Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 30 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 22:13 Muž PaJe68 [6] Re: sonetka
Ještě nedošel? Moc mě to zajímá. Hodně zajimavé!!! :-) ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 10:08 Muž Legioix [574] Re: KarlosS
KarlosS napsal: Čipy už nešroubuju, ale lepím termolepidlem.

Jakým? Klasickou tavnou tyčinkou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 10:04 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: funtcz
myslím, že tím to není. Já mám teda čipy na všech akváriích a Lotos roste až k hladině ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 09:01 aviater Re: Sid
Do svého krytu jsem namontoval místo aqua glo zářivky phillips 865 a se zlou jsem se potázal. Do týdne sinice po celém akváriu a starosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2016 21:57 Muž funtcz [22] Re: KarlosS
Bych to ani neřešil ale ted co mam ledky , tak 2100 lumenů na metr krát tři =6300 lumenů dohromady. Lotos roste jen do poloviny. A dříve 2 krat t5*54w mi rostl na hladinu a kvetl, viz foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2016 21:20 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: funtcz
myslím, že xml má při 10W 100 lm/W při 5W 140 lm/W, při 1W až 160 lm/W
Pokud bude řízení kontrolérem, tak je dostupný 1,5A zdroj, čili 5W na čip. T.j. 700 lm.
Teď o tom ale mluvíme, neřešit + - lumeny, prostě to svítí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2016 17:48 Muž funtcz [22] Re: KarlosS
Už šetřim penizky na tvůj vytvoř
Kolik lumenů má jeden čip?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2016 11:40 GP Re: zekon
je zajimave, ze relativne spolehlivy prodejce da do nazvu takove bludy. popis uz vypada ok. xpl je v podstate zmensena xml2, takze za tu cenu to nema cenu resit.
teoreticky je vyse binovany, ale posledni dobou zacinam byt skepticky k barvam vysokych binu - to je vyhoda xml2 proti xml. t6 xml2 ma stejnou svitivost jako u2 xml, ale jsou k dispozici lepsi barvy (a vyssi cri).
uz jen se rozhoupat a postavit smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2016 11:15 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: zekon
ten článek by chtělo aktualizovat. Čipy už nešroubuju, ale lepím termolepidlem. Ceny materiálu taktéž trochu zvedly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2016 10:25 zekon Re: KarlosS
Díky......mrkl jsem a zvlhl :-D Paráda.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2016 08:38 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: zekon
nějaké mám, postavil jsem jich asi 80 :-D
rybicky.net/clanky/1449-led-osvetleni-maxxo
stačí i míň na vyšší příkon. Vyjde to levněji. Samotné čipy bez čoček maj vyzařovací úhel 120°, takže to bodový není:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 19:28 Muž Dominick [22] - AfrikaRe: zekon
zekon napsal: Podle mě je lepší dát víc a na nižší výkon a mít nižší teplotu. Je tak?
doteraz co mi presli LED cez ruky tak nejaky markantny rozdiel v svietivosti medzi 100% a nejakych 80-90% vykonu nieje,aspoň nie okom badateľným, pritom v teplote čipu už áno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2016 19:19 zekon Re: KarlosS
Jde o dobrý pocit ne? :)
Samozřejmě souhlasím, ale ptal se tak jsem odpověděl.
Prosím tě, ty máš teda nějaké světlo z těch diod vyrobené? Kolik jich máš, jak to chladíš a jestli to nesvítí moc bodově a je to dostatečně rozptýlené.
Podle mě je lepší dát víc a na nižší výkon a mít nižší teplotu. Je tak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 19:17 zekon Re: GP
Jo bude to jak píšeš. Někde opsal kravinu.
www.ebay.com/…
páč tohle je to samé a tvrdí něco jiné
www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 18:58 R Muž afc1886 [14700] Re: artix
Jsou to T8,nebo T5?Možná by pomohla fotka celého osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 18:55 artix – Nesvítí osvětlení
Ahoj, chci se zeptat mam problem s osvetlenim akvaria. nesviti a kdyz zatocim zarivkou tak se nekdy rozsviti jen treba na 2 minuty. Problem je ze to mam asi cele zalite nemohu se k nicemu dostat jen maximalne k zarivce mohu poslat foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2016 18:46 GP Re: KarlosS
jasne, ze oko to nepozna a kdyz to clovek nechce resit, tak mu to nevadi, ale kdyz o tom vi a veci resi, protoze to je cast zabavy, tak to chce mit dobry, co to jde. samozrejme, ze ta ledka navic u xml oproti xml2 se muze na spotrebe splacet dost dlouho a pak je to na nejaky dalsi rozvaze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 16:54 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: zekon
chlapi, neřešte tu 10-20 lumenů tam, 10-20 lumenů sem. To je tak pro sezení u počítače. Když si to světlo postavíte i se starýma XML a dáte vedle toho příkonově odpovídající pásky a zářivky, tak to svítí jak "prase" a to vám musí stačit. (240W XML nahradí 1000W HQI výbojku chlazenou 2 ventilátormi). Ať to světlo postavíte z XML, XML2, XPL, tak to bude vždycky dobrý!
(Já osobně vizuálne rozdíl mezi XML a XML2 nevidím, proto používám levnější XML).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 16:42 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zekon
Podle mě lže:
www.cree.com/…
Tu píše výrobce čipu 161 lm/W. Když to dáš do svítidla, přepočteš na reálné teploty, zahrneš ztráty ve zdroji a svítidle, tak si podle mě na těch 145lm/W co viděl můj známý.
Samozřejmě dříve Cree uvedlo tiskovou zprávu, kde uváděli tuto řadu a psali tam až 200lm/W, asi jen marketingové přikrášlení, kterého se ten Číňan chytil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 15:52 GP Re: zekon
xpl je temer stejny jako xml2. otazka je, co to vlastne prodava. je divny, ze v nazvu je i xml. je treba se podivat do datasheetu. a pozor na barvu...
odkaz pls?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 15:27 zekon Re: NHKG
Řeším osvětlení asi 2 měs. a naposled jsem narazil na jednotlivé ultrasvítívé LED, např.
Cree XLamp XP-L XPL Cool White LED 1079LM 200lm/W 20mm Board V6 1A XML za 100Kč
Otázka je jestli Číňan nelže, že? :)

