Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 22:55 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tom384
Červené světlo se rychle ztrácí s hloubkou ne modré. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.10.2019 22:28 Muž Roger [1873] Re: Tom384
Já taky netuším, někde jsem se to dočetl že modrá podporuje růst řas, zda je to pravda nevím, zda je to možný taky nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 22:26 Muž Roger [1873] Re: slavko
Já se v těchto termínech absolutně nevyznám, každopádně vše roste, ale zarazilo mě ta teplota světla na jedné zářivce 6500k a na druhé 9000k
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 22:07 Muž Tom384 [54] Re: Roger
Jak souvisi rust ras s teplotou svetla netusim. Ale mozny to je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 22:03 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Roger
Modrá sama o sebe nevadí, na fotosyntézu je využiteľná. Ide o ten pomer modrej a červenej, pretože rastliny využívajú zložky aj na identifikáciu zatienenia, či podporu kvitnutia alebo intenzívny rast, a pod. Ale nechcem zachádzať do podrobností, nie som biológ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 22:00 Muž Roger [1873] Re: Tom384
No já se ptám ze zvědavosti, jelikož v v mém akváriu Juwel Rio 180 mám dvě led zářivky, zadní má tuším 6500K a přední 9000k proto se ptám abych v tom měl pořádek, sám netuším proč to tak udělali. Někde jsem četl že z modré barvy se dělají řasy, tak by mě zajímalo zda je to pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 21:57 Muž Tom384 [54] Re: Roger
Napisu nekolik faktu.

1) Rostliny v akvariu vyuzinaji nejvice svetlo z kraju viditelneho svetla tj cervenou a modrou. Zvlast cerveny porosty vyzaduji modre svetlo.
2) Nejvetsi utlum ve vode ma modra barva. Cim hlubsi akvarko, tim vic modra chybi.
3) Nejucinejsi jsou LED zdroje ktere maji studenou barvu. Vetsinou je rozdil v lumenech 7000k proti 4000k asi 20%. To znamena ze tepla bila LED proste cast toho co by mohlo jit do modre barvy jen premeni na teplo.

A pridam jeden subektivni nazor. Kdyz vidim nejaky pekny aquascape, tak se sviti studenejma ledkama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 21:41 Muž Roger [1873] Re: slavko
Jen ze zvědavosti, čemu ta modrá pak vadí? Pokud je řekněme světlo 9000K?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.10.2019 21:34 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jitkab
Rastlinám je farba bielej (teplá/studená) viac-menej jedno, do cca 6-7000 K. Všetky obsahujú dostatočný podiel modrej a červenej, ktoré rastliny potrebujú. Na tému výberu bielej sa tu viedli nekonečné debaty, ktoré vždy skončili na osobnom vkuse, čiže každému sa páči iné. Sám dávam prednosť teplejším odtieňom, okolo 4000 K.

Prikláňam sa k názoru, že ľudský mozog si spája farebnú teplotu s intenzitou svetla, zrána nižšia teplota (okolo 3000 K) s nižšou intenzitou, poobede vyššia teplota (okolo 6000) s vysokou intenzitou. Akvarujné svetlá majú len zlomok intenzity slnečného svetla, a tak sú vhodnejšie nižšie farebné teploty (teplejšie farby).

Len dajte pozor, biela s teplotou chromatičnosti (vysoko) nad 6000 K je cielená na morské akváriá a obsahuje až priveľa modrej. A nepozerajte veľmi na slovné označenie (teplá, warm, studená, cool, cold, denná, atď), sú to nedefinované pojmy a ich odtieň sa líši, napriek rovnakému slovu, hľadajte číselnú hodnotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 19:42 Muž Roger [1873] Re: jitkab
Mám přesně toto světlo v akváriu Rasboraland. Modrobílé 60cm a kytky rostou dobře, mám ve směs nenáročné viz. seznam rostlin, žádné si na nic nestěžují ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 19:25 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _ucx_
Lázeň v hypermanganu není nutné zkracovat, rostliny vydrží podstatně delší dobu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 19:03 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: jitkab
Rostliny raději světlo do žluta (teplá bílá/warm white), takové, které se blíží slunečnímu záření. Studená bílá nebo modrá víc sluší nádrži bez rostlin (malawi, moře) a parádně v ní vyniknou ryby zbarvené do červena.

