měřící přístroj a umět vyhodnotit zjištěná data. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2021 10:01 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 4Sima
...Svítí dost do červena a modra, ale barva mi vyhovuje. Jen oproti bílé je prostě jiná...
A to je právě to, co zajímá rostliny především - modré a červené světlo. Na rozdíl od pozorovatele, kterému takové světlo tak docela nepasuje; ten potřebuje ke správnému vnímání světla právě ty lumeny, které se skrývají za významným podílem zeleného a žlutého spektra.
Modré a červené spektrum je pro rostliny základ, ke kterému ocení a zúročí i další složky fotosynteticky aktivního záření, včetně už zmíněného zeleného světla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2021 09:45 Muž 4Sima [1897] Re: Katy
Fotka k příspěvku Teď jsem v týdnu měnil v míní 9 litrů lampičku za www.rostlinna-akvaria.cz/…, chtěl jsem něco ne moc výkonného, protože tam mám nenáročné kytky. Svítí dost do červena a modra, ale barva mi vyhovuje. Jen oproti bílé je prostě jiná. Pěkně pod osvícením vynikly krevetky i beťák. V podstatě ta lampička bude podobná té diverse rampě. Fotka je mizerná, mám to na parapetu, teď líp nejde hmm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 08:43 Žena Katy [11] Re: Sid
Zatím mám vybráno
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Nebo
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Ještě musím přesně přeměrit kryt. A ještě mám trochu strach z "color", co jsem četla recenze, plno lidem nevyhovuje zbarvení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2021 07:48 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Shimi
...T8 18W mají v průměru nějakých 1300 lm, tzn. 2600 lm na nějakých 80 litrů vody. To mi teda zrovna nepřijde jako málo. Máš nějaké konkrétní problémy s růstem rostlin? Ne že bych tě chtěl nějak odrazovat, to vůbec, ale aby to nakonec neudělalo víc škody než užitku...
Pokud řešíte problematiku osvětlení v souvislosti s rostlinami, neřešte světelný tok zdroje - ten nic neříká o tom, jestli rostlinám poskytujete dostatek světelné energie nebo nikoli. Lumeny nám cosi říkají o tom, jak "intenzívně" bude akvárium osvětleno pro naše oko.
Jinými slovy: zdroj se světelným tokem 1000 lm může rostlinám poskytovat méně energie, než zdroj s 250 lm. Vždy bude významně záležet na spektrálním složení vyzařovaného světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2021 12:53 Žena Katy [11] Re: Shimi
Vy mi dáváte smich. Pořeším a dám vědět, jak to svítí palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2021 12:30 Muž Shimi [683] Re: _Rob_
Však proto ty reflektory. Nakonec zjistí, že i ty dvě zářivky jsou moc smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2021 12:27 Muž Shimi [683] Re: Katy
Jdou a jednoduchý stmívač k nim přímo i nabízí. Já osobně od nich mám 130 cm verzi a můžu s klidem doporučit. Mimochodem já mám 2250 lm na 300 litrů vody :-D Výhoda u těchto trubic je, že se dají pomocí jednoduchých úchytek/klipsů přidělat do krytu. Vyhodila bys zářivky + patice a místo těch původních patic bys dala ty nové klipsy a hotovo. Buď přilepit a nebo natvrdo přes nýt, s tím už by si manžel/přítel určitě poradil. Nicméně pořád trvám na tom, abys nejdříve zkusila ty reflektory. Stojí to pár korun a udělá to hodně muziky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 12:25 Muž _Rob_ [80] Re: Katy
Volil bych tedy verzi Power a Plant, ale stmívače budeš bohužel potřebovat dva. Pokud budou potřeba. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 12:22 Muž _Rob_ [80] Re: Shimi
Myslíš 2600lm u 3/4 roku starých zářivek kde půlka svítí do krytu? :)

Ale asi ano, máš pravdu. Přidal bych ještě verzi PLANT - ta krásně vybarvuje rostliny i rybky. A bylo by vyřešíno. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2021 12:09 Žena Katy [11] Re: _Rob_
Večer to omrknu ohledně parametrů a uvidíme. Zkusila bych klidně 2. I tyhle LED by měly jít propojit se stmívačem ne? Kdyby náhodou byla nějaká kalamita s řasou

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108114x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=151