Ale když vemu jak se to za rok posunulo, možné je vše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 17:11 laki3 – Aquario.pl
Tak sem trosku zklamanej, nasel jsrm na polskem serveru kryty na akvaria i se zarivkami za luxus ceny, a vzhledove pekny plast kryt jako z akva setu, vSel na 1600, bohuzel mi po objednani bylo odepsano ze toto je pouze pri osobnim prevzeti.. Ani kdys sem se je snazil presvedcit ze nebudu narokovat pripadnou teklamaci... Bohuzel, nemate nekdo takovou zkusenost? Nechci kupovat kryt za 5000 coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 21:37 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ASA
Pokud používáš CO2, tak to vzduchování není úplně nejlepší. Zase to CO2 vyháníš ven. A na rostlinné akvárium máš trochu moc ryb, docela hrozí, že když přidáš na světle, hodně přibude řas. Navíc pro prisavnika velkoplutveho je to akvárium malé.
Běžně se na takové rostlinné akvárium používá 1500lm a pokud máš CO2 tak i víc... To by ale znamenalo osadit svítidlo na plno a jak sem psal výše, asi i řasy. Budeš muset experimentovat a přidávat postupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 21:04 ASA Re: NHKG
Fotka k příspěvku Toto je moje akva....dnes fotene
mam tam
2x gurama modra
2x gurma perletova
7x razbora klinova
7x tetra neonova
2x tetra ziariva
3x panciernicek skvrnity
1x prisavnik velkoplutvy
3x cichlida ramirez
2x rajovec dlhoplutvy