Ten kořen je samozřejmě lepší vyvařit nebo nechat tak půl hodiny v narůžovělém roztoku hypermanganu (pak opláchnout), to by ostatně měla být standardní bezpečnostní procedura u čehokoli koupeného, co může být biologicky kontaminované (u rostlin samozřejmě hypermanganovou lázeň zkrátit na deset až patnáct minut).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 18:49 Žena jitkab [2] – osvětlení barva
Dobrý den, chtěla bych si pořídit následující osvětlení nicmene nevim si rady s barvou (akv. 70 l, výška 35cm)zda bílé světlo nebo verze modrá/bílá www.rostlinna-akvaria.cz/… - která barva vypada lepe, která je lepší pro rostliny (chci jich mit jeste vic nez mam dosud, celkem dost zarostle akva), popripade pro ryby (betta dania ancistrus). Poridim k tomu stmívač.

Dále bych chtěla tuto dekoraci - je vhodná ? (kolem ní rostliny), neude mi zabarvovat vodu , musi se nejak vyvarit, na cas ponorit do vody nez ji dm do akvaria ? www.superzoo.cz/…

Děkuji za jakoukoliv radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2019 08:56 Gesh – chihiros
Mám otázku ohledně Chihiros led A series. Funguje plně controller 4 i na světla A series nebo pouze na WRGB? Jde mi o to, jestli lze u A serie použít jakýkoliv ovladač/stmívač, kterým by šlo nastavovat spektrum světla?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.08.2019 21:46 Muž Blackie89 [493] Re: vlka
Jo to je ona, přesně tuto trubici jsem tam měl taky a byla super, než jsem tam vlepil silnější chihiros palec
řekl bych že se na to paní v eshopu pěkně vyprdla :-D
nemáš zač.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2019 17:20 Muž vlka [3444] Re: Blackie89
Dikec, máš pravdu, ale chtěl bych tu co má 8000K a 1150lm. Asi by to tedy měla být tato?
fera24.cz/… Je divné, že mně na každý dotaz nikdo neřekl, že bez adaptérů to má 70cm. Jedna paní, už nevím z jakého to bylo obchodu prý to osobně měřila. No nic, ještě jednou díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.08.2019 22:31 Muž Blackie89 [493] Re: vlka
Ahoj,
mám dojem, že jsem přesně tuto záležitost s tebou už jednou rozebíralano rybicky.net/forum/13533…

já mám stejný set akvária jako ty a tenkrát když jsem dokupoval trubici tak jsem kupoval z tohoto eshopu a přesně tuto : fera24.cz/…
Verzi plant tam mají taky....
ten rozměr 85-90cm počítají i s těmi úchyty ( adaptéry ) do patic t5 a t8 jinak má 70cm.... ano
Tady si to, když tam sjedeš níž, můžeš přečíst, když si to necháš přeložit aby jsi mi věřil: allegro.pl/…;

Tady tu délku bez adaptérů máš taky, je to stále ta stejná trubice: aqua-light.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2019 22:16 Muž vlka [3444] Re: zervajs
Fotka k příspěvku Není. Má 82 až 95 cm. Já potřebuji 70 cm.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2019 21:53 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: vlka
www.greenpets.cz/…

to není ona ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2019 21:48 Muž vlka [3444] Re: Passenger77
Moc díky. Při vypisování údajů o koupi jsem vždy skončil na kolonce země, kde nešlo změnit ,,Polska,, ale napíšu tam a zeptám se. Dobrej nápad. Ještě jednou díky. Přiznám se, z Ali jsem ještě nic nekupoval, ale mrknu tam.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2019 21:27 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: vlka
V tom případě zkus napsat dotaz přímo výrobci, zda to k nám dodává...nebo na ten polskej shop, zda a za kolik by Ti to poslali do ČR...nic lepšího asi nevymyslíš ;-)
EDIT: ještě jeden nápad...zkusit Aliexpres...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2019 20:59 Muž vlka [3444] Re: raji
Kdepak. Tam ani nikde jinde u nás není. Psal jsem spoustě týpků (všech možných druhů obchodů) a všichni mně sdělili, že tuto nemají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2019 19:46 Muž raji [5] Re: vlka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2019 18:46 Muž vlka [3444] – LED trubice
Hezký večer. Nemůžu sehnat tuto LED trubici. Mají ji v Polsku a při vyplnění ,,objednávky,, nejde změnit zemi. Je tam stále ,,Polska,, Asi se budu muset porozhlédnout po někom, kdo jezdí nebo má rodinu v Polsku. aqua-light.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2019 11:12 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: surel
Nech původní trafa, která byla u těch Chihirosů a kup si tohle: www.rostlinna-akvaria.cz/…