CO2 - z kvasnic cez vzduchovaci kamienok
O2 - ide na plno

Rastlinky - dost casto sa vytrati na listoch zelen zostanu ako keby take priesvitne, potom zosednu a odhniju....ale celkovo sa im dari....Anubias barteri mi ide dokonca kvitnut - prihnojovanie rastliniek je samozrejmost

A kolko Wattov treba pri LED? 1 modul je 1W - prikon - 80 lumenov, viem dat na rampu az 19 modulov....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 20:51 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ASA
Takže dohromady 9W LED? Na rostlinné akvárium je to podle mě málo, pokud máš akvárium jak já, tak to stačí. Bez bližších informací o akváriu těžko říct. Ale nejlíp to musíš poznat ty. Pokud rostliny rostou tak jak chceš, stačí. Pokud ne, je potřeba řešit světlo a hnojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 20:47 ASA – LED svetlo
Mam osvetlenie nad akva www.jkanimals.sk/… mam na tom 8x biely modul a 1x cerveny modul - www.jkanimals.sk/…

moje akva je 100 l, objem vody cca 80-85 l

Myslite, ze je to dostatocne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 19:28 Muž PaulZy [51] - Rostliny – Osvetleni snekaria / wabi-kusa
Premyslim, cim vlastne osvetlit 1l elementku (neco jako Prebytkarium) a pokus o wabi-kusa. Severozapadni okno ani umisteni vedle 12l akvaria ocividne nestaci. Po vanocich se mi v supliku vali zdroj na mobil Huawei s USB vystupem. Krome toho jeste premyslim o nocnim osvetleni na 45l akva, ale to bych asi resil jednou 1W LEDkou a odporem (treba koupit a napajet).

Jak byste to resili vy? :-) Hlavne chci vyresit svetlo pro snekarium a misku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2016 17:38 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci
Hledám nějaké dlouhé (1,5 až 1,8m) závěsné LED svítidlo nad akvárium. Sice marně, ale narazil jsem na zajímavou stránku: www.l2led.cz/…
Chlubí se účinností 200lm/W. Tak jsem zavolal známému, co byl na podzim v Číně na veletrhu svítidel, protože skoro všechna LED svítidla se vyrábějí v Číně. Říkal, že momentálně tam nabízeli maximálně 145lm/W. Docela by mě zajímalo, jestli jim ty parametry někdo věří. smich
Ale kdyby někdo věděl o nějakém zajímavém svítidle s dobrými reálnými parametry požadované délky, dejte mi vědět. Vše na co jsem zatím narazil, bylo nehorázně drahé. To už vyjde levněji koupit svítidlo na zářivky, vykuchat a osadit ho led trubicemi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2015 02:33 Muž Zavlast [0] - živorodkyRe: sonetka
ale ano.. jen sem hledal produkt ke svému světlu.
v podstatě programovatelná jednotka pro 2 světla v ceně okolo 1200 mi přišla jako rozumná volba /né jen pro fluval/
pro připomenutí odkaz produktu :
www.petproductnews.com/…

mne se zamlouvá ovládání které je srozumitelné a i intuitivní.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 07:37 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: Host5
Když se na to dívám zpětně, tak ta zubatost a hrubost rozvěcení je snesitelná :-D
www.youtube.com/… hop
člověk až tak náročný být nemůže :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 07:29 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: Zavlast
Jo no my jsme šli cestou LED pásku ze zvědavosti, pokud to selže, půjde to do kontyše a splaší se nějaké hotové řešení ... Ale když si člověk rád hraje, tak proč ne :) potlesk
např:
www.sklorex-akvarium.cz/…
a jiné po ebay se jich válí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 07:19 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: Host5
On je s plynulostí problém hlavně u LED pásků, ale to nám bude stačit, bo stejně u akva v 90% procentech nikdo není, tak si té zubatosti nikdo nevšimne :-D, ale dá se to u pásku eliminovat vhodným průběhem na výstupu, vše se dá naprogramovat :) :)
A když výsledek bude vypadat následovně (tu je zrychlen) :
www.youtube.com/…
Tak to IMHO bude stačit palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 23:11 Muž Zavlast [0] - živorodkyRe: sonetka
ano, toto není špatné řešení, jde jen o to že zase musíte něco upravovat.
Rozříznout kabeláž od světla a napojovat na tuto věc...
Je to fajn ale pokud chce člověk jen zasunout konektor a alou tak fluval za nemalou cenu toto řešení má.
Nejsem zaměstnanec fluvalu :-) jen jsem reagoval na dotaz.
Ovládat LED světlo a nesr.. se s tím lze.
Fluval nabízí komplexní řešení, ano, něco to stojí ale co je dnes zadarmo?
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 21:39 R Muž afc1886 [14700] Re: fanysek
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 21:31 Muž fanysek [0] – led
Máte někdo zkušenost s tímto osvětlením? Aquatlantis Easy LED 895 mm 44W freshwater
Mam akva 100x50x40 mohlo by být jako jediný tohle osvětlení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 20:29 Host5 Re: sonetka
Obávám se, že to Vaše stmívací zařízení (TC420) není žádný zázrak. Maximálně „50 time points“ je na hranici použitelnosti pro nějakou plynulost stmívání a rozsvěcování. Nastavování intenzity po 1% je hrubé. Pro iluzi plynulého rozsvěcování je intenzita z nuly na jedno procento světelný (patrný) skok. O nějaké iluzi plynulého rozsvěcování (od nuly) nemůže být řeč. Stejně tak až do hodnoty asi 5% budou přírůstky intenzity (po 1%) patrné. Stejné platí v opačném smyslu pro stmívání. (Lidské oko přestává dobře vnímat 10-ti procentní (a menší) přírůstky/poklesy světelné intenzity.)
Pro nenáročného uživatele je, ale takovéto zařízení postačující a někoho i ohromí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 19:27 Muž zotyo [3] – svetlo
Je postačujúce svetlo Blau mini PL light 18w na 45l akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 18:57 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: sonetka
Na clo je hranica niekde nad 100 €, takže asi ste mysleli DPH, tam je hranica 22 €. Ako to tí colníci vyberajú netuším, pretože mi už došli balíky, kde by na DPH mali nárok a ani si ich nevšimli, zato som musel colníkom dokladať cenu 8€ balíčka ;-)

Ale inak máte pravdu, sám mám podozrenie, že i naši "obchodníci" nakupujú v Číne., tak prečo nekupovať rovno tam. Hoci, na druhej strane, asi nedokážem odlíšiť originál od falzifikátu, tak im môžem krivdiť.

Každopádne, pri drahších veciach, nad 30 €, dávam prednosť záruke, lebo už mi veci po pár mesiacoch prestali pracovať a ak cenový rozdiel nie je veľký, ľahko sa to predraží...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 10:42 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: funtcz
Jo no, pokud se člověk nebojí, může objednat rovnou od zdroje, většinou jsme měli zatím štěstí, protože strýček Wong to posílá v milionu balicích, takže ani DPH, ani clo jsme zatím neplatili .... potlesk ale trvá to tak měsíc hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 10:21 Muž funtcz [22] Re: sonetka
Vypadá hodně dobře o cenově. U T-led mi nabídli za 1250 Kč.. Dej vědět jak funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 08:42 Žena sonetka [136] - Živorodky
Mi jsme si na řízení osvětlení LED objednali od strýčka wonga tentot kontrolér:
www.dx.com/…
má 5 kanálů - takže se dá řídít cokoliv, od světel pro denní, noční osvětlení, větráky, hnojník a další :) Velká výhoda je, že se dá programovat z PC, takže odpadá složité ťukaní do tlačítek . :)
Až dojde a bude v provozu, dáme vědět tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 02:13 Muž Zavlast [0] - živorodkyRe: fanysek
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Hoj, stejně jako ty sem řešil to samé, otevřené akva a stmívání..
pro muj rozměr vyhrálo tadyto
www.juwelakvarium.cz/…