Zapoj podle schématu ke kontroléru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2019 09:36 Muž surel [3] – Trafo pro 2x Chihiros LED
Zdravím. Mohl by mi nějaký odborník poradit jaké koupit jedno trafo pro napájení 2x Chihiros LED serie A 120 - 140 cm s napojením na LED kontroler pro řízení stmívání? Předem děkuji za tipy a rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2019 11:33 Silviebaris Re: _ucx_
lampičku mám nad krevetáriem...akvárium má zářivku v krytu.... ;-) jsem upravila nick..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2019 11:30 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: silviebaris
Lampička je určitě lepší volba, protože má stojánek a drží na něm. Pokud by tohle montoval někam do krytu, může se stát ledacos, od kondenzujících par přes kabel procházející přes nějaké ostré hrany až po pád svítidla do vody. Jestli má nějakou elektro kvalifikaci, tak ať si dělá, co chce, protože bude vědět, co dělá a jaká tam hrozí rizika, ale pokud ne, tak better safe than sorry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2019 11:23 Silviebaris Re:dušanko5555
lampičku... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2019 11:18 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Dusanko5555
Ja na 230V a má ochranu IP20, čili proti vodě naprosto žádnou. Pokud se takhle ptáš, tak asi osobou znalou, co se elektrotechniky týče, nebudeš a tak si raději pořiď nějaké, které je pro akvaristiku přímo určené.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2019 11:10 Dusanko5555
Môžem použiť toto osvetlenie na akvárium? www.iled.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2019 10:37 Muž lukasn [0] – Osvětlení pro 112l akvárium
Ahoj, zakládám rostlinné akvárium (80x35x40 112l), ve kterém bude v budoucnu i pár rybek, nejspíš neonka červená a vybírám vhodné osvětlení. Mám vybráno toto: Juwel HeliaLux Spectrum 800 + Juwel HeliaLux SmartControl. Má někdo zkušenosti s tímto osvětlením? Případně bych se měl podívat po něčem jiném?

www.juwelakvarium.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2019 14:26 Muž Rounce [30]
Zdravím mám otázku je vhodné mít 36W (2x 18W zářivka)u kterých mám téměř 11 tisíc kelvinů na 98litrové akvárium ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2019 14:14 Muž Michal3015 [32] Re: zervajs
To se mi asi vyplatí neco podobného vyrobit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2019 14:11 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Michal3015
koupil bych toto :
buď toto : www.rostlinna-akvaria.cz/…

nebo : www.rostlinna-akvaria.cz/…

nebo podle toho něco zbastlil :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2019 12:33 Muž Michal3015 [32]
Fotka k příspěvku Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně mého akvarijního osvětlení. Mám akvárium 60 litru a na něm osvetleni „s nozickami" které jsou uchyceny na krajích akvárka. Chtěl bych přejít na větší akvárium a chtel bych nechat stejne osvetleni avšak nevim jak osvetleni na vetsi akvarium pripevnit jelikož nožičky dál nedosáhnou. Existují nějaké nasady s delšími nozickami? Jak byste to vyřešili vy?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.07.2019 19:34 Muž Tony2013 [228] – Sinkor
Fotka k příspěvku drzak sinkor do krytu akvaria s aretacnim sroubem proti vypadnuti.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.07.2019 11:53 Muž Jarry [1437] Re: Jespe
LED čipy budou nad hladinou fungovat, ale vynechal bych optiku - nechal jen samotné čipy, mám to tak všude. S optikou bys musel mít čipy skoro po celé ploše hladiny, což by pro Tanganiku bylo zcela zbytečné. Tam ti bude bohatě stačit těch 30-40ks XM-L čipů s maximálním proudem 1000mA, nebude to navíc skoro vůbec topit. Čipy koupíš na ebay, aliexpress apod. Udělal bych 2 rampy, každá nad svou polovinou akvária, mám to tak u podobného akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.07.2019 07:21 Muž Tommo [828] Re: Jespe
jestli jsi si udělal světlo z led pásků, zvládneš i tohle. U čipů máš jen jeden zdroj navíc ;-) Jinak já jsem dost čerpal odtud www.golias.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2019 00:43 Muž Jespe [3] - Malawi, TanganikaRe: Tommo
Rozumím. Tvořil jsem takto silné hliníkové rampy s teplo-vodící pastou s led páskama, zdrojema a stmívačem taky sám. Jen v tom nejsem přeborník a nemá to ten kýžený efekt. :-) Díky za tip, budu se tak trochu držet tvého manuálu, s dovolením :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2019 18:53 Muž Tommo [828] Re: Jespe
Ono to není zase tak složité, jak to vypadá. Chce to jenom spočítat zdroje podle množství použitých čipů. A pokud by jsi tam dal čočky o menším úhlu, např 45 stupňů neviděl bych problém.
Ono jde taky o to, aby se čipy dobře uchladily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2019 18:41 Muž Jespe [3] - Malawi, TanganikaRe: Tommo
Tak s rampou a světlem pěkný kus práce. Nevím, jestli bych to zvládl - v tomto ohledu nemám moc dobrou představivost. A myslíte, že by tyto LED čipy mohly fungovat i těsně nad hladinou - tedy v krytu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2019 18:07 Muž Tommo [828] Re: Tony2013
Čočky mám tyto www.aliexpress.com/…