a k tomu jde dokoupit i super stmívač s hodně velkou nastavitelností.
sice se k nám nedodává ale přes Nej kamaráda objednán z NSR za cca 1200,-
Naprosto triviální montáž a programování stmívače?? No posuď sám, zde...
www.fluvalaquatics.com/…

je to ve stejné cenové relaci.
Zatím svítím 12hodin denně a v pohodě. Má to tedy i night svícení. /několik modrejch led/
foto sem udělal teď mobilem a ten si to přisvítil jinak noční světlo je hodně jemné a na časovači lze ladit.
Je to sice drahé ale jak jsi řekl, jde o to že do toho neděláš a nechceš se s tim tzv dělat.
Pokud něco zajímá tak se klidně ptej.. /jsem stejně větší amatér než Ty /
ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2015 14:11 Muž fanysek [0] Re: Qvicala
Nechci pravě něco dělat z led pasku, nerozumim tomu abych to barevne spektrum dal dohromady a chci to otevřene bez krytu a tohle bud zavěsit nebo to nechat položené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2015 12:54 Muž Qvicala [4] - Momentálně snaha o více rostlinné akvárium a do budoucna jen hejno neonek a krevetky.Re: fanysek
Za ty prachy už bych šel do tohohle ... www.akvarista.cz/…
Mám menší nad svým akva a svítí velice dobře. Ale určitě se tu najdou lidi, kteří ti řeknou, ať si to za ty prachy radši uděláš sám z led pásků.
Já byl ale pohodlný a líbilo se mi, že to jde přidělat do krytu, do patic od zářivky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2015 11:29 Muž fanysek [0] – led osvětlení eheim
Zdravim, chtěl jsem se zeptat na nazor, přemýšlim o osvětlení www.akvaristik.eu/…
Mam akva 100x50x40 myslíte že tohle jediný osvětlení by bylo dostačující?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.12.2015 07:32 GP Re: romanorgon
nektere predradniky uvadi rozsah watazi, pro ktere jsou vhodne. podival bych se podrobne na popisky. s udanymi informacemi se neda vytvorit konecny verdikt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2015 21:21 Muž romanorgon [0] – předřadníky a zářivky
Prosím o radu. Sestrojil jsem si podle návodu dvě rampy. Měl jsem k dispozici 2 nové předřadníky T8 2x36W ale 120cm trubice se mi nevešli do krytu tak jsem pořídil kratší 30w trubice. Po zapnutí svítí ale nevím jestli jedou na plný výkon tak jak by měli. A nevím jestli vydrží jako trubice které patří k těmto předřadníkům. Nemá s tím někdo zkušenost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.12.2015 19:27 Muž ludvik [1082] Re: klobaska
Všichni tvrdí, že to jde, ale ty myslíš, že to nejde?

Nerozumíš-li tomu, kup hotové. Třeba mnou zmíněné FIN.
---

princip je ten, že předřadník má nějaký vstup (ať už PWM, nebo nějaké volty) co řídí intenzitu svitu. Takže abys simuloval úsvit, musí se to pomalu zvyšovat po zapnutí a stmívání zase naopak. Sám předřadník to ale dělat nebude. A dost pochybuju, že je to aplikace využitelná jinde, než v akvaristice a podobných oborech. Takže jen tak v elektrikářství se to bude shánět blbě.

Dle mé zkušenosti je to ale asi zbytečná vlastnost. Ono i těch 5% je ještě dost světla na to, aby to byl při zapnutí šleh. Lepší asi je jen ta čudlíková regulace, kdy si budeš moct naladit intenzitu aniž bys musel hýbat s výškou nad hladinou.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2015 18:12 R Muž afc1886 [14700] Re: klobaska
Nikde jsem ti nenapsal,že to je použitelné pro akva.Jen jsem ti zkopíroval odpověď z obchodu,a doufám,že už si sám vyhodnotíš,jestli to je použitelné,nebo ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2015 17:23 Muž klobaska [0] Re: afc1886
No jo, otočnej. To si teda sednu k akva se stopkama a budu s tím každý 2 minuty kroutit? :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [30] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108114x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=1451