Plexi jsem si nechal uříznout čiré a 2mm tloušťka, jestli jsou nějaké druhy fakt nevím :-) prostě jsem řekl na co to chci :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2019 17:59 Muž Tony2013 [228] Re: Tommo
Osvetleni perfektni. Jen by me zajimolo jake jsou pouzity cocky na tech 60° a jake plexi jli pouzil na zakryti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2019 17:38 Muž Tommo [828] Re: Jespe
Já si dělal světla sám, mrkni do prezentace, mám je tam popsané.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2019 17:17 Muž Jespe [3] - Malawi, TanganikaRe: Jarry
A nějaký typ na konkrétní výrobek? Či výrobce?

Jinak přemýšlím jak víc rozčeřit hladinu. Vývod z čerpadla a filtru mám umístěn v otvoru v pozadí, který je cca 7 cm pod hladinou a tudíž voda proudí spíše níže než při hladině. Ubírat vody se mi ale moc nechce, tak kutím, čím to vyhnat víc nahoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2019 14:50 Muž Tommo [828] Re: Jarry
Led čipy mám a opravdu hladina rozčeřená rozstřikovací rampou hází na dně stíny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2019 13:48 Muž Jarry [1437] Re: Jespe
Pokud chceš hru stínů, tak za mě je nejlepší použití LED čipů. Poměrně jednoduše regulovatelné, na tu nádrž by stačilo 30-40 XM-L čipů, pokud rozhýbáš hladinu, budeš mít na dně odlesky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2019 09:16 Muž Jespe [3] - Malawi, Tanganika – Doporučení pro Tanganiku
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Už jsem si tady (i jinde) přečetl snad vše, ale přece jen by mě zajímal váš názor ušitý přímo na mé akva.

Mám 900 litrovou (250x60x60) nádrž s krytem - mix Tanganika v čele s gibberosama - a nedaří se mi ji vhodně a co nejpřirozeněji nasvítit. Momentálně mám dražší a svítivější LED pásek studená bílá a dva klasické modré + dva 10w reflektory studená bílá.

Po celé zadní stěně mám 3D pozadí, u něhož je taky problém, aby bylo vhodně nasvíceno.

Celkové barvy mi přijdou pořád moc teplé (reflektory svítí jakoby dožluta přestože by to měla být studená bílá).
Světlo z LED pásků, které mám roztáhlé přes celou délku a navázané na manuální stmívač, se mi zdá příliš koncentrované na body pod ním, tedy takové lité s malým úhlem dopadu.

Celkově mi přijde nasvícení v lehce nepřirozených barvách a jednoznačně příliš slité či skoro kalné. Chybí mi lehkost, jemnost, čirost, více chladu a hra stínů.

Nakoupil jsem už spoustu "krámů" a vyzkoušel hodně kombinací a ještě ani s jednou jsem nebyl spokojen.
Již mě tak trochu nebaví jít cestou "pokus omyl" a nejradši bych si to před koupí nějak ozkoušel či pořizoval na jistotu.

To, co podle mě limituje dobré nasvícení a tedy i idealní pohled do akva je:

1) velká nádrž (250x60x60cm dává jisté limity pro koupi už hotového osvětlení)

2) 3D pozadí po celé délce zadní stěny (nedaří se mi vhodně osvětlit jak pozadí, tak ryby, a možná i díky němu voda nepůsobí tak průzračně a přidává na světelné teplotě - barva hnědavá)

3) plastový kryt (světla nalepená blízko hladině omezující onu přirozenou hru stínů)

Nejradši bych slyšel nějaké rady, tipy a triky, které by byly vhodny i bez toho aniž bych musel vyhazovat kryt, rozbíjet pozadí apod.

Mockrát díky :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   26.06.2019 21:05 Muž Tony2013 [228] – Sinkor
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak dnes jsem trochu vylepsil design drzaku na sinkor. Dnes jde do tisku zitra snad dam i vysledek. Je to netradicni ale myslim ze se bude libit.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108113x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